Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема: Філософія як специфічний тип знань.
Словник:
світогляд, міфологія, релігія, філософія, основне питання філософії, матеріалізм, метафізичний матеріалізм, діалектичний матеріалізм, ідеалізм, суб'єктивний ідеалізм, об'єктивний ідеалізм, дуалізм, монізм, плюралізм, агностицизм, онтологія, гносеологія, логіка, метод, методологія, аксіологія, соціологія, етика, естетика, метафізика, діалектика, раціоналізм, ірраціоналізм.
Попрацюйте над такими тестами.
Тест 1.
Виділіть правильне визначення:
d) Матеріалізм - це практично здоровий погляд на речі, відмова від ілюзорних, далеких від житія міркувань і т.п.
Тест 2.
Виділіть правильне визначення:
а) Ідеалізм - це прагнення обґрунтувати значення ідеалів життя, прагнення . подими до досконалості.
b) Ідеалізм- це визнання ідей, свідомості за первинне, що
визначає, за все матеріальне.
c) Ідеалізм - це твердження, що ідеї, думки існують реально.
d) Ідеалізм - це ілюзорні, далекі від життя міркування.
спроба забути про "прозу" життя і т.п.
Тест 3.
До якого філософського напрямку можна віднести тезу: "Буття не пов'язане з матеріальними особливостями емпіричного існування, оскільки акт існування здійснюється і може здійснюватися без матерії"?
d) Метафізичний матеріалізм. е) Діалектичний матеріалізм.
Тест 4.
До якого філософського напрямку відноситься наступне міркування? "Об'єкт і відчуття те саме... і не можуть тому бути абстрагованими одне від іншого "?
Тест 5.
До якого філософського напрямку відноситься наступне вирішення основного питання філософії: "Об'єктивний світ і його закони є визначальним початком у відношенні до думок людей, наукових теорій"?
Тест 6.
До якого філософського напрямку відноситься наступне висловлення філософа: "Дух і природа, мислення і буття суть дві нескінченних сторони ідеї, яка може істинно виступити лише тоді, коли її сторони вловлюються окремо в їх абстрактності і цілісності"?
d) Об'єктивний ідеалізм.
е) Суб'єктивний ідеалізм.
Тест 7.
До якого філософського напрямку відноситься наступне висловлення: "Світ, єдиний із усього, не створений ні ким з богів і ніким з людей, а був, є і буде вічно живим вогнем..."?
d) Матеріалізм.
Тест 8.
Який варіант вирішення основного питання філософії тут представлений: "... Речі, які я сприймаю, суть мої власні подання, і ніяке подання не може існувати інакше, як у розумі"?
d) Метафізичний матеріалізм.
е) Діалектичний матеріалізм.
Тест 9.
До якого філософського напрямку можна віднести наступну тезу: "Сама по собі матерія являє собою пасивний початок; вона володіє тільки силою інерції; от чому щораз, як ми бачимо, що вона рухається, можна зробити висновок, що її рух виникає з іншого начала..."?
d) Метафізичний матеріалізм.
е) Діалектичний матеріалізм.
Тест 10.
Який з філософських напрямків відображено в поетичному тексті Вольтера:
Отож він - промінь, що з неба до нас іде, Перед чиїм сяйвом юрба благоговіє! Отож той дух, що нас переживе!
Він разом з почуттями породжений, росте, слабшає... На жаль, він з ними і умре.
Тест 11.
До якого філософського напрямку відноситься таке міркування філософа: "Поняття, що не мають ніякої підстави в природі, можна порівняти з північними лісами, де дерева не мають коріння. Досить пориву вітру, досить незначного факту, щоб перекинути весь цей ліс дерев і ідей"?
d) Матеріалізм.
Тест 12.
До якого напрямку у філософії можна віднести автора цих рядків:
Наш світ - хоч він і блищить красою, -
Але коли завгодно вам, зліплю і я такий:
Матерії шматок... і я, сумнівів немає,
Створю стихії всі, тварин, вихрі, світло, -
Довідатися б тільки мені руху закон.
Тема: Філософія Стародавнього світу.
Прочитайте невеликий фрагмент тексту: «Діалог Будди з його учнем" і дайте відповіді на запитання:
1. Як Ви зрозуміли, що таке реінкарнація душі?
Діалог Будди з його учнем про душу і реінкарнації
Учень: Чи віриш ти, Вчитель, що душа відроджується і еволюціонує протягом життя і що відповідно до закону карми вона пожинає те, що посіяла? Я тебе запитую про це тому, що, як мені сказали, відповідно до твого вчення душа не існує, і що твої послідовники прагнуть до повного знищення "я", як вищої радості нірвани. Якщо ж "я" залишилося тільки комбінацією елементів, то при смерті "я" повинно розкластися і зникнути. Якщо "я" є тільки комбінація ідей, думок, почуттів і бажань, то, що ж буде зі мною, коли розкладеться моє тіло? Де ж є ця нескінченна радість, про яку говорять твої послідовники - просто порожнє слово без усякого змісту - ілюзія. Коли розмірковую над своїм навчанням, я бачу тільки "ніщо", знищення, не існування, як кінцеву мету людини. Мені здається, що ти проповідуєш високе вчення, але я не цілком зрозумів його. Отже, дозволь мені ще запитання: якщо не існує душі, те як може існувати безсмертя? Якщо припинити активність душі, тоді припиняться і наші думки.
Будда: Наша здатність мислити зникне, але наші думки продовжують існувати. Зникне міркування, але залишиться знання. Якщо людина бажає вночі написати лист, він запалює світло, пише лист, а коли він написаний, гасить світло. І хоч світло погашене, але залишився написаний лист. Так і міркування припиняється, але залишається досвід, знання, і таким чином, продукт наших добрих дій не втрачається.
Учень: Скажи мені, Вчитель, що буде з моєю особистістю, коли вона розкладеться на складові частини. Якщо мої думки зникнуть і моя душа стане вже не моєю, що ж це за особистість, дай мені пояснення.
Будда: Представимо людину, яка відчуває, думає, як і ти, діє, як і ти. Чи буде вона теж саме, що і ти?
Учень: Ні. В моїй особистості є щось, що її повністю відрізняє від інших особистостей. Може бути, що інша людина почуває, думає, діє і навіть називається, як я, але вона не буде я.
Будда: Правильно, ця людина не буде тобою. Твоя особистість, природа не полягає в матерії, з якої створене твоє тіло, в формі чи конфігурації твого тіла, в твоїх почуттях і твоїх думках. Твоя особистість - це комбінація елементів. Ти існуєш усюди, де перебуває пя комбінація. Таким чином, ти визнаєш у відомому сенсі тотожність із собою тієї твоєї особистості, існування якої триває в залежності від твоєї карми (тобто попередніх вчинків). Як же варто назвати це продовження існування, смертю чи знищенням, життям чи продовженням життя?
Учень: Треба назвати життям або продовженням його, тому що це продовження мого існування. Але що мене турбує, це продовження моєї особистості, тому що всяка інша людина, чи буде вона тотожною зі мною чи ні, є особистість зовсім інша.
Будда: У тебе сильна прихильність до особистості. Але це і є твоя помилка, яка тобі заподіює занепокоєння. Хто прив'язаний до особистості, повинен пройти багато народжень і смертей. Ти будеш умирати постійно, тому що природа особистості є безперервна смерть.
Учень: Як це?
Будда: Де перебуває твоя особистість? Особистість, що ти так почитаєш, змінюється безперервно. Багато років тому ти був дитиною, потім юнаком, а тепер ти чоловік.
Учень: Я бачу мою помилку, але все-таки для мене ще не все ясно. Мені здається несправедливим те, що інші пожнуть те, що я зараз маю.
Будда: Невже ти не розумієш. Що ці інші особистості є ти сам. Ти, і ніхто інший, пожнеш те, що сієш. Ні в висотах неба, ні в надрах землі ти не зникнеш від результатів твоїх дій.
Прочитайте один з діалогів Платина «Про справедливість» і дайте відповіді на запитання:
ПЛАТОН ПРО СПРАВЕДЛИВІСТЬ (Сократ і його друг)
Сократ: Чи можеш ти нам сказати, що такс справедливість? Чи ти вважаєш цей предмет невартим обговорення?
Друг: Ні, я його вважаю навіть дуже гідним.
Сократ: Так що ж це таке?
Друг: Але чим же це може бути, як не тим, що вважається справедливим.
Сократ: Ні, не відповідай мені так: адже якби ти мене запитав, що таке око? Я б сказав тобі: це те, чим ми дивимося; і якби ти попросив це довести, я б довів. А якщо ти запитаєш мене, що ми називаємо душею, я б відповів: називаємо цим ім'ям те, чим ми пізнаємо. Знов-таки, якщо ти запитаєш, що таке голос, я відповім тобі: це те, за допомогою чого ми розмовляємо. І точно так ти запитай у відношенні справедливого: для чого ми його використовуємо? Відповідай приблизно в тому дусі, як я зараз запитував.
Друг: Але я не можу тобі відповісти.
Сократ: Що ж. Якщо ти не можеш відповісти таким чином, може моє запитання пролунає легше ось так: скажи, яким чином ми розрізняємо більше і менше? Чи не за допомогою вимірювальної лінійки?
Друг: Так.
Сократ: Ну а яке мистецтво використовується цією лінійкою? Чи не вимірювальне?
Друг: Так, вимірювальне.
Сократ: А як ми розрізняємо легке і важке? Чи не за допомогою терезів?
Друг: Так.
Сократ: Ну а яке мистецтво користування терезами? Чи не мистецтво зважування?
Друг: Безсумнівно воно.
Сократ: Так скажи мені, за допомогою якого інструмента розрізняємо ми справедливе і несправедливе, а також, насамперед за допомогою якого мистецтва, коли ми користуємося цим інструментом? Хіба і тепер тобі не ясне питання? Друг: Ні, не ясно.
Сократ. Ну от. А коли ми сперечаємося один з одним про справедливі і несправедливі речі, до кого ми звертаємося і хто вирішує пашу суперечку? Скажи.
Друг: Ти маєш на увазі, Сократ?
Сократ: Це добре сказано. Давай же спробуємо відповісти на наступне: як вирішується питання про справедливість і несправедливість? Відповідай.
Друг: Я не можу.
Сократ: Скажи, чи не за допомогою мовлення.
Друг: Це вірно.
Сократ. ... очевидно, слово - той інструмент, за допомогою якого справедливе відділяється від несправедливого.
Але що ж таке при цьому справедливе і несправедливе? Представ, що хтось запитав би нас: оскільки вимірювальна лінійка, вимірювальне мистецтво і вимірник вирішують питання про велике і менше, чим є більше і менше? Ми відповіли б йому, що більше - це переважаюче. Менше ж - те, що переважене. Точно в такий же спосіб, якби хто запитав нас: оскільки суперечка про справедливе вирішує слово, судове мистецтво і суддя, чим же є справедливе і несправедливе? Що ми йому відповімо? Чи ми поки що не можемо відповісти?
Друг: Не можемо.
Сократ: А як ти думаєш: от це несправедливе - добровільна властивість людей чи мимовільна? Я маю на увазі наступне: люди чинять несправедливість добровільно чи мимоволі?
Друг: Думаю, Сократ, що добровільно - в силу своєї негідності.
Сократ: Виходить, ти вважаєш, що люди бувають дурними і несправедливими з власної волі?
Друг: Так, я так вважаю, а ти - ні?
Сократ: Ні, якщо вірити поетові, який сказав: Не буває ніхто добровільно дурним і мимоволі блаженним. Скажи ж, що ти вважаєш справедливим - брехати або говорити правду?
Друг: Звичайно говорити правду.
Сократ: Виходить, брехати несправедливо?
Друг: Так.
Сократ: Ну, а справедливо вводити в оману чи ні?
Друг: Не вводити звичайно.
Сократ: Виходить, уводити в оману - несправедливо.
Друг: Так.
Сократ: Далі, справедливо - шкодити або приносити користь?
Друг: Приносити користь.
Сократ: Виходить, шкодити - несправедливо?
Друг: Так.
Сократ: Отже, говорити правду, не вводити в оману і приносити користь - справедливо, а брехати, шкодити і вводити в оману - несправедливо?
Друг: Безсумнівно, клянуся Зевсом!
Сократ: Те ж саме і у відношенні до ворогів?
Друг: Ні, ні в якій мері.
Сократ: Насправді справедливо шкодити ворогам і несправедливо приносити їм користь.
Друг: Так.
Сократ: Ну, а брехати, щоб заспокоїти ворогів і їм ушкодити, хіба несправедливо?
Друг: Справедливо?
Сократ: Далі ти стверджуєш, що допомагати друзям справедливо?
Друг: Так, я так говорю.
Сократ: А робити треба без заспокійливого обману чи обманюючи для їх же користі?
Друг: І обманюючи, клянуся Зевсом!
Сократ: Чи значить це, що справедливо приносити користь тільки заспокоєнням, але не неправдою? Або тут потрібна також і неправда?
Друг: Справедливим у цих випадках буде також і брехати.
Сократ: Схоже, що і брехати, і говорити правду буде в один і той же час справедливим і несправедливим.
Друг: Так.
Сократ: А також справедливо і несправедливо заспокоювані їх і не заспокоювати.
Друг: Очевидно.
Сократ: І подібно цьому шкодити і приносити користь буде справедливим і несправедливим.
Друг: Так.
Сократ: І всі такого ж роду речі будуть справедливі і несправедливі.
Друг: Мені здається, так.
Сократ: Послухай, адже у мене, як і у всіх людей є праве і ліве око? ... і права і ліва ніздря? ... і рука, права і ліва?
Друг: Безсумнівно.
Сократ: Виходить, коли говорять про одне і те ж саме, ти одне в мені називаєш правим, а інше - лівим, то на моє питання, що саме ти називаєш, ти можеш відповісти: праве - те, що перебуває праворуч, а ліве - ліворуч?
Друг: Так, можу.
Сократ: Далі виходить, і коли одне і теж іменуєш, то справедливим, те несправедливим, ти можеш відповісти, що саме справедливо, а що - ні?
Друг: Отже, мені думається, що справедливе все, що робиться належним чином і вчасно, те ж, що не робиться належним чином, несправедливо.
Сократ: Думка твоє чудова. Виходить, хто робить всі речі належним чином і в належний час поступає справедливо, а той, хто не робить цього належним чином - несправедливо?
Друг: Так.
Сократ: Виходить, справедливий той, хто поступає справедливо, несправедливий той що поступає навпаки?
Друг: Це так.
Сократ: Ну, а хто здатний у належний час робити розрізи, припікання і відчувати тепло?
Друг: Лікар.
Сократ: Тому що він знаючий або по якійсь іншій причині?
Друг: Тому, що він знаючий.
Сократ: Виходить, і у всьому іншому діло йде у такий же спосіб: знаюча людина здатна робити те, що повинна, належним чином і в належний час. А недосвідчений - ні?
Друг: Так, так.
Сократ: Стало бути, і брехати, і приносити користь знаюча людина може належним чином і в належний час, а недосвідчена - ні?
Друг: Ти правий.
Сократ: А той, хто робить належним чином і в належний час, справедливий?
Друг: Так.
Сократ: Адже він це робить в силу знання.
Друг: Як же інакше?
Сократ: Виходить, справедлива людина справедлива в силу знання?
Друг: Так.
Сократ: А несправедливий буває несправедливий у силу того, що протилежне справедливості?
Друг: Очевидно.
Сократ: Виходить, справедлива людина справедлива в силу мудрості?
Друг: Так.
Сократ: А справедливий несправедливий по неуцтву?
Друг: Схоже що так.
Сократ: Очевидно та мудрість, що залишили нам у спадщину предки, і є справедливість, а залишене ними неуцтво -несправедливість?
Друг: Очевидно.
Сократ: А люди неосвічені подобрій волі чи мимоволі?
Друг: Мимоволі.
Сократ: Значить вони мимоволі і несправедливі?
Друг: Очевидно.
Сократ: А, несправедливі люди погані?
Друг: Так.
Сократ: Отже, вони мимоволі несправедливі і погані?
Друг: Безсумнівно, так.
Сократ: А чинять вони несправедливість, тому що несправедливі?
Друг: Так.
Сократ: Значить по неволі?
Друг: Звичайно.
Сократ: Адже добровільне і виникає по неволі.
Друг: Розуміється, ні.
Сократ: И несправедливий вчинок виникає в силу несправедливості вдачі?
Друг: Так.
Сократ: Несправедливість же зневолена?
Друг: Так, зневолена.
Сократ: Отже. Люди бувають несправедливими, і роблять несправедливі вчинки мимоволі?
Друг: Здається так, мимоволі.
Сократ: Виходить, поет не збрехав?
Друг: Здається, ні.
Поповніть свій словник термінами:
східний тип філософствування, західний тип філософствування, буддизм, нірвана, конфуціанство, шляхетний чоловік, антична філософія, космоцентризм, атомізм, детермінізм, софіст, суб'єктивна діалектика, гедонізм, етичний раціоналізм.
Перевірте себе в наступному диктанті-тесті. Відповідайте на 20 питань за 15-20 хвилин.
Тема: Середньовічна філософія Західної Європи.
Виконайте такі морально-інтелектуальні вправи.
Крок перший. Напишіть п ять своїх найкращих моральних якостей.
Крок другий. Напишіть найкращі якості, до яких Ви прагнете (хочете, щоб вони у Вас були).
Крок третій. Складіть і заповніть таблицю «Порівняльний аналіз чеснот у різних культурах».
Порівняльний аналіз чеснот у різних культурах
Конфуціанство |
Антична культура |
Християнство |
Вітчизняна культура |
Культура модерну |
Сучасна культура |
||
реаль-ність |
ідеал |
||||||
Чесноти |
|||||||
Зараз Ви можете заповнити 1, 2 і 3 стовпчики таблиці, а також два останніх стовпчики. Реальні чесноти сучасної культури це Ваші кращі якості. Ідеальні чесноти це ті якості, до яких Ви прагнете. Четвертий і п ятий стовпчики нехай залишаться поки порожніми.
Поповніть свій словник:
теологія, теодицея, креаціонізм, християнство, патристика, апологетика, схоластика, реалізм, номіналізм, конвенціоналізм, одкровення, есхатологія, благочестя.
Визначте правильні відповіді в наступних тестах:
1. Визначте серед названих філософів представників патристики
а. І.Дамаскін
б. Демокріт
в. Конфуцій
г. А.Аврелій
д. Р.Декарт
2. Визначте серед названих філософів представників схоластики
а. А.Великий
б. А.Аврелій
в. Ф.Аквінський
г. П.Абеляр
д. Г.Богослов
3. Позначте, що не є принципом середньовічної онтології
а. Монізм
б. Креаціонізм
в. Космоцентризм
г. Оптимізм
д. Теоцентризм
4. Хто автор відомого твору «Сповідь»
а. Боецій
б. І.Дамаскін
в. А.Кентерберійський
г. А.Аврелій
д. Ібн Сіна
5. Кого із середньовічних філософів визнають систематизатором схоластики
а. П.Абеляр
6. А.Кентерберійськпй
в. Ф.Аквінський
г. А.Великий
д. У.Оккам
6. Яке з доказів буття бога наведене нижче:
„ І в матеріальному світі існує певний причинний порядок, який бере свій початок від першої причини Бога»
а. Доказ від ступеня досконалості
б. Доказ від божественного керівництва миром
в. Доказ від необхідності
г. Доказ від діючої причини
д. Доказ від руху
7. Яке з доказів буття бога наведене нижче:
„ Про різні ступені досконалості (Добра і Краси) в речах можна міркувати, лише знаючи абсолютну досконалість Бога»
а. Доказ від ступеня досконалості
б. Доказ від божественного керівництва миром
в. Доказ від необхідності
г. Доказ від діючої причини
д. Доказ від руху
8. Яке з доказів буття бога наведене нижче:
„ Все у світі рухається чимось іншим. Ланцюг двигунів може бути нескінченним. Але є перша причина Бог»
а. Доказ від ступеня досконалості
б. Доказ від божественного керівництва миром
в. Доказ від необхідності
г. Доказ від діючої причини
д. Доказ від руху
9. Хто із середньовічних філософів привів пять природних доказів биття бога
а. Т.Аквінат
б. І.Дамаскін
в. Ібн-Рушд
г. А.Великий
д. М.Пселл
10. Хто із середньовічних філософів був засновником томізму
а. Ф.Аквінський
б. І. Дамаскін
в. Ібн-Рушд
г. А. Великий
д. М.Пселл
11. Як називається напрямок, який визнає існування загальних понять (ідей) поза речами.
А. Номіналізм
б. Креаціонізм
в. Матеріалізм
г. Реалізм
д. Монізм
12. Як називається напрямок, який стверджує, що ідеї, загальні поняття це імена речей.
А. Номіналізм
б. Креаціонізм
в. Матеріалізм
г. Реалізм
д. Монізм
13. Хто з перелічених філософів був представником реалізму
а. Росцелін
б. А.Великий
в. У.Оккам
г. А.Аврелій
д. Ф.Аквінський
14. Хто з перелічених філософів був представником номіналізму.
А. Боецій
б. І.Дамаскін
в. А.Кентерберійський
г. А.Аврелій
д. Ібн Сіна
15. Як називається спосіб пізнання передача людям істин, що виходять від Бога і відображають його волю.
А. Визнання
б. Одкровення
в. Благочестя
г. Волевиявлення
д. Боговтілення
16. Праці якого візантійського середньовічного філософа вперше були перекладені на старословянську мову.
А. Ф.Аквінський
б. І.Дамаскін
в. В.Великий
г. П.Абеляр
д. М.Пселл
17. Як називається принцип виправдання Бога за існування зла у світі.
А. Детермінізм
б. Монізм
в. Теодицея
г. Трійця
д. Боговтілення
18. Як називається релігійне вчення про кінцеві долі світу і людини.
А. Психологія
б. Есхатологія
в. Фізіологія
г. Логіка
д. Риторика
19. Виділіть основну рису середньовічної філософії.
А. Матеріалізм
б. Концептуалізм
в. Теоцентризм
г. Ірраціоналізм
д. Космоцентризм
20. Виділіть богоподібні сутності людини (з погляду релігійної філософії).
А. Тіло
б. Одяг
в. Розум
г. Вільна воля
д. Гроші
Порівняйте два невеликих фрагменти тексту Августина Аврелія і Фоми Аквінського. Чим відрізняються міркування про Бога цих двох філософів? Ще раз зверніть увагу на те, чим відрізняються два основних періоди середньовічної філософії: патристика і схоластика ?
Августин Аврелій Сповідь
«Пізно полюбив я Тебе, Краса, така древня і така юна, пізно полюбив я Тебе! Ось Ти був у мені, а я був у зовнішньому і там шукав Тебе, у цей благообразний світ, Тобою створений, вламувався я, потворний! Зі мною Ти, з тобою я не був. В далині від тебе тримав мене світ, якого б не було, не будь він у тобі. Ти покликав, крикнув і прорвав глухоту мою; Ти блиснув, засяяв і прогнав сліпоту мою; Ти розлив пахощі свої, Я вдихнув і задихаюсь без тебе. Я покуштував Тебе і Тебе бажаю і хочу; Ти торкнувся мене, і я загорівся про світ Твій». Августин. Сповідь.
Фома Аквінський Сума теології
«… Бог є першопричина всіх речей як їхній зразок. Щоб це стало очевидним, варто мати на увазі, що для продукування якої-небудь речі необхідний зразок, тобто оскільки, продукт повинен додержуватися певної форми. Справді, майстер продукує в матерії певну форму відповідно до спостережуваним ним зразком, будь то зовнішній зразок, що споглядається ним, або ж такий, який зачатий у надрах його розуму. Тим часом, очевидно, що всі природні породження слідують певним формам. Але цю визначеність форм треба звести як до своєї першооснови до божественної премудрості, яка замислила світопорядок, що складається в різності речей. І тому треба сказати, що в божественній премудрості перебувають приречення всіх речей, які ми назвали ідеями, або зразковими формами в розумі бога… Отже, сам бог є первинний зразок всього. Однак же і серед створених речей деякі можуть іменуватися зразками інших відповідно до того, як одні з них слідують подобі або в силу приналежності до того ж роду, або в силу аналогії деякого наслідування».
