Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЛЕКЦІЯ 11
Теми 10-11: Філософія античного світу. Філософія середньовічного суспільства
План
1. Становлення філософського знання, релігійні основи філософії
Перші кроки історико-філософського пошуку привели до висновку, що філософія як світоглядне явище зявляється в процесі такого поділу людської діяльності, коли виникає необхідність інтелектуального освоєння дійсності на найзагальнішому рівні її бачення. Хронологічно цей процес відбувається у різних країнах неодночасно. Свідченням цього є памятки філософської культури, які підтверджують, що філософія започаткувала себе в стародавніх Єгипті, Китаї, Індії, Вавілоні, а трохи пізніше в країнах Європи, насамперед у Греції та Римі.
Започатковується філософія з постановки питання про єдність речей, цілісність світу. І для того, щоб це питання зявилося у людській свідомості, необхідні були тисячоліття практичного перетворення одних речей в інші, практично-мисляче виділення із кола цих речей таких, що використовувались як засіб перетворення всіх інших.
Перші уявлення про єдине походження і єдину першооснову всіх речей були повязані з використанням води в зрошувальному землеробстві. Виникли вони в Єгипті в ІІІ-ІІ тисячоліттях до н.е. Використовуючи воду для зрошування полів і переконуючись на практиці, що без води нічого не виникає, а, навпаки, все вимирає, гине і розкладається, єгиптяни дійшли висновку, що всі речі виникають із води. Вода для єгиптян була основою вирощування, врожаю, універсальним знаряддям здобуття засобів існування. Це ж спостерігається й у стародавній Вавілонії. Використовуючи воду Тигру і Євфрату для зрошування полів, вавілоняни, як і єгиптяни, сформували уявлення, що всі речі походять із води, що вода лежить в основі всього сущого.
Діяльність людей на той час досягла такого розвитку, що вони піднялися до усвідомлення єдності всіх речей, до розуміння того, що все живе, все, що рухається, що виникає і зникає, має єдину основу. Але з іншого боку, людство ще не досягло усвідомлення, що вода є лише одним із проявів природної різноманітності, що єдність речей не зводиться до води як безпосередності, а, навпаки, що вода сутність усіх інших речей.
На такому ж приблизно рівні суспільної практики виникли і перші наївно-стихійні уявлення у стародавніх Індії, Китаї, Греції, Римі.
Лише для світоглядного, насамперед філософського знання, головна увага скерована на відношення “людина - світ”, а не просто на існуванні людини чи світу.
До виникнення філософії протягом тисячоліть в людських суспільствах панували міфологічні та релігійні форми світогляду.
Міфологічний світогляд це цілісна та образна картина світу, в якій обєдналися реальність та фантазія, знання та віра, думки та емоції. Відповідає первісним людським відносинам. Із їх відмиранням згасла й міфологія.
Релігія виникла 40-50 тисяч років тому як «ліки» від страху первісних людей.
2. Давньокитайська та довньоіндійська філософія
Формування на базі первісної міфології ранніх форм релігійного, філософського та інших світоглядів відбувалося в ході поступового розкладу родоплемінного ладу та зародження найдавніших в історії людства цивілізацій.
Антична філософія перший історичний тип філософії. Виникла в середині І тис. до н.е. у трьох осередках стародавньої цивілізації: Китаї, Індії, Греції.
Передумови виникнення античної філософії:
Виникнення філософії не було швидким одноразовим актом. Це був тривалий процес поступового виявлення (спочатку ледь помітного, але з часом все виразнішого) специфічного філософського змісту на тлі міфолого-релігійного «негатива».
Для східної парадигми (грецьк. paradugma приклад: поняття введене американським ученим Куном (1962 р.), це сукупність теоретичних та методологічних передумов, які визначають конкретні наукові дослідження, що втілюються у науковій практиці на даному етапі філософствування) характерні:
Індійський різновид східної філософської парадигми обертається своєрідною філософською міфологією, орієнтованою на містичне переживання одухотвореності буття і практично байдужої до обєктивно-раціоналістичних методів осягнення реальності.
Характерна особливість давньоіндійського світогляду в процесі переходу від міфологічно-релігійного світогляду до філософії. Зміст цього мислення відображають Веди, Брахмани й Упанішади. Зародки філософського мислення в Індії сягають глибокої давнини (2500-2000 рр. до н.е.).
Веди стародавні памятки індійської літератури, написані віршами і прозою. До складу Вед входять «самміти» чотири збірники віршованих гімнів, молитов і заклинань, що частково перемежаються прозою.
Брахмани це своєрідні коментарі до текстів Вед, у яких особлива увага звертається на тлумачення одвічного смислу ритуалів.
Упанішади завершальний етап у розвитку Вед. Це загальна назва різних за своїм характером і обсягом трактатів релігійно-філософського плану.
Принципи, закладені у Ведах, Брахманах і Упанішадах, стали основою таких світоглядних систем як брахманізм, бхагаватизм, буддизм, джайнізм.
Аналіз перших філософських систем дартан (термін староіндійської філософії, адекватний старогрецькому терміну «філософія») можна подати через школи: йога, санкхя, міманса, веданта, вайшешика, няя, чарвака-локаята.
Особливості давньоіндійської філософії:
Серед народів, які стояли біля витоків людської цивілізації, чільне місце посідає і китайський народ. Філософські вчення давнього Китаю набувають певної завершеності в VІ-V ст. до н.е.
Основні риси давньокитайської філософії:
Найвпливовіші філософські напрямки, які збереглися до наших днів конфуціанство та даосизм.
Конфуціанство (засновник Кун Фуцзи (551-479 рр. до н.е.)) має виразний етично-гуманістичний характер.
«Жень» гуманність, фундаментальне поняття, яке визначає:
Це вчення продовжив Менцзи (372-289 до н.е.), який твердив, що люди за своєю природою поділяються на людей розумової та фізичної праці; перші покликані управляти другими. Моральні якості визначаються “небом” і за природою є добром. Їх слід неухильно вдосконалювати.
Сюньцзи (бл. 298-238 до н.е.) тлумачить небо разом із зірками, місяцем і сонцем як частину природи. Все у світі відбувається відповідно до природних законів, тому людина має керуватися у своїх діях розумом, який і дає їй владу над світом. Проте розум може бути керівництвом до дії лише в тому разі, коли він відповідає природним законам («дао»). Саме так діє справді мудра людина, яка «не керується речами, а навпаки сама керує речами».
Ці ідеї стали відправними для школи «фація» (законників).
Ханьфей (бл. 280-230 до н.е.), учень Сюньцзи, тлумачив «дао» як «природність всіх речей». Відповідно до того, як діють у природі її власні закони («лі»), повинні бути вироблені й закони суспільного життя («фа»), котрі б твердо встановлювали, що є добро, а що зло.
Даосизм (засновник - Лаоцзи (ІV-ІІІ ст. до н.е.)) наголошує на ідеї загальної рухомості та мінливості світу. Життя природи й людини постає підпорядкованим не волі неба, а всезагальному закону «дао». Згідно з цим законом, будь-яка річ, досягши певного ступеня розвитку, перетворюється на свою протилежність. Підкреслюється неможливість (моральна і фізична) діяти всупереч «дао».
Основні положення китайської передфілософії зібрані в Пятикнижжі: Книга пісень, Книга історії, Книга змін, Книга обрядів, літопис «Чунь-цю». Одним із головних питань цього періоду була проблема зла.
3. Давньогрецька філософія
Становлення філософії Стародавньої Греції відбувалося в VІ-V ст. до н.е. Саме в цей період мудреці-філософи протиставляють міфологічно-релігійним уявленням наївно-стихійний філософський світогляд.
Філософія в Елладі виникає як світогляд промислово-торговельної частини населення, що почала боротися за владу, відбираючи її в аристократів-землевласників.
Становленню і розвитку особливої філософії сприяли:
Однією з головних проблем грецької філософії є проблема буття онтологія. На початковій стадії її розвитку ставилось питання: “З чого походить усе суще?”.
Біля джерел формування наївно-стихійної філософії у Стародавній Греції стояла Мілетська школа (виникла наприкінці VІІ ст. до н.е. на західному узбережжі Малої Азії в місті Мілеті). Її засновник Фалес (640-562 рр. до н.е.) вважав началом усіх речей воду. Вода розумна, божа. Світ повний Богів. Боги є душами тіл у вигляді джерел їхнього (тіл) саморозвитку. Вирішення проблеми пізнання Фалес ґрунтує на принципі єдиного начала (води).
Анаксімандр (611-546 рр. до н.е.,) учень і послідовник Фалеса, натурфілософ, першим дійшов категоріального визначення начала (“апейрона”), тобто того, що лежить в основі існування речей, - це щось безконечне, всеохоплююче і безмежне, незнищуване, таке, що перебуває у вічній активності й русі. Він першим висуває ідею еволюційного походження людини (людина зароджується і розвивається до дорослого стану у череві величезної риби; народившись дорослою, вона виходить на суходіл і починає новий період свого існування).
Анаксімен (585-524 рр. до н.е.), учень і послідовник Анаксімандра, бачив першоосновою всього сущого повітря, що є безмежним (“апейрос”). Апейрон перетворюється із субстанції у її властивість. Душа є повітряним явищем, вона здатна до творіння, творчості.
Геракліт (540-480 рр. до н.е.), розвинув основні філософські принципи мілетців. Основою наук він вважав логос, який означає загальний закон буття, основу світу. Філософ стверджує: все здійснюється за логосом, який є вічним, загальним і необхідним. Вища мета пізнання пізнання логоса, а разом з тим пізнання вищої єдності світобудови і досягнення вищої мудрості. Пізнання логосу, мудрості дається не всім, хоча всі люди від природи розумні. Логос це закон Всесвіту. У відповідності з цим законом все абсолютно змінне, у світі нічого не повторюється, все минуще й одноразове “все тече”. Вогонь основа всього існуючого, закон Всесвіту. Вогонь не тільки те, що лежить в основі всього існуючого, а й те, з чого все виникає. Все існуюче завжди було, є і буде вічно живим вогнем, який з часом то спалахує яскравіше, сильніше, то згасає. Душа вогняна, вона має самозростаючий логос.
У соціальній філософії Геракліта закладаються основи демократії. Він підкреслює, що народ у державі вище за все має ставити закон, він має боротися за нього, як за свій власний дім. А це необхідно робити тому, що всі людські закони живляться від Єдиного Божественного Закону Логосу.
Наступним кроком у становленні античної філософії була італійська філософія (Піфагорійський союз, школа елеатів, Емпедокл).
Піфагор (бл. 580-500 до н.е., виходець з острова Самоса). Джерелом і першоосновою світу вважав кількісне відношення число, все інше за своєю природою уподібнюється числам, які є першими в усій природі. Елементи чисел постали елементами всього існуючого, що є гармонією та числом.
Піфагорійці асоціювали специфічні риси природних “стихій” з формою пяти правильних многогранників. Число обовязково має певну геометричну форму. Серйозні математичні дослідження химерно поєднуються у піфагорійському вченні з міфологічними та містичними сюжетами (віра у “переселення” душ після смерті людини). Піфагор відобразив складний, суперечливий процес народження філософської думки.
У другій половині V ст. до н.е. в Греції зявляються софісти.
Софісти (грецьк. sophistes мудрець, знавець, майстер, художник).
Передумови виникнення:
Характерні риси софістів:
Старші софісти (481-411 рр. до н.е.): Протагор, Горгій, Гіппій, Продік.
Молодші софісти (кінець V- на початок IV ст. до н.е.): Алкідам, Крітій, Каллікл.
Найбільш видатними філософема ми класичного періоду розвитку давньогрецької філософії були Сократ, Платон і Аристотель.
Сократ (469-399 рр. до н.е.) продовжив пошуки нових форм усвідомлення світу та людини.
Головний напрямок філософствування Сократа питання про те, що є людина, що є її свідомість.
Основні девізи: “Пізнай самого себе” і “Я знаю, що я нічого не знаю”.
Переслідував метод досягнення понятійного знання за допомогою індукції, сходження від одиничного до загального.
