У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

10

Львівський державний університет імені Івана Франка

Чеболда Ігор Юрійович

УДК 330.15:91 (477.84)

КОНСТРУКТИВНО-ГЕОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ ПРИРОДНО-РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ТЕРИТОРІЇ

(на прикладі Тернопільської області)

11. 00. 11 –конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата

географічних наук

Львів - 1999

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Тернопільському державному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка, Міністерство освіти України.

Науковий керівник         доктор географічних наук, професор

                                            Бачинський Георгій Олексійович

                               

                                            кандидат географічних наук,

доцент кафедри географії України

Царик Любомир Петрович,

                                           Тернопільський державний педагогічний

університет імені Володимира Гнатюка

                        

Офіційні опоненти:         доктор географічних наук, професор

                                           Руденко Валерій Петрович,

                                           завідувач кафедри економічної-соціальної географії,

Чернівецький державний університет

імені Юрія Федьковича

                                   кандидат географічних наук, доцент  

                                            Масловська Людмила Цезарівна

                                             Вінницький державний педагогічний університет

                                             імені Михайла Коцюбинського

Провідна установа         Київський університет імені Тараса Шевченка,

                                          м. Київ

Захист відбудеться “листопада 1999 року о  годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.35.051.05 у Львівському державному університеті імені Івана Франка за адресою: 290000, м. Львів, вул. Дорошенка, 41.

З дисертацією можна познайомитись у бібліотеці Львівського державного університету імені Івана Франка (290000, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).

Автореферат розісланий “жовтня 1999 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради,                                                               Дубіс Л.Ф.

кандидат географічних наук

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

В умовах злому старої господарської системи і становлення основ ринкових відносин важливим фактором економічного і соціального розвитку України є підвищення ефективності раціонального використання природних ресурсів та збалансованого розвитку території всієї держави та окремих її регіонів. Розробка цієї концепції неможлива без врахування регіональних особливостей інтегрального потенціалу території (ІПТ), складовою якого виступає природно-ресурсний потенціал (ПРП).

Оцінка та аналіз ПРП території як важливої передумови економічного, соціального, екологічного розвитку лежать в основі формування єдиної цінової і податкової політики держави і мають стати одним із важелів нового економічного механізму, який буде забезпечувати раціональне використання, відтворення природних ресурсів, їх охорону та захист від можливих несприятливих наслідків господарювання. Саме тому проблема комплексного вивчення природних ресурсів, що використовуються в народному господарстві, є на даний час особливо актуальною.

Не дивлячись на високий рівень теоретичних розробок, значну кількість прикладних методів оцінки природних ресурсів, концепція збалансованого розвитку території та теорія раціонального природокористування ще не знайшли належного застосування в економічній політиці держави через відсутність єдиного підходу до механізму оцінки та аналізу природних ресурсів. Саме це і зумовило вибір теми і завдання дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідницьких робіт Тернопільського державного педагогічного університету і є складовою наукової теми кафедри географії України “Проблеми соціально-економічного розвитку Тернопільської області в умовах переходу до ринкових відносин”. Дисертаційне дослідження має зв’язок з науково-дослідною роботою львівських науковців на чолі з професором Бачинським Г.О. на тему “Розробка атласу природних умов, раціонального природокористування і охорони природи.”

Об’єкт дослідження –природні ресурси Тернопільської області.

Предметом дослідження є конструктивно-географічна оцінка та картографічні моделі ПРП Тернопільської області.

Метою роботи є проведення вартісної оцінки природних ресурсів, а також системно-структурного аналізу інтегрального ПРП для обгрунтування основних шляхів оптимізації природокористування в Тернопільській області.

Відповідно до поставленої мети визначені наступні завдання:

систематизація та конкретизація теоретико-методологічних підходів до оцінки ПРП території в контексті концепції збалансованого розвитку;

апробація нових методик грошової оцінки природних ресурсів та інтегрального ПРП території;

дослідження компонентної, функціональної та територіальної структури ПРП Тернопільської області;

розробка картографічних моделей оцінки природних ресурсів та районування ПРП, основних напрямків їх використання для розв’язання проблеми оптимізації ресурсокористування в Тернопільській області.

