Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міжнародний університет бізнесу і права
Кафедра фінансів
ДО НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
з дисципліни
«СВІТОВА ЕКОНОМІКА»
Для студентів з напрямів підготовки
6.030201 «Міжнародні відносини»
Херсон МУБіП 20__
Методичні вказівки до написання курсової роботи з дисципліни «Світова економіка» для студентів всіх форм навчання спеціальностей 6.030201 «Міжнародні відносини» / Г.Є. Жуйков, О.В. Орленко, Н.А. Турчак; МУБіП. Херсон: МУБіП, 2011. - 51 с.
Робоча група: д.е.н., проф. Жуйков Г.Є., к.е.н., доц. Орленко О.В., ст.. викладач Турчак Н.А.., кількість сторінок 51.
Рецензент Соловьев І.О. д.е.н., проф., зав. кафедри маркетингу Херсонського державного аграрного університету
Розглянуто на засіданні кафедри
Протокол № ____ від «_____» ___________ 201__р.
Завідувач кафедри ___ Жуйков Г.Є.
Схвалено на засіданні методичної ради факультету
Протокол № ______ від «____» _________ 201__р.
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………. |
4 |
1 Методичні вказівки до виконання курсової роботи……….. |
6 |
1.1 Загальні положення……………………………………... |
6 |
1.2 Мета і виконання курсової роботи…………………….. |
6 |
1.3 Загальні вимоги до курсової роботи…………………… |
8 |
2 Загальні положення по виконанню курсової роботи ……… |
9 |
3 Підготовка до виконання курсової роботи ………………… |
10 |
4 Структура і зміст курсової роботи………………….............. |
12 |
5 Оформлення курсової роботи та її обсяг…………………… |
16 |
6 Оформлення таблиць та інших видів графічного матеріалу |
19 |
7 Оформлення бібліографічного списку …………………….. |
30 |
8 Захист курсової роботи……………………………………… |
33 |
9 Тематика курсових робіт……………………………………. |
36 |
Бібліографічний список ……………………………………. |
39 |
Додаток А. Бланк титульного аркуша курсової роботи….. |
44 |
Додаток Б. Приклад оформлення завдання на курсову роботу………………………………………………………… |
45 |
Додаток В. Приклад складання реферату………………….. |
46 |
Додаток Г. Приклад складання змісту курсової роботи….. |
47 |
Додаток Д. Зразки бібліографічних описів за ДСТУ ГОСТ 7.1:2006…................................................................................. |
48 |
Додаток Е. Типи діаграм у Microsoft Excel………………… |
55 |
ВСТУП
Мета: формування системи знань з міжнародної економіки, умов, форм, методів і основного інструментарію міжнародної економічної діяльності.
Завдання: вивчення сукупності й тенденцій інтеграційної економіки, форм, методів субєктів і рівнів міжнародної економічної діяльності, принципів і середовища її розвитку, практики здійснення і механізмів регулювання; набуття вмінь аналізувати й оцінювати сільськогосподарські явища і процеси у контексті національних інтересів України.
Предмет: система макро та мікро економічних взаємовідносин, що виходять за національні межі у процесі інтернаціоналізації та глобалізації.
Після вивчення дисципліни студенти повинні знати:
Курсова робота є індивідуально підготовлене дослідження на актуальну тему, що спонука студента самостійно працювати над літературою, збирати, систематизувати й аналізувати фактичний матеріал, що відноситься до теми роботи, вивчати й узагальнювати опубліковані в печаті виступи і пропозиції економістів.
1 МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
1.1 Загальні положення
Методичні рекомендації щодо виконання курсової роботи розроблені на підставі Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 161 від 02.06.93 р.
1.2 Мета і виконання курсової роботи
Виконання курсової роботи з дисципліни «Світова економіка» є складовою навчального процесу. Курсова робота це самостійне науково-практичне дослідження студента, яке дає змогу оцінити якість його знань.
