Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Відповідно до навчальних планів студенти Херсонського державного університету повинні написати контрольну роботу з трудового права.
Сткдент не викликається на екзаменаційну сесію, якщо він не надасть цю роботу в установлений строк. Подання контрольної роботи в період екзаменаційної сесії не дозволяється.
Мета контрольної роботи полягає в тому, щоб допомагати студентам у вивченні курсу трудового права, а також перевірити засвоєння ними певного матеріалу, вміння самостійно аналізувати конкретну ситуацію і правильно застосовувати діюче трудове законодавство.
Завдання для контрольної роботи складаються з 15 варіантів. Студенти, прізвище яких починається з літер «А,Б» пишуть 1 варіант, «В,Г» 2 варіант, «Д, Е,Є» 3 варіант, «Ж,З» 4 варіант, «И,І,Ї,Й» 5 варіант, «К» 6 варіант, «Л, М» 7 варіант, «Н,О» 8 варіант, «П» -9 варіант, «Р» -10 варіант, «С» - 11 варіант, «Т» - 12 варіант, «У,Ф, Х» -13 варіант, «Ц, Ч, Ш» -14 варіант, «Щ, Ю, Я» -15 варіант.
Заміна варіантів не дозволяється.
Завдання кожного варіанту складається з двох частин:
три ситуаційні задачі на різні теми курсу «Трудове право», вирішення яких треба оформити як обґрунтовану відповідь на поставлені питання з обовязковою відсилкою до конкретних статей КЗпП України та інших нормативних документів, що є джерелами трудового права України;
завдання, яке передбачає підготовку слухачами проекту того чи іншого нормативного акту за вказаною фабулою.
Така структура контрольного завдання дозволяє перевірити не тільки теоретичний рівень засвоєння матеріалу, а й практичні навички слухачів щодо застосування набутих з трудового права знань. Різноманітність тем, запропонованих до опрацювання за кожним із варіантів, націлює слухачів на серйозну роботу щодо вивчення не окремих питань, а опанування курсу «Трудове право» в цілому.
Перед написанням контрольної роботи необхідно ознайомитися з відповідною навчальною та рекомендованою літературою, з відповідними розділами підручника, Кодексу законів про працю України та іншої літератури, передбаченої навчальною програмою.
Контрольна робота повинна носити творчий характер. Механічне переписування відповідних розділів з підручників, брошур є недопустимим.
Для розвязання задач необхідно:
уважно засвоїти зміст задачі, щоб зясувати які саме її умови потребують юридичної оцінки;
відшукати необхідні норми права, уважно їх прочитати та співставити з умовами конкретної ситуації.
Рішення повинно являти собою розгорнуту й обґрунтовану відповідь на поставлені питання, а також на питання, які виникають у результаті логічного аналізу умов задачі. Відповіді повинні містити посилання на відповідні нормативні акти (їх назва, ким, коли вони прийняті).
Контрольну роботу друкують за допомогою комп'ютера на одній стороні аркуша білого паперу формату А4 (210х297 мм) через півтора міжрядкових інтервали до тридцяти рядків на сторінці. Мінімальна висота шрифту 1,8 мм.
Обсяг основного тексту контрольної роботи повинен становити 10-12 сторінок. Зазначений вище обсяг контрольної роботи розрахований на використання комп'ютерів з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом.
Шрифт друку повинен бути чітким, чорного кольору середньої жирності. Щільність тексту курсової роботи повинна бути однаковою.
Сторінки роботи повинні мати поля: ліве 30 мм, зверху - 20 мм, праве - 10 мм, знизу - 25 мм.
Усі сторінки роботи нумеруються від титульної до останньої без пропусків або літерних додатків. Першою сторінкою вважається титульний аркуш, на ній цифра 1 не ставиться, другою вважається сторінка, що містить «план», на ній цифра 2 не ставиться, на наступній сторінці проставляється цифра 3 і далі згідно з порядком. Порядковий номер сторінки проставляється у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
Титульний лист оформляється наступним чином:
Кафедра адміністративного і господарського права
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з курсу «Трудове право»
Варіант №5
Виконав: студент П.І.Б., група №
_______________
(особистий підпис)
Перевірив : посада П.І.Б.
Дата здачі ________________
Результати перевірки________________
(зараховано/не зараховано)
Херсон 2012
На титульній сторінці повинен обовязково стояти особистий підпис студента.
Робота зараховується в тому випадку, якщо студент правильно вирішить задачі та складе проект документу, вірно оформить виконану роботу.
Якщо ж контрольна робота не зарахована, студент готує її повторно, за тим же варіантом, із врахуванням зауважень викладача, і подає до навчального закладу разом із рецензією на не зараховану роботу.
ВАРІАНТ № 1
Задача № 1.