Розум найвища інстанція людської свідомості, яка дає не тільки особисту думку, а й загальне знання про речі. Це знання людина не може одержати ззовні в готовому вигляді, а тільки здобути власними зусиллями. На цьому принципі побудована й етична концепція Сократа, який взагалі визнавав філософію як пізнання того, що є добро і зло.
Етичний раціоналізм вчення Сократа полягав у зсуванні природи добра і зла.
Добро філософія може бути моральним діянням тільки тоді, коли знання самі по собі є добром. Добро походить від знання. Знання добра вже є наслідуванням добру, шлях до щастя окремої людини та всієї держави.
Зло аморальний вчинок є наслідком неволодіння істиною. Зло походить від незнання.
У свідомості людини Сократ намагався відшукати фундамент існування, але його не зрозуміли, тому що він значно випередив свій час.
Платон (427-347 рр. до н.е.) справжнє імя Арістокл, Платон прізвисько (від “платюс” “широкий”, “широкоплечий”). Походив із афінського аристократичного роду. Розробив систему буття:
Оригінальним є вчення про ідеї:
На протиставленні тіла і душі ґрунтується гносеологія Платона.
Суть теорії пізнання Платона полягає в тезі, що “знання це пригадування (анамнез)”, того, що колись душа знала, а потім забула.
Метод анамнезу метод сходження до ідей, до загального не шляхом узагальнення часткового й одиничного, а шляхом пробудження в душі забутого знання, знаходження його в ній.
Найголовніше у методі анамнезу мистецтво логічного мислення, філософської бесіди, питань і відповідей і т.ін.
Оригінальні думки Платона у трактуванні держави (зразок державної досконалості “ідеальна держава Платона”):
В ідеальній державі існує три групи громадян, три стани. Така держава мудра мудрістю своїх правителівфілософів, мужня мужністю своїх стражів, розсудлива послушністю гіршої частини держави перед кращою частиною.
Ця держава найбільш справедлива, бо в ній усі служать й як певній цілісності і всі займаються своїми справами, не втручаючись у справи інших.
Аристотель (384-322 рр. до н.е.) найвидатніший давньогрецький філософ. Вважав себе учнем Платона, був самостійно мислячим філософом (йому належать відомі слова: “Платон мій друг, але істина дорожча”).
Залишив після себе величезну творчу спадщину, яку можна поділити на вісім груп: праці з логіки, загальнофілософські, фізичні, біологічні, психологічні, етичні, економічні та мистецтвознавчі праці.
Дітище Аристотеля логіка (наука про мислення і його закони) викладена у ряді творів під назвою “Органон” (“Знаряддя”). Головна праця “Метафізика”:
За коротким формулюванням? одночасно існувати і не існувати не можна. Повне стверджує, що неможливо, щоб одне і те ж одночасно було і не було притаманне одному і тому ж в однаковому розумінні.
Основні засади вчення про буття:
- категоріальний аналіз існуючого.
- причинний аналіз субстанції.
- вчення про можливість і дійсність.
Аристотель за традицією продовжує називати філософські знання “мудрістю”, але характер самого філософствування в нього змінюється.
Вперше у своїй історії філософське знання зближується з науковим, ставиться в один ряд із ним. Філософія стає наукою, що досліджує суще як таке, а також те, що притаманне йому саме по собі. Ця наука не тотожна жодній з так званих часткових наук, оскільки жодна з інших наук не досліджує природу сущого як такого (всі вони досліджують те, що властиве конкретним наукам, наприклад, математиці; оскільки ж ми шукаємо начала і вищі причини, то ясно, що вони повинні бути началами і причинами чогось самосущого).
Філософія Аристотеля не завершує ні старогрецької, ні античної філософії. Але вона завершує найбільш змістовний період в історії філософії, який часто називають філософією класичної Греції. Історія античної філософії триває і в післяаристотелівські часи, зокрема в елліністичний період. У філософії ця історія постає як втома і розчарування. Елліністичну філософію часто визначають як загибель античної філософії, її деградацію. Але це насамперед філософська систематизація класичної грецької філософії і сувора школа її переусвідомлення. У філософії еллінізму відображена велич самої епохи, її суперечності, її неповторний блиск і злиденність.
Еллінізм (кінець IV ст. до н.е. - V ст. н.е.) має довгу історію.
Передумови виникнення елліністичної філософії:
Найбільш відомі філософські школи в елліністсько-римський період:
Оригінальність натурфілософії Епікура проявляється в тому, що:
Людина, цей “соціальний атом”, починає поступово виявляти в собі автономний, цілком самостійний ґрунт своєї життєдіяльності.
Епікур вважав, що основна мета філософії досягнення щастя. Людина від природи тягнеться до щастя і з не менш природною відразою намагається позбутися страждань. Щастя це незворушність духу, яка досягається навчанням і вправами.
Розрізняють:
Стоїки вбачали основне завдання філософії у побудові етики, що спирається на фізику і на вчення про пізнання логіку, яка ще й охоплювала вчення про мову та її різновиди.
У світі панує невблаганна необхідність, вчать стоїки, і немає можливості протистояти їй. Людина цілком залежна від усього, що дається у зовнішньому світі, природі. Проте слід уважно вивчати природу та її необхідність, що дасть змогу добровільно підкорятися останній.
Специфіка скептиків у тому, що вони були вченими серед філософів. Їхня діяльність проявлялася насамперед у протиставленні, а отже, у виявленні протилежностей і суперечностей.
Скептицизм, так само, як і епікуреїзм та стоїцизм, констатує “розчинення” індивіда в суспільно-природному порядку буття. Проте розчинення це тлумачиться тепер як суто, “тілесне”, тобто тільки в тій мірі, в якій людина продовжує лишатися природною істотою і тому мусить їсти, спати і, зрештою, вмирати.
Має багатьох прихильників оцінка римської античної культури та філософії як “запозиченої” в греків. Можна почути вираз: “Рим завоював Грецію силою зброї, а Греція завоювала Рим силою культури”.
Однак, оригінальна римська антична філософія і культура в цілому існувала. Її основна характерна риса практичність.
Марк Туллій Цицерон (106-43 до н.е.) глибоко оригінальний, творчий римський мислитель. Здійснюючи численні переклади і перекази грецької філософії на латину, Цицерон виступив не просто як “еклектик”, або популяризатор її в Римі. “У еклектизмі Цицерона” все частіше вбачають грандіозну спробу створити на новій соціально-історичній основі суто римську філософію, своєрідність якої полягала б в універсальності її і водночас у партикулярності.
Ця філософія була розрахована на всіх і кожного у величезному, суперечливому римському світі. Вона мала стати синтетичною, такою, що обєднує в собі і пропускає крізь себе все, що було створене до неї у сфері думки підвладними Риму народами.
“Переклад” грецької філософії на латину дає початок оригінальній, римській античній філософії.
Тіт Лукрецій Кар (99/95 55 до н.е.) римський епікуреєць, автор знаменитої поеми “Про природу речей”. Для практично орієнтованої думки римлянина атомістична структура всесвіту виступає цілком самодостатнім обєктивним фундаментом практичних (етичних) рекомендацій.
Людина, за Лукрецієм - це дитя живої і творчої природи, згусток сил і здібностей.
Основне філософське джерело неоплатонізму вчення Платона, яке було витлумачене неоплатоніками в дусі містицизму. Все існуюче вони вважали різними шаблями еманації (випромінювання) Бога. Платонівські “ідеї” перетворилися в неоплатоніків у численних Богів і демонів, а філософія, в кінцевому підсумку, виродилася в міфологію і теософію.
Відволікаючи філософію від вивчення обєктивного світу і орієнтуючи її на містичне осягнення надчуттєвого світу, неоплатоніки стверджували, що найвищим благом є безпосереднє злиття людини і Бога.
Людина в системі неоплатонізму мислиться як поєднання божественного розуму з мертвим гріховним тілом завдяки душі. Головне завдання людини не звільнення від тіла, а розвиток його в напрямі удосконалення.
Основні надбання античної філософії:
4. Виникнення середньовічної парадигми західноєвропейської філософії. Основні напрямки середньовічної філософії
В оцінці середньовічної філософії існують два протилежних погляди:
По-перше, підкреслюється її безплідність, “схоластичність”, а почасти і “реакційність”, що підтверджується тезою про те, що філософія виконувала роль служниці теології.
По-друге, цей період в історії філософії оцінюється як високопродуктивний, позитивний.
Середньовічна філософія період в історії європейської філософії, повязаний із християнською релігією (V-XV) ст.
Основні риси:
На цьому ґрунті починає формуватися нова (середньовічна) філософська парадигма:
- справжній (божественний, духовний, небесний, благий);
- несправжній (тваринний, плотський, земний, гріховний).
До основних напрямків середньовічної філософії належать:
Апологетика (від грецьк. “апологія” - захист) представники цього напрямку виступали проти античної філософії, обґрунтовуючи і захищаючи християнство.
Квінт Тертулліан (бл. 160 після 220 років) вороже ставився до грецької філософії доводив несумісність філософії та релігії.
Патристика (від лат. “патер” - отець) найвідомішим представником західної патристики був Аврелій Августин (354-430 рр.). Його філософія поєднання християнських доктрин з античною філософією (головним чином, з платонізмом).
Знаменита формула Августина: “Вірую, щоб розуміти”.
Він систематизував християнський світогляд, намагаючись представити його як цілісне та єдино вірне вчення; зробив Бога центром філософського мислення.
Олександрійська школа (засновник Климент Олександрійський бл. 150 215 р.). характерна ірраціоналістична “несумірність” земного і божественного світів досягає чи не крайніх меж у так званому “апофатичному” (негативному) богословї.
Климент Олександрійський відзначав, що мова наша може виразити лише те, що визначене, має межі, форму і т.ін. Єдино “позитивною” позицією в осягненні бога може бути лише спроба його осягнення не в тому, що він є, а в тому, що він не є.
Помітним у християнській теології є гуманістичне її спрямування, зокрема у вченні про “первородну гріховність” людини і шляхи її подолання (“спасіння”). Таке “спасіння” неможливе шляхом прямого втручання бога у справи земного людства.
“Спасіння” можливе лише через посередника, який “чудесним” способом поєднує в собі непримиримі протилежності небесного (божественного) і земного (людського). Таким посередником виступає Христос “син божий і людський”, який є однією з іпостасей божественної “триєдності” (Трійці) і водночас живою людиною, народженою земною жінкою, людиною, що живе і страждає людським життям і людськими болями і вмирає мученицькою смертю на хресті.
Ібн-Сіна Абу-Алі (лат. Авіценна) видатний таджицький філософ, природознавець, лікар, математик, поет, вільнодумець, який відзначався самостійною і оригінальною філософією. Він вважав, що світ виникає шляхом еманації (випромінювання, витікання) з божества, але не з волі Бога, через обєктивну необхідність.
Бог для Авіценни абстрактний і безликий; світ - матеріальний і такий же вічний, як і сам Бог. Він говорив, що буття безмежне, воно з самого початку поділяється на субстанцію і акциденцію. Джерело існування субстанції необхідно шукати в ній самій, тому що вона є сутністю природи.
На відміну від Аристотеля, який протиставляв пасивній матерії діяльну форму, Авіценна твердив, що “нема абстрактної тілесної форми без матерії, тілесна форма знаходиться в самій матерії, і тіло виникає із цієї матерії”. Природні явища, говорив він, причинно взаємоповязані; у світі панує природна закономірність, непорушна з боку божественного пророцтва.
Органи чуття джерела пізнання, розум особлива здатність, відокремлена від матеріального субстрату. Філософ говорив про існування “розумної душі”, яку вважав безсмертною.
Авіценна створив оригінальну класифікацію наук: всі науки він поділив на практичні, які трактують питання поведінки людини, і теоретичні, де дослідження ведеться заради знання. Багато зробив Авіценна для логіки. Популяризуючи логіку Аристотеля, він намагався вивести логічні форми і звязки із особливостей буття; йому належать розробка питань про одиничне і загальне, про логічні помилки, про судження і т.ін.; філософ висунув положення про можливість самостійного існування релігії і науки, що ґрунтується на дослідженнях людського розуму.