Тема: Філософія Київської Русі
Прочитайте притчу К. Туровського "Слово про сліпого та кульгавого" і дайте відповіді на такі питання:
- які морально - філософські проблеми в ній порушені?
- як ці проблеми ставляться і вирішуються в інших світоглядних концепціях і філософських системах?
- зверніть увагу на символізм, алегоризм мови давньоруських філософів і спробуйте "розшифрувати" їхні символи.
Кирило Туровський Притча про людську душу і про тіло або Слово про сліпого та кульгавого
"Сказав Господь. Була одна домовита людина; вона насадила виноградник і відгородила огорожею, і викопала яму для віджимання вина, залишила вхід, - улаштувала і ворота, але не зачинила входу. І вертаючись додому, сказала вона: "Кого залишу я сторожем мого винограднику? Якщо залишу кого-небудь із рабів, які мене служать, то, знаючи мою поблажливість, розтопчуть вони моє добро. Але от що зроблю: приставлю до воріт кульгавого і сліпого. Якщо хто з ворогів моїх захоче обікрасти мій виноградник, то кульгавий побачить, а сліпий почує. Якщо ж хто-небудь із них двох захоче вийти у виноградник, то кульгавий не маючи ніг, не може проникнути усередину; сліпий же, якщо і увійде, то, заплутавшись, у прірві розіб'ється". І, посадивши їх у воріт, дав їм владу над усім, що навколо винограднику, і їжу, і одяг приготував легку. "Тільки, - сказав, - того що усередині винограднику, не трогайте без мого веління". І потім пішов, сказав, що повернеться згодом і тоді плату їм за роботу з собою принесе, але пригрозив їм покаранням, якщо ті заборону його переступлять...
Після того як, вони посиділи якийсь час, сказав сліпий кульгавому: "Що це за пахощі з воріт винограднику овівають мене?" Відповідав кульгавий: "Багато доброго усередині винограднику є в пана нашого, а на смак - несказанно приємного. Але тому що пан наш мудрий, посадив тебе тут сліпого і мене кульгавого, і не можемо ніяк насититься добрими плодами". Відповідав сліпий, говорячи: "Чого ж ти не сказав давно мені цього, ми б не терпіли, але це дане нам володіння, давно б розібрали. Хоч я і сліпий, але маю ноги і сильний, можу носити і тебе, і вантаж... Бери кошик і сідай на мене; я тебе понесу, ти ж указуй шлях і все добро пана нашого ми обірвемо; не думаю я, що прийде сюди наш пан"... І сів кульгавий на сліпого, і, увійшовши всередину винограднику, обікрали все бувше там добро пана свого...
Коли прийшов пан взяти плоди у винограднику і побачив його обікраденим, призвав кульгавого і з'єднав його зі сліпим, і почали вони викривати один одного. Кульгавий говорив сліпому: "Якби ти мене не поніс, ніяк би я не міг достатися туди, тому що я кульгавий". Сліпий же говорив: "Якби ти не показав мені дорогу, то ніяк би я не міг достатися туди". Тоді пан, сівши на суддівське крісло, почав судити їх обох". І сказав: "Як ви крали, так і тепер - нехай сяде кульгавий на сліпого". І коли кульгавий сів, наказав перед всіма рабами нещадно карати їх у зовнішній темниці для мук".
Перевірте себе. Розгадайте кросворд "Явище Софії в Київській Русі". Поповніть свій словник частиною цих термінів.
КРОСВОРД „ФІЛОСОФІЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ"
По горизонталі:
1. Один з перших книжників на Русі, автор "Слово про сліпого та кульгавого".
2. Один з творців слов'янського алфавіту
3. Ім'я ігумена Києво-Печерського монастиря в Хіст, автора "Слово про терпіння і любов".
4. "Доля -.....", протилежне поняття.
5. Одне із джерел філософії Київської Русі.
6. Бог вогню в давньослов'янській міфології.
7. Назва другого етапу людської історії в історико-філософській концепції Іларіона, митрополита Київського.
8. Співвідношення, єдність, діалог двох джерел філософії Київської Русі.
По вертикалі:
1. Як називалася філософія (мудрість) у Давній Русі?
2. Київський князь, автор "Повчання".
3. "Чет - ...." Протилежний термін.
4. Жанр давньоруських текстів.
5. Одна з особливостей культури Київської Русі, злитість, нерозчленованість її елементів.
6. Вчення про бога (слов'янський варіант).
7. Митрополит Київський у XI столітті, автор "Слово про закон і благодать".
8. Один з перших літописців на Русі.
Тема: Фіцлософія епохи Відродження.
Перевірте себе. Відгадайте кросворд «Ренесанс». Терміни, відгадані в кросворді, запишіть у свій словник.
КРОСВОРД „РЕНЕСАНС»
По горизонталі:
1. Філософ епохи Відродження. Інше ім'я Микола Кребс.
2. У Місті Сонця один зі співправителів Міць, як ей ого названо в книзі.
3. В утопії Т. Кампанелли співправитель Мудрість, як ей ого названо в книзі.
4. Основна риса філософії епохи Відродження.
5. У Місті Сонця Т .Кампанелли правитель Сонце як ей ого названо в книзі.
6. У Місті Сонця один зі співправителів Любов, як ей ого названо в книзі.
7. Філософ, політичний діяч, автор відомої праці «Государ».
8. Італійський філософ, автор ідеї множинності світів у всесвіті.
9. Відомий твір Томаса Мору.
По вертикалі:
1. Принцип будови сонячної системи, відкритий Н.Коперніком.
2. Відомий твір Мішеля Ейкема де Монтеня
3. Один з основних принципів філософії епохи Відродження.
4. Автор утопії «Місто Сонця».
5. Епоха, суть якої у зверненні до культурної спадщини античності.
6. Ототожнення Бога і Природи світоглядний принцип.
7. Автор книги «Утопія».
8. Процес звільнення духовної культури від безроздільного впливу церкви.
9. Німецький лікар, алхімік, який практично обґрунтовував ідеї пантеїзму.
10. Діяч епохи Відродження, теоретик архітектури, математик, філософ, педагог.
11. Моральна якість . Слово є в назві одного із творів Піко делла Мірандола Джованні.
12. Автор твору «Досвіди».
13. Польський філософ, астроном, автор відомого висловлення: «І все-таки вона (Земля) обертається!».
Тема: Філософія Нового часу.
Ознайомившись із фрагментами філософських текстів, визначте, яку методологічну позицію відстоює автор
емпіризм або раціоналізм. Аргументуйте свою відповідь. У чому Ви згодні з автором, а в чому - ні.
Варіант 1
"Людський розум у силу своєї схильності легко припускає в речах більше порядку і однаковості, чим їх знаходить. І в той час коли багато чого в природі одиничне і зовсім не має собі подоби, він придумує паралелі, відповідності і відносини, яких немає. Звідси толки про те, що в небесах все рухається по доконаних колах. Спіралі ж і дракони зовсім відкинуті, якщо не вважати назв. Звідси вводиться елемент вогню зі своїм колом для того, щоб скласти чотирикутник разом з іншими трьома елементами, які доступні почуттю. Довільно вкладається в те, що зветься елементами, міра пропорції один до десяти для визначення ступеня розрідженості і тому подібні бредні. Ці марні твердження мають місце не тільки у філософських навчаннях, але і у простих поняттях". Бекон Ф. Новий Органон
Варіант 2
"Два шляхи існують і можуть існувати для знайдення і відкриття істини. Один відразу запалюватися від відчуттів і випадковостей до найзагальніших аксіом та, йдучи від ...непохитної їх істинності, обговорює і відкриває середні аксіоми. Цим шляхом користуються і нині. Інший же шлях виводить аксіоми з відчуттів і часткового, піднімаючись безперервно і поступово, поки нарешті не приходить до найзагальніших аксіом. Це шлях істинний, але не випробуваний.
Обидва ці шляхи виходять із відчуттів і випадковостей і завершуються у вищих спільностях. Але розходження їх незмірне. Тому що один лише швидше стосується досвіду і випадковостей, інший належним чином затримується на них. Один відразу ж установлює деякі спільності, абстрактні і марні, інший поступово піднімається до того, що дійсно більш притаманне природі". Бекон Ф. Новий Органон
Варіант 3
"Причина, в чому багато хто переконані, що важко пізнати бога і урозуміти, що таке душа, полягає в тім, що вони ніколи не піднімаються вище того, що може бути пізнане почуттями, і так звикли розглядати все за допомогою уяви, що являє собою лише певний рід мислення про матеріальні речі, що все, чого не можна уявити, здається їм незрозумілим. Це виявляється також з того, що філософи тримаються у своїх вченнях правила, що нічого не може бути у свідомості, чого не було колись у почуттях, а ідей бога і душі ніколи не було. Мені здається, що ті, хто хочуть користуватися уявою, щоб зрозуміти ці ідеї, діють так, якби хотіли користуватися зором, щоб почути звук або запах, але з тією, втім, різницею, що почуття зору переконує нас у вірогідності предмета не менш, ніж почуття слуху і нюху, тоді як ні наша уява, ні почуття ніколи не можуть переконати нас у чому-небудь, якщо не втрутиться наш розум". Декарт P. Міркування про метод
Варіант 4
"З того, що ми порівнюємо речі між собою, виникають деякі поняття, які, однак, поза речей не представляють нічого, крім модусів мислення. Це очевидно з того, що якщо ми захотіли їх розглядати як речі, що перебувають поза мисленням, то ясне поняття, що ми про них маємо, негайно перетворилося б у неясне.
Такі поняття суть: протилежність, порядок, згода, розходження, суб'єкт, предикат і ще деякі інші. Ці поняття ясно освідчуються нами, поки ми їх не приймаємо як щось, відмінне від сутності речей, протилежних або розташованих у порядку, але вважаємо їх лише модусами мислення, за допомогою яких ми їх легше втримуємо або представляємо". Спіноза Б. Додаток, що містить метафізичні думки
Варіант 5
"Властивості істини або щирої ідеї суть:
1) що вона ясна і виразна, 2) що вона усуває всякий сумнів або, одним словом, достовірна. Хто шукає вірогідності в самих загальних речах, помиляється, так само, як якби шукав у них істину. І коли ми говоримо, що річ недостовірна, ми риторично приймаємо об'єкт за ідею, так само як називаємо річ сумнівної; втім, якщо під неточністю ми не розуміємо випадковість або річ, що викликає в нас невірогідність або сумнів". Спіноза Б. Додаток, що містить метафізичні думки
Варіант 6
"Припустимо, що розум є, так сказати, білий папір без усяких знань і ідей. Але яким же чином він отримує їх? Звідки він здобуває цей великий запас, що діяльна і безмежна людська уява намалювала з майже нескінченною розмаїтістю? Звідки він отримує майже весь матеріал міркування і знання? На це я відповім одним словом: з досвіду. На досвіді ґрунтується все наше знання, від нього зрештою воно і відбувається. Наше спостереження, спрямоване або на зовнішні предмети, або на внутрішні дії нашого розуму, які ми самі сприймаємо і про які ми самі міркуємо, доставляє нашому розуму весь матеріал мислення. От два джерела знання, звідки відбуваються всі ідеї, які ми маємо або природно можемо мати".Локк Д. Досвід про людське розуміння.
Варіант 7
"Темна камера. Я хочу не вчити, а досліджувати і тому не можу визнати тут знову, що зовнішні і внутрішні відчуття є єдиними шляхами знання до розуму, які я можу виявити. Наскільки я можу відкрити, це єдині вікна, через які світло проникає в цю темну кімнату, тому що, на мій погляд, розум дуже схожий на камеру, зовсім закриту для світла, з одним тільки невеликим отвором, залишеним для того, щоб впускати видимі подоби або ідеї, зовнішніх речей. І якби тільки проникаючі в таку темну кімнату образи могли залишатися там і лежати в такому порядку, щоб якщо буде потреба їх можна було знайти, то це було б дуже схоже на людський розум у його відношенні до всіх зримих об'єктів і їх ідей". Локк Д. Досвід про людське розуміння.
Варіант 8
Доказ безсмертя людської душі за допомогою безперервного сорита:
"Душа людська є істота, деяка дія якої складається в мисленні. Якщо деяка дія якої-небудь істоти є мислення, то деяка дія цієї істоти є річ, безпосередньо створювана без подання частин.
Якщо деяка дія якого-небудь предмета є річ без частин, то деяка дія цього предмета не є рух.
Тому що всякий рух має частини, по доказу Арістотеля і загальному визнанню.
Якщо деяка дія якого-небудь предмета не є рух, то цей предмет не є тіло.
Тому що всякий рух тіла є рух.
Що не є тіло, то не існує в просторі.
Тому що визначення тіла полягає в тому, щоб існувати в просторі.
Тому що рух є зміна простору.
Що не здатне до руху, те недоступне розпаданню.
Тому що розпадання є рух у частинах.
Що недоступне розпаданню те непорушне.
Тому що руйнування є внутрішнє розпадання.
Все непорушне безсмертне.
Тому що смерть є руйнування живої істоти, або розпадання її механізму, за допомогою якого воно є те що саме себе рухає. Отже, душа людська безсмертна, що і було потрібно довести". Лейбніц Г. Свідчення природи проти атеїстів.
Варіант 9
"... Що із цієї причини все відбувається у відповідності зі зміцнілою зумовленістю, так само вірогідно, як і те, що тричі три - дев'ять. Тому що зумовленість полягає в тому, що все пов'язано із чимось іншим, як і ланцюг, і тому все буде відбуватися також неминуче, як це було споконвіків, і як безпомилково відбувається тепер, якщо відбувається.
Древні поети Гомер і інші, називали це золотим ланцюгом, підвішеним під небесами велінням Юпітера, який неможливо розірвати скільки б на нього не навішували. Цей ланцюг складається з послідовного ряду причин і наслідків...
Звідси, таким чином, можна укласти, що у великому нашому світі все відбувається математично, тобто безпомилково, тому якщо хто зумів у достатній мірі проникнути в більш глибокі складові частини речей і до того ж мав достатню пам'ять і розумінням для того, щоб урахувати всі обставини і не залишати нічого без уваги, то він би був пророком і бачив би майбутнє в сьогоденні, як у дзеркалі.
Адже точно так, як ми можемо стверджувати, що квіти, так властиво, і тварини, сформовані вже в насінні, хоча вони, щоправда, можуть перетерпіти і деякі зміни завдяки різним обставинам, точно також ми можемо сказати, що увесь майбутній світ уже заданий у світі сучасному і повністю переформований, так що ніяка обставина ззовні не може нічому перешкодити, тому що поза миром не існує нічого". Лейбніц Г. Про обумовленість.
Варіант 10
Сила образу або уявлення
"... Якийсь бідолаха - винний чи невинний - попав у в'язницю за обвинуваченням у злочині. Стали розбирати його справу. Судді прийшли до думки продовжити слідство по цій справі і так як голоси розділилися до mitijrem partem (до менш строгого підходу). Але от підійшов один порадник, який жодного разу не був присутній при розборі справи і не чув її обговорення. Йому коротенько викладають справу. Він висловлюється за застосування катування. І от починають катувати, терзати, мучити цього нещасного, від якого, однак, ні скарги, ні подиху, ні слова. Кат заявляє суддям, що ця людина чаклун. Тим часом він був чаклуном або нечутливим, не більш ніж будь-хто інший. Як же пояснити цю безприкладну твердість характеру і витримку? Угадайте якщо можете. Це був селянин. Готуючись до майбутнього катування, він намалював на одному зі своїх дерев'яних черевиків шибеницю, і той час, як його катували, він не відривав погляд від цієї шибениці.
Але яка різниця, намальований образ на дерев'яному черевику або в мозоку?
На підставі деяких, історичних прикладів ми знаємо, до чого може довести людей сила образів, ідей, честі, сорому, фанатизму, забобонів.
Розум розпоряджається нашими почуттями. Якщо мені здається, що я чую який-небудь звук, то я чую його; якщо мені здається, що я бачу який-небудь предмет, то я бачу його. Чи випробовують око і вухо в цих випадках таке ж роздратування, як якби я дійсно бачив і чув? Думаю, так. Або ж органи ці перебувають у спокої, і все відбувається у свідомості? Важко розв'язати це питання". Дідро Д. Елементи фізіології
Варіант 11
"Люди завжди будуть помилятися, якщо стануть зневажати досвідом заради породжених уявою систем. Людина - добуток природи, вона існує в природі, підпорядкована її законам, не може звільнитися від її, не може - навіть у думці - вийти із природи. Марно дух її бажає ринутися за грані видимого світу, вона завжди змушений уміщатися в його межах. Для істоти, створеної природою і обмеженого нею, не існує нічого, крім того великого цілого, частину якого вона становить, і вплив якого відчуває. Передбачувані істоти, нібито відмінні від природи і які нібито стоять над нею, завжди залишаються примарами, і ми ніколи не зуміємо скласти собі правильної уяви, про них, так само як і про їх місцеперебування і про образ дій. Немає, і не може бути нічого поза природою, яка включає в собі все суще". Гольбах П. Система природи .
Тема: Філософія епохи Просвітництва.
Для того щоб Ви відчули своєрідність духу і стилю філософії Просвітництва, прочитайте невеликі фрагменти текстів і порівняєте постановку і вирішення філолофсько-світоглядиих проблем різними філософами.
Варіант 1.
Прочитавши два фрагменти тексту, дайте відповідь на питання:
- які філософські проблеми тут поставлені?
- в чому подібність і розходження в їх трактуванні різними представниками філософії Просвітництва.
(1). Готхольд Лессінг
"Адже вправляти розум при такій своєкорисливості людського серця тільки на тому, що пов'язане з нашими фізичними потребами, означало б не загострити, а притупити його. Для того, щоб розум досяг повної ясності і створив ту чистоту серця, яка вселяє в нас здатність любити доброзичливість заради її самої, він повинен вправлятися в осягненні духовних предметів...
Ні, воно прийде, воно обов'язково прийде, цей час досконалості, коли людині, у міру того як ЇЇ розум буде все впевненішим в кращому ... майбутньому ... він буде творити добро заради самого добра, а не заради того воздаяния, яке уготоване чиєюсь сваволею...". Лессінг Г. Е. Виховання людського роду.
(2). Гете "Мефістофель"
"... Я о планетах говорить стесняюсь,
Я расскажу, как люди бьются, маясь.
Божок вселенной, человек таков,
Каким и был он испокон веков.
Он лучше б жил чуть-чуть, не озари
Его ты божьей искрой изнутри.
Он эту искру разумом зовет
И с этой искрой скот скотом живет.
Прошу простить, но по своим приемам
Он кажется каким-то насекомым.
Полулетя, полускача,
Он свиристит как саранча.
О, если б он сидел в траве покоса
И во все дрязги не совал бы носа!"
Гете І.В. Фауст
Варіант 2.
Порівняйте постановку і вирішення філософських проблем просвітителями XVIII століття по запропонованих фрагментах тексту.
(1).Жан Жак Руссо
"Як і тіло, дух має свої потреби. Тілесні потреби є основою суспільства, а духовні його прикрашають. У той час як уряд і закони охороняють суспільну безпеку і добробут співгромадян, науки, літературу і мистецтво - менш деспотичні, але, може більш могутні - обвивають гірляндами квітів залізні ланцюги, які заковують людей, заглушають у них природні почуття волі, для якої вони, здавалося б, народжені, змушують їх любити своє рабство і створюють так звані цивілізовані народи. Необхідність спорудила трони, науки і мистецтва їх затвердили. Сильні миру цього, любіть таланти і захищайте їх власників". Руссо Ж. Ж. Міркування про науки і мистецтва
(2) Іоганн Готфрід Гердер
"Немає сумніву, що взагалі все, що ще не відбулося на землі, відбудеться в майбутньому; тому що нев'янучі права людини і сили, закладені в нього богом, невигубні... Божество допомагає нам тільки через пашу ретельність, наш розум, наші власні сили. Після того як воно створило землю і всі створення, позбавлені розуму, воно створило людину і сказало їй: "Будь моєю подобою, богом на землі! Володій і пануй! Зроби все шляхетне і прекрасне, що ти можеш створити зі своєї природи; я не можу допомогти тобі чудесами, тому що я вклав твою людську долю у твої людські руки; але тобі будуть допомагати всі священні, вічні закони природи". Гердер І. Г. Ще один досвід філософії історії для виховання людства
Варіант 3.
Прочитавши два фрагменти тексту дайте відповідь на питання:
яка концепція тут викладена?
ким з філософів нового часу вона була вперше сформульована?
у чому подібність і розходження трактувань цієї проблеми в представлених текстах?
(1) Шарль Монтеск'є
"Як істота фізична, людина, подібно всім іншим тілам, управляється незмінними законами, як істота, обдарована розумом, вона безперешкодно порушує закони, установлені богом, і змінює ті, які сама встановила. Вона повинна керувати собою, і, однак, вона істота обмежена, як всяка смертна розумна істота, вона стає жертвою не відання і омани і нерідко втрачає і ті слабкі пізнання, які йому вже вдалося набути, а як істота з почуттями, вона перебуває під владою тисячі пристрастей. Така істота здатна щохвилини забувати свого творця - і бог нагадує про себе в завітах релігії; така істота здатна щохвилини забувати самого себе - і філософи направляють її законами моралі; створена для життя в суспільстві, вона здатна забувати своїх ближніх - і законодавці призивають її до виконання своїх обов'язків за допомогою політичних і цивільних законів". Монтеск'є Ш. - Л. Про дух законів
(2) Жан Жак Руссо
"Перехід від природного стану до громадянського робить у людині досить помітну зміну, заміняючи в її діях інстинкт правосуддям і повідомляючи її діям моральний початок, якого їм колись не діставало... Хоча в стані суспільному людина і втрачає багато переваг, якими вона володіла у природному стані, зате вона здобуває набагато більше переваги: її здатності вправляються і розвиваються, думка її розширюється, почуття її облагороджуються, і вся її душа піднімається настільки, що, якби зловживання новими умовами життя не зводили її часто до стану більш низького, чим той, з якого вона вийшла, вона повинна була б безупинно благословляти щасливий момент, ... який перетворив її з тупої обмеженої тварини в істоту мислячу - у людину". Руссо Ж. Ж. Міркування про науки і мистецтва
Ще раз зверніться до роздумів філософів - просвітителів у пошуках відповіді на питання: які чесноти шанувалися в цю епоху? І знову повернемося до нашої таблиці "Чесноти в історії культури" і заповнимо останній стовпець: культура епохи модерну. Таблиця заповнена. Проведіть порівняльний аналіз епох. Чи мінялися істотно погляди на моральний ідеал людини?Які висновки випливають із відповіді на це запитання.
Для порівняння західноєвропейської і вітчизняної освіти проаналізуйте фрагменти текстів:
Варіант 1
(І). Григорій Сковорода
"Сіе-то есть быть щастливым - (узнать), найтить самаго себе. Лицемеры (говорится к нам), лицо небесное подлинно хорошо вы разбирать научились, а для чего не примечаете знаков, чтоб вам как по следу, добираться до имеющей ощасливить вас, истины? Все вы имеете, кроме что вас же самых найти не знаете и умеете, и не хащете. И подлинно удивления достойно, что человек за 30 лет живет, а приметить не мог, что для него лучше всего и когда с ним наилучшее делается. Видно, что он редко бывает дома..."
Сковорода Г.С. Разговор пяти путников об истинном щастіи в жизни // Антология мировой философии. - К., 1991. - Т.1.-Ч.2. -С.234-236.
(2). Вольтер
"Неведом человек себе же самому
Кто я, куда иду, какой удел приму?
Рой жалких атомов над згой грудой праха,
У жребия в плену, па поводу у страха, -
Но зрячих атомов, чьи очи мысль зовет
Измерить пустоту безвестную высот;
Мы к бесконечному стремим своп желанья,
Не чая на земле вкусит самопознанья".