Поет Андрій Малигін мав автомашину «Волга», але сам водити її не вмів. Тому він найняв для водіння автомашини Сигалова, який у години, що визначав Малигін, приходив у гараж, брав автомашину і підїжджав до будинку Залигіна, відвозив останнього за вказаним маршрутом. Винагорода за працю була визначена за угодою між сторонами.
Оскільки протягом значного часу Малигін не виплачував водію автомашини винагороди, останній звернувся до суду з позовом про її стягнення. При подачі позовної заяви виникло питання, якими нормами права повинні регулюватися відносини між сторонами: цивільним чи трудовим законодавством. А відповідно, до якого суду повинен звертатися Сигалов: за своїм місцем проживання чи за місцем проживання Залигіна, і чи необхідно сплачувати державне мито?
Визначте характер відносин, що виникли між сторонами. Як вирішити спір?
Задача № 2.
Адміністрація механічного заводу уклала трудову угоду з художником Колесовим про художнє оформлення заводу до дня святкування 1 Травня. Оскільки часу до свята залишилося мало, Колесов запевнив адміністрацію, що він буде працювати по 9-10 годин на день, а художнє оформлення заводу до свята закінчить.
Голова профспілкового комітету, вбачаючи в угоді адміністрації і Колесова порушення трудового законодавства, яке полягало, на його думку, в тому, що збільшена тривалість робочого часу без дозволу профспілки фактично є надурочними роботами, звернувся до директора заводу з вимогою про обмеження робочого часу для Колесова 8 годинами.
Чи правильні вимоги голови профкому? Що слід розуміти під робочим часом? Як вирішити цю спірну ситуацію?
Задача № 3.
Охоронник Рибко без дозволу керівництва домовився з іншим охоронником Сухаровим, що Сухаров вийде на чергування у зміну замість Рибка, а останній буде чергувати через два дня за Сухарова.
Сухаров чергував замість Рибка. Проте Рибко на чергування замість Сухарова не вийшов, посилаючись на хворобу.
Директор наклав на Сухарова дисциплінарне стягнення. З цим стягненням Сухаров не погодився, вважаючи, що повинен був чергувати Рибко, і звернувся до комісії по трудових спорах.
Що таке дисциплінарна відповідальність та дисциплінарний проступок?
Як повинна вирішити спір комісія?
2. Складіть проект наказу про утримання із заробітної плати працівника за шкоду завдану установі за наданою фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
У звязку з хворобою експедитора, рознощиці телеграм поштового відділеня №34 м. Херсона ГаличенкоІ.М. було дано доручення одержати за разовою довіреністю кореспонденцію з поштового вагону. При здаванні Галиченко доставленої кореспонденції в поштовому відділені було виявлено недолік трьох посилок, що були відправлені з оголошеною вартістю на загальну суму 313 гривень.
Адміністрація почала вимагати від Галиченко повного відшкодування суми оцінки відсутніх посилок та вартості їх пересилання.
ВАРІАНТ № 2
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
При переговорах з директором підприємства «Укрхімфарб» було досягнута домовленість, що Мащенко приймається на роботу через 15 днів з тим, щоб він міг звільнитися із попередньої роботи. Мащенко тут же написав заяву, на якій директор наклав резолюцію: «Відділ кадрів. До наказу».
Коли Мащенко в обумовлений день вийшов на роботу, виявилося, що наказ про зарахування його на роботу не видавався і потреби в його роботі підприємство не має.
Чи виникли між Мащенко і підприємством «Укрхімфарб» трудові відносини? Як Мащенко може захистити свої права?
Задача № 2.
Інженеру Глухову помилково протягом шести місяців виплачувалася надбавка до заробітної плати в сумі 260 гривень, яка йому не належала і не призначалася.
Коли бухгалтерія виявила помилку, вона при черговій виплаті заробітної плати за квітень стягнула зразу всю суму переплати 1560 гривень.
Які порушення у даному випадку допустила бухгалтерія?
Задача № 3.
Технолог Федорова одержала розпорядження адміністрації виїхати у відрядження в інше місто строком на 10 днів. Від цієї поїздки Федорова відмовилася, посилаючись на те, що вона не може залишити без догляду 5-річну дитину. За відмову від поїздки адміністрація наклала на Федорову дисциплінарне стягнення.
Якими пільгами користуються жінки, що мають дітей? Чи правильні дії адміністрації?
2. Складіть відповідь роботодавця на заяву працівника, що бажає звільнитися з роботи (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
У жовтні 2011 року товарознавець магазину «Росинка» Зацепілова О.З., з якою був укладений строковий трудовий договір строк якого закінчувався в липні 2012 року, звернулася до адміністрації магазину з письмовою заявою про звільнення з 10 жовтня. Своє прохання вона мотивувала тим, що переходить на місце роботи, що знаходиться ближче до місця проживання.
ВАРІАНТ № 3
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Бутенко працював сторожем в ощадному банку. Наказом керуючого банку Бутенка було звільнено з роботи з формулюванням: «…за сон на посту, незабезпечення охорони цінностей і невиконання розпорядження керуючого». Бутенко звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі і про виплату заробітної плати за вимушений прогул.