Методологія, методи дослідження, використані матеріали.

Методологічною основою дослідження є концепція збалансованого розвитку території та теорія раціонального природокористування.

Розробка теоретико-методологічних основ дисертації базується на основних положеннях, викладених у наукових працях В.А. Анучина,                   Г.В. Балабанова, Г.О. Бачинського, І.П. Герасимова, І.О. Горленко,             Ю.А. Дмитревського, Я.І. Жупанського, Ф.Д. Заставного, Н.Г. Ігнатенка,            А.Г. Ісаченка, М.М. Колосовського, Ш.В. Лашхіа, О.М. Маринича,                     Л.Ц. Масловської, В.Є. Міланової, М.М. Паламарчука, М.Д. Пістуна,              І.А. Приваловської, В.П. Руденка, Л.Г. Руденка, Т.Г. Рунової, В.Б. Сочави,          О.Г. Топчієва, Ю.Ю. Туниці, О.І. Шаблія, Р.А. Язиніної та інших.

В роботі використовуються такі методи і прийоми: вартісна оцінка ПРП, системний аналіз ПРП, порівняльно-географічний; балансових розрахунків, картографічного моделювання, природно-ресурсного районування, прогнозування розвитку ПРП регіону.

При написанні роботи використовувались матеріали управлінь Тернопільської облдержадміністрації (економіки, сільського господарства, статистики), Тернопільського філіалу інституту “Укрземпроект”, державного управління екологічної безпеки у Тернопільській області, виробничого об’єднання “Тернопільліс”, Тернопільського регіонального відділу водних ресурсів, обласної станції хімізації сільського господарства та інших установ, наукові публікації, поточна звітність та власні розрахунки.

Наукова новизна досліджень полягає в узагальненні, конкретизації та поглибленні теоретико-методологічних положень поняття природно-ресурсний потенціал в контексті концепції збалансованого розвитку території, проведенні вартісної оцінки природно-ресурсного потенціалу Тернопільської області на новій методичній основі, розробці картографічних моделей потенціалу природних ресурсів та природно-ресурсного районування, обгрунтуванні шляхів оптимального природокористування.

Практичне значення одержаних результатів.

Науково-теоретичні та методологічні аспекти дисертації поглиблюють

розгляд поняття природно-ресурсний потенціал через призму збалансованого розвитку території, оптимізації взаємодії суспільства та природи на обласному адміністративному рівні. Прикладні дослідження, розрахунки та картографічні моделі, висновки і рекомендації можуть бути використані управліннями економіки, сільського господарства, екологічної безпеки облдержадміністрації, науково-дослідницькими установами при розробці поточних та перспективних схем соціально-економічного розвитку Тернопільської області.

Особистий внесок здобувача полягає у поглибленні теоретичних і методологічних та розробці прикладних аспектів ПРП під керівництвом кандидата географічних наук Л.П. Царика.

Апробація результатів дисертації.

Основні положення і результати дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях з проблем використання і відтворення природно-ресурсного потенціалу та екологічної ситуації в регіоні, зокрема на першій всеукраїнській конференції “Теоретичні та прикладні аспекти соціоекології”  (м. Львів, 1996 р.), міжнародній науковій конференції “Современные проблемы охраны земель” (м. Київ, 1997 р.), звітних наукових конференціях Тернопільського педагогічного університету (1996, 1997,1998, 1999 рр.).

Публікації. Матеріали дисертації висвітлені у статтях, надрукованих у збірниках наукових праць, зокрема в наукових записках Тернопільського державного педагогічного університету, серія Географія (№1 та №2, 1998; №1, 1999 рр), збірнику наукових праць Тернопільської академії народного господарства, серія Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України (№1, 1997; №2 1998 рр.), щорічнику Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє (1998 р.). Загальний обсяг друкованих праць 2,2 авторських аркушів.