Вольтер. Поэма о гибели Лиссабона // Вольтер. Поэмы. Философские повести. Памфлеты. - К.: Политиздат Украины, 1989. С.232.
Варіант 2
(1)И. П. Пнин "О человек! Что в мире зрю?
Снискавши мудрость сам собою
Через труды и опытность свою
Прошел препятствий ты пучину,
Улучшил ты свою судьбину,
Природной бедности помог,
Суровость превратил в доброту,
Вливал в сердца любовь, щедроту.
Ты на земле, что в небе бог!"
Пнин П. II. Человек//Русские просветители. Собр. Произв. В 2-х т. М„ 1966. - Т.1. - С.237.
(2) ГЕТЕ
"Мы побороть не в силах скуки серой,
Нам голод сердца большей частью чужд,
И мы считаем праздною химерой
Все, что превыше повседневных нужд.
Живейшие и лучшие мечты
В нас гибнут средь житейской суеты.
В лучах воображаемого блеска
Мы часто мыслью воспаряем вширь
И падаем от тяжести привеска,
От груза наших добровольных гирь.
Мы драпируем способами всеми
Свое безволье, трусость, слабость, лень.
Нам служит ширмой состраданья бремя,
И совесть, и любая дребедень.
Какой я бог! Я знаю облик свой.
Я червь слепой, я пасынок природы,
Который пыль глотает пред собой
И гибнет под стопою пешехода".
Гете И. В. Фауст // Избр. произв. в 2-ч т. - М.: Правда, 1985. - Т.Н. - С.148-149.
Варіант 3
(1) А. Н. Радищев
"... О, людина, хоча ти є істота складна або однорідна, мыс-ленность твоя з тілом руйнуватися не певна. Блаженство твоє, удосконалювання твоє є твоя мета. Обдарований різними якостями, вживай їх мети твоєї відповідно, але бережись, так і не вживеш їх у зло... Ти в собі містиш блаженство твоє і злополучие. Прямуй по шляху, природно начертаному, і вір: ... стан твій майбутній відповідно буде твоєму житію, тому що той, хто створив тебе, той істоті твоїй дав закон на дослідження, якого усунутися або порушити неможливо; зло тобою зроблене, буде злом для тебе. Ти майбутнє твоє визначаєш сьогоденням; і вір, скажу паки, вір, вічність не є мрія".
Радищев А. Н. Про людину, його смертності і безсмерті // Избр. філософ. Соч. - М., 1949. - С.398.
(2) Вольтер
"Раскроем крылья в небесах пошире
И поглядим, что происходит в мире.
Увы, такой же ад и белый свет,
И здесь невинности покою нет.
Здесь добродетель топчут лицемеры;
Ум, вкус, искусство, славные дела
Умчались прочь, в заоблачные сферы;
Политика труслива и подла-"
Над всем главенствует, все заменяет;
Исподтишка святоша направляет
Оружье дураков на мудреца;
И Выгода, чьей власти нет конца,
Чей слух не режет гром сраженья гулкий,
Разлегшись возле денежной шкатулки,
Сильнейшему слабейший подает.
О люди! Жалкий и виновный род!"
Вольтер. Орлеанская девственница // Вольтер. Поэмы. Философские повести. Памфлеты. - К.: Политиздат Украины, 1989. - С.76.
Завдання 1.
Прочитавши наступну притчу Г. Сковороди, спробуйте "розшифрувати" зміст використаних в ній символів, алегорій.
Яка мораль цієї притчі?
Григорій Сковорода
"Афанасій: Гдъ ж щастія искать, естли оно ни тут, ни там, нигде
Григорий: Я еще младенцем выучил, выслушай басенку. Дъд и баба здълали себъ хату, да не прорубили ни одного окошка. Не весела хата. Что делать? По долгом размышлении, определено в сенатъ, итить за светом доставать. Взяли мъх, разинули его в самый полдень перед солнцем, чтоб набрать, будто борошна, внесть в хатку.
Здълав несколько раз, ест ли свът? Смотрят - ничего нът. Догадалась баба, что свът, как вино из мъха вытекает. Надобно поскоръе бъжать с мъхом. Бъгучи на дверях оба сенаторы -один ногою, другой головою - зашиблись. Зашумъл между ними спор. "Конечно ты выстаръл ум". - "А ты и родилась без него". Хотъли поход воспринять на чужие горы и грунта за свътом; помъшал им странный монах. Он имъл отроду лът только 50, но в сообщеніи свъта великій был хитрец. "За вашу хлъб и соль не должно секретной пользы утаить", - сказал монах. По его совету старик взял топор, начал прорубывать стъну с таковыми словами: "Свъте веселній, свъте жизненный, свъте (повсъместный) свъте присносущный, свъте нелицепріятньїй, посъти и просвъти и освъти храмину сладкій свът, от того времени даже до сего дни начали в той странъ созидать сътлыя горницы".
Сковорода Г. С. Разговор пяти путников о истинном щастіи в жизни // Антология мировой философии. - К., 1991. - Т .1 -4.2. - С.242-243.
Завдання 2.
Прочитавши притчу, дайте відповідь на питання:
які філософські проблеми тут поставлені?
у чому зміст використовуваних тут символів?
яка мораль цієї притчі?
Григорій Сковорода
Григорий: Премудрости дъло в том состоит, чтоб уразуметь тое, в чем состоит щастіе...
Путник обходя разные земли и государства, лишился ног. Тут пришло ему на мысль возвратится в дом к отцу своему, куда он, опираясь руками, с превеликим трудом продолжал обратный путь свой. Наконец, доползши до горы, с которой виден уже был ему и дом отца его, лишился совсъм и рук. Отсель живое око его взирало с веселою жадністю через ръки, лъса, сстремины, через пирамиды гор верхушки на блистающій издали замок, который был до отца его...
Между тъм, осмотрясь назад, увидъл нечаяно чудное и бъд-ственное позорище: бридет слепец, прислушивается, ощупывает посохом то вправо, то влево, и будто пяи, и з дороги слоняется, подходит ближе, вздыхает. "Исчезоша в сууетъ дніє наши..." "Пути твоя, господи, скажи ми..."...
Боюся, друг мой, чтоб не спугать тебя; кто ты таков? -спрашивал прозорливый.
34-й год путешествія моего... Необыкновенный жар солнечных лучей в Аравии лишил меня очей, и я слъп уже воз-вращаюся к отцу моемую
А кто твой отец?
Он живет в нагорном замкъ, называемом (Миргород). Имя ему Ураній, а мое Практик.
Боже мой, что ты мне говоришь? Я твой родной брат, -воскичал просвъщенный, я Обсерватор... После изобилного слез ізліянія слъпец с орошенными очами говорил брату своему следующее:
Сладчайшін брате! По слуху слихал я о тебъ, а теперь сердечное око мое видит тебя... Умилосердись, окончай мои бьдствія, будь мнъ наставником...
Жаль мне, - говорил светлоокій, что не могу тебъ служить, любезная душа моя... Болъе уже ни ходить, ни ползать по земле не могк...
За сим дъло не стало, - сказал слъпой, - ты мнеъ бремя легкое и любезное: возьму тебя, сокровище мое, на себя. Чистое око твое будь въчным тъла моего // обладателем и всъх моих удов головою... сядь на рамина мои и управляй мною, дражайшій господине и брате!
Сяду, брате мой, с охотою, дабы доказать нам истину написанного слова божія сего у приточника: "Брат от брата помогаемыи есть яко град тверд и высок, укръпляется же, яко основанное царство". Теперь взгляните на дивоное дъла божее: из двух человъков есоставлен один... Идет небывалый путник главнейшим // путем, ... с веселієм поднимается мирнаго на высоту города, обливает его свътлый и благовонный воздух, выходит безмятежная толпа миром и любовію дишуших жителей, плешущи руками, ожидая на крыльцъ, и пріемлет в нъдра блаженного обьятія сам ветхій деньми Ураній".
Сковорода Г.С. Разговор пяти путников и истинном щасті и в жизни // Антология мировой философии. - К., 1991. - Т .1. - 4.2. - С.234-236.
Поповніть свій словник наступними термінами:
Просвітництво, антисхоластинна направленість, всепроникаюний розум, історичний оптимізм, етико-гуманістичний напрямок, теорія суспільного договору, теорія природного права, антропоцентризм, символізм, самопізнання, мікрокосм, макрокосм, концепція трьох світів і двох натур.
Перевірте себе, визначте вірні відповіді в наступних тестах:
1. Який термін визначений у наступній дефініції: "... історична епоха суть, яка складається у використанні людського розуму для реалізації соціального прогресу".
а) Відродження.
б) Просвітництво.
в) Класицизм.
г) Ренесанс.
д) Постмодерн
2. Серед перерахованих видатних діячів Просвітництва виділіть англійських просвітителів.
а) Локк
б) Монтеск'є
в) Толанд
г) Маблі
д) Руссо
е) Шефтсбері
3. Серед перерахованих видатних діячів Просвітництва виділіть діячів французького Просвітництва.
а) Вольтер
б) Гете
в) Ломоносов
г) Руссо
д) Лессінг
е) Вольф
4. Серед перерахованих видатних діячів Просвітництва виділіть діячів німецького Просвітництва.
а) Ґете
б) Локк
в) Радіщев
г) Лессінг
д) Гердер
е) Вольф
5. Серед перерахованих видатних діячів Просвітництва виділіть діячів російського Просвітництва.
а) Ґете
б) Ломоносов
в) Монтеск'є
г) Радіщев
д) Прокопович
е) Чаадаев
6. Серед перерахованих видатних діячів Просвітництва виділите діячів українського Просвітництва.
а) Вольтер
б) Ґете
в) Сковорода
г) Прокопович
д) Туптало
е) Кононович-Горбацький
7. Хто із просвітителів сформулював ідеї буржуазного лібералізму.
а) Ш. Монтеск'є
б) И.Ґете
в) М.Ломоносов
г) Д.Локк
д) Г.Сковорода
8. Хто із просвітителів був оголошений божевільним і пізніше написав "Апологію божевільного".
а) Ф.Прокопович
б) М.Ломоносов
в) П.Чаадаев
г) Вольтер
д) Г.Сковорода
9. Чия робота "Еміль, або про виховання" за вільнодумство була присуджена до спалення.
а). Дж. Толанд
б). Ж.Ж.Руссо
в). Вольтер
г). Г.Маблі
д). Г.Лессінг
10. Які права людини просвітителі вважали "природними" і "невідчужуваними".
а). Право на життя
б). Право на творчість
в). Право на власність
г). Право на працю
д). Право на свободу
11. Виділіть основну рису людини в концепції Г. Сковороди.
а). Розум
б). Достоїнство
в). Самопізнання
г). Відчуття
д). Діяльність
12. Хто був засновником центра Просвітництва в Україні - Киево-Могилянского колегіуму.
а). Ф.Прокопович
6) . П.Могила
в). Ф.Псчерський
г). И.Кроковський
д). Д.Туптало
13. Кого із просвітителів називають українським Сократом.
а). Ф.Прокопович
б) . М.Ломоносов
в). П.Могила
г). В.Мономах
д). Г.Сковорода
14. Автор праці "Про дух законів".
а). Ш.Монтеск'є
б). Г.Маблі
в). Дж. Локк
г). И.Гердер
д). Г.Лессінг
15. Як називається світогляд, який допускав Бога тільки як першопричину у першопоштовх у природному порядку речей.
а), деїзм
б), пантеїзм
в), теїзм
г). Панлогізм
д). фетишизм
16. Автор "Оратора Могилянського".
а). Ф.Прокопович
б) . М.Ломоносов
в). П.Могила
г). І.Гизель
д). І. Кононович-Горбацький
17. Що означає освічена людина у слов'янській традиції.
а), творча
б), мудра
в), така, яка має багатий життєвий досвід
г). добра
д) єрудована
18. У чому просвітителі бачили головний шлях перетворення суспільства.
а), революція
б), війна
в), віра в бога
г). моральне виховання
д). класова боротьба
19. У кого з відомих просвітителів вчився відомий російський просвітитель Михайло Ломоносов?
а). Ф.Прокопович
б) . Вольтер
в). X. Вольф
г). И. Гизель
д). Ш. Монтеск'є
20. Виділіть характерні риси філософії і ідеології Просвітництва.
а), все проникаючий розум
б), теоцентризм
в), віра в бога
г). історичний оптимізм
д). ірраціоналізм
Тема: Філософія ХІХ ХХ ст.
Поповніть свій словник:
космогонічна гіпотеза, апріорізм, трансцендентальне, «річ у собі», чуттєвість, розсудок, розум, антиномії чистого розуму, естетичний пантеїзм, абсолютна ідея, тріада, антропологічний матеріалізм, діалектичний матеріалізм, практика, історичний матеріалізм, відчуження, революція, комунізм, суспільно-економічна формація, емпіріокритицизм, теорія відображення.
Екзистенціальність, ірраціоналізм, філософія серця, слов'янофільство, українофільство, суспільний прогрес, западники, ноосфера.
Сцієнтизм, антисціентизм, філософська антропологія, філософія життя, інтуітивізм, психоаналіз, неофрейдизм, феноменологія, прагматизм, неотомизм, персоналізм, позитивізм, махізм, неопозитивізм, логічний позитивізм, лінгвістичний позитивізм, постпозитивізм, мова, веріфікація, комунікативна модель світу, екзистенціоналізм, модуси екзистенції, воля.
І
Прочитайте запропоновані фрагменти філософських, художніх текстів і дайте відповіді на запитання:
- які філософські, етичні, соціально-політичні ідеї відображені у тексті?
- до якого напрямку філософської соціально-політичної думки примикає автор?
- що Ви знаєте про автора тексту?
Завдання 1.
Марина
"Неначе ворон той, летячи,
Про непогоду людям кряпче,
Так я про сльози, та печаль,
Та про байстрят отих ледачих,
Хоть і нікому їх не жаль,
Розказую та плачу.
Мені їх жаль!..
Мій Боже милий,
Даруй словам святую силу
-Людськеє серце пробивать.
Людськії сльози проливать,
Щоб милость душу осінила,
Щоб спала тихая печаль
На очі їх, щоб стало жаль
Моїх дівчаток, щоб навчились
Путями Господа ходить,
Святого Господа любить
І брата миловать..."
Т.Г. Шевченко
Завдання 2.
Сон
"У всякого своя доля
І свій шлях широкий:
Той мирує, той руйнує
Той неситим оком
За край світа зазирає
Чи нема країни,
Щоб загарбить із собою
Взять у домовину,
Той тузами обирає
Свата в його хаті,
А той нишком у куточку
Гострить ніж на брата,
А той тихий та тверезий,
Богобоязливий.
Як кішечка підкрадається,
Вижде нещасливий
У тебе час та й запустить
Пазурі в печенки, -
І не благай; не вимовлять
Не діти, ні жінка.
А той, щедрий розкошний,
Все храми мурує;
Та отечество так любить,
Так за ним бідкує,
Так із його, сердешного,
Кров, як воду, точить!.."
Т.Г. Шевченко
Завдання З.
"І вмислити одщепенці нового бога, сильнішого над усіх дрібних боженят, а той бог називався по-французськи егоїзм або інтерес.
І філософи почали кричати, що то кепство віровати в сина Божого, що немає ні пекла, ні раю і щоб усі поклонялися єгоізмові або інтересові.
А до всього до того довели королі та пани; і завершилася міра їх плюгавства, праведний Господь послав свій меч обоюдоострий на рід прелюбодійний; збунтувалися французи і сказали, нехочем, щоб були у нас королі та пани, а хочем бути рівні Й вільні
Але тому не можна було статися, бо тільки свобода, где дух Христов, а дух Божий уже перед тим вигнали з Францевщини королі та маркізи, та філософи.
І французи короля свого забили, панів прогнали, а самі почали різатися і дорізались до того, що пішли у гіршую неволю.
Бо на їх господь хотів показать усім язикам, що нема свободи без Христової віри.
І с той пори племена романське і немецьке турбуються, і королів і панство вернули, і про свободу кричать, і немає в їх свободи, бо немає свободи без віри.
А племено слов"янське то наименьший брат у сімьї Яфето-вій.
Трапляється, що менший брат любить дуже отця, однако получає долю меншу проти старших братів, а потім, як брати старші своє потратять, а меньший збереже своє, то і старших виручає".
Костомаров М. І. Закон Божий (Книга буття українського народу).
Завдання 4.
"Отже, взагалі природа має логіку, як і дух має її, і саме в явищах природи відкривається розум математичний: Бог створив її мірою, числом і вагою. Із цієї певної сторони вона і досліджується природничими науками. Але щоб зрозуміти світ явищ у його повноті і його найглибшій істині, ви повинні взяти ще в розрахунок розум самопізнаний, який відкривається вже не в матерії, а в дусі. Удаваним пробілам і перервам в розвитку явищ природи він протиставляє початок безперервності розвитку, і тільки від цього ми можемо підкорити зовнішні явища законам математичним. Неспокійний і нестримний потік явищ він затримує і стуляє небаченими поняттями субстанції, речі, причини, основи і т.п.".
Юркевич П.Д. З науки про людський дух.
Завдання 5.
"Чудово сходяться при питанні про єдність людського організму природознавство і філософія в їх сучасному положенні. Фізіологія і хімія розкладають цю єдність на безліч матеріальних частин, які у своїх рухах підпорядковані загальним фізичним, а не окремим органічним законам. Отже, єдність людського організму є для них феномен, є щось що з'являється, щось удаване. Але звідки відбувається цей феномен. Чому численність представляється нам як спільність? Чому краплі дощу представляються нам як веселка, а не як краплі дощу? Чому матеріальні частки, які не мають між собою внутрішньої єдності і які сполучаються по загальним фізичним законам, представляються нам як єдність, як цілісність, як один у собі закінчений образ? На ці питання відповідає філософія, і притім з математичною вірогідністю: це походить від властивостей глядача, від властивостей душі, яка перекладає кожне явище на свою мову і накладає на нього синтетичні форми. Властиві її поглядам і розумінню".
Юркевич П.Д. 3 науки про людський дух.
Завдання 6.
"Якби природа не навчила б людину членороздільному звуку, то сама вона ніколи б не відкрила, у яке положення варто привести членороздільні органи, за допомогою яких нервів і як збудити голос, щоб отримати цей звук. Довільне і свідоме вживання слова необхідно припускає мимовільне і несвідоме. Свідомість наша не йде далі спостереження над способом, яким ми вимовляємо звук, до якого ми при цьому ставимося старанно, як до готового і незалежного від нас факту. На відомому щаблі розвитку залежить, очевидно, від нашої сваволі, чи вимовити звук чи ні; але, коли ми вимовляємо, у свідомості нашій є тільки наша мета, тобто образ необхідного звуку і пов'язаний з ним неясний спогад про той стан загального почуття, який супроводжував рух органів, потрібний для здійснення цієї мети. Участь сваволі видно тут тільки в зміні мети, зміна ж пружин, які ведуть до її виконання, відбуваються самі собою і залишаються поза свідомістю". Потебня А.А. Слово і міф.
Завдання 7.
"Той хто пізнає з давніх часів хотів розгадати загадку буття, проникнути в таємницю найреальнішої дійсності, а на вершині філософської думки ціль, яка пізнає, виявилася скасованою. Пізнання перестало бути шлюбом, у того хто пізнає відняли наречену. Критерій істини стали шукати усередині самого суб'єкта, який пізнає, в його відносинах до себе, а не до буття. Пізнання в сучасних гносеологів перетворилося в паразита, який веде самодостатнє існування...
Хвороба сучасної філософії - хвороба харчування. Загублені джерела харчування, і тому філософська думка стала худосочною, тому неспроможна вона з'єднатися з таємницею буття, з віковою метою своїх прагнень. Філософська думка не може харчуватися із себе, тобто не може бути відверненою, самодостатньою. Не може вона харчуватися і однією наукою".
Бердяев Н.А. Філософія волі.
ІІ
Повторіть прочитане в пошуках відповідей на наступні питання-тести і визначте вірні варіанти:
1. Як називається одна з рис вітчизняної філософії, а саме прагнення осягнути буття через внутрішнє існування людини?
а) позитивізм;
б) ірраціоналізм;
в) екзистенціалізм;
г) дуалізм;
д) матеріалізм;
2. До якого напрямку філософії належав І. Франко?
а) матеріалізм;
б) дуалізм;
в) екзистенціалізм;
г) позитивізм;
д) махізм;
3. З перерахованих філософів виділіть апологетів махізму?
а) І.Франко;
б) Т.Шевченко;
в) М.Грот;
г) В.Вернадський;
д) В.Лесевич;
4. З названих філософів виділіть представників українофільства?
а) Й. Шад;
б) Т.Шевченко;
в) М. Костомаров;
г) К. Тімірязєв;
д) П. Куліш;
5. 3 перерахованих філософів виділіть апологетів німецької класичної філософії?
а) П. Лодій;
б) Д. Веланський;
в) І. Сеченов;
г) Я. Рубан;
д) П. Куліш;
6. До якого світоглядного напрямку належить автор наступних рядків:
"Вірую я в правду свого ідеалу,
І коли б я тую віру зламала
Віра б зламалась у власне життя,
В вічність матерії, в світа буття.
Власним очам я б не вірила й слуху.
Явне впевнялась ні тілу, ні духу,
Се ж бо для віри найвищая міра!"
Леся Українка.
а) матеріалізм;
б) дуалізм;
в) екзистенціалізм;
г) раціоналізм;
д) пантеїзм;
7. До якого світоглядного напрямку належить автор наступних рядків:
І. Франко
"Одно лишь вечно, без разрушения
И без предела - это материя:
Пред атомом ее ничтожны
Все боги, Ягве и Астраты".
а) матеріалізм;
б) дуалізм;
в) екзистенціалізм;
г) раціоналізм;
д) пантеїзм;
8. До якого методологічного напрямку належить автор наступних рядків: І. Франко
"Вот пылинка: чуть видит твой взор
Дрожь мерцания живого.
Но вернуть ее в небытие
Неспособен Егова
И не может он ей приказать,
Чтобы путь изменила,
Шла не тем, по какому влечет
В ней сокрытая сила".
а) детермінізм;
б) сенсуалізм;
в) індетермінізм;
г) раціоналізм;
д) ірраціоналізм.
9. Якому з названих філософів належить вчення про ноосферу?
а) І.Франко;
б) К. Тімірязєв;
в) М. Умов;
г) В.Вернадський;
д) М. Остроградський;
10. Виділіть серед названих філософів революціонерів-демократів:
а) І.Франко;
б) П. Куліш;
в) М. Коцюбинський;
г) Л. Українка;
д) М. Остроградський;
11. Діяльність яких з названих філософів підтверджує тісний зв'язок української філософії з літературою?
а) І.Франко;
б) М. Вовчок;
в) І. Сеченов;
г) Л. Українка; л) С. Гогоцький;
12. Чию філософію називають філософією серця?
а) І.Франко;
б) П. Куліш;
в) П. Юркевич;
г) Л. Українка;
д) М. Драгоманов;
13. Хто автор праці «З науки про людський дух" ?
а) А. Потебня;
б) П. Куліш;
в) П. Юркевич;
г) Т. Шевченко;
д) М. Драгоманов;
14. Хто автор праці "Слово і міф"?
а) А. Потебня;
б) П. Куліш;
в) П. Юркевич;
г) Т. Шевченко;
д) М. Драгоманов;
15. Хто з названих філософів автор роботи "Думки про еволюцію в історії людства" ?
а) І.Франко;
б) П. Куліш;
в) М. Костомаров;
г) Л. Українка;
д) М. Вовчок;
16. До якого філософського напрямку належать такі філософи: О. Новицький, П. Куліш, Й. Міхневич, Н. Грот, Й. Шад?
а) матеріалізм;
б) дуалізм;
в) екзистенціалізм;
г) ідеалізм;
д) пантеїзм;
17. До якого філософського напрямку належать такі філософи: Н. Вернадський, М. Умов, М. Коцюбинський, М. Драгоманов, Л. Українка?
