Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Транспортна система неоднорідна. Західна Європа займає перше місце в світі по забезпеченості транспортною мережею і частоті руху. Але при цьому поступається Східній Європі та Північній Америці по дальності перевезень.
Західна Європа насичена різноманітними шляхами сполучення, обслуговується всіма видами транспорту. Транспорт виконує тут величезну роботу як для обслуговування власного господарства, так і для забезпечення значного транзиту.
1 питання. Автомобільный транспорт
У Західній Європі порівняно невеликі відстані стимулювали розвиток автомобільного транспорту, який грає головну роль у перевезеннях пасажирів та вантажів. У Східній Європі в перевезеннях вантажів і раніше лідирують залізниці, але при цьому постійно зростає значення автомобільного транспорту.
Автомобільний транспорт успішно конкурує із залізничним і за багатьма показниками перевищує його. За кількістю автомобільного парку (107 млн. пасажирських і 14 млн. вантажних автомобілів) Західна Європа перебуває на 2-му місці після Північної Америки. У цьому плані особливо виділяється ФРН, автомобільний парк якої налічує 4,5 млн. пасажирських і 3,1 млн. вантажних машин. Автомобіль найпопулярніший у населення вид транспорту, який доповнюється широкорозвинутою мережею автобусного сполучення. Постійно розвивається мережа автомобільних шляхів, їх довжина становить 2,52 млн. км, з яких 95% мають тверде покриття. Автомобільні дороги за зручністю, освітленням та іншими показниками поза конкуренцією у світі.
У країнах Західної Європи на автотранспорт випадає понад 45% вантажообороту внутрішнього сполучення всіх видів транспорту.
Пасажирооборот автобусних ліній світу перевищує пасажирооборот залізничного транспорту. Значна роль у пасажирообороті належить легковому транспорту. Його частка в економічно розвинених країнах перевищує 70% пасажирообороту автотранспорту.
Високорозвинута транспортно-комунікаційна мережа країн Західної Європи є однією з важливих складових значного економічного потенціалу регіону, чинником, який поєднує Західну Європу зі світовим економічним простором.
2 питання. Залізничний транспорт
Залізничні мережі в Західній і Центральній Європі знаходяться у хорошому стані і досить розвинені, в той час як Східна і Південна Європа нерідко мають менший охоплення і деякі інфраструктурні проблеми.
Транспортна система так званого європейського типу, характеризується дуже густою мережею залізниць (особливо країни Бенілюксу, ФРН), загальна довжина яких становить 113951 км; з них 40% припадає на ФРН і 29% на Францію. Високошвидкісні залізниці TGV (Trainsa Grande Vitesse) функціонують у Франції (на лінії Париж Ліон завдовжки 425 км уперше в світі почав курсувати поїзд зі швидкістю 400 км/год), у Рурі (Німеччина) існує система залізниць „Інтерсіті”. Проте роль залізничного транспорту в регіоні останнім часом знижується.
Характерною особливістю цього виду транспорту є наявність великих трансконтинентальних залізниць. У Європі це Брест (Франція) Париж Берлін Варшава Москва Єкатеринбург, Копенгаген Гамбург Франкфурт-на-Майні Мілан Рим Реджо-ді-Калабрія, Амстердам Брюссель Париж Мадрид Кадіс та багато інших, що перетинають континент у різних напрямках. Працює багатофункціональна тунельна дорога під Ла-Маншем, що з'єднала Францію та Англію.
Рівень технічної оснащеності дуже важливий для характеристики розміщення залізничного транспорту. Ці показники найвищі Західній Європі(та США): там більша частина залізниць укладена рейками важкого типу. На станціях широко застосовуються централізація управління та автоблокування, радіотелефони й телебачення. Рухомий склад потужні локомотиви та вагони великої вантажності, пасажирські вагони високої комфортності. На залізницях Західної Європи діють магістралі зі збільшеною швидкістю руху. Пасажирські поїзди тут курсують зі швидкістю 200250 км/год. В Європі найбільше поширене застосування електричної тяги.