Період з VI по XIV-XV ст. називається періодом схоластики, який поділяється на:
Схоластика це релігійно-ідеалістична філософія, відірвана від життя, ускладнена й заплутана, занурена в безплідній розум; вона вважала, що вірі належить першість над розумом.
Схоласти проводили дискусії з питань, які не мали ніякого значення ні для науки, ні для практики. Для цієї філософії характерні сліпа віра в авторитети, догматизм, бездумне заучування й запамятовування прописних істин, відрив від життя.
Філософія в цей період викладалась тільки в монастирських школах і була “схоластичною” , тобто шкільною.
Якщо говорити про метод схоластики, то мова йде не про знаходження істини засобами розуму, тобто філософії.
Рання схоластика:
Біля витоків схоластики стояли: на Сході Іоанн Дамаскін, на Заході Іоанн Скот Еріугена.
Іоанн Дамаскін (бл. 675- до 723 рр.) візантійський богослов, філософ і поет, систематизатор грецької патристики, створив основи схоластичного методу, який базувався на метафізиці та логіці Аристотеля.
Іоанн Скот Еріугена (бл. 810-877 рр.) “перший батько схоластики”, запропонував тезу, яка належить до всієї схоластики: істина релігія є й істиною філософією, і навпаки. Раціоналізатор теології проголошував, що авторитет базується на істинності розуму; стверджував, що між розумом і одкровенням суперечностей немає, але онтологічний аспект його діалектики бере верх над логічним; дотримувався пантеїстичних поглядів.
Період після Еріугени до Ансельма Кентерберійського (1033-1109 рр.) був у філософському відношенні малоплідним. Словами “вірую, щоб розуміти” Ансельм визначає позицію схоласта, а його девіз “віра шукає розум” характерний для всієї ранньої схоластики. Істина дана у вірі, а розум, діалектика є технічним засобом для віри.
З ХІІ ст. Європа через арабське та європейське посередництво, познайомилась з Аристотелем, з його не відомими до того часу метафізичними та фізичними трактатами.
Всезростаючий вплив аристотелізму зупинити було неможливо. Аристотелізм в цей період був представлений Олександрійською школою та латинським аверроїзмом, який очолював Сігер Брабантський (бл. 1240-1284 рр.). У своїх працях він відстоював незалежність філософії від теології, визнавав тільки філософські авторитети, передусім Аристотеля, ідеї якого він розвивав. Запропонував в європейській схоластиці теорію “подвійної істини”.
Поступово зясувалось, що августинізм не здатний протистояти могутньому впливові аристотелізму. У звязку з цим виникла необхідність пристосувати Аристотеля до католицизму. Це завдання виконали Альберт Великий (1206/1207 1280 рр.) та Фома Аквінський (1225/26/27 1274 рр.).
Фома Аквінський (1225-1274 рр.) філософ пізньої, аристотелівської схоластики, засновник напряму філософської думки, яка має імя томізми. Він створив грандіозний теолого-філософський синтез (філософії та науки, з одного боку, теології, з іншого). Суперечностей між наукою та теологією немає. Християнська істина стоїть вище розуму, але вона не суперечить йому.
Філософія повинна служити вірі, теології тим, що релігійні істини вона тлумачить у категоріях розуму. Філософія, таким чином, виступає як знаряддя теології.
Найбільш значними та впливовими творами Фоми Аквінського є “Сума проти поганців” та “Сума теології”. З філософської точки зору перший є більш цікавим. Мислитель вважав, що людське знання повинне ґрунтуватися не лише на розумі, а й на прозрінні. Це є причиною того, що мета життя не може бути осягнута розумом, оскільки кінцевою метою всього існуючого є Бог. Мета ж має бути наперед відомою, щоб людина була спроможна співвіднести з нею власні зусилля і дії. Тому людині слід знати те, що ухиляється від її розуму. Це знання може бути дане їй лише у прозрінні. В те, що дано людині у прозрінні, потрібно вірити навіть і тоді, коли це перевищує здатність розуму. Священне вчення є наукою, вважав Фома, і до нього слід ставитися як до науки.
Але ми маємо справу з подвійною природою наук. Одні з наук базуються на фундаменті, який безпосередньо відкриває людська пізнавальна здатність. Інші - на фундаменті, який відшукується вищою дисципліною. Такими є теорія перспективи, теорія музики та священне вчення. Фома Аквінський вважав, що людське пізнання має своє джерело у чуттєвих сприйняттях. При цьому шляхів пізнання доказів може бути два: для одного джерелом пізнання є причини, для іншого - наслідки. Оскільки це так, то Боже буття “повинно бути нам доведено через власні доступні нашому пізнанню наслідки”. Цікавим є вчення Фоми Аквінського про нескінченність, яке має безпосереднє відношення до його теорії пізнання. Досліджуючи діалектику матерії і форми, він доходить висновку, що вони обмежують одне одного. Проте, крім Бога, ніщо не може бути безумовно нескінченним. Кінцева мета пізнання - пізнання Бога, оскільки Бог - це своя власна сутність. Він є сама істина. Божа воля є вільною, вона не має у власній основі необхідності, її основа розумна.
З філософської концепції Фоми Аквінського можна зробити висновок про розумне утворення світу. Якщо Бог є незрозумілим для людського пізнання, то яким чином ми можемо щось казати про нього? В основі його етики лежать раціональні міркування. Всі речі мають тенденцію до уподібнення Богу. Тому зло у світі не навмисне, та й не суттєве, воно має випадкову природу, яка міститься у добрі. Найвищим щастям для людини є не чуттєві насолоди й не доброчесні дії, які є лише способами досягнення; найвище щастя - у пізнанні Бога, але здійснити це можливо лише в іншому житті.
Слід загострити увагу на вченні Фоми Аквінського про взаємовідношення загального й одиничного (це одне з найскладніших філософських питань, яке ставив і не зміг вирішити Аристотель). Проблема взаємовідносин одиничного і загального була предметом дискусій між номіналізмом і реалізмом. Номіналісти вважали, що первинним є одиничні речи, загальне - це імена, які ми присвоюємо одиничним речам. А реалісти вважали, що загальне передує одиничному.
Проблема взаємовідносин одиничного і загального була предметом дискусій між номіналізмом і реалізмом.
Реалізм настоював на реальності “єдності” триєдиного бога.
Реалізм:
Пьер Абеляр (1079-1142 рр.) визначний діалектик середньовіччя, поміркований реаліст.
Закладає основи такого раціоналізму, якій намічає самостійність філософії по відношенню до релігії.
Номіналізм:
Іоанн Росцелін (бл. 1050-1210 рр.) головний представник крайнього номіналізму в ранній схоластиці, який загрожував церковній догматиці. Запропонував тритеїстичну доктрину, суть якої полягає в тому, що якщо існують три Божественні особи, то тоді існує не один, а три самостійних Боги.
Іоанн Дунс Скот (1265/66-1308 рр.) готував передумови для розмежування філософії та теології. Він представник онтологічного індивідуалізму і, таким чином, не тільки зробив крок до номіналізму, але одночасно випередив індивідуалізм епохи Відродження.
Вільям Оккам (бл. 1300-1349/50 рр.) найкращий представник номіналізму. З його іменем повязана перемога номіналізму в середньовічній схоластиці, що розділяє теологію та філософію. Теологія як наука, в основі якої немає точних доказів - неможлива. Дві галузі знання (теологія та філософія) стають самостійними і загальним для них є принцип “подвійної істини”.
Питання для самоконтролю
ЛЕКЦІЯ 12
Теми 12-13: Філософія Відродження і Реформації. Філософія Нового часу та доби Просвітництва
План
1. Головні напрямки та риси філософії епохи Відродження, її гуманістичний характер. Основні досягнення та значення філософії Відродження
Відродження перехідна (від середніх віків до Нового часу) історична епоха, протягом якої помітно змінюються змістові наголоси у філософській парадигмі.
Для філософії епохи Відродження характерні такі періоди:
У соціально-економічному відношенні епоха Відродження це епоха зародження капіталістичного способу виробництва, первісного нагромадження капіталу, де звернення до античної культури і філософії стає основою формування нової буржуазної культури, філософії та світогляду.
Головні риси епохи:
Початок гуманістичного руху і Відродження відносять до кінця ХІІІ початку ХІV ст.
Данте Алігєрі (1265-1321 рр.) перший “гуманіст”, видатний поет і мислитель, що жив і творив у Флоренції “столиці” італійського Відродження. Він одним із перших проголосив людину “найвеличнішим чудом з усіх проявів божественної мудрості”.
Франческо Петрарка (1304-1374 рр.) поет, мислитель-гуманіст, один з перших відкрито критикує “схоластизованого” Аристотеля. Виправдовуючи “земні” устремління людини, звертається до спадщини головним чином античних мислителів.
Колюччо Салютаті (1331-1406 рр.), Леонардо Бруні (1374-1444), Джаноццо Манетті (1396-1459 рр.), Леон Батіста Альберті (1404-1472) посідали позиції своєрідного антропологізму, який поряд з богом звеличує людину як творця світу культури, обожнює людину як субєкта творчої діяльності, зближуючи її з богом. Людська діяльність як діяльність принципово творча є одним з центральних моментів антропологізму перших гуманістів. Увага до людської діяльності стимулює дослідницький пошук гуманістів у питаннях свободи волі в її відношенні до божественного провидіння.
Гуманізм і антропологізм ранніх мислителів Відродження на перших порах ще не мав під собою фундаментальної “онтологічної” (такої, що спирається на оригінальне розуміння самого буття, реальності) основи.
Першим гуманістам властиві “платонічні”, антиаристотелічні настрої.
Микола Кузанський (1401-1464 рр.) найвизначніший мислитель-гуманіст ХV ст. із платонівською орієнтацією, який робить перші спроби онтологічного осмислення ренесансного гуманізму.
Його філософсько-онтологічна позиція відображена у головному творі “Про вчене незнання” (1440).
Творіння богом світу мислиться тут у дусі неоплатонічної ідеї “еманації” (вічного і до того ж “безперервного”, а не однократного, породження). Формулюється пантеїстична точка зору (бог “присутній скрізь” у світі, “пронизує” собою все буття, є “живою душею”, самим “буттям” світу).
Пантеїзм “двоцентровий”, антропоцентричний (поряд із традиційним богом-творцем світу стоїть “спів рівний” богові другий світовий творчий “центр” людина, не офіційно проголошувана “другим богом”).
Неоплатонізм Ренесансу тлумачить людину як матеріальну природну істоту. Але це не просто природна істота, це особливість, що самоутверджує себе у своєму індивідуальному самостійному, насиченому духовністю існуванні. Людина не пасивний “образ і подоба божа”, вона вже становить певну “самоцінність” і усвідомлює її.
Людина центр космічної ієрархії буття, “боговірна” істота.
Марсіліо Фічіно (1433-1499) найяскравіший представник ренесансного платонізму.
Основні його ідеї:
1) Світ “розгортається” у вигляді низхідних щаблів космічної ієрархії. Таких ступенів пять єдине (бог), космічний розум (“ангел”), світова душа, якість, матерія (тілесна маса).
2) Матерія не є злом, вона можливість зла.
3) Бог всезагальна природа речей, він перебуває всюди, оскільки він сам і є цим “всюди”, яке “охоплює” як самого бога, так і все суще
4) Перехід від єдності божественного буття до множинності речового світу реалізується через розум (“вмістилище форм усіх можливих речей”, “непорушна множинність”).
5) Світова душа посідає особливе, серединне місце в ієрархії буття. Вона може реалізувати перехід від непорушного світу першообразів до рухомого світу матеріальних речей. Душа джерело руху і життя космосу. Конкретний її носій людина.
6) Людина проголошується вершиною божественного творіння, завдяки творчій міці, здатності перетворювати зовнішній природний світ.
Пануючи над рештою живих істот, вона сама стає свого роду богом - богом нерозумних тварин, богом стихій, богом усіх перетворюваних і змінюваних нею матеріальних речей.