а) матеріалізм;
б) дуалізм;
в) екзистенціалізм;
г) ідеалізм;
д) пантеїзм;
18. Яка методологічна традиція найбільш властива українській філософії?
а) раціоналізм;
б) ірраціоналізм;
в) сенсуалізм;
г) догматизм;
д) фаталізм;
19. Яка ідеологічна позиція поєднує наступних українських діячів XIXстоліття: П. Куліш, М. Костомаров, Т. Шевченко?
а) революціонери-демократи;
б) українофіли;
в) філософи-натуралісти;
г) марксисти;
д) народники.
20. Яка ідеологічна позиція поєднує наступних українських діячів XIX століття: М. Вовчок, М. Драгоманов, М. Коцюбинський, С. Подолинський, Л. Українка?
а) революціонери-демократи;
б) українофіли;
в) філософи-натуралісти;
г) марксисти;
д) народники.
ІІІ
Прочитавши запропонований Вам фрагмент тексту, спробуйте відповісти на таки запитання:
- який напрямок у філософії представляє автор?
- які філософські проблеми відображені в тексті?
- як ці проблеми вирішуються в інших філософських концепціях?
Завдання 1.
"На сцені один грає князя, інший радника, третій слугу, солдата, генерала і т.п. але розходження ці мають чисто зовнішній характер; у внутрішній же сутності такого явища в усіх ховається та сама серцевина; бідний актор з його турботою і нестатком. Те ж саме в житті. Розходження рангу і багатство кожному відводять свою роль, але їй зовсім не відповідає внутрішня різниця в щасті і достатку: і тут у кожному ховається той же бідняк з його нестатком і турботою. Правда, по своєму змісту ці останні в кожного свої, але за формою, тобто по своїй щирій сутності, вони в усіх майже однакові, хоча вони і розрізняються в ступені, але розходження це зовсім не визначається положенням і багатством людини, тобто його роллю. Саме: так само все, що для людини існує і трапляється, безпосередньо існує все-таки лише в його свідомості і трапляється для цього останнього, то найбільш істотне значення має природа самої свідомості і у більшості випадків вона відіграє більшу роль, чим ті образи, які в ній виникають. Вся розкіш і насолоди, які віддзеркалюються в тупій свідомості дурня, дуже бідні в порівнянні зі свідомістю Сервантеса, коли він писав "Дон Кіхота" у своїй сумній в'язниці". Шопенгауер А. Свобода волі і моральність.
Завдання 2.
"Де кінчається самотність, там починається ринок; а де кінчається ринок, там починається також шум великих акторів і дзижчання отруйних мух.
У світі кращі речі нічого не коштують, раз немає того, хто їх уперше представив; цих представників народ називає великими людьми.
Мало розуміє народ велике, тобто творче. Але він має поняття про всіх творців і акторів великих справ.
Світ крутиться біля винахідників нових цінностей, невидимо вертиться він. Біля ж акторів кружляється народ і слава; у цьому полягає "світовий рух"...
Біжи, мій друг, у свою самоту, туди, де свіже, здорове повітря! Не твоє завдання бути мітелкою для мух.
Так говорив Заратустра".
Ніцше Ф. Так говорив Заратустра
Завдання 3.
Ідеал
Тим ідеал священний і великий,
Що ми досягти його вершин не в силах,
Але юнак, і діва, і старий
Перестають томитися їм... у могилах.
Як веселка сіяє ідеал...
Ми знаємо всі, що веселка видніше,
Але ідеал так могутньо б не блищав,
Коли свої ми зрозуміли б устремління...
Він назавжди, як метеор, згас,
Коли ми б всі прийшли до його вершини...
І віра в життя і світло зникли б в нас,
І ми всі вмерли б, тужачи про святиню.
Ніцше Ф.
Завдання 4.
"Душу людини - своєрідний сплав бога і звіра, арена боротьби двох начал: одне - часткове, обмежене егоїстичне, а інше - загальне, нескінченне і безстороннє. Кінцеве життя, яке однакове в людини і у тварин, прив'язане до тіла і дивиться на світ з позиції "тут" і "тепер". Любов і ненависть, засновані на служінні своєму "я", належать кінцевому життю. Любов чоловіка і жінки, батьків і дітей, поки вона не виходить за рамки інстинкту залишається тваринною, вона стає нескінченною, коли вона переборює інстинкт і перестає підкоряться тільки цілям кінцевого "я". Ненависть до ворогів і любов до союзників люди розділяють з іншими стадними тваринами; вони вважають Всесвіт розташований навколо одного центра, одного "я", яке бореться. Кінцеве життя містить у собі все, що відокремлює нас від інших людей і від Всесвіту; воно породжує думки і бажання, які не може бути в інших, всі омани і помилки, всі амбіції, які приводять до ворожнечі". Рассел Б. Чому я нехристиянин.
Завдання 5.
"Не пам'ятаю, хтось назвав людину твариною, яка створила богів і вклонилася ім. Ця характеристика не позбавлена відомої частки вірності і якомога більше підходить в цьому випадку. Із простого факту послідовності і співіснування явищ, отриманого шляхом спостереження над сукупністю фактів, людина створила долю, рок закону, із залізною необхідністю правлячий в собі минуле, сьогодення і прийдешнє. Як самоїд, вирізавши з дерева своїми ріками ідола, робить його богом, приносить йому жертви і падає перед ним ниць, так само і людина, гіпостазуючи звичайні гіпотетичне узагальнення, створив з нього невблаганну Мойру, у книгах якої написане майбутнє. Цим ми не хочемо сказати, що ми заперечуємо причинність і відхрещуємося від закону, як чорт від ладану: плавати в мрячних хмарах метафізичного детермінізму і абсолютної свободи - справа безнадійна... Але ми хочемо...". Сорокін П. Людина. Цивілізація. Суспільство.
Завдання 6.
"Людина почуває себе товаром, призначеним залучати покупців на самих сприятливих, дорогих умовах. Людина-Товар з надією виставляє бирку, намагається виділитися із асортименту, який лежить на прилавку, він намагається бути гідним найдорожчого цінника, але якщо його не помічають, а інших беруть, то він може бути звинуваченим у неповноцінності і нікчемності. Якими б високими не були його людські якості... З раннього дитинства людина узнає, що бути молодим значить користуватися попитом і що йому теж прийдеться "вийти" на ринок особистостей.
Нічого дивного, що в цих умовах почуття самоцінності людини сильно страждає. Умови для самоповаги - не в його владі. У ринковій орієнтації людина втрачає тотожність із собою, вона стає відчуженою від себе". Фромм Е. Психоаналіз і релігія.
Завдання 7.
"... Людина - істота, яка спрямована до майбутнього і усвідомлює, що вона проектує себе в майбутнє. Людина - це насамперед проект, переживається суб'єктивно, а не мохи, не цвіль і не кольорова капуста...
Якщо існування передує сутності то людина відповідальна за те, що вона є. Екзистенціалізм віддає кожній людині у володіння його буття і покладає на нього повну відповідальність за існування...
Людина - це тривога. Людина відповідальна за себе, а значить і за людство, не може не випробовувати тривогу... Людина засуджена бути вільною... Ми самотні і нам немає вибачень..." Сартр Ж. П. Екзистенціалізм - це гуманізм.
Завдання 8.
"Отже, у всіх технічних прогресах домінує зміст, який розпоряджається всіма людськими вчинками і поведінкою, не людина надумала чи створила цей зміст. Ми не розуміємо значення лиховісної участі влади атомної техніки. Зміст світу техніки схований від нас. Але давайте ж спеціально звернемося і будемо звернені до того, що цей прихований зміст усюди вас зачіпає у світі техніки, тоді ми виявимося усередині області, яка і ховається від нас, і, ховаючись, виходить до нас. А те, що показується і у той час ухиляється - хіба не це ми називаємо таємницею? Я називаю поведінку, завдяки якій ми відкриваємося для змісту, утаємниченого у світі техніки, відкритістю для таємниці..."
Якщо відчуженість від речей і відкритість для таємниці пробудяться у нас, то ми вийдемо на шлях, що веде нас до нового грунту для укорінення і стояння. На цьому ґрунті творчість може пустити нові корені і принести плоди на століття.
Так в інше століття і трохи по іншому збуваються знову слова Іоганна Петера Гебела:
"Ми рослини, які - чи хочемо ми усвідомити, чи ні - повинні кріпитися в землі, щоб, піднявшись, квітнути в ефірі і приносити плоди". Хайдгер М. Розмова на польовій дорозі.
Завдання 9.
"Існування людини - не круговорот, який просто повторюється в поколіннях, і не ясне, що відкривається собі існування. Людина проривається через пасивність постійно знову виникаючих тотожних кіл, і від його активності заздрості продовження руху до незнайомої мети.
Тому людина розщеплена в глибині своєї сутності. Як би вона не мислила себе, вона протистоїть самій собі, вона протистоїть самій собі і всьому іншому. Всі речі він бачить у протиріччях.
Щораз зміст стає іншим. Чи розщеплюється він як дух і плоть, як розум і чуттєвість, як душа і тіло, як борг і схильність, чи протиставляє його буття і його явище, його діяльність і мислення, те, що він робить, і те, що він думає робити. Вирішальне в цьому - що він увесь час повинен протиставляти себе собі. Немає людського буття без розщеплення. Але він не може на цьому зупинитися. Те, як він себе переборює, становить спосіб проникнення в себе...". Ясперс К. Зміст і призначення історії.
Завдання 10.
"Видовище - петля, - говорить Гамлет, - щоб піймати свідомість короля". Відмінно сказано: піймати. Тут свідомість або стрімко рухається, або замикається в собі. її доводиться ловити на льоту, у ту ледь помітну мить, коли вона оглядає саму себе побіжним поглядом. Звичайна людина не дуже-те любить баритися. Навпроти, її все квапить. Але, з іншого боку, ніщо не займає її більше, ніж вона сама, особливо те, ким вона могла би бути. Звідси її пристрасть до театру, до видовища, де їй пропонується стільки доль, поезію яких він вбирає в себе, не страждаючи при цьому від укладеної в них гіркоти. Принаймні, у таких випадках можна спостерігати людину, яка живе несвідомо, і те, як вона поспішає на зустріч, казна-якій надії. Людина абсурду починається там, де закінчується людина. Живлячий надії, де дух. Перестав милуватися грою з боку, хоче сам у неї вступити". Камю А. Міф про Сізіфа.
Завдання 11.
"Боги прирекли Сізіфа вічно котити на вершину гори величезний камінь, звідки вій під власною вагою знову і знову падає назад до підніжжя. Боги не без підстав думали, що немає кари страшнішої, чим нескінченна робота без користі і без надії попереду... можна лише уявити собі граничну напругу м'язів, необхідну, щоб зрушити величезний камінь. Покотити його нагору і дертися слідом за ним по схилу, стократ все, повторюючи знову; можна представити застигле в судорозі обличчя, щоку, яка прилипла до каменю, плече, яким підперта брила. Обмазану глиною, ногу, поставлену замість клина, яку перехоплюють долоні, особливу людську впевненість двох рук, забруднених землею. У самому кінці довгих зусиль, вимірюваних простором без неба над головою і часом без глибини, ціль досягнута. І тоді Сізіф бачить, як камінь за кілька митей пролітає відстань до самого низу, звідки треба знову піднімати його до вершини. Сізіф спускається в долину.
Саме під час спуску, цього короткого перепочинку, Сізіф мене і займає. Адже застигла від натуги особа поруч із каменем - сама по собі вже камінь! Я бачу, як ця людина спускається кроком важким, але рівним, назустріч мукам, яким не буде кінця. Година, коли можна зітхнути полегшено і яка відновляється настільки ж неминуче, як і саме страждання. Є година просвітління розуму. У кожну з митей після того, як Сізіф покинув вершину і постійно спускається до жител богів, він піднімається духом над своєю долею. Він міцніше уламка скелі". Камю А. Міф про Сізіфа.
ІV
КРОСВОРД „ФІЛОСОФІЯ XX століття"
По горизонталі:
1. Один з головних напрямків культури і філософії XX століття, позитивне відношення до науково-технічної революції.
2. Один з німецьких екзистенціалістів.
3. Філософія існування.
4. Засновник психоаналізу.
5. Засновник позитивізму.
6. Засновник махізму.
7. Французький екзистенціаліст.
8. Один з представників лінгвістичного позитивізму.
9. Засновник лінгвістичного позитивізму.
10. Предмет філософії позитивізму.
11. Автор твору "Міф про Сізіфа".
По вертикалі:
1. Друга історична форма позитивізму.
2. Теїстична концепція, яка визнає особистість первиною творчою реальністю.
3. Спосіб перевірки істинного знання у позитивізмі.
4. Автор твору „Так мовив Заратустра".
5. Теж, що і махізм.
6. Сучасна форма позитивізму.
7. Філософія, яка вивчає царство апріорних смислів, чистих істин.
8. Засновник екзистенціалізму.
9. Метод осягнення життя; род інтелектуальної симпатії.
Тема: Вчення про буття.
Поповніть свій словник визначеннями наступних категорій:
буття, реальність, об'єктивна реальність, суб'єктивна реальність, людина, духовна культура, суспільна свідомість, індивідуальна свідомість, матерія, рух, простір, час.
Перевірте себе, подумайте над наступними вправами.
Завдання 1
Всі речі миру минущі, згодом вони знищуються, руйнуються. Чому ж світ як сукупність даних речей продовжує вічно існувати?
Завдання 2
Що таке буття? Чи можна включити в поняття «буття» Бога? Чому протягом багатьох сторіч йде боротьба світоглядів по питанню буття або небуття Бога?
Завдання З
Зрівняєте поняття «ніщо» і «щось». Який зміст вкладається в поняття «небуття»?
Завдання 4
Зрівняєте поняття «субстанція» і «субстрат». В основі буття одна, дві або безлічі субстанцій. Приведіть аргументацію, що доводить одну з точок зору.
Завдання 5
Проаналізуйте думку А.Швейцера, що затверджує, що немає ніякого поняття буття, а є тільки нескінченне буття в нескінченних проявах. Яке з основних протиріч буття тут відбито?
Завдання 6
Які онтологічні філософські принципи випливають з формули Е = т · с2?
Завдання 7
Якщо представити «колесо буття» наступним ланцюжком. Буття → Народження → Існування → Смерть → Буття…, то чи можна сказати, що буття це життя після смерті, а життя до смерті це існування?
Завдання 8
З якого приводу Ф.Енгельс вживає наступну фразу: «Від того, що шевську щітку ми зарахуємо в єдину категорію зі ссавцями, - від цього в неї ще не виростуть молочні залози.»? (Енгельс Ф. Анті-Дюрінг. Відділ Перший., гл. IV).
Завдання 9
«Быть может, эти электроны
Миры, где пять материков,
Искусства, знанья, войны, троны
И память сорока веков!
Еще, быть может, каждый атом
Вселенная, где сто планет;
Там все, что есть, в объеме сжатом,
Но также то, чего здесь нет
Их меры малы, но все та же
Их бесконечность как и здесь;
Там скорбь и страсть, как здесь, и даже
Там та же мировая спесь».
Валерій Брюсов
Який з філософських принципів тут поетично виражений?
Завдання 10
Що мав на увазі Микола Кузанський, говорячи, що у дійсності тому що Бог є все, він також і ніщо?
Завдання 11
Як Ви розумієте висловлення Геракліта. «У ту ж ріку вступаємо і не вступаємо. Існуємо і не існуємо?»
Завдання 12
Чи можна замінити поняття «матерія» поняттям „реальність»? Аргументуйте свою відповідь. Дайте відповідні визначення.
Завдання 13
Проаналізуйте наступне визначення матерії: «На початку міркування про матерію треба помістити визначення їй: «Матерія є протяжне, непроникне, ділене на нечутливі частини».
Завдання 14
Виразите Ваше відношення до наступного твердження російського фізика Н.А. Умова. На 2-м Менделєєвському з'їзді в 1911 році він сказав: «Останній розвиток фізики є процес проти матерії, що скінчились її вигнанням… Матерія зникла, її різновиди замінені системами родинних один одному електричних індивідів, і перед нами рисується замість звичного матеріального глибоко відмінний від нього мир електромагнітний».
Завдання 15
Дайте аналіз ленінського визначення матерії. Чому В.И.Ленін говорить про своє визначення:»…говорити про те, що таке поняття може «застаріти», є дитячий белькіт…» Як Ленін доводить, що не можна дати іншого визначення матерії?
Завдання 16
Чи правильно з філософської точки зору вираження «анігіляція матерії? Який зміст вкладає в нього фізика? Який щабель філософського розвитку знайшов відбиття в цьому вираженні?
Завдання 17
Проаналізуйте наступне визначення матерії: «…Матерія є збуджений стан динамічної геометрії… Геометрія визначає закони руху матерії…»
Уилер Дж.А. Передбачення Ейнштейна. М.: 1970. С.15,1В.
Завдання 18
З положення про те, що спокій є окремий випадок руху, а рух абсолютне, деякі роблять висновок про абсолютність спокою. Покажіть неспроможність даного умовиводу.
Завдання 19
Проаналізуйте наступну точку зору: «Немає підстав припускати, що жива матерія управляється іншими законами, чим нежива матерія, і є серйозні підстави думати, що все в поводженні живої матерії може теоретично бути пояснене в термінах фізики і хімії».
Б.Рассел. Людська свідомість. М.,1957. С.71.
Завдання 20
Проаналізуйте наступний аргумент Платона: Усяке тіло, спонукуване ззовні, бездушне. Усяке тіло, що рухається саме по собі, повинне мати внутрішній принцип руху {=душу), що не залежить від зовнішніх сил. Щоб надати руху матеріальному тілу, потрібне додаток сили, людина ж, рухається сама по собі, по велінню розуму.
Завдання 21
Оціните точку зору німецького натураліста Э.Геккеля, що писав: «Відповідно до матеріалістичного світогляду, матерія, або речовина, існує раніше, ніж рух, або жива сила; речовина створила силу/»
Пит. По: К.Маркс, Ф.Енгельс. Соч.Т20. С.523-
Завдання 22
Проаналізуйте наступний уривок художнього тексту: «У порівнянні зі швидкістю мислення швидкість світла ніщо; думка, те йдучи в минуле, може рухатися у зворотному напрямку в часі і у просторі, швидше всього…»
Ч.Айтматов. Плаха//Новий мир. 1986. ~ М С. 44.
Завдання 23
Існує точка зору, що при зникненні всіх матеріальних об'єктів зникають простір і час. Як можна спростувати або довести цю точку зору?
Завдання 24
Чи згодні Ви з наступним міркуванням Гегеля: «Час не є як би ящик, у якому все поміщено, як у потоці, що захоплює із собою у своєму плині і поглинаючому всі, що попадає в нього. Час є лише абстракція поглинання. Тому що речі кінцеві, то вони перебувають у часі, але речі зникають не тому, що вони перебувають у часі, а самі речі представляють собою тимчасове; їхнім об'єктивним визначенням є те, що вони такі. Процес самих дійсних речей становить, отже, час, і якщо час називає самим могутнім, то воно також і саме неспроможне»…
Г. Гегель. Соч. Т.2. М.-Л.:, 1934. С.50.
Завдання 25
«Дівчинка, що протанцювала на Новорічному балі до ранку, не зможе відповісти, яке було її відчуття часу на балі довгим або, навпаки, коротким. І шлиссельбуржец, що відбув 25 років ув'язнення, скаже: «Мені здається, що я провів у фортеці вічність, але одночасно мені здається, що я провів там короткі тижні…», у похмурій одноманітності зміни місяців і років час стиснувся, зморщився… Так виникло одночасно відчуття стислості і нескінченості»
Гроссман В. Життя і доля //Жовтень. 1988. - №- С.20.
Які філософські ідеї відбиті в цьому фрагменті художнього тексту?
Завдання 26
У зв'язку із чим В.И.Ленін вживає наступну фразу: «Тому дарма багато теологів, що випробовують утруднення щодо того, куди їм помістити пекло, а також спірити побажали витягти лля себе користь із четвертого виміру».
Див.: Ленін В.И. Матеріалізм і емпіріокритицизм. Гл. ІП, §5// Полн. Собр. Соч. Т.18.
Як співвідносяться n-мірні простори з реальним тривимірним?
Завдання 27
Яка концепція простору часу тут відбита? «Час і простір от межі людського життя, яке воно нині. Але, насамперед, хто може мені заборонити вирватися з обтяжуючих обіймів часу? Звідки почерпнув я саму ідею часу? З пам'яті про минулі події. Але що ж таке ця сама пам'ять? Не що інше, як дія волі… Усі часи ми створюємо собі самі, у цьому немає сумніву! Бог часу не створив. Він дозволив створити його людині». Чаадаев ПЯ. Філософські листи. М.: Правда, 1989. С.561.
Завдання 28
«Якщо, зрештою, простір, не заповнене тілами (як це уявляють собі), не зовсім порожньо, те я запитую тоді: чим воно заповнено? Може бути, існують протяжні парфуми або нематеріальні субстанції, … які там бродять і проникають друг у друга, не заважаючи один одному, немов тіні двох тіл на поверхні стіни?».
Лейбніц Г.В. Твори в 4-х томах. М.: Думка, 1982. Т.1. С.481.
Як би Ви відповіли на питання, поставлені Лейбніцем?
Завдання 29
Як визначають простір і час А.Пуанкаре, К.Пірсон? Зрівняєте їх з визначеннями у сучасної науки
Див.: Ленін В.И. Матеріалізм і емпіріокритицизм. Гл. III. С.205.
Завдання 30
Дайте філософську інтерпретацію наступного уривка художнього тексту: «Але простір, обмірюваний металевими стрижнями і лінійками; час, відміряний найдосконалішими годинниками, раптом стали викривлятися, розтягуватися і сплющуватися. Їхня непорушність виявилося не фундаментом науки, а ґратами і стінами її в'язниці. Прийшла пора страшного суду, тисячолітні істини були оголошені оманами. У стародавніх забобонах, помилках, неточностях, немов у коконах, сторіччями спала істина».
Гроссман В. Життя і доля//Жовтень. 1988. Жя- С.37.
Про який період і про яку ситуацію в науці йдеться?
Тема: Вчення про розвиток.
Історія становлення діалектики як теорії розвитку і методу пізнання описана в роботі Ф.Енгельса «Діалектика природи». Прочитайте в цій роботі розділ «Вступ» і дайте відповіді на наступні питання:
Завдання 1
«…Звідси починає своє літочислення звільнення природознавства від теології…» Про які події і про який етап розвитку науки говорить Ф.Енгельс?
Завдання 2
«Перший пролом у цьому окам'янілому погляді на природу був пробитий не натуралістом, а філософом». Про кого пише Енгельс і чому?
Завдання З
«…Але що особливо характеризує розглянутий період, так це вироблення своєрідного загального світогляду, центром якого є уявлення про абсолютну незмінюваність природи».
Про яку концепцію розвитку йдеться?
Завдання 4
Про який історичний період і історичний факт пише Ф.Енгельс: «Революційним актом, яким дослідження природи заявило про свою незалежність і як би повторило лютеровское спалення папської булли, було…»?
Завдання 5
Як Ф.Енгельс пояснює наступний висновок: «Наскільки високо природознавство першої половини XVIII століття піднялося над грецькою стародавністю по обсягу своїх пізнань і навіть по систематизації матеріалу настільки ж воно поступалося їй у ідейному оволодінні цим матеріалом, у змісті загального погляду на природу».
Завдання 6
«…У нас є впевненість у тому,… що… з тією ж самою залізною необхідністю, з якою вона коли-небудь знищить на Землі свій вищий цвіт мислячий дух, вона повинна буде його знову породити де-небудь в іншому місці і іншим часом.»
На чому заснована ця впевненість?
