Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Одеса ~

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

Державний вищий навчальний заклад

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Фоміна Тетяна Володимирівна

УДК 657.7

ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА

ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ

НА ПІДПРИЄМСТВАХ ОЛІЙНОЖИРОВОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ

Спеціальність 08.00.09 –Бухгалтерський облік, аналіз та аудит

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Одеса –

Дисертацією є рукопис.

Роботу виконано на кафедрі аудиту та оподаткування Кіровоградського національного технічного університету Міністерства освіти і науки України

Науковий керівник –доктор економічних наук, професор

Давидов Григорій Миколайович,

Кіровоградський національний

технічний університет,

декан факультету обліку і фінансів

Офіційні опоненти :     доктор економічних наук, доцент

Максімова Валентина Федорівна,

Одеський державний економічний університет,

професор кафедри бухгалтерського обліку і аудиту

кандидат економічних наук, доцент 

                                       Осмятченко Людмила Михайлівна,

Криворізький економічний інститут Державний вищий навчальний заклад Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана,

заст. директора з науково-педагогічної роботи, завідувач кафедри обліку та аудиту

 

Захист відбудеться “_9_” листопада 2007 року о .00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 41.055.01 в Одеському державному економічному університеті за адресою: 65026, м. Одеса, вул. Преображенська, 8, ауд. 217.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Одеського державного економічного університету за адресою: 65026, м. Одеса, вул. Преображенська, 8.

Автореферат розісланий “жовтня 2007 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради       А.І.Ковальов

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Розвиток національної економіки потребує постійного вдосконалення системи управління, його основних функцій, до складу яких належить і контроль діяльності.

Управління нерозривно пов’язано з контролем. Особлива роль відводиться внутрішньогосподарському контролю як важливому елементу системи управління, адже в умовах ринкової економіки центр економічної діяльності переміщується до первинного осередку всієї економіки - підприємства.

 Ефективна система внутрішньогосподарського контролю дозволяє керівництву впевнитись, що діяльність підприємства знаходиться у відповідності з вимогами чинного законодавства, затвердженою політикою та іншими директивно-нормативними документами підприємства. На даний час в Україні система внутрішньогосподарського контролю з боку законодавчих органів влади не регулюється і не контролюється, у результаті чого підприємства самостійно повинні організовувати та якісно розвивати існуючу систему контролю.

 Суттєвий внесок в науку, який став підґрунтям для подальшого розвитку теорії і практики внутрішньогосподарського контролю, зробили вітчизняні вчені               М. Т. Білуха, Ф. Ф. Бутинець, Б. І. Валуєв, З. В. Гуцайлюк, Г. М. Давидов,                Н. І. Дорош, І. К. Дрозд, Є. В. Калюга, Л. М. Крамаровський, М. В. Кужельний,      А. М. Кузьмінський, В. Ф. Максімова, Л. В. Нападовська, О. А. Петрик,                      В. С. Рудницький, В. Я. Савченко, В. В. Сопко, Б. Ф. Усач, В. О. Шевчук, а також російські вчені В. Д. Андрєєв, І. А. Бєлобжецький, С. І. Бобир, В. В. Бурцев,            Є. О. Кочерін, М. В. Лапухін, В. І. Подольський, С. О. Стуков, В. П. Суйц.

Окремі питання контролю, у тому числі внутрішнього, висвітлювали такі автори, як Р. Адамс, Е. А. Аренс, К. Друрі, Дж. К. Лоббек, Р. Ентоні, Дж. Ріс,                 Дж. К. Робертсон.

Однак, не дивлячись на суттєвий внесок вчених у розвиток теоретичних та практичних аспектів внутрішньогосподарського контролю, все ще мають місце дискусійні питання та недоліки. З теоретичної точки зору, широким дискусіям піддаються питання структури внутрішньогосподарського контролю, поєднання внутрішньогосподарського контролю з обліком і аналізом, невизнання його як самостійної функції управління, ототожнення внутрішньогосподарського та внутрішньовиробничого контролю, відсутність чітких акцентів щодо принципів, на основі яких він має створюватись, невідповідність об’єктів і параметрів контролю тощо. Існуючі моделі побудови та методики здійснення внутрішньогосподарського контролю потребують більш досконалого наукового обґрунтування. Спроби вирішити дане завдання в деякій мірі заповнили прогалини, але отримані результати відносяться лише до окремих об’єктів управління (витрати виробництва, збутова діяльність, матеріальні ресурси, дебіторська та кредиторська заборгованість), і        по суті, не визначають концептуальних напрямків здійснення внутрішньогосподарського контролю. 