Нікколо Макіавеллі (1469-1527) звертає увагу на проблему необхідності та свободи волі. Серед різноманітних стимулів людської діяльності називає інтерес (провідні інтереси збереження і примноження майна).
Пізнє (північне) Відродження (ХV-ХVІ ст.).
Наприкінці ХV-ХVІ ст. ренесансні ідеї поширюються за межі Італії на північ (до Німеччини, Голландії, Англії, Франції тощо).
Еразм Роттердамський (справжнє імя Герхардт Герхардс, 1469-1536) урівнював християнську культуру з культурою “поганською” (античною). Проблему співвідношення божественного провидіння і свободи волі вирішував у гуманістичному дусі (не заперечуючи проти божественного провидіння, він наголошував на тому, що лише початок і кінець життя людського “в руках божих”, а між цими вирішальними, моментами свободно-вольові вчинки людини відіграють важливу роль. Інакше втрачають будь-який сенс і гріх, і доброчесність, і мораль взагалі).
В епоху Відродження зявляються перші ідеї утопічного соціалізму.
Томас Мор (1478-1535), Томмазо Кампанелла (1568-1639) найяскравіше висвітлювали ці ідеї у творах “Утопія” (Т. Мор), “Місто Сонця” (Т. Кампанелла).
Соціалістичним утопіям властива переконаність, що приватна власність спричиняє всі суспільні негаразди та злиденність абсолютної більшості народу. Автори сформулювали основні принципи майбутнього суспільства, що базується на розумних “природних” засадах: планове суспільне господарство; обовязкова для всіх праця, результати якої розподіляються за потребами; всі дорослі члени суспільства беруть участь у політичному управлінні; всі діти мають право на безплатну освіту, яка має бути тісно повязана з трудовим вихованням та ін.
Проте в утопіях зберігається багато пережитків феодально-церковної ідеології. Так, проповідується надмірно сувора мораль, що нагадує чернечу, релігійний культ, збереження рабства як тимчасового стану, ідеалізація середньовічного ремесла тощо.
У кінці XVІ на початку XVІІ ст. “перехідна” доба Відродження завершується. Західна Європа вступає до “класичної” пори буржуазного суспільства, до Нового часу.
2. Проблеми методу та субстанції в філософії Нового часу
Новим часом називають епоху, яка розпочалася буржуазними революціями в Західній Європі (наприкінці ХVІ на початку ХVІІ ст. в Нідерландах, у середині ХVІІ ст. в Англії). Ідеологією ранніх буржуазних революцій був протестантизм, а в ХVІІІ ст. нею стає значно радикальніше та матеріалістичне за своєю суттю Просвітництво. На розвиток філософії справила вплив наукова революція ХVІ-ХVІІ ст. відрізок часу від опублікування праць М.Коперніка “Про обертання небесних сфер” (1543) до виходу “Математичних засад натуральної філософії” Ісаака Ньютона (1687).
Особливості цієї революції:
Метафізика умоглядне вчення про найзагальніші види буття світ, Бога й душу. Основним поняттям метафізики ХVІІ ст. є субстанція.
Субстанція - це:
У середньовічній філософії єдиною субстанцією визначався Бог, у Новий час природа.
Метафізика перша спроба філософії Нового часу розмежуватися з наукою у пізнанні світу.
Наука пізнавала світ на основі фактів та узагальнень, метафізика конструювала світ на основі умоглядного знання (через субстанцію та її атрибути невідємні властивості).
У філософії Нового часу намітилося кілька протилежних течій і підходів, суперництво і взаємодія яких визначили основні риси та закономірності її розвитку.
Емпіризм філософський напрям, який основою пізнання вважає чуттєвий досвід (емпірію). Представники цього методу (течію започаткував Ф.Бекон) вважали, що відчуття, чуттєвий досвід відіграють вирішальну роль у пізнанні, що вона є джерелом наукових ідей.
Раціоналізм філософський напрям, який визнає центральну роль у пізнанні розуму, мислення. Представники цього методу (родоначальник Р.Декарт) стверджували, що всезагальний характер ідей можна вивести лише з розуму (з логіки мислення, його категоріальної структури).
Матеріалізм філософський напрям, який визнає субстанцією матерію, природу. У деїстичній формі матеріалізм розвивався у Великобританії Френсіс Бекон, Томас Гоббс (1588-1679), Джон Локк (1632-1704).
Ідеалізм філософський напрям, який визнає субстанцією Бога, душу. Ідеалізм у субєктивному варіанті розвивали англійські філософи Джон Берклі (1684-1753) та Девід Юм (1711-1776), в обєктивному раціоналісти Рене Декарт (1596-1650) і Готфрід Вільгельм Лейбніц (1646-1716).
Деїзм, дуалізм, пантеїзм проміжні між матеріалізмом та ідеалізмом світоглядні форми.
Деїзм стверджував, що Бог створив світ, дав йому перший поштовх і далі не втручається в його справи.
Дуалізм виходив із визнання співіснування двох субстанцій духовної та матеріальної.
Пантеїзм духовна та матеріальна субстанції виступали як щось єдине, світ постав водночас природою і Богом.
На основі гносеологічного протиставлення субєкта й обєкта формується натуралізм та субєктивізм.
Натуралізм філософський напрям, який вважає природу універсальним принципом усього сущого. Натуралізм прагне звести субєкт (людину) до обєкту (природи), пояснити людину законами і категоріями, які створені для пояснення природи (натури). Натуралізм поставав у формі фізикалізму, біологізму, кібернетизму (спроба звести свідомість людини до кібернетичної машини).
Під впливом розвитку механіки поширився механістичний різновид натуралізму, який намагався пояснити всі явища природи, в тому числі людину, на основі законів механіки. Механіцизм був притаманний фізиці Р.Декарта, світогляду Т.Гоббса, але особливого поширення набув у працях французьких матеріалістів ХVІІ ст.
Субєктивізм філософський напрям, який пояснює все суще через наявність свідомості субєкта. Субєктивізм намагається вивести обєкт із субєкта, пояснити обєкт через субєкт. Елементи субєктивізму притаманні вченню про свідомість Р.Декарта, але в розгорнутому вигляді субєктивізм постав у філософії Дж.Берклі та Д.Юма, пізніше І.Канта.
У філософії ХVІІ ст. намітилось особливо важливе протистояння раціоналізму та ірраціоналізму. Йдеться про протилежні тлумачення того, наскільки підвладна природа пізнанню розумом.
Раціоналізм обєднував філософів, які вірили у всемогутність наукового пізнання.
Ірраціоналізм обмежував наукове пізнання на користь релігії (Блез Паскаль 1623-1662 рр.), пізніше, в ХІХ ст., ірраціоналісти протиставляли розумові віру, волю, інстинкти.
Емпіризм і раціоналізм є основними протилежними тенденціями у філософії ХVІІ ст.
Засновником емпіричної традиції у філософії Нового часу є Френсіс Бекон (1561-1626) англійський філософ.
Основні напрямки його філософії:
Йому належить відомий вислів “Знання це сила”. Найвідоміші праці: “Новий Органон, або істинні вказівки для тлумачення природи”, “Спростування філософії”, “Про гідність і примноження наук”, “Нова Атлантида” тощо.
Розвитку наук, на думку Ф.Бекона, перешкоджають схоластика з її догматизованим Аристотелем і різноманітні забобони, ухили розуму (“ідоли”, “привиди”), які, подібно до викривленого дзеркала, спотворюють справжній стан речей. Тому потрібно виявити і викоріняти ці “привиди”, “очистити” від них розум. Цей пошук “чистого субєкта”, “чистої свідомості” зумовлений гносеологічним протистоянням субєкта і обєкта, що виникло в науці та філософії Нового часу.
Ф.Бекон називав чотири “привиди”, які затьмарюють розум:
Критика “привидів” перша, але далеко не остання спроба філософії Нового часу виявити суто гносеологічний субєкт (пізнавальний аспект людської діяльності) і відокремити його від оцінювального та практичного субєкта (від інших видів діяльності людини).
Ф.Бекон вірив, що чуттєвий досвід є джерелом загальних ідей.
Недоліком його методу була недооцінка ролі математики в новому природознавстві, провісником якого він був.
Томас Гоббс (1588-1679) англійський філософ-матеріаліст.
Основні напрямки його філософії:
Номіналізм філософський напрям, який визнавав реальне існування поодиноких речей, вважаючи загальні поняття лише породженими людським мисленням іменами, знаками, назвами.
Концепція Т.Гоббса вплинула на формування механістичного світогляду французьких матеріалістів.
Основні твори Т.Гоббса: “Елементи законів, природних і політичних”, філософська трилогія: “Основи філософії”, “Про тіло”, “Про людину”, “Про громадянина”, “Про свободу і необхідність” та ін.
Джон Локк (1632-1704) англійський філософ-просвітник.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Дослід про людський розум”, “Два трактати про державне правління”, “Думки про виховання”, “Розумність християнства”, “Листи про віротерпимість”.
Сенсуалізм напрям філософії (теорії пізнання), який визнає відчуття єдиним джерелом знань.
Загальні характерні риси філософії Ф.Бекона, Т.Гоббса, Дж.Локка:
1) Представники деїстичного матеріалізму.
2) Природу розглядали як субстанцію, щось самостійне.
3) Науку вважали єдиним вченням про природу.
4) Сферу моралі залишали в компетенції “Святого Письма”.
5) Світогляду притаманний натуралізм у механістичній формі.
6) Людську субєктивність розглядали як віддзеркалення зовнішнього (механістичного) світу (субєктивність зводилася до механістичної комбінації ідей (Т.Гоббс); субєктом пізнання вважається окремий індивід, але у вченні про “привиди” (Ф.Бекон) і про суспільний характер знаків (Т.Гоббс) філософи зіткнулись із впливом суспільства на процес пізнання).
Емпіризм у його крайньому сенсуалістському трактуванні, коли відчуття визнаються єдиним джерелом знання, таїв у собі загрозу субєктивізму. (Якщо мені дані відчуття і нічого, крім відчуттів, то на основі чого я суджу про існування світу речей?). Саме так мислив Джордж Берклі.
Джордж Берклі (1684-1753) англійський теолог і філософ, субєктивний ідеаліст.
Основні напрямки його філософії:
Приклад Дж.Берклі яскраво переконує, що філософія передбачає різноманітність позицій, підходів у пізнанні одного і того ж.
Основна його праця “Трактат про основи людського пізнання” (1710).
Крайню позицію в розвитку емпіризму зайняв Девід Юм, продовжувач ідей Дж.Локка і Дж.Берклі.
Девід Юм (1711-1776) англійський філософ, історик, економіст.
Основні напрямки його філософії:
Значення емпіризму в філософії у тому, що він простежив, до яких наслідків призводить моделювання пізнання, коли субєктом є окрема людина, яка всі ідеї черпає з досвіду.
Засновником раціоналістичної течії є Рене Декарт (1596-1650) французький філософ, математик.
Основні напрямки його філософії:
Механіцизм це не тільки світогляд, це і програма перетворення світу на основні зведення його до простих механізмів.
Механіцизм Р.Декарта, його дуалізм виявились плідною філософською основою для розвитку наукових ідей створення аналітичної геометрії, теорії оптики та ін.
Основні праці філософа: “Міркування про метод”, “Метафізичні роздуми”, “Начала філософії”.
Беручи до уваги ідеї Р.Декарта, свій варіант раціоналістичної філософії створив Бенедикт Спіноза (1632-1677) - нідерландський філософ, представник раціоналістичної філософії.
Основні напрямки його філософії:
Основна його праця “Етика”.
Ще одним великим раціоналістом ХVІІ ст. був Вільгельм Готфрід Лейбніц (1646-1716) німецький філософ, математик, фізик, історик.
Основні риси його філософії:
Основні твори В.Г.Лейбніца: “Міркування про метафізику”, “Нова система природи”, “Теодицея”, “Монадологія” та ін.
