Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Метод фокальних об~єктів МФО це метод пошуку нових ідей шляхом приєднання до вихідного об~єкта вл

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Урок 3 Методи творчого та критичного мислення в проектній технології.

  1.  Метод контрольних запитань

Суть методу контрольних запитань полягає у використанні при пошуку розв’язань творчих завдань списку спеціально підготовлених запитань.

  1.  Метод фокальних об'єктів (МФО), або метод випадковостей (табл.№1)

Метод фокальних об’єктів (МФО) — це метод пошуку нових ідей шляхом приєднання до вихідного об’єкта властивостей або ознак випадкових об’єктів. Застосовується при пошуку нових модифікацій відомих пристроїв і способів, розширенні асортиментів товарів, створенні реклами товарів, сфер застосування відомих речовин, відходів виробництва, а також для тренування уяви.

Метою методу є вдосконалювання об’єкта за рахунок одержання великої кількості оригінальних модифікацій об’єкта з несподіваними властивостями.

Суть методу полягає в перенесенні ознак випадково обраних об’єктів на об’єкт, що вдосконалюється, який лежить ніби у фокусі перенесення й тому називається фокальним. Утворені незвичайні сполучення розвиваються шляхом вільних асоціацій.

  1.   Метод гірлянд випадковостей й асоціацій

Цей метод є розвитком методу фокальних об’єктів. Він допомагає знайти велику кількість підказок для нових ідей шляхом утворення асоціацій. Алгоритм цього методу визначає порядок дій, що ефективніше пояснити на прикладі розв’язання конкретного завдання.

Приклад використання методу гірлянд випадків й асоціацій.

  1.  Визначення синонімів об’єкта.

Гірлянда синонімів для слова «стілець»: стілець — крісло — табурет — диван — лавка.

  1.  Довільний вибір випадкових об’єктів.

Утворимо другу гірлянду зі слів, узятих навмання, наприклад: лампа — решітка — кишеня — кільце — квітка (учні можуть запропонувати інший набір випадкових слів).

  1.  Утворення комбінацій з елементів гірлянд синонімів і випадкових об’єктів, тобто кожний синонім поєднують із кожним випадковим об’єктом.

Таким чином одержуємо: крісло з лампочкою, ґратчастий стілець, диван з кишенями, табурет для квітів тощо.

  1.  Складання переліку ознак випадкових об’єктів (Табл.№2).

Для зручності їх поєднують у таблицю (таблицю можна накреслити на дошці й графи «Ознаки» заповнювати разом з учнями).

  1.  Генерування ідей шляхом почергового приєднання до технічного об’єкта і його синонімів ознак випадково обраних об’єктів.

Наприклад, увівши в гірлянду синонімів ознаки лампочки, можна утворити такі сполучення: скляний стілець; крісло, що випромінює тепло; колбо подібний табурет; прозорий стілець тощо.

Аналогічно одержують нові ідеї конструкцій, приєднуючи до гірлянди синонімів ознаки інших випадкових об’єктів — решітки, кишені, кільця, квітки.

6. Метод функціонально-вартісного аналізу

ФВА (функціонально-вартісний аналіз) — метод техніко-економічного дослідження систем, спрямований на оптимізацію співвідношення між їхніми споживчими властивостями і витратами на досягнення цих властивостей. Метод розробив конструктор Пермського телефонного заводу Ю. М. Соболєв.

Завданням ФВА є досягнення найвищих споживчих властивостей продукції при одночасному зниженні всіх видів виробничих витрат.

Суть методу — поелементний аналіз конструкції (системи, послуги тощо). Ю. М. Соболєв запропонував розглядати кожний елемент конструкції окремо, розділивши елементи за принципом функціонування на основні й допоміжні. З аналізу стало зрозуміло, де «приховуються» зайві витрати. Ю. М. Соболєв застосував свій метод на вузлі кріплення мікротелефону, і йому вдалося скоротити список застосовуваних деталей на 70 %.

Галузь застосування методу ФВА: безперервне вдосконалювання продукції, послуг, виробничих технологій, а також структури організацій.

7. Теорія розв'язання винахідницьких завдань (ТРВЗ)

ТРВЗ не є чіткою науковою теорією. ТРВЗ являє собою узагальнений досвід винахідництва й вивчення законів розвитку науки та техніки. Поява ТРВЗ була спричинена потребою прискорити винахідницький процес.

 Головний принцип ТРВЗ базується на твердженні, що кожне завдання має нескінченну кількість розв’язань. Умови завдань мають бути загальними, абстрактними, не пов’язаними з конкретними життєвими ситуаціями. Ще одна дуже важлива умова формулювання творчого завдання ТРВЗ — орієнтація на результат.

Учитель наводить приклад. Фраза «сходи по хліб» припускає конкретну дію конкретним способом; «купи хліб» дає більш широкий простір для фантазії: по хліб можна побігти, поїхати, пострибати зрештою. А ось умова «добудь хліб» відкриває взагалі найширше поле для діяльності.