Метою курсової роботи з дисципліни «Світова економіка» є застосування набутих теоретичних знань, систематизування практичного досвіду до потреби конкретного підприємства. Студент повинен показати знання методології економіки, вміти володіти навичками практичної роботи, давати рекомендації щодо поліпшення світової економіки на підприємстві.
Курсова робота повинна відповідати таким вимогам:
Курсова робота свідчить, наскільки знання, здобуті студентами в процесі вивчення курсу «Світова економіка», є глибокими і фундаментальними; характеризує вміння студентів самостійно дослідити поставлені питання обраної теми.
В методичних вказівках наведені основні вимоги до курсових робіт, їх підготовки: послідовність виконання, вибір теми, вивчення та використання наукової літератури та практичного матеріалу, використання ПЕВМ, оформлення та захист курсової роботи.
1.3 Загальні вимоги до курсової роботи
У курсовій роботі студент має показати:
У курсовій роботі студент повинен глибоко і всебічно розкрити зміст обраної теми, показати розуміння конкретних форм організації фінансів у різних сферах суспільної діяльності. Особливу увагу слід приділити дискусійним питанням теорії і практики фінансових відносин. Якщо в економічній літературі відсутня єдина точка зору з питань, які досліджуються, слід навести думки кількох авторів, дати їх критичну оцінку та висловити свої міркування з даних питань. Це допоможе більш глибокому засвоєнню матеріалу.
2 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПО ВИКОНАННЮ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Виконання курсової роботи передбачає такі етапи:
3 ПІДГОТОВКА ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Підготовку до написання курсової роботи починають з вибору теми. Студентам надається право самостійно вибрати тему з проблематики, визначеної кафедрою фінансів, а також запропонувати свою тему з обґрунтуванням доцільності її розроблення. У такому випадку вибрана тема і план роботи повинні бути узгоджені з викладачем, який читає дисципліну «Світова економіка», та керівником курсової роботи.
Обравши тему, студент має чітко визначити мету курсової роботи, підібрати відповідну наукову літературу та нормативно-інструктивні матеріали.
Літературні джерела студент підбирає самостійно. Роботу з літературою потрібно починати зі складання повного списку книг, статей, законів та нормативних документів.
Для складання картотеки рекомендується використовувати такі каталоги:
- систематичний каталог наукової, навчальної та довідкової літератури університетської бібліотеки;
- каталог періодичних видань, довідників і нормативних матеріалів у читальному залі бібліотеки;
- систематичні каталоги інших бібліотек.
Найбільша кількість публікацій із економічних питань міститься в журналах «Фінанси України», «Економіка України», «Фінансова тема», «Економічний часопис», а також у газетах «Голос України», «Урядовий кур'єр», «Бізнес», «Галицькі контракти» та ін. Законодавчі акти публікуються у «Відомостях Верховної Ради України» та інших періодичних виданнях. Статистичну інформацію можна знайти в спеціальних виданнях Міністерства статистики України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України. З метою прискорення роботи доцільно користуватися повним переліком статей, який друкується в останньому річному номері журналу.
На основі вивчення спеціальної літератури, нормативних документів, статистичних збірників студент складає розгорнутий план курсової роботи (можливо, в кількох варіантах), який погоджує з викладачем керівником курсової роботи.
План це основа роботи, тому його складання є одним із найважливіших етапів її підготовки. План повинен відобразити напрями дослідження обраної теми, логічний зв'язок між її окремими складовими частинами, проблемну постановку окремих питань. Із складеного плану видно, наскільки студент засвоїв матеріал обраної теми, як він зрозумів проблему в цілому і зумів виділити суттєві, головні напрями дослідження. Від правильно складеного плану багато в чому залежить і кінцевий результат виконаної роботи.
Після узгодження плану студент починає писати курсову роботу. Під час її написання план може уточнюватись. Уточнення додатково погоджуються з керівником.
