Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
1.)Головна мета економіки.Назвіть основні проблеми організації суспільного виробництва.
Мета-задоволення людських потреб,передбачає відповідне виробництво для якого потрібні ресурси.Мет економічної діяльності-вирішити суперечність між потребами,що постійно зростають і ресурсами що є обмеженими.
Будь-яке суспільство, незалежно від того, на якій стадії цивілізації воно перебуває, завжди зіштовхуєтьсяз трьома основними і взаємозалежними проблемами:1. Що повинно вироблятися.2. Як будуть вироблятися товари, ким, за допомогою яких ресурсів і якою технологією, на яких типах підприємств3. Для кого призначаються зроблені товари, у яких пропорціях будуть розподілятися між людьми, родинами, хто буде мати з них користь
Ці три питання є основними і спільними для всіх економічних систем, для всіх господарств. Але в різних економічних системах вони вирішуються по-різному.
2.)Назвіть і охарактеризуйте основні типи суспільного господарювання
Натуральне виробництво - це така форма господарювання, за якої продукти праці призначаються для задоволення власних потреб безпосередніх виробників життєвих благ, тобто для внутрігосподарського споживання.
Товарне виробництво - це така форма організації суспільного господарства, за якої продукти виробляються економічно відособленими виробниками, котрі спеціалізуються на виготовленні певного продукту, що потребує обміну у вигляді купівлі-продажу на ринку. При цьому продукти праці, якими вони обмінюються, стають товарами.
3.)Що таке світове господарство?У чому полягає суть порівняльної переваги у зовнішній торгівлі?
Світове́ господа́рство глобальна система господарств держав та недержавних утворень, що пов'язані міжнародним поділом праці і взаємодіють між собою у різних формах.
Він показав, що міжнародна торгівля вигідна кожній країні, навіть якщо жодна з них не володіє абсолютною перевагою у виробництві конкретних товарів. Д. Рікардо сформулював теорію порівняльних переваг, ввівши поняття альтернативної ціни. Альтернативна ціна - відношення робочого часу, необхідного для виробництва одиниці одного товару, до робочого часу, необхідного для виробництва одиниці іншого товару. Закон порівняльних переваг можна сформулювати так: країни спеціалізуються на виробництві тих товарів, за якими їх трудові витрати порівняно нижче, хоча абсолютно вони можуть бути і дещо більше, ніж за кордоном. Звідси випливав висновок: вільна світова торгівля веде до спеціалізації у виробництві кожної країни, розвитку виробництва порівняно переважних товарів, збільшенню випуску продукції в усьому світі, а також до зростання споживання в кожній країні. Теорія порівняльних переваг мала певні недоліки, які сприяли надалі її відмирання. Серед них:теорія виходить з наявності лише двох країн і двох товарів;увазі панування вільної торгівлі;виходить з постійних витрат виробництва;
4)У чому сенс діяльності фондової біржі?Хто торгує на біржі?
Фондова біржа організаційно оформлений постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами та іншими фінансовими інструментами. фондова біржа, як і її персонал, не здійснює угод з цінними паперами. Вона лише створює умови, необхідні для їх здійснення, обслуговує ці угоди, звязує продавця і покупця, надає приміщення, консультаційні та арбітражні послуги, технічне обслуговування, тобто все необхідне для того, щоб угода могла відбутися. Фондова біржа дає можливість забезпечити концентрацію попиту і пропозиції цінних паперів, де збалансованість на основі біржового ціноутворення реально відбиває рівень ефективності функціонування акціонерного капіталу.
5)Назвіть і охарактеризуйте відомі вам типи економічних систем.
Економічні системи Ринкова економіка.Її хар-ка : -приватна власність.-свобода вибору.-особиста зацікавленість.-ціновий механізм(конкуренція).-обмежена роль уряду.Командна економіка.Її хар-ка:-держ.власність.-планове виробництво(розподіл ресурсів за вказівками уряду).-плановий розподіл(ціна призначається урядом)Змішана економ.Поєднує характеристики ринкової і командно економіки.Ринкова і Командна характеризуються різними способами вирішення основних екон проблем :1.що виробляти.2.як виробляти.3.для кого виробляти.
Типи екон систем.РИНКОВІ екон сист*-*Ринкова економіка вільної конкуренції-чистий капіталізм.(19 ст-перші десятиліття 20ст)Основні ознаки: -приватна власність та інвестиційні ресурси.-вільна конкуренція.-свобода учасників екон діяльності.-ринкове ціноутвор.-стихійне ринкове регулюв. *-*Сучасна ринкова економіка-сучасний капіталізм (2 половина 20 ст).Основні ознаки: -колективна приватна та держ власність.-держ регулюв економіки,стимулювання держ попиту та пропозиції.-маркетингова сист управління виробництвом.__НЕ РИНКОВІ екон сист.*-*Традиційна екон сист(притаманна слаборозвинутим країнам)Осн.озн. :-відстала технологія.-ручна праця.-багатоукладеність.-натуральне вир-цтво.-переважання дрібноутвор вир-цтва.-активна роль держави.*-*Адміністративно-командна сист.Осн.озн.:-держ власність на засоби вир-цтва.-монополізація та бюрократизація екон.-централізоване плануваня та управліня вир-цтвом.
6)Знайдіть спільні та відмінні риси у формуванні різних доходів:ренти,зарплати,процента
Рентою називається плата за користування землею або іншими природними благами. Земля в умовах ринку може також продаватись. Її ціна залежить від величини ренти і рента ставки позичкового процента: ціна =-----х 100 /о. процент.Рента буває диференціальною та абсолютною.
Заробітна плата є платою за використання праці. Ціна ресурсу праці формується на рівні її граничного продукту, тобто корисного ефекту, який вона приносить підприємцеві. Заробітна плата диференціюється залежно від про- фесійних та особистих відмінностей працівників, умов їхньої праці, а також від різних обмежень мобільності робочої сили на ринку праці.
Процент - це винагорода, яку одержує власник грошей за надання їх у позичку, або плата за користування грошима. Ціну, яку сплачують за користування грошима, розраховують як процент від суми позичених грошей.Це є ставка (норма) позичкового процента. Факторами диференціації позичкового процента є ризик, терміновість, оподаткування, конкуренція на грошовому ринку.
7)До яких заходів вдається держава,коли дефіцит торговельного балансу стає небажаним?
Коли торговельний дефіцит стає небажаним, держава вдається до певних протидіючих заходів: підвищення тарифів (митної плати), імпортних квот, ліцензій. Новою формою торговельних бар'єрів є добровільні експортні обмеження своєї продукції в певній країні з метою уникнути занадто жорстких торговельних бар'єрів.
8)Як відбувається державне регулювання економіки?Що таке дефіцит державного бюджету?
Держ. регулюв. екон. цілеспрямований та активний вплив державних та наддержавних органів управління на функціонування та розвиток цілісної економічної системи (а отже, на її розширене відтворення) шляхом використання економічних законів і вирішення економічних суперечностей за допомогою певної сукупності форм та методів. Основними причинами впровадження регулювання є ускладнення всіх елементів економічної системи, процесу взаємодії людини з природою, розвиток притаманних цим елементам суперечностей.
