Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- 1 Будова металів Лабораторна робота 1 МІКРОАНАЛІЗ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ Мета роботи- освоїти технол

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Технологія конструкційних матеріалів та матеріалознавство

Спеціальність – 6.050502 – “ Інженерна механіка ”,  6.060106 - “ Автомобільний транспорт ” 6.0505024 -   “ Зварювання ”

Тема: 1. Будова металів

Лабораторна робота №1

МІКРОАНАЛІЗ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ

Мета роботи: освоїти технологію приготування мікрошліфів, вивчити будову металографічного мікроскопа і навчитись на ньому працювати, вивчити мікроструктуру сплаву до та після травлення і навчитись зарисовувати найпростіші мікроструктури.

Теоретичні відомості і методичні вказівки

Мікроскопічний аналіз (мікроаналіз) металів і сплавів полягає в дослідженні будови (мікроструктури) металу за допомогою оптичного (при збільшенні від 50 до 1500 разів) або електронного (при збільшенні до 100000 разів) мікроскопа. Між мікроструктурою металів та їх властивостями існує чіткий зв'язок. Мікроаналіз дозволяє визначити форму і розміри окремих зерен і фаз, а також їх вміст, відносне розташування, виявити наявність у металі включень, мікродефектів і судити про властивості металів і сплавів, про попередню обробку цих матеріалів (лиття, деформування, термічна обробка). Мікроаналізу піддають спеціально підготовлені зразки, які називають  мікрошліфами.

Мікрошліфи готують у такий спосіб. Місце вирізання зразка вибирають залежно від задач дослідження (у ряді випадків порядок і місце вирізання строго регламентуються Держстандартами). У випадку з'ясовування причин руйнації деталей під час експлуатації зразки вирізають поблизу місця руйнації ножівкою, фрезою, різцем, алмазними, вулканітовими кругами або електроіскровим методом. При вирізанні і наступному шліфуванні зразка неприпустиме значне нагрівання (вище   150 °С), тому що воно може викликати суттєві структурні зміни металу.

Зазвичай зразки мають форму циліндра або чотиригранника з лінійними розмірами 10...20 мм. У випадку, коли розміри мікрошліфів малі (дріт, тонкий лист, дрібні деталі), останні закріплюють у спеціальних затискачах (струбцинах) або заливають в оправки такими  матеріалами як сплав Вуда (50 % Ві, 25 % Pb, 12,5 % Sn, 12,5 % Cd) з температурою плавлення 68 °С, епоксидні або акрилові смоли,  пластмаси.

Поверхню зразка роблять плоскою і шліфують вручну або на верстатах наждачним папером різної зернистості (різних номерів): спочатку, для чорнового шліфування, беруть більш грубий папір (номери 12 … 6), а потім, для чистового, заключного шліфування – папір номерів   5 … 3 (номер визначає приблизний розмір абразивних зерен в сотих частках міліметра). Якщо шліфування ведуть вручну, шліфувальний папір кладуть на рівну плоску поверхню (наприклад, на товсте скло) і зразок переміщують по ньому в одному напрямі, перпендикулярному до слідів (рисок), що залишилися після  попередньої обробки до повного зникнення цих слідів. Після шліфування залишки абразиву змивають водою з поверхні шліфа. Потім для видалення дрібних рисок, що залишилися після шліфування найдрібнішою шкуркою, зразок полірують.

Існуючі способи полірування засновані на механічному або електрохімічному способі видалення матеріалу, або ж на їх комбінації. Механічне полірування ведуть на полірувальному верстаті, диск якого обтягнутий тканиною (фетр, оксамит, тонке сукно). Тканину  періодично поливають водною суспензією, що містить дрібні абразивні частки оксидів алюмінію, хрому або заліза. Добрим полірувальним матеріалом є алмазні пасти, паста ГОІ. Коли поверхня набуває дзеркального блиску, полірування припиняють. На якісно відполірованому мікрошліфі при спостереженні під мікроскопом відсутні риски, подряпини та інші механічні дефекти.

