У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

розумне усе розумне дійсне

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-20

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 10.4.2025

ВІСНИК ГОСПОДАРСЬКОГО СУДОЧИНСТВА 6/2011

УДК 346.11

Р. Б. Прилуцький,

кандидат юридичних наук, доцент,

професор кафедри цивільного та господарського права

Національної академії управління

ЩЕ РАЗ ДО ПРОБЛЕМИ РОЗМЕЖУВАННЯ ПРЕДМЕТІВ ГОСПОДАРСЬКОГО ТА ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА

Усе дійсне - розумне, усе розумне - дійсне,

                                                                                                                                                                        Г. Ф. В. Гегель

У статті досліджуються проблеми розмежування предметів господарського та цивільного права, критерії та доцільність такого розмежування, аналізуються причини виникнення науково-теоретичної дискусії з цього приводу, пропонуються нові підходи до розв 'язання названих проблем.

Ключові слова: система права, галузь права, предмет, метод права, правовідносини, законодавство, приватне право, публічне право, господарське, цивільне право, кодекс, кодифікація.

Історія дискусії навколо проблеми співвідношення цивільного і господарського права, центральне місце у якій, безумовно, належить питанню розмежування предметів цих галузей, налічує вже більше ста років. Достатньо очевидним є, на наш погляд, той факт, що на території нашої країни вирішення, начебто, чисто теоретичної проблеми набуло яскраво вираженого суб’єктивного забарвлення, що в окремі періоди межувало з політикою «гоніння на відьом», забороною права на думку і мало не геноцидом представників тієї чи іншої наукової позиції. Логіка, здоровий глузд і, врешті-решт, проста економічна доцільність при цьому просто губляться на фоні патологічного бажання «не пущать» [1, с. 93, 94].

    Разом з тим, вирішення цієї проблеми має не тільки, а у сучасних умовах, ми б сказали, навіть не стільки теоретичне, скільки практичне значення, оскільки є ключовим для успішного переходу від наукових дискусій до справжнього реформування господарського і цивільного законодавства з метою забезпечення потреб вітчизняної економіки, прав і свобод громадян. Як і сто років тому, перед нами стоїть питання, чи може забезпечити суспільні інтереси приватноправова, замішана на фундаментальній ліберальній економічній теорії, модель правового регулювання сфери господарювання, яку у нас нині уособлює цивільно-правова теорія цієї сфери, чи все-таки слід рішуче перейти до змішаної моделі з чітким визначенням ролі і обов’язків держави у такому правовому регулюванні, якій нині повністю відповідає господарсько-правова теорія. Наслідки світової фінансово-економічної кризи для нашої країни, а також очікування її нової хвилі однозначно свідчать, що для нас цей крок £ життєво необхідним і, врешті-решт, неминучим [2]. Це, безумовно, потребує всебічного дослідження вказаної проблеми і наукового обґрунтування такого переходу.

 Проблеми визначення господарського права як галузі права, його співвідношення! цивільним правом у різні часи були предметом дослідження багатьох вчених-правни- ків, але введення в дію в 2003 р. Цивільного! Господарського кодексів України (далі, відповідно, - ЦК і ГК) показало, що й нині ці дискусія не завершена, головні теоретичні проблеми не розв’язані і потребують подальших досліджень.

Мета статті - на основі аналізу існуючих теорій і чинного законодавства розглянути проблему визначення та розмежування предметів господарського і цивільного права і викласти своє бачення їх вирішення.

  Зазначена проблема базується на двох основних науково-правових теоріях (концепціях) правового регулювання господарських відносин: цивільно-правовій та господарсько-правовій. Перша виходить з того, що господарські відносини є складовою цивільних відносин і повинні регулюватись цивільним кодексом. Друга стверджує, що господарські відносини становлять самостійну галузь права і мають регулюватися господарським законодавством, основою якого є господарський кодекс.

 Уперше проблема розмежування предметів господарського та цивільного права з явною очевидністю постала після прийняття та введення в дію ГК і ЦК, що стало яскравим свідченням того, наскільки серйозними можуть бути наслідки неправильного підходу до розв’язання теоретичної проблеми. Названі кодекси регулюють одні й ті самі майнові господарські відносини і мають так багато відмінностей і суперечностей щодо одних і тих самих питань їх правового регулювання, що, по суті, може йтися про реальний правовий дуалізм у підходах до зазначеного регулювання.