4 СТРУКТУРА І ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Робота повинна мати чітку і логічну структуру, складовими якої є вступ, основна частина та висновки. Рекомендується така структура роботи:
1 титульна сторінка;
2 завдання для курсової роботи;
3 реферат;
4 зміст;
5 вступ;
6 основна частина;
7 висновки;
8 бібліографічний список;
9 додатки.
Кожна курсова робота незалежно від дисципліни та обраної теми повинна мати у зазначеній послідовності таке: титульний аркуш (додаток А), завдання на проектування (додаток Б), реферат (українською та російською мовами, додаток В), зміст (додаток Г), вступ, основну частину, висновки, бібліографічний список, додатки.
Титульний аркуш є першим аркушем роботи та оформлюється за встановленою формою. Усі написи на титульному аркуші слід виконувати на персональному комп'ютері.
Завдання оформлюється за встановленою формою.
Реферат - скорочений виклад змісту роботи з основними фактичними відомостями і висновками. Він повинен вміщуватись на одній сторінці. Реферат складається за такою схемою: відомості про обсяг роботи, кількість ілюстрацій, таблиць, посилань та додатків, тексту реферату.
Текст реферату включає предмет, характер і мету роботи, метод проведення роботи, конкретні результати, висновки щодо особливостей, ефективності, можливості застосування здобутих результатів (додаток В).
Зміст включає вступ, номери й найменування всіх розділів, підрозділів та пунктів основної частини, висновки, перелік посилань, а також додатків із зазначенням номерів сторінок, на яких розміщується матеріал (додаток Г).
Вступ має складати 1-2 сторінки тексту. В ньому слід визначити актуальність теми, її народногосподарське значення та місце в суспільному розподілі праці. Тут студент повинен сформулювати мету написання роботи і перелік задач, які необхідно вирішити.
Основна частина - це є сама робота. В цій частині виділяються заголовками окремі розділи, які розглянуті у відповідності з комплексом сформульованих задач. В залежності від обраної теми міняється зміст основної частини.
Висновки мають обсяг не більше 1-2 сторінок. Цей розділ логічно, змістовно, коротко і аргументовано підводить підсумки роботи.
Бібліографічний список це перелік книг, статей, офіційно-документальних та директивних матеріалів тощо. Відомості про використанні джерела необхідно давати відповідно до вимог стандарту ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. Джерела інформації рекомендується розташувати в алфавітному порядку. Приклади бібліографічного опису джерел наведено у додатку Д.
Додатки містять картосхеми, картограми, графіки, діаграми, схеми, текст допоміжного характеру тощо. Кожний додаток повинен починатися з нової сторінки. У додатках також можна розміщувати фактичні матеріали (прайс-листи, бізнес-плани підприємств, рекламні матеріали, каталоги тощо).
Підготовка курсової роботи вимагає від студента:
- уяснення суті теми дослідження та змісту роботи;
- самостійного підбору, систематизаціі та обробки літературних джерел, інформаційного та статистичного матеріалу;
- вміння логічно викласти основні положення, умови, передумови, фактори;
- здатність робити обгрунтовані висновки з теми дослідження та організуватися в основних напрямках перспективного розвитку об'єкта;
- вміння оформити документ згідно вимог стандартів.
Курсова робота повинна бути написана самостійно. Усі наведені в тексті цитати та цифровий матеріал потрібно супроводжувати посиланнями на відповідні джерела. Якщо аналізується практичний матеріал, то слід указати об'єкт аналізу. Обов'язковим для розкриття теми курсової роботи є залучення цифрових даних. Джерелом їх можуть бути статистичні щорічники, спеціальні видання Міністерства фінансів чи Міністерства економіки України, дані податкової адміністрації, а також фактичний матеріал, зібраний за місцем роботи.
5 ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА ЇЇ ОБСЯГ
Загальний обсяг текстової частини роботи має складати 25-30 сторінок формату А4 (210 х 297 мм) чи близько до цього. Значні відхилення від норми не бажані. Розміри полів: правого - 10, інших - 25 мм. Поля не відділяються рискою, сторінки не обводяться рамкою. Шрифт 14, інтервал між рядками 1,5.