Структура і обсяг дисертації.

Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел (123 найменування) і додатків. Повний обсяг роботи –сторінок машинописного тексту, основна частина –сторінки.

Основний зміст дисертації і висновки.

Теоретичні основи ПРП в контексті концепції збалансованого розвитку території.

Важливість розробки наукових концепцій збалансованого розвитку регіонів не викликає сумнівів і неодноразово висвітлювались в науковій літературі. При цьому не ставилось завдання дослідити проблему узгодженого розвитку території в різних аспектах, тобто був відсутній цілісний погляд на неї. З поля зору часто випадали питання формування не тільки екологічної ситуації, але і соціальної інфраструктури, соціального розвитку в цілому. Саме тому досягнення збалансованого економічного, соціального і екологічного розвитку території вимагає географізації мислення, перебудови всієї системи економічних відносин з метою забезпечення пріоритетності принципу територіальності, з урахуванням соціально-економічних і природних особливостей регіонів.

В основі концепції збалансованого розвитку території лежить раціональне і ефективне використання інтегрального потенціалу території (ІПТ), який включає чотири взаємопов’язані складові: а) природно-ресурсний потенціал (ПРП), який є сукупністю природних ресурсів, що виступають “сировиною” для народного господарства; б) виробничий потенціал, що показує як і наскільки використовуються природні ресурси у різних галузях господарства;                   в) інфраструктурний потенціал, який охоплює усі виробничі фонди; г) трудовий потенціал, що являє собою сукупну здатність працездатного населення до суспільно-корисної діяльності. У зв’язку з цим можна стверджувати, що саме через використання природних ресурсів найбільше простежується процес взаємодії природи і суспільства, процес опосередкування людською працею природних продуктивних сил і їхнього перетворення у суспільні сили розвитку.

Важливість розробки поняття ПРП полягає в комплексності його розгляду і може служити цілям збалансованого розвитку території у всіх трьох її головних аспектах: економічному, соціальному і екологічному.

Отже, збалансований розвиток території, на нашу думку, це поєднання і взаємозв’язок, в першу чергу, ПРП як ресурсної основи ІПТ з виробництвом, населенням, інфраструктурою, а також екологічного стану природного середовища як результату антропогенної діяльності на певній території.

У концепції збалансованого розвитку території та раціонального використання природних ресурсів складною проблемою є розробка методичних засобів та прийомів, які дають змогу кількісно оцінити ПРП. При наявності декількох підходів кількісної оцінки ПРП у дисертації розглянуті вартісна та бальна оцінки.

За основу дослідження прийнята методика В.П. Руденка (1993 р.) та інституту “Укрземпроект”, яка нами апробована стосовно визначення потенціалу природних (земельних, водних, лісових, мінеральних, природно-рекреаційних) ресурсів Тернопільської області.

Конструктивно-географічне дослідження ПРП складається з таких етапів:          а) географічний аналіз чинників формування потенціалу природних ресурсів;            б) економічна оцінка природних ресурсів, передусім вартісне визначення їх кількісних та якісних параметрів; в) кількісне та якісне зіставлення вартості природних ресурсів у компонентному, функціональному і територіальному аспектах; г) вивчення рівня використання ПРП у народно-господарському комплексі регіону; д) визначення основних напрямків оптимізації використання ПРП.

Отже, завдяки своїм інтегральним можливостям саме географія здатна дослідити ПРП і територію із взаємодіючими на ній компонентами як одне ціле, вивчити найважливіші територіальні прояви взаємодії суспільства і природи.

Конструктивно-географічний аналіз і оцінка природних ресурсів Тернопільської області.

Згідно вартісної оцінки кількісних і якісних параметрів природних ресурсів встановлено, що найбільший потенціал в Тернопільській області мають земельні ресурси, вартість яких становить 6372,42 млн. грн. Це найвищий показник серед всіх досліджуваних природних ресурсів. Показники потенціалу земельних ресурсів у районах області коливаються від 131,698 млн. грн. (Монастириський) до 567,773 млн. грн. (Теребовлянський район). Середнє значення вартості земельних ресурсів в розрізі адміністративних районів становить 374,848 млн. грн.