Поповніть свій словник визначеннями наступних категорій:
діалектика, субєктивна діалектика, обєктивна діалектика, метафізика, розвиток, принцип розвитку, принцип загального звязку, суперечність, протилежності, якість, міра, кількість, стрибок, заперечення, причина-слідство, зміст-форма, сутність-явище, загальний-одиничний, необхідність-випадковість, можливість-дійсність.
Перевірте себе, виконайте запропоновані далі творчі завдання.
Завдання 1
Покажіть взаємозв'язок основних принципів діалектики. Що означає бути діалектиком?
Завдання 2
Приведіть філософські і природничо-наукові докази загальності закону єдності і боротьби протилежностей.
Завдання З
Движенья нет сказал мудрец брадатый.
Другой смолчал и стал пред ним ходить,
Сильнее бы не мог он возразить.
Хвалили все ответ замысловатый.
Но, господа, забавный случай сей
Другой пример на память мне приводит:
Ведь каждый день над нами Солнце ходит,
Однако ж прав упрямый Галилей
А. Пушкин
Які діалектичні протиріччя відбиті в даному фрагменті художнього тексту?
Завдання 4
Про які протиріччя йдеться в наступному вірші
Чем погибает безвозвратней
Мой дух, прикованный к страстям,
Тем мысль смелей и необъятней
Стремится к вечным небесам
Тем пальма, корни отрастая,
Чем глубже ранит землю в грудь,
Тем выше ветви простирая,
Яснее видит звездный путь.
Ф Ницше
Завдання 5
Якою філософською категорією можна виразити висловлення німецького лікаря середніх віків Парацельса: «Усе є отрута, і все є ліки, тим або іншим робить лише доза».
Завдання 6
Визначите, до якого філософського напрямку належать автори наступних висловлювань:
а). «Якщо ми добре обміркуємо, то побачимо, що знищення є не що інше, як виникнення; любов є ненависть, ненависть е любов.»
Б). «Протиріччя являє собою таку категорію, що може ставитися тільки до комбінацій думок, але ніяк не до дійсності. У речах немає ніяких протиріч, або, іншими словами, протиріччя, яке здасться реальністю, само є верхом безглуздя».
В). «Життя йде вперед протиріччями, і живі протиріччя в багато разів багатші, різнобічніші, змістовніші, чим людині спершу здається».
Завдання 7
Чи відбудеться якісна зміна, якщо дробити речовину? У яких випадках ми можемо сказати, що відбувся якісний стрибок?
Завдання 8
На яку особливість взаємного переходу кількісних і якісних змін звертав увагу Гегель, приводячи забавні приклади із суперечок давньогрецьких філософів: „Чи стає хвіст коня голим, якщо вирвати з нього один волосок?». „Чи створює додаток одного пшеничного зерна купу?»
Завдання 9
Що, застосовуючи теорію діалектики, можна сказати про константи фізики?
Завдання 10
Елементи якого закону діалектики проявляються в наступному висловленні Марка Твена: «Коли мені було 15 років, я вважав, що мій батько знає все, а я нічого; в 25 років я знаходив, що знаю все, а мій батько нічого; а коли мені стало 35 років, я побачив, що мій батько знає дещо»?
Завдання 11
Як, застосовуючи теорію діалектики, можна прокоментувати «конфлікт батьків і дітей»?
Завдання 12
Визначте, про яке заперечення (діалектичне або метафізичне) йде мова в наступних рядках:
«Мы во власти мятежного страстного хмеля; Пусть кричат нам:»Вы палачи красоты!» Во имя нашего завтра сожжем Рафаэля, Разрушим музеи, растопчем искусства цветы».
Завдання 13
Чи згодні Ви з наступним твердженням тургенєвського героя Є.Базарова: «Всі люди один на одного схожі як тілом, так і душею… невеликі видозміни нічого не значать. Досить одного людського екземпляра, щоб судити про всіх інших. Люди це дерева в лісі; жоден ботанік не стане кожною окремою березою»?
Аргументуйте свою відповідь, використовуючи знання основних принципів і законів діалектики.
Завдання 14
Визначте, до яких філософських течій можна віднести наступні твердження і дайте їхню оцінку:
а) загальне існує самостійно, незалежно від одиничного;
б) загальне реально не існує, у дійсності існують тільки одиничні речі;
в) загальне реально існує, але воно існує через одиничне, проявляється в ньому як повторюване в багатьох одиничних речах;
г) загальне існує тільки як ім'я, що привласнюється речі суб'єктом, що пізнає, як термін, за допомогою якого він позначає речі.
Завдання 15
Чи згодні ви з наступним поглядом: «Природы внутреннюю суть Познать бессилен ум людской. Он счастлив, если видит путь К знакомству с внешней скорлупой «
И. Гете
Завдання 16
Що таке формалізм? У чому складається помилковість і шкода формалізму (у мистецтві, в організаторській діяльності, в утворенні і т.п.)?
Завдання 17
Визначите діалектичний чи метафізичний метод мислення проявляється в наступних висловленнях:
а) «Ніщо в природі не може відбутися випадково, все відповідає певним законам… Атом матерії не по випадковості зустрічає інший атом, ця зустріч повинна відбутися завдяки незмінним законам, по яким кожна істота змушена діяти так, як воно діє, і не може діяти інакше в даних умовах. Говорити про випадковий збіг атомів або пропонувати деякі наслідки випадковості, значить говорити про не знання законів…»
П. Гольбах
б) «Необхідності, що деякі ввели як володарку, не існує. Але одне випадково, інше залежить від нашої сваволі. Визнати ж треба випадок, а не Бога; як думає юрба»
Епікур
Завдання 18
Які можливості іронічно описує Гегель?:
«Можливо, що сьогодні ввечері Місяць упаде на Землю, тому що Місяць є тіло, віддалене від Землі і може, тому також упасти долілиць, як камінь, кинутий у повітря; можливо, що турецький султан зробиться Папою, тому що він людина». Гегель. Соч.Т .1. М.-Л., 1930. С.241.
Завдання 19
Проаналізуйте наступне визначення поняття «форми»:
1. Форма це зовнішній вид предмета, його обрис.
2. Форма це система організації, внутрішня структура, нерозривно пов'язана зі змістом.
3. Форма це сполучення елементів простору (крапок, ліній, поверхонь).
Завдання 20
Чи згодні Ви з наступними поглядами на випадковість:
а) «Люди вигадали ідол випадку, щоб користуватися ним як приводом, що прикриває їхню власну нерозсудливість».
«Матеріалісти Древньої Греції» М, 1955. С.69.
б) «Випадковість беззвітний і безпричинний початок, в який вірує той хто відкидає провидіння».
В Даль. Тлумачний словник. ТА. М, 1953. С.226.
Завдання 21
Як з погляду діалектики оцінити наступну точку зору: «Можливе і випадкове лише недоліки нашого розуму. Хто захоче це заперечувати, тому не важко буде довести його помилку. Саме, якщо він зверне увагу на природу і її залежність від Бога, то він не знайде нічого випадкового в речах….» (Б. Спіноза)
Спіноза Б, Додаток, який містить метафізичні думки // Антологія світової філософії. К., 1991. Т .1. 4.2
Завдання 22
Які елементи діалектики відбиті в давньоіндійському афо- • ризмі:
«Не будь ні занадто грубим, ні занадто впертим, ні занадто м'яким, ні занадто схильним до доказів, ні занадто гнівливим. Упертість відштовхує, м'якість викликає презирство, зайві докази кривдять, сліпа віра робить смішним, невір'я веде до пороку»?
Завдання 23
«Квантова механіка остаточно встановила, що закон причинності не дійсний». На якій підставі деякі фізики заперечують причинність у мікросвіті? Дайте визначення індетермінізму.
Завдання 24
Поясніть з погляду законів діалектики, чому «Базіка хоче змусити себе любити і викликає ненависть, прагне зробити послугу і стає нав'язливим, бажає викликати подив і робиться смішним»? Плутарх
Завдання 25
Як з погляду діалектики Ви розумієте зміст древнього східного символу?
Тема: Вчення про пізнання.
Поповніть свій словник наступними поняттями:
пізнання, об'єкт пізнання, суб'єкт пізнання, образ, об'єктивність образа, суб'єктивність,образа, агностицизм, почуттєве пізнання, відчуття, сприйняття, подання, сенсуалізм, раціоналізм, абстрагування, поняття, судження, умовивід, істина, догматизм, релятивізм, наукове пізнання, метод пізнання, конкретне, абстрактне, спостереження, вимір, опис, експеримент, аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, гіпотеза, ідеалізація.
Виконайте наступні творчі вправи:
Завдання 1
Яка гносеологічна позиція виражена в наступному фрагменті поетичного тексту:
"Мирозданье постигая,
Все познай, не отбирая:
Что - внутри, во внешнем сыщешь;
Что - вовне, внутри отыщешь.
Так примите ж без оглядки
Мира внятные загадки".
И.В. Гёте.
Завдання 2
Як називається філософський напрямок, відображений в наступній тезі: "Знання людини ніколи не досягають більшого, ніж дають йому почуття. Усе, що недоступно почуттям, недоступно і для розуму". К. Гельвецій.
Завдання З
Яке трактування джерел пізнання поділяється автором: "Вище знання - природжене знання. Нижче - знання, придбані навчанням. Ще нижче - знання, придбані в підсумку подолання труднощів". Конфуцій.
Завдання 4
Яка гносеологічна позиція доводиться філософом: "Усі думки і дії нашої душі випливають із її власної сутності і не можуть бути їй повідомлені... почуттями". Г. Лейбніц.
Завдання 5
Охарактеризуйте позицію агностицизму, наведіть аргументи або приклади на доказ тези: "Світ непізнаваний".
Завдання 6
Як ви розумієте міркування Ф.Бекона: "Емпірики, подібно мурахам, тільки збирають і задовольняються зібраним. Раціоналісти, подібно павукові, роблять тканину із самих себе. Бджола обирає середній спосіб: вона збирає матеріал із садових і польових квітів, але розташовує і змінює його по своєму вмінню. Не відрізняється від цього і справжня справа філософії". Ф. Бекон.
Завдання 7
Як з різних гносеологічних позицій можна відповісти на питання: Чи надана людині, коли вона бачить червоне, відчуває тверде і т.п., об'єктивна реальність чи ні?
Завдання 8
Які аргументи Ви можете навести для обґрунтування тези: "Світ пізнаваний". Як із цим твердженням поєднати відомий парадокс процесу пізнання, чим більше ми знаємо, тим більше межа непізнаного.
Завдання 9
Доведено, що в природі немає червоного, зеленого, жовтого... Чому ж всі ми визначаємо кольори однакова?
Завдання 10
Яка гносеологічна позиція відображена в наступному міркуванні: "Оскільки зовнішні об'єкти так, як вони з'являються почуттям, не дають нам шляхом своїх операцій в одиничних випадках ідеї сили, або необхідного зв'язку, подивимося, чи не нашого власного духу і чи не скопійована вона з якого-небудь внутрішнього враження?" Д.Юм.
Завдання 11
Чим відрізняється зоровий образ об'єкта в людській свідомості від фотографії? Яке зображення більш точно, адекватно відбиває об'єкт? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 12
Якщо світ навколо нас суперечливий, то і пізнання його повинне бути суперечливим, тільки в цьому випадку воно буде істинне. Чи випливає з цього, що несуперечливе пізнання - помилка?
Завдання 13
Світ перебуває в постійній зміні, русі, розвитку: ми ж результати пізнання світу, що розвивається, прагнемо представити в закінчених, статистичних положеннях - істинах. Як це протиріччя вирішується в різних гносеологічних концепціях?
Завдання 14
Проаналізуйте гносеологічну позицію філософа: "Я бачу цю вишню, я сприймаю дотиком її, я куштую її... Отже, вона реальна. Усунь відчуття м'якості, вологості, червоності, терпкості - і ти знищиш вишню. Тому що вона не є буття, відмінне від відчуттів, то вишня ... є не що інше, як з'єднання почуттєвих вражень або уявлень, сприйманих різними почуттями". Дж. Берклі.
Завдання 15
Ведь ум творит
И может даже заселить планеты
Созданьями, светлее всех живущих,
И дать им образ долговечной плоти. ...
безмерна мысль,
Ведь мысль дремотная вмещает годы,
Жизнь долгую сгущает в час один. Д.Ж. Байрон
Яка характерна риса мислення тут відзначена? Як ця особливість інтерпретується в різних гносеологічних концепціях?
Завдання 16
"Істина - це те, що спрощує світ, а не те, що створює хаос". А. де Сент-Екзюпері.
Яка особливість істинного знання тут підмічена? Які трактування істини ви знаєте?
Завдання 17
Дайте визначення поняття "об'єктивна істина". Якщо всі люди зникнуть і на "голій" Землі залишаться тільки книги, то чи залишаться істини?
Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 18
Які протилежні гносеологічні позиції зіштовхує М.Горький у наступному тексті: "...У всьому Міщанин робить існування людини корисним або забавним для себе. Він любить, щоб у будинку в нього стояли міцні, зручні меблі, а в голові були міцні, надійні істини, за якими він міг би добре вкрити себе від напору нових віянь думки. І тому він завжди квапиться зробити зі сміливих здогадок. Людині що-небудь корисне для свого побуту - саме його роботі життя зобов'язане такою масою оман і забобонів, які він вважає істинами випробуваної міцності. Йому набагато зручніше вірувати - він хоче жити спокійно - і він не любить мислити, тому що Думка невпинно шукає і творить, досліджує створене нею і - руйнує, і знову творить". М. Горький.
Завдання 19
"І яке мірило істини може бути ясніше і вірніше, як не сама істинна ідея? Як світло виявляє і саме себе і навколишню тьму, так і істина є мірило і самої себе і неправди". Б. Спіноза.
Чи згодні ви з філософом? Які критерії істинного знання існують?
Завдання 20
"Не слід забувати, що критерій практики ніколи не може по самій суті справи, підтвердити або спростувати повністю якого б то не було людського уявлення". В. Ленін
Практика є одночасно абсолютним і відносним критерієм істини. Поясніть цю тезу.
Завдання 21
Розповідають, що англійський вчений ДжТомсон, що відкрив в 1897 р. електрон, був збентежений, і навіть вражений тим, що знайшов, тому що не міг повірити в існування тіл, які були б менше атома. Не без коливань далися йому перші виступи перед колегами і перші публікації, тим більше що сприйняли його повідомлення, м'яко говорячи, без ентузіазму. Дайте філософський коментар даному історичному факту.
Завдання 22
"Що істинно, те абсолютно істинно саме по собі; істина тотожно єдина, чи сприймають її в судженнях люди або чудовиська, ангели або боги... Навіть якби всі підвладні притяганню маси зникли, закон притягання тим самим не знищився б, але просто залишився за межами можливого застосування". Е. Гуссерль.
Проаналізуйте гносеологічну позицію автора.
Завдання 23
Чи згодні Ви з наступним зауваженням А. Пуанкаре з приводу "незвичайних" геометрій: "Чим більше ці побудови віддаляються від самих звичайних концепцій і, отже, від природи…, тим ясніше видно для нас, що може зробити людський розум, коли він звільняється усе більше і більше від тиранії зовнішнього світу".
Завдання 24
Проаналізуйте наступне висловлення М.Борна: "Спостереження або вимір ставляться не до явища природи як такого, а тільки до аспекту, під яким воно розглядається в системах відліку, або до проекцій на систему відліку, що, саме собою, зрозуміло, створюється всією застосовуваною установкою".
Завдання 25
Які гаосеологічні проблеми відбиті в наступному міркуванні Е.Маха: "У повсякденному мисленні і у повсякденному мовленні протиставляють звичайно гадане, ілюзорне дійсності. Тримаючи олівець перед нами в повітрі, ми бачимо його в прямому положенні; опустивши його в похилому положенні у воду, ми бачимо його зігнутим. В останньому випадку говорять: "Олівець здається зігнутим, але в дійсності він прямий". Говорити в подібних випадках про ілюзію має сенс із погляду практичного, але ніяк не наукового. У такій же мірі не має ніякого змісту... часто обговорюване питання, чи існує дійсно мир, чи він є лише ілюзія...".
Завдання 26
Про яке протиріччя процесу пізнання йде мова в наступному твердженні: "Діалектика, - як роз'ясняв ще Гегель, - містить у собі момент релятивізму, заперечення, скептицизму, але не зводиться до релятивізму"? В. Ленін.
Завдання 27
Яка особливість процесу пізнання помічена в наступному висловленні: "І день, і ніч перед нами сонце ходить, однак прав упертий Галілей!"?
Завдання 28
На яку особливість пізнання, звертав увагу Ф.Бекон, стверджуючи, що Істина - донька Часу, а не Авторитету?
Завдання 29
Про яку особливість пізнання і про яке протиріччя процесу пізнання йдеться в наступному зауваженні: "Щоб пізнавати, людина повинна роз'єднувати те, чого не варто було б роз'єднувати...". /. Гете
Завдання 30
Абсолютизацію якої сторони процесу пізнання іронічно критикує філософ у наступному питанні: "Якщо міль роз'їла і з'їла всю шубу, чи значить це, що вона цю шубу зрозуміла і вивчила?". О. Лосев.
Тема: Духовний вимір людського буття.
Прочитавши і виконавши індивідуальні творчі завдання до цієї теми, Ви предметніше, краще зрозумієте суть викладених тут трактувань сутності і природи людини.
Завдання 1
" Гао-Цзи сказав:
- Людська природа подібна мені, а почуття боргу подібно дерев'яній чаші. Виховати в людині людяність і борг - однаково, що вирізати чашу з верби.
- Але хіба ви зможете вирізати чашу, не насилуючи природу верби? - заперечив Мен-Цзи. - Адже щоб вирізати чашу, потрібно колись скалічити вербу. Тобто, скалічивши дерево, ви змайструєте з нього чашу, а скалічивши людини, зробите його людяним і справедливим? Якщо вся Піднебесна стане відтепер вважати людяність і борг злом, то провиною тому тільки ваші розмовні
Гао-Цзи сказав: - Людська природа подібна до стрімкого потоку: пустите його на схід - потече на схід, пустите на захід - потече на захід. їй байдуже добро і зло, як воді байдужі схід і захід.
- Воді дійсно байдуже - схід або захід, - сказав Мен-Цзи. -Але хіба байдуже їй верх і низ? Людина по природі прагне до добра, так само як вода прагне вниз... Ось перед вами вода: якщо ляснути по ній долонею, змушуючи зметнутися, вона підстрибне вище чола; якщо їй, схвилювавши, надати руху, вона підніметься в гори. Але хіба така її природа? Тільки сила примушує її робити. І коли людину змушують творити зло, з її природою поводяться подібним же чином".
(Мен-Цзи. Із книг мудреців // Проза древнього Китаю. -М., 1987.-С.60).
Спробуйте втрутитися в суперечку мудреців. Які концепції природи людини тут виражені?
Завдання 2
"Ворожі властивості - це плід дій неба, який не можна домогтися навчанням і неможливо створити самому.
Людина має злу природу. Добре в людині - це придбане. Нинішня людина від народження прагне до вигоди. Це приводить до того, що люди починають суперничати між собою і проявляють непоступливість. Людина від народження проникнута ненавистю. Якщо поступатись цій властивості людської природи, то у людей з'явиться бажання заподіяти один одному зло і уже не прийдеться говорити про довіру і відданість. Від народження вуха і очі мають жадібність до насолоди: вуха люблять приємні звуки, очі люблять гарні, що добре сполучаються кольори. Якщо поступатись цій властивості людської природи, то з'являється розбещеність і вже не прийдеться говорити про правила ЛІ, справедливості і обв'язку. Таким чином, слухняне слідування вродженій природі людини, покірність почуттям неминуче породжує суперництво; у цьому випадку всі люди будуть порушувати вкорінений порядок і доброзвичайність до хаосу в державі. Тому необхідно шляхом виховання змінити природу людини, навчаючи його правилам ЛІ, справедливості і обов'язку...
Є люди, які запитують: якщо природа зла, то звідки виникають правила ЛІ і справедливості?"
(Сень-Цзи // Антологія світової філософії. В 4 т. - М., 1969. - Т.1.-4.1.- С.230).
Як би Ви відповіли на це питання мудреця? Яка концепція природи людини тут відображена? Які трактування природи людини Ви знаєте?
Завдання 3
Ян Чжу сказав: "Людина подібна до неба і землі й, як вони, таїть у собі природу п'яти рушійних начал. І в той же час нігті і зуби людини недостатньо сильні, щоб забезпечити йому охорону і захист; мускули і шкіра недостатньо міцні, щоб обороняти його і відбивати удари; ноги не досить швидкі, щоб віднести його від небезпеки. У людини немає ні вовни, ні пір'я, що захищають його від холоду і жари, і, щоб прокормитися, він повинен покладатися не на силу, а на..."
(Лао-Цзи. Із книг мудреців. Проза древнього Китаю. - М., 1987.-С.145)
Продовжите думку мудреця. Які істотні ознаки людини відрізняють його від інших істот?
Завдання 4
"Звертаючись до почуттів зовнішніх і внутрішніх... варто осягнути, що душа є тіло, що складається із тонких частинок, розсіяних по всьому організмі, дуже схоже на вітер з якоюсь домішкою теплоти... Про все це свідчать сили душі, почуття; здатність до збудження, процеси мислення і все те, втрачаючи що ми вмираємо. Далі, варто триматися переконання, що душі належить головна причина почуття; однак вона не одержала б його, якби не була прикрита рештою організму"
(Епікур. Епікур привітає Геродота // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. -М., 1991.-С.123).
Яка концепція людини тут відображена? Чи згодні Ви з автором ?
Завдання 5
"Знай: из всего, что родилось, тончайшие токи исходят.
Сладкое к сладкому, горькое к горькому стало стремиться,
Кислое с кислым сошлось, теплота с теплотой сочеталась.
Смесь охотно с вином образует вода, но не с маслом.
Так у всего, что живет, обоняние есть и дыхание.
Воля Судьбы такова, что присуща всем тварям разумность
В бурных водах обегающей крови питается сердце;
В нем же находится то, что зовем мы так часто мышлением:
Мысль человека есть кровь та, что сердце вокруг омывает.
Разум растет у людей в соответствии с миром познанием.
Землю землею мы зрим и воду мы видим водою,
Дивным эфиром эфир, огнем же огонь беспощадный,
Также любовью любовь и раздор ядовитым раздором. ...
Ибо знай, что во всем есть разумности доля и мысли."
(Эмпедокл // Антология мировой философии. В 4т. - М., 1969. -Т.1.- 4.1. -С.307.)
Яка концепція світу і людини тут відображена? Чи згодні Ви з нею?
Завдання 6
"Але я тебе запитую, якщо ти не знайдеш нічого того, що було б вище нашого розуму, крім чогось вічного і незмінного, невже ти не зважишся назвати це Богом? Адже ти знаєш, що і тіла мінливі, і саме життя, що одушевляє тіла, очевидно не позбавлене мінливості через його різні стани? Та і сам розум оскільки він то намагається осягти істинне, намагається, і іноді досягає, а іноді - ні. показує, що він звичайно не є мінливим. Якщо не використовуючи ніякого тілесного органа, ні дотику, ні смаку, ні чарівності, ні вух, ні око, ніякого почуття, нижчого стосовно розуму, але тільки через самого себе розум пізнає щось вічне і незмінне, то нехай він визнає одночасно і те, що сам він нижче цього, і те, що саме це і є його Бог."
(Августин Аврелий. Про вільний вибір // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. - М., 1991.- С.162).
Яке трактування людини викладається автором?
Які основні положення цього трактування?
Завдання 7
Ми стверджуємо, що людині властиві такі особливості дій, які виходять з його душі і які відсутні у інших живих істот. Це, насамперед те, що оскільки людина існує, так, що у неї є мета, то вона не може обійтися без суспільства на всьому протязі свого існування і бути подібною іншим тваринам, з яких кожна, з метою економії засобів до існування, змушена обмежувати себе і собі подібних по природі.
Субстанція людської душі сама по собі здатна завершити певний вид, досконалості, але для того, що є вище субстанції, немає необхідності в тому, що нижче неї. І ця здатність, властива субстанції душі, здійснюється річчю, яка називається умоглядним розумом.