Мова написання роботи українська.
Абзацний відступ повинен бути однаковим впродовж усього тексту і дорівнювати пяти знакам (1,24 см).
Текст основної частини роботи поділяють на розділи, підрозділи та пункти.
Заголовки структурних частин роботи ЗМІСТ, ВСТУП, ВИСНОВКИ, БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК, ДОДАТОК друкують великими літерами симетрично до набору. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою. Перенесення слів у заголовку не допускається. Заголовки пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу в розрядці у підбір до тексту. В кінці заголовка, надрукованого в підбір до тексту, не ставиться крапка.
Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом повинна дорівнювати пропуску однієї строки. Кожну структурну частину роботи треба починати з нової сторінки. До загального обсягу не входять додатки, бібліографічний список. Але всі сторінки зазначених елементів роботи підлягають суцільній нумерації.
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака №.
Першою сторінкою роботи є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок роботи. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, зі вступу номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
Такі структурні частини роботи, як титульний аркуш, завдання, реферат, зміст не мають порядкового номера. Всі аркуші, на яких розміщені згадані структурні частини роботи, нумерують звичайним чином. Не нумерують лише їх заголовки, тобто не можна друкувати: «1 ВСТУП». Номер розділу ставлять після «1» номера крапку не ставлять, потім друкують заголовок розділу.
Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу не повинна стояти крапка, наприклад: «2.3» (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку наводять заголовок підрозділу.
Пункти нумерують у межах кожного підрозділу. Номер пункту складається з порядкових номерів розділу, підрозділу, пункту, між якими ставлять крапку. В кінці номера не повинна стояти крапка, наприклад: «1.3.2» (другий пункт третього підрозділу першого розділу). Потім у тому ж рядку наводять заголовок пункту. Пункт може не мати заголовка.
6 ОФОРМЛЕННЯ ТАБЛИЦЬ ТА ІНШИХ ВИДІВ ГРАФІЧНОГО МАТЕРІАЛУ
Формули, що є рівняннями або не рівняннями (тобто такі, які містять знаки = , >, <, , тощо), пишуть з абзацу симетрично щодо середини рядка. Інші математичні вирази, формули хімічних елементів можна вписувати просто у рядок тексту, незалежно від розміру.
У формулах, які містять дроби, як знак ділення слід писати (друкувати) тільки одну косу або горизонтальну риску.
Приклад: Ми = Зм / Пр.
Значення символів і числових коефіцієнтів, які входять у формулу з їх одиницями, повинні бути наведені безпосередньо під формулою. Значення кожного символу дають з нового рядка у тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Одиниці фізичних величин відокремлюють від тексту комою. Перший рядок розшифрування повинен починатися з абзацного відступу словом «де», без двокрапки після нього. Наприклад:
«Матеріаломісткість Ми виробництва обчислюється за формулою:
Ми = Зм / Пр , |
(1) |
де Зм витрати матеріалів, грн.;
Пр річний випуск продукції, шт..
Допускається не наводити значення символів, які згадувалися в тексті раніше. Для роботи з формулами. використовується редактор формул Microsoft Equation. Для того щоб вставити формулу потрібно в меню «Вставка» обрати підменю «Обєкт», вибрати зазначений раніше редактор формул і почати вводити формулу. Іноді побудувати формулу можливо без застосування редактору. В цьому випадку необхідно використовувати меню «Вставка» і підменю «Символ» та математичні знаки операцій.
Графічний матеріал рисунки (схеми, діаграми і т.ін.) розміщують у документі для встановлення властивостей або характеристик обєкта, а також для кращого розуміння тексту документа. Графічний матеріал можливо робити за допомогою компютерної програми Paint.
