Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема уроку- Змістові теорії мотивації.html

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Основні терміни й поняття:

Тема уроку: Змістові теорії мотивації.

Мета уроку: - Глибоке вивчення нової теми; перевірити; оцінити знання учнів по попередній темі;

- розвивати в учнів пам’ять, активне і логічне мислення;

- виховувати професійну етику, любов до обраної спеціальності,    культуру спілкування.

         Тип уроку: комбіновані

         Вид уроку: бесіда

Динамічне забезпечення: роздатковий матеріал

Основні поняття і терміни: менеджмент, менеджер, мотивація, потреба,     спонукання.

Хід уроку

  1.   Організаційна частіша:
  2.   рапорт чергового про відсутність на уроці;
  3.   перевірка готовності учнів до уроку.
  4.   Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Вправа «Незакінчене речення»

  1.   Мотивація в широкому розумінні - це процес...?
  2.   Ефективна реалізація функцій мотивацій потребує усвідомлення тою, що спонукає....?
  3.   Ефективна реалізація функцій мотивацій потребує розуміння тою, як направити ці спонукання...?
  4.   Потреба - це особливий стан....?
  5.   Потреби першої черги,... ?
  6.   Потреби другої черги, які...?
  7.   Потреби першої черги закладені.... ?
  8.   Потреби другої черги - є наслідком...?
  9.   спонукання - це потреба...?
  10.   Коли людина досягає поставленої мети її потреба може бути.
  11.   Вивчення нового матеріалу:

«Практика завжди має видовбуватися з ґрунтовної теорії, ворота якої - перспектива» (Леонардо да Вінчі (1452-1519) Італійський живописець,

Скульптор)

  1.  Теорія ієрархії потреб Абрахама Маслоу IV Закріплення нового матеріалу:

При закріпленні інформації використовую роботу учнів із самостійною вправою.

Ситуаційна вправа 

Тема: Змістовні теорії мотивації

5.Самореалізації

Уявіть, що ви зі своїми друзями вирушили в навколосвітню подорож на судні та серед океану потрапили в шторм. Судно розбилося об рифи. Ви з друзями врятувалися на безлюдному острові. Пофантазуйте, які потреби і яким чином ви будете задовольняти на безлюдному острові в першу, другу та наступні черги. Побудуйте свою « піраміду потреб.

4.Поваги

                                  

3.Спілкування

2.Житлі

1.Житлі

       

Оберіть правильну відповідь

  1.   Процес спонукання працівників до діяльності для досягнення цілей організації - це:

а)планування;

б) організація;

в) мотивація;

г) контроль.

  1.   Особливий стан психіки індивіда, що являє собою усвідомлену незадоволеність - це:

а) потреба;

б)втрата;

в) побоювання;

г) пригнічення;

  1.   Фізіологічні потреби є потребами:

а) першої черги;

б) другої черги;

в)третьої черги;

г) четвертої черги;

  1.   Соціально-психологічні потреби є потребами:

а) першої черги;

б) другої черги;

в) третьої черги;

г) четвертої черги

  1.   Спонукання являє собою:

а) Спрямованість здійснити конкретну дію;

б) примушення діяти певним чином;

в) змушення до дій проти бажання;

г) жодне з тверджень є вірним.

  1.   ступінь задоволення потреби після здійснення дій впливає на:

а) на розуміння потреби;

б) на усвідомлення її наявності;

в) на мотиви поведінки в майбутньому;

г) на доведення інформації про дій іншим особам.

7 Потреби, пов’язані із забезпечення виживання людини:

а) фізіологічні потреби;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації.

8. потреби, пов’язані з необхідністю об’єднуватися з іншими людьми, - це:

а) фізіологічні потреби;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації

9. потреби в задоволенні самолюбства людини - це:

а) потреби в повазі;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації.

V підведення підсумків уроку:

Коментар викладача щодо кожного етапу уроку.

VI. Домашнє завдання:

Підручник О. Є. Кузьмін, О. Г. Мельник «Основи менеджменту»

Змістові теорії мотивації.

