Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
1. Лабораторна робота №1.Державний первинний еталон одиниць часу і частоти
Мета роботи вивчення історії і сучасних принципів відтворення і зберігання одиниць часу і частоти, структурної схеми і функційних можливостей державного еталона, метрологічних характеристик еталона та напрямків його удосконалення.
1.1. Методичні вказівки з організації самостійної роботи студентів
Програма самостійної підготовки включає: знайомство з історією визначення одиниці часу-секунди і еволюцією точності відтворення секунди; вивчення принципу відтворення “атомної” секунди за допомогою квантових генераторів; ознайомлення з структурною схемою державного первинного еталона та його складовими частинами, знайомство з основними функціями, що виконуються еталоном, та його метрологічними характеристиками.
Специфікою даної лабораторної роботи є те, що вона проводиться безпосередньо на держаному еталоні, тому студенти мають можливість ознайомитись з реальною апаратурою і інфраструктурою еталона, а з метрологічними процедурами, які виконуються на еталоні в процесі його функціонування.
1.1.1.Коротка історія еталонування одиниці часу секунди
Відзначимо, що пошуки найкращого еталона часу, що відповідає вимогам необхідної точності, відтворюваності і доступності, мають велику історію. Ще в стародавності відлік часу ґрунтувався на періоді обертання Землі навколо своєї осі. Донедавна секунду визначали як 1/86400 частину середньої сонячної доби, тобто еталоном часу була “Земля, що обертається навколо своєї осі”. Пізніше було виявлено, що обертання Землі навколо своєї осі відбувається нерівномірно. Відносна похибка відтворення одиниці часу відповідно до цього визначення становила близько 10-7, що було недостатньо для ряду практичних застосувань і наукових досліджень. Тому в основу визначення одиниці часу поклали період обертання Землі навколо Сонця тропічний рік (тобто інтервал між двома весняними рівноденнями). Розмір секунди був визначений як 1/31556925,9744 частина тропічного року. Оскільки тропічний рік також змінюється (близько 5 с за 1000 років), то за основу був узятий тропічний рік, віднесений до 12 год. ефемеридного часу (рівномірний поточний час, що визначається астрономічним шляхом) 0 січня 1900 року, що відповідає 12 годині 31 грудня 1899 р. Це визначення секунди було зафіксовано в Міжнародній системі одиниць 1960 р. Дане рішення дозволило на 3 порядки (у 1000 разів) знизити похибку визначення одиниці часу, а еталоном часу стала “Земля, що обертається навколо Сонця”.
Неважко бачити, що при такому формулюванні секунда набула достатню визначеність, більшу точність, проте утратила відтворюваність (оскільки була прив'язана до певного року) і не стала більш доступною. Значним подальшим кроком була розробка в 1927 році Морісоном і Хорстоном (США) кварцових годинників. У найбільш досконалих конструкціях цих годинників (генераторів) добова нестабільність складала (12)·10-6 с.
Однак, до справжнього “прориву” у створенні еталона часу привели успіхи атомної і квантової фізики, що дозволили використовувати частоту електромагнітного випромінювання або поглинання при енергетичних переходах молекул і атомів для визначення розміру одиниці часу.
Першим кроком у цьому напрямку було використання електромагнітного випромінювання молекул і створення молекулярних аміачних годинників (1953, Г. Ліокс), нестабільність ходу яких становила близько 1·10-7. Усі подальші зусилля не дозволили знизити нестабільність менше за 1·10-8, але була встановлена причина, що обмежує можливості молекулярного генератора хаотичний тепловий рух часток газу (так званий подовжній ефект Допплера). Подальші дослідження дозволили значною мірою подолати вплив цього ефекту.
На початку 60-х р. група вчених з NBS, США (нині NIST