Кількість рисунків (креслень, діаграм, фотографій, осцилограм і т.ін.) повинна бути достатньою для пояснення викладеного тексту. Рисунки можуть бути розміщені за текстом документа (якнайближче до відповідних частин тексту) і в кінці його або подані у додатку.
Рисунки розміщують на аркуші формату А4 або займають частину його і розміщують так, щоб розглядати їх можна було, не повертаючи документа. Дозволяється рисунки розміщувати так, щоб для їх розгляду документ треба було повертати за годинниковою стрілкою. Допускається використання формату А3 та інших, що мають висоту 297 мм. У такому випадку рекомендується виносити їх у додатки.
За наявності у документі таблиць, що доповнюють графічний матеріал, таблиці слід розміщувати після графічного матеріалу. Графічний матеріал може мати тематичну назву, яку розміщують під ним і розташовують таким чином: «Рисунок 1 Продуктивність праці».
За необхідності під графічним матеріалом розміщують пояснювальні дані. Слово «Рисунок» і назву подають після пояснювальних даних.
Графічний матеріал слід нумерувати арабськими цифрами наскрізно. Якщо рисунок один, то він позначається «Рисунок 1». Дозволяється нумерація у межах розділу. Номер рисунка складається в цьому випадку з номера розділу і порядкового номера рисунка, відокремлених крапкою.
Приклад: «Рисунок 1.2».
Діаграми зображають функціональну залежність двох або більш змінних величин у системі координат. На діаграмах значення змінних величин відкладають на осях координат у вигляді шкал, які поділяють на графічні інтервали координатною сіткою (рисунок 1) або сіткою з стрілками напряму зростання величини (рисунок 2). Побудувати діаграми можливо за допомогою електронної таблиці Excel (додаток Е).
Частота ліній координатної сітки або ділильних штрихів повинна бути не меншою за 5 мм і зручною для відліку з інтерполяцією (рисунок 3).
Діаграми виконують такими лініями. Осі координат і шкал креслять суцільною товстою основною лінією; координатну сітку і ділильні штрихи суцільною тонкою; функціональну залежність суцільною лінією подвоєної товщини або меншої товщини, коли необхідно забезпечити потрібну точність відліку.
Дві і більше функціональні залежності на одній діаграмі допускається зображати лініями різних типів (наприклад, суцільною і штриховою), дивись рисунок 4. Найчастіше використовуються звичайні, кругові, кільцеві діаграми та діаграми виду графік.
Лінійчата діаграма дає можливість порівнювати значення різних показників. Зовні нагадують повернені на 90 градусів гістограми. Вісь категорій розташована по вертикалі, вісь значень по горизонталі. Це дозволяє звернути більшу увагу на порівнювані значення, ніж на час процесу. Може бути побудована з накопиченням, аби показати вклад окремих елементів в загальну суму. Приклад у додатку Е, рисунок Е1.
Гістограма показує зміну даних впродовж відрізання часу. Для наочного порівняння різних величин використовуються вертикальні стовпці, які можуть бути об'ємними і плоскими. Висота стовпця пропорційна значенню, представленому в таблиці.
Тривимірна гістограма показує розкладку значень по категоріях і рядах даних. Вісь категорій в гістограмі розташовується по горизонталі, вісь, значень по вертикалі. Таке розташування осей підкреслює характер зміни значень в часі. На об'ємній гістограмі з перспективою порівнювані значення розташовуються в площині (уздовж двох осей). Гістограма з накопиченням дозволяє представити відношення окремих складових до їх сукупного значення. Приклад у додатку Е, рисунок Е2.
Вид діаграми графік показує, як міняється один з показників (Y) при зміні іншого показника (X) із заданим кроком. Excel дозволяє побудувати об'ємні графіки і стрічкові діаграми. Графік з накопиченням відображує зміну загальної суми за часом або по категорії. Приклад діаграми наведено у додатку Е, рисунок Е3.