3. Філософія епохи Просвітництва
Просвітництво постало як ідейний рух ХVІІІ ст., що охопив передові країни Західної Європи Францію, Англію, Німеччину і поширився на інші європейські країни, у тому числі Польщу, Україну, Росію. Його основу становила віра в розум як джерело знання і як засаду побудови щасливого життя (окремої людини та суспільства), віра в науку, в соціальний прогрес, критика релігії та марновірства, віротерпимість аж до атеїзму, визнання природних прав людини. Як ідеологія, Просвітництво виражало інтереси молодої буржуазії, змушувало ідеологів буржуазії зайняти протилежні матеріалістичні та атеїстичні позиції.
Просвітництво за своєю суттю - оптимістичне, пройняте вірою в щасливе майбутнє людства. Ця віра ґрунтувалася на переконанні, що наука і технічний прогрес створять рай на землі (його представники не передбачали, що прогрес принесе свої проблеми).
Спільні риси софістів Давньої Греції і просвітників:
Відмінність софістів і просвітників:
Теоретичні передумови Просвітництва:
Найбільшого розвитку Просвітництво набуло у Франції.
Найвідоміші французькі просвітники-філософи-деїсти: Франсуа Вольтер (1694-1778), Шарль-Луї Монтескє (1689-1755), Жан-Жак Руссо (1712-1778) і представники матеріалізму Дені Дідро (1713-1784), Жульєн Ламетрі (1709-1754), Клод Гельвецій (1715-1771), Поль Гольбах (1723-1789) та ін.
В Англії ідеї Просвітництва проповідували Антоні Шефтсбері (1671-1713), Джон Колінз (1676-1729) та ін.
У Німеччині представниками Просвітництва були Християн Вольф (1679-1759), Готгольд Лессінсг (1729-1781) та ін.
Просвітництво ідеологія молодої буржуазії ХVІІІ ст., яка продовжувала гуманістичні традиції Відродження.
Розум, який раніше вважався пасивним знаряддям пізнання наявного буття (природного та соціального), просвітники мислили як знаряддя перетворення буття (розум сприймає буття в перспективі його перетворення, звідси - дух реформаторства, який охопив широкі кола освічених людей; віра в те, що за допомогою науки і розумних законів можна перебудувати світ). Переймаючи декартівську ідею розуму як абсолютний вихідний принцип, просвітники інтерпретують розум швидше в дусі Дж.Локка (опора на факти, чуттєві дані є необхідною передумовою розуму).
У філософській літературі ХХ ст. не вщухають дискусії щодо історичної ролі ідеї розуму, яку Просвітництво піднесло до рангу суспільного ідеалу. Сучасна філософія здійснила переоцінку ідеї розуму і показала її обмеженість практично в усіх вимірах. Наука і техніка не тільки не розвязують проблеми соціального буття людини, а й породжують нові (мирний і немирний атом), які за драматизмом перевершують колишні.
Стала очевидною обмеженість розуму в боротьбі з релігією й традиціями. Розум сам із себе не здатен породжувати соціальні цінності, він швидше перетворюється на механістичного робота-потвору, позбавлену моральних орієнтирів, але придатну максимально ефективно виконувати будь-яку програму.
Небезпроблемною виявилась і спроба перебудови суспільства на засадах розуму. Буржуазна демократія яка сформувалася на ідеалах Просвітництва, є далеко не земним раєм.
Але, ідеал Просвітництва, з усвідомленням його обмеженості, став основою сучасної цивілізації.
П.Гольбах, автор одного з найвидатніших творів матеріалізму “Системи природи”, стверджував, що людина є творінням природи, вона існує як частина природи і підлягає її законам, від яких не може звільнитись. Він також заперечував відмінність між людиною фізичною та духовною.
Вчинки людей не можуть бути вільними. Громадські закони повинні будуватись на “природних законах” людей. Уже це свідчить, що просвітникам притаманний механічний натуралізм в розумінні світу. В соціальній концепції, тобто в розумінні суспільства, просвітники виходили з розуміння людини як природної істоти. Вони вірили в незмінну природу людини, яка складається зі схильностей, інстинктів і чуттєвих потреб. По-різному оцінюючи природу людини (добра вона чи зла), вони схилялись до думки про всесилля виховання (ці думки вслід за Дж.Локком повторював К.Гельвецій). Це живило сподівання на розумних правителів і вчителів, які завдяки вихованню нових людей перетворять світ.
З природи людини просвітники виводили природні права (права, виведені розумом з природи людини): право на життя, свободу і на приватну власність як основу добробуту. Ці думки, висловлені Дж.Локком, набули значного поширення серед французьких мислителів. Вчення про “природні права” людини було покладено в основу концепції демократичної правової держави, проголошеної в американській “Декларації прав…” (1776) і французькій “Декларації прав людини і громадянина” (1789). У них вперше була стверджена правова рівність людей (рівність перед законом незалежно від майнового стану, конфесії національності, статі), народ проголошувався джерелом влади.
Після християнства, яке закріпило моральну рівність людей, проголошення правової рівності було найбільшим досягненням у цивілізаційному поступі.
Услід за англійськими філософами французькі просвітники (Ж.-Ж.Руссо) захищали концепцію суспільного договору як джерела держави. Ця концепція пояснювала походження держави без втручання вищих сил. У ній простежувалась думка про те, що народ є джерелом влади, і якщо громадяни мають обовязки перед державою, то і держава має певні обовязки перед громадянами.
У боротьбі з Просвітництвом аристократія витворила свою світську ідеологію романтизм.
Романтизм філософська течія, представники якої розглядали природу як художній витвір духу, проповідували культ генія, відводили провідну роль у пізнанні мистецтву, інтуїції.
Найбільшого поширення романтизм набув у Німеччині на початку ХІХ ст. Романтики Фрідріх Шлегель (1772-1829), Людвіг Новаліс (1772-1801).
Відмінні риси просвітників і романтиків:
Просвітники:
Романтики:
Питання для самоконтролю
ЛЕКЦІЯ 13
Тема 14:. Німецька кластична філософія та марксизм
План
1. Особливості німецької класичної філософії. Філософія І. Канта, Г.Гегеля, Л. Фейєрбаха
Поняттям німецька класична філософія визначаються філософські вчення феодальної Германії другої половини ХVІІ-ХІХ ст. (період ідейної підготовки там буржуазної революції). Її сформулювали І. Кант, І. Фіхте, Ф.-В.-Й. Шеллінг, Г.-В.-Ф. Гегель, Л. Фейєрбах.
Для німецької класичної філософії характерним є:
Іммануїл Кант (1724-1804) засновник німецької класичної філософії.
Основні напрямки його філософії:
У “Критиці чистого розуму” І.Кант ставить три знамениті питання:
І.Кант відповідав на всі порушенні ним питання, створивши цільну філософську систему, своєрідний духовний памятник епохи і людського розуму.
Йоган-Готліб Фіхте (1762-1814) німецький філософ, представник німецького класичного ідеалізму.
Основні напрямки його філософії:
Філософія Й.-Г.Фіхте порушила проблеми, які розвинули пізніше Ф.-В.-Й.Шеллінг і Г.-В.-Ф.Гегель.
Основні праці філософа: “Науковчення”, “Промови до німецького народу”, “Призначення людини ”, “Основи природного права” тощо.
Фрідріх Вільгельм Йозеф Шеллінг (1775-1854) німецький філософ, представник обєктивного ідеалізму.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Ідеї до філософії природи”, “Про світову душу”, “Перший нарис системи натурфілософії”, “Вступ до нарису системи натурфілософії”, “Система трансцендентального ідеалізму”.
Концепція Ф.-В.-Й.Шеллінга мала значний вплив на Г.-В.-Ф.Гегеля. Ф.-В.-Й.Шеллінг, який значно пережив Г.-В.-Ф.Гегеля, був одним з перших мислителів, який піддав критиці гегелівський панлогізм.
Панлогізм філософський принцип, за яким дійсність тлумачиться як логічне вираження ідеї саморозкриття спекулятивного поняття, як мисляча себе субстанція, “ розум, що пізнає сам себе ” (Г.-В.-Ф.Гегель).
Георг-Вільгельм-Фрідріх Гегель (1770-1831) представник німецької класичної філософії, творець всеосяжної системи філософії, яка охоплювала всі сфери людського знання, фундатор найбільш розгорнутої і обґрунтованої системи ідеалістичної діалектики.
Основні напрямки його філософії:
Ці три етапи складають філософську систему Г.-В.-Ф.Гегеля: логіку, філософію природи та філософію духу.
Логіка як вчення про сутність усіх речей, це наука про ідею в собі та для себе. Завдання логіки полягає в аналізі наукового методу мислення. Г.-В.-Ф.Гегель намагався показати, що походження багатоманітного з єдиного начала може бути предметом раціонального пізнання, знаряддям якого є логічне мислення, а основною формою поняття. Логіка збігається з наукою про речі, що осягаються думкою.
Значним досягненням Г.-В.-Ф.Гегеля було дослідження логіки як цілісної системи принципів та категорій. Ця система є відображенням процесу розвитку, що відбувається за певною схемою:
Кожна наступна сходинка, на думку Г.-В.-Ф.Гегеля, зберігає суттєві результати попереднього розвитку.
Системи логічних категорій філософ розподіляє на три підгрупи: буття сутність - поняття.
Буття включає в себе категорії якості, кількості, міри.
Сутність видимість, тотожність, відмінність, суперечність, основа, явище, дійсність і т.ін.
Поняття включає в себе два моменти:
Поняття перебувають у безперервному русі, переходять одне в одне, змінюються, розвиваються, переходять у свою протилежність, виявляючи притаманні їм суперечності, які і складають рушійну силу їхнього саморозвитку.
Суперечність є коренем будь-якого руху як саморуху, коренем життєвості, всезагальним принципом саморозвитку.
Діалектичне заперечення (“зняття”), або перехід у інше як своє інше, є однією з найважливіших категорій логіки Г.-В.-Ф.Гегеля.
Зняття включає в себе три взаємодіючих моменти:
Своє вчення про заперечення заперечення Г.-В.-Ф.Гегель зображував у вигляді тріади: теза антитеза (заперечення) синтез (заперечення заперечення).
Утверджуючи діалектичний метод мислення та пізнання, Гегель здійснив переворот у філософській думці ХІХ ст., підірвавши метафізичне уявлення про сутність як щось незмінне, непорушне.
Філософія природи є наукою про ідею в її інобутті, в її відчуженому стані; природа найбільшою мірою перебуває під владою розсудку, вона є царством розсудку. У філософії природи окреслено шляхи загальної класифікації природничих наук та основних форм руху в матеріальному світі, здійснено спробу показати реальні закономірності розвитку природи.
Філософія духу включає в себе вчення про дух: субєктивний (антропологія, феноменологія, психологія), обєктивний (право, мораль, держава), вчення про абсолютний (мистецтво, релігія, філософія). Це - людство та людська історія, вища сходинка у розвитку абсолютної ідеї.
В основі гегелевського розуміння історії лежить поняття світового духу (світовий дух як субєкт, який не усвідомлюється окремими індивідами: вони виходять у своїй діяльності не з поняття (розуміння) світового духу, а зі своїх приватних індивідуальних інтересів; дух діє підсвідомо (люди не підозрюють того, що своєю діяльністю здійснюють світову історію).
Історія людства це прогрес у пізнанні свободи, а ідеал історичного розвитку суспільства досягнення свободи для всіх. Відповідно до цього Гегель поділив всесвітню історію на три періоди: східний, античний і германський.
У філософії Гегеля слід розрізняти діалектичний метод та систему.
Діалектичний метод:
Система:
Ідеї Гегеля вплинули на формування філософії К. Маркса. Наприкінці ХІХ на початку ХХ ст. вони пережили ренесанс у неогегельянстві й почасти у Франкфуртській школі.
Основні праці філософа: “Феноменологія духу”, “Наука логіки”, “Енциклопедія філософських наук”, “Філософія права”, “Філософія релігії”, тощо.
Людвіг Андреас Фейєрбах (1804-1872) представник антропологічного, метафізичного матеріалізму.