У межах національної екон сист екон регулюв здійснюють держава і її ланки; у межах окремих регіонів світового господарства наднаціональні органи інтеграційних угруповань; у межах світового господарства міжнародні організації ООН, МВФ. Найвагомішу роль у досягненні рівноваги сучасної економічної системи, її розширеному відтворенні відіграє держава, державне економічне регулювання.
Бюджетний дефіцит це та сума, на яку в даному році витрати бюджету перевищують його доходи. Причини дефіциту бюджету пояснюються цілим рядом факторів:-зниженням рівня суспільного виробництва;-постійним виснаженням природних ресурсів;-послабленням контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємств, постійним зростанням цін, інфляцією;-великими непродуктивними витратами, приписками, крадіжками, втратами виробленої продукції.
9)Охарактеризуйте основні види товарообігу на товарної біржі та механізм її функціонування.
Товарна біржа - це ринковий механізм, що виконує ряд стабілізуючих функцій в економіці, а саме забезпечує:" ліквідність і оптимальний розподіл найважливіших сировинних товарів;" стабілізацію цін і витрат, валютних курсів, грошового обігу і кредиту.Одне з призначень бірж усередині країни - це організація оптового обігу, тобто на біржу покладається організуюча роль на ринку. Не усуваючи природних законів ринку, закону попиту і пропозиції, товарна біржа вносить елементи оздоровлення, регулювання і планування в економіку країни. Через біржу здійснюється якнайшвидший рух товарів зі сфери виробництва в сферу споживання, оскільки біржова торгівля можлива тільки у разі отримання диференційованого прибутку (прибутки від спекуляції).
Першою офіційно організованою товарною біржею в Україні була Одеська, відкрита в 1796 році. На сучасному етапі переходу до ринку в Україні спостерігається ріст чисельності бірж. Тому особливого вивчення потребує механізм організації та функціонування товарних бірж.
Розглянемо механізм функціонування товарних бірж в Україні на прикладі Донецької товарної біржі (ДТБ), що спеціалізується на збуті вугілля, металу і продуктів коксохімії.
Операції купівлі-продажу на біржі відбуваються через брокерські контори, що відкриваються засновниками і членами біржі. Кожний засновник має право акредитувати на ДТБ брокерські контори відповідно до кількості пайових внесків.
Засновник може передавати право на відкриття брокерських контор на ДТБ іншою юридичною особою на договірних засадах, у тому числі на умовах оренди. Передача права на відкриття брокерської контори на ДТБ відбувається за узгодженням із Біржовим комітетом.
Правила біржової торгівлі будуються по принципах:" ціноутворення відбувається тільки на підставі реального попиту і пропозиції;" використовувана для роботи і надана для своїх контрагентів інформація носить об'єктивний характер;" правила повинні дотримуватися усіма учасниками біржі;" взаємовідносини брокерів і клієнтів будуються на договірній основі.
10)Охарактеризуйте основні елементи грошової системи.Поясніть природу кредитних грошей.
До основних елементів грошової системи належать: грошова одиниця(грошовий знак, який слугує для вимірювання цін товарів та послуг), державні грошові знаки(изначаються законодавством держави і мають законну платіжну силу. Грошові знаки, що випускаються державою, обов'язкові до приймання на території всієї країни.), масштаб цін(засіб вираження вартості товарів і послуг у грошових одиницях, який складається під впливом ринкового попиту і пропозиції.), валютний курс(вартість грошової одиниці однієї країни, що виражена у грошових одиницях іншої країни. ), організація емісії та обігу грошових знаків(включає визначення сфер готівкових і безготівкових розрахунків, режим використання грошей на рахунках, форми розрахунків, порядок платежів тощо. ), організація міжнародних розрахунків(система регулювання платежів за грошовими вимогами й зобов'язаннями, що виникають між державами, підприємствами, організаціями та фізичними особами, які перебувають на території різних країн.), суб'єкт грошово-кредитного і валютного регулювання( в ролі такого органу в більшості країн виступає центральний емісійний банк.)
Поява кредитних грошей пов'язані з функцією як кошти платежу, вони заміняють золото і паперові гроші й є основою сучасного платежно-розрахункового механізму.
11. Які негативні наслідки існування монополій. Що ви знаєте про антимонопольне законодавство?
Негативні сторони монополій:
1. Встановлення монопольних цін, які відхиляючись від ринкових, надають змогу отримувати монополіям додатковий прибуток за рахунок споживача.
2. Гальмування НТП через послаблення конкуренції.
3. Деформація господарський звязків і процесів.
Можливі такі антимонопольні заходи з боку держави:
- Запобігання утворенню монополій;
- Регулювання цін на продукцію підприємства монополістів, і насамперед природних монополій;
- Сприяння вступу на ринок підприємств, які виробляють таку саму продукцію, як і підприємство монополіст;
- Примусовий поділ підприємств монополістів на більш дрібні підприємства.
12. Суть, види і наслідки безробіття. Закон Оукена.
Безробіття циклічні явища на ринку праці, що виражаються в перевищенні пропозиції робочої сили над попитом на неї.
Види безробіття:
Природне - 1. структурне результат невідповідності структури попиту та пропозиції на ринку праці за спеціальностями або територіально.
2. фрикційне короткочасна незайнятість повязана з обєктивно необхідним рухом робочої сили (зміна місця проживання, банкрутство організації, пошук місця роботи)
Вимушене 1. циклічне повязане з економічним циклом; виникаючи за умов спаду й депресії, усувається за умов пожвавлення та підйому.
2. приховане «несправжня зайнятість»
Наслідки безробіття:
1. Економічні: втрата ресурсів і ріст податків, які необхідні для того, щоб виплачувати допомоги по безробіттю.
2. Соціальні: знижується життєвий рівень людей; пригнічення морального стану безробітних, ріст злочинності.
Закон Оукена в ситуації коли фактичний рівень безробіття перевищує природний рівень на 1%, відставання обсягу ВНП становитиме 2,5%.
13. Якими показниками вимірюється ефективність суспільного виробництва?
Основними показниками соціальної ефективності є:
розміри ВВП в розрахунку на душу населення;
розміри національного доходу (НД) в розрахунку на душу населення;
частка фонду споживання в національному доході;
рівень життя населення.
14. Які види підприємницької діяльності ви знаєте? Роль малого бізнесу.
Підприємницька діяльність:
• виробнича
• комерційна
• фінансова
• посередницька
• страхова
Виробнича підприємницька діяльність-є найважливішим видом підприємницької діяльності,спрямована на виробництво товарів та надання послуг(будівельні,ремонтні, побутові,навчання дітей і т.д.)
Комерційна підприємницька діяльність - своїм змістом має товарно-грошові, торгівельно-обмінні операції(угоди з купівлі-продажу або перепродажів товарів і послуг)
Фінансова підприємницька діяльність це різновид комерційної .Основна її відміність у тому що обєктом купівлі- продажу є специфічний товар гроші,валюта,цінні папери. Агентами фінансового підприємства є комерційні банки,фондові біржі,окремі фірми.