(Ібн Сіна (Авіценна) Книга про душу // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. - М.,1991. - С.195,199.)
Яка концепція людини тут відображена?
Завдання 8
Що таке людина, як помислить йому?"... І цьому чуду подивуємося, як із праху створив людину, як різноманітні людські особи - якщо і всіх людях зібрати, не у всіх один вигляд, але кожний має свій вигляд особи, по Божій мудрості. І тому подивуємося, як птахи небесні з раю йдуть, і насамперед у наші руки, і не поселяються в одній країні, але сильні і слабкі йдуть по всіх землях, по Божому велінню, щоб наповнилися ліси і поля. Усе це дав Бог на користь людям, в їжу і на радість.
(Володимир Мономах. Повчання // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. -М.,1991.-С.208).
Яке трактування людини відображене в тексті?
Хто тут вище: Бог чи людина?
Завдання 9
Отже, людина - це якась дивна тварина, яка складається із двох або трьох надзвичайно різних частин: з душі (апіша) - як би якогось божества (numen) і тіла - начебто безсловесної худобини. Відносно тіла ми настільки не перевершуємо тварин іншого роду, що по всім своїм даним перебуваємо набагато нижче їх. Що стосується душі, то ми настільки здатні сприймати божественне, що самі могли б пролетіти повз ангелів і з'єднатися з Богом. Якби не було дано тобі тіло, ти був би божеством, якби не був в тебе вкладений розум (mens), ти був би худобою. Ці дві такі різні природи вищий творець об'єднав у настільки щасливій згоді, а змій, ворог світу, знову розділив нещасною розбіжністю, що вони і розлучені не можуть жити без найбільшої муки і бути разом не можуть без постійної війни; ясно що і те і інше як говориться, тримає вовка за вуха, до того і до іншого підходить наймиліший віршик: Так не в силах я жити ні з тобою, ні у розлуці з тобою."
(Еразм Роттердамський. Філософські творі - М., 1986. -СІП).
Яка концепція світу і місця в ньому людини тут виражена. Які способи примирення двох початків у людині придумало людство?
Завдання 10
Тоді погодився бог з тим, що людина - утвір невизначеного образа й, поставивши його в центрі світу, сказав: "Не даємо ми тобі, о Адам ні свого місця, ні певного образа, ні особливого обов'язку, щоб і місце і особу, і обов'язок ти мав за власним бажанням, відповідно до своєї волі і свого рішення. Образ інших створінь визначений у межах установлених нами законів. Ти ж, не необтяжений ніякими межами, визначиш свій образ по своєму рішенню, у владу якого я тебе надаю. Я ставлю тебе в центрі світу, щоб звідти тобі було зручніше обдивлятися все, що є у світі. Я не зробив тебе ні небесним, ні земним, ні смертним, ні безсмертним, щоб ти сам, вільний і славний майстер сформував себе в образі, що ти зволієш. Ти можеш переродитися в нижчу, нерозумну істоту, але можеш переродитися по велінню своєї душі і у вище, божественне."
(Піко дел л а Мирандола. Мовлення про гідність людини // Людина. - М., 1991. - С.221).
Яка концепція людини тут виражена? Коли людина перероджується в "нижчі", а коли в "вищі" істоти?
Завдання 11
"Природа в людині часто буває прихована, іноді подавлена, але рідко винищена. Примус змушує природу жорстоко мстити за себе, повчання трохи упокорюють її пориви, але тільки звичка може її переробити та підкорити.
Хто прагне перемогти в собі природу, нехай не ставить собі ні надмірно важких, ні надмірно легких завдань, тому що в першому випадку буде пригноблений невдачами, а в другому занадто мало зробить успіхів, хоча перемагати буде часто. І нехай на початку полегшує собі справу, подібно плавцю, що прибігає до міхурів або очеретяних зв'язок; але трішки згодом нехай ставить себе, напроти, у важкі умови, як роблять танцюристи, вправляючись у важких черевиках. Тому що для повної досконалості треба, щоб підготовка була сутужніше самої справи".
(Бекон Ф. Досліди //Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. - М., 1991. -С.265).
Яка концепція людини виражена в тексті? Чи Ви згодні з автором?
Завдання 12
"Воістину очевидно, що наскільки тварини перевершують складні неживі тіла, настільки і людина перевершує тварин, так що тут має місце не просто більше або менше в силу кращих органів або темпераменту перевага, але і перевага вищого порядку...
Незважаючи на це, людина піднімається над тваринним духом набагато більше, ніж сам цей дух піднімається над неживими речами. Воістину це відбувається не тому, що людина володіє найкращими органами та більш сильнішими почуттями, тому що і лев, і кінь, і слон, і бик, і осел, і носоріг, і дракон, і крокодил і кит перевершують людину силою і навіть почуттями: орел - у зорі, вовк - у слуху, собака - у нюху, павук і бджола - у дотику, завдяки якому вони споруджують найтонші мережі і стільники з ниток і воску...
Оскільки людина нижче тварин і в силі і в органах почуттів..., але в той же час є паном і деспотичним володарем тварин, оскільки із цього виходить, що в ньому укладене щось більше високе, чим просто тілесний дух."
(Кампанела. Метафізика // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. - М., 1991. -С. 266-268).
Чим же людина "перевершує" тварин? Яка це концепція людини?
Завдання 13
"Тому що таке людина у Всесвіті? Небуття в порівнянні з нескінченністю, все суще в порівнянні з небуттям, середнє між всім і нічим. Він не має сил навіть наблизиться до розуміння цих крайностей - кінця світобудови і його початку, неприступних, схованих від людського погляду непроникливою таємницею і не може осягти небуття з якого виник, і нескінченність у яку розчиняється.
Вона ловить лише видимість явищ, бо не здатна пізнати ні їх початок, ні кінець. Все виникає з небуття і несеться в нескінченність, хто опише поглядом настільки неозорий шлях?
(Паскаль Б. Думка // Людина: Мислителі минулого і сьогодення про його життя, смерть і безсмертя. - М., 1991. -С.283).
Якої концепції людини дотримується автор? Чи згодні Ви з ним?
Завдання 14
"Людина - зовсім не загадка, як ви уявили, щоб зробити собі приємність її розгадати. Людина, як нам представляється, займає своє місце в природі, більш високе, чим тварини, яких вона нагадує своєю конструкцією, і більш низьке, чим інші істоти, яким вона уподібнюється, можливо, своєю здатністю мислити. Так само як і все, що нас оточує, вона причетна до добра і зла, задоволення і пристрастей, щоб діяти і розумом, щоб керувати своїми вчинками. Якщо б людина була досконалою, вона була б богом...
Навіщо нам жахатися від нашої істоти? Існування наше зовсім не так злощасне, як нас хочуть змусити повірити.
Дивитися на всесвіт як на карцер і вважати всіх людей злочинцями, що живуть чекаючи страти, - це ідея фанатика; а думати, що світ - це місце насолод, де люди повинні лише одержувати задоволення, - це химерна мрія сибарита. Мудрій людині, по-моєму, властиво думати, що земля, люди і звірі є саме тим, чим їм і слід бути в порядку, створеному провидінням...
Міркуючи лише як філософ, я насмілюся стверджувати, що домагання на більш доконану природу, що нам не дана, досить зарозумілі і зухвалі".
(Вольтер. Філософ, твори - М., 1988. - С.196,207).
Яка концепція людини тут відображена?
У чому Ви згодні і у чому не згодні з Вольтером?
Завдання І5
"Людина відрізняється від тварини зовсім не одним мисленням. Швидше за все, ця істота відмінна від тварини. Зрозуміло, той, хто не мислить, не є людина, однак не тому, що причина лежить у мисленні, але тому, що мислення є неминучий результат і властивість людської істоти.
Тому і тут немає потреби виходити зі сфери почуттів, щоб побачити в людині істоту, що піднімається над тваринами. Людина не є окрема істота, подібна до тварини, але істота універсальна, вона не є обмеженою і невільною, але необмежена і вільна, тому що універсальність, необмеженість і воля нерозривно між собою зв'язані. І ця воля не зосереджена в якійсь особливій здатності - волі, так само як і універсальність не покривається особливою здатністю сили думки, розуму - ця воля, ця універсальність захоплює всю її істоту".
(Фейербах Л. Основні положення філософії майбутнього //Антологія світової філософії. - Київ, 1992. - Т.1. - Ч.З. -С.268).
Яка концепція людини тут відображена? Як Ви розумієте "універсальність" людини?
Завдання 16
"Ми вже не виводимо людини з "духу", з "божества", ми знову помістили її серед тварин. Вона для нас сама могутня тварина -тому що сама хитра; її духовність - наслідок. З іншого боку, ми рішуче противимося марнославству, що отут готові голосно заявити про себе, немов людина - це велика задня думка всієї тваринної еволюції. Ніяка вона не вінець утвору - будь-яка істота стоїть на тому ж самому щаблі досконалості, що і вона... І того багато: у порівнянні з іншими людина вийшла гірше, -найбільш хвора і жахлива серед тварин, вона небезпечно відхилилась від своїх інстинктів життя...
"Чистий дух" - чиста дурість: якщо відняти нервову систему, почуття, нарешті "смертну оболонку", ми прорахуємося - прорахуємося, та і годі!" (Ніцше Ф. Антихристианин // Сутінки богів. - М., 1989. -С. 28-29.)
Яка концепція людини тут відображена? Ваша думка із цього приводу.
Завдання 17
"Сама свідомість людини як центра світу, що таїть розгадку світу у собі, і, що піднімається над всіма речами світу, є передумова всякої філософії, без якої не можна дерзати філософствувати. Хто як філософ пізнає світ, той повинен перевищувати всі речі світу, той не може бути однієї з речей світу в ряді інших, той сам повинен бути світом. Перед дробовою частиною всесвіту не МОГЛО б СТЯТИ зухвале завдання осягнути всесвіт, не виникла б проблема свідомості, проблема філософії. Сама постановка зухвалого завдання пізнати всесвіт можлива лише для того, хто сам є всесвіт, хто в силах протистояти вселеній як рівний, як здатний включити її в себе. Пізнання людини базується на припущенні, що людина -космічна по своїй природі, що вона - центр буття. Людина, як замкнута індивідуальна істота, не мала би шляхів до пізнання всесвіту. Така істота не перевищила б окремих речей миру, не переборола б приватних станів. Антропологічний шлях - єдиний шлях пізнання вселеної, і шлях цей припускає виняткову людську самосвідомість. Лише в самосвідомості і самопочутті людини відкриваються божественні таємниці". (Бердяев М.А. Зміст творчості. - М., 1989. - С.294.)
Яка концепція людини і світу відображена в цьому фрагменті тексту? Чи згодні Ви з точкою зору автора?
Завдання 18
"Я вірю, що людина - продукт природної еволюції, що вона - частина природи, але, наділена розумом і самосвідомістю, вона перевершує її.
Я вірю, що сутність людини збагненна. Однак, ця сутність не є субстанцією, яка характеризує людину за всіх часів протягом історії... Завдяки самому факту людського буття життя задає їй питання: як перебороти розрив між людиною і навколишнім його світом, щоб досягти відчуття єдності і тотожності зі своїми близькими і із природою. Кожний момент свого життя людина змушена відповідати на це питання. Не тільки і не стільки думками і словами, скільки своїм способом буття і дії.
Я вірю, що існує безліч обмежених і переконливих відповідей на питання про існування...
Однак, всі відповіді в основі своїй розпадаються на дві категорії. В одній людина намагається відновити гармонію із природою, повертаючись до людської форми існування, усуваючи такі специфічні людські якості, як розум і любов. В іншій - її ціль - повний розвиток людських сил, поки вона не досягає нової гармонії зі своїми ближніми і з природою".
(Фромм Э. Душа людини. - М., 1992. - С.370.)
Приведіть аргументи, які доводять ту чи іншу відповіді на питання про існування людини. Яка концепція людини відображена в цьому тексті?
Тема: Духовний вимір людського буття.
Поповніть свій словник наступними поняттями:
людина, природа людини, розум, творчість, свобода, антропогенез, антропосоціогенез, сенс життя.
Підведемо підсумок освоєння чотирьох тем: „Онтологія», «Діалектика», „Гносеологія», «Проблема людини в філософії». Перевірте себе, відзначте правильні відповіді в наступних тестах:
1. Філософське вчення про буття це:
а). Антропологія
б) . Аксіологія
в). Діалектика
г). Онтологія
д). Естетика
2. Невід'ємна властивість об'єкта це:
а). Аристократ
б). Авторитет
в). Альтруїзм
г). Аметист
д). Атрибут
З» Які із протиріч відображають рухливість буття:
а). Протиріччя сутності і існування
б). Протиріччя загального і одиничного
в). Протиріччя стійкості і мінливості
г). Протиріччя можливості і дійсності
д). Протиріччя необхідності і випадковості
4. Першооснова буття це:
а). Субвенція
б). Субстанція
в). Сублімація
г). Субституція
д). Субретка
5. Речовинна першооснова буття це:
а). Субрахунок
б). Субтитр
в). Субстрат
г). Субхуті
д). Суб'єкт
6. Виділіть основні протиріччя буття:
а). Протиріччя особистості і суспільства
б). Протиріччя розуму і пристрасті
в). Протиріччя стійкості і мінливості
г). Протиріччя світла і тьми
д). Протиріччя безперервності і дискретності
7. Виділіть основні елементи суб'єктивної сфери буття:
а). Матерія
б). Свідомість
в). Релігія
г). Природа
д). Бог
8. Виділіть основні елементи об'єктивної сфери буття:
а). Матерія
б). Свідомість
в). Релігія
г). Природа
д). Бог
9. Про яке протиріччя буття йде мова: «Буття завжди одне і теж і в той же час постійно змінюється»
а). Протиріччя сутності і існування
б). Протиріччя єдиного і різноманітного
в). Протиріччя стійкості і мінливості
г). Протиріччя матеріального і духовного
д). Протиріччя безперервності і дискретності
10. В якої концепції існує наступне визначення: «Матерія є протяжне, непроникне, ділене на нечутливі частини»
а). Фаталізм
б). Атомізм
в). Релятивізм
г). Раціоналізм
д). Утопізм
11. В рамках якої концепції існує наступне визначення: «Рух це: переміщення тіла в просторі»
а). Метафізична
б). Діалектична
в). Релятивістська
г). Субстанціальна
д). Аксіологічна
12. В рамках якої концепції існує наступне визначення: «Рух це: діалектична єдність стійкості і мінливості»
а). Метафізична
б). Діалектична
в). Релятивістська
г). Субстанціальна
д). Аксіологічна
13. В рамках якої концепції існує наступне визначення «Простір це: поняття визначаюче такі властивості об'єктів як довжина, структурність і здатність розташовуватися один до одного»
а). Метафізична
б). Механістична
в). Релятивістська
г). Субстанціальна
д). Плюралістична
14. Відзначте пункти, які не є атрибутами матерії:
а). Речовинність
6). Довжина
в). Структурність
г). Вага
д). Рухливість
15. Атрибут це:
а). Першооснова буття
б). Невід'ємна властивість
в). Частина цілого
г). Протиріччя об'єкта
д). Позамежна сутність миру
16. Виділіть пункти, які не відносяться до структурних елементів свідомості:
а). Розум
б). Воля
в). Підсвідоме
г). Нейрони мозку
д). Психіка
17. Виділіть пункт, який не відбиває сутність свідомості:
а). Соціальна сутність
б). Творчий характер
в). Зв'язок із творчою діяльністю, працею
г). Статичне існування
д). Зв'язок з мовленням
18. Агностицизм це:
а). Визнання ідеї за первинне
б). Есхатологія
в). Фізіологія
г). Непізнаваність буття
д). Риторика
19. Міра це:
а). Показник ваги
б). Зв'язок кількості і якості
в). Норма споживання
г). Критерій прогресу
д). Ідеальна модель об'єкта
20. Діалектика це:
а). Теорія розвитку
б). Вчення про людину
в). Вчення про сутність буття
г). Теорія пізнання
д). Вчення про Бога
21. Відзначте принципи діалектичного методу:
а). Принцип протиріччя
б). Принцип загального зв'язку
в). Принцип існування
г). Принцип атрибутивності
д). Принцип розвитку
22. Відзначте пункти, які не відображають зміст принципу розвитку:
а). Проблема генезису
б). Проблема атрибутивност
в). Періодизація минулого
г). Прогноз майбутнього
д). Оцінка сьогодення
23. Заперечення це:
а). Перехід об'єкта на противагу
б). Знищення об'єкта
в). Логічний парадокс
г). Помилка мислення
д). Аргумент у суперечці
24. Індетермінізм це:
а). Технологічний принцип
б). Логічний прийом
в). Визнання загальності причинно-наслідкового зв'язку
г). Ідеологія середнього класу
д). Заперечення причинно-наслідкових зв'язків
25. Відзначте основні закони діалектики:
а). Закон заперечення заперечення
б). Закон піднесення потреб
в). Закон виключеного третього
г). Закон єдності і боротьби протилежностей
д). Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін
26. Якість це:
а). Торговельний знак
б). Критерій розвиненості властивостей об'єкта
в). Тотожна з буттям визначеність речі
г). Зовнішня стосовно буття визначеність речі
д). Показник рівня життя
27. Кількість це:
а). Торговельний знак
б). Критерій розвиненості властивостей об'єкта
в). Тотожна з буттям визначеність речі
г). Зовнішня стосовно буття визначеність речі
д). Показник рівня життя
28. Кому належить класичне формулювання основних законів діалектики:
а). Платонові
б). Н .Кузанському
в). Г.Гегелю
г). К.Марксові
д). К.Ясперсу
29. Хто сформулював принципи матеріалістичної діалектики
а). Платон
б). Н.Кузанський
в). Г.Гегель
г). К.Маркс
д). К.Ясперс
30. Що є джерелом розвитку з позиції діалектики:
а). Людина
б). Бог
в). Зовнішня сила
г). Механізм
д). Внутрішнє протиріччя об'єкта
31. В рамках якої концепції істиною є наступне твердження: «Розвиток світу є причиною, а розвиток пізнання наслідком»
а). Метафізика
б). Епістемологія
в). Матеріалістична діалектика
г). Евдемонізм
д). Ідеалістична діалектика
32. Суб'єктивна діалектика це:
а). Розвиток світу
б). Розвиток пізнання
в). Розвиток цивілізації
г). Розвиток усього живого
д). Заперечення софістики
33. Що е джерелом розвитку з позиції метафізики
а). Людина
б). Бог
в). Зовнішня сила
г). Механізм
д). Внутрішнє протиріччя об'єкта
Тема: Філософський аналіз суспільства.
Прочитавши і виконавши індивідуальні творчі завдання до цієї теми, Ви предметніше, краще зрозумієте суть викладених тут трактувань соціуму.
Завдання 1
"Істотна відмінність людського суспільства від суспільства тварин полягає в тому, що тварини в найкращому разі збирають, тим часом як люди виробляють. Вже одна це, щоправда, основна відмінність унеможливлює просте перенесення законів тваринного суспільства на людське суспільство". (Ф. Енгельс)
- Чому - цю відмінність ФЕнгельс вважає основною?
- В силу яких причин неможливе перенесення біологічних законів у соціальну сферу?
Завдання 2
Деякі філософи, наприклад, Г.Спенсер, З.Фрейд і інші вважають, що людське суспільство розвивається за біологічними законами, оскільки сама людина - вища ланка біологічної еволюції.
-Дайте оцінку цим поглядом.
- Які існують точки зору на співвідношення законів природи і суспільства?
Завдання З
"Вся природа втримується в душі людини. Але в природі не вся людина. Якась провідна частина людини, яка володіє словом, вийшла за межі природи і тепер більше і далі її".
М.Пришвгн. Очі землі.
- Що це за "провідна частина людини"?
- У чому відмінність природи і суспільства?
Завдання 4
"Аэропорты, пирсы и перроны,
Леса без птиц и земли без воды...
Все меньше окружающей природы,
Все больше - окружающей среды"
Р.Рождественский. Кромсаем...
- Яка соціальна проблема тут виражена?
- У чому різниця понять "навколишнє середовище" і "навколишня природа"? Яким поняттям у соціальній філософії позначається навколишнє середовище?
Завдання 5
Дайте визначення і порівняльний аналіз понять "природа* і "географічне середовище"? Чи включається навколоземний космічний простір до складу географічного середовища? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 6
Один з героїв роману Д.Граніна "Картина" розмірковує: "У природі не може бути головних істот. У ній панує рівноправність. ... Природа була до людини й, отже, може обійтися без людини, так само як без лева, без орла, без усяких цих царів. А з'явилися вони для користі, чімсь вони потрібні один одному, так само як потрібний комар і мураха. Людина теж для чогось корисна, але на відміну від інших істот вона ще не довідалася для чого вона, оскільки вона з'явилася недавно. Зарозумілість заважала їй з'ясувати".
- Якій позиції в соціальній філософії близька ця точка зору?
- Чи погоджуєтесь Ви з думкою героя роману?
Завдання 7
Один з героїв А.Чехова міркує: "У країнах, де м'який клімат, менше витрачається сил на боротьбу із природою і тому там м'якіша і ніжніша людина; там люди гарні, гнучкі, легко збудливі, мовлення їх витончене, рухи граціозні. У них процвітають науки і мистецтва, філософія їх не похмура, відносини до жінки повні витонченої шляхетності".
(Чехов А.П).
Якому напрямку в соціології близька позиція героя? Приведіть приклади, які підтверджують або спростовують цю точку зору.
Завдання 8
Яка соціальна проблема відображена в наступному уривку художнього тексту: "Природа хворіла на людину. Людина не вміла бачити землю, як живу страждаючу істоту. Як зміцнити сили цієї істоти? Як підвищити продуктивність біосфери Землі?..
Дотепер люди бачили в природі, насамперед, ласі шматки, жадібно хапалися за них, не піклуючись про наслідки. Дзвін тривоги звучав занадто тихо".
(Д.Гранін. Зубр ).
Які існують технічні, економічні, соціально-політичні рішення цієї проблеми?
Завдання 9
Суспільство - частина природи. Закони цілого впливають на складові його частини. Чому ж закони природи недостатні для функціонування і розвитку суспільства?
Завдання 10
Дайте порівняльний аналіз попять: "природа", "біосфера", "ноосфера", "техносфера".
Завдання 11
На початку минулого століття Ф.Гальтон висловив побоювання, що загальне поліпшення умов життя, потужний вплив медицини на життя людей дозволяють виживати людям, які обтяжені спадкоємними пороками, що приводить до виродження людства.
Ваше відношення до точки зору ФТальтона?
Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 12
"Люди ж навпаки, чим більше вони віддаляються від тварин у вузькому змісті слова, тим у більшій мірі вони роблять свою історію самі".
(Ф.Енгельс. Діалектика природи).
Чи означає це, що закони суспільства необ'єктивні? Приведіть аргументи на доказ тези про об'єктивність законів суспільства.
Завдання 13
Який методологічний принцип пізнання суспільства відображений у наступній цитаті: "Голод є голод, однак, голод, що вгамовується вареним м'ясом, що поїдається за допомогою
ножа і виделки, це інший голод, чим той, при якому проковтують сире м'ясо за допомогою рук, нігтів і зубів" (Маркс К. Економічно-філософські рукописи)
Завдання 14
К. Маркс писав: "Історія не що інше, як діяльність людини, що переслідує свої цілі"
Цей висновок влаштовує і суб'єктивний ідеалізм. Розкрийте розуміння цієї проблеми К.Марксом.
Завдання 15
"Ми робимо нашу історію самі, але, по-перше, ми робимо її при досить певних передумовах і умовах. Серед них економічні є, в кінцевому рахунку, вирішальними. Але і політичні і т.п. умови, навіть традиції, які живуть у головах людей, відіграють певну роль, хоча і не вирішальну".
(Ф. Енгельс )
Приведіть історичні і сучасні підтвердження цієї тези.