Основні напрямки його філософії:
Протилежні сторони філософії й теології:
Філософія:
Теологія:
Основні праці філософа: “До критики філософії Гегеля”, “Думки про смерть та безсмертя”, “Історія філософії Нового часу від Бекона… до Бенедикта Спінози”, “Виклад, розвиток і критика філософії Лейбніца”.
2. Особливості філософії марксизму
Карл Маркс (1818-1883) і Фрідріх Енгельс (1820-1895) творці марксизму.
Марксизм виник в середині ХІХ ст. як продовження вчень найвідоміших мислителів минулого.
Марксизм ідеологічна течія, яка охоплює філософію, політичну економію і теорію революційного перетворення буржуазного суспільства в соціалістичне і комуністичне (т.з. науковий соціалізм).
Головним завданням цієї ідеологічної доктрини К.Маркс і Ф.Енгельс проголосили звільнення робітничого класу (пролетаріату) від експлуатації та побудову вільного від соціального гноблення суспільства.
У цьому плані вони виступили продовжувачами утопічних соціальних теорій (Томас Мор, Томмазо Кампанелла, Клод Сен-Симон, Шарль Фурє), які зображували щасливе суспільство, побудоване на засадах соціальній рівності та вільної праці.
Три складові частини марксизму:
Філософія:
Політична економія:
Науковий соціалізм:
Історичні передумови марксизму:
Суспільно-економічні:
Виникла потреба в теоретичному обґрунтуванні необхідності та шляхів докорінної зміни існуючого устрою, потреба в революційній теорії робітничого класу.
Ідейно-теоретичні:
Марксизм був підготовлений усім попереднім розвитком передової суспільно-політичної думки.
Джерела:
Природничо-наукові:
Основа для діалектико-матеріалістичного світогляду.
Три великих наукових відкриття:
Основні ідеї марксизму, їх новизна:
Обмеження вчення про базис і надбудову:
Отже, мова повинна йти не про однобічний вплив, а про взаємовплив. Наприклад, те, що Україна інтегрується в ринкову систему повільніше від країн Балтії, зумовлено поширенням у Балтії протестантизму і католицизму релігій, які більше пристосовані до ринкової економіки.
Інші недоліки філософії К.Маркса:
Значення марксизму
Ідеї філософії марксизму справили надзвичайно глибокий вплив як на розвиток філософської думки, так і на життя суспільства і продовжують функціонувати у духовній культурі ХХІ ст. Серед тих, хто займався розробкою філософських ідей марксизму, - філософи з відомими у світі іменами: угорець Д.Лукач (1885-1971 рр.), француз Ж.-П.Сартр (1905-1980 рр.), німці і водночас американці Е.Фромм (1900-1980 рр.) та Г.Маркузе (1898-1979 рр.), француз Л.Альтюссер (народ. 1918 р.), німець Ю.Хабермас (народ. 1928 р.), багато інших. Особливе місце належить В.Леніну (1875-1924 рр.), який намагався максимально використати філософію марксизму для створення теорії боротьби робітничого класу.
Основні праці К.Маркса: “Рукописи 1844 року”, “Капітал”, “Німецька ідеологія” (спільно з Ф.Енгельсом), “Тези про Фейєрбаха” тощо.
Основні праці Ф.Енгельса: “Діалектика природи”, “Людвіг Фейєрбах і кінець класичної німецької філософії”, “Роль праці в процесі перетворення мавпи в людину”, “Походження сімї, приватної власності та держави” тощо.
Питання для самоконтролю
ЛЕКЦІЯ 14
Теми 15-16:. Традиції та особливості розвитку філософської думки в Україні. Сучасна світова філософія
План
1. Джерела української філософської думки
Передумовами виникнення філософської і суспільно-політичної думки на території України:
Головні проблеми дослідження філософів:
Визначальною рисою був вплив релігії на духовне життя Київської Русі не призвів до перетворення філософії в служницю богословя (теології).
Перші памятники філософської думки Київської Русі Х-ХІІ ст. були:
У “Слові про Закон і Благодать” митрополит Київський Іларіон виступає за те, щоб суспільний лад основувався на благодаті.
Принципи суспільного устрою закон, який передбачає підкорення народів одним одному, і благодать, яка передбачає рівноправність народів. Прикладом суспільного ладу, заснованого на принципі благодаті, Іларіон вважає Київську Русь.
У “Слові о полку Ігоревім” відстоюються патріотичні ідеї єдності всіх руських земель, укріплення і централізації держави для відпору іноземним загарбникам.
У ХІІІ-ХIV ст. широке розповсюдження знайшли твори, в яких розвивалися філософські ідеї розуміння бога, світу, людини.
Ареопагітики створили релігійно-філософські твори неоплатонічного напрямку:
а) зібрання чотирьох трактатів:
б) зібрання десяти листів, що протягом довгого часу приписувалися першому афінському єпископу І ст. н.е. Діонісію Ареопагіту (звідси назва зводу творів).
Значення ареопагітиків:
2. Філософська думка в Україні ХIV-XVIII ст.
Філософія даного періоду умовно поділяється на два етапи.
І етап ХІV-ХVІ ст.
Характеристика даного етапу:
Ранні українські гуманісти (Дрогобич, Оріховський, Русін) стверджували самоцінність людської особистості, орієнтували філософію на пізнання природи і людини, пропагували пантеїстичний світогляд.
Гуманісти не поривали з християнством, яке вони поєднували з античним вченням.
ІІ етап ХVІ-ХVІІІ ст.
Характеристика даного етапу:
Із братськими школами (Луцькою, Львівською, Київською), з Острозьким культурно-освітнім центром, заснованим українським магнатом князем Костянтином Острозьким в 1576 р., була повязана діяльність українських полемістів.
Основними вченнями були гуманістичні вчення про людину, її місце в світі (К.Ставковецький, К.Сакович, М.Смотрицький, Р.Євлевіч).
Києво-Могилянська академія булла відкрита за ініціативою Петра Могили. В 1701 р. перейменована в академію.
Її роль у розвитку філософської думки:
Феофан Прокопович (1681-1736 рр.) видатний вітчизняний мислитель, творчість якого є досягненням культури українського і російського народів, представник науково-просвітницького напрямку. Про офіційний характер вітчизняної суспільної думки свідчить його теорія просвітницького абсолютизму.
Значення теорії просвітницького абсолютизму:
Три форми державного правління:
Розглядає філософські питання з позиції деїзму (лат. deus - бог), - вчення, яке визнає існування Бога в якості безособистісної першопричини світу, що розвивається потім за своїми власними законами.
Давав високу оцінку відкриттям Г.-В.-Ф.Гегеля, М.Коперніка, спробував знайти компромісне розвязання проблеми взаємовідношення знання і віри.
У його працях порушуються морально-етичні проблеми (розглядаючи боротьбу добра і зла, він порівнює добро з багатством, зло з бідністю).
Велике значення приділяє праці, яка сприяє виникненню в душах людей благородних почуттів. Ідеалом для Ф.Прокоповича є добра людина. Він різко засуджує лицемірство: “блажен алчущий и жаждущий, но алчущий и жаждущий правды”.
Григорія Савич Сковорода (1722-1794 рр.) представник етико-гуманістичного напряму освіти. Видатний український мислитель, основоположник класичної української філософії, демократ, прибічник обєктивного ідеалізму. Відомий етичним вченням. Критикує соціальну нерівність, багатство, моральний розпад, пануючих верств сучасного йому суспільства. Розробляє концепцію “спорідненої праці”, повязує щастя з працею, яка відповідає покликанню і самовдосконаленню. Людське щастя - в центрі уваги Г. Сковороди. Його він розглядає в звязку зі “спорідненою”, творчою працею, тобто працею, яка відповідає природним нахилам людини.
Створює концепцію трьох світів:
Ці “три мира” на думку Г.Сковороди, складаються із двох “натур” видимої і невидимої.
Видима натура тлінна оболонка, тінь вічного древа життя, тобто духу - невидимої натури.
Визнаючи традиції раціоналізму і просвітительства щодо пізнання світу, звеличує могутність розуму, спрямованого на пізнання таємниць природи.
3. Основні ідеї української філософії ХІХ ст.
Основними ідеями філософії ХІХ ст. були:
Виокремлювались дві основні тенденції:
Проблема визволення людини і нації в творах мислителів Кирило-Мефодіївського братства (кінець 1845 - березень 1847) реалізувалась через сформування ідеї федерації вільних словянських республік (М.Костомаров, П.Куліш, Т.Шевченко).
Микола Костомаров (1817-1887рр.) відомий письменник, історик, етнограф, культурний діяч, філософ. Світ природи за М.Костомаровим не просто “Бездушна матерія”, він знаходиться у постійному звязку з духовним світом людини. Бог створив світ, духовне начало, що сприймається людським серцем. М.Костомаров - автор “Книги буття українського народу”. Це фактично був маніфест (програма Кирило-Мефодіївського братства), написаний своєрідним “біблійно-пророчим стилем”. Завершується книга програмою-пророцтвом про майбутнє України та всіх словянських народів, які будуть вільними.
У 1861 році М.Костомаров публікує в журналі “Основа” статтю “Дві російські народності”, в якій намагається зробити порівняльний аналіз українського та російського менталітету.
Пантелеймон Куліш (1891-1897 рр.) письменник, історик, етнограф, культурний діяч. Філософська позиція П. Куліша є протиріччям:
Він вважає, що існує дві мови:
Орієнтація на сільськогосподарську культуру, яка очищує землю від усього непотрібного. (Звідси виникає поняття “хуторянської” філософії, як філософії єдності з природою, рідною землею людини-хуторянина, яка, “твердо на своїй рідній землі стоїть”).
Тарас Григорович Шевченко (1814-1861 рр.) український поет, художник, мислитель, революційний демократ, філософ. Найважливіша сторона діяльність непримиренна боротьба проти самодержавної політики, національного гніту народів.
Рішуче відстоював демократизм у національному питанні, вважав необхідним виховувати в народних масах почуття національної гордості, необхідність боротьби за рівність.
Величезну значимість мають погляди на історію українського народу не тільки героїчну, але й багатостраждальну.
Розвивав словянську проблему з позицій революційного демократизму та братерської єдності словян.
Рішуче заперечував реакційні антисловянські теорії.
Мріяв про соціальний прогрес, повязуючи його з розвитком техніки, промисловості, появою робітничого класу на новому етапі визвольної боротьби.
Вірив у те, що представники науки та техніки допоможуть робочому люду, що їх відкриття служитимуть трудовому народу.
Памфіл Данилович Юркевич (1826-1824 рр.) автор своєрідної філософської концепції, що має назву “філософія серця”. Філософ-ідеаліст, богослов.
Намагався спростувати роботи М.Г.Чернишевського про антропологічний принцип філософії з позиції ідеалізму.
Відкрив матеріалістичне тлумачення психічного життя людини, протиставляв йому християнське розуміння єдності душі та тіла. Людина, на його думку, пізнається двояко: тіло пізнається зовнішніми почуттями, а душевні явища внутрішніми почуттями, вірою, осереддям яких є серце. Розум виявляє загальне в діяльності людей, серце ж - основа неповторності й унікальності людської особистості. В серці творяться ті явища й події історії, які принципово неможливо вивести із загальних законів.
Розум, “голова”, керує, планує, диригує, але серце породжує.
Наука не повинна втручатися в пояснення духовного життя, оскільки вона не має для цього засобів пізнання.
Лейтмотивом творчості видатних українських письменників та філософів Лесі Українки й Івана Франка є ствердження загальнолюдських цінностей. У боротьбі добра проти зла в суспільному житті, в духовному світі особи перемагає добро. Воно торжествує та перемагає сили експлуатації та гніту. Способи затвердження добра можуть бути різноманітними і вбирають в себе не тільки сферу морального самоудосконалення і форми революційної боротьби, але й закликають до революційної діяльності.
Леся Українка (1871-1913 рр.) українська поетеса, літературний критик, громадська діячка, філософ.