При розгляді справи в суді було встановлено, що позивача звільнено з роботи за те, що він не своєчасно відповів керуючому банку на стук у вікно і не впустив його в приміщення банку о 2 годині ночі.
Яке рішення повинен прийняти суд і на яких підставах?
Задача № 2.
У звязку з відсутністю роботи дирекція заводу запропонувала працівникам написати заяви з проханням надати їм відпустку строком на 1-2 місяці. Окремі працівники такі заяви написали і одержали відпустку без збереження заробітної плати. Частина працюючих писати такі заяви відмовилася.
Чи можна вважати відпустку на один місяць і більше короткостроковою?
Які правові наслідки можуть настати для тих працівників, які відмовилися писати заяву на відпустку?
Чи правомірні дії адміністрації?
Задача № 3.
Комірник Савченко за розкрадання державного майна був засуджений до трьох років позбавлення волі. При розгляді справи про відшкодування матеріальної шкоди в сумі 25000 гривень адвокат, що представляв інтереси Савченка, просив суд врахувати майновий стан відповідача і звільнити його від матеріальної відповідальності.
Чи може бути врахована судом така думка адвоката?
2.Складіть проект наказу про звільнення працівника з роботи (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Слюсар-сантехнік гуртожитку №3 Соколов В.П. в 2010-2011 р.р. систематично порушував трудову дисципліну, неодноразово зявлявся на роботі у нетверезому стані. За ці проступки до Соколова застосовувалися міри дисциплінарного стягнення. 20 грудня 2011 р. слюсар Соколов знову не зявився на роботу. Під час перевірки, було встановлено, що він знаходився вдома, будучи в нетверезому стані.
ВАРІАНТ № 4
1. Вирішіть задачі.
Задача № 1.
Директору підприємства терміново знадобилося надрукувати ряд документів, але секретаря-друкарки на робочому місці не було. Був час обідньої перерви, і вона знаходилася поза територією підприємства. Після закінчення перерви директор зробив зауваження секретарці, що вона вийшла за межі підприємства, не запитавши його дозволу.
Які види часу відпочинку Ви знаєте?
Дайте аналіз дій директора.
Задача № 2.
Перебуваючи у відпустці, інженер Вишняков надіслав директору установи, де він працював, заяву про звільнення його з роботи через два тижні, що співпадало з днем, коли в нього закінчувалася відпустка. На підставі цієї заяви Вишнякова звільнили за ст.38 КЗпП України.
Через деякий час Вишняков звернувся до директора з проханням поновити його на роботі, оскільки за декілька днів до закінчення відпустки він захворів і перебував на лікарняному листку. Виявилося, що звільнення було проведене під час хвороби Вишнякова, тому, на думку Вишнякова, воно не може вважатися законним. Директор відмовився поновлювати Вишнякова на роботі.
Вишняков звернувся з позовом про поновлення на роботі до місцевого суду.
Яке рішення повинен винести суд?
Задача № 3.
Сімя Сергієчко для догляду за хворою матірю найняла пенсіонерку Галкіну з умовою, що вона буде здійснювати догляд за хворою щоденно з 8 до 18 години, крім неділі. Через деякий час Галкіна зажадала від Сергієчко додаткової оплати, мотивуючи тим, що вона працює понад 60 годин на тиждень, а відповідно до ст.50 КЗпП України тривалість робочого тижня 40 годин.
Сергієчко відмовилися від додаткової оплати, пославшись на те, що трудове законодавство не поширюється на домашніх працівників.
Галкіна звернулася до юридичної консультації.
Яку відповідь вона повинна одержати?
2. Складіть заяву про прийняття на роботу громадянина за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Робітник Максимов О.Ю. подав заяву про зарахування його на роботу по обслуговуванню скрепера в будівельному управлінні «Херсонводбуд». Адміністрація пояснила Максимову, що вона не може забезпечити його роботою протягом 8-годинного робочого дня. За згодою Михайлова йому було встановлено 5-годинний робочий день.
ВАРІАНТ № 5
Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Вєтнамець Фам Конг Чи звернувся до дирекції універсаму «Борисфен» з проханням прийняти його на роботу на посаду продавця.
Директор універсаму відмовив йому у прийнятті на роботу, пославшись на те, що Фам Конг Чи є громадянином Вєтнаму, а не України. А іноземці на роботу в торгівлю не приймаються.
Чи правильна позиція, висловлена директором універсаму?
Задача № 2.
Громадянка Пейсах працювала в управлінні «Херосненерго» контролером-монтером. 20 січня 2012 року в звязку з одруженням Пейсах не вийшла на роботу, за що і була звільнена як за прогул без поважної причини.
Вважаючи звільнення неправильним, Пейсах звернулася до суду з позовом про поновлення на роботі.
Як вирішити спір?