    Цивільно-правова теорія правового регулювання господарських відносин найбільш активно розвивалась наукою цивільного права  радянського періоду в умовах,коли всі без винятку її представники були противниками ринкової економіки і, відповідно, приватного права. Проте всі основні аргументи господарсько-правової теорії того періоду якимось чином перекочували до арсеналу українських цивілістів практично без будь-яких модифікацій. Наприклад, один із непримиримих противників господарського права, радянський цивіліст О.С. Іоффе, з приводу розробки та прийняття Основ цивільного законодавства Союзу РСР і союзних республік, а також цивільних кодексів тодішніх союзних республік писав: «У ці акти повинні бути включені норми, що регулюють майнові відносини не тільки між громадянами а й між соціалістичними організаціями, у тому числі норми про поставку, капітальне будівництво, перевезення тощо. Навпаки, у разі виникнення господарського права в указаних актах залишаться тільки норми, що регулюють майнові відносини між громадянами або за участю громадян, і за їх межі будуть винесені норми, які регулюють майнові відносини між соціалістичними організаціями» [3, с. 697, 698]. І це при тому, що «майнові відносини між соціалістичними організаціями» того періоду були позбавлені будь-яких натяків на приватність.

    Тобто вже тоді цивілісти - розробники нових цивільних законодавчих актів добре розуміли, що вони включають до них частину тих норм, які регулюють відмінні від цивільно-правових відносини і є предметом господарського права.

   Складність проблеми розмежування господарського та цивільного права, з наукової точки зору, обумовлюється тим, що теоретичним підґрунтям її розв’язання для більшості дослідників була і залишається понині теорія (ще в радянський період у теорії права вона стала панівною), згідно з якою виокремлення самостійних галузей права можливе лише за наявності у них «своїх самостійних» предмета і методу правового регулювання [4, с. 51; 5, с. 136, 137; 6, с. 112, 113]. Предмет при цьому мав бути однорідним, тобто охоплювати однакові за правовою природою суспільні відносини, а метод правового регулювання - «своїм», тобто належати виключно самостійній галузі права.

   Проблематичність такої теоретичної конструкції змушувала її прихильників експериментувати. Так, О. С. Іоффе був змушений визнати, що незважаючи на ясність методологічного шляху розв’язання цієї проблеми до цих пір нікому ще не вдалось запропонувати її правильне розв’язання і виробити поняття цивільного права за предметом його регулювання (виділено мною - Р. Б.) [З, с. 543, 544]. Тому, напевно, він був змушений при визначенні галузі цивільного права і виборі методу правового регулювання суспільних відносин звертатись до специфіки суб’єктного складу, певних історичних умов, можливості та доцільності [3, с. 536, 539, 545, 546].

Проблема визначення предмета такої, здавалося б, «найсамостійнішої» й «найосновної» галузі права, як цивільне право, вже тоді породила сумніви щодо можливості виокремлення абсолютно «чистої» галузі права за його предметом і методом. Це, на наш погляд, у принципі, неможливо. Більше того, у цьому немає й особливої практичної доцільності. За визнанням відомого російського цивіліста В. К. Андреева, «галузевий поділ правової системи Росії - це скоріше данина науковій традиції, ніж об’єктивна реальність, що пізнається» [7, с. 49]. У західній юридичній науці питанню поділу системи права на галузі права такого важливого значення не надається. Існує поділ на приватне і публічне право із застереженням, що в сучасних умовах стає все складніше провести між ними чіткі межі. Цьому сприяє і прагматизм західних юристів, які є менш схильними до теоретизування й більше турбуються, щоб право сприяло розвиткові бізнесу (економіки) [8, с. 153]. У доктрині права та правовій системі США взагалі, як видається, неможливо знайти навіть ознаки дискусії щодо поділу права на галузі. Принаймні, у книзі відомого професора права В. Бернхема (William Burnham) «Вступ до права та правової системи США» про це питання взагалі не згадується [9].

