Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО ЕНЦИКЛОПЕДІЇ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА
Р. ПРИЛУЦЬКИМ
кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри цивільного та господарського права (Національна академія управління)
Цивільне право, без перебільшення, одна з найбільших і найскладніших за змістом галузей права і правової науки. З урахуванням різноманітності та важливості суспільних відносин, що охоплюються ним, є очевидним той факт, що від результатів розбудови цієї галузі значною мірою залежить і успішність становлення національної правової системи загалом.
Цивільне право України розвивається у досить складних суспільних, політичних і економічних умовах. З одного боку, над ним тяжіють більшою чи меншою мірою застарілі догми, що дістались у спадок від радянського періоду правової науки (потрібно визнати, досить важливого), "а з другого вимоги нових реалій суспільного життя в умовах ринкової економіки. Виникає потреба в переосмисленні багатьох категорій, понять. Зявляються нові інститути і навіть підгалузі, що не завжди однаково сприймається як науковцями, так і .практикою. Потрібен час, щоб подолати звички.
І в цій ситуації колектив авторів під керівництвом видатного науковця Я. Шевченко зробив сміливий крок з підготовки та видання першої у незалежній Україні Енциклопедії цивільного права* (далі Енциклопедія).
Сміливий тому, що з цілої низки важливих елементів системи сучасного українського цивільного права ще не склалися єдиний підхід і одностайне сприйняття. А енциклопедія це все-таки науковий довідник, що має містити систематизовані відомості з усіх галузей знань або окремої галузі. Тому і ця перша смілива і важлива спроба не могла не оминути окремих положень, що можуть викликати зауваження і дискусію у науковому співтоваристві.
Не вдаючись до висвітлення позитивних сторін Енциклопедії, про що вже цілком справедливо зазначалось у багатьох рецензіях і відгуках, хотілося б зупинитись на кількох, на нашу думку, проблемних питаннях цивільного права, про які йдеться в її статтях.
Одним із таких проблемних питань нині є питання про систему цивільного права. Ще донедавна система цивільного права розглядалась як певна структурна сукупність цивільно - правових норм, що утворювали інститути цивільного права. Але з розвитком цивільного права й особливо прийняттям нового ЦК України (2003 р.) стало зрозумілим, що в межах цивільного права зявились масиви норм, які регулюють такі складні однорідні відносини, які не вміщуються в межах звичних інститутів, що змусило говорити про виникнення окремих підгалузей цивільного права, в межах яких проглядаються своєрідні загальна й особлива частини. Навіть поверховий огляд цивільно-правової наукової та навчальної літератури свідчить, що це питання ще до кінця не вирішене.
На жаль, в Енциклопедії проблемність цього питання не врахована. Визначення понять «галузь» і «підгалузь» права авторами Енциклопедії не дається, хоча визначення зобовязального і договірного права робиться через поняття підгалузі. При цьому в одній статті вказується, що «інститут права сукупність відокремлених, взаємоповязаних правових норм, що утворюють частину права та регулюють певну сторону однорідних відносин... Норми права створюють галузь права не безпосередньо, а через інститути...» (с. 410).
Як бачимо, підгалузь права тут не згадується взагалі, що дає підстави сприймати поняття галузі цивільного права як виключно сукупності інститутів права.
Проте такий висновок був би хибним, оскільки інші автори Енциклопедії стверджують, що «зобовязальне право підгалузь особливої частини цивільного права (виділено мною. Р. Б.), що регулює зобовязальні правовідносини» (с. 385), а «договірне право структурна частина (підгалузь) цивільного права як окремої галузі права, що складається із правових норм, які регулюють договірні відносини (зобовязання)» (с. 274).
Таким чином, зобовязальне право, складовою частиною якого, за загальним визначенням, є договірне право, розглядається як підгалузь особливої частини цивільного права. Але складається воно з підгалузі договірного права, яка є вже частиною галузі права. Залишається, однак, не зовсім зрозумілим, чим потрібно вважати недо- говірні зобовязання, що є також невідємною структурною складовою зобовязального права. Але і без цього зрозуміти досить складно.
Слід, безперечно, визнати, що договірні зобовязання містять такий великий масив норм, що обєктивно ніби дозволяє говорити про «договірне право». Але при цьому виникає закономірне запитання: якщо договірне право визнати підгалуззю права, то який статус у структурі цивільного права повинно зайняти зобовязальне право?
Запитання непросте. Тому, напевно, шукаючи відповідь на нього, автори навчального посібника «Договірне право України» змушені, визнаючи існування зобовязального права як підгалузі права, стверджувати про наявність «генерального інституту договірного права, до складу якого, у свою чергу, входять окремі базові інститути та субінститути»*.
Спірним нині є також питання про спадкове право. В Енциклопедії спадкове право визнається як один з інститутів цивільного права, в якому визначаються межі дозволеної поведінки субєктів спадкових правовідносин, які закріплюються законодавством України (с. 773).
Цієї позиції дотримуються й автори названого навчального посібника. Проте представники такої поважної інституції, як Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, вважають, що у цивільному праві України існує пять підгалузей: «Особисті немайнові права фізичної особи; Право власності та речові права на чуже майно; Право інтелектуальної власності; Зобовязальне право; Спадкове право... Така підгалузь як спадкове право (поєднує) інститут спадкування за заповітом й інститут спадкування за законом»*.
Автори Енциклопедії, щоправда, також визнають складну структуру спадкового права (як інституту права), до якого входить спадковий договір новий інститут спадкового права (с. 773-774). Закономірно у звязку з цим постає запитання: як інститут може складатися з інститутів?
Визнаючи обєктивну необхідність і обґрунтованість поділу цивільного права України як галузі права на правові норми, що формують підгалузі, інститути і навіть субінститути чи генеральні інститути, ми, тим не менше, погоджуємось, що це питання знаходиться ще на стадії науково-теоретич- ного осмислення і далеке від остаточного вирішення. У таких умовах, як видається, Енциклопедія мала б відобразити весь спектр позицій із тим, щоб не виникало однобокого і, безперечно, такого, що не відповідає дійсності, сприйняття.
Важливим питанням для цивільного права є нині й питання про його джерела. Визначаючи джерела цивільного права, автори Енциклопедії досить традиційно розглянули акти цивільного законодавства і насамкінець згадали, що цивільні відносини можуть регулюватися звичаями ділового обороту, якщо вони не суперечать договору або актам цивільного законодавства (с. 233-234).
З цим не можна погодитись, оскільки у ЦК України чітко визначено три джерела цивільного права: договір (ст. 6); цивільне законодавство (ст. 4) і звичай (ст. 7). Договору як самостійному джерелу при цьому надається визначальна роль навіть порівняно з цивільним законодавством. Цього обєктивно не можна не визнавати, що, на нашу думку, також мало б знайти своє відображення в Енциклопедії**.
Безумовно, можна було б відзначити й інші спірні питання чи недостатньо обґрунтовані визначення, що містяться в Енциклопедії. Та це завдання для інших досліджень. У цілому ж досвід її видання слід визнати корисним і потрібним. У разі перевидання вбачалося б доцільним звернути увагу на подібні питання, врахувавши і висловлені тут зауваження.