Європейський союз прагне зробити транскордонні перевезення простіше, а також ввести конкуренцію на національних залізничних мережах. Як правило, національні залізничні компанії були розділені на окремі підрозділи або незалежні компанії для розвитку інфраструктури, пасажирських і вантажних операцій. Пасажирські операції можуть бути розділені по дальності перевезень - на великі відстані і регіональні послуги, оскільки регіональні служби часто діють за зобов'язаннями по обслуговуванню населення, а послуги міжміських перевезень зазвичай працюють без дотацій.
Високорозвинута транспортно-комунікаційна мережа країн Західної Європи є однією з важливих складових значного економічного потенціалу регіону, чинником, який поєднує Західну Європу зі світовим економічним простором.
3 питання. Річковий транспорт дуже важливий для внутрішніх вантажних перевезень. Річкові шляхи мають як меридіональний (Рейн, Рона), так і широтний (Темза, Дунай) напрямок. Головна водна артерія Рейн, яким перевозять 250-300 млн. тонн вантажів щорічно. В його середній течії, в місці впадіння в нього річки Рур, розташований найбільший річковий порт Європи Дуйсбург, який обслуговує промисловий район Руру. Через його доки перевозять значну кількість сталевих виробів, хімікатів, тканин та іншої продукції. В регіоні є численні найрізноманітніші канали і „каналізовані” річки, особливо у ФРН Середньогерманський (Рейн Одер) канал, канал Рейн Майн Дунай. У Нідерландах річкові перевезення становлять 60% від усіх внутрішніх перевезень.
Авіаційний транспорт незамінний у міжнародних пасажирських перевезеннях. Найбільші авіакомпанії регіону: „Ер-Франс” „КЛМ” (обєднана французько-голландська авіаційна компанія), „Люфтганза” (ФРН), „Сабена” (Бельгія), „Свісер” (Швейцарія), „Бритіш Еруейз” (Велика Британія). У Західній Європі міжнародні та внутрішні рейси обслуговує 161 аеропорт, з яких найбільшими є: „Хітроу” в Лондоні (третій за кількістю перевезених пасажирів у світі 47,9 млн. осіб щорічно), у Франкфурті-на-Майні, „Орлі” та „Шарль де Голь” у Парижі, „Скіпгол” у Амстердамі тощо.
Морський транспорт здійснює переважно вантажні міжнародні перевезення. Найбільші торгові флоти мають Велика Британія (10,7 млн. брутто-реєстрових тонн), ФРН (10,8 млн.), Нідерланди (4,9 млн.), Франція (1,5 млн.). 12 портів регіону можуть приймати судна вантажопідйомністю понад 20 тис. тонн.
У Нідерландах розташований найбільший порт („ворота Європи”) світу за вантажообігом Роттердам, який вирізняється зручним сполученням з основними промисловими та економічними центрами Західної Європи і давно перетворився на унікальний гігантський промислово-транспортний вузол. Вантажообіг Роттердама досягає 350 млн. тонн на рік. Основою його спеціалізації є масові вантажі нафта і нафтопродукти, на які припадає 121 млн. тонн, руда, вугілля, зерно, добрива тощо.
Другим за значенням є бельгійський Антверпен (вантажообіг майже 110 млн. тонн щорічно).
У Німеччині знаходиться Кільський канал, що зєднує Північне й Балтійське моря. Він належить до міжнародних і посідає 3-тє місце у світі (після Суецького і Панамського), довжина каналу 98 км, річний вантажообіг 65 млн. тонн. Більшість вантажів йде у східному напрямку.
У регіоні функціонує потужна система нафто- і газопроводів із родовищ Північного моря, поромні переправи. З 1994 року діє тунель під Ла-Маншем завдовжки 49,7 км, який зєднує Францію і Велику Британію, напрямком Лондон Кале Париж.
Міжнародне значення мають перевали в Швейцарських та Австрійських Альпах: Сен-Бернар (2469 м), Сен-Готард (2108 м), Сімплонський (2005 м), Бреннер (1371 м). Через них ще в давні часи проходили шляхи із Середземноморя в Центральну Європу. Тунелі, прокладені під перевалами, є важливими транспортними шляхами. В Альпійському регіоні функціонують канатно-підвісні та зубчасто-канатні дороги загальною кількістю майже 1800.