Які причини відсутності на роботі слід розуміти поважними?
Задача № 3.
Сторожу Хромченку в зимовий час видали як спеціальну одежу великий новий кожух. По закінченню зими Хромченку було запропоновано здати кожух на склад. Посилаючись на викрадення кожуха, якого він зберігав вдома, Хромченко приніс старий кожух значно меншого розміру, прийняти який завідуючий складом відмовився.
Хромченко поскаржився на завідувача складом директору, паславшись при цьому на статтю 130 КЗпП України, яка дозволяє працівнику для покриття заподіяної шкоди передати своє власне майно.
Чи має право Хромченко вимагати, щоб у покриття шкоди директор зобовязав завідуючого складом прийняти від нього старий кожух?
2.Складіть заяву про звільнення з роботи працівника за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Прибиральниця РВВС Петрушевська Н.Т. в звязку зі вступом на навчання в торговий коледж подала начальнику заяву про звільнення з роботи. Начальник РВВС видав наказ про звільнення з роботи через 2 тижні після подачі заяви .
ВАРІАНТ № 6
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Громадянка Жатько, жінка пенсійного віку, ніде не працювала, трудового стажу не має, тому їй була призначена соціальна пенсія. Оскільки ця пенсія не забезпечує всіх її потреб, Жатько звернулася до органів зайнятості з проханням надати їй статус безробітної і призначити допомогу по безробіттю.
Як повинно бути вирішене її прохання?
Задача № 2.
Зайченко з дружиною підрядилися охороняти дитячий садок сільськогосподарського підприємства «Прогрес» з 1 липня по 30 вересня. В свою чергу, колективне підприємство зобовязалося виплачувати подружжю Зайченків винагороду в грошовій сумі 150 гривень на місць, по 15 кг. муки, 50 кг. картоплі і 20 кг. яблук кожному, а також продати 200 кг. яблук за ціною 1 гривня за кілограм.
Прокурор, ознайомившись із цією угодою, визнав її такою, що суперечить закону, опротестував її.
Які форми оплати праці Ви знаєте?
Що слід розуміти під заробітною платою?
Які методи регулювання заробітної плати існують? Чи підлягає протест прокурора задоволенню?
Задача № 3.
Муляр Стручков звернувся за консультацією до адвокатського бюро з наступного приводу: відповідно до рішення комісії по трудових спорах заводу «Янтар» на його користь стягнута заробітна плата за надурочні роботи, але це рішення адміністрацією заводу не виконується. Стручков не знає як йому далі діяти.
Дайте йому кваліфіковану консультацію.
2.Складіть наказ про притягнення до матеріальної відповідальності працівника за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
З вини закрійника ательє № 54 м. Херсона Іполітова М.П. був неправильно пошитий костюм. Замовнику виплатили вартість тканини в сумі 357 гривен. Перешив костюму обійшовся ательє в 120 гривен, після чого його продали за 400 гривен. Середньомісячна зарплата закрійника Іполітова М.П.становить 460 гривень.
ВАРІАНТ № 7
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Шустицька поступила на роботу домашньою працівницею в сімю музикантів Рудьків. Під час епідемії грипу Шустицька захворіла, і , щоб від неї ніхто не захворів з сімї Рудьків, під час хвороби перебувала у родичів. Після закінчення хвороби Шустицька звернулася з проханням до Рудьків виплатити їй заробіток за час хвороби, предявивши при цьому лікарняний листок.
Рудьків від виплати заробітної плати відмовився, пославшись на те, що заробіток виплачується за роботу, а Шустицька під час хвороби не працювала.
Шустицька звернулася до юридичної консультації обласної ради профспілок з проханням розяснити, чи є її робота у Рудьків трудовим договором, чи повинен бути оплаченим період її хвороби і хто це повинен зробити.
Дайте їй відповідь.
Задача № 2.
Районна державна адміністрація звернулася до служби зайнятості району з пропозицією створити з осіб, які перебувають на обліку як такі, що шукають роботу, бригаду, яку направити у колективне сільськогосподарське господарство «Приміське» для збирання овочів як на громадські роботи.
Така бригада була створена, працювала на полях і виконала значний обсяг робіт. Коли робота була виконана, постало питання, хто ж повинен оплатити вартість виконаної роботи.
Як Ви думаєте?
Задача № 3.
Колектив ливарного цеху станкобудівного заводу після тривалих намагань добитися від керівництва заводу належних умов праці при проведенні піскоструйних робіт вирішив провести страйк, про що письмово повідомив адміністрацію за два тижні.
Адміністрація заводу, посилаючись на відсутність матеріальних коштів для встановлення дорогого вентиляційного обладнання, звернулася до районного суду з вимогою визнати страйк, який намагається провести колектив ливарного цеху, незаконним.
Яке рішення повинен винести районний суд?
