Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Білет №28
1. Вiдповiдальнiсть посадових осiб за порушення законодавства по охоронi працi. Види вiдповiдальностi. Вiдповiдальнiсть за невиконання санiтарних нормативiв щодо умов працi та проживання населення. Порушення нормативних актів про охорону праці, створення перешкод для діяльності посадових осіб і органів державного нагляду і громадського контролю передбачає покарання у вигляді штрафів, дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності залежно від виду та наслідків порушення.
Так, за порушення правил безпеки, які спричинили нещасний випадок, що не призвів до стійкої втрати працездатності працівника, підприємство сплачує штраф у розмірі середньомісячного заробітку потерпілого за період його тимчасової непрацездатності. При нещасному випадку із стійкою втратою працездатності та за професійне захворювання сплачується штраф у розмірі половини середньомісячного заробітку потерпілого за кожний відсоток втрати працездатності. У разі смерті потерпілого у розмірі дворічного заробітку потерпілого.
Якщо виявлено факт приховування нещасного випадку, підприємство сплачує визначений штраф у десятикратному розмірі.
За порушення правил і норм охорони праці, а також за невиконання розпоряджень посадових осіб органів державного нагляду на підприємство накладається штраф головою Держнаглядохоронпраці в розмірі 2% місячного фонду заробітної плати; заступникам голови до 1,5% місячного фонду ЗП; начальником територіального управління-до 1%; начальником інспекції - до 0,5% місячного фонду заробітної плати.
Згiдно з «Кодексом України про адмінiстративнi правопорушення», ст.41-«Порушення вимог законодавства про охорону працi», - порушення вимог законодавства про працю спричиняє накладення штрафу на службових осiб до 10 мiнiмальних заробiтних плат.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про охорону працi» за порушення законодавчих та iнших нормативних актiв про охорону працi, створення перешкод для дiяльностi посадових осiб органiв державного нагляду за охороною працi i представникiв професiйних спiлок, виннi працiвники притягаються до дисциплiнарної, адмiнiстративної, матерiальної, кримiнальної вiдповiдальностi згiдно iз законодавством.
Дисциплінарна вiдпов. полягає в накладенi дисциплiнарних стягнень, передбачених чинних законодавством.
Адмiнiстративна вiдпов. накладається на посадових осiб, винних у порушеннях законодавства про охорону працi у виглядi грошового штрафу.
Матерiальна вiдпов. включає вiдповiдальнiсть як працiвника, так їх власника (пiдприємства).
Кримiнальна вiдпов. настає, якщо порушення вимог законодавства та інших нормативних актів про охорону праці створило небезпеку для життя або здоровя громадян. Кримінальна відповідальність визначається в судновому порядку.
Закон України «Про забезпечення санітарного й епідемічного благополуччя населення». Відповідальність за порушення санітарного законодавства:
Дисциплінарна відповідальність - працівники підприємств, установ, організацій, дії яких привели до порушення санітарного законодавства, підлягаються дисциплінарної відповідальності відповідно до законодавства.
Адміністративна відповідальність за порушення санітарного законодавства чи невиконання постанов на осіб, винних у здійсненні таких правопорушень , може бути накладений штраф у таких розмірах: - на посадових осіб від одного до двадцяти п'яти не оподатковуваних податками мінімумів доходів громадян; - на громадян від одного до дванадцяти не обкладеними податками мінімумів доходів громадян.
Цивільно правова відповідальність підприємства, установи, чи підприємці громадяни, що порушили санітарне законодавство, що привело до виникнення захворювань, чи отруєнь тимчасової втрати працездатності, чи інвалідності, смерті людей, зобов'язані відшкодувати збитки громадянам, підприємствам і організаціям, а також компенсувати додаткові витрати органів установ санітарно епідемічної служби на проведення санітарних і протиепідемічних заходів і витрати лікувальне профілактичних установ на представлення допомоги потерпілим.
Кримінальна відповідальність дії проти здоров'я населення, учинені внаслідок порушення санітарного законодавства, спричиняють кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи і громадяни зобов'язані містити надані в користування чи належні їм на правах власності житлові, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно вимогам санітарних норм.