Посередницька підприємницька діяльність вона дедалі більше поширюється в ринковій економіці(установи і окремі особи).Посередницькі фірми можуть надавати інформаційні,консультаційні,маркетингові послуги.
Страхова підприємницька діяльність- її необхідність повязана з ринком,який є невідємною рисою ринкової економіки. Страхову діяльність здійснюють державні організації,акціонерні товариства,кооперативи.
Малі підприємства - досить поширена й ефективна форма господарювання. Вони мають багато таких рис, які не можуть бути притаманні великим підприємствам. Саме мале підприємство здатне
Значення малого бізнесув ринковій економіці дуже велике. Без малого бізнесу ринкова економіка ні функціонувати, ні розвиватися не в змозі. Становлення та розвиток його є однією з основних проблем економічної політики в умовах переходові від адміністративно-командної економіки до нормальної ринкової .
15. Охарактеризуйте основні положення Кейнсіанського та Монетаристського підходів до грошової політики?
Основні положення Кейнсіанського підходу до грошової політики:
1. через кредитно-грошову політику держава здатна впливати на інвестиції та експортні можливості економіки.
2. якщо в країна треба стимулювати експорт то уряд вдається до політики (дешевих грошей), а якщо інфляція до політики дорогих грошей.
Основні положення Монетаристського підходу до грошової політики:
1. Національний банк здійснює грошову політику держави і регулює грошову пропозицію.
2. Грошова пропозиція визначається сукупним попитом, який повинен зростати відповідно до зростання ВНП, тоді не буде інфляції.
16. Що таке інфляція? Чому інфляція у ХХ столітті стала хронічною?
Інфляція це процес зростання рівня цін в країні в наслідок порушення закону грошового обігу.
Інфляція виникає тоді, коли в обігу знаходиться надлишкова кількість грошей (готівкових і безготівкових).таке становище веде до їх знищення, гроші “дешевшають”, а ціни набувають тенденції до зростання. Інфляція є тонке соціально-економічне явище, породжене диспропорціями виробництва в різних сферах ринкового господарства. Одночасно інфляція одна із найбільших гострих проблем сучасного розвитку економіки практично всіх країн світу.
Термін інфляція вперше почав вживатися в Північній Америці в період Громадянської війни 1861-1865 рр. і означав процес збільшення паперово-грошового обігу. В ХІХ столітті цей термін вживається також в Англії і в Франції. Широкого розповсюдження в економічній літературі поняття інфляція одержало в ХХ столітті після Першої Світової війни.
Напочатку 90-х років ХХ століття не було жодної постсоціалістичної країни, яка б не відчула руйнівного впливу інфляції. В класичній економічній теорії інфляції трактується як частина теорії грошей. Вона процесом підвищення загального рівня цін та зниження купівельної спроможності грошей. Дж. М. Кейнс проаналізував інфляцію як елемент макроекономічної теорії.
17. В чому суть закону вартості? Як визначається вартість товару в західній економічній літературі?
Закон вартості стихійний регулятор цін. Еквівалентність обміну передбачає, що ціна повинна відповідати вартості, але ціни стихійно відхиляються від вартості в залежності від попиту і пропозицій товару.
Західні економісти продуктивні сили (засоби виробництва і працівників) називають економічними ресурсами. їх вважають обмеженими або рідкісними, але не тому, що їх надто мало, а тому, що їх недостатньо для задоволення безмежних потреб кожної людини. Тому при з'ясуванні сутності витрат учені передбачають обмеженість ресурсів і можливості їх альтернативного використання. Крім того, вони запровадили термін "вмінені витрати" справжні витрати виробництва на той чи інший товар, що визначаються як найвища корисність тих благ, котрі суспільство може отримати при оптимальному використанні економічних ресурсів.
18. Які витрати підприємства ви знаєте? Що таке підприємницький доход?
Всі витрати:
1. Зовнішні (явні) це альтернативні витрати, що набирають форми грошових платежів постачальникам факторів виробництва і проміжних виробів. Вони відображаються в бухгалтерському обліку підприємства. Тому їх ще називають бухгалтерськими витратами.
2. Внутрішні (неявні) це альтернативі витрати ресурсів, що належать самій фірмі, тобто витрати, що не оплачуються. Неявні витрати можуть бути представлені як:
- грошові платежі , які могла б отримати фірма при більш вигідному використанні ресурсів, що належать їй.
- нормальний прибуток як мінімальна винагорода підприємцю, що утримує його у вибраній галузі діяльності.
Підприємницький доход це дохід отримуваний від підприємницької діяльності.
19. В чому полягає основне завдання приватизації та за якими принципами вона здійснювалася в Україні?
Приватизація один з напрямів роздержавлення власності, що полягає в передачі її в приватну власність окремих громадян та юридичних осіб. Об`єктами приватизації можуть бути: велика промисловість, дрібні середні підприємства промисловості і торгівлі, підприємства сфери послуг, жилий фонд, житлове будівництво, підприємства сільського господарства та ін.
Приватизація здійснюється на основі таких принципів:
- законності;
- державного регулювання та контролю;
- надання громадянам України пріоритетного права на придбання державного майна;
- надання пільг для придбання державного майна членам трудових колективів підприємств, що приватизуються;
- забезпечення соціальної захищеності та рівності прав участі громадян України у процесі приватизації;
- платності відчуження державного майна;
- пріоритетного права трудових колективів на придбання майна своїх підприємств;
- створення сприятливих умов для залучення інвестицій;
- безоплатної передачі частки державного майна кожному громадянинові України за приватизаційні папери;
- додержання антимонопольного законодавства;
- повного, своєчасного й достовірного інформування громадян про порядок приватизації та відомості про об'єкти приватизації;
- врахування особливостей приватизації об'єктів агропромислового комплексу, гірничодобувної промисловості, незавершеного -технічної сфери.
Суб'єктами приватизації є:
державні органи приватизації;
покупці (їх представники);
посередники.
20. Роль економічної науки в житті суспільства, окремої людини. Традиційні цілі економічної політики.
Економічна політика - це сукупність прийнятих державою заходів впливу на економічні процеси для реалізації суспільно-суспільно-значимих цілей.
Процес розробки економічної політики починається з визначення її цілей. У більшості країн світу переважають чотири цілі:
- стійкий ріст національного обсягу виробництва,
- підтримка ефективного розміру зайнятості,
- стабілізація рівня цін,
- забезпечення рівноважного зовнішньоторговельного балансу.
Ціль економічної політики реалізується за допомогою застосованого державою набору інструментів регулювання, що складається з монетарної, фіскальної, фінансово-бюджетної та зовнішньоекономічної політики.
21. Що вивчає політекономія? Яка її структура?
Політична економія- система наукових поглядів на господарське життя суспільства, які задають усебічне уявлення про закономірності його розвитку. Це універсальна наука, що вивчає як люди і суспільство здійснюють кінцевий вибір рідкісних ресурсів, щоб виробляти різноманітні товари і послуги, і розподіляти їх для споживання.