Кругова діаграма показує співвідношення між різними частинами одного ряду даних, що становить в сумі 100%. Зазвичай використовується в доповідях і презентаціях, коли необхідно виділити головний елемент і для відображення вкладу у відсотках кожного джерела. Для полегшення відображення маленьких секторів в основній діаграмі їх можна об'єднати в один елемент, а потім показати на окремій діаграмі поряд з основною. Приклад у додатку Е, рисунок Е4.
Кільцева діаграма дозволяє показати відношення частин до цілого. Може включати декілька рядів даних. Кожне кільце кільцевій діаграмі відповідає одному ряду даних. Усі ілюстрації у текстовому документі йменуються рисунками. Приклад у додатку Е, рисунок Е5.
Відстань між текстом і ілюстрацією, найменуванням ілюстрації і наступним текстом повинна бути від 10 до 15 мм.
Цифровий матеріал, як правило, оформлюють у вигляді таблиць (таблиця 1). Для побудови таблиць використовують наступні, найбільш поширені засоби програмного забезпечення як: Microsoft Word, Microsoft Excel.
Для побудови таблиці наприклад в Microsoft Word, необхідно обрати пункт меню «Таблиці» на панелі меню, далі підпункт «Вставити» і вказати в діалоговому вікні кількість строк та стовбців.
Таблиця 1 _______________
(номер таблиці) (назва таблиці)
Головка Рядки |
Заголовки граф Підзаголовки граф |
|||||||
Боковик Графи (колонки) |
Заголовок таблиці пишуть (друкують) малими буквами (крім першої великої) і вміщують над таблицею. Він повинен бути коротким і повністю відображати зміст таблиці. В окремих випадках таблиця не має заголовка.
Таблиці слід нумерувати арабськими цифрами наскрізно. Якщо у документі одна таблиця, то вона має бути позначеною «Таблиця 1». У великих роботах, якщо більше 50 сторінок допускається нумерувати таблиці у межах розділу арабськими цифрами. Номер таблиці складається з номера розділу і порядкового номера таблиці у розділі, відокремлених крапкою. Наприклад: «Таблиця 2.1».
Заголовки граф таблиці починають з великих букв, а підзаголовок - з малих, якщо вони становлять одне речення із заголовком. Підзаголовки, котрі мають самостійне значення, пишуть з великої букви. У кінці заголовків і підзаголовків розділові знаки не ставлять. Заголовки наводять в однині. Для скорочення тексту заголовків і підзаголовків граф окремі поняття замінюють буквеними позначеннями, якщо вони пояснені у тексті або наведені на ілюстраціях. Таблиці зліва, праворуч і знизу, як правило, обмежують лініями.
Діагональний поділ головки таблиці не допускається.
Висота рядків таблиці повинна бути не менш як 8 мм. Якщо рядки або графи виходять за формат аркуша, таблицю поділяють на частини, котрі залежно від особливостей таблиці переносять на інші аркуші або вміщують на одному аркуші поруч, але можна й одну під одною. Якщо частини таблиці вміщують поруч, у кожній частині повторюють головку при розміщенні частин таблиці одна під одною повторюють боковик. Слово «Таблиця», порядковий номер і заголовок вказують один раз над першою частиною таблиці, над наступними частинами пишуть «Продовження таблиці 2.1» або «Закінчення таблиці 2.1».
В разі поділення таблиці на частини допускається її головку або боковик заміняти відповідно номерами граф і рядків. При цьому нумерують арабськими цифрами. Якщо внизу сторінки таблиця переривається і її продовження буде на наступній сторінці, то у першій частині таблиці нижню горизонтальну лінію, що обмежує таблицю, не наводять (таблиця 2).
Коли рядки у таблиці не відокремлені лініями, то текст, який повторюється у графі і складається з одного слова, допускається замінювати лапками. Коли текст, який повторюється, складається з двох і більше слів, то при першому повторенні його заміняють словами «Те саме», а далі - лапками. Якщо повторюється лише частина фрази, то допускається цю частину замінювати словами «Те саме» з додаванням додаткових відомостей.