Менеджмент — це система наукових знань, мистецтво та досвід втілених у діяльності професійних управлінців для досягнення цілей організації шляхом використання праці інтелекту, та мотивів поведінки інших людей.

Менеджер - це людина що займає постійну керівну посаду наділена повноваженнями і приймає в межах їх управлінське рішення за певними видами діяльності організації.

Мотивація - це процес спонукання працівника до діяльності для досягнення цілей організації.

Потреба - особливий стан психіки індивіда, усвідомлення ним незадоволеності, відчуття нестачі чогось «браку», відображення невідповідності між внутрішнім станом і зовнішніми умовами.

Спонукання - це потреба, усвідомлена з точки зору необхідності здійснення конкретних цілеспрямованих дій.

Вправа «Незакінчене речення»

  1.   Мотивація в широкому розумінні - це процес...?
  2.   Ефективна реалізація функцій мотивацій потребує усвідомлення тою, що спонукає....?
  3.   Ефективна реалізація функцій мотивацій потребує розуміння тою, як направити ці спонукання...?
  4.   Потреба - це особливий стан....?
  5.   Потреби першої черги,... ?
  6.   Потреби другої черги, які...?
  7.   Потреби першої черги закладені.... ?
  8.   Потреби другої черги - є наслідком...?
  9.   спонукання - це потреба...

Експрес - тести

Оберіть правильну відповідь

1 Процес спонукання працівників до діяльності для досягнення цілей організації - це:

а) планування;

б) організація;

в) мотивація;

г) контроль.

  1.   Особливий стан психіки індивіда, що являє собою усвідомлену незадоволеність - це:

а) потреба;

б) втрата;

в) побоювання;

г) пригнічення;

  1.   Фізіологічні потреби є потребами:

а) першої черги;

б) другої черги;

в) третьої черги;

г) четвертої черги;

  1.   Соціально-психологічні потреби є потребами:

а) першої черги;

б) другої черги;

в) третьої черги;

г) четвертої черги

  1.   Спонукання являє собою:

а) Спрямованість здійснити конкретну дію;

б) примушення діяти певним чином;

в) змушення до дій проти бажання;

г) жодне з тверджень є вірним.

  1.   ступінь задоволення потреби після здійснення дій впливає на:

а) на розуміння потреби;

б) на усвідомлення її наявності;

в) на мотиви поведінки в майбутньому;

г) на доведення інформації про дій іншим особам.

7 Потреби, пов’язані із забезпечення виживання людини:

а) фізіологічні потреби;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації.

  1.  потреби, пов’язані з необхідністю об’єднуватися з іншими людьми, - це:

а) фізіологічні потреби;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації

  1.  потреби в задоволенні самолюбства людини - це:

а) потреби в повазі;

б) потреби в безпеці;

в) соціальні потреби;

г) потреби в самореалізації.

Тема уроку: Змістовні теорії мотивації Мета уроку:

  1.   Навчальна: з’ясувати зміст потреб і їхню класифікацію; оцінити знання учнів по попередній темі.
  2.   Розвиваюча: формувати і розвивати логічність і послідовність викладення своєї думки.
  3.   Виховна: виховувати економічне мислення та розвивати допитливість і самостійність.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: розповідь

Дидактичне забезпечення: роздатковий матеріал, дидактичні і  інтерактивні вправи.

Основні терміни і поняття: менеджмент, менеджер, потреба, мотивація.

Хід уроку

І. Організаційна частина:

  1.   Рапорт чергового про відсутніх на уроці;
  2.   Перевірка готовності учнів до уроку.
  3.  Актуалізація опорних знань умінь і навичок;

Опитування проводиться у вигляді гри «Рулетка».

Гра «Рулетка»

Умови гри вибираються два учасника між якими буде проводитись поєдинок, які обирають числа від 1-12, під якими зашифровані запитання. Переможець той учасник який дав правильну відповідь на 5 запитань підряд.