2. Складіть заяву працівника про надання відпустки для складання екзаменаційної сесії за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
У період відпустки без збереження заробітної плати в звязку з доглядом за грудною дитиною Сивцова М.Д. одержала повідомлення про початок державних іспитів у вузі, де вона навчалась без відриву від виробництва на вечірньому відділенні. Вона звернулась до директора заводу «Херсонелектромаш» з заявою, в котрій поставила питання про надання їй оплачуваної відпустки на період державних іспитів.
ВАРІАНТ № 8
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Йдучи на роботу, робітник Горовий був затриманий на прохідній у звязку з тим, що у нього не було перепустки. За вимогою охорони Горовий дав письмове пояснення, при яких обставинах він загубив перепустку, після чого з розпорядження адміністрації його було допущено до роботи.
Оскільки до роботи Горовий приступив через одну годину після її початку, в табелі було відзначено що він працював в цей день 7 годин, відповідно до чого йому і була нарахована зарплата.
Посилаючись на те, що він, як погодинник, знаходився на заводі протягом 8, а не 7 годин, і що зарплата повинна бути йому виплачена за 8 годин, Горовий звернувся зі скаргою до комісії по трудовим спорах.
Чи правильні вимоги працівника Горового?
Що слід розуміти під робочим часом?
Задача № 2.
Гр. Заволока, 62-річного віку, звернувся до служби зайнятості з проханням підшукати для нього підходящу роботу. Таку роботу йому підшукати не змогли, тоді він зажадав визнати його безробітним і виплачувати допомогу по безробіттю.
Служба зайнятості відмовила гр..Заволоці у наданні статусу безробітного, пославшись на те, що він досяг пенсійного віку і може оформити пенсію.
Заволока вважає таку відмову неправильною, оскільки він хоче працювати, а не бути пенсіонером.
Як повинні бути вирішені вимоги Заволоки?
Задача № 3.
Бригада продавців, з якою укладено договір про повну матеріальну відповідальність, виразила недовіру члену бригади продавцю Шевелько і звернулася до директора універмагу з проханням звільнити її з роботи.
Директор універмагу відповів бригаді, що вона не наділена правами юридичної особи, тому ставити питання про звільнення працівника не вправі.
Як повинно бути вирішене питання?
2. Складіть проект наказу про тимчасове переведення працівників в звязку з виробничою потребою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
В звязку з виробничою необхідністю директор заводу шампанських вин м. Одеси своїм наказом перевів інженера Приходько Т.П., техніка Павлова С.С, бухгалтера Сергійчик З.Б., юрисконсульта Новачка Х.Р. на роботи повязані з ліквідацією стихійного лиха.
ВАРІАНТ № 9
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
В колективний договір політехнічного інституту за погодженням сторін було записано положення, що при звільненні осіб науково-педагогічного складу у звязку з виходом на пенсію, які визнані в установленому порядку ветеранами інституту, виплачувати їм шестимісячну вихідну допомогу.
Чи не суперечить таке положення колективного договору закону?
Зробіть посилання норми діючого законодавства.
Задача № 2.
Гольцев працював за сумісництвом на приватному підприємстві. Власник цього підприємства став підозрювати, що Гольцев передає відомості, що становлять комерційну таємницю, фірмі, де він працює як постійний працівник.
Власник підприємства звернувся до адвоката чи може він за передачу комерційної таємниці звільнити Гольцева?
Дайте мотивовану відповідь.
Задача № 3.
Токар Руденко під час робочої зміни виготовляв тягу для власної автомашини. При виконанні цієї роботи згорів електромотор станка, ремонт якого обійшовся в 980 гривень. Директор заводу підготував розпорядження про утримання із заробітної плати Руденка суми, що дорівнює його середньомісячній заробітній платі - 750 гривень. Юрисконсульт це розпорядження не завізував, пославшись на те, що Руденко повинен нести відповідальність в межах завданої повної шкоди.
Чия позиція у даному випадку є правильною?
2.Складіть проект наказу про відкликання з чергової відпустки працівника (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Старший бухгалтер хлібозаводу №2 м. Херсона Коваленко К.Л. за її згодою була відкликана з чергової відпустки за 15 днів до закінчення її строку в звязку з необхідністю термінового складання звіту.
ВАРІАНТ № 10
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Учень 9-го класу Германчук, якому виповнилось 15 років, під час літніх канікул звернувся до служби зайнятості з проханням підшукати для нього підходящу роботу терміном до двох місяців.
Такої роботи служба зайнятості Германчуку підшукати не змогла, тому Германчук зажадав від служби зайнятості визнати його безробітним і призначити допомогу по безробіттю.
В яких випадках призначається допомога по безробіттю? Як повинні бути вирішені вимоги Германчука?
Задача № 2.
На підприємстві організовані і діють три профспілкові організації. Інженер Маслюк є членом двох з них. За систематичне порушення трудової дисципліни дирекція підприємства вирішила поставити питання про звільнення Маслюка за п.3 ст.40 КЗПП України.