Структурно-економічна наука включає в себе:
• Макроекономіку (вивчає функціонування економіки в цілому)
Мікроекономіку (досліджує поведінку окремих обєктів і субєктів економіки)
22. Що є основою плаваючого валютного курсу? Які основні фактори впливають на динаміку курсу валюти?
Валютний курс - це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни.
Фактори,які впливають на валютний курс:
Плаваючий валютний курс
Основою є система корегування плаваючих курсів
Переваги: система дозволяє забезпечити довгострокові гнучкість валютним курсам,необхідну для вирівнювання платіжних балансів і короткострокову стабільність для стимулювання міжнародної торгівлі і фінансів.
Недоліки:1)відмова від фіксованих валютних курсів означає відмову від механізмів.2)непостійність і різка мінливість валютних курсів при введені режимів «вільного плавання».
Форми валютного курсу:
• Що коливається вільно змінюється під впливом попиту і пропозиції і заснований на використанні ринкового механізму.
• -Плаваючий різновид валютного курсу, що коливається, зумовлюючий використання механізму валютного регулювання. Такий курс визначається співвідношенням попиту і пропозиції на дану валюту.В основі курсу лежить валютний паритет.
• Фіксований - офіційно встановлене співвідношення між національними валютами, засноване на визначеннях в законодавчому порядку валютних паритетах.
23,Охарактеризуйте три основні організаційні форми бізнесу, зазначивши переваги та недоліки кожної з них.
Бізнес - є організацією, що бере участь в торгівлі товарами чи послугами споживачам. Компанії є переважаючими в капіталістичній економіці, де більшість з них приватні і започатковані з метою одержання прибутку для збільшення багатства їх власникам. Компанії також можуть бути не-для-прибутку або державними корпораціями.
Бізнес підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, що не може суперечити закону і спрямована на отримання прибутку.
Організаційні форми підприємств: одноосібне володіння, товариство (партнерство), корпорація.
Отже, одноосібне володіння це організаційно-правова форма підприємства, за якою людина одноосібно володіє і управляє ним, бере на себе весь ризик збитків або отримує весь прибуток.
Переваги одноосібного володіння: Безпосереднє управління власником ; невеликі первинні капіталовкладення; власник отримує весь прибуток; власник може закрити підприємство, коли це необхідне. До недоліків одноосібного володіння відносяться: повна майнова відповідальність, обмеженість капіталу, труднощі в одержані кредиту, велика кількість обовязків і функцій при організації і функціонуванні виробництва.
Товариство (партнерство) підприємство, яке засновано двома або більшою кількістю співвласників; це форма організації бізнесу, яка обєднує по домовленості партнерів з їх фінансовими ресурсами.
Основні переваги: підприємством володіє дві та більше особи; збитки розподіляються між партнерами; інвестиційні можливості вищі ніж в одноосібних володіннях; розподіл управлінської відповідальності; податки розподіляються між усіма партнерами. Недоліки цієї форми організації: необмежена майнова відповідальність кожного з партнерів; різні погляди або інтереси партнерів затримують прийняття рішень; невеликий розмір капіталу.
Корпорація (або акціонерне товариство) форма організації бізнесу, де власником виступають акціонери (власник акцій), керівництво здійснюється рішеннями зборів акціонерів та ради директорів, прибуток розподіляється у вигляді дивідендів на акції.
Переваги: обмежена відповідальність; ефективна форма залучення грошей; можливість при необхідності збільшення розмірів виробництва товарів і послуг; введення нових технологій і сучасної техніки; досягнення конкурентоспроможності; при ефективній роботі отримання прибутку і дивідендів; зниження ризику банкрутства. Недоліки: складний і дорогий процес організації та управління корпорацією, високий ступінь конкурентної боротьби, подвійне оподаткування.
24. Що являє собою інфраструктура ринку? Які функції покликані виконувати компоненти цієї структури?
Ри́нкова інфраструкту́ра це різні установи, підприємства, організації, що обслуговують різноманітні види ринків, створюють сприятливі умови для їхнього ефективного функціонування. Це біржі, банки, фінансово-кредитні посередники, комерційні фонди, страхові агенції, служби зайнятості, торговельні та інші організації, кожна з яких діє у своїй сфері.
Функції інфраструктури ринку:
• Правове та економічне консультування підприємств, захист їх інтересів у державних та інших структурах;
• Страховий захист підприємницької діяльності;
• Забезпечення фінансової підтримки і кредитування підприємств;
• Підвищення оперативності, ефективності роботи субєктів ринку;
• Створення умов для ділових контактів підприємців;
• Сприяння матеріально-технічному забезпеченню і реалізації товарів і послуг;
• Регулювання руху робочої сили;
• Здійснення маркетингового, інформаційного та рекламного обслуговування.
25. Назвіть та охарактеризуйте фактори, які можуть впливати на: 1) попит; 2) пропозицію? Як встановлюється ціна рівноваги?
Попит це потреба в певному товарі, яка забезпечується грошима. Потреба в товарі, яка не забезпечується платоспроможністю, не є попитом і не впливає на ринкову ситуацію. Розрізняють попит на окремі товари і сукупний попит.
На попит впливає ряд факторів. Основними факторами, що впливають на попит, є:
ціни на товари та послуги; доходи споживачів; ціни на товари-субститути (замінники).
Поряд із цим на попит роблять вплив деякі нецінові фактори. До них належать:
зміни смаків споживачів; кількість споживачів; очікування споживачів, зміна потреб і моди; реклама.
Пропозиція це сукупність товарів, які представлені на ринку. Розрізняють пропозицію окремих товарів, певної групи товарів і сукупну пропозицію.
На пропозицію також впливає ряд факторів, які значною мірою визначають обсяг пропозиції. До них належать:
ціни на ресурси; технології виробництва; податки і дотації; ціни на товари-субститути; кількість покупців; очікування зміни цін.
За даної ціни величина пропозиції дорівнюватиме величині попиту. На графіку ринкова рівновага встановлюється на перетині кривих попиту та пропозиції. У точці перетину встановлюється рівноважна ціна.
26. Назвіть та охарактеризуйте відомі вам фактори виробництва?
Фа́ктори виробни́цтва ресурси, необхідні для виробництва товарів або послуг. Класичними факторами виробництва є робоча сила(всі розумові та фізичні здібності людей), земля (природні багатства), капітал (наявні, вироблені засоби виробництва, а також фінансовий капітал). Четвертим фактором вважається підприємливість, яка об'єднує попередні три фактори.
Виробничі ресурси це все те, що необхідно для організації виробництва благ. Для того, щоб отримати певні блага необхідно організувати їх виробництво. У виробництві будуть задіяні виробничі ресурси. Ресурси: капітальні, праця, природні, підприємницькі здібності.
Виробництво в економічному розумінні - це спосіб поєднання виробничих ресурсів: землі, праці, капіталу, будівель, устаткування, обладнання - та їх узгодженого, цілеспрямованого використання, а також поєднання різних сфер, галузей, видів виробництва, що ґрунтується на суспільному поділі праці.
Природні ресурси це все те, що людина бере з природи і за допомогою своєї праці перетворює на продукт задоволення власних потреб.