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний напрямок дослідження пов’язаний із науково-дослідними роботами, які виконуються на кафедрі аудиту та оподаткування Кіровоградського національного технічного університету за напрямом “Формування наукових основ розвитку системи національного фінансового контролю в Україні”(номер державної реєстрації 0106U000978).

 Дисертаційне дослідження є одноосібно написаною науковою працею, в якій викладено авторський підхід до вирішення важливого наукового завдання –теорії та практики функціонування і особливостей розвитку системи внутрішньогосподарського контролю.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає в обґрунтуванні теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення організації і методики внутрішньогосподарського контролю для потреб управління підприємствами олійножирової галузі.

Реалізація даної мети вимагає постановки і вирішення наступних завдань:

  •  дослідження системи об’єктів контролю підприємств олійножирової галузі, що визначає напрямки удосконалення внутрішньогосподарського контролю;
  •  поглиблення існуючих класифікацій внутрішньогосподарського контролю;
  •  розробка організаційних схем внутрішньогосподарського контролю процесів постачання сировини, виробництва та збуту продукції олійножирових підприємств;
  •  удосконалення методики внутрішньогосподарського контролю на підприємствах олійножирової галузі.

 Об’єктом дослідження є діюча система внутрішньогосподарського контролю на підприємствах олійножирової галузі України.

 Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних та організаційних засад внутрішньогосподарського контролю.

 Методи дослідження. Науковою основою дослідження є загальнонаукові методи пізнання: системний підхід, який використовувався в розробці організаційних схем та методик внутрішньогосподарського контролю, при його класифікації, при обґрунтуванні практичних шляхів підвищення ефективності внутрішньогосподарського контролю; історико-логічний метод, за допомогою якого визначено загальні тенденції розвитку внутрішньогосподарського контролю; методи теоретичного узагальнення, групування і порівняння для визначення та уточнення категорійно-понятійного апарату; методи спостереження для вивчення стану внутрішньогосподарського контролю на досліджуваних підприємствах олійножирової галузі.

 У роботі також використано загальнонаукові методи, а саме: аналіз, синтез, індукція, дедукція, конкретизація, абстрагування та методичні прийоми: вибірка, узагальнення, моделювання, огляд, підрахунок, тестування, аналітичні процедури.

 Інформаційною базою дослідження слугували праці вітчизняних і зарубіжних учених з бухгалтерського обліку і контролю, інша спеціальна література, матеріали конференцій з проблем бухгалтерського обліку та контролю, оприлюднені статистичні дані, нормативно-правові акти України, а також результати, отримані автором у результаті вивчення стану системи внутрішньогосподарського контролю на підприємствах олійножирової галузі України.

Наукова новизна результатів дослідження. Отримані в процесі дослідження наукові результати у сукупності розв’язують на теоретичному та прикладному рівнях комплекс питань, пов’язаних із удосконаленням організації і методики внутрішньогосподарського контролю. Основні результати, що становлять наукову новизну і мають значення для розвитку системи внутрішньогосподарського контролю, полягають у наступному:

вперше:

  •  запропоновано графічну трьохвимірну модель взаємозв’язку процесів виробництва, відвантаження продукції та надходження коштів за неї, яка дозволяє встановити базисну контрольну точку як один із основних параметрів системи контролю;

удосконалено:

  •  класифікацію внутрішньогосподарського контролю шляхом виділення таких ознак: відношення до об’єкту, час, періодичність, форма, методика здійснення, повнота охоплення об’єктів контролю;
  •  організаційні схеми внутрішньогосподарського контролю процесів постачання сировини, виробництва та збуту продукції, що передбачають послідовність, періодичність, центри та способи виконання контрольних процедур і забезпечують раціональний розподіл контрольних функцій та ефективну взаємодію підрозділів підприємства в оперативному, тактичному і стратегічному режимах управління;
  •  організаційні регламенти і стандарти внутрішнього аудиту;

набули подальшого розвитку:

  •  зміст поняття внутрішньогосподарського контролю інтерпретованого як функція управління;
  •  система об’єктів контролю підприємств олійножирової галузі;
  •  методика контролю процесів постачання сировини, виробництва і збуту продукції через визначення послідовності, періодичності та порядку виконання контрольних процедур.

 Практичне значення результатів дослідження. Впровадження в практику розроблених у дисертації положень дозволяє підвищити ефективність системи внутрішньогосподарського контролю підприємств олійножирової галузі України.