На наше переконання, галузь права потрібна не стільки для науки, скільки для сприяння якомога повному й ефективному забезпеченню практичних потреб суспільства і людини у використанні правового інструментарію регулювання суспільних відносин. Певна річ, що таке розуміння потребує інших підходів до поділу права на галузі, який має здійснюватись, на наш погляд, не стільки за «власними» предметом і методом правового регулювання, скільки за критерієм необхідності та доцільності об’єднання певних правовідносин у предмет галузі права з метою досягнення необхідного соціально-економічного результату за допомогою комплексного вивчення та регулювання цих відносин [10].

Разом з тим, основою виокремлення певних правовідносин у самостійну галузь права має бути об’єктивний критерій, тобто реальна наявність таких відносин у певній сфері діяльності людей і необхідність їх регулювання.

Предмет сучасного цивільного права України визначений у ст. 1 ЦК і включає особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Перше, на що відразу звертається увага,- вказані відносини, як визнається і самими цивілістами, не є однорідними. Але не менш важливою є друга особливість такого визначення предмета цивільного права - це критерій, тобто, за словами Н. С. Кузнєцової, наявність таких спеціальних характеризуючих ознак, як юридична рівність, вільне волевиявлення, майнова самостійність. Формування цивільно-правових відносин на вказаних засадах забезпечує, на її думку, їх приватноправовий характер і підкреслює відмінності від публічних відносин: «Концептуальний підхід, закріплений у ч. 1 ст. 1 Цивільного кодексу, дозволяє виділити цивільно- правові відносини з приватноправовою основою, незалежно від сфери їх функціонування, і забезпечити їм єдині принципи регулювання, визначені нормами ЦК» [11, с. 11].

Звертаючи увагу на такий «концептуальний підхід», В. К. Мамутов та О. І. Ющик цілком слушно вказують, що зміст «цивільних відносин» визначається у ЦК не за об’єктивною предметною ознакою (тобто належністю цих відносин до конкретної життєвої сфери суспільства), а за ознаками, що відносяться до способу участі в цих відносинах. Усі гри названі ознаки особистих немайно- вих і майнових відносин характерні для трудових і сімейних відносин громадян, тими менше, за логікою ЦК, ці відносини відрізняються від цивільних, що припускає мо» вість регулювати їх іншими актами законодавства. Це означає, що дані ознаки не є специфічними ознаками «цивільних відносин». Такий підхід, на їх думку, є помилковим [12, с. 111, 112]. І з цим важко не погодитись,

 Третє, на що звертається увага при аналізі «концептуального підходу» до визначення  «цивільних відносин», це те, що він якимось незбагненним чином допускає відхід від «специфічних ознак» цивільних відносин і закріплює можливість застосування цивільного законодавства до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій, а також до податкових, бюджетних відносин, якщо це встановлено законом (ч. 2 п. 1 ЦК). І, навпаки, згідно з ч. 1 ст. 9 ЦК по- юження цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.

 З одного боку, тут ми спостерігаємо відхід від «юридичної рівності», яка свідчить про приватність відносин, а з іншого - намагання охопити субсидіарним регулюванням з боку ЦК і цивільного законодавства ті відносини, що становлять предмет інших галузей права і далеко не завжди підпадають під ознаки цивільних відносин. На щастя для цих галузей, цивілісти хоч не заперечують проти їх наявності. Гірша ситуація - з господарськими майновими відносинами. Тут відповідно до ч. 2 ст. 9 ЦК лише допускається, за законом можуть бути передбачені особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання. І тому зрозумілим є запитання, чому природноресурсні, трудові та сімейні відносини мають право на власну галузь і субсидіарне, тобто спільне з цивільно-правовим, регулювання, а житлові й господарські відносини такого права не мають [12, с. 113].

    При такому, з дозволу сказати, «концептуальному підході» предмет цивільного права втрачає більш-менш чіткі межі, набуваю- «еохоплюючого, глобального масштабу. У поєднанні з очевидною неоднорідністю «вільних відносин» це викликає обґрунтовані сумніви у тому, чи взагалі можна при такому розумінні цивільного права вважати, що воно відповідає критеріям самостійної галузі права. Скоріш тут може йтися про «комплексний характер.