Запитання до гри «Рулетка»

  1.   Дайте загальну характеристику терміну «Потреба»
  2.   Назвіть класифікацію потреб.
  3.   Яка особливість потреб першої черги.
  4.   Дайте загальну характеристику потребам другої черги.
  5.   Дайте визначення мотивації
  6.   Що передбачає поняття «Потреби першого порядку» за А. Маслоу.
  7.   Поясніть головні складові теорії ієрархії потреб А. Маслоу.
  8.   Поясніть сутність потреби в безпеці.
  9.   Дайте загальну характеристику соціальним потребам працівника 10.Чим вмотивовується потреба в повазі?

11 .Як може бути забезпечена потреба в самореалізації працівників.

12.Як на вашу думку можна пояснити потреби працівника в успіху?

ІІІ.Вивчення нового матеріалу:

«... Ми часто думаємо ,що нам хтось заважає. Насправді ж ми самі собі заважаємо, перш за все тим, що не вміємо чи не насмілюємось йти поверх бар’єрів.»

Сутнісна характеристика потреб в піраміді А. Маслоу.

Робота із роздатковий матеріалом.

ІУ.Закріплення нового матеріалу:

Група учнів ділиться на підгрупи по 4-5 чоловік і розглядають ситуаційну вправу.

Висновки обґрунтовують.

Проводиться дискусія згідно висновків розглянутої ситуаційної вправи

Ситуаційна вправа

Припустімо, що випускниця вищого      училища опинилася перед вибором:

  1.   Піти працювати по спеціальності за 600 грн.
  2.   Продавцем готового одягу з оплатою 900 грн.
  3.   Вступити до вищого закладу з оплатою за навчання 3000 грн. на рік. Дівчина вирішила піти працювати по спеціальності і вступити до ВУЗУ,

отримати вищу освіту відповідно до своєї спеціальності на заочному відділенні.

Завдання:

  1.   Обґрунтуйте альтернативу її вибору;
  2.   Складіть структуру потреб, які вона зможе задовольнити зробивши цей вибір.
  3.   Проаналізуйте чим керується людина, задовольняючи свої потреби ваші варіанти.
  4.   Ваш вибір в даній ситуації.
  5.   Підведення підсумків уроку:

Коментар викладача щодо кожного етапу уроку.

Дебрифінг

Обговорюю з учнями такі питання:

  1.   Що сподобалось учням на уроці?
  2.   Що б учні хотіли змінити в ході уроку?
  3.   Який досвід, нові знання, вони набули на уроці?
  4.   Домашнє завдання:
  5.  Сутнісна характеристика потреб в піраміді А. Маслоу


                                      Змістовні теорії мотивації

Змістовні теорії мотивації ґрунтуються на ідентифікації таких внутрішніх потреб, які примушують людей діяти так, а не інакше. Іншими словами, змістовні теорії мотивації являють собою спроби визначити і класифікувати потреби людей, що спонукають їх до дій. Знаючи потреби підлеглих, менеджер може створювати умови і для їх задоволення таким чином, щоб забезпечити досягнення цілей організації.

Найвідоміші змістовними теоріями мотивації є такі:

  1.   теорія ієрархічних потреб Абрахама Маслоу;
  2.   теорія ERG Клейтона Альдерфра;
  3.   теорія потреб Девіда МакКлеланда;
  4.   теорія мотиваційної гігієни. Фредеріка Герцберга

1 .В основу теорії ієрархії потреб Лбра.аіма Маслоу покладено:

  1.   тезу про те, що поведінка людини спрямовується намаганням задовольнити її найсильнішу на даний момент потребу;
  2.   передбачення, що потреби людини мають ієрархічну структуру, тобто вони можуть бути впорядковані за критерієм зростання їх важливості для людини;

Загальні

приклади

приклади

  1.   припущення, що найсильніша потреба визначає поведінку людини доти, доки вона не буде задоволена. Це означає, що потреби задовольняються в певному порядку: потреби нижчого рівня мають бути в прийнятому ступені задоволені, перш ніж для даної людини стануть істотно важливими потреби більш високого рівня.

Ієрархія потреб за А. Маслоу

Організаційні


Ієрархія потреб за А. Маслоу

Потреби першого порядку (іфізіологічні, базові) пов’язані із забезпеченням фізичного виживання людини ( потреби в їжі, житлі, родині, тощо).Такі потреби задовольняються через систему оплати праці.