Завдання 16
Дайте світоглядну і методологічну спрямованість уривку із художнього тексту: "Історії ніхто не робить, її не видно, як не можна побачити, як трава росте. Війни, революції, царі, ро-бесп'єри - це її органічні збудники, її бродильні дріжжі. Революції роблять люди діючі, однобічні фанатики, генії самообмеження. Вони в кілька годин або днів звалюють старий порядок. Перевороти тривають тижні, багато - роки, а потім десятиліттями, століттями поклоняються духу обмеженості, що привела до перевороту, як святині..."
(Пастернак Б. Доктор Живаго)
Завдання 17
Деякі представники католицької і протестантської філософії (М.Марітен, Р.Нібур) вважають, що історичний матеріалізм ставить історичну необхідність на місце бога, робить людство рабом необхідності, жертвою долі.
Проаналізуйте дану точку зору.
Завдання 18
Яка світоглядна позиція виражена в наступних рядках О.Хайяма.
Кто мы - Куклы на нитках, а куколыцик наш - небосвод.
Он в большом балагане своем представленье ведет,
Нас теперь на ковре бытия поиграть он заставит,
А потом в свой сундук одного за другим уберет.
Завдання 19
Прокоментуйте філософський зміст відомої латинської приказки: Zata volentera decunt nolentem trahunt - Доля направляє того, хто її приймає, і тягне того, хто їй пручається.
Завдання 20
О. Тоффлер - відомий футуролог XX в. задає таке питання: "чи зможе людина вижити в умовах свободи?" Спробуйте на нього відповісти.
Завдання 21
Що, по Вашому, свобода?
Чи вважаєте Ви себе вільною людиною?
Що обмежує Вашу волю?
Завдання 22
В одному з афоризмів Козьма Прутков стверджує: „Життя наше зручно порівнювати зі примхливою рікою, на поверхні якої плаває човен, іноді заколисуваний тихою хвилею, який нерідко стримується у своєму русі мілиною і розбивається підводним каменем. - Чи потрібно згадувати, що цей вутлий човен на річці скороминущого часу є не хто інший, як сама людина?"
Як філософська концепція лежить в основі цього афоризму?
Завдання 23
Яка філософська ідея відображена в наступному напівжартівливому діалозі між Маленьким прищем і королем з казки "Маленький принц" Антуана де Сент-Екзюпері:
- Як же захід сонця? - нагадав Маленький принц...
- Буде тобі і захід сонця. Я зажадаю, щоб сонце зайшло. Але спершу дочекаюся сприятливих умов, тому що в цьому і складається мудрість правителя.
- А коли умови будуть сприятливими? - поцікавився Маленький принц.
- Гм, гм, - відповів король, перегортаючи товстий календар. - Це буде гм... гм... сьогодні це буде о сьомій годині сорок хвилин вечора. І тоді ти побачиш, як точно здійсниться моє веління.
Завдання 24
Проаналізуйте наступні визначення свободи:
"Бути свободним - значить бути самим собою... Людина приречена бути свободною" Ж.П.Сартр.
"Свобода - здатність людини діяти у відповідності зі своїми інтересами і цілями, опираючись на пізнання об'єктивної дійсності".
Філософський енциклопедичний словник.
"Хто не має мужність ризикнути життям для досягнення своєї свободи, той заслуговує бути рабом" Г.В.Гегель.
"Воля - це кругла пробка у квадратній дірці" О. Хакслі.
Завдання 25
"Таку ж важливість, яку побудова останків кісток має для вивчення органів зниклих тваринних видів, останки засобів праці мають для вивчення зниклих суспільно-економічних формацій".
(К.Маркс Капітал).
Розкрийте на конкретних прикладах зміст даного тексту.
Завдання 26
Чи буде грубою помилкою ототожнення продуктивних сил з технікою? Чому? Дайте порівняльний аналіз понять "економічний базис суспільства" і "технічний базис суспільства". Приведіть приклади.
Завдання 27
Виділіть головну продуктивну силу суспільства?
1. Знаряддя праці
2. Техніка
3. Земля
4. Людина
5. Наука
Завдання 28
Виділіть з названих суспільних відносин виробничі:
1. Між засобами праці і предметом праці
2. Між робітником і предметом праці
3. Між робітниками різних спеціальностей і процесом праці
4. Між державою і робітниками
5. Між власником заводу і робітниками
6. Між начальником зміни і робітниками
7. Між власником підприємства і посередницькою торговельною фірмою
8. Між державою і власником заводу.
Завдання 29
Виділіть положення, яке найбільш точно характеризує співвідношення понять „науково-технічна революція" (НТР) і „науково-технічний прогрес" (НТП):
1. НТР і НТП тотожні, збігаються за часом і змістом: характеризують зміни в техніці на базі наукових знань
2. Ці поняття не збігаються взагалі, відбиваючи різні суспільні процеси
3. Поняття НТП більше широке, НТР - один з етапів НТП
4. Поняття НТР більше широке, технічний прогрес один з етапів НТР
Завдання 30
Серед названих напрямків науково-темничної революції (НТР) виділіть головне, яке визначає все інше:
1. використання у виробництві наукомістких технологій
2. хімізація виробництва
3. автоматизація виробництва
4. освоєння космосу
5. використання нових джерел енергії
6. розвиток кібернетики, інформаційний вибух
7. зміна характеру праці, поєднання науки і праці
8. використання нових матеріалів, створення матеріалів із заздалегідь заданими властивостями.
Поповніть свій словник: суспільство, суспільне виробництво, матеріальне виробництво, духовне виробництво, суспільні відносини, географічне середовище, народонаселення, спосіб виробництва, соціальний дарвінізм, географічний детермінізм, науково-технічна революція, науково-технічний прогрес, фаталізм, волюнтаризм, історична необхідність, воля, свобода.
Поповніть свій словник:
суспільне протиріччя, антагонізм, реформа, класова боротьба, революція, війна, потреба, інтерес, суб'єкт історії, особистість, соціальна група, рід, плем я, родина, стан, етнос, нація, соціалізація.
Попрацюйте над наступними творчими завданнями.
Завдання 1
Проаналізуйте наступну позицію.
Які б не були зовнішні події, світ створюється переважно самою людиною. Від її почуттів і ідей, моральних і розумових схильностей залежить упорядкування і прямування світу; від ЇЇ внутрішнього стану залежить і стан суспільства.
(Гізо Ф. Історія і цивілізація в Європі).
Завдання 2
Проаналізуйте наступний уривок художнього тексту:
З фізичною реальністю відчув він співвідношення ваги тендітного людського тіла і колосальної держави, йому здалося, що держава пильно вдивляється в його особу величезними світлими очами, от вона наляже на нього, і він хрусне, пискне, заверещить і зникне...
(Гроссман В. Життя і доля).
Яке протиріччя громадського життя тут відображено? Чи можливо розв'язати це протиріччя?
Завдання З
Про яке протиріччя - джерело розвитку суспільства говорить О. Герцен:
Зрозуміти весь обсяг і дійсність прав особистості і не зруйнувати, не роздрібнити на атоми суспільство - найважче соціальне завдання. її розв'яже, імовірно, сама історія для майбутнього, в минулому вона ніколи не була розв'язана.
(Герцен О.)
Чи розв'язане це завдання в сучасному суспільстві? Які Ви знаєте шляхи її вирішення?
Завдання 4
Згідно з діалектикою основним джерелом будь-якого розвитку є протиріччя. Назвіть основні протиріччя - джерела розвитку суспільства.
На яку особливість суспільних протиріч і способів їх розв'язання звертав увагу німецький поет і суспільний діяч X. Энценсбергер, стверджуючи, що воістину чудові великі задуми: рай на землі, загальне братерство, перманентна революція і що все це було б цілком досяжне, якби не люди, люди тільки заважають. Ця теза в суспільній науці називається парадоксом Энценсбергера.
Завдання 5
Який з основних законів суспільного життя формулює Карл Маркс в Німецькій ідеології: "...Сама вдоволена перша потреба ... і навіть придбане знаряддя задоволення ведуть до нових потреб, і це породження нових потреб є першим історичним актом".
Завдання 6
Потреби тварин - навіть тих, які стоять на еволюційних сходах ближче всього до людини - практично не змінюються, потреби ж людей постійно міняються.
Які важливі соціальні наслідки виходять із цього факту?
Завдання 7
Яку роль відіграють потреби і інтереси людини в розвитку суспільства?
Дайте визначення понять „потреба", „інтерес". Спробуйте зробити класифікацію суспільних потреб і інтересів.
Завдання 8
Які філософські ідеї відображені у наступному міркуванні одного з італійських гуманістів: Дійсно, по-справжньому багатий той, хто ні в чому не має потреби. А в чому може бідувати той, чиї бажання підпорядковані розуму? Навпаки, невтримні бажання не можуть одержати задоволення ні в золоті, ні в сріблі, ні в перських скарбах. Пристрасть до володіння не знає меж. Чим більше має людина, тим більше бажає; досягши бажаного, не почуває себе вдоволеною...відчуваючи щось начебто те, що вдувають хворі водянкою: у таких хворих спрага зростає від питва, А бідність не може бути тяжкою нікому і тих, хто задовольняється тим, що має. Недоліком мудрості, а не грошей породжується бідність.
(Франческо Фидельфо. Флорентійські бесіди про вигнання)
Завдання 9
У чому різниця між прогресивною тенденцією суспільного розвитку - тенденцією піднесення потреб і споживацькими нахилами?
Який, по-вашому, критерій розмежування розумних і нерозумних потреб.
Завдання 10
Останнім часом все більше говориться про людину, що як про вирішальний фактор усіх змін.
Чи не суперечить це визнанню первинності суспільного буття і визначальної ролі матеріальних умов життя?
Наведіть приклади, які показують, що в сучасному суспільстві зростає роль суб'єктивного фактора.
Завдання 11
Проаналізуйте наступну точку зору: рушійними силами людини є фізичні задоволення і страждання... Задоволення і страждання суть і завжди будуть єдиним першоджерелом людських вчинків..." (К. Гельвецій)
Завдання 12
Нідерландський економіст Ян Тінберген задає таке питання. Визначальні спонукальні сили діяльності людей - матеріальні потреби і економічні інтереси. Але невже люди завжди керувалися і будуть керуватися користю, особистою вигодою, пристрастю до наживи?
Як би Ви відповіли на це питання.
Завдання 13
Яка філософська концепція відображена у наступному уривку наукового трактату: „Дошукуючись першопричин тих разючих подій, які ми спостерігаємо на землі з таким жахом, цих грізних революцій, цих страшних судорог, які терзають і розоряють народи, ми побачимо, що воля людей, які роблять у цьому світі самі разючі і великі зміни, приводиться спочатку в рух фізичними причинами..."
(П. Гольбах).
Завдання 14
Приведіть аргументи за або проти наступної точки зору.
Закони, які керують розвитком людини і видозмінюють її дії, є взагалі як результат його організації, утворення ступеня добробуту суспільних установ, впливу місцевості і незліченної безлічі інших причин, нелегко доступних для спостереження і з яких багато хто, імовірно, назавжди залишаться невідомими.
(Кетле Л.А. Про людину і розвиток його здатностей, або досвід соціальної фізики).
Завдання 15
Які методологічні підходи до аналізу суспільства лежать в основі наступних міркувань філософа: „... Живі індивідууми і народи, які шукають своє обличчя і домагаються свого, в той же час виявляються засобами і знаряддями чогось більш високого і далекого, про що вони нічого не знають, і що вони несвідомо виконують"? (Г. Гегель)
Завдання 16
Хто є суб'єктом історичної дії: особистість, історична особистість, клас, партія, народ, людство? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 17
Який-небудь ...очманілий атом, який випадково потрапив у голову законодавця і призвів до розладу діяльності його мозку, може на цілі століття змінити хід історії.
(Г. Плеханов).
Чи може таке бути?
Знання яких категорій діалектики допоможе відповісти на це питання?
Завдання 18
Продовжить цитату і поясніть практичне значення тези.
„Матеріалістичне вчення про те, що люди суть продукти обставин і виховання, що, отже, що змінилися люди суть продукти інших обставин і зміненого виховання, - це вчення забуває, що обставини змінюються саме людьми і що вихователь сам повинен бути вихований..."
(К. Маркс. Тези про Фейербаха)
Завдання 19
Дайте визначення поняття „соціальна група". Які бувають соціальні групи? Представниками, яких соціальних груп б Ви?
Завдання 20
Вам доручили провести соціологічне дослідження, визначити класову приналежність людини за допомогою інтерв'ю. Ви маєте право задати не більше двох запитань. Які запитання Ви задасте?
Завдання 21
Чи погоджуєтесь Ви із твердженням, що молодь - самий революційний клас сучасності. Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 22
Яке місце інтелігенції в соціальній структурі суспільства?
Оцініть точку зору, висловлену в одній з дискусій на сторінках газети „Пошук": „Ознаки нової інформації постіндустріального суспільства виходять із інтелекту людини, людини мислячої, а не людини виробляючої. Точніше виробляючої в основному шляхом роботи найефективнішого засобу виробництва - розуму, інтелекту. Вибір такий: або рушійною силою, яка заперечує капіталістичні відносини, є другий - пролетаріат, або третій - інтелектуал, творець духовної сфери, суб'єкт ноосфери, який вийшов із будь-якого прошарку суспільства. Сьогодні це інтелігенція - наукова, технічна, творча. Саме вона все більшою мірою визначає прогрес суспільства"
Завдання 23
Сім'я - одна із вихідних форм соціальної спільноти людей. Досліджуючи історичний розвиток сім'ї, Ф. Енгельс писав: „Ми маємо три головних форми шлюбу, в загальному і цілому відповідним трьом головним стадіям розвитку людства. Дикості відповідає груповий шлюб, варварству - парний шлюб, цивілізації - моногамія".
(Ф. Енгельс. Походження сім'ї, приватної власності і держави).
Опишіть більш докладно ці історичні етапи. Яке по Вашому майбутнє сімї ?
Завдання 24
Російський філософ XIX століття А. Хом'яков вважав, що безсила найдужча особистість... проти логічної строгості історичних витоків.
Якому філософському напрямку відповідає подібна точка зору?
Прокоментуйте її.
Завдання 25
Перелічіть основні історичні форми спільноти людей.
Чим відрізняється народність і нація?
Чи згодні Ви з наступним поглядом на майбутнє націй:
„... Останнім часом модно говорити про нівелювання націй, про зникнення народів в казані сучасної цивілізації. Я не згодний з тим... зникнення націй збіднило б нас не менше, ніж якби всі люди уподібнилися в один характер, в одну особу. Нації - це багатство людства, це узагальнення його особистості; найменша з них несе свої особливі фарби, таїть у собі особливу грань Божого задуму."
(О. Солженицин Нобелівська лекція).
Завдання 26
Яку світоглядну і суспільну позицію висловлює головний герой одного з романів Стругацьких: „Що таке особистість? Суспільна одиниця. Нуль без палички. Не про одиниці мова, але про суспільне благо. В ім'я суспільного блага ми зобов'язані прийняти на свою старозавітну совість будь-які ваги, порушити будь-які писані і неписані закони. У нас один закон: суспільне благо.
(Аркадій і Борис Стругацькі. Град приречених)
Завдання 27
Дайте порівняльний аналіз понять: „індивід", „людина", „особистість".
Покажіть на прикладах діалектику загального і одиничного в розвитку особистості.
В який період свого розвитку людина стає особистістю? Із чим це пов 'язано?
Завдання 28
Чи погоджуєтесь Ви із твердженням, що інтереси суспільства завжди вище інтересів особистості?
Проаналізуйте протиріччя особистості і суспільства.
Завдання 29
Чому останнім часом все частіше людство розглядається як єдиний суб'єкт історії?
Завдання 30
Які філософські ідеї відображені в наступних віршах?
Народ,
Извечный, как земля.
Кто б не играл судьбой,
Все векселя
Оплачены тобой
Не подомнет тебя напасть,
Не пошатнешься ты,
Пока над властью
Будет власть
Твоей земной мечты.
В. Федоров.
Поповніть свій словник:
прогрес, регрес, ескалаторна модель історії, древо видна модель історії, критерій прогресу, суспільно-економічна формація, базис, надбудова, технократичні концепції прогресу, постіндустріальне суспільство, культурно-цивілізаційний циклізм, культурно-історичний тип.
Попрацюйте над наступними творчими завданнями.
Завдання 1
В історії явно простежується тенденція прискорення темпів суспільного прогресу: для прикладу: ссавці живуть на землі близько 50 млн. років, гомініди - 4 млн. років, homo sapiens -близько 40 тис. років, аграрна революція відбулася приблизно 8 тис. років тому, промислова революція - 200 років, науково-технічна революція - 50 років...
Визначте внутрішні механізми і фактори прискорення суспільного прогресу. Чи тенденція прискорення в майбутньому нескінченна, чи наступить час, коли прогрес суспільства сповільниться і досягне якихось оптимальних темпів?
Завдання 2
Філософ Володимир Соловйов у своїй невеликій роботі "Таємниця прогресу" розповідає казку: "У глухому лісі заблудився мисливець. Втомлений, сів він на камені над широким бурхливим потоком. І стало мисливцеві важко на душі. "Самотній я в житті, як у лісі", - думається йому, - і давно вже збився зі шляху по різним стежкам... Самітність, туга і загибель!..." Тут хтось доторкнувся до його плеча. Бачить, стоїть згорблена баба... "Чуєш, добрий молодець,... перенеси ти мене на той берег, а то де мені встояти поперек плину..." Був мисливець малий добросердний. "Ну, бабуся, залазь на закірки, та кістки - то свої до нутра підтягни, а то розсиплешся, - у воді не збереш". Видрала бабуся до нього на плечі, і відчув він таку страшну вагу, наче труну з небіжчиком на себе звалив, - ледь ступнути міг. "Ну, думає, тепер уже на попятки соромно!" Ступив у воду і раптом начебто не так важко, а там з кожним кроком усе легше і легше... А як вийшов на берег так оглянувся: замість баби пригорнулася до нього красуня, яку не описати, справжня цар-дівиця..."
(Соловйов B.C. Таємниця прогресу).
Казка - неправда, та в ній - натяк... Які філософські ідеї ви бачите в цій казці? Які особливості суспільного прогресу можете виділити, порівнюючи його з розвитком природи?
Завдання З
Назвіть основні критерії суспільного прогресу.
Оцініть сучасний етап розвитку нашого суспільного прогресу.
Завдання 4
Приведіть аргументи на доказ того, що прогрес є головним напрямком людської історії.
Завдання 5
Спробуйте відповісти на запитання великого російського письменника-філософа Л. Толстого: чи не такий звичайний хід прогресу, коли робляться винаходи і матеріальні вдосконалення, які руйнують моральний порядок життя. Коли ж це безладдя стає дуже важким, піднімаються моральні питання... і знову крок вперед матеріальних удосконалень і другий крок морального... (Л.Н. Толстой).
Чи згодні ви з таким поглядом на суспільний розвиток.
Завдання 6
Існує такий критерій прогресу, як спосіб розподілу виробленого продукту. У розподілі людство прагне реалізувати принцип рівноправності і справедливості.
Як ви розумієте цей принцип? Які існують механізми в суспільстві для його реалізації?
Завдання 7
Охарактеризуйте докладно такий критерій суспільного прогресу, як кількість і структура використання вільного часу. Оцініть з позиції цього критерію нашу епоху.
Завдання 8
Про яку закономірність суспільного прогресу йде мова в наступному вислові: "...Промисловий прогрес зовсім не паралельний в історії із прогресом мистецтва і справжньої цивілізації..."
(Э. Ренан. Поезія з виставки).
Приведіть історичні факти, що ілюструють цю закономірність.
Завдання 9
Про який вимір, який критерій суспільного прогресу йде мова в наступних уривках художньо-філософських тез:
"Прогрес - прагнення до приведення людини в людський сан..."
(М. Чернишевський)
"Всі прогреси - реакційні, якщо руйнується людина". (А. Вознесенсьтй. Оза).
"Кому потрібний такий технічний прогрес, який не робить людину добрішою, сердечнішою, шляхетнішою..." (Ю. Бондарев. Тамо мора лис").
Які критерії суспільного прогресу Ви можете назвати. Як з їх допомогою можна пояснювати хід історії?
Завдання 10
Наскільки повно в сучасному нам суспільстві реалізований гуманістичний зміст прогресу? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 11
Які принципові положення діалектики відображені в наступному погляді Д. Лисарєва на суспільний розвиток. "Людство просувається вперед - це вірно; але ніяк не слід думати, що кожний крок вперед і кожен рух - рух до кращого. Напроти, людство просувається вперед не по прямій, а зигзагами; кожний успіх купується ціною багатьох помилкових спроб".
(Д.Писарєв Популяризатори негативних доктрин).
Приведіть історичні приклади, які підтверджують ці положення.
Завдання 12
Ким і коли вперше було введено в соціологію поняття "суспільно-економічна формація".
Спробуйте оцінити рівень розвитку суспільства, в якому ми живемо з погляду формаційного підходу.
Завдання 13
Як Ви розумієте, відоме висловлення К. Маркса про те, що прогрес подібний до язичеського ідола, який не бажав пити нектар інакше, як із черепів убитих.
Яка особливість і яка закономірність прогресу тут помічена?
Завдання 14
Вбачаючи пряму залежність соціальних змін від змін техніки, американський соціолог Уайт вважає, що соціальні системи грають другорядну, підпорядковану роль стосовно технічних систем. Техніка - це незалежна змінна, соціальна система -залежна система. Проаналізуйте цю концепцію.
Із чим Ви згодні, із чим - ні. Аргументуйте свої висновки.
Завдання 15
Сучасна НТР створює величезні можливості для збільшення влади людини над природою. Разом з тим відомо, що ресурси природи не безмежні. На цьому ґрунтуються песимістичні прогнози про можливу природну загибель людства через недостачу засобів існування.
Чи згодні Ви з такою точкою зору? На що по Вашому можуть спиратися відповідні оптимістичні прогнози?
Завдання 16
В останній третині XX століття все більш гостро критикувався технократичний підхід.
Чи згодні Ви із цією критикою? Покажіть на конкретних прикладах, до чого може привести "логіка залізяк" - "спочатку техніку створимо, потім людиною займатися будемо..."
Завдання 17
Деякі вчені стверджують, що на певній стадії технічного прогресу техніка підніметься над людиною, а не людина опанує техніку.
Яка Ваша точка зору? Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 18
Про яке протиріччя сучасного прогресу говорить автор наступного міркування: "Робітники, зайняті обслуговуванням роботів, зрозуміло, визнають, що врятовані тепер від важкої стомлюючої праці, але вони ремствують на те, що тривале спілкування з бездумною машиною, яка безперервно і монотонно виконує одноманітну операцію, викликає в них стресовий стан..."
(В. Цветов. П'ятнадцятий камінь саду Реандзи).
Завдання 19
Виділіть положення, яке краще за інших характеризує концепцію технологічного детермінізму?
1. Який спосіб виробництва, таке і суспільство.
2. Ключем до розуміння історії є типи систем соціальної інформації.
3. Історичний процес у першу чергу пов'язаний з технічним прогресом.
4. Суспільна система, насамперед, характеризується типом політичного керування.
5. Доля народів обумовлюється головним чином зовнішнім середовищем їх проживання.
6. Наукова революція визначає технічну революцію, а вони разом - принципи організації всієї сукупності соціальних елементів.
Завдання 20
"Безсумнівно одне: техніка спрямована на те, щоб у ході перетворення всієї трудової діяльності людини перетворити і саму людину. Людина вже не може звільнитися від впливу створеної нею техніки. І зовсім очевидно, що в техніку вкладені не тільки безмежні можливості, але і безмежні небезпеки".
(К. Ясперс Зміст і призначення історії). Про які небезпеки для людини говорить філософ? Яке протиріччя і яка закономірність прогресу тут відображені.
Завдання 21
В век варварства и атома
Мы - акушеры нового,
Нам эта участь адова
По нраву и по норову
Мы - бабки повивальные, а век ревет матеро, как помесь павиана и авиамотора. Попробуйте при родах подобных постоять,
сгорать на электродах
и в руки радий брать.