 Предмет господарського права як галузі права згідно зі ст. 1 ГК становлять господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання. Як визначено у ст. З ГК, сферу господарських відносин становлять господарсько-ви- робничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.

З нашої точки зору, внутрішньогосподарські відносини навряд чи можна визнати самостійним видом господарських відносин, оскільки вони складаються між структурними підрозділами суб’єкта господарювання та між суб’єктом господарювання і його структурними підрозділами. А структурні підрозділи суб’єкта господарювання не мають статусу юридичної особи і тому не можуть бути повноцінними суб’єктами правовідносин - набувати самостійно права, брати на себе обов’язки, нести відповідальність за їх невиконання чи неналежне виконання, виступати від свого імені у суді тощо.

З урахуванням викладеного предмет господарського права являє собою комплексне поєднання двох видів господарських відносин, що (1) виникають між самими суб’єктами господарювання у процесі здійснення ними господарської діяльності (так звані відносини по горизонталі), і (2) господарські відносини, що виникають при управлінні господарською діяльністю державою та іншими уповноваженими суб’єктами (відносини по вертикалі).

Перший вид відносин - це за ч. 5 ст. З ГК господарсько-виробничі відносини. Вони, як правило, мають майновий характер. Для них характерні юридична рівність, майнова самостійність і вільне волевиявлення їх учасників (з відповідними застереженнями, зумовленими специфікою господарських відносин). Саме ці якості господарсько-виробничих відносин і є предметом спекуляцій з боку цивілістів, які заявляють, що ці відносини входять до предмета цивільного права.

   Другий вид господарських відносин відповідно до ч. 4 ст. З ГК - це організаційно-господарські відносини, що складаються між суб’єктами господарювання та суб’єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю. У літературі ці відносини іноді називають також господарсько-управлінськими або управлінсько-господарськими. Саме ці відносини противники теорії господарського права вважають частиною предмета адміністративного права.

Таким чином, з боку противників концепції самостійної галузі господарського права висувається, на перший погляд, вагомий аргумент: його предмет складається з неоднорідних відносин, які можна віднести до цивільного права й адміністративного права. Відповідно, господарське право не має свого предмета, а отже, і не може бути визнано самостійною галуззю права.

Частина відповіді на ці зауваження міститься у ч. 1 ст. 4 ГК, яка називається «Розмежування відносин у сфері господарювання з іншими видами відносин». У цій статті, зокрема, встановлено, що не є предметом регулювання даного Кодексу (а отже, і предметом господарського права): а) майнові та особисті немайнові відносини, що регулюються ЦК; б) адміністративні та інші відносини управління за участі суб’єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб’єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб’єкта господарювання.

  Що стосується організаційно-господарських відносин, то з даної норми чітко випливають дві суттєві ознаки перших. Це відносини управління за участю суб’єктів господарювання, в яких орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт організаційно-господарських повноважень: а) наділений господарською компетенцієюі; б) реалізує зазначену компетенцію, тобто здійснює названі повноваження безпосередньо щодо суб’єкта господарювання. Господарською компетенцією відповідного органу вважається компетенція, що охоплює сукупність його юридичних прав та обов’язків у сфері господарювання  Причому істотною умовою виступає та обставина, що ці права та обов’язки повною мірою чи переважно стосуються саме господарської діяльності, спрямовані на її організацію, регулювання та управління нею. Без наявності вказаних двох ознак відносини з управління, навіть за участю суб’єктів господарювання, не є організаційно-господарськими.

Заради справедливості слід визнати, що на сьогоднішній день з боку представники вітчизняної науки адміністративного права немає серйозних спроб включити організаційно-господарські відносини, що є предметом регулювання господарського права, до складу адміністративних відносин. Подібні наміри є наслідком радянського минулого і дістають вияв у висловлюваннях окремих сучасних цивілістів.

Однак стосовно господарсько-виробничих відносин не все так однозначно. Для розмежування їх з цивільними відносинами потрібні, як видається, додаткові аргументи.! пошук тут можна вести у двох напрямках: 1) аналіз інших норм ГК на предмет наявності потрібних застережень; 2) порівняльний аналіз цивільних і господарських правовідносин з метою виявлення їх суттєвих відмінностей.