Наступні за величиною потенціалу –водні ресурси, вартість яких становить 1172,716 млн. грн. Найвищі показники у Кременецькому і Лановецькому районах де вони відповідно становлять 133,674 і 126,281 млн. грн., найнижчі показники у Борщівському районі –,550 млн. грн. при середньому значені –,983 млн. грн.

Значний потенціал природно-рекреаційних ресурсів (846,123 млн. грн., при середньому значенні в розрізі адміністративних районів –,771 млн. грн.) говорить про те, що в регіоні є всі можливості для розвитку інфраструктури відпочинку. Величина потенціалу коливається від 16,941 млн. грн. (Лановецький) до 84,821 млн. грн. (Шумський район).

Дещо нижчий в Тернопільській області потенціал лісових ресурсів –,708 млн. грн., що свідчить про нераціональне лісокористування та непродумане відтворення цього природного ресурсу. Середнє значення становить 18,1 млн. грн. при максимальному в 35,0 млн. грн. у Шумському та мінімальному в 6,056 млн. грн. у Козівському та Лановецькому районах.

Потенціал мінеральних ресурсів становить 187,549 млн. грн. В розрізі адміністративних районів цей показник коливається від 0,058 млн. грн. (Підгаєцький) до 68,001 млн. грн. (Бережанський район). Середнє значення вартості в розрізі адміністративних районів становить 11,032 млн. грн. (табл.1).

Таблиця 1

Інтегральний природно-ресурсний потенціал Тернопільської області (млн. грн.).

Адміністративні

райони

Земельні ресурси

Лісові ресурси

Водні ресурси

Мінеральні ресурси

Рекреацій-

ні ресурси

Інтеграль-

ний ПРП

1

Бережанський

134,480

,570

,704

,001

,557

,312

Борщівський

465,683

,451

,550

,167

,445

,296

Бучацький

293,477

,072

,353

1,884

59,843

,629

Продовження табл.

1

Гусятинський

537,067

,928

,694

,705

,532

,926

Заліщицький

336,460

,940

,108

,568

,533

,609

Збаразький

460,639

,234

,311

,637

,176

,997

Зборівський

397,936

,395

,838

,345

,911

,425

Козівський

334,545

,056

,103

,341

,146

,191

Кременецький

339,800

,792

,67

,941

,595

,802

Лановецький

393,740

,056

,28

,282

,941

,300

Монастириський

131,698

,262

,794

,309

,230

,293

Підволочиський

565,077

,361

,892

,503

,620

,453

Підгаєцький

189,004

,133

,662

,058

,011

,868

Теребовлянський

567,773

,524

,475

,385

,290

,447

Тернопільський

414,586

,192

,304

,538

,287

,907

Чортківський

467,492

,742

,865

,321

,185

,605

Шумський

342,963

,0

,108

,564

,821

,456

По області

6372,42

,70

,7

,54

,12

,516

Інтегральний ПРП Тернопільської області, згідно з нашими розрахунками становить –,516 млн. грн. В розрізі адміністративних районів він коливається від 274,293 млн. грн. у Монастириському районі до 707,447 млн. грн. у Теребовлянському районі.

Системно-структурний аналіз інтегрального ПРП території.

Кількісне і якісне зіставлення вартості природних ресурсів здійснено за допомогою системного підходу. Воно базується на вартісній оцінці сукупної продуктивності природних ресурсів регіону і передбачає вивчення компонентної, функціональної і територіальної структур ІПРП.

Провідне місце в структурі ІПРП займає потенціал земельних ресурсів (71,7%). В окремих адміністративних районах цей потенціал досягає майже 70-80% ІПРП (Підволочиський –,0%, Козівський –,1%, Тернопільський –,8%, Теребовлянський –,2%). Найнижчі показники у трьох районах: Бережанський –,7%, Монастириський –,0%, Кременецький –,8%.