Ставити лапки замість цифр, марок, знаків марок, знаків математичних і хімічних символів, які повторюються, не допускається.
Якщо цифрові або інші дані у таблиці не наведено, то у графі ставлять прочерк. (таблиця 2).
Цифри у графах таблиць, як правило, розміщують так, щоб класи чисел у всіх графах були точно один над одним.
Числові значення величин в одній графі повинні мати, як правило, однакову кількість десяткових знаків.
У додатках допускається розміщувати матеріал, що доповнює текст документа. Додатками можуть бути графічний матеріал, таблиці великого формату, розрахунки, опис алгоритмів і програм задач, що розвязуються на компютері, тощо.
Кожний додаток слід починати з нової сторінки із зазначенням зверху посередині сторінки з великої літери слова «Додаток» і його позначення. Додатки позначають великими літерами української абетки, починаючи з А, за винятком літер Є,З,І,Ї,Й,О,Ч,Ь. Після слова «Додаток» друкують літеру, що позначає його послідовність. Якщо у документі один додаток, то він позначається «Додаток А». Допускається позначення додатків літерами латинської абетки, за винятком літер І та О.
Додаток повинен мати заголовок, який друкують симетрично відносно тексту з великої літери окремим рядком. У додатках рисунки, таблиці і формули нумеруються у межах кожного додатку. Перед номерами ставлять позначення цього додатку. Наприклад, «Таблиця А.1», «Рисунок В.2», «Формула (Д.3)». Додатки мають загальну з рештою документа наскрізну нумерацію сторінок.
У тексті документа на всі додатки повинні бути подані посилання. Додатки розташовують у порядку посилань на них у тексті документа.
7 ОФОРМЛЕННЯ БІБЛІОГРАФІЧНОГО СПИСКУ
Бібліографічний опис - сукупність відомостей про друкований твір або про інший документ (його частину чи групу документів), котрі дають можливість ідентифікувати документ, а також дістати уявлення про його зміст, читацьке призначення, обсяг, довідковий апарат тощо.
Для уніфікації складання бібліографічного опису на міжнародному рівні розроблено новий національний стандарт ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», який набув чинності у 2008 році. Він є базовим для системи стандартів, правил, методичних посібників зі складання бібліографічного опису.
Новий стандарт максимально точно відповідає базовому принципу Міжнародного стандартного бібліографічного опису (ISBD) подавати інформацію в бібліографічному описі в тому вигляді, в якому вона представлена в обєкті опису.
Стандарт ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 покликаний забезпечити впровадження сучасних автоматизованих технологій опрацювання документів, ведення інформаційних баз даних; ефективність пошуку та використання документів всіх видів та типів; результативний обмін бібліографічною інформацією між інформаційними службами, бібліотеками, видавцями та книготорговельними організаціями як в середині країни, так і за кордоном.
Сфера застосування нового стандарту має обмеження тільки для бібліографічних посилань, на які його вимоги не розповсюджуються.
Бібліографічне посилання сукупність бібліографічних відомостей про цитований, розглянутий або згаданий в тексті документа інший документ, необхідних і достатніх для його загальної характеристики, ідентифікації та пошуку.
Вимоги нового стандарту це професійні вимоги до творців інформації. У сфері інформаційної діяльності уніфікація бібліографічного запису у відповідності з міжнародними рекомендаціями та національними стандартами забезпечує сумісність бібліографічних даних на вітчизняному та міжнародному рівнях, спрощує процеси розуміння й обміну інформацією, є необхідною умовою інтеграції України в світове інформаційне співтовариство.
Приклади бібліографічних описів за стандартом ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 наведено у додатку Д. Бібліографічні описи у додатку Д вміщують як обовязкові, так і факультативні елементи. Основними елементами бібліографічного опису книги є прізвище автора, назва твору, місце випуску, назва видавництва, рік випуску, кількість сторінок.