    Що стосується положень ГК, то слід, на наш погляд, визнати, що нині навряд чи можна назвати ще якийсь законодавчий акт, у якому б так наполегливо провадилось розмежування між нормами ГК і ЦК, а, відповідно, і відносинами, які ними регулюються, При цьому можна вказати лише на один суттєвий недолік - недостатність послідовності, у якій якраз і відображаються кричущі проблеми колізійності, суперечливості, а іноді і взаємовиключення відповідних положень обох кодексів. При цьому важливим е загальне положення, закріплене у ст. 7 ГК, у якому законодавець не тільки не визначає якогось особливого статусу у регулюванні господарських відносин для ЦК, а й навіть і не згадує про нього. Це важлива обставина, про яку часто забувають у законотворчій діяльності, у правозастосовній практиці і, на жаль, у багатьох наукових дослідженнях.

    У цілому в ГК можна виділити не менше шести способів розмежування застосування норм ЦК і ГК.

  1.  Кодекс чітко визначає відносини, що регулюються нормами ГК, і відносини, що регулюються нормами ЦК. Так відповідно до ст. 306 ГК перевезення вантажів регулюється цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами портними статутами та іншими нормативно-правовими актами (ч. 5), а відносини, пов’язані з перевезенням пасажирів та багажу, - ЦК та іншими нормативно-правовми актами (ч. 6).
  2.  ГК чітко визначає відносини, що регулюються нормами ГК, і відносини, що регулюються нормами ЦК, а також субсидіарне застосування положень ЦК до відносин, які не врегульовані ГК. Наприклад, за ч. ст. 264 ГК основні вимоги щодо укладення та виконання договорів поставки встановлюються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. А згідно з ч. 6 ст. 265 ГК реалізація суб’єктами господарювання товарів негосподарюючим суб’єктам здійснюється правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК про договір купівлі-продажу.
  3.  У цілій низці статей ГК визначаються господарські відносини, регулювання яких здійснюється виключно цим Кодексом і прийнятими відповідно до нього і нормативно-правовими актами. Так, зі ст. 278 ГК правові умови створення та діяльності товарних бірж, а також основні правила здійснення торговельно-біржової діяльності визначаються цим Кодексом, прийнятими відповідно до нього законами та іншими нормативно-правовими актам

  4.В окремих випадках ГК встановлює умови застосування положень ЦК. Наприклад, за ст.154 ГК відносини, пов’язані з використанням у господарській діяльності та охороною прав інтелектуальної власності, регулюються цим Кодексом та іншими законами, а положення ЦК застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Зазначене правило міститься і у статтях 179, 182, 193, 202 тощо ГК.

 5. Стосовно регулювання інших відносин ГК встановлює пріоритет норм того чи другого Кодексу одна перед другою (статті 92, 350, 355 ГК).

 6.  ГК допускає можливість запозичення положень ЦК для регулювання певної групи господарських відносин (статті 291, 294).Така юридична техніка, безперечно, не є ідеальною. Більшість із цих конструкцій обумовлена суб’єктивною неможливістю вилучити з тексту ЦК положення, що стосуються господарських відносин, і врегулювати їх виключно нормами ГК, як це пропонується рядом вчених. Однак наведене абсолютно не свідчить про те, що ГК, як стверджує Н. С. Кузнецова, слід розглядати в якості додатка до ЦК, який не може суперечити останньому1.

   При порівняльному ж аналізі цивільних і господарських відносин визначальним фактором має бути зазначений раніше «концептуальний підхід», пов’язаний з приватним характером цивільних відносин і відмежуванням їх від публічних. Як загальновідомо, за класичним висловлюванням римського юриста Ульпіана, публічним правом є те, що стосується становища Римської держави, приватним - яке стосується блага окремих осіб (Д.1.1.2). Виходячи з цього положення все, що стосується інтересів України і українського народу, є публічним.

  Майнові відносини як предмет цивільного права, за нинішнім його визначенням поділяються принаймні на дві групи: 1) відносини у цивільно-правовій (приватній) сфері за участі фізичних осіб і 2) відносини у сфері господарювання за участі суб'єктів господарювання (господарські відносини).