И счастлив этой долей,
художник в мастерской
стоит, смертельно болен
болезнью лучевой.
Про які риси сучасного суспільного розвитку говорить А. Вознесеиський
Завдання 22
На думку англійського історика і соціолога А. Тойнбі рушійною силою розвитку цивілізацій є "творчі меншості" носіїв містичного "життєвого пориву", яке вдало відповідаючи на різні історичні "виклики", тягне за собою "інертну більшість". Своєрідність цих "викликів" і "відповідей" визначає специфіку кожної цивілізації, ієрархію її соціальних цінностей і філософські концепції сенсу життя.
Яка концепція історії тут відображена? Чи згодні Ви з автором?
Аргументуйте свою відповідь.
Завдання 23
" Чи повинна формула прогресу містити в собі, як необхідний елемент, і принцип щастя, чи ж повинна зовсім ігнорувати щастя? Якщо щастя входить в поняття прогресу, то чи збільшується і розвивається воно із прогресом людства або ж таки ні?... Постає, отже, дилема: можна визнати історичний процес прогресом, але зате з поняття прогресу доводиться виключити точку зору щастя; якщо ж критерієм прогресу стає щастя, то саме існування прогресу стає проблематичним". (77. Сорокін Людина, Цивілізація. Суспільство)
Спробуйте відповісти на питання, поставлені філософом.
Завдання 24
Спробуйте визначити критерій прогресу
- в науці - в мистецтві - в моральності
- в системі освіти - в політиці
Завдання 25
Про який період в історії людства говорить О.Блок?
Яка закономірність прогресу тут помічена?
Под знаком равенства и братства
Здесь зрели темные дела...
Тот век немало проклинали
И не устанут проклинать
И как избыть его печали?
Он мягко слал - да жестко спать.
Завдання 26
"Прогрес... складається не в тому, щоб іти все в одному напрямку (у такому випадку він незабаром би припинився), а в тому, щоб обійти все поле, яке складає поприще історичної діяльності людства у всіх напрямках. Тому жодна цивілізація не може пишатися тим, що вона представляє вищу точку розвитку, у порівнянні з ЇЇ попередницями або сучасницями...'*
(Данилевський Н.Я. Росія і Європа)
Яка методологія вивчення суспільства тут відображена?
Чи погоджуєтесь Ви з таким підходом?
Аргументуйте свою відповідь.
Підведемо підсумок вивчення трьох тем: 4 Соціальна філософія: основні методологічні проблеми"-, "Джерела і рушійні сили розвитку суспільства" і "Суспільний про-грес"
1. Позначте правильні відповіді в наступних тестах:
1. Перший підрозділ суспільного виробництва - це:
а. Виробництво матеріальних цінностей
б. Виробництво знарядь праці
в. Виробництво суспільних відносин
г. Виробництво людини шляхом дітонародження
д. Виробництво духовних цінностей с. Виробництво людини як особистості шляхом соціалізації
2. Другий підрозділ суспільного виробництва - це:
а. Виробництво матеріальних цінностей
б. Виробництво знарядь праці
в. Виробництво суспільних відносин
г. Виробництво людини шляхом дітонародження
д. Виробництво духовних цінностей
е. Виробництво людини як особистості шляхом соціалізації
3. Третій підрозділ суспільного виробництва - це:
а. Виробництво матеріальних цінностей
б. Виробництво знарядь праці
в. Виробництво суспільних відносин
г. Виробництво людини шляхом дітонародження
д. Виробництво духовних цінностей
е. Виробництво людини як особистості шляхом соціалізації
4. Четвертий підрозділ суспільного виробництва - це:
а. Виробництво матеріальних цінностей
б. Виробництво знарядь праці
в. Виробництво суспільних відносин
г. Виробництво людини шляхом дітонародження
д. Виробництво духовних цінностей
е. Виробництво людини як особистості шляхом соціалізації
5. Виділіть рису, яка не відображає сутність праці, як специфічної людської діяльності:
а. Суспільний характер
6. Цілеспрямованість
в. Використання природи
г. Використання знарядь праці
д. Свідомий характер
б. Виділіть концепції, які сформульовані в рамках натуралістичної методології в розумінні сутності соціуму:
а. Діалектико-матеріалістнчна
б. Соціальний дарвінізм
в. Технологічний детермінізм
г. Культурний детермінізм
д. Географічний детермінізм
7. Виділіть концепції сформульовані в рамках технократичного підходу:
а. Діалектнко-матеріалістична
б. Соціальний дарвінізм
в. Технологічний детермінізм
г. Культурний детермінізм
д. Географічний детермінізм
8. Виділіть концепції сформульовані в рамках культурологічного підходу:
а. Діалектико-матеріалістична
б. Соціальний дарвінізм
в. Технологічний детермінізм
г. Культурний детермінізм
д. Географічний детермінізм
9. У рамках якої концепції обґрунтовується наступне твердження: "Суспільство нічим принципово не відрізняється від природних процесів; у ньому діють ті ж закономірності, що і у природі:"
а. Ідеалістична
б. Діалектико-матеріалістична
в. Натуралістична
г. Космологічна
д. Теологічна
10. Виділіть природні фактори розвитку суспільства:
а. Продуктивні сили
б. Народонаселення
в. Відносини власності
г. Корисні копалини
д. Засоби праці
11. Фаталізм - це:
а. Абсолютизація волі
б. Абсолютизація ролі економічних відносин
в. Абсолютизація ролі культури
г. Абсолютизація історичної необхідності
д. Абсолютизація принципу розвитку
12. Волюнтаризм - це:
а. Абсолютизація волі
б. Абсолютизація ролі економічних відносин
в. Абсолютизація ролі культури
г. Абсолютизація історичної необхідності
д. Абсолютизація принципу розвитку
13- Виділіть головну продуктивну силу суспільства:
а. Знаряддя праці
б. Техніка
в. Земля
г. Людина
д. Наука
14. Виділіть положення, яке найбільш тонно характеризує співвідношення понять науково-технічна революція (ИГР) і науково-технічний прогрес (НТП):
а. НТР і НТП одне і теж, збігаються за часом і змістом: характеризують зміни в техніці на базі наукових знань
б. Ці поняття не збігаються взагалі, відбиваючи різні суспільні процеси
в. Поняття НТП більш широке, НТР - один з етапів НТП
г. Поняття НТР більш широке, технічний прогрес один з етапів НТР
15. Серед названих напрямків НТР виділіть головний, який визначає всі Інші:
а. Використання у виробництві наукомістких технологій
б. Хімізація виробництва
в. Автоматизація виробництва
г. Освоєння космосу
д. Використання нових джерел енергії
16. Антагонізм - це:
а. Соціальні групи
б. Базис суспільства
в. Тип соціальних реформ
г. Нерозв'язне протиріччя
д. Тин особистості
17. Революція - це:
а. Якісне перетворення суспільних відносин
б. Політичний переворот
в. Ідеологічні реформи
г. Економічні реформи
д. Зміна конституції
18. Суб'єкти історичного процесу:
а. Особистість
б. Ідеологічні доктрини
в. Людство
г. Соціальні групи
д. Мафія
19- Головний критерій суспільного прогресу в історичній концепції Г.Гегеля
а. Розвиток особистості
б. Ступінь свободи особи
в. Рівень розвитку техніки і технології
г. Спосіб виробництва матеріальних благ
д. Якість життя
20. Головний критерій суспільного прогресу в історичній концепції К.Маркса
а. Розвиток особистості
б. Ступінь свободи особи
в. Рівень розвитку техніки і технології
г. Спосіб виробництва матеріальних благ
д. Якість життя
21. Суспільний прогрес - це:
а. Удосконалювання соціуму
б. Закономірний розвиток суспільства
в. Розвиток фауни
г. Структурування ноосфери
д. Оптимізація менеджменту
22. Ціль суспільного прогресу - це:
а. Досягнення рівності чоловіків і жінок
б. Вирішення глобальних проблем сучасності
в. Всебічний розвиток сутнісних сил кожної людини
г. Створення всесвітніх політичних організацій
д. Знищення тероризму
23. Головний критерій суспільного прогресу з погляду марксизму:
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Тип виробничих відносин (форми власності)
в. Рівень споживання
г. Ступінь свободи особи
д. Щастя людини
24. Головний критерій суспільного прогресу в технокра шинних концепціях
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Тип виробничих відносин (форми власності)
в. Рівень споживання
г. Ступінь свободи особи
д. Щастя людини
25. До якого концепції прогресу відноситься теорія „постіндустріального суспільства:
а. Діалектико-матеріалістична
б. Соціальний дарвінізм
в. Технологічний детермінізм
г. Культурний детермінізм
д. Географічний детермінізм
26. Виділіть закон, який не є основною закономірністю прогресу:
а. Взаємозв'язок поступовості і циклічності
б. Тенденція нерівномірності суспільного прогресу
в. Закон - тенденція прискорення темпів суспільного прогресу
г. Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін
д. Тенденція непрямолінійного характеру прогресу
27. Хто був автором теорії суспільно-економічної формації:
а. 3. Фрейд
б. К.Маркс
в. Г. Гегель
г. Ш.Монтеск'є
д. М.Чернишевський
28. Виділіть структурні елементи суспільно-економічної формації:
а. Надбудова
б. Релігія
в. Базис
г. Засоби праці
д. Інформаційні системи
29. Автор концепції постіндустріального суспільства:
а. Д.Белл
б. У. Ростоу
в. К.Маркс
г. О.Шпенглер
д. А.Тойибі
30. Автор концепції ^Стадії економічного росту":
а. П. Гольбах
б. У. Ростоу
в. К.Маркс
г. О.Шпенглер
д. А.Тойнбі
31. Виділіть стадії прогресу в теорії постіндустріального суспільства:
а. Постіндустріальне суспільство
б. Феодальне суспільство
в. Буржуазне суспільство
г. Патріархальне суспільство
д. Індустріальне суспільство
32. Назвіть авторів культурологічних концепцій історії:
а. К.Маркс
б. А.Тойнбі
в. О.Шпенглер
г. У. Ростоу
д. М.Данилевський
33. Виділіть положення, яке краще інших характеризує концепцію технологічного детермінізму:
а. Який спосіб виробництва, таке і суспільство
б. Ключем до розуміння історії є типи систем соціальної інформації
в. Історичний процес у першу чергу пов'язаний з технічним прогресом
г. Суспільна система, насамперед, характеризується типом політичного керування
д. Доля народів обумовлюється головним чином зовнішнім середовищем їх проживання
34. Серед названих типів соціальних груп виділіть етнічні спільноти:
а. Народності
б. Класи
в. Плем'я
г. Нації
д. Професійні групи
35. Серед названих типів соціальних груп виділіть економічні групи:
а. Народності
б. Класи
в. Плем'я
г. Нації
д. Професійні групи
36. Визначте тип соціальної групи, виділюваної по правових ознаках:
а. Народності
б. Класи
в. Стани
г. Нації
д. Сім'я
37. Виділіть потреби по сферах діяльності:
а. Потреба в праці
б. Потреба у відпочинку
в. Потреба в їжі
г. Потреба в одязі
д. Потреба в спілкуванні
38. Виділіть потреби по об'єкту:
а. Потреба в праці
б. Потреба у відпочинку
в. Потреба в їжі
г. Потреба в одязі
д. Потреба в спілкуванні
39. Який фактор суспільного процесу в марксизмі виділяється в якості головного:
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Розвиток способу виробництва
в. Рівень розвитку духовної культури
г. Природне середовище (клімат, грунт, корисні копалини)
д. Рівень реалізації творчого потенціалу особистості
40. Який фактор суспільного процесу виділяється як головний у географічному детермінізмі:
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Розвиток способу виробництва
в. Рівень розвитку духовної культури
г. Природне середовище (клімат, ґрунт, корисні копалини)
д. Рівень реалізації творчого потенціалу особистості
41. Який фактор суспільного процесу виділяється як головний у культурному детермінізмі:
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Розвиток способу виробництва
в. Рівень розвитку духовної культури
г. Природне середовище (клімат, грунт, корисні копалини)
д. Рівень реалізації творчого потенціалу особистості
42. Який фактор суспільного процесу виділяється як головний у технологічному детермінізмі:
а. Рівень розвитку техніки і технології
б. Розвиток способу виробництва
в. Рівень розвитку духовної культури
г. Природне середовище (клімат, грунт, корисні копалини)
д. Рівень реалізації творчого потенціалу особистості
43. Носієм конфлікту є:
а. Об'єкт
б. Суб'єкт
в. Тварина
г. Споруда
д. Природа
44. Соціальний конфлікт виникає:
а. Між державами
б. Між епохами
в. Між соціальними групами
г. З самим собою
д. Між тваринами
45. Для мирного вирішення конфлікту потрібно:
а. Бійка
б. Приниження
в. Крик
г. Компроміс
д. Докори
46. Геополітика - це:
а. Наука, яка вивчає вилив політичної сфери суспільства на природне середовище
б. Наука, яка вивчає політичне становище країни
в. Наука, яка вивчає вплив природних факторів на основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики держави
г. Наука, яка вивчає основні напрямки аграрної політики держави
д. Наука про природні ресурси
47. Цивілізація - це:
а. Природа
б. Ступінь "окультурення" суспільства
в. Субкультура
г. Політичний режим
д. Наукова концепція
48. Багато дослідників називають сучасну західну цивілізацію:
а. Новітнім суспільством
б. Капіталістичним суспільством
в. Постіндустріальним (інформаційним), суспільством
г. Модерним суспільством
д. Патріархальним суспільством
49. Основним показником розвитку сучасного суспільства є:
а. Розвиток сільського господарства
б. Розвиток наукомістких технології!
в. Розвиток галузей важкої промисловості
г. Розвиток індустрії масового споживання
д. Розвиток засобів масової інформації
50. Що з наведеного не є основною тенденцією розвитку
сучасної цивілізації:
а. Формування світової економіки
б. Підвищення авторитета міжнародних організацій
в. Інтенсивний культурний обмін
г. Криза інститутів представницької демократії
д. Створення єдиного інформаційного простору
Поповніть свій словник наступними поняттями:
майбутнє, прогноз, соціальне прогнозування, нормативний прогноз, пошуковий прогноз, екстраполяція, моделювання, експертні оцінки, глобальні проблеми, глобальне моделювання, глобальне прогнозування
В підсумковій темі курсу Вам пропонується кілька варіантів завдань, які мають комплексний характер і передбачають використання всіх знань, отриманих у вивченні філософії.
Завдання 1
Один з відомих філософів XX століття К. Ясперс у своїй книзі "Джерела історії і її ціль" так описує майбутній світовий порядок: "Всі процеси будуть "внутрішніми". Немає більше далеких сил, варварських народів, які могли б вторгнутися в цей світ ззовні. Якщо ззовні більше не загрожує небезпека, то немає більше зовнішньої політики, немає необхідності орієнтувати державу на оборону... Вся продукція держави служить тепер росту добробуту, а не руйнівній військовій техніці... В цілому можна вважати, що час національних держав пройшов... У цей час мова йде про те, як відбувається об'єднання націй, необхідне для створення світової держави, - чи підкоряє одна нація собі іншу або рівні по своїм життєвим підвалинам нації утворять, жертвуючи своїм суверенітетом, єдине державне співтовариство... Все це можливе тільки без тотального планування на основі планування лише загальнозначущих законів і договорів у суспільстві вільного ринкового господарства, що зберігає своє вирішальне значення в ряді істотних областей, в умовах конкуренції і духовного суперництва, у вільному спілкуванні, насамперед у сфері духу. ...Світовий порядок не може бути просто створений. ... Значно відчутливіше, чим самий світовий порядок, встає перед нашим поглядом небезпека, що загрожує нам, на шляху до нього. Однак, у факті пізнання вже вкладений її момент подолання. В житті людини немає смертельної небезпеки, поки вона здатна зберегти волю"
(К.Ясперс. Майбутній світовий порядок) Проаналізуйте міркування філософа: з чим Ви згодні, а із чим - ні?
Які прогнози К.Ясперса, зроблені в 1949 році реальні, які ні?
Завдання 2
Одним з методів глобального прогнозування є складання сценарію взаємозалежного розвитку глобальних проблем. Як правило, складається декілька, принаймні, чотири сценарії:
1. механічна екстраполяція існуючих тенденцій (що буде, якщо все збережеться, як є?)
2. верхня экстрема - максимально можливий розвиток тенденції в сприятливий для людини бік
3. нижня экстрема - максимально несприятливий варіант розвитку, граничне загострення проблем
4. найбільш імовірний тренд ("середній варіант") або найбільш імовірний розвиток подій
Спробуйте скласти кілька сценаріїв розвитку глобальних проблем (гонка озброєнь, сировинна криза, розрив в рівні економічного розвитку різних країн на планеті, зростання народонаселення, продовольча проблема, проблеми зайнятості, відхилення в поводженні людей, наркоманія, злочинність, занепад духовної культури, економічні проблеми, стихійна урбанізація) до 2020 року.
Завдання З
Відомий американський футуролог Ольвін Тоффлер всю історію людства ділить на три великих періоди (у третій людство тільки входить - це скоріше прогноз, чим реальність): "перша хвиля" принесла із собою панування сільського господарства; "друга хвиля" - масове промислове виробництво; "третя хвиля" - це комп'ютер, біологічна революція, зміна видів енергії і як наслідок - всебічна соціальна трансформація.
"Це криза не політична або соціальна, - пише Тоффлер про сучасне суспільство, - а індустріальна, остання криза, що переживає економіка, створена цивілізацією "другої хвилі". Нові сили прориваються на світову арену, даючи початок нової, "третьої хвилі" змін"
(Тоффлер О. Прогнозы и предпосылки)
Дайте аналіз цієї концепції. З яких методологічних позицій виступає вчений? Спробуйте більш докладно описати, як разом з корінними змінами в техніці і технологіях будуть мінятися характер праці, соціальна структура суспільства, політичні інститути, сама людина?
Завдання 4
Великий внесок в аналіз і прогноз глобальних проблем XX століття внесла міжнародна організація вчених - Римський клуб. Засновник і президент Римського клубу італійський суспільний діяч А.Печчеї пише: "Діагноз цих утруднень поки невідомий, і проти них не можна прописати ефективних ліків; при цьому вони збільшуються ще тією тісною взаємозалежністю, що зв'язує нині все в людській системі... В нашому штучно створеному світі буквально все досягло небувалих розмірів і масштабів: динаміка, швидкість, енергія, складність - і наші проблеми теж. Вони тепер одночасно і психологічні, і соціальні, і економічні, і технічні, до того ж ще і політичні..." Далі Печчеї приводить список тих проблем, які Римський клуб назвав глобальною проблематикою:
1) безконтрольне поширення людини по планеті;
2) нерівність і неоднорідність суспільства;
3) соціальна несправедливість;
4) голод і недоїдання;
5) широке поширення бідноти;
6) безробіття;
7) манія росту;
8) інфляція;
9) енергетична криза;
10) недолік природних ресурсів;
11) розпад міжнародної торговельної і фінансової системи*
12) протекціонізм;
13) неграмотність і застаріла система освіти;
14) бунти серед молоді;
15) відчуження;
16) занепад міст;
17) злочинність і наркоманія;
18) вибух насильства і жорсткість поліцейської влади;
19) катування і терор;
20) зневага законів і порядку;
21) ядерне божевілля;
22) політична корупція;
23) бюрократизм;
24) деградація навколишнього середовища;
25) занепад моральних цінностей;
26) втрата віри;
27) відчуття нестабільності;
28) неусвідомленість усіх цих труднощів і їх взаємозв'язків
Спробуйте із цього перерахування скласти класифікацію за наступними критеріями: по ступені значимості для сьогодення (ключова проблема - головні проблеми - похідні проблеми); по ступені ймовірності їх вирішення в майбутньому.
Завдання 5
Андрій Дмитрович Сахаров в своїй статті "Світ через півстоліття" в 1974 році писав: "Сильні і суперечливі почуття охоплюють кожного, хто замислюється про майбутнє світу через 50 років - про те майбутнє, у якому будуть жити наші онуки і правнуки. Ці почуття - пригніченість і жах перед клубком трагічних небезпек і труднощів безмірно складного майбутнього людства, але одночасно надія на силу розуму і людяності в душах мільярдів людей, що тільки одна може протистояти хаосу, що насувається,". Далі А.Д.Сахаров попереджає, що навіть якщо буде усунута головна небезпека - загибелі цивілізації у вогні великої термоядерної війни - положення людства залишиться критичним.
Людству загрожує занепад особистої і державної моралі, що проявляється вже зараз у глибокому розпаді в багатьох країнах основних ідеалів права і законності, у споживчому егоїзмі, у загальному зростанні кримінальних тенденцій, у націоналістичному і політичному тероризмі, який став міжнародним, у руйнівному поширенні алкоголізму і наркоманії. В різних країнах причини цих, явищ трохи різні. Все-таки мені здається, що найбільш глибока, первинна причина лежить у внутрішній бездуховності, мри якій особиста мораль і відповідальність людини витісняються і придушуються абстрактним і нелюдським по своїй сутності, відчуженим від особистості авторитетом"
(Сахаров А.Д. Мир, прогрес, права людини.)
Які ви бачите шляхи і способи вирішення цієї глобальної проблеми в найближчому і віддаленому майбутньому?
Завдання 6 .
Єдиний порятунок людини в найближчі 200 фоків американський соціолог Д. Форрестер бачить-у скороченні капіталовкладень на 40%, народжуваності на 50%, споживання сировини на 70%. Форрестер вважає, що такий економічний ріст повинен бути зупинений. Він глибоко переконаний, що це треба зробити свідомими зусиллями і невідкладно, не чекаючи катастрофи, коли ріст буде припинений в силу внутрішньої динаміки таких болісних явищ, як перенаселення, зараження навколишнього середовища, голод і вичерпання ресурсів. Дайте оцінку цим міркуванням.
Покажіть можливі шляхи збереження високих темпів науково-технічного прогресу і досягнення екологічної рівноваги.
Завдання 7
У ХХ-му столітті в буржуазній соціології широке розповсюдження одержало неомальтузіанство. Неомальтузіанці стверджують, що нині відбувається "демографічний вибух11 не менш небезпечний, чим вибух атомної бомби. Як радикальні засоби проти демографічного вибуху неомальтузіанцями рекомендуються війни, обмеження шлюбів, примусова стерилізація "біологічно неповноцінних".
Чи погоджуєтесь Ви з такими висновками?
Завдання 8
"Кожному поколінню властиво вважати себе покликаними переробити світ. Моє, однак, уже знає, що світ воно не переробить. Але його завдання, більш значне. Воно полягає в тому, що б перешкодити світу зникнути. Одержавши в спадщину заслаблу історію, епоху занепаду революції!, смерті богів, техніки яка сказилася і вичерпаних ідеологій, час, коли посередні володарі можуть легко знищити все, але вже не в змозі нікого переконати, а інтелігенція опустилася до того, що зробилася служницею ненависті і придушення, це покоління повинне було, опираючись на одну лише неможливість миритися з тим, що відбувається, хоч частково відновити в собі і навколо себе те, що надає гідність життю і смерті. Перед погрозою загибелі світу, який наші великі інквізитори можуть в будь-яку хвилину перетворити в царство смерті, воно розуміє, що йому слід в божевільному бігу наперегони з часом відродити між народами світу, що ні для кого не був би рабством, примирити знову працю і культуру і заново звести МІСТ ЗГОДІ! між людьми. Невідомо, чи зможе воно коли-небудь виконати це величезне завдання, зате відомо, що всюди у світі воно вже зробило ставку на правду і волю і готове, якщо знадобиться, без ненависті вмерти за них. Це покоління заслуговує вітань і підтримки всюди, і особливо там, де воно приносить себе в жертву".
(Камю А. Нобелівська лекція.)
Про які глобальні проблеми говорить Альбер Камю?
Який спосіб рішення їх він бачить?
Чи згодні Ви з його думкою?