Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Podstwowymi ~r~d~mi prw prcy s~-

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 18.5.2024

1.Podstawowymi źródłami prawa pracy są: a. ustawy (ustawa z dnia 26 czerwca 1964r)– akty prawne (w prawie wspólnotowy aktem prawnym z tego zakresu jest dyrektywa Rady 89/391 nazywana dyrektywą ramową) uchwalane przez sejm wraz z konstytucją(art. 66), b. rozporządzenia – wydawane przez radę ministrów oraz inne uprawnione organy, c. zarządzenie – wydawane przez uprawnionych upoważnionych ministrów, d. porozumienie zbiorowe np. zakłady pracy.

2.Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy sprawuje: b. państwowa inspekcja pracy (PIP).

3.Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy wynosi: b. pracodawca.

4.Wymień przedmiot i zakres badań ergonomii: Ergonomia jest to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych. Zajmuje się modernizacją i upewnieniem istniejących maszyn, organizacją stanowisk pracy i stanem BHP oraz humanizacją pracy, a więc potwierdza możliwości umysłowe i możliwości fizyczne.

5.Wymień i opisz podstawowe nurty ergonomii w kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy: - ergonomia koncepcyjna jest to wprowadzenie zasad ergonomii już w trakcie formułowania założeń i projektowania systemu; - ergonomia korekcyjna zajmuje się korektą warunków pracy na drodze modernizacji istniejących oraz pracujących już maszyn i urządzeń oraz organizacją stanowisk pracy, stanem BHP oraz humanizacją pracy.

6.Do podstawowych zasad i postulatów ergonomii w zakresie kształtowania bezpiecznych warunków pracy należą: - pracuj w naturalnej pozycji; - redukuj nadmierny wysiłek; - trzymaj wszystko w zasięgu ręki; - pracuj na dogodnej wysokości; - redukuj nadmierne i niepotrzebne ruchy; - minimalizuj zmęczenie; -unikaj statystycznego obciążenia; - ruszaj się i wykonuj ćwiczenia; -zmniejszaj siłę i skracaj czas jej trwania; -minimalizuj nacisk punktowy na ciało; -zapewniaj swobodę ruchów w wykonywaniu pracy; -zadbaj o projekt dla wysokich pracowników; -zadbaj o zdrowie i komfortowe warunki pracy.

7.Obciążenie psychofizyczne na stanowisku komputerowym może być opisane za pomocą: -obciążenia psychicznego (wymień jego postacie) : stres, wypalenie zawodowe, frustracja. – obciążenia fizycznego (wymień jego postaci) : obciążenie dynamiczne, statyczne oraz cieplne.

8.Uwzględniając szeroki zakres materialnych parametrów środowiska pracy opisz 4 podstawowe zagrożenia na komputerowym stanowisku pracy: (oświetlenie) Przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku - zaczerwienienie oczu, pieczenie oraz uczucie kłucia w oczach, bóle głowy, widzenie podwójne i za mgłą, następstwa psychosomatyczne.

, (hałas drukarki, wentylatory, serwery, tel, fax, klima, ruch uliczny) może stanowić jeden z uciążliwych czynników środowiska pracy. Może on wpływać na układ nerwowy człowieka, działać jako stresor przyczyniający się do rozwoju różnego typu chorób (np. choroby ciśnieniowej, choroby wrzodowej, nerwic), powodować rozproszenie uwagi, utrudniać pracę i zmniejszać jej wydajność., (promieniowanie) Skutek promieniowania elektromagnetycznego, przemęczenia oczu i przyjmowania złej pozycji podczas siedzenia (źle zorganizowane środowisko pracy), (zanieczyszczenie powietrza).  Reakcja na duże stężenie ozonu w powietrzu, wywołane m.in. przez drukarki laserowe. Objawy: podrażnienie śluzówki oczu, nosa i krtani.

9.Wskaż podstawowe przyczyny zagrożeń pożarowych na stanowisku pracy pochodzące od urządzeń elektrycznych: zły stan zestyków; niewłaściwy dobór aparatury łączeniowej i/lub zabezpieczeniowej; zły stan izolacji, nadmierne nagrzewanie się przewodów i urządzeń, zwarcia, łuk elektryczny, niewłaściwe używanie urządzeń grzejnych .

10.Czynności, które powinny być podjęte w ramach pierwszej pomocy przedlekarskiej to: -ewakuacja ze strefy zagrożenia oraz usunięcie czynnika szkodliwego dla poszkodowanego; -opanowanie krwotoku, założenie opatrunku, unieruchomienie w przypadku złamań; -podstawowe sposoby podtrzymywania czynności życiowych (sztuczne oddychanie, zewnętrzny masaż serca); -ułożenie poszkodowanego w odpowiedniej pozycji; -zabezpieczenie poszkodowanego przed utratą ciepła lub jego nadmiarem; -postępowaniem przeciwwstrząsowe   .

11.Objawami wstrząsu są: -przyśpieszenie częstości skurczów serca powyżej 140ud/min, -spadek ciśnienia tętniczego poniżej 70 mmHg, -przebudzenie ruchowe,niepokój,-bladość skóry,szum w uszach,mroczki przed oczami,-zawroty głowy, -skłonnośc do omdleń przy próbie podejmowania pionowej pozycji ciała.

12.Opisz podstawowe procedury postępowania w przypadku ewakuacji z budynku uczelni: ratowanie życia ludzkiego; -należy usunąć w zasięgu wzroku materiały palne; - należy przeciwdziałąć panice wśród ludzi w budynku; -informować o drogach ewakuacyjnych, -podczas przechodzenia przez silnie zadymione drogi ewakuacyjne poruszać się najbliżej ścian aby nie stracić kierunku ruchu; -nie otwierać drzwi do pomieszczeń w których jest pożar; -nie należy blokować otwierania drzwi wyposażonych w samozamykacze; -spr czy wszyscy opuścili pomieszczenia.




1. СОЦИАЛИЗАЦИЯ ДОШКОЛЬНИКОВ НА ОСНОВЕ ЭТНОКУЛЬТУРЫХ ТРАДИЦИЙ
2. Гарантии и защита прав местного самоуправления
3. 18 и до 2830 лет Любопытно отметить как ВОЗ определяет возраст других возрастных демографических групп
4. приватну форму різний характер частин
5. Сказание о Сохрабе
6. Формы денежных расчетов предприятий
7. воспаление брюшины
8. Закон спроса и предложения Земельная рента
9. Варіант 1 Завдання 1
10. Введение В современной казахстанской экономике собственный капитал предприятия выступает как важнейшая
11. Определение физических свойств древесины
12. тема методичної комісії
13. ЛЕКЦИЯ 7 по дисциплине 3421 Вычислительные машины системы и сети Раздел 2 Микропроцессоры с одн
14. Вариант 39
15. производственное обучение в структуре подготовки рабочего специалиста его цели и задачи а также возможно
16. Теория преподавания истории Украины в школе
17. тематической модели АСР [5] Заключение [6] Список использованной литературы [7] РАСЧЕТ АСР
18. . Российская история как часть мировой истории
19. Тема- Научный стиль
20. Технологические машины и оборудование и 150900 552900 Технология оборудование и автоматизация машиностроите