  Господарські відносини існують в особливій сфері - сфері господарської діяльності. У ст. З ГК під господарською діяльністю розуміється діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Чи можна визнати господарську діяльність приватною? Безперечно, ні. Адже виключно за результатами цієї діяльності формується ВВП, наповнюються бюджет, пенсійний та інші соціальні фонди, від яких напряму залежить уся соціальна інфраструктура країни. Де ж тут тільки приватні інтереси окремої особи?!

Відповідно до наведеного будується і правове регулювання господарських відносин. Згідно з ч. З ст. 5 ГК суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства. Місце і роль держави у сфері господарювання визначені гл. 2 ГК. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб’єктів господарювання є: державне замовлення, державне завдання; ліцензування, патентування і квотування; сертифікація та стандартизація; застосування нормативів і лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій (ч. 2 ст. 12 ГК).

Відповідно до особливостей господарської діяльності як діяльності публічної визначається і особливий суб'єктний склад господарських відносин. Згідно із ст. 2 ГК учасниками відносин у сфері господарювання є суб’єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб’єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-госпо- дарські повноваження на основі відносин власності.

Звичайна фізична особа не може бути суб’єктом господарських відносин. Щоб стати таким суб’єктом, треба стати публічним. Через процедуру державної реєстрації, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців суб’єкт господарювання набуває певного публічного статусу, що забезпечує як його особисті інтереси, так й інтереси держави: суспільства. При цьому згідно зі ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» [14] публічності набуває (тобто є відкритою і доступною) інформація не тільки про суб’єктів господарювання, а й про їх засновників (учасників).

У той же час, участь фізичної особи у цивільних відносинах у силу їх приватного характеру майже нікого не цікавить. Більше того, Конституція України, ЦК у багатьох випадках захищають саме недоторканність приватного життя.

 Свої й суспільні інтереси держава активно захищає. Згідно з ч. 13 ст. 58 ГК діяльність незареєстрованого суб’єкта господарювання забороняється. Доходи, одержані таким суб'єктом, стягуються до Державного бюджету України в установленому законом порядку. А за певних умов за подібні по- рушення можуть стягуватися адміністратив штрафи (ст. 240 ГК), наступає адміністративна, а згідно зі ст. 202 Кримінального кодексу України - і кримінальна відповідальність. Виходячи з цього майнові господарські відносини навряд чи можна визнавати однорідними з відносинами за участі фізичних осіб, а їх публічний характер суперечить правовій природі цивільних відносин і виключає обгрунтованість і доцільність визнання їх предметом цивільного права.

 Досвід розвинених капіталістичних краї свідчить, що переважна їх більшість ще у 20-30 pp. минулого століття відмовилась від  ліберальної економічної теорії, заснованій на виключно приватноправовій моделі регулювання сфери господарювання, яка майже повністю виключала державне управління  економікою і дотримувалася принципу регулювання «невидимою рукою». Неоліберальні (Ф- Хайєк, М. Фрідман, В. Ойкен) та нові економічні теорії (Д. Кейнс та ін.) успішний  розвиток економіки пов’язували саме з ак- тнвним державним регулюванням, тобто переходом до змішаної моделі регулювання економічних процесів. Капіталізм сам по собі не має механізмів саморегуляції останніх.

Крім того з розвитком капіталістичних форм господарювання виникла ще одна проблема - домінування приватного (цивільного) інтересу над інтересами суспільства, що створювало загрозу потребам загального еволюційного прогресу людства, оскільки розвиток індивіда можливий тільки у суспільстві. Необхідність захисту суспільних, публічних інстресів також сприяла пошуку Нових форм правового регулювання економіки. Цивільне право - це право індивідуальних, розділених приватних суб’єктів. Тому за своєю природою воно не могло забезпечити нові потреби. Відповіддю стала розробка теорії господарського права [1; 2].

    Практична цінність господарсько-правової концепції полягає якраз у тому, що вона поєднує два необхідних елемента для забезпечення успішного, стабільного і збалансованого економічного розвитку суспільства - приватну ініціативу та державне централізоване, що, як підтверджується досвідом більшості досвідом більшості розвинених зарубіжних країн, є умовою соціальної стабільності й дозволяє комплексно вивчати і регулювати ці дві, безперечно, не однорідні, але такі необхідні сторони однієї медалі.