Трудові ресурси це здатність людини до продуктивної осмисленої діяльності в основі якої є фізичні та розумові здібності людини.
Капітальні ресурси це все те, що виступаєпосередником між людиною природніми ресурсами та проміжними товарами.
Промисловий товар це все те, що зазнало попередньої людської праці і призначено для використання у подальшому виробництві.
27. До яких негативних наслідків призводить інфляція?
Інфля́ція -тривале зростання загального рівня цін, що, відповідно, є свідченням зниження купівельної спроможності грошей. .
Основними негативними наслідками інфляції є падіння рівня життя населення. Найбільше страждають групи населення з фіксованим доходом наприклад, особи, що отримують заробітну плату або ж соціальну допомогу від держави. Відбувається також погіршення очікувань щодо макроекономічної ситуації в майбутньому, що приводить, зокрема, до зниження ділової активності.
Особливо негативно впливає інфляція на матеріальне становище людей похилого віку, що нерідко живуть за рахунок своїх заощаджень. Унаслідок інфляції ці заощадження помітно знецінюються чи навіть зникають зовсім. Негативно впливає інфляція і на фінансову систему, особливо на другій стадії, коли емісія грошей не встигає за їх знеціненням. Реальна вартість всієї суми державних доходів постійно зменшується. Тому держава змушена весь час використовувати друкарський верстат, щоб компенсуватифінансові втрати від інфляції. Оскільки зробити це неможливо, то їй доводиться так чи інакше зменшувати свої витрати, передусім на соціальні потреби, що ще більше загострює соціально-політичну нестабільність у країні. На певній стадії інфляції подальше зростання емісії стає фінансово невигідним і соціальне небезпечним.
Особливої уваги заслуговує питання впливу інфляції на зовнішньоекономічні зв'язки. Найбільш узагальненим наслідком її є падіння курсу національної валюти відносно валют країн, де інфляція відсутня чи розвивається.
28. У чому полягає сутність закону конкуренції? Назвіть форми та види конкуренції.
Закон конкуренції наявність внутрішньо необхідних, сталих і суттєвих, прямих і зворотних зв'язків та відносин (відповідно і суперечностей) між різними економічними суб'єктами (передусім виробниками), які (зв'язки) є примусовою силою у боротьбі за найвигідніші умови виробництва, збуту, привласнення максимальних доходів, насамперед прибутку нижчими темпами.
Зокрема, розрізняють такі види конкуренції:
•цінова конкуренція, що здійснюється через зниження цін;
•нецінова конкуренція, здійснювана через підвищення якості товарів, їх надійності, збільшення термінів служби, підвищення продуктивності, поліпшення умов реалізації за незмінних цін;
чиста (ідеальна, досконала) конкуренція, на ринку з багатьма продавцями та покупцями тотожного, взаємозамінного товару, коли жоден із продавців чи покупців не здатний відчутно вплинути на ціну чи обсяги продажу;
•недосконала конкуренція, коли ринок не здатний виконувати свої функції, внаслідок чого, наприклад, окремі виробники мають змогу контролювати ціни й обсяги продажу продукції, яку вони виробляють;
•монополістична конкуренція, яка має місце на ринку з багатьма продавцями і покупцями та значною кількістю товарів, що реалізуються за різними цінами;
•олігополістична (грец. oligos мало) конкуренція, на ринку з небагатьма великими продавцями товарів, здатними суттєво впливати на ціни реалізації цих товарів; модель ринкової структури, за якої небагато великих фірм монополізують виробництво і реалізацію основної маси товарів.
29. Як функціонує комерційний банк? Які операції можуть виконувати комерційні банки?
Комерційний банк -банк, який здійснює універсальні банківські операції з різними організаціями, установами, здебільшого за рахунок власних коштів та залучення кредитних ресурсів своїх
комерційний банк це будь-який банк, що функціонує на другому рівні банківської системи.
1) приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб;
2) відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів і банків-ко-респондентів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;
3) розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик;
4) операції з валютними цінностями;
5) емісія власних цінних паперів;
6) організація купівлі та продажу цінних паперів за дорученням клієнтів;
7) здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені (включаючи андерайтинг);
8) надання гарантій і поручительств та інших зобов'язань від третіх осіб, які передбачають їх виконання у грошовій формі;
9) придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів (факторинг);
10) лізинг;
11) послуги з відповідального зберігання та надання в оренду сейфів для зберігання цінностей та документів;
12) випуск, купівля, продаж і обслуговування чеків, векселів та інших оборотних платіжних інструментів;
13) випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій З використанням цих карток;
14) надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських операцій.
30. Товар та його властивості. Праця, що створює товар.
Товар Продукт праці і природи, який виготовляється для обміну на ринку, для продажу
Товар Як економічне поняття він являє собою історично визначену форму продукту суспільної праці, яка виражає суспільно-економічні зв'язки товаровиробників.Продукт праці тоді стає товаром, коли він вироблений для обміну. Товаровиробники, обмінюючись продуктами своєї праці, вступають в певні економічні відносини. Тому товар - це суспільна форма продукту праці, яка матеріалізує певні економічні відносини. Корисність речі-товару, завдяки якій вона може задовольняти ту чи іншу потребу людей, робить її споживною вартістю. Але не всяка корисна річ, яка має суспільну споживну вартість, є товаром. Споживна вартість є об'єктом дослідження економічної теорії тоді, коли вона створюється як суспільна споживна вартість для обміну. Вона стає речовим носієм мінової вартості. Мінова вартість - видиме кількісне співвідношення, в якому споживні вартості одного роду обмінюються на споживні вартості іншого.
Товар є наслідком характеру праці, втіленої в ньому. Вона виступає одночасно як конкретна й абстрактна праця. Конкретна праця джерело речового і духовного багатства, однак вона не може надати товарам ту спільну властивість, на основі якої здійснюється їх обмін. Вона створює саме те, що їх різнить, - споживну вартість. Абстрактна праця корисна праця, з одного боку, як затрати робочої сили в конкретній формі являє собою конкретну працю, що створює споживну вартість, а з іншого - як витрати робочої сили взагалі безвідносно до її конкретної форми прирівняна суспільна праця. Усяка абстрактна праця є суспільною, але не всяка суспільна праця є абстрактною.
31)Що таке гроші?Назвіть функції грошей.
Гроші - це всезагальний еквівалент,за допомогою якого вимірюються затрати праці товаровиробників. Поза суспільством,поза сферою економічних відносин гроші втрачають смисл. Грошима є все,що визнається людьми за гроші і виконує їх функції.
Функції грошей
1.Міра вартості:служать еквівалентом вартості всіх товарів.
2.Засіб обігу:служать посередником в обміні.
3.Засіб нагромадження,утворення скарбів.
4.Засіб платежу:забезпечують погашення боргових зобовязань.
5.Світові гроші виступають як міжнародний засіб платежу(долар США.золото)
32.В чому суть законів грошового обігу?