Виникло питання, до якого з профспілкових органів треба звертатися з клопотанням про згоду на звільнення?
Яка Ваша думка з цього приводу?
Задача № 3.
При інвентаризації інструментальної кладової автомобільного заводу була виявлена нестача алмазного свердла вартістю 363 гривні. Вважаючи що винним у його нестачі є комірник Стрижов, дирекція заводу звернулася до суду з позовом про стягнення вартості свердла.
У якому розмірі підлягає відшкодуванню ця нестача?
2. Складіть проект наказу про заохочення працівника за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Під час нічної зміни на підприємстві «Херсонгаз» виникла пожежа, котру попередив один з працівників Сидоренко В.П. Профком поставив перед адміністрацією питання про оголошення йому подяки та видачі премії.
ВАРІАНТ № 11
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Під час обідньої перерви група працівників на заводському дворі грала у волейбол. Мячем, якого вдарив фрезерувальник Сугак, було розбите віконне скло в бухгалтерії заводоуправління. Наказом директора заводу Сугаку було оголошено догану.
Сугак з накладенням дисциплінарного стягнення не погодився, оскільки вважає, що він дисциплінарного проступку не скоїв, і звернувся до комісії по трудових спорах.
Яке рішення повинна прийняти КТС?
Задача № 2.
Глібов працював механіком вантажного автопарку. Посилаючись на те, що під час робочої зміни з 17 на 18 березня Глібов був у нетверезому стані, адміністрація автопарку звільнила його з роботи.
Глібов заперечував той факт, що він перебував у нетверезому стані, тому звернувся до суду з позовом про поновлення його на роботі.
Як вирішити спір?
Задача № 3.
На підприємстві проводилася профспілкова звітно-виборна конференція. Голова профкому запропонував директору заводу на цій конференції також обговорити і прийняти раніше підготовлений проект колективного договору, що і було зроблено.
Чи вірні дії директора та голови профкому?
2. Складіть наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника за вказаною фабулою (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
У відповідності з графіком повар їдальні «Дари Таврії» Миронова В.О. повинна була в травні 2012 року пройти медичний огляд. Однак, незважаючи не неодноразові нагадування, медогляд вона не пройшла, за що наказом від 15 червня на неї було накладене дисциплінарне стягнення догана.
ВАРІАНТ № 12
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Бухгалтер Овчіннікова за попередньою згодою профспілкового комітету була звільнена з роботи в звязку з поновленням на роботі Шелехова, який раніше працював на посаді бухгалтера.
Не погоджуючись із звільненням, Овчіннікова звернулась до суду з позовом про поновлення на роботі, в якому, посилаючись на свою вагітність, просила поновити її на роботі.
Який порядок звільнення з роботи вагітних жінок?
Чи правильні дії адміністрації?
Задача № 2.
Кононюк із родиною виїжджав на роботу в Тюменську область Росії. Через кілька років вирішив повернутися в Україну, однак не прийняв громадянство України, хоче влаштуватися на роботу.
Звернувся до юридичної консультації із запитанням, яка організація займається працевлаштуванням громадян і які особливості його працевлаштування.
Дайте відповідь Кононюку.
Задача № 3.
Гр. Монтач працювала комірником складу готової продукції плодоконсервного заводу за трудовим договором, укладеним на невизначений строк. Бажаючи перейти на роботу на інше підприємство, Монтач подала заяву про звільнення її за власним бажанням. Директор відповів заявниці, що вона буде звільнена тоді, коли знайде собі заміну і передасть матеріальні цінності новому працівнику.
По закінченню двотижневого строку попередження про звільнення, воно проведене не було, у звязку з чим Монтач звернулася до районного суду із заявою про розірвання трудового договору з плодоконсервним заводом.
Чи вірно вчинила Монтач?
2. Складіть за вказаною фабулою довіреність на одержання заробітної плати замість працівника (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
Інженер заводу карданних валів м. Херсона Івченко Р.Ф. в травні 2012 року був направлений у відрядження до м. Києва, в звязку з чим не одержав заробітну плату за поточний місяць. Він звернувся з проханням до своєї тещі Петриненко Г.Н. одержати замість нього місячну платню.
ВАРІАНТ № 13
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Цукровий завод уклав з адвокатом Пєтуховим договір, за яким Пєтухов зобовязувався вести усі справи по стягненню дебіторської заборгованості в місцевому та господарському судах на користь заводу. Завод за проведену роботу зобовязався виплачувати Пєтухову винагороду в розмірі 5% від стягнутих на користь заводу сум.
Пєтухов активно приступив до роботи, виграв у суді декілька справ, за що частково одержав винагороду із сум, які надійшли на банківський рахунок заводу.
Одночасно виникло декілька справ про стягнення із заводу кредиторської заборгованості, по яких директор заводу доручив Пєтухову виступити в суді. Пєтухов від участі у справах відмовився, посилаючись на те, що він уклав договір про участь у справах про стягнення на користь заводу дебіторської заборгованості, а не по справах, коли позови предявляються заводу.