У процесі експлуатації виробничих, побутових і інших приміщень, будинків їхній власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови роботи і відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворювань, отруєнь, травм, забруднення навколишнього середовища.
2. Термін “іонізуюче випромінювання” обєднує різні за своєю фізичною природою види випромінювань. Схожість між ними полягає в тому, що всі вони мають високу енергію, реалізують свою біологічну дію через ефекти іонізації та наступний розвиток хімічних реакцій у біологічних структурах клітини, які можуть призвести до її загибелі. Джерелами іонізуючих випромінювань в промисловості є установки рентгеноструктурного аналізу, високовольтні електровакуумні системи, радіаційні дефектоскопи, товщиноміри, густиноміри та ін. До іонізуючих відносяться корпускулярні випромінювання, що складаються з частинок з масою спокою, котра відрізняється від нуля (альфа -, бета-частинки, нейтрони) та електромагнітні випромінювання з речовинами можуть утворювати в них іони.
Альфа-випромінювання це потік ядер гелія, що випромінюється речовиною при радіоактивному розпаді ядер з енергією, що не перевищує кількох мегаелектровольт (МеВ). Ці частинки мають високу іонізуючу та низьку проникну здатність.
Бета-частинки це потік електронів та протонів. Проникна здатність (2,5см в живих тканинах і в повітрі до18м) бета-частинок вища, а іонізуюча нижча, ніж у альфа-частинок.
Нейтрони викликають іонізацію речовини та вторинне випромінювання, яке складається із заряджених частинок і гамма-квантів. Проникна здатність залежить від енергії та від складу речовин, що взаємодіють.
Гамма-випромінювання це електромагнітне (фотонне) випромінювання з великою проникною і малою іонізуючою здатністю з енергією 0,001-3МеВ.
Рентгенівське випромінювання випромінювання, яке виникає в середовищі, котре оточує джерело бета-випромінювання, в прискорювачах електронів і є сукупністю галбмівного та характеристичного випромінювань, енергія фотонів котрих не перевищує 1МеВ. Характеристичним називають фотоне випромінювання з дискретним спектром, що виникає при зміні енергетичного стану атома.
Гальмівне випромінювання це фотонне випромінювання з неперервним спектром, котре виникає при зміні кінетичної енергії заряджених частинок.
Безпека робіт з радіоактивними речовинами і джерелами опромінення можна забезпечити, організувавши систематичний дозиметричний контроль за рівнем радіації в навколишнім середовищі. Для виміру іонізуючих випромінювань застосовують іонізаційні камери чи спеціальні лічильники, а також реєструють схеми, що містять чуттєві елементи. Для визначення досить великих потужностей дози застосовують калориметричні методи, в основі яких лежить вимір кількості тепла, виділеного в поглинаючому речовині.
Засоби індивідуального захисту халати, комбінезони, тапочки, що зшиті з х\б тканини, широко застосовують при роботі з радіоактивними речовинами. При значних забрудненнях поверх цього одягу надягають плівкову (нарукавники, фартух, халат, костюм), що виготовляється з органічного скла, деяких сортів гуми й інших матеріалів. Для захисту органів подиху застосовують респіратори, протигази й ін.
У вагонах прибула партія верстатів масою брутто 15000 Н кожний. Необхідно визначити, чи буде безпечним розвантаження верстатів автокраном при використанні шостипрядьового стропу (nпр =6) типу УСБ. Діаметр однієї пряді dпр = 0,8 мм, кут нахилу гілки стропу від вертикалі = 450. Якщо визначиться, що розвантаження буде небезпечним, розрахувати необхідний діаметр однієї пряді. д коефіцієнт динамічності, д = 1,4.Граничне розрахункове зусилля для стропу = 1962 Н/мм2 . Число гілок m = 4.
Розливне зусилля одного стропу по фактичному навантаженню:. З урахуванням коефіцієнта динамічності:. коефіцієнт, який залежить від α (для α = 45˚ к=1,42). Розривне зусилля за сертифікатом: . Отже, Р<Sд (5920 Н<7430 Н). Тобто, стропи, що маються не витримають динамічного навантаження при підніманні станка. З урахуванням коефіцієнта запасу міцності К=6 перетин однієї прядки повинен становити: , ,звідки