Зако́н грошово́го о́бігу загальний економічний закон, який визначає що протягом даного періоду для обігу необхідна лише певна об'єктивно обумовлена маса купівельних і платіжних засобів. Якщо формалізувати суть цього закону, то вона може бути виражена рівнянням:
• M об'єктивно необхідна маса грошей;
• ΣPQ сума цін товарів, що реалізуються за певний період;
• ΣК сума продажів товарів і послуг у кредит;
• ΣП загальна сума платежів, строк оплати яких настав;
• ΣВП сума платежів які погашаються шляхом взаємного зарахування боргів;
• V швидкість обороту грошової одиниці за рік;
При прискоренні швидкості обігу грошей в економіці їх стає потрібно менше, тобто спостерігається обернена залежність.
Закон грошового обігу полягає у дотриманні в обігу необхідної кількості грошей, це закон кількості грошей в обігу. Кількість грошей, необхідних для обігу, можна визначити за такою формулою:
де КГ - кількість грошей;
СЦ сума товарних цін
К сума цін товарів проданих у кредит
П - сума платежів з борговими зобовязаннями (по кредиту минулого періоду);
ВП сума безготівкових платежів, що взаємно погашаються;
Шо середня к-сть оборотів грошової одиниці (як засоби обігу та платежу).
33)Дайте визначення фіскальної політики. Крива Лаффера.
Фіскальна політика - це сукупність заходів держави у сфері оподаткування і державних витрат. Розрізнять 2 види фіскальної політики : стимулююча і стримуюча.
Стимулююча фіскальна політика це бюджетно-податкова політика,
спрямована на збільшення державних витрат та скорочення податків з метою
розширення сукупного попиту в економіці у період спаду.
Стримуюча фіскальна політика це бюджетно-податкова політика, що має на
меті скорочення державних видатків та збільшення податків для
стабілізації економіки в умовах інфляційного надлишкового сукупного
попиту в період пожвавлення.
Податки і держвидатки основні знаряддя фіскальної політики.
Крива Лаффера показує зв'язок між податковими ставками та обсягом податкових надходжень і виявляє таку податкову ставку( від 0 до 100%),при якій податкові надходження досягають максимуму
34.Розкрийте сутність категорії “капітал”
Загальна формула капіталу
К=С+V
Будь- який виробничий процес починається з авансування певних грошових коштів в засоби виробництва.
Частина капіталу яка виступає у формі засобів виробництва називається постійним капіталом(С).Інша частина грошей ,що йде на купівлю робочої сили називається змінним капіталом(V).
Дві частини капіталу відіграють не однакову роль в процесі виробництва. Постійний капітал переносить свою вартість на готовий продукт. Змінний капітал створює нову вартість в тому числі додаткову.
Додаткова вартість (М)- це вартість створена працівниками понад вартість робочої сили і безкоштовно привласнена власником засобів виробництва.
Відношення додаткової вартості до змінного капіталу є нормою додаткової вартості,яка показує ступінь експлуатації :
М=(М/V)*100%
35.Обгрунтуйте чому вигідно бути монополістом?
Монопо́лія це ринок на якому присутній лише один продавець.
Суб'єкт господарювання займає монопольне (панівне, домінуюче) становище на ринку товарів, якщо: на цьому ринку немає жодного конкурента;
немає значної конкуренції внаслідок обмеженої можливості доступу інших підприємств на ринок;
частка підприємства на ринку продукції перевищує 35 % і суб'єкт господарювання не довів, що зазнає значної конкуренції.
Головними ознаками ринку чистої монополії є:
відсутність досконалих замінників продукції фірми-монополіста;
неможливість входження на ринок інших фірм;
велика кількість покупців на ринку;
досконала інформованість щодо цін, фізичних ознак товару, інших параметрів ринку.
Ці ознаки і є вигідними для того щоб бути монополістом.
36.Розкрийте суть категорії “власність”.Основні положення Закону України “Про власність ”.
Власність це головна економічна категорія ,відносини власності виникають між людьми з приводу привласнення матеріальних і духовних благ.
Закон України “Про власність ”- це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння,користування і розпорядження майном
Субєктами права власності є особа,група осіб,держава.
Обєктами права власності можуть бути:
1)Природні ресурси (земля та її надра)
2)Майно(рухоме,нерухоме, засоби виробництва,гроші,цінні папери)
3)Людський капітал (успадкована чи набута здатність до праці)
4)Результати інтелектуальної праці (програмне забезпечення ,наукові розробки,твори мистецтва,музики і т.д.)
Форми власності:
1.Приватна(індиивдуальна,приватна власність у формі капіталу,інтелектуальна)
2.КОЛЕКТИВНа:кооперативна,корпоративна(акціонерна),громадських організацій.
3.Державна:усього народу(загальнодержавна)комунальна,муніципальна.
37.Назвіть і охарактеризуйте макроекономічні показники.Які основні способи вимірювання ВНП ви знаєте?Тіньова економіка.
Макроекономіка наука, що вивчає закономірності функціонування національної економіки, тобто функціонування економіки країни в цілому (або її частини, галузі), такі загальні процеси і явища як інфляція, безробіття, бюджетний дефіцит, економічне зростання, державне регулювання тощо. Макроекономіка оперує такими поняттями як внутрішній валовий продукт (ВВП),валовий національний продукт ( ВНП),національний дохід(НД)
ВВП- загальний обсяг товарів і послуг,що вироблені виробничими факторами ,які розташовані всередині країни. Сукупність всіх матеріальних благ і послуг,вироблений в певний період часу.
ВНП- узагальнюючий показник ,який виражає сукупну вартість кінцевих товарів і послуг,що створені як всередині країни, так і за її межами.
НД-вартісне вираження чистого продукту,створена вартість в сфері виробництва.
Структура ВВП за витратами :
ВВП=С+І+Д+Х
С-Особисті споживні витрати(предмети споживання тривалого користування,товари поточного споживання,споживчі витрати та послуги)
І-Валові інвестиції (інвестиції на заміщення капіталу,що вибув,інвестиції на збільшення капіталу,інвестиції на матеріальні запаси)
Д- Державні закупівлі товарів і послуг (витрати уряду і місцевих органів влади на закупівлю товарів і послуг)
Х- Чистий експорт - вартість товарів і послуг ,вироблених країною і проданих за кордоном,за врахуванням вартості імпортних товарів і послуг.(чистий експорт може мати і відємне значення,якщо імпорт перевищує експорт )
Структура ВВП за доходами
ВВП=З+П+Р+Д
З-заробітна плата
П-прибуток
Р-рента
Д-відсоток дивіденд
ВНП номінальний- показник який відображає поточні ціни і який не спроектовано з врахуванням цін
ВНП реальний -це показник,який скоректовано з врахуванням інфляції(підвищення цін) або дефляції(пониження цін)
Реальний ВНП= Номінальний ВНП/Індекс цін
НД=ВНП- амортизація - непрямі податки
Тіньова економіка-виробництво товарів і надання послуг за плату,що не фіксується в офіційній статистиці.
Вона складається з таких 3 блоків:
38.Еластичність попиту і пропозиції за ціною.Наведіть приклади.
