У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

У суфіксах инський інський прикм

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-20

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

69. 1. У суфіксах  -инськ(ий), -інськ(ий) прикм., утворених від географічних назв і назв народів, що мають у своїй основі суфікси -ин, -ін, -инськ, -інськ, зберігається той самий голосний (и або і), що й в основній назві: Камишин – камишинський, Ніжин — ніжинський, Тульчин — тульчинський, Філіппіни — філіппінський.В аналогічних прикметниках, утворених від географічних назв, що не мають суфіксів -ин, -ін, пишеться завжди и: Аляска — аляскинський, Баку – бакинський, Поті — потинський, Сочі — сочинський, Чита — читинський.
2. У суфіксах -овськ(ий) -ьовськ(ий), евськ(ий) -євськ(ий) -івськ(ий) -ївськ(ий) прикм., утв. від географ.назв, що мають у своїй основі -ов (-ьов), ев (-єв), -ів (-їв), зберігається той самий голосний (о, е, є, і, ї), що й в основній назві: Дніпропетровськ – дніпропетровський, Тамбов — тамбовський,Кишинів — кишинівський, Львів – львівський, Якщо при творенні таких прикметникових форм від українських географічних назв відкритий склад з о, е стає закритим, діє правило чергування о, е з і: Лозова — лозівський, Сватове — сватівський, Хмелеве — хмелівський.У прикм., утв. від географ. назв із суфіксальним к, перед яким іде інший приголосний, пишеться -івський
-ївський : Біла Церква — білоцерківський, Валки – валківський, Гребінка — гребінківський, Казанка – казанківський, а також Златоуст — златоустівський. Але: Орел — орловський і т. ін.

3.
При утв. прикм. за допомогою суфікса -ськ(ий) від географ. назв і назв народів, основа яких закінчується на приголосний, відбуваються такі фонетичні зміни:

а) Г, ж, з (дз) + -ськ(ий) — -зьк(ий) -дзьк(ий): Буг — бузький, Ветлуга — ветлузький, Виборг – виборзький, Волга — волзький б) К, ц, ч + -ськ(ий) — -цьк(іий): Баскунчак — баскунчацький. Великі Луки — великолуцький. Вишній Волочок — вишньоволоцький, в) С, х, ш + -ськ(ий) – -ськ(ий): Арзамас – арзамаський, Одеса — одеський, Тбілісі — тбіліський.

Винятки: баски — баскський, казах – казахський, Перемишль – перемишльський та ін.

70.1. Спрощення на письмі і у вимові стн-сн,стл-сл :перстень-персня,честь-чесний,щастя-щасливий. Винятки:кістлявий,пестливий,хвастливий,хвастнути,зап`ястний,компостний
шістнадцять,контрастний,баластний,форпостний.
2.Спрощення у вимові й  на письмі  скн-сн,зкн-зн,шчк-шк:
тиск-тиснути,брязк-брязнути,горщок-горшка. Немає спрощення випускний,пропускний,рискнути,вискнути,тоскно,
скнара,скніти,брезкнути,пискнути(писнути).
3. На письмі : тиждень-тижня; в корені –їзд  проїзний,виїзний;
серце-сердець;ченця-чернець;скатерка  від скатерть.
4.Лише  у вимові : стц,стч   невістка-невістці, хустка – у хустці;
стськ,нтськ,нтств   турист-туристський,студент-студентський.

71. 1.історично подовжені приголосні д,т,з,с,ц,л,н,ж,ч,ш :в ім. с.р. 2-ої  відм. перед закінч. а; в Ор.в. ж.р. од. 3-ої відм.  перед закінч. ю : маззю ; в окремих ім. ч.р. і ж.р. 1-ої відм.: стаття, Ілля,рілля,суддя ; у деяких присл. :зрання, попідтинню, навмання попідвіконню.  2.Подовження виникає внаслідок регресивної асиміляції . 3.Слід розрізняти подовження і подвоєння приголосних внаслідок : префікса і кореня :віддати; кореня та суфікса:настінний ; постфікса та кореня:піднісся, розрісся; на межі двох основ:міськком,юннат;у прикм.суфіксах-енн(ий),-анн(ий),зазвичай наголошених: невблаганний.
Подвоєння приголосних відб. в іншомовних словах.