Необхідність ще більшого посилення державного регулювання сфери господарювання зумовлена світовою фінансово-економічною кризою і, на наше глибоке переконання, ще більшими загрозами у зв’язку з обмеженими природними ресурсами і глобальними змінами клімату, що може взагалі поставити людство на межу виживання [15].

З урахуванням викладеного закономірним виявляється лише один висновок. Цивільне і господарське право як галузі права розрізняються своїми предметами регулювання. Включення до предмета цивільного права майнових господарських відносин не дозволяє максимально ефективно забезпечити правове регулювання сфери господарювання, сталий розвиток економіки і, у той же час, шкодить потребам регулювання і захисту цивільних інтересів громадян. Це потребує негайного розмежування предметів цивільного і господарського права та їх кодифікації як окремих самостійних галузей права. Відповідно, ЦК і ГК треба сприймати як повноправні галузеві законодавчі акти зі своїми предметами регулювання. Із ЦК необхідно вилучити норми, що регулюють господарські відносини, і зосередити правове регулювання останніх у нормах ГК й інших нормативно-правових актів, розроблених на його основі.

Список використаних джерел

  1.  Прилуцький Р. Б. Цінність, перевірена часом: господарському праву сто років / Р. Б. Прилуцький // Юридична наука. - 2011. - № І. - С. 93-100.
  2.  Прилуцький Р. Моделі правового регулювання сфери господарювання і фінансово-економічна криза в Україні / Р. Прилуцький // Право України. - 2010. - № 6. - С. 122-126.
  3.  Иоффе О. С. Избранные труды по гражданскому праву: Из истории цивилистической мысли. Гражданское правоотношение. Критика теории «хозяйственного права» / О. С. Иоффе. - М.: Статут, 2000. - 777 с.
  4.  Алексеев С. С. Государство и право: учеб. пособ. / С. С. Алексеев. — М. : ТК Велби, Проспект, 2006.- 152 с.
  5.  Волинка К. Г. Теорія держави і права: навч. посіб, / К. Г. Волинка. - К.: МАУП, 2003. - 240 с.

1 У цьому зв'язку певні сумніви виникають при аналізі положень інформаційного листа Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р. № 01-8/211 «Про деякі питання застосування Цивільного і Господарського кодексів України» [ІЗ], в якому, наприклад, стверджується, що ст. 293 ГК (договір міни (бартеру) і статті 715,716 ЦК співвідносяться між собою як загальна і спеціальні, норми яких підлягають переважному застосуванню перед ст. 293 ГК (п. 1). Як видно з наведеного вище, ГК містить вказівки, коли мають бути застосовані норми ЦК, - якщо якісь відносини не врегульовані чи не повністю врегульовані ГК. У ст. 293 ГК про необхідність застосування норм ЦК взагалі не згадується. Із цього випливає логічний висновок, що у господарській діяльності бартер, за задумом законодавця, має особливості, що відрізняють його від договору міни у цивільних відносинах. У протилежному разі, чим пояснити, що майже в усіх випадках умови і порядок застосування положень ЦК визначаються, а у названій статті ні?

PAGE  1




1. модуль 1 Адреналин альфа бетаадреномиметик
2. Тогда была подписана Международная конвенция по охране птиц к которой Россия присоединилась в 1927 году.html
3. на тему- Характеристика Ніобію та його сполук ЗМІСТ ВСТУП
4. Формирование пространственных представлений у детей старшего дошкольного возраста как условие предупреждения дисграфии
5. ре- Красители Viride nitens Methylenum coerulenum ethcridini lcts Нитрофураны
6. белые и цветные Чернобелые сканеры позволяют считывать штриховые изображения и полутоновые
7. Используя взаимосвязь показателей динамики определите уровни добычи нефти в одном из регионов и недо
8. тема это совокупность политических партий и взаимосвязей между ними.html
9. Алисы в стране чудес или Безумный день
10. положен ность к заболе ваниям Творческий потенциал Твор