Бібліографічний список це перелік книг, статей, офіційно-документальних та директивних матеріалів тощо. Відомості про використані джерела необхідно давати відповідно до вимог стандарту та бажано в порядку алфавіту.
Обсяг бібліографічного списку повинен становити 20-30 джерел. Книги, статті та інші джерела подаються на мові оригіналу.
8 ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота, яка має позитивну оцінку, допускається до захисту. На захисті студент повинен розкрити основний зміст роботи, виділити її проблемні аспекти, обгрунтувати свої висновки, відповісти на запитання викладача. За результатами захисту курсової роботи студент отримує оцінку («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»), яку викладач виставляє в екзаменаційну відомість.
Нормаконтроль є складовою завершальною частиною роботи над курсовою. Його задачами є забезпечення додержання у роботи норм и вимог, встановлених у стандартах і інших нормативних документах, і правильності оформленості документів. Нормаконтроль здійснюється після повного закінчення робіт.
Після нормаконтроль роботу направляється для захисту.
Оцінку «відмінно» отримує студент, у якого акуратно і правильно оформлена курсова робота, вона має цільову спрямованість, містить практичний результат і глибокий аналіз питань обраної теми, висновки про позитивні моменти і недоліки, пропозиції щодо усунення недоліків.
Оцінку «добре» одержує студент за роботу, у якій виконані всі зазначені вимоги, але є деякі недоліки методичного характеру, недостатньо аргументовані висновки й пропозиції. Робота має бути виконана правильно й акуратно.
Оцінку «задовільно» отримує студент, у якого робота містить недостатньо елементів наукового дослідження, неглибокий аналіз, висновки і пропозиції погано аргументовані, текст оформлений неакуратно.
Оцінка перераховується в оцінки за національною шкалою та шкалою ECTS за шкалою наведеною в таблиці 1.
Таблиця 1 Шкала оцінювання академічних успіхів студентів
Оцінка, бал |
Оцінка за національною шкалою |
Оцінка за шкалою ЕСТS |
90-100 |
«відмінно» |
А |
82-89 |
«добре» |
В |
75-81 |
«добре» |
С |
67-74 |
«задовільно» |
D |
60-66 |
«задовільно» |
E |
35-59 |
«незадовільно» |
FX |
1-34 |
«незадовільно» |
F |
До захисту роботи студент зобовязаний підготувати коротку доповідь. Доповідь розраховується на 10-15 хвилин. На початок рекомендується коротко охарактеризувати актуальність теми та обєкти дослідження. Після цього доцільно перейти до викладення основного змісту роботи: вибрати 2-3 вузлових питання, які доповідають за такою схемою сучасне становище(недоліки виявлені в ході дослідження та аналізу), заходи, що пропонуються для усунення недоліків, вірогідна ефективність пропонованих рекомендацій. Під час доповіді необхідно використовувати ілюстрований матеріал (плакати), пояснюючи їх зміст членам комісії та присутнім.
Студент, який отримав незадовільну оцінку, не допускається до іспиту з даної дисципліни.
9 ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
«Світова економіка»
1. Основні ознак розвинених країн
7. Забезпечення конвертованості національної валюти в країнах з перехідною економікою
8. Загальноекономічні та історичні чинники формування моделей банківської системи в зарубіжних країнах
9. Фінансові ринки зарубіжних країн та основні види фінансових інструментів, що обертаються на них
10. Комерційні банки нових індустріальних країн Південно-Східної Азії: особливості розвитку та функціонування
11. Охарактеризувати діяльність провідних інвестиційних банків США та їх функції на ринку капіталу США
12. Критерії визначення найменш розвинутих країн
13. Загальна характеристика економіки НРК
14. Тенденція та проблеми ринкового реформування економіки НРК
15. Особливості зовнішньоекономічних звязків
16. Специфіка врегулювання зовнішніх боргових зобовязань
17. Світова економіка. Сутність, структура й основні етапи розвитку.
18. Теоретичні основи економічної інтеграції країн у світову