72. 1.Префікс с пишемо перед глухими к, п, т, ф, х (кафе «Птах»), після усіх інших пишемо префікс з.
2. Префікс пре- вживаємо в якісних прикм. і числ. для вираження найвищого ступеня ознаки: прега́рний, прекра́сний, премудрий (можна замінити словом дуже); префікс при- вживаємо здебільшого в дієсловах, що означають наближення, приєднання, частковість дії, результат дії тощо, а також у похідних словах: прибі́гти, прибудува́ти, прикрути́ти, приборкати. Крім того, префікс пре- виступає у словах прези́рливий, прези́рство й у словах старослов’янського походження: преосвяще́нний, преподо́бний, престо́л; префікс при- вживаємо в іменниках та прикметниках, утворених внаслідок поєднання іменників із прийменниками: при́гірок, при́ярок; прибере́жний, прикордонний. Префікс прі- вживаємо тільки в словах прі́звисько, прі́звище, прі́рва.
3. У префіксах роз-, без- завжди пишеться з, бо кінцевий дзвінкий приголосний: безкрилий, безтактний, рознесений , розмальований,  розгніваний.

Чол.рід

Жін..рід

Сер.рід

-ий

зелений

березова

ведмеже

76.  Залежно від твердого чи м*якого кінцевого приголосного основи розрізняють прикметники твердої чи м*якої груп.Умовно прикм. Можемо поділити на зелений (тверда група) і синій (м*яка група) , знаючи як відмінюютьс я вони ми можемо провідміняти будь-який (окрім прикм. на  -лиций).
Тверд група :прикм. основа яких закінчується на твердий приголосний,у Н.в. од. мають так закінчення

Чол..рід

Жін..рід

Сер.рід

-ій

синій

мужня

порожнє

М*яка група:прикм. з основою на м*який приголосний у Н.в. од. мають такі закінчення

однина

Множ.

Ч.р.

С.р.

Ж.р.

Н.

білолиций

білолице

білолиця

білолиці

Р.

Білолицього

білолицьої

білолицих

Д.

Білолицьому

білолицій

білолицим

Зн.

Н.в. або р.в.

білолицю

Н.в. або р.в.

Ор.

Білолицим

білолицьою

білолицими

М

На(у) білолицьому (-ім)

білолицій

білолицих

Відм.

Н.

Р.

Д.

Зн.

Ор.

М.

Тв. гр.

е,ий

ого

ому

ий ,ого

-им

-ому, -ім

М. гр.

є, ій

ього

ьому

ій, ього

-ім

-ьому,-ім

Відм.

Н.

Р.

Д.

Зн.

Ор.

М.

Тв..гр.

-ої

ій

у

ою

Ій

М.гр.

ьої

ій

ю

ьою

ій

Відм.

Н.

Р.

Д.

Зн.

Ор.

М.

Тв..гр.

і

их

им

і ,их

ими

их

М.гр.

і

іх

ім

і ,іх

іми

іх

Відмінкові зак. прикм. од.(чол.. та сер. рід)
Однина  жін..рід
Множина
Прикм. на  -лиций мають змішані закінч.





77.Прийменник з займ. пишуться окремо :
у вас ,з нами,до них.При  особовому  займеннику
я в орудному відмінку вживаються прийменники
зі (зо),піді (підо),наді (надо).Неозначенізайм. утв.  суфіксами аби-,де-,сь-   пишуться
разом : абищо,дехто,хтось.  Якщо у непрямих відмінках вживається прийменник то він ставиться між часткою і займ. : де в чому,аби з ким,ні до чого. Частка ні (ані)  з заперечними займ. пишеться разом :  ніхто,ніякий,ніскільки. Неозначені займ.утв. префіксами і суфіксами будь-,небудь-,хтозна-,казна-,що-  пишуться через дефіс : будь-хто,що-небудь, який-небудь,казн чий,хтозна-що. Частка не з усіма займенниками пишеться окремо.
Винятки :неабиякий,неабихто,не абищо.

78.Складні порядкові  числ., що закінч. на –сотий, -тисячний,
-мільйонний,-мільярдний  пишуться одним словом : двохсотий, трьохтисячний,п*ятимільйонний.

79.Кількісні :  1.один – змінюється не лише а відмінками,а й  за родами і числами. 2. Два – змінюється як прикм.,так само обидва,обидві. Три,чотири - не мають форм роду і числа. Орудн.в. трьома,чотирма,багатьма. 3. Від  5 до 20, 30,40,50, 60, 70, 80  - закінчення –ом,-ох,-и (як паралельна форма); у навах десятків змінюється лише друга частина; 6,7,8- відб. Чергування і//е (шість-шести ). 4.40,90,100 – в усіх відмінках крім  Н. і Зн. мають закінчення  -а. 5. 200-900 – сотні відмінюються в обох частинах  (Р.в. семисот). 6.0,1000,мільйонмільярд – відмін. як ім. 7. В складених числ. відм. кожне слово.
8.Дробові відм. у чисельнику як кількісні,а  в знаменнику як порядкові . 9. Порядкові відмін. як прикм.10. Збірні числ. у непрямих в. мають форми кількісних  числ.