Мікрошліф промивають водою, потім спиртом, просушують стиснутим повітрям або фільтрувальним папером. Після полірування під мікроскопом спочатку вивчають нетравлений шліф, потім – протравлений.

При вивченні нетравленого шліфа можна виявити різноманітні мікродефекти, наприклад мікротріщини, та неметалеві включення (оксиди, сульфіди, графіт - рис. 2.1) в металевій основі, яка має світлий колір при спостереженні під мікроскопом. Після перегляду нетравленого мікрошліфа його піддають травленню, щоб виявити мікроструктуру металевої основи шліфа. Для сталі та чавуну найчастіше застосовують 2…5%-овий розчин азотної кислоти в етиловому спирті.  Поліровану поверхню шліфа занурюють у реактив на 3 … 10 с до утворення рівного матового відтінку без наявності будь-яких плям.  Потім шліф промивають водою, спиртом і просушують фільтрувальним папером.

 а б в

                                 а                          б                        в

Рисунок 1.1 – Неметалеві включення в сталі та чавуні

а – оксиди; б – сульфіди; в – графіт.

 

Внаслідок неоднакової протравлюваності різних структурних складових на поверхні мікрошліфа утворюється мікрорельєф, складові якого по – різному відбивають світло, що падає на поверхню шліфа через оптичну систему мікроскопа. Структура, що розчинилась на більшу глибину, під мікроскопом має темний колір, а структура, яка розчинилась менше, має світлий колір (рис. 1.2, а, в). Границі зерен будуть видні у вигляді тонкої темної сітки (рис. 1.2, б, г).

Рисунок 1.2 – Схеми, які пояснюють видимість протравлених шліфів під мікроскопом: а, в – зерна у впадинах – темного кольору, виступаючі – світлого; б, г – границі зерен металів і твердих розчинів.

Будова металу, що спостерігається під мікроскопом, називається мікроструктурою (microstructure), яка є зображенням досить малої ділянки поверхні, складена з відбитих від неї світлових променів.

Загальний вигляд металографічного мікроскопа МИМ-7 показано на рис. 1.3. Він складається з таких основних систем: оптичної, освітлювальної з фотографічною апаратурою і механічної.

Оптична система мікроскопа включає об'єктив і окуляр, від яких залежить збільшення мікроскопа, і ряд допоміжних елементів (призми, дзеркала, лінзи й ін.).  Об'єктив, що є складним сполученням лінз, дає дійсне збільшене обернене зображення мікроструктури мікрошліфа. Окуляр складається з декількох лінз і призначений для збільшення зображення, отриманого об'єктивом, і перетворення його з оберненого в пряме.  Збільшення мікроскопа визначається добутком збільшення окуляра на збільшення об’єктива.

В освітлювальну систему мікроскопа входять джерело світла, серія лінз, світлофільтрів і діафрагм.  Джерелом світла є електрична лампа      (17 В), що включається в мережу через понижувальний трансформатор.

Рисунок 1.3  Загальний вигляд мікроскопу МИМ – 7

1 - основа, 2 - корпус, 3 - фотокамера,  4 - мікрометричний гвинт, 5 - візуальний тубус з окуляром, 6 - ручка ілюмінатора, 7 - ілюмінатор, 8 - предметний столик, 9 - клеми, 10 - гвинти переміщення столика, 11 - макрометричний гвинт, 12 - освітлювач, 13 - ручка світофільтрів, 14 - стопорний пристрій освітлювача, 15 - рамка з матовим склом.

Вивчення протравленого шліфа дозволяє вирішувати ряд задач при аналізі мікроструктурної будови металу або сплаву: встановлювати кількість структурних складових сплаву та характер їх розташування; величину зерен (шляхом їх зіставлення зі спеціально встановленою шкалою або безпосереднім вимірюванням, знаючи величину збільшення); вид термічної обробки і правильність вибору її режиму (температури нагрівання, швидкості охолодження); приблизний вміст деяких елементів, наприклад, вуглецю у відпалених сталях.

Між структурою та властивостями металів і сплавів існує пряма залежність. Тому в практиці металознавства мікроаналіз є одним з основних методів, які дозволяють вивчати будову металів і сплавів, а, отже, отримувати дані про їх властивості.

Порядок виконання і звітування

Матеріали та обладнання. Для проведення даної лабораторної роботи студентам надаються зразки сплавів, набір шліфувального паперу, верстат для полірування зразків, паста ГОІ, реактив для протравлювання шліфів, спирт, фільтрувальний папір, металографічний мікроскоп, набір об’єктивів і окулярів.

У звіт потрібно включити:

  •  технологію приготування мікрошліфів,
  •  реактив, який застосовується для травлення чавуну та сталі,
  •  схеми мікроструктур і їх описання.

У висновках вказати:

  •  на особливості будови досліджуваного металу до і після травлення,
  •  наявність неметалевих включень, дефектів і їх вплив на властивості металу.

{покроковий порядок виконання лабораторної роботи студентом і порядок звітування про результати роботи}

Варіанти завдань

  1.  Вивчити будову металографічного мікроскопа і засвоїти прийоми роботи на ньому.
  2.  Приготувати мікрошліф (наприклад, сірого чавуна або сталі), вивчити і зарисувати його структуру до і після травлення.
  3.  Зробити висновки і скласти звіт по роботі відповідно до вищевказаних пунктів завдань.

Підсумок

Студент повинен знати:

  •  будову металографічного мікроскопа і засвоїти прийоми роботи на ньому ;
  •  приготувати мікрошліф.

Контрольні питання

1. З якою метою проводиться мікроструктурний аналіз металів і сплавів?

2. Технологія виготовлення мікрошліфів.

3. З якою метою мікрошліфи протравлюють?

4. Які реактиви застосовуються для протравлення шліфів?

Додаткові навчальні матеріали

{посилання на схеми, таблиці, файли програм, баз даних, тощо}

Джерела інформації

1. Кузін О. А., Металознавство та термічна обробка металів /           О. А. Кузін, Р. А. Яцюк. - Львів : Афіша, 2002. – 304 с.

2. Металознавство: підручник / О. М. Бялік, В. С. Черненко [та iн.]; -  2-ге вид., перероб. і доп. – К. : ІВЦ Видавництво “Політехніка”, 2002. –  384 с.

3. Практикум по технологии конструкционных материалов и материаловедению : / под общей ред. С. С. Некрасова. – М.: Агропромиздат, 1991. – 105 с.

4. Лахтин Ю .М. Материаловедение : учебник / Ю. М Лахтин,        В. П. Леонтьева. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : Машиностроение, 1980. – 493 с.




1. Пролистывая журналы и каталоги садовод представляет себе как было бы здорово перенести все это к себе Восп
2. дня после посева
3. Введение Развитие маркетинга связано с обострением проблемы реализации продукции и ростом требований к.html
4. Задание 1 Вопрос- Стремление к приписыванию причин поведения субъекта называется Выберите один из 4
5. Теоретические и правовые аспекты применение факторинга в коммерческой организации
6. Гипотеза лингвистической относительности
7. 4272 Режим приема врача- Игнатовой Ларисы Васильевны Каб
8. ти лет вышел со второго курса университета я не верил уже ни во что из того чему меня учили
9. Это один из крупнейших исходов населения в последние десятилетия нынешнего столетия
10. повноваження у виявленні порушень законів причин порушень та умов що їм сприяють; 2 повноваження спрямо
11. тема в РФ и ее правовые основы
12. обычной телефонии и радиовещании и обычные телевизионные сигналы
13. славянских землях
14. Стимулирование сбыта канцелярских товаров
15. Финансовый менеджмент Содержание финансового менеджмента и его место в системе управления организ
16. Налоговый менеджмент в системе управления фирмой
17. тематические формулы1
18. Не секретные материалы появился год тому назад часть материалов из этих статей использовала Комсомольск
19. Реєстрі Війська Запорозького 1649 року серед козаків гетьманської Чигиринської сотні під іменем Іванець Хм
20. Ференц Надь