Мінеральні ресурси Тернопільської області становлять 2,1 % від загального природно-ресурсного потенціалу. В окремих районах (Бережанському, Збаразькому, Борщівському) вони займають значну частину інтегрального ПРП (18,5; 8,2; 3,9 % відповідно). Поряд з цим є райони (Чортківський, Підгаєцький, Лановецький, Шумський, Козівський і ін.), в яких простежується найменша забезпеченість мінерально-сировинними ресурсами. Якісна характеристика мінеральних ресурсів свідчить, що в області є значний потенціал для розвитку промисловості будівельних матеріалів і деяких споріднених виробництв. Але у зв’язку з скрутним економічним становищем, невмінням раціонально використовувати ресурси та утилізувати відходи виробництва, стало неможливо в повній мірі використовувати потенціал мінеральних ресурсів у регіоні.

Важливу роль у функціонуванні і розвитку господарства Тернопільської області відіграють водні ресурси. У Лановецькому, Кременецькому, Монастириському районах цей показник становить майже 2/10 від інтегрального потенціалу.

Показники підземного і поверхневого стоку в районах області, свідчать про тенденцію до зменшення частки водних ресурсів в ІПРП з півночі на південь: від 23,2% у Лановецькому до 5,4% у Борщівському районі. За умови раціонального використання водні ресурси сприятимуть соціально-економічному розвитку Тернопільської області. Частка потенціалу водних ресурсів становить –,1% від ІПРП області.

Процентний показник лісових ресурсів від загального ПРП становить –,4%. Частка потенціалу лісових ресурсів коливається від –,9% у Підволочиському до 9,4% у Бережанському районах.

Значні перспективи для подальшого використання, а відповідно і потенціал, мають природно-рекреаційні ресурси Тернопільської області. Частка цього ресурсу від ІПРП становить –,5 %. Найбільші показники мають адміністративні райони, в межах яких розміщені: регіональний ландшафтний парк “Дністровський каньйон” –Борщівський (11,5%), Бучацький (13,5%), Заліщицький (11,7%), Монастириський (21,9); заповідник “Медобори” з філіалом “Кременецькі гори” –Гусятинський (10,9%), Кременецький (11,6%). Високі показники також у Бережанському, Підгаєцькому, Шумському районах (відповідно 18,9; 18,8; 15,1%%). Найменший показник у Підволочиському районі –,0%.

Таким чином у структурі інтегрального ПРП Тернопільської області переважають земельні, водні та рекреаційні ресурси, потенціал яких складає 9/10 від інтегрального (табл.2).

Таблиця 2

Компонентна структура інтегрального ПРП Тернопільської області в розрізі адміністративних районів, %.

Адміністративні

райони

Земельні ресурси

Лісові ресурси

Водні ресурси

Мінеральні ресурси

Рекреацій-ні ресурси

Інтеграль-

ний ПРП

1

2

Бережанський

36.7

.4

.2

.5

.9

Борщівський

75.1

.9

.4

.9

.5

Бучацький

66.3

.3

.4

.4

.5

Гусятинський

78.7

.8

.9

.5

.9

Заліщицький

73.6

.4

.7

.3

.7

Збаразький

70.6

.7

.6

.2

.7

Зборівський

73.6

.2

.4

.2

.4

Козівський

82.1

.4

.0

.1

.2

Кременецький

58.8

.6

.1

.7

.6

Лановецький

72.4

.1

.2

.1

.1

Монастириський

48.0

.1

.9

.9

.9

Підволочиський

87.0

.9

.3

.6

.0

Підгаєцький

61.3

.9

.8

.01

.8

Продовження табл.