80.Присл. пишеться разом якщо утв. словосполуч. :
1.ім. + прийм. :знизу,вголос,безвісти   2.прикм. +прийм. : здалека,здавна,зліва ; але в цілому,в основному3.числ.+прийм.:спершу,вдруге, поодинці   4.займ.+прийм. : нащо,навіщо5.присл.+прийм. :віднині,забагато,надалі
6.частина мови+кількаприйм.: вдосвіта, завдовжки,напередодні,навпростець
7.з кількох основ : обабіч, босоніж,мимоволі
8.з частками аби,аніде,чи,що,як: абикуди,абияк,анітрохи,дедалі,чимало ; але дарма що, хіба що ,як коли,як слід, як треба.  
Окремо :  1. ім.+прийм. : без кінця,до речі,рік у рік,раз у раз, з боку на бік. 2.Знахідн.в.+Орудн.в.:кінець кінцем,сама самотою,один одним.
Через дефіс :  1.частки будь-,небудь-,казна-,хтозна--то,-от : будь-коли,де-то,як- от  2.  повторення :  ледве-ледве,близько-близько  3.  словосп.  синонімічних чи антонімічних груп :часто-густо, зроду-віку,більш-менш  4. по-  і суф.  –ому,
-єму,-и,-е(-є) : по –батьківському, по-моєму.

81.1.Складні прийм. пишуться разом : поміж, понад, щодо, навпроти, наприкінці.Через дефісприйм. пишуться з частиною з(із) : із-за  2.Разом пишуться прийм. відприсл.: вслід,обабіч,попереду,назустріч. 3.Окремо пишуться складені похідні прийм.(ім.+прийм.,прийм.+присл.): у зв*язку з, на шляху до ,відповідно до,на чолі, внаслідок.
1.Складні  сполучники утв. з кількох  слів пишуться разом: щоб,немов,ніж,адже,тож,мовбито.2. У складених сполучн. кожна  частина пишеться окремо : дарма що,для того щоб.
1.
Окремо пишуться частки  хай,нехай,бодай,б,би,не,ні,ані;
модальні частки:ось,це,лиш,аж  2.
Разом пишуться частки аби-,
де-,-ся(-сь),ні-,що-,як-  3.
Через дефіс  пишуться частки –бо,-но,
-то,-от,-таки,будь-,-небудь,казна-,хтозна-.
Якщо між часткою і займ.  є прийм.  або  ж,же,не  то слова пишуться
окремо: аби з ким,ні про що.

82.Власні ім. вжив. переважно в однині,не змінюються за числами (Крим,Чумацький Шлях ).Можливі форми множини (родина Садовських). Деякі вжив. тільки в множині (Черкаси, Карпати).

83. Велика  літера  пишеться:  1.перше слово в реченні. 2.імена,прізвища,прізвиська,псевдоніми  3.у власних назвах міфологічних істот,персонажів,кличках тварин. 4.у  назвах держав,республік,споруд,урочищ ,в астрономічних і географ. назвах.5.у назвах найвищих установ і організацій: Верховна Рада України. 6.у найвищих назвах посад,почесних звань,орденів,медалей :Президент України. 7.Якщо власну назву вжито в загальному значенні і в позитивному знач., якщо в негативному знач. то з малої літери : чергові гітлерівці, малі Колумби. 8.всі слова вжиті в шанобливому чи піднесеному знач. : наша Батьківщина. 9. Утв. присвійні  прикм.  на –ів,-ов,   -ев, -ин: Шевченкова дума, а відносні прикм. на –ськ(ий)  – з малої літери:шевченківська поезія.
З великої літери пишеться тільки перше слово :
1.у назвах різних установ,організацій,партій :Академія наук України  2.у назвах свят,знамених подій: Щедрий вечір 3.в усіх назвах,що беруться в лапки: вірш «Розмова з другом» .

84. Просте ускладнене речення: речення з однорідними членами,речення з відокремленими членами,речення із звертаннями,речення із вставними і вставленими конструкціями.
1.однорідні члени реч.-це рівноправні,граматично незалежні одне від одного слова,які у реч. залежать від одного слова, виконують  одну синтаксичну функцію,поєднані сурядним зв*язком.Суряднісполучн.:і,та,й,ні….ні,як…так,не тільки…а й,
а,але,зате,проте,однак,або,хоч,то,чи. Між однорідними членами реч. ставиться кома.Однорідніозн. характеризують предмет з одного боку (У ботанічному саду ростуть ростуть польові, лісові,степові та гірські квіти).Неоднорідніхарактериз. з різних боків.(Червоні язики лизали сіру потріскану глиняну стінку печі).Неоднорідніозн. : займ.+прикм.дієприкм.+прикм.
числ.+прикм.,якісний прикм.+відноснийприкм.
2.Звертання-слово або сполучення слів,яке називає особу чи предмет,до яких звертається мовець.найчастіше виражається ім. в Н.в. в  од..Поширенізв.  ускладнюються узгодженими і неузгодженими озн.,пикладками і підрядними реченнями.
3. Вставні слова  чи словосполучення граматично не пов*язані з членами речення.Вони виражають ставлення мовця до ситуації.
4.Другорядні члени речення,для підсилення їх смислової ролі в усному мовленні виділяються інтонацією,а на письмі розділовими знаками-назив. відокремленими.Умови відокремлення:незвичний порядок слів у реченні;граматична несумісність слів;поширення  другорядних членів словами внаслідок завдяки,за умови,всупереч,за умови;внаслідок уточнюваного значення.

85.Прямою мовою назив.чуже мовлення ,передане дослівно без змін.Супроводжується реченням,що вказує кому належить мова,за яких обставин висловлена-назив. воно словами автора.   «Даремне вишли в море» , - буркнув Семен
Речення з прямою мовою скл. З двох частин :слів автора і прямої мови.Пряма мова може скл. з одного слова,дного речення і кількох речень.Слова автора можуть стояти перед  прямою мовою,всередині прямої мови,після неї, також включати в себе пряму мову.Слова автора і пряма мова вимовляються з різною інтонацією. Інтонація автора завжди розповідна.Інтонаціяпрямої мови може бути розповідна, питальна, спонукальна і оклична. Розділові знаки:
1."П(!?)" ,-а.   2.А:"П(!?)". 3."П,(?!)-а.-П(!?)".  4."П,-а,-п(!?)".
5. А:"П(!?)",-а.
Непрямою мовою назив. чуже мовлення,що передається не дослівно,а із збереженням лише основного змісту.Речення з непрямою мовою-це складне речення,слова автора головне реч.,а непряма мова-залежне реч.Коли мова є розповідним реч. то викор. сполучн.: що,ніби.Коли спонукальним,то:щоб. Коли питальним то:хто,що,який,чий,де. Особові  і присвійні займ. 1-ї та 2-ї ос. ставляться в 3-ій ос. од. і м.
Звертання,вигуки,іноді вставні слова при заміні прямої мови пропускаються.

86.Вставні слова  чи словосполучення граматично не пов*язані з членами речення.Вони виражають ставлення мовця до ситуації.Виражаютьвпевненість\невпевненість (напевно,дійсно,без сумніву);почуття (на щастя,нівроку); ввічливість для активізації бесіди (пробачте,майте на увазі, вірте, чуєте); вказівку на джерело повідомлення(кажуть,гадаю, мовляв,пам*ятаю);послідовність викладу думок (до речі, отже, з іншого боку,зрештою).
Деякі слова бувають лише вставними :мабуть,по-перше,  щоправда, крім того,а втім,отже,а також,однак,одначе,проте.
Не бувають вставними:навіть,майже,приблизно,принаймні, якраз, все-таки, мовби,неначе,нібито,причому,тож,приблизно, саме, лише, особливо. Деякі слова бувають вставними або ні залежно від контексту.




1. МЕЛЬНИЦА И КИНОКОМПАНИЯ СТВ ПРЕДСТАВЛЯЮТ ПРОДОЛЖЕНИЕ САМОГО КАССОВОГО МУЛЬТФИЛЬМА 2012 ГОДА Продюсеры
2. koobru А1
3. Статья- Профессиональное и производственное самоуправление в русской революции 1917 года- Природа конфликта
4. то ли я дурак то ли лыжи не едут.
5. 00 Голубев Александр Владимирович 072138 ТМ 11
6. Социально-культурная деятельность
7. Власть и общество в эпоху Николая I (1825-1855)
8. 370 до нэ создал обобщающие труды во всех областях современного ему знания не оставив без внимания обучение
9. Контрольная работа 1 Вариант 1 Студент- 1 курса группы ИВТс13 Ф
10. Макроэкономическое планирование и прогнозирование в 1 семестре 20132014 учебного года для групп 3б ЭС13 П