Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Ключовими категоріями ринку є попит і пропонування

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

Основні параметри ринку: попит, пропонування та ринкова ціна

  1.  Ринкові попит і пропонування. Фактори їх зміни. Криві індивідуального попиту та пропонування.
  2.  Ціна ринкової рівноваги (рівноважна ціна): зміст, графічне відображення.  

1. Ключовими категоріями ринку є попит і пропонування. Попитсукупна потреба в товарах (послугах), яка зумовлена платоспроможністю і виражена в грошовій формі. Він показує кількість продукту, що може бути куплений за різних можливих цін, якщо всі інші умови обміну залишаються незмінними.

Попит з позиції одного споживача називають індивідуальним. Ринковий попитце сукупність попитів усіх споживачів за різних можливих цін. Величина попиту залежить від таких нецінових чинників: 1) грошові доходи споживачів; 2) кількість споживачів на ринку; 3) ціни на суміжні товари; 4) смаки та уподобання споживачів тощо.

Рис. 1. Крива попиту

Зменшення дії одного або кількох названих чинників веде до зменшення попиту, як показано на рис. 8.1, до переміщення кривої попиту ліворуч, і навпаки — зростання впливу зміни чинників веде до збільшення попиту. А зниження ціни (переміщення по кривій попиту з точки a до b) веде до збільшення попиту. Діє
закон попиту: обсяг продажу товару перебуває в оберненій залежності від його ціни. 

Пропонуванняце кількість продукту, що може бути доставлена на ринок для продажу за кожної можливої ціни протягом визначеного проміжку часу. Пропонування означає не тільки кількість товарів для продажу, а й відповідний рівень цін цих товарів. Тобто можна стверджувати, що пропонування — це ціни, що спонукають виробників пропонувати різну кількість товару. Свобода взаємодії попиту і пропонування за вільного доступу на ринок покупців і продавців формує ринкову ціну і становить серцевину функціонування ринку.

Рис. 2. Крива пропонування

На рис. 2 легко побачити прямий зв’язок між ціною і кількістю продукції, що пропонується. З підвищенням цін відповідно зростає і величина пропонування, зі зниженням — скорочується також і пропонування. Прямий зв’язок між пропонування і ціною називається законом пропонування. Він просто показує, що виробники хочуть виготовити для продажу більшу кількість свого продукту за високої ціни, але вони не згодні це зробити за низької ціни. Пояснення таке: висока ціна забезпечує вищі прибутки.

Крива пропонування виражає різні кількості продукту, які виробник спроможний виробляти і постачати на ринок, а також залежить від таких чинників: 1) ціни на ресурси; 2) технологія та організація виробництва; 3) податки і субсидії; 4) кількість продавців на ринку. Зміна одного або кількох чинників пропонування веде до зміни величини пропонування. Збільшення пропонування переміщує криву пропонування праворуч від S1 до S2, і навпаки, зменшення переміщує криву ліворуч від S1 до S3.

Необхідно розрізняти обмін і ринок. Обмін — це лише акт здійснення купівлі-продажу, тоді як ринок — більш широке економічне поняття, що означає саморегульований механізм не тільки обміну, а й пропорцій відтворення суспільного продукту.

Ринковий механізм регулювання економіки за допомогою конкуренції та системи цін забезпечує санацію неприбуткових підприємств та їх банкрутство, ефективне використання та розміщення ресурсів, галузеві пропорції тощо. У макроекономічному трактуванні категорія «ринок» наповнюється науковим змістом, що пояснює еволюцію та принципи функціонування економіки, класифікацію моделей економічного розвитку різних країн. У широкому розумінні ринок — це така форма економічного розвитку суспільства, за якої ринковим важелям відводиться визначальна роль у саморегулюванні економіки на основі використання цілої низки економічних законів товарного виробництва, а державі відводиться роль додаткового регулятора можливих негативних соціально-економічних наслідків.

2. Рівноважна ціна. Ціну, за якої немає ні дефіциту, ні надлишку, а також немає підстав для того, щоб реально ціна на продукцію відхилялась від неї, називають ціною рівноваги, а кількість продукції, що може бути продана за цією ціною, — рівноважною кількістю. Графічно це можна зобразити так (див. рис.3).

Точка перетину спадної кривої попиту D і висхідної кривої пропонування S вказує на рівноважну ціну і рівноважну кількість продукту. В умовах чистої конкуренції ціна прямує до рівноважного рівня, за якого величина попиту дорівнює величині пропонування. А здатність ринкових сил (попиту, пропонування, конкуренції тощо) синхронізувати рішення про купівлю і продаж, у результаті чого досягається уникнення появи можливих надлишків і нестач, називають нормувальною функцією ринку.

Рис. 3. Графік рівноваги попиту і пропонування

Результатом діяльності ринку є встановлення рівноваги між покупцями та продавцями. Ринкова рівновага досягається за умови збігу величини попиту та величини пропонування. Ціна в разі ринкової рівноваги не змінюється. Ціна ринкової рівноваги — це ціна, за якої пропозиція відповідає попиту. Ринковий механізмце механізм координації д




1. Типичные ошибки в семейном воспитании
2. И постучал в наши двери январь ' первый зимний месяц
3. Отчет по производственной практике Выполнил- Тюмень 2013 Содержание- Хара
4. адда~уатуссаляфия часть 18 Беды и невзгоды в свете Ислама И некоторые мольбы защищ
5. Эксплуатационная база механизированной дистанции
6. Попытка 1 Начало формы Question 1 Баллов- 1 Внешние усилители телесных структур человека сменные модул
7. Человек существует на Земле сотни миллионов лет
8. Правовой статус субъектов РФ
9. Основными благоприятными факторами влияющими на состояние здоровья детей являются ~соответствие окружаю
10. Контрольная работа- Кредитная деятельность коммерческих банков
11. х суток Газы отходят плохо
12. Изучение психологического климата рабочей группы трудового коллектива
13. это свод его целей и средств их достижения корректируемый в зависимости от изменений внешней и внутренней с
14. Мышление- определение динамические и статические аспекты мышление как процесс и мысль как результат
15.  Форма государства 2
16. нормальна людина має відповідальність до умов у суспільстві Ламбраза- нормальна людина ~ егоїст терпим
17. Структура уверенности и когнитивные стили
18. По теме- Поверочный расчет горелочных устройств по курсу Основы теории горения топлив Студ
19. Курсовая работа- Анализ социальных расходов и их источников
20. семью Где найти опору чтобы не раствориться во тьме в этих ужасных мыслях и чувствах То время было зо