Продовжує традиції Т. Шевченка в українській культурі кінця ХІ - початку ХХ ст. У філософських працях порушує проблеми життя, дійсності, актуальні проблеми сучасності. Піддає критичному аналізу вчення Платона, Ф.Ніцше та ін.
У центрі уваги - проблеми моральної свідомості людства. Вона підкреслювала, що етичні та моральні правила діалектично змінюються.
Вважала, що історія суспільства являє собою закономірний процес, який проявляється в зміні різноманітних форм суспільного життя. Силами, що рухають розвиток суспільства, є не окремі особи, а народні маси.
Відтворила в своїй творчості оригінальне філософське світовідчуття та світорозуміння.
Іван Якович Франко (1856-1915 рр.) український письменник, вчений, публіцист, філософ.
Філософські погляди І. Франка мали матеріалістичну спрямованість та чітко виражали елементи діалектики. Він відстоює ідеї закономірності суспільного розвитку та виявляє елементи матеріалістичного розуміння історії.
Вивчаючи “Капітал” К.Маркса, звертає увагу на економічні основи капіталістичного суспільства. Під впливом теорій Е.Тестора та Г.Спенсера переносить у ряді випадків положення еволюційної теорії Ч.Дарвіна на історію суспільства. Критикуючи соціал-дарвіністів та їх теорію боротьби, вважав, що ця теорія не допомагає зясувати ні початок історії, ні розвиток людської культури. Він висловлює думку, що сліди комунізму слід шукати в новозавітній християнській літературі та у грецького мудреця Платона.
Основні риси світогляду І. Франка:
Михайло Драгоманов (1841-1895 рр.) видатний український мислитель, історик, етнограф, філософ.
М.Драгоманов був упевнений у необмежених можливостях людського розуму та науки пізнавати світ.
У своїх дослідженнях приділяв значну увагу проблемі методу. Для пізнання суспільного життя він використовував соціологічний метод, який передбачав аналіз основних елементів кожного соціального явища, розглядав їх звязок та взаємодію.
Звертаючись до вивчення природи суспільства, вчений досліджував його історичне минуле, а також такі його сторони, як фольклор, народну словесність, літературу, науку, релігію, а частково й економічні сторони життя народу. Особливу увагу він приділяв політиці, культурі та вихованню.
Звертаючись до розвитку суспільства виходив з того, що економічна діяльність людей має за мету задоволення їх природженої потреби виживання.
Соціологічні погляди:
Основною одиницею суспільства М.Драгоманов вважав людську особу. Основними елементами його структури особу, суспільство, націю. Його соціалістичний ідеал добровільна організація гармонійно розвинутих особистостей, анархістське суспільство (“безначальство”). Шлях до такого ладу федералізм. Він вважав перспективною ідею федерації, яку сформулювало Кирило-Мефодіївське товариство.
Виступав за звязок “української справи з російськими процесами”.
За своєю філософською позицією послідовник О.Конта, Г.Спенсера, П.Прудона, тобто мислитель позитивістсько-натуралістичного плану.
Характерною для нього є атеїстична позиція. Соціалізм у нього “анархічний”, а не “общинний”, тобто орієнтований на індивідуально-автономні, а не усереднююче-унітаристські параметри людської особистості.
Михайло Грушевський (1866-1934 рр.) український історик, громадський діяч, філософ.
У творах М.Грушевського багато цікавого фактичного матеріалу, а також досліджень про розвиток української мови та літератури, усної народної творчості.
Він проводив науковий аналіз невідомих раніше історичних документів, статей, літературних творів. Добре знав філософські вчення минулого, висвітлював у своїх працях погляди багатьох філософів Західної Європи ХVІІ-ХІХ ст.
У центрі уваги М.Грушевського завжди стояло національне питання в Україні. В публіцистичних статтях і виступах він звинувачує як російську, так і українську інтелігенцію, яка не розуміла важливості національного питання.
Питання національного звільнення М.Грушевський повязував із загальнодемократичними перетвореннями.
На думку М.Грушевського, Україна увійшла до складу Російської держави на правах автономії, потім це право було порушене.
4. Новітня українська філософія
У новітній українській філософії визначається кілька основних напрямків.
Екзистенціально-романтична філософська хвиля початку ХХ ст.
Її характерні риси: поширення, “наступ” обєктивістсько-раціоналістичного (наукового) бачення світу сприймається представниками київської школи як джерело зростаючого трагізму й абсурдності буття. Наука, за Л.Шестовим, взагалі дає лише суто формальні пояснення, адже самі “повторюваність” і “закономірність” явищ природи, до яких апелює наука, залишаються незясованими, загадковими і таємничими.
Микола Бердяєв твердить, що “перше одкровення” Бога-отця (Старий Заповіт) і “друге одкровення” Бога-сина (Новий Заповіт) ще залишали бога трансцендентним людині. Тому потрібне “третє одкровення” “антроподицея” (виправдання людини), яке рішуче пориває з будь-якою видимістю матеріального буття. “Третього одкровення” не можна чекати, його має здійснити сама людина.
Романтично-екзистенціальна спрямованість характерна для творчості Лариси Косач Лесі Українки. Міфологічно-атеїстична ідея органічної “зрощеності” людини з природою, антропологічної “наповненості” природи пронизує зміст одного з найвідоміших її драматичних творів “Лісової пісні”.
Глибоко екзистенціальною є творчість відомого українського письменника та мислителя Михайла Коцюбинського (1864-1913). Одна з провідних тем його творчості відчуження людини, втрата органічного звязку з ненькою-землею, природою. Вихід в поверненні до природи.
М.Коцюбинського цікавить людська особистість; не “зовнішні” (природно-соціальні) спонуки людської поведінки, а саме “внутрішні”. Творчість мислителя пронизана екзистенціальними мотивами любові, смерті, голоду, гріха, провини тощо.
Видатний український мислитель, політичний діяч і письменник Володимир Винниченко (1880-1951) був прихильником соціалістичних ідей, багато в чому погоджувався з марксизмом, але різко розходився з ним у тлумаченні національного питання (практично його можна характеризувати як “націонал-комуніста”).
Поступово В.Винниченко відходить від активної участі в політичній діяльності, від ідей соціалізму. Він виробляє своєрідну світоглядну позицію конкордизму (від французького concorde - згода). Людина, згідно з цією позицією, має жити в згоді сама з собою, з природою, з іншими людьми, з нацією. Саме тут - коріння одного з провідних принципів його етики “чесності з собою”. В останні роки життя Винниченко пропагував ідею зближення (по суті, конвергенції) капіталізму та соціалізму з метою відвернення загрози ядерного самогубства людства; у творах відчувається екзистенціальний підхід до міркувань про сенс цивілізації.
Оптимістичним гімном радості єднання людини з природою з цілим космосом безпосередньо прилучення людини до сонячної енергії звучить роман “Сонячна машина”.
Культурно-філософський підйом 20-х років (“розстріляне відродження”).
У цей період створюється така атмосфера, яку назвали культурним феноменом, українським відродженням 20-х років. Це була спроба зберегти, творчо розвинути українську національну культуру (Євген Плужник (1898-1936), Микола Куліш (1892-1937), Григорій Косинка (1899-1934), Володимир Юринець (1891-1937) та ін.).
Слід звернути увагу на оригінальність, буйне суцвіття талантів, гострий інтерес до філософських проблем, виразну спрямованість на світоглядно-філософську тематику.
Українізація відіграла роль своєрідного каталізатора, який прискорив процес творчого пошуку місця української художньої та світоглядної культури.
За короткий період існування незалежної України (1917-1918) надзвичайно багато робилося для відродження національної культури. Було створено 150 українських гімназій. У 1918 р. урочисто відкрито перший Державний Український університет у м. Києві, у Полтаві почав працювати історико-філологічний факультет. Створено Державний Український Архів, Національну Галерею Мистецтва і т.ін.
Втрата Україною незалежності поклала край цьому яскравому, але нетривалому спалахові української культури.
На довгі роки в історії української філософії запанувала догматична схоластика сталінізму. Ті, хто не був згодний з порядком, стали “ворогами народу”. У 1936 році на сторінках всесоюзного журналу “Під прапором марксизму” в статті “До витоків боротьби на філософському фронті України” виступив заступник директора інституту філософії М.Шовкопляс. Він підкреслив, що Я.Білик, П.Демчук, Т.Овчарова та ін. націоналістичні фашисти; Я.Блудова, О.Андреянова, Д.Ігнатюк та ін. контрреволюційна група меншовицько-зіновєвських елементів і т.ін.
І все ж паростки живої думки пробивалися крізь товстий шар “асфальту” офіційно-державної “класики” марксизму-ленінізму.
В інституті філософії вітчизняної Академії наук зростало нове покоління філософів: М.Омельяновський, В.Шинкарук, А.Петрусенко, Б.Лобовик та ін.
Філософія українських “шістдесятників” (“друге відродження”).
Позитивні зрушення в українській філософії призвели до її другого її відродження (60-ті роки). Багато в чому українська філософія доби “другого відродження” завдячує проникливому розуму, винятковій передбачливості та організаторському генію Павла Копніна (1922-1971), що в 1958 р. приїхав з Москви до Києва й очолив одну з найбільших філософських кафедр столиці України (кафедру філософії Політехнічного інституту). Згодом у 1959 р., П.Копнін очолив кафедру філософії Київського університету, в 1964 р. став директором Інституту філософії Української академії наук.
Акцент філософських міркувань переносився з невблаганних “обєктивних законів” розвитку всього і вся на пізнавальні й світоглядні можливості субєкта, на пізнавальні та ціннісні регулятиви людської життєдіяльності. Для вивчення реалій все ширше використовується методологічний арсенал діалектики, йде пошук ідей; дослідження П.Копніна та його учнів назвали “червоним позитивізмом”, який був ефективним духовним стимулятором.
П.Копнін заснував відділ логіки наукового дослідження на посту директора Інституту філософії (у 1965 році видає книгу “Логіка наукового дослідження”). До авторського колективу книги входять П.Копнін, І.Бичко, Е.Жариков, С.Кримський, В.Косолапов та ін. Акордом, що завершує книгу, стало співвідношення наукової картини світу зі світоглядом.
“Пізнання і воля” (Бичко І.В. М., 1969 р.) книга де прослідковується дітище шістдесятників “червоний екзистенціалізм”. Відгуки на цю публікацію свідчать, що зерно, засіяне П.Копніним, починає давати сходи. “Пізнання” та “воля” розглядаються як творення світу належного буття.
Гуманістично-світоглядна переорієнтація філософії здійснюється в 1968-1969 р. В.Шинкаруком. Інститут філософії АН України, очолюваний В. Шинкаруком, видає роботи: “Людина та світ людини” (К., 1977 р.) і т.ін. До авторського колективу входять В.Іванова, М.Тарасенко, О.Яценко, В.Табачковський, І.Молчанова та ін.
Для 60-х характерний критичний перегляд тоталітарних світоглядних та філософських стереотипів.
Тут вимальовується риса антропологічної орієнтації філософії, звязок з Г.С.Сковородою та П.Юркевичем.
В.Шинкарук, І.Бичко, М.Булатов, Г.Заїченко та інші українські філософи відомі в різних регіонах світу.
Світове визнання має Харківська соціалістична школа О. Якуби.
У вітчизняній філософії протягом останнього тридцятиріччя існувало фактично дві філософії:
Мислителі української діаспори
Поразка української національної революції 1917-1918 років викликала хвилю еміграції української інтелігенції за кордон: В.Винниченко (1850-1851), В. Липинський (1882-1931), Д.Донцов (1883-1901), Д.Чижевський (1894-1977).
В.Липинський представник української аристократії, прихильник монархічного ладу. Необхідною умовою успішного державотворчого процесу в Україні він вважав орієнтацію на монархію, що могла спиратися на активну аристократичну меншість нації (еліту), єдино здатну повести за собою пасивну більшість нації, месіанізм, свого роду віра в наперед визначене (“вищими силами”) призначення українського народу здійснювати високу місію в історії людства.