Після задоволення прийнятою у даному суспільстві мірою базових потреб для даного робітника набувають значення потреби наступного рівня - потреби в безпеці. Такі потреби означають, що базові потреби і надалі будуть

задовольнятися. Способами задоволення таких потреб можуть бути: пенсійна система; страхування; права, що забезпечують трудовим стажем, членством в профспілках тощо.

Далі потреби задовольняються в такій послідовності:

  1.  соціальні проблеми - це потреби об’єднуватися з іншими

людьми(приналежність до фірми, робочої групи, спортивної команди тощо);

  1.  потреби в повазі - потреби в задоволенні самолюбства людини(

усвідомлення особистих досягнень, компетенції і визнання іншими людьми);

  1.  потреби в самореалізації -потреби людини в реалізації своїх

потенційних можливостей, в зростанні як особистості.

Фізіологічні

потреби

Потреби в безпеці

Соціальні

потреби

Потреби в шануванні

Потреби в самореалізації

Потреби, які людина має задовольняти, щоб вижити( базові потреби в їжі, воді, житлі тощо).Ефективне управління забезпечується відповідними механізмами оплати праці та створенням відповідних умов праці.

Пов’язані з прагненням до стабільного, безпечного стану, захищеного від страху і болю, та ін. Ефективне управління здійснюється створенням зрозумілої та надійної системи соціального страхування робітників, чіткими та справедливими правилам

регулювання їх діяльності, оплатою праці вище

прожиткового мінімуму, незалученням їх до прийняття ризикових рішень і виконання дій, пов’язаних з ризиком та змінами.

Пов’язані з прагненням людини брати участь в спільних діях,

громадських заходах, бути членом будь- яких об’єднань, організацій належать до певного класу тощо. Ефективне управління забезпечується складанням функцій, які потребують розширеної сфери соціальних контактів.

Ці потреби відображають бажання людей бути

компетентними, сильними, здібними. Впевненими в собі, а також необхідність, щоб оточуючі визнавали їх таки. Ефективне управління забезпечується ми

використанням різноманітних форм вираження визнання та досягнень.

Потреби

виявляються в

прагненні

людини

найповніше

використовувати

свої знання,

здібності, вміння

та навички. Для

ефективного

управління

необхідно

давати

робітникам

оригінальні

завдання,

виконання яких

потребує

творчості та

свободи дій.

Таким чином теорія Маслоу стверджує, що в основі прагнення людей до праці лежать їхні численні потреби. Отже, для того щоб мотивувати підлеглого, керівник має надати йому можливість задовольнити його потреби, але так, аби забезпечити досягнення цілей всієї організації.

Сучасні західні фірми в цілому задовольняють соціально визнані базові потреби і потреби в безпеці своїх працівників. Однак, потреби вищих рівнів в своїй більшості залишаються не задоволеними. Таким чином, недостатня мотивація працівника до праці обумовлена головним чином тим, що на своєму робочому місці він не в змозі задовольнити потреби в приналежності, повазі і самореалізації.

Необхідність задоволення потреб вищих рівнів західні фірми вирішують шляхом:

  1.   створення атмосфери, що поліпшують між особові контакти працівників організації;
  2.   підтримки виникнення неформальних груп в організації;
  3.   делегування підлеглим додаткових прав і повноважень;
  4.   організації курсів по навчанню, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації кадрів;
  5.   знаходження можливостей задоволення вищих потреб працівників за межами фірми.
  6.  Теорією ERG Клейтона Альдерфра так само, як і теорією А. Маслоу стверджується, що потреби людини мають ієрархічну структуру. Проте в теорії ERG виділені лише три групи потреб робітника:

потреби в існуванні (existent ) потреби в їжі, нормальних умовах праці тощо;

- потреби в cnmKyBaHHi(reiatedness) — потреби в дружніх соціальних і між особистісних відносинах;

- потреби в зростанні( growth) - потреби в самореалізації, самовдосконаленні;

- по друге, стверджується, що на додачу до послідовно-прогресивного процесу задоволення потреб за Маслоу має місце ще й так званий порушуючи-регресійний процес. Останній означає, що якщо людина впродовж тривалого часу відчуває неможливість задоволення потреби в зростанні, то потреби в спілкуванні(приналежності) знову стають основною мотивуючою силою, яка примушує людину спрямувати зусилля в напрямку задоволення потреби нижчого рівня. Іншими словами, якщо потреба вищого рівня(наприклад, в зростанні) виявляється з будь-якої причини блоковано, тоді менеджер повинен спрямувати свої зусилля на переорієнтацію прагнення підлеглого напрямку задоволення потреби у спілкуванні(або існуванні).