Директор у звязку з відмовою Пєтухова обслуговувати завод у справах про вимоги до заводу, дав вказівку бухгалтерії не виплачувати Пєтухову винагороди взагалі. Пєтухов звернувся з позовом про стягнення винагороди до місцевого суду.
На підставі якого законодавства: цивільного чи трудового повинен бути вирішений цей спір та як?
Задача № 2.
Безробітний Курочкін уклав трудовий договір з Головко щодо роботи в якості особистого водія останнього. Пропрацювавши якийсь час, Курочкін став вимагати оформлення трудової книжки, у чому Головко йому відмовив з посиланням на те, Інструкція про порядок ведення трудових книжок не передбачає ведення трудових книжок при роботі у окремих громадян.
Чи правомірні дії Головко?
Як Курочкін може підтвердити страховий стаж роботи у громадянина, коли у нього виникне така потреба?
Задача № 3.
Правилами внутрішнього трудового розпорядку будівельного тресту було передбачено, що у випадку порушення протипожежних правил на будівництві робітники можуть бути переведені на іншу роботу без обмеження строку.
Чи правильне таке доповнення?
Які види правил внутрішнього трудового розпорядку існують?
Які положення вміщують в собі правила внутрішнього трудового розпорядку?
Чим відрізняються статути і положення про дисципліну від правил трудового розпорядку ?
2. Складіть за вказаною фабулою наказ про відкликання з відпустки працівника (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
12 червня 2012 року комбайнеру Орендарю В.В. була надана чергова відпустка. Однак в орендному підприємстві «Черешневе» 25 червня розпочалися жнива та виникла потреба у комбайнерах.
ВАРІАНТ № 14
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
Інженер Рибчинко, який працював у плановому відділі заводу, систематично не виконував покладених на нього трудових обовязків, за що був звільнений з роботи.
В описовій частині наказу про звільнення були зазначені ряд випадків помилок, що допустив Рибчинко при проведенні розрахунків і при складенні звітів. В резолютивній частині наказу зроблено посилання, що Рибчинко звільнений з роботи у звязку з виявленою невідповідністю займаній посаді на підставі п.2 ст.40 КЗПП України.
Своє звільнення з роботи Рибчинко вважає неправильним, оскільки за період роботи він жодного разу не притягався до дисциплінарної відповідальності, а усні зауваження, що йому робилися, не можуть вважатися стягненнями.
Тому він звертається до Вас з питанням про правильність його звільнення.
Задача № 2.
Для виконання виробничого плану директор торгу в кінці місяця видав наказ про перенесення вихідного дня працівників магазинів. На початку наступного місяця усім працівникам було надано відгул, за винятком директорів та завідувачів відділами магазинів.
Декілька продавців і один завідувач відділом звернулися до комісії по трудових спорах із заявою, в якій просили оплатити роботу у вихідні дні у подвійному розмірі або ж приєднати невикористаний день відпочинку до чергової відпустки.
Чи підлягають задоволенню вимоги працівників?
Який порядок залучення до роботи у вихідний день?
Задача № 3.
Конструктор Писанська, дипломований спеціаліст, яка прекрасно виконує свої трудові обовязки, зарозуміло веде себе у конструкторському бюро, всім працівникам дає прізвиська, що принижують їх гідність, і цим створює нездорову обстановку в колективі.
Працівники конструкторського бюро після нанесення образ копіювальниці Морозовській провели збори, на яких вирішили звернутися до директора заводу з проханням вплинути на поведінку Писанської.
Які заходи може вжити директор?
2. Складіть за вказаною фабулою наказ про зняття дисциплінарного стягнення (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
20 січня 2012р. на бухгалтера Іванову П.Р. було накладено догану за неналежне виконання трудових обовязків. Проте до «Дня фінансового працівника» (10 вересня 2012р. ) за високі показники в роботі було вирішено зняти догану.
ВАРІАНТ № 15
1. Вирішіть задачі:
Задача № 1.
За контрактом що був укладений при прийнятті на роботу вчительки географії Захарченко, передбачалася повна матеріальна відповідальність останньої за цінності (глобуси, карти, атласи), що були в кабінеті географії.
Коли через деякий час виявилася нестача цінностей, постало питання, в якому розмірі повинна нести відповідальність Захарченко. Директор школи вважав, що ця відповідальність повинна бути повною, оскільки це передбачено контрактом.
Представник профспілкового комітету школи настоював на тому, що відповідальність, за наявності вини, може бути тільки обмеженою, оскільки із Захарченко договір про повну матеріальну відповідальність не укладався.
Як повинно бути вирішено це питання?
Задача № 2.
Коновалов будучи непрацездатним у звязку з хворобою 15 вересня подав заяву про звільнення з роботи, в якій вказав, що за станом здоровя виконувати обвязки надалі не зможе. Проте 22 вересня Коновалов видужав і приступив до виконання своїх службових обовязків.