Центральною фігурою в українській державі за В.Липинським, мав бути, “політичний” (а не “етичний”) українець, тобто громадянин України, незалежно від його етичної приналежності.
Дмитро Донцов відомий ідеолог українського націоналізму, був учнем родоначальника українського націоналізму Миколи Міхновського, який заявив: “Ми не хочемо зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі. Нас є горстка, але ми сильні нашою любовю до України”. (Із брошури “Самостійна Україна”).
Д.Донцов розглядав націоналізм як світогляд українського народу Центральний пункт теорії Д.Донцова - принцип волі, тлумаченої ірраціоналістично. Його світоглядна позиція багато в чому наснажена філософією Ф. Ніцше. Основою, “ґрунтом” національної ідеї він вважав волю нації до життя, влади, експансії.
Дмитро Чижевський, на відміну від В.Липинського і Д.Донцова, активної участі у політичному житті не брав. Він був мислителем “академічного” типу, захоплювався ідеями “філософії серця”, велику увагу приділяв німецькій філософії.
У 1921 р. Д.Чижевський емігрував до Німеччини, де в Гадельберзькому університеті слухав лекції К.Ясперса, у Райбурзі - лекції Е.Гуссерля та М.Хайдеггера. Захопившись ще в Києві екзистенціальною “філософією серця”, Д.Чижевський здобув солідну підготовку, навчаючись у провідних представників європейського (німецького) екзистенціалізму. З 1924 р. Д.Чижевський працював у Празькому українському університеті (з 1927 р. професор цього університету). Надзвичайно багато зробив у справі дослідження проблем історії української та російської філософії, історії, літератури (“Нариси з історії на Україні”, “Філософія Сковороди”, “Історія української літератури від початків до доби реалізму”). Велику дослідницьку роботу провів Чижевський, включаючи вплив німецької філософії на Росію та Україну (праця “Гегель у Росії”, 1939 р.). Багато і плідно працював у сфері вивчення етнонаціональних характеристик філософського знання. Його праці значною мірою збагатили українську історико-філософську думку ХХ ст.
5. Основні напрямки новітньої філософії
Аналізуючи сучасний стан світової філософії, слід мати на увазі, що в існуючих концепціях знайшли специфічне відображення, по-перше, суперечності нинішнього суспільства, по-друге, обєктивні тенденції розвитку сучасного світу в цілому: проблеми людини, культури, глобальні проблеми і т.ін.
Основне завдання сучасної філософії вивчення глибинних зрушень у культурі, динаміки співвідношень між різними її сферами в усьому їх різнобарвї та суперечливій взаємодії різних пластів. Сучасна філософія містить у собі широкий спектр проблем і підходів до їх вирішення, насущні проблеми життя, людини.
Можна виділити три ідеї, які мали вплив на філософську думку ХХ ст.:
Сучасна філософія характеризується наявністю великої кількості різноманітних напрямків та шкіл з своїми специфічними ідеями, принципами, підходами до реалій життя.
Початком сучасного етапу вважають кінець ХІХ ст., коли зявилися “некласичні” форми філософствування, що стали в Європі домінуючими на початку ХХ ст.
Сучасний стан розвитку філософії є спадщиною критичного переосмислення класичної буржуазної філософії та філософії марксизму. В момент найвищого розвитку класичної буржуазної філософії в її надрах почали діяти тенденції, спрямовані на її заперечення.
У перші десятиліття ХІХ ст. діалектичному вченню Г.-В.-Ф.Гегеля намагається протиставити своє ірраціоналістичне вчення про світову волю Артур Шопенгауер.
Артур Шопенгауер (1788-1860) німецький філософ, один із засновників посткласичної філософії.
Основні напрямки його філософії:
Головна праця А.Шопенгуарера “Світ як воля і уявлення”.
Наприкінці ХІХ у першій половині ХХ ст. в Європі набула популярності “філософія життя”, представниками якої були Ф.Ніцше, З.Фрейд, А.Бергсон. Їх мало цікавив обєктивний світ і наукова істина, а більше хвилювали людина, світ людського життя. Сама людина розглядається ними як земна біологічна істота з волею, інстинктами, підсвідомим.
Філософія життя напрям у некласичній філософії кінця ХІХ початку ХХ ст., представники якого проголосили життя (в біологічній, психологічній формах) основним предметом філософії.
Це означало не просто переосмислення глибинних життєвих орієнтирів, але й переоцінку цінностей.
Критиком традиційних цінностей і пророком нових виступив німецький мислитель Фрідріх Ніцше (1844-1900) німецький філософ і поет, світогляд якого формувався під впливом волюнтаризму А.Шопенгауера, дарвінізму, творчості І.В.Гете і музики Р.Вагнера.
Основні напрямки його філософії:
Значення філософії Ф.Ніцше:
Основні праці філософа: “Воля до влади”, “Весела наука”, “Народження трагедії з духу музики”, “Генеалогія моралі” та ін.
Тривалий час дискутується питання про причетність ідей Ф.Ніцше до формування ідеології фашизму. Однозначно відповісти на нього неможливо.
Філософ акцентував увагу на сильній людині, а не на перевазі однієї раси над іншою. І все ж співзвучність таких ідей, як воля до влади та ідея надлюдини, з ідеями фашизму не підлягає сумніву.
Близькими до філософії життя були й ідеї Анрі Бергсона.
Анрі Бергсон (1859-1941 рр.) найвидатніший французький мислитель, автор концепції “творчої еволюції”.
Основні напрямки його філософії:
Погляди А.Бергсона справили вплив на розвиток прагматизму. Певним продовженням концепції творчої еволюції є вчення Тейяра де Шардена, філософські погляди українського вченого Володимира Вернадського, зокрема його концепція ноосфери.
Основні праці філософа: “Матерія і память”, “Творча еволюція” та ін.
Наприкінці ХІХ ст. у США виник прагматизм, який набув найбільшого впливу в першій чверті ХХ ст.
Прагматизм (грецьк. pragma справа, дія) філософська течія, яка зводить суть понять, ідей, теорій до практичних операцій підкорення навколишнього середовища і розглядає практичну ефективність ідей як критерій їх істинності.
Продовжуючи традиції англійського емпіризму, зокрема Юма і Берклі, він асимілював багато ідей позитивізму (Спенсера, Мілля, Авенаріуса) і філософії життя (А.Бергсона).
Основні представники прагматизму американські вчені і філософи Чарльз Пірс Сандерс (1839-1914), Вільям Джемс (1842-1910), Джон Дьюї (1859-1952).
Чарльз Пірс Сандерс (1839-1914) засновник прагматизму, який порвав з класичною традицією в гносеології.
Основні напрямки його філософії:
Відома його стаття “Як зробити наші ідеї ясними” (1878).
Вільям Джемс (1842-1910) американський вчений, філософ, надає прагматизму соціально-утилітарного забарвлення.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Принципи психології” (1890), “Різноманіття релігійного досвіду” (1902), “Прагматизм” (1907).
Останнім мислителем з плеяди творців прагматизму є Джон Дьюї (1859-1952) представник інструменталізму.
Основні напрямки його філософії:
Його вчення іноді називають інструменталізмом.
Основні праці філософа: “Школа та суспільство”, “Демократія та виховання”, “Реконструкція в філософії”, “Логіка, теорія дослідження”.
Прагматизм мав великий вплив на розвиток філософської думки в США. На його основі сформувався операціоналізм. Засновник цієї течії американський фізик і теоретик Персі Вілямс Бріджмен (1882-1961) зводив значення наукових понять до здійснюваних вченим процедур (операцій) вимірювання. Його вплив простежується також в біхевіоризмі течії в психології, яка зводить свідомість людини до зовнішніх реакцій на подразнення середовища.
Прагматизм відіграв помітну роль у формуванні духовного обличчя ХХ ст., що виявилося в посиленні практицизму людської поведінки.
Це субєктивно-ідеалістичний напрямок у філософії, який більш “приземлено” і “практично” підходить до людини, виходячи із того, що:
Завдання людини найкращим чином влаштуватись у світі, який швидко змінюється. Завдання філософії ефективно допомогти людині у цьому і в першоутворенні світу. При цьому істинно не те, що відповідає субєктивної дійсності, а те що практично корисне людині, “що краще працює на нас”.
Однією з провідних течій філософії Західної Європи ХХ ст. вважають екзистенціалізм.
Він виник у 30-ті роки (умовною датою його народження вважають вихід у 1927 р. праці німецького філософа М. Хайдеггера “Буття і час”).
Найбільшої популярності набув після Другої світової війни.
Екзистенціалізм (лат. existentia - існування) субєктивістьке вчення, в якому вихідні значення сущого (що таке річ, просторовість, часовість, інша людина та ін.) виводяться з існування (екзистенції) людини.
Екзистенціалізм є духовним спадкоємцем ірраціоналістів С.Кєркегора і Ф.Ніцше.
Поняття “екзистенція” було впроваджено у філософію Сьореном Кєркегором (1813-1855) датським філософом і теологом.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Насолода та борг”, “Бідолашний”.
На формування екзистенціалізму і на поширення його ідей значний вплив мав досвід виживання особи, набутий у соціальних катаклізмах ХХ ст. в Першій і Другій світових війнах, досвід наруги над особистістю тоталітарних режимів фашизму і сталінізму. Екзистенціалізм намагався знайти стійку опору виживання особи в чужому (і навіть ворожому) їй світі за усвідомлення нею краху ідеалів Просвітництва (віри в розум і науку) і крихкості, нетривкості власного існування.
Екзистенціалізм це своєрідний духовний протест, бунт особи проти абсурдного, з її погляду, світу, пошук виходу з цієї ситуації. Як і волюнтаризм Ф.Ніцше, він працював на формування сильної, вільної та відповідальної особи, що починає домінувати в культурі й способі життя Заходу в ХХ ст. Загалом екзистенціалізм зафіксував радикальну зміну в розумінні (відчуванні) людиною свого буття в світі, яка відбувалась в Європі протягом ХХ ст.
Представниками цієї течії є німецькі мислителі Мартін Хайдеггер, Карл Ясперс, французькі філософи Жан-Поль Сартр, Габріель Марсель, Альберт Камю.
Ранній М.Хайдеггер, Ж.-П.Сартр і А.Камю намагалися розвязати проблему буття людини в світі, не вдаючись до ідеї Бога, тоді як пізній М.Хайдеггер, К.Ясперс і Г.Марсель (особливо два останні) розглядали цю проблему в органічному звязку з ідеєю Бога.
Мартін Хайдеггер (1889-1976) один із засновників і головний представник німецького екзистенціалізму.
Основні напрямки його філософі:
Основні праці філософа: “Буття і час”, “Кант і проблема метафізики”, “Вступ до метафізики”.
Карл Ясперс (1883-1869) німецький філософ, світогляд якого сформувався під впливом поглядів Платона, М.Кузанського, Б.Спінози, І.Канта, Ф.Шеллінга, С.Кєркегора, Ф.Ніцше та інших філософів.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Розум та екзистенція”, “Філософія”, “Атомна бомба і майбутнє людини”.
У розвитку екзистенціалістичної філософії чільне місце займають погляди Альберта Камю (1913-1960) французького філософа, письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури 1957 р.
Основні напрямки його філософії:
У формуванні екзистенціалізму та його поширенні значну роль відіграла творчість Жана Поля Сартра (1905-1980), французького філософа, письменника.
Основні напрямки його філософії:
Основні праці філософа: “Трансцендентність Його”, “Уявлення”, “Буття і ніщо”, “Критика діалектичного розуму”.
Витоки екзистенціалізму слід шукати не лише в теоретичних побудовах західноєвропейської філософії. Екзистенціалістські проблеми є таким самим необхідним елементом філософської культури, як і феноменологічні. Їх прояви мають традицію в російській та українській філософії (М. Гоголь, А. Толстой, Ф. Достоєвський, Г. Сковорода, П. Юркевич, В. Соловйов). Найбільш повно вони відобразилася в творчості М. Бердяєва і Л. Шестова, яких не без підстав вважають першопрохідниками і натхненниками європейського екзистенціалізму, зокрема французького.