  1.  В теорії потреб Девіда МакКлеланда запропоновано три інші види потреб, зокрема:
  2.   потреби е успіху(досягяення), тобто потреби в перевершені, в перевищенні встановлених стандартів діяльності. Під потребами в успіху розуміють потреби в усвідомленні особистих досягнень, а не у винагородженні таких досягнень. Люди з такою потребою намагаються виконати свою роботу краще, якісніше, ефективніше, ніж це було зроблено до них;
  3.   потреби у владі, тобто потреби впливати на поведінку інших людей, бути впливом, „мати вагу”;
  4.   потреби в приналежності, тобто потреби в дружніх, товариських між особових стосунках з колегами по роботі.

Дослідження а показали, що люди з потребами в успіху (досягнення) найбільш мотивовані роботою, яка:

  1.   передбачає особисту (персональну) відповідальність виконавця;
  2.   має чіткий, якісний і швидкий зворотній зв’язок(щоб можна було зробити висновок щодо прогресу у виконанні роботи);
  3.   характеризується помірним ступенем ризику( ймовірність успіху/ невдачі 50:50).

Працівники з а не азарті гравця, які покладаються на випадок в досягненні успіху, але й не ті, хто вибирає легкі завдання, які не дозволяють їм реалізувати себе.

Люди з високими потребами у владі отримують задоволення в ситуаціях, коли несуть відповідальність за дії та поведінку інших людей. Вони віддають перевагу посадам, для яких типові ситуації конкуренції або орієнтації на статус. Вони сконцентровані на зростанні свого впливу, підвищенні власного престижу шляхом підвищення ефективності своєї діяльності.

Люди з високими потребами в приналежності потребують дружніх стосунків, віддають перевагу ситуаціям кооперації, а не конкуренції і потребують взаємовідносин з високим ступенем взаємного порозуміння. Маніпулюючи цією потребою, менеджери створюють почуття сильного командного духу колективу.

За результатами своїх досліджень Д.МакКлеланд зробив такі висновки:

  1.   Люди з потребами в успіху досягають гарних результатів в підприємницькій діяльності, в управлінні власним бізнесом, в управлінні самостійними в рамках великих компаній.
  2.   Висока потреба успіху не є обов’язковою рисою гарного менеджера.
  3.   Потреби в приналежності і у владі тісно пов’язані з успіхом в управлінні. У ефективних менеджерів спостерігають високі потреби у владі і значно менші - в приналежності.
  4.  Теорія мотиваційної гігієни була розроблена Фредеріком Герцбергом на основі даних опитувань на різних робочих місцях, в різних професійних групах і в різних країнах. Мета такого опитування полягала в описуванні ситуацій, за яких робітники відчували чи незадоволеність роботою. Обробка даних опитування дозволила виділити:

„Мотиваційні” та „гігієнічні” фактори теорії Фредеріка Герцберга

„Дійсні мотиватори”

„Гігієнічні фактори”

Визнання результатів праці (заслуг робітника).

Змістовність праці (інтересів до роботи, можливості розвитку особистості). Досягнення в роботі (успішність роботи). Високий ступінь відповідальності.

Просування по службі.

Визнання результатів праці. Можливості творчого та ділового зростання.

Заробітна платня.

Умови праці.

Соціально-трудова політика фірми. Між особистісні стосунки в колективі. Ступінь безпосереднього контролю за працею з боку керівника.

Ставлення безпосереднього керівника.