  1.  Морфологічний аналіз 

Морфологічний аналіз заснований на побудові таблиці (морфологічної скриньки), у якій перелічуються всі основні елементи, що складають об’єкт, і вказується можливо більша кількість відомих і можливих варіантів реалізації цих елементів. Комбінуючи варіанти реалізації елементів об’єкта, можна одержати найнесподіваніші нові розв’язання.

Приклад морфологічного анализа таблиця №3

Табл.№3

Робота в малих групах

  1.  Проблема: створити презентаційний буклет.
  2.  Намалюйте таблицю (приблизно 5 стовпців на 10 рядків).
  3.  У першому рядку випишіть основні параметри завдання (наприклад, формат, матеріали, обробка, обкладинка, стилістика).
  4.  Заповніть рядки таблиці варіантами цих параметрів (наприклад, матеріали: крейдований папір, дизайнерський папір, папір ручної роботи з вкрапленнями, калька, алюміній, пластик, шовк, наждаковий папір тощо). Варіанти слід намагатися вигадувати цікаві, на хвилинку відійшовши від стандартів — ви завжди потім устигнете до них повернутися.
  5.  Довільно компонуйте окремі комірки в стовпцях і дивіться, що виходить і наскільки це відповідає завданню (наприклад: квадратний формат, чорний дизайнерський папір із кольоровою калькою, заляпаною сріблом, обкладинка зі шліфованого алюмінію з непомітним гравіруванням імені улюбленої яхти генерального директора, дизайн у готичному стилі). Не забувайте виписувати варіанти, що сподобалися, поки що не заглиблюючись у їх критику.
  6.  Коли набереться достатня кількість варіантів, виберіть найбільш підходящий.

Галузь застосування: морфологічний аналіз має багато як найпростіших, так і ускладнених модифікацій. Проте його застосування раціональне для простих об’єктів і там, де можливо знайти нову ідею за рахунок комбінації відомих рішень (реклама, дизайн тощо).

  1.  Винахідництво. Раціоналізаторські пропозиції – рушійна сила у розвитку виробництва.

 Винахідництво — галузь інтелектуальної діяльності, де творчий процес знаходження нового розв’язання технічного завдання, націленого на досягнення істотного ефекту, втілюється у винаході. Винахід — це розв’язання технічного завдання, що належить до матеріального об’єкта (продукту) або процесу здійснення дій над матеріальним об’єктом за допомогою матеріальних засобів (способу). Щоб бути визнаним винаходом, відповідне технічне рішення повинне мати:

  1.  новизну (не бути відомим з існуючого рівня техніки);
  2.  винахідницький рівень (не бути очевидним, виходячи з поточного рівня знань фахівців);
  3.  можливість промислового застосування.

  Винахід є об’єктом інтелектуальної власності. Право на винахід виникає при його державній реєстрації. Документом, що підтверджує право на винахід, є патент на винахід.

Раціоналізаторською пропозицією є визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері її діяльності.

Об'єктом раціоналізаторської пропозиції може бути матеріальний об'єкт або процес.

Раціоналізаторська діяльність — це найбільш поширений вид технічної творчості, яка за своєю новизною і технічним рівнем є нижчою від винахідництва. Проте цей вид творчості доступний практично кожному працівникові і тому він за своїми масштабами перевищує винахідництво. Наведені та деякі інші чинники роблять раціоналізаторську діяльність чи не найбільш ефективною. Своїм масовим застосуванням раціоналізаторські пропозиції інколи здатні давати більший економічний ефект, ніж винаходи. Економія від використання раціоналізаторських пропозицій у підсумку буває більшою, ніж від використання винаходів. До раціоналізаторської пропозиції за загальним правилом встановлюється три необхідні вимоги:

  1.   вона має стосуватися профілю підприємства, якому ця пропозиція подана;
  2.   має бути новою;
  3.   має бути корисною підприємству, якому вона подана.




1. Становление и развитие политологии как науки и учебной дисциплины
2. на тему Современные правила игры в настольный теннис по дисциплине Физическая культура Настольны
3. Уроки по Access
4. логия вирусология эпи зоотология и микология АВТОРЕФЕРАТ диссертации на соискание учёно
5. и о баннерных сетях
6. ТЕМА 1 1. Соціокультурні та антропологічні передумови становлення нової парадигми освіти.
7. Творчество Франсуа Мориака
8. Реферат- Сущность налогов и налоговое планирование
9. тема конструкторской документации ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ К ТЕКСТОВЫМ ДОКУМЕНТАМ Unified system for design documenttion
10. Определение осевой нагрузки на долото
11. Тема. Анализ финансового состояния предприятия Показатели ликвидности.
12. В языке есть слова1
13. Объективная обусловленность восприятия звукосимволичных слов языка и связь фонетической формы слова
14. Роль витаминов в питании
15. Эниология как паранаука (Доклад)
16. Тема занятия Форма проведения Программное содержание Взаимосвязь с д.html
17. Корреляционные моменты Коэффициент корреляции
18. Пневмония у детей 2
19. Ирис бледный касатик
20. Клеточный и биохимический профиль крови и интенсивность роста ремонтных телок при выпаивании соевого молока