По́пит та пропози́ція економічна модель, що описує процес ціноутворення на ринку.
Пропозиція це вся маса товарів, що є на ринку чи може бути доставлена на нього, яку передбачається продати за певною ціною у визначений проміжок часу.
Еластичність пропозиції за ціною-це чутливість обсягу(величини)пропозиції до зміни цін товару за умови,що всі інші фактори,які впливають на пропозицію залигаються незмінними.
Коефіцієнт еластичності пропозиції за ціною-це відсоткова зміна кількості товару ,який пропонується при зміні ціни на 1%
Es=Qs*%/P*%
Еластичність попиту вимірюється кількісно через коефіцієнт еластичності це показник відсоткової зміни обсягу попиту при зміні на 1% ціни,доходу уздовж даної кривої попиту на нього
Ko коефіцієнт еластичності попиту
Q відсоток зміни кількості продажів
P відсоток зміни ціни
Що означає еластичність попиту й пропозиції? Як вона визначається?
Попит і пропозиція реагують на зміни цін товарів, а також доходів споживачів по-різному. Наприклад, зміна ціни на сірники чи сіль мало вплине на їхню кількість, що їх купуватимуть за новою ціною. Водночас зміна цін на газети, автомобілі, предмети розкоші може спричинити значне скорочення споживання цих товарів.
Якщо попит еластичний, то зменшення ціни зумовить збільшення загального виторгу. Це пояснюється тим, що навіть за меншої ціни, що сплачується за одиницю продукції, приріст продажу виявляється більш, ніж достатнім, для компенсації втрат від зниження цін.
39.Що таке підприємство?Які види підприємницької діяльності потребують ліцензування?
Підприємство це основна організаційна ланка народного господарства яка забезпечує виробництво основної маси товарів та послуг займається науково дослідною та комерційною діяльністюз метою задоволення суспільних потреб та отримання прибутку.
Окремі види підприємництва, які безпосередньо впливають на здоровя людей, навколишнє природне середовище та безпеку держави і суспільства, потребують спеціального дозволу ліцензії. До ліцензованих належать близько 50 видів діяльності, зокрема:
► пошук та експлуатація корисних копалин;
► ремонт зброї всіх видів;
► виготовлення і реалізація медикаментів і хімічних речовин;
► виготовлення пива, вина, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, торгівля ними;
► медична та ветеринарна практика;
► юридичні послуги;
►міжнародні транспортні послуги;
► охоронна діяльність;;
► видобування дорогоцінних металів і каменів, виготовлення та реалізація виробів із них
► інші види за затвердженим переліком.
40.Що таке ринок?Види,функції ,основні закони ринку.
Ринок- це певна сукупність відносин між покупцями і продавцями з приводу купівлі - продажу товарів і послуг та механізм забезпечення цього процесу згідно з законами товарного виробництва.
Функції ринку:
Види ринків:
1.Ринок природних ресурсів.
2. Ринок товарів (продуктів).
3. Ринок праці.
4. Ринок грошей і капіталів. Види кредиту.
5. Ринок цінних паперів.
Основні закони ринку:
41)Міжнародна валютна система,її структура.Конвертована валюта,форми конвертованості.
Міжнародна валютна система це форма організації міжнародних грошових відносин,затверджена міждержавними домовленостями
Структура світової валютної системи:
Конвертована валюта національна грошова одиниця,яка може вільно(шляхом купівлі- продажу) обмінюватися на іноземні валюти,виконувати функції грошових грошей,тобто вільно в міжнародному платіжному обороті для здійснення міжнародних розрахунків.
Форми конвертованості:
1)Вільно конвертована валюта форма конвертованості за якої кожна особа (фізична,юридична,іноземець і громадянин даної держави)має право обмінювати будь-яку кількість своєї національної валюти на іноземну валюту,розраховуватися нею за експортно-імпортні операції,використовувати для створення різноманітних активів(цінні папери)і купувати державні і приватні цінні папери.
2) Частково конвертована валюта це форма конвертованості за якої допускається лише зовнішня конвертованість,тобто вільне використання валюти іноземними громадянами і тільки в поточних,а інколи лише у зовнішньо торгівельних розрахунках.
42) Що відображає крива виробничих можливостей? Поясніть суть законів,які управляють поведінкою товаровиробників.
Крива виробничих можливостей відображає обсяг виробництва одного із продуктів. Закон попиту:Чим вища ціна тим меншу кількість товарів готовий купити споживач
43)Які особливості оподаткування в Україні ?Як називаються податки?
В Україні існують прямі і непрямі податки.
Прямі податки стягуються безпосередньо з доходів фізичних і юридичних осіб:
1) Прибутковий податок з громадян (з 1.01.07 в Україні він складає 15%,шахтарі-пільговики-10%,неоподаткований мінімум 17 грн). Лотереї(17%-15%)
2) Платежі по соцстрахуванню(для юридичних осіб-34%,для фізичних-єдиний внесок-3%-3,4%)
3)Податок на прибуток підприємств 24%
4)Податок на багатство(майно).З 2014 року вводиться податок на нерухомість.Опатковується площа більше 150 м2(квартира)і більше 250%м2(будинок)за ставкою 12 грн за м2.
Непрямі податки встановлюються на товари та послуги і входять в їх ціну:
1)ПДВ- є універсальним акцизом,що міститься у ціні майже всіх товарів і послуг. В Україні -20%,в ЄС диференційована ставка. Наприклад,на продукти харчування 0.4%,промислові товари-9%, спортивні машини -30%.
2)Акцизи це податки на споживання,які стягуються із споживача в момент придбання ним певних товарів. В Україні під акцизами є алкоголь,тютюн,бензин,машини і шини,шкіряні,хутрові,ювелірні вироби,шоколад.
3)Мито - це податок на товари,що імпортуються і перевозяться по території країни транзитом.
44)Які функції виконує Центральний Банк ?Назвіть інструменти центрального банку?
Центра́льний банк установа (у більшості випадків державний орган), яка відповідає за монетарну (грошово-кредитну) та валютну політикудержави (Федеральна резервна система США) або спільноти держав (Європейський центральний банк). В Україні це Національний банк України.
Центральний банк може виконувати такі функції:
До складу НБУ входять:
45)Еволюція форм грошей. Охарактеризуйте структуру грошової маси.
Еволюція форм грошей:
1) Товарні до грошові еквіваленти - товарні гроші
2)Золоті та срібні монети- це повноцінні монети з золота чи срібла ,які виконують всі функції грошей
3)Паперові гроші- це грошові знаки,що випускаються державою і забезпеченні певною купівельною спроможністю
4) Кредитні гроші- це знаки вартості,які виникли на основі заміщення майнових зобовязань приватних осіб і держави
Грошова маса=Готівка+Депозити
Вона складається з таких агрегатів:
М1=Готівка,що знаходиться в обігу поза банками+Безстрокові;чекові депозити
М2=М1+Строкові та заощаджувальні депозити
М3=М2= Великі строкові депозити(від 200 тис.)
46)Які фактори визначають попит і пропозицію на ринку праці.Пояснити явище безробіття.