  1.   фактори, які спонукають людину до високопродуктивної праці і викликають задоволення від роботи. Такі фактори отримали назву „дійсних(істинних) мотиваторів”;
  2.   фактори, що викликають незадоволення в процесі роботи і здійснюють де мотивуючий вплив. Такі фактори називаються „гігієнічними”.

На думку Ф. Герцберга, фактори, що викликають задоволеність і незадоволеність працею, не слід протиставляти. Кожна з цих груп факторів знаходиться ніби-то у власній шкалі вимірювання, де одні діють в діапазоні від(-) до(0), а інші - від (0) до (+).

Гігієнічні фактори формують середовище, в якому використовується робота. Якщо вони відсутні чи недостатньо виражені, то у працівника почуття незадоволеності. Якщо вони достатні, то самі собою не можуть мотивувати людину. Тобто у кращому випадку гігієнічні фактори здатні сформувати нейтральне відношення до роботи( діапазон від (-) до (0)).

Почуття задоволеності роботою спричиняють тільки мотиваційні фактори, використання яких підвищує задоволеність від нейтрального стану (0) до (+).

Отже, згідно з теорії „мотиваційної гігієни”, для того, щоб створити ситуацію мотивації, керівник має забезпечити наявність не тільки гігієнічних, але й мотиваційних факторів.

Мотиваційні фактори пов’язані з характером і суттю самої роботи. Звідси логічно витікає запропонований Ф. Герцбергом метод „збагачення праці”. Метод „збагачення праці” побудований на припущенні, що працівники повинні бути особисто зацікавленими в виконанні тієї чи іншої роботи. Для створення ситуації особистої зацікавленості необхідно, щоб будь-яка виконувана робота відповідала трьом вимогам:

  1.   робота має бути значущою, тобто працівник на основі власної системи цінностей повинен розуміти важливість виконання саме цієї роботи. Іншими словами, робота повинна:
  2.   пред’являти до працівника певні вимоги, щоб мобілізувати його здібності;
  3.   повинна мати певну завершеність, тобто мати конкретний результат.
  4.   виконання роботи має передбачати певну частку відповідальності виконавців. Ступінь цієї відповідальності визначає інтерес працівника до виконуваної ним роботи. Зокрема, працівнику необхідно надати:
  5.   свободу дій в процесі планування його роботи;
  6.   можливість вибору способу виконання тих чи інших операцій;
  7.   певну свободу і незалежність від дріб’язкової опіки і жорстокого контролю з боку керівника.
  8.   наявність зворотного зв’язку. При цьому суттєвим є як спосіб, так і оперативність отримання працівником інформації про результати і якість його праці.

Експрес - тести




1. Резервы обучения чтению
2. Любовь должна быть трагедией, величайшей тайной в мире
3. СОФИЯ 2007 Беременность и роды- Волшебное начало новой жизни - Перев
4. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Ки1
5. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА4 СРАВНИТЕЛЬНАЯ ЭКОНОМИКОГЕОГРАФИЧЕСКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА БЕЛЬГИИ И НИДЕРЛАНДОВ
6. психологическими закономерностями
7. Реферат- Экологическое страхование
8.  В этом оборудовании исправлены недостатки существующих кожухотрубных теплообменников
9. Реферат по Экологии Анализ экологической обстановки в Аргентине факторы ее формирования
10. Варіант 3 Тестові завдання Елементи матриці позначаються- відповідними маленькими літерами з дво
11. ТЕМАТИЧЕСКОЕ МОДЕЛИРОВАНИЕ ДИНАМИКИ СТОИМОСТИ ЦЕННЫХ БУМАГ В рыночной экономике важную роль играют
12. 1 Generl description- wht comes to mind first 1
13.  Конституція України як Основний Закон держави є політикоправовим актом шо має найвищу юридичну силу
14. Разработка программного обеспечения для решения уравнений с одной переменной методом Ньютона (касательных)
15. trophe ~ пища питание ~ совокупность процессов питания клеток и неклеточных элементов различных тканей обесп.html
16. Работа классного руководителя по развитию одаренности детей
17. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук
18. диктатуры дворянства.html
19. Статистика Предмет метод и задачи статистики
20. Реферат- Монтаж щитов, пультов и стативов (автоматизация)