Одержані результати дисертаційної роботи підготовлені для практичного використання у формі методичних рекомендацій. Положення методичних рекомендацій застосовуються при вирішенні актуальних завдань організації і методики внутрішньогосподарського контролю. Результати дисертаційного дослідження впроваджено в практичну діяльність олійножирових підприємств, про що отримано відповідні документи від ЗАТ “Креатив”, м. Кіровоград (довідка № 412 від 04.09.2006 р.), ЗАТ “Завод модифікованих жирів, м. Кіровоград               (довідка № 222/01-02 від 04.07.2007 р.), ВАТ “Кіровоградолія”, м. Кіровоград (довідка № 2113/04-06 від 11.09.2006 р.).

Основні теоретичні положення використовують у курсах лекцій і підготовці навчальних модулів у навчальному процесі Кіровоградського національного технічного університету при викладанні курсів “Державний фінансовий контроль”, “Аудит”, “Організація і методика аудиту”, “Особливості аудиту в галузях”    (довідка № 08-19/1509 від 10.10.2006 р.).

 Апробація результатів дисертації. Основі висновки та положення дисертації доповідались на першій всеукраїнській науково-практичній конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю (м Черкаси, 2002 р.); на науково-практичній конференції “Актуальні проблеми теорії та практики аудита в Україні” (м. Запоріжжя, 2002 р.); на міжнародній міжвузівській науково-практичній конференції “Удосконалення обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”(мм. Тернопіль - Мукачево, 2004 р.) та на міжвузівській науково-практичній конференції “Майбутнє - аудит”(м. Кривий Ріг, 2006 р.).

 Публікації. За результатами дослідження опубліковано 12 наукових праць загальним обсягом 5,6 друк. арк., з яких особисто автору належить 4,6 друк. арк.      Із них 8 –у наукових фахових виданнях обсягом 4,5 друк. арк., з яких особисто автору належить 3,5 друк. арк., 4 –матеріали конференцій на 1,1 друк. арк.

 Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Обсяг роботи - 168 сторінок друкованого тексту. Дослідження містить 11 таблиць на 8 сторінках, 9 рисунків на  3 сторінках, список використаних джерел становить 157 найменування на                11 сторінках, 20 додатків на 163 сторінках.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми, показано зв'язок дисертації з науковими темами, визначено мету, завдання, об’єкт, предмет, метод дослідження, розкрито наукову новизну і практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі “Внутрішньогосподарський контроль: сутність, сучасний стан та перспективи розвитку”оцінено результати, отримані дослідниками-попередниками, що надало можливість визначити дискусійні та невирішені питання, які гальмують подальший розвиток теорії і практики внутрішньогосподарського контролю.

Автор виходить з того, що об’єктами внутрішньогосподарського контролю є три групи економічних об’єктів: господарські процеси (рис.1), ресурси, що формуються в результаті здійснення процесів (рис.2) та економічні показники діяльності –витрати основних сфер діяльності, доходи, фінансовий результат. Ці три групи об’єктів знаходяться у полі впливу функцій контролю, що здійснюється в оперативному, поточному й стратегічному режимах управління.

Внутрішньогосподарський контроль розглядається як функція управління, що являє собою процес постійного впливу на об’єкти через відстеження відхилень та корекції управлінських рішень задля приведення фактичного стану об’єктів до бажаного, що є головною ціллю внутрішньогосподарського контролю. 

Його відмінна риса від інших функцій управління полягає в тому, що він впливає на локальні господарські операції, які визначають фінансові результати, в превентивному режимі, тобто ще на стадії зародження.  

c7

c2

c7

c4

b2




1. Вариант 3 1. Заполните таблицу по персоналиям по следующим разделам философии-.
2. Контрольная работа- Заочное производство
3. Производственная санитария.html
4. по теме Защита окружающей среды для учащихся 1011 классов.html
5. Туринская плащаница
6. Статья 2. Уставный капитал и иное имущество Банка России являются федеральной собственностью
7. і Основні етапи і роль науки в розвитку охорони праці
8. Торговый Дом Б л е с к С е р в и с ул
9. Основные положения аудита
10. [0.13.2] SCSI2 [0
11. Общие принципы лечения диффузных заболеваний соединительной ткани
12. Курсовая работа- Виробнича програма підприємницької зовнішньоекономічної діяльності
13. а для студентов 2 курса 3аочного отделен1ля по опециальности 080200
14. Российский государственный профессиональнопедагогический университет Институт экономики и управления
15. Методика підготовки і проведення лекції на тему- Особливості обліку інших зовнішньоекономічних операцій
16. Тема 4 Прийоми дослідження документальних даних в практиці роботи правоохоронних органів Питання для обго
17. 8трасмиссионное масло аксиальнопоршневой гидронасос макс крут момент- 280Нммощность 58кВт КПД0
18. Избранная Рада и ее реформы1
19. 6 На первый взгляд трудовые права российских женщин основательно защищены Конституцией Кодексом закон.
20. Тема 12 Выполнила