Безробіття - це складне соціально-економічне явище, при якому частина економічно активного населення не має роботи і заробітку. Згідно з визначенням Міжнародної організації праці (МОП) безробітний - це людина, яка не має роботи, шукає її і готовий приступити до роботи негайно.
В залежності від різноманітних причин і умов безробіття може приймати різні форми і види. Коротко зупинимося на них. Фрикційне безробіття. До фрикційним безробітних відносяться особи, що шукають нове застосування своїм здібностям внаслідок незадоволеності своїм робочим місцем. Характеризується витратами часу на пошук нового робочого місця, носить короткостроковий характер . Структурна безробіття. Це результат розбіжності попиту і пропозиції на ринку праці в професійному, кваліфікаційному або територіальному розрізі: або структура робочих місць не відповідає структурі робочої сили, або у працівників немає навичок, які потрібні роботодавцю. Циклічне повязане х економічним у циклом,виникаючи за умов саду і депресії усувається за умов пожвавлення та підйому. Приховане- «несправжня зайнятість»(Нераціональна зайнятість)Наприклад,коли роботу однієї особи виконують дві,тому за раціональної організації один робітник стає безробітним.
Наслідки безробіття:
1.економічні:втрата ресурсів і ріст податків,які необхідні для того,щоб виплачувати допомоги по безробіттю
2.Соціальні :знижується життєвий рівень людей,пригнічення морального стану безробітних.ріст злочинності.
47)Які методи подолання інфляції вам відомі?Методи стабілізації грошового обігу.
Гасіння інфляційних очікувань. Одним із найважливіших завдань антиінфляційної стратегії є гасіння інфляційних очікувань, насамперед адаптивних цінових. Для подолання психології суб'єктів економічної системи, позбавлення їх страху перед знеціненням заощаджень, відвернення нагнітання поточного попиту, який зумовлений безперервним подорожчанням товарів і послуг, необхідно зупинити інфляцію. Однак проблему очікувань бажано розв'язувати якнайшвидше ще до того, як інфляція поставлена під контроль. Світовий досвід говорить про можливість це зробити. Він показує, що інфляційні очікування якнайшвидше долалися там, де виконувалися принаймні дві умови.
Перша із них всебічне зміцнення механізмів ринкової системи. Тільки вони здатні викликати природне, що супроводжується збільшенням кількості і підвищенням якості товарів, зниження цін або хоча б уповільнення їхнього зростання. Лише за такої умови ймовірна зміна споживчої психології, подолання в ній інфляційних мотивів. Доки споживач не переконається в тому, що коливання цін набули ринкових окреслень, він зберігає пагубну для економіки схильність до інфляційного збільшення поточного попиту.
Другою умовою є існування уряду, який непохитно дотримується курсу на поступове викорінення не керуючої інфляції і користується довір'ям більшості населення. Заслужити це довір'я, щоправда, можна лише тоді, коли уряд ставить перед собою цілком визначені, практично здійснимі і такі, що можна легко перевірити, антиінфляційні завдання, заздалегідь інформує про це населення і неухильно домагається розв'язання цих завдань.
48)Виробничі фонди та їх структура.Моральне та фізичне зношення.
Основні фонди це засоби праці, які мають вартість, функціонують у виробничому процесі тривалий час, не змінюючи при цьому своїх форм і розмірів, а свою вартість переносять на вартість готової продукції поступово, шляхом амортизаційних відрахувань.
Основні фонди поділяються на виробничі та невиробничі. Основні виробничі фонди функціонують у сфері матеріального виробництва підприємства. Основні невиробничі фонди не беруть безпосередньої участі в процесі виробництва, задовольняючи соціальні потреби працівників підприємства: житловий фонд, будинки відпочинку, медичні заклади, заклади громадського харчування та ін.
Основні фонди в процесі експлуатації піддаються зносу. Зношення основних фондів - це втрата ними своєї вартості. Розрізняють два види зношення - фізичний та моральний.
Фізичне зношення -це поступова втрата основними фондами своєї первісної споживної вартості, яка обумовлена не тільки їх функціонуванням, а й їх бездіяльністю (руйнування від зовнішнього, атмосферного впливу, корозії). Унаслідок фізичного зносу основних фондів погіршуються їх техніко-економічні та соціальніхарактеристики - знижується продуктивність, збільшуються експлуатаційні витрати, змінюється режим роботи тощо.
Моральне зношення- це зменшення вартості основних фондів під впливом підвищення продуктивності праці в галузях, що виробляють засоби праці (скорочення суспільно необхідних витрат на їх відтворення), а також у результаті створення нових, більш продуктивних і економічно вигідних машин та устаткування, ніж ті, що перебувають в експлуатації.
49)Проаналізуйте альтернативні системи валютних курсів.
Валютна система сукупність законів, правил, установ, які регулюють діяльність центральних емісійних банків на зовнішніх валютних ринках. Валюта як інструмент міжнародних розрахунків спирається на певну систему загальновизнаних правил, згідно з якими здійснюються ці розрахунки. Сучасна валютна система пройшла в своєму розвиткові три етапи:
Система золотого стандарту
Фіксовані валютні курси на основі золотого паритету для кожної валюти
Переваги:
1.Збереження стійких валютних курсів
2. Забезпечення стабільності зовнішньої і внутрішньої економічної політики
3. Сприятливі умови для розвитку міжнародної торгівлі
4. Стабільність внутрішніх цін
Недоліки
1.Залежність грошової маси в обігу у світі від видобування і виробництва золота
2. Неможливість проведення незалежної національної грошової кредитної політики
Бретон-Вудська валютна сиистема
Фіксація обмінних курсів на основі валютних паритетів
Переваги
1.Спроба збільшити гнучкість регулювання валютних курсів шляхом зменшення ролі золота
2. Обмеження відхилення валютних курсів від офіційних паритетів за допомогою валютних інтервенцій
3. Створення Міжнародного валютного фонду, який відіграє важливу роль в міжнародних фінансах до теперішнього часу.
Недоліки
1.Практика довільних корегувань валютних курсів.
2. Незацікавленість урядових органів у своєчасному корегуванні валютних курсів.
3. Неможливість забезпечення необхідного рівня міжнародної ліквідності.
Система корегування плаваючих курсів
Переваги
1.Система дозволяє забезпечити довгострокову гнучкість валютним курсам необхідну для вирівнювання платіжніх балансів і короткострокову стабільність для стимулювання міжнародної торгівлі і фінансів.
Недоліки
1.Відмова від фіксованих валютних курсів означає відмову від механізму.
2.Непостійність і різка мінливість валютних курсів при введенні режимів ,,вільного плавання”
50)Фактори диференціалізації заробітної плати. Номінальна і заробітна плата.
Фактори диференціалізації заробітної плати:
Заробітна плата-це ціна яку платять за використання праці.Розрізняють номінальну і реальну зарплату
Номінальна зарплата-це сума грошей,що нарахована за год.,місяць
Реальна зарплата - це кількість товарів і послуг,що можна придбати за номінальну зарплату за існуючого рівня цін,після вирахування податків,тобто це купівельна спроможність номінальної зарплати.