Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Підмодуль 1. Рослинна клітина
У складних алейронових зернах, крім аморфного білка і глобоїда чи глобоїдів, утворюються білкові кристалогідрати кристалоїди. Протеїди входять до складу біологічних мембран, гіало- і нуклеоплазми.
Крохмаль найбільш розповсюджений у рослинному світі запасний продукт. Він утворюється і відкладається в пластидах лейкопластів у вигляді крохмальних зерен.
Вакуоля велика порожнина відмежована від цитоплазми одинарною мембраною тонопластом і заповнена клітинним соком. Це резервуар для накопичення води, поживних і біологічно активних речовин, кінцевих продуктів обміну.
24.1. В протопласті еукаріотів є заповнена клітинним соком, оточена тонопластом порожнина:
Вакуоля велика порожнина відмежована від цитоплазми одинарною мембраною тонопластом і заповнена клітинним соком. Це резервуар для накопичення води, поживних і біологічно активних речовин, кінцевих продуктів обміну.
49. 1. Дослідження листка беладони показало наявність у мезофілі темних клітин ( «мішків») заповнених дрібними кристалами оксалату кальцію …
Кристалічним піском називають дрібні кристали, що заповнюють порожнину ідіобласта, або кристалоносного мішка (беладона, помідор, бузина).
58.1. Яким реактивом можна виявити здеревянілі ксилемні волокна …..
Реактиви на лігнін
65.1. Гістохімічними реакціями встановлена вторинна хімічна зміна епідерми насіння подорожника. Вона викликана перебудовою молекул полісахаридів оболонки і призводить до утворення …..
Слиз високомолекулярні полісахариди, що набрякають у воді. Основні джерела слизових речовин водорості, насіння льону, корені алтеї, трава фіалки триколірної, листя подорожника.
71. 1. Резервний крохмаль, який накопичують клітини запасаючих органів, являє собою сферичні кристали різного розміру …..
Вони виникають шляхом формування центру крохмалеутворення та нашарування довкола нього вдень щільних темних (денних), а вночі обводнених світлих (нічних) шарів крохмалю.
72. 1. Після обробки мікропрепарату гарячою водою зафіксоване значне набрякання крохмальних зерен, їх розрив і …
Крохмальні зерна мають здатність набрякати у холодній воді, а при підігрівання утворювати крохмальний клейстер.
73.1. Кутикула суцільна безбарвна плівка, яка вкриває листки, молоді стебла, плоди; її поверхня може бути гладкою, складчастою, нерівномірно потовщеною. Яку функцію вона виконує ?
Кутинізація процес виділення жироподібної речовини кутину в зовнішню стінку базисних клітин епідерми, а також утворення зовнішнього соскоподібного шару кутикули. Кутинізовані клітини живі, оболонки слабко проникні для води і газів, надійно захищають від перегріву, переохолодження, проникнення мікроорганізмів.
80.1. Результати мікрохімічних реакцій засвідчили, що зовнішні оболонки епідермальних клітин листка мінералізовані. Після додавання якого реактиву появляється рожеве забарвлення……
Виявити кремнезем в оболонці можна за допомогою фенолу, що викликає рожеве забарвлення, а також після спалювання по залишку кремнієвого скелета.
Корок багатошарова, мертва, щільна, водо- і газонепроникна захисна тканина. Клітини корка таблитчасті, розміщені радіальними рядами, виповнені повітрям або буруватою масою, оболонки потовщені скорковілі (суберинізовані).
Концентричні пучки закриті, бувають центрофлоемними, якщо ксилема оточує флоему, і центроксилемними, якщо флоема оточує ксилему. Центрофлоемні пучки формуються найчастіше в односімядольних рослин, центроксилемні у папоротеподібних.
15. 1. Внаслідок процесу дихання до організму надходить кисень. В яких клітинних органоїдах за участю кисню відбуваються процеси окислювального фосфорилювання ?
Мітохондрії оточені подвійною мембраною; внутрішня мембрана утворює складки кристи. При анаеробному диханні в кристах відбувається окисне фосфорилювання та перенос електронів.
22. 1. Під впливом сірчанокислого аніліну оболонки опорних клітин листка камелії японської забарвилися у лимонно-жовтий колір, що вказує на вміст в них . . .
Здеревяніння або лігніфікація просочування оболонки лігніном : стійкою речовиною фенольної природи жовтого кольору, нерозчинною у воді та звичайних розчинниках.
23. 1. З усіх функцій, які виконує губчаста паренхіма листка, завдяки пухко розташованим круглим клітинам забезпечує газообмін і транспірацію, найважливішою є . . .
Фотосинтез синтез цукрів та інших речовин із СО2 і води за рахунок світлової енергії, що поглинається хлорофілом. Здійснюється синтез АТФ, утворення та гідроліз ліпідів, білків, вуглеводів.
25. 1. При розламуванні сухих коренів алтеї лікарської Altheae officinalis, спостерігається висипання «пилу», що реагує на розчин йоду фіолетовим забарвленням. Це свідчить про наявність у клітинах . . .
Крохмальні зерна виникають шляхом формування центру крохмалеутворення та нашарування довкола нього вдень щільних темних (денник),а вночі обводнених світлих (нічних) шарів крохмалю.
31. 1. Пересування мінеральних речових по трахеїдах відбувається завдяки наявності в потовщених здеревянілих оболонках складних пор . . .
У залежності від особливостей формування і будови розрізняють прості і складні пори. До простих пор відносяться прямі, косі, щілиноподібні і розгалужені пори. До складних пор належать облямовані та напівоблямовані пори.
41. 1.Які за хімічним складом клітинні стінки трахеїд ( елементи ксилеми) …….
Трахеїди мертві прозенхімні клітини з загостреними кінцями і здеревянілими оболонками.
42. 1. Встановлено, що в ядерці ядра утворюється рибосомальні РНК і……….
До структурних компонентів ядра належать: каріоплазма, або нуклеоплазма, двомембранна пориста ядерна оболонка з рибосомами, ядерця в яких синтезується РНК і утворюються рибосоми та хроматин.
58. 1. Доведено, що клітини листків капусти городньої містять вітамін, який сприяє загоюванню виразок шлунка і дванадцятипалої кишки. Це вітамін ….
Виявляє специфічну дію на слизову оболонку шлунка, знімає запальні процеси, загоює виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Містяться у капусті і шпинаті. Вітамін U, метил метіонінсульфонію хлорид.
65. 1.Для яких мікроструктур клітини характерна наявність глобоїдів ….
Прості алейронові зерна складаються з білкової оболонки й аморфного білка, а також включають округлий чи гроно видний глобоїд.
67. 1. З метою одержання емульгуючого засобу з стовбура вишні звичайної зрізали напливи камеді, що утворилися внаслідок гумозу паренхіми, тобто її ……
Камедевиділення або гумоз патологічне пост травматичне ослизнення клітин деревини або серцевини, при якому оболонки і вміст клітин перетворюються в камеді, або гуми. Це складні полісахариди, які містять кальцієві і магнієві солі уронових кислот і етерифіковані нейтральні моносахариди.
68. 1. Дослідження клітин мякуша плодів обліпихи крушиновидної показали, що каротиноїди містяться в краплинах жирної олії та у ….
Хромопласти пластиди, забарвлені в жовтий, оранжевий або червоний колір завдяки наявності каротиноїдів α, ßγ.
Підмодуль 2. Рослинні тканини
Розрізняють 3 види хлоренхіми стовпчаста або палісадна, губчаста і складчаста.
Внутрішню секрецію здійснюють клітини-ідіобласти, вмістища виділень та молочники. Ці структури знаходяться в будь-яких органах і частинах рослин.
27. 2. Якщо з свіжезрізаної гілки дерева зняти сіру кору, то вона на нижній стороні є травянисто-зеленою. Як називається тканина, що зумовила зелена забарвлення?
Включає твірну тканину фелоген, або пробковий камбій, і похідні фелогену пробку, або корок, і фелодерму. Корок, або фелема багатошарова, мертва, щільна, водо- і газонепроникна захисна тканина. Фелодерма одно- чи багатошарова жива паренхімна тканина.
28.2. Кора знаходиться в:
Кора знаходиться в коренях і стеблах.
29.2. Між корком і деревиною у деревянистому стеблі є шар меристеми, що називається:
Перидерма вторинна комплексна покривна тканина, яка включає твірну тканину фелоген, або пробковий (корковий) камбій, і похідні фелогену пробку або корок, і фелодерму.
52.2. Який судино-волокнистий пучок називається концентричним ……
Концентричні пучки закриті, бувають центрофлоемними, якщо ксилема оточує флоему, і центроксилемними, якщо флоема оточує ксилему.
61.2. Як називаається судинно-волокнистий пучок в якому відсутній камбій?
Пучки, що утворені прокамбієм і не мають камбію, закриті, не здатні до поповнення і значного збільшення, а пучки з камбієм відкриті, оскільки можуть протягом тривалого часу поповнюватися тканинами і збільшуватися в розмірах.
75.2. Екзогенні секреторні структури нектарники складаються з…..
Екзогенні секреторні структури нектарника складаються з нектароносної тканини, нектароносного диску і медової ямки.
76.2. Вмістища, які утворюються при лізисі оболонок, частковому чи повному руйнуванні секреторних клітин, внаслідок чого утворенні порожнини вмістищ та каналів не мають чітких обрисів називаються …….
Секреторні вмістища це порожнини, заповнені секретом. Розрізняють три типи: схизогенні вмістища, лізигенні, лізо-схизогенні та схизо-лізигенні.
79. 2. В осени порові поля ситовидних трубок закупорюються полісахаридом ….
A. інуліном
B. крохмалем
C. целюлозою
D.геміцелюлозою
E.*калозою
Калози мають вигляд мозолястих тілець, які навесні можуть розчинятися.
21. 2. Первинна кора формується з первинної меристеми, а саме:
Первинна кора формується з периблеми.
29. 2. Встановлено, що утворення вторинних тканин і вторинні зміни в структурі центрального циліндра дводольної рослини повязані з діяльністю . . .
Перидерма вторинна комплексна покривна тканина, яка включає твірну тканину фелоген, або пробковий (корковий) камбій, і похідні фелогену пробку або корок, і фелодерму.
44. 2. В процесі транспірації вода випаровується…
46. 2. Для яких типів тканин найбільш вірогідне утворення ініціальних клітин…..
Меристема дає початок усім постійним тканинам, забезпечує ріст органів.
47. 2. В асиміляційній тканини листка чітко розпізнаються зелені, зернисті органоїди цитоплазми ………
Хлоропласти- зелені пластиди, що забезпечують фотосинтез.
82. 2.Якщо продихи присутні тільки в нижній епідермі листка, то він називається …
Гіпостоматиичний якщо продихи присутні тільки в нижній епідермі листка.
53. 2.Молочники виявлені серед лубяної паренхіми тобто в складі…..
Флоема, або луб може бути і вторинного і первинного походження, включати чи не включати механічні елементи.
55. 2.У рослинах кореневі волоски, які вбирають воду з розчиненими солями з грунту знаходяться в зоні ………
Зона всмоктування має всисну тканину епіблема і кореневі волоски, які всмоктують із грунту воду і мінеральні розчини.
56. 2.Первинна кора кореня , що знаходиться під епіблемою багатошарова і складається……
Первинна кора складається із екзодерми, мезодерми і ендодерми. Екзодерма виконує захисну, опорну і пропускну функції. Мезодерма основна за масою, багатошарова запасаюча частина первинної кори. Ендодерма внутрішній, майже завжди одноядерний шар первинної кори, який межує з центральним циліндром, виконує опорно-пропускну функцію.
57. 2. Опорні додаткові корені, що розвиваються на надземних органах і звисають у повітрі називаються………
Повітряні опорні додаткові корені, що розвиваються на надземних органах і зависають у повітрі.
74. 2.Стебла злаків наростають і подовжуються в результаті поділу …..
Апікальна меристема забезпечує ріст органів в довжину. Інтеркалярна меристема забезпечує видовження органів.
60. 2. Як розташовані продихи в епідермі листка дводольних………
62. 2.Які волокна утворюються з перициклу і розташовуються по периферії центрального осьового циліндру…..
Розрізняють волокна у залежності від походження про камбіальні та пери циклічні. Пери циклічні утворюються з перициклу і розташовуються по периферії центрального циліндра.
63. 2.Які постійні тканини кореня утворюються з дерматогену ……
Покривні тканини утворюються з дерматогену.
66. 2. На яких органах рослини утворюються екстрафлоральні нектарники на ….
Нектарники багатоклітинні, морфологічно різноманітні, видоспецифічні структури, які виробляють цукристі речовини нектар, що приваблює запилювачів.
81. 2. Звязок кори з деревиною і серцевиною, а також короткочасне резервування крохмалю забезпечують ….
Серцевинні промені забезпечують горизонтальне переміщення речовин, зєднують центральну і периферійні частини стебла, резервують крохмаль.
Підмодуль 3. Анатомія вегетативних органів
Ендодерма внутрішній ,майже завжди однорядний шар первинної кори, який межує з центральним циліндром, виконує опорну-пропускну функцію.
Епістоматичний - продихи розташовуються тільки у верхній епідермі.
20 .3. Ліана винограду має пазушні пагони з лусковидними листочками і гнучкими, чіпким за опору стеблом - . . .
21. 3. Вегетативне розмноження гладіолусів забезпечують бульбоцибулини, що є видозмінами . . .
До підземних метаморфозів належать: кореневище, підземний столон, бульба, цибулина, бульбоцибулина, каудекс.
22. 3. З метою визначення рослинного органу за його невеликим шматочком проведене мікроскопічне дослідження. Встановлено: шматочки плоскі, темно-зелені, із двох сторін мають опушену епідерму; під епідермою багатошарова хлоренхіма, пронизана провідними пучками жилок. Отже, органом є . . .
Листок бічний, тимчасовий, зазвичай сплощений, моно симетричний, біфаціальний елемент пагона, що росте обмежено чи майже необмежено.
31.3. У ряді значного зближення вузлів на вкороченому пагоні утворюється ….
У залежності від розвину тості меживузлів розрізняють пагони вкорочені, в яких вузли зближені, та пагони видовжені, у яких вузли більш-менш віддалені.
32. 3. Ходульні корені розвиваються на нижніх вузлах травянистого стебла ……
48. 3. Звязок кори з деревиною і серцевиною, а також короткочасне резервування крохмалю забезпечують ….
Серцевинні промені забезпечують зв'язок кори з деревиною і серцевиною, а також короткочасне резервування крохмалю.
57.3. Зібрані надземні відозміни пагона: колючки обліпихи, терену, гльоду, цибулинки суцвіть часнику, качан капусти, фівлокладії рускусу, а також …..
робінії
C.*вусасуниці
E.ловчий апарат
F.колючки барбарису
64. 3. Яке положення стебел у просторі родини гарбузових ( кавуна, огірка, гарбуза)?
68.3. Для розпізнання рослин важливою морфологічною ознакою є розміщення листків на стеблі. Якщо у вузлі розміщено по одному листку, то таке листкорозміщення називається ……
Почергове або спіральне якщо у вузлі розміщено по одному листк.
69.3. Під час листопаду з білої акації опадають маленькі листочки, які підчас вегетації на дереві розташовчані вздовж довгого черешка, так званного …..
Складні листки мають декілька листочків з черепочками чи без них розміщених на загальному черешку чи на рахісі, або стрижні листка, що у перистих листків є продовженням загального черешка.
Залежно від розташування ксилеми і флоеми розрізняють пучки: колатеральні, біколатеральні, концентричні і радіальні. Концентричні пучки закриті, бувають центрофлоемними, якщо ксилема оточує флоему, і центроксилемними, якщо флоема оточує ксилему. Центрофлоемні пучки формуються найчастіше в односімядольних рослин, центроксилемні у папоротеподібних.
17. 3. Які з перелічених морфологічних ознак не належать до видозмін пагона?
26. 3. Аналізуються надземні видозмінені органи, що мають пагонове походження, але різну будову. Вони виконують різні функції і відносяться до різних органів . . .
Гомологічні метаморфози мають однакове походження, хід онтогенезу, певне розташування у просторі відносно інших органів, але відрізняються морфологічно і функціонально.
28. 3 Підземний запасаючий орган шафрану, має вигляд цибулини, але відрізняється від неї тим, що денце розросле, соковите, а всі щільно прилягаючі листки плівчасті, що властиво . . .
кореневищу
Бульбоцибулина видозміна підземних пагонів деяких однодольних (роди пізньоцвіт, шафран, гладіолус, косарик).
51. 3. На кінцях листків коланхоє знаходяться бруньки які опадають і проростають в нові особини, такі бруньки є………
Додаткові, або адвентивні, бруньки (виводкові та опадаючі, відновлення та збагачення) утворюються із меристем чи паренхіми в будь-яких місцях стебел, на листках, коренях, суцвіттях, накопичують поживні речовини і забезпечують вегетативне розмноження.
71. 3. Вегетативне розмноження полуниць забезпечили надземні видозміни пагона ….
34. 3. З метою вегетативного розмноження мяти перцевої були використані…….
Кореневище більш-менш довговічний потовщений чи не потовщений пагін з додатковими коренями, верхівковою і бічними бруньками, з лусковидними листками чи без них.
39. 3. Листкова пластинка нижніх стеблових листків анісу звичайного майже цілісна, її ширина лише трохи перевищує довжину. Тому за формую пластинка…..
Листкова пластинка розвивається базипетально, тобто верхівка формується раніше. Пластинка пристосована до виконання основних функцій листка і характеризується значною морфологічною різноманітністю.
48. 3. Видовжені листки чистотілу прості, але їх пластинка розчленована уздовж головної жилки на сегменти, тобто листки…….
54. 3.Максимальне використання рослинами сонячного проміння забезпечується різними розмірами і формою листкової пластинки, черешка, тобто……
Незалежно від типу розташування на стеблі листки зорієнтовані таким чином, щоб на їх поверхню падало достатньо світла. Взаємне припасування в розміщенні листків, або листкова мозаїк, досягається неоднаковими розмірами, асиметрією листкових пластинок, нерівномірним ростом, згинанням, скручуванням черешків.
74. 1. В процесі еволюції у гороху виникли спеціальні пристосування вусики які є видозміною…..