Чи вправі адміністрація в межах двотижневого строку звільнити Коновалова за поданою ним заявою?
Чи може працівник попередити адміністрацію про звільнення в період тимчасової непрацездатності?
Задача № 3.
Подружжя Гутник у вихідний день зібралось відвідати концерт у філармонії. Дружина одягла нову норкову шубу, яку в філармонії було здано до гардеробу. Після закінчення концерту виявилося, що шуба з гардеробу пропала, про що зразу було складено акт, який і ліг в основу предявленого до філармонії позову. Як третю особу до участі у справі було притягнуто гардеробницю Кириленко.
В судовому засіданні зясувалося, що Гутник вартість шуби визначила, виходячи з цін на ринку. Представник філармонії настоював на тому, що при визначенні шкоди необхідно виходити з тих затрат, що були понесені при її купівлі.
Як повинна бути визначена вартість завданої шкоди ?
Складіть за вказаною фабулою наказ про надання відпустки (якщо на Вашу думку потрібні додаткові дані, доповніть їх на свій розсуд)
25 серпня 2012 р. лікар поліклініки №5 м. Херсона Макуха Н.П. усиновила новонароджену дитину, 6 серпня 2012 р. народження, безпосередньо з пологового будинку.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Конституція України. К., 1996.
Кодекс законів про працю України К.: Праця, 1997.
Б.Стычинский, И.В.Зуб, В.Г. Ротань. Научно-практический комментарий к законодательству Украины о труде - Симферополь: Таврида, 1998. - 896 с.
Трудове право України: Практикум / під ред Г.І.Чанишевої.-К.: Юрінком Інтер, 1999.
Закон України від 01.07.1993 р. “Про колективні договори та угоди” // ВВРУ 1993. № 36.
Закон України від 15.09.1999р.”Про професійні спілки, їх права та гарантії”.
Закон України від 24.05.2001 р. „Про організації роботодавців”.
Закон України від 01.12.1994 р. “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду” // ВВРУ. 1995. № 1.
Закон України від 25.03.1992 р. “Про загальний військовий обовязок та військову службу” // ВВРУ. 1992. № 27.
Закон України від 05.02.1993 р. “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні” // ВВРУ. 1993. № 16.
Закон України від 01.03.1991 р. “Про зайнятість населення” // ВВРУ. 1991. № 14.
Закон України від 24.03.1995 р. “Про оплату праці” // ВВРУ. 1995. № 17.
Закон України від 23.06.1995 р. “Про донорство крові та її компонентів” // ВВРУ. 1995. № 23.
Закон України від 19.10.2000р. „Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати”.
Закон України від 22.02.2006 р. „Про Дисциплінарний статут ОВС України”.
Закон України від 14.10.1992 р. “Про охорону праці” // ВВРУ. 1992. № 19.
Закон України від 26.04.2001 р „Про охорону дитинства”.
Закон України від 27.03.1991 р. “Про основи соціального захисту інвалідів в Україні” // ВВРУ. 1991. № 21.
Закон України від 05.02.1993 р. “Про сприяння в соціальному ставленню та розвитку молоді в Україні” // ВВРУ. 1993. № 16.
Закон України від 22.11.2005 р. „Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення”.
Закон України від 03.03.1998 р. „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”.
Закон України від 15.11.1996 р. “Про відпустки” // ВВРУ. 1997. № 2.
Постанова Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 р. № 9 “Про практику розгляду судами трудових спорів” // Постанови Пленуму Верховного Суду України в кримінальних та цивільних справах. К., 1995.
Постанова Пленуму Верховного Суду України від 16. 04. 2004р. № 7 про питання строкового трудового договору //Право України. - 2004.-№9
Постанова КМ України від 10.12.1993р. “Про тривалість робочого дня працівників органів виконавчої влади у звязку з встановленням 40-годиного робочого дня” // ЗП України. 1994. № 4.
Постанова КМ України від 28.06.1997 р. №634 „Порядок, тривалість та умови надання щорічних відпусток, працівникам які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формою навчання”.
Постанова КМ України від 19.01.1998 р. № 45 „Про затвердження умов, тривалості, порядку надання та оплати творчих відпусток”.
Постанова КМ України від 25.08. 2004 р. “Про деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”.
Указ Президента України від 17.11.1998 р. №1258/98 „Про утворення Національної служби посередництва і примирення”.
Прокопенко В. Трудове право. К.: Вентурі, 1996.
К.Н.Гусова, В.Н.Толкунова. Трудовое право России. -М.: Юристь, 2001.
Трудовое право: Учебник / под ред. О.В. Смирнова. -М.: Проспект, 2001.
Практика применения Трудового кодекса РФ: Практическое пособие /Отв. Ред Ю.П.Орловский М.: Юрайт-Издат, 2004.