1

2

Теребовлянський

80.2

.1

.3

.3

.8

Тернопільський

80.8

.5

.9

.6

.9

Чортківський

79.6

.0

.8

.1

.3

Шумський

61.1

.2

.3

.1

.1

По області

71.7

.4

.1

.1

.5

Розрахунок функціональної структури інтегрального ПРП обчислений нами в розрізі природних ресурсів і адміністративних районів за методикою Н.Г.Ігнатенка та В.П.Руденка. ЇЇ сутність полягає у кількісному діленні однотипного явища за значенням, в нашому випадку міжобласного, внутрішньообласного, внутрішньорайонного і локального значення.

Як свідчать отримані результати, потенційну комплексоутворюючу здатність, можливість участі в територіальному поділі праці і високу ефективність мають майже 60% обсягу природних ресурсів Тернопільської області. Високе функціональне значення міжобласного і внутрішньообласного рангу мають земельні ресурси –,3%, мінеральні –,4%, лісові –,0%, рекреаційні –,2%.

Що стосується розподілу із різним функціональним значенням природних ресурсів, то найбільші показники таких ресурсів міжобласного значення у Борщівському (94,4%), Лановецькому (91,9%), Збаразькому (90,5%), Теребовлянському (90,1%) районах. Деякі райони з високою питомою вагою в інтегральному ПРП мають низькі показники природних ресурсів міжобласного значення, зокрема Кременецький –,5%, Шумський –,0%. Найменші показники - у Козівському (3,8%) та Підгаєцькому (18,8%) районах. Потенціал природних ресурсів внутрішньообласного значення коливається від нуля (Борщівський район) до 76,3% (Бучацький район). Частка природних ресурсів внутрішньорайонного і локального значення коливається відповідно в межах: від 0,9% у Бучацькому, Теребовлянському районах до 73,8% у Підгаєцькому районі, а також від 0,2% у Зборівському до 43,5% у Монастириському районах.

Важливим напрямом системного дослідження ІПРП є аналіз територіальної структури, тобто територіального зосередження природних ресурсів в області. В основу виділення елементів цієї структури ми заклали частку в ІПРП природних ресурсів міжобласного значення, величину абсолютного показника інтегрального ПРП, його компонентну структуру.

Під елементами структури внутрішньообласного рівня ми розуміємо специфічні, об’єктивно обумовлені, цілісні в природно-господарському відношенні території, які наділені якісною своєрідністю, внутрішньою однорідністю потенціалу природних ресурсів.

Нами виділено внутрішньообласні природно-ресурсні райони, які охоплюють територію декількох адміністративних районів за подібністю природних і соціально-економічних умов, потенціалу природних ресурсів, компонентної (за двома переважаючими показниками) та функціональної структур (за одним переважаючим показником) (рис.1).




1. 2013г Утверждаю- Директор МБУ Центр молодежных проектов Шпаковского района Став
2. АССОЦИАЦИЯ КИОКУСИНКАЙ РОССИИ Турнир по результатам которого Вы планируете подавать на присв
3. Вызывают отравления животных и человека
4. Medicl biophysics for 1 yer students of the specilty B13010
5. а и прабабка Льва Толстого Ольга Головина в замужестве Трубецкая были родными сестрами Мандарину в
6. Информационная революция и становление информационного общества
7. правовое регулирование аудиторской деятельности в РФ.
8. Схемы ферм применяемых в покрытиях производственных зданий.
9. Проблема равновесия рыночной системы во взглядах классической школы
10. Проектирование операций механической обработки основных поверхностей детали авиадвигателя
11. 102 Период 2000 2010 гг
12. У зв~язку з цим на перший план виходить поінформованість зацікавлених осіб керівництва бухгалтерів інве.html
13. СТАТЬЯ 38 ИСКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ПОДСУДНОСТЬ
14. тема скидок на продукцию von в рос
15. Национальнокультурная автономия Томской области Местная общественная организация Национальнокульту
16. . В том числе в городе Красноярске 6778 человек показатель 7037 на 100 тыс.
17. Укріплення періоду Київської Русі
18. Подчинительные союзы Союзные слова члены придаточных предложений
19. На тему- Механизм мышечного сокращения и расслабления
20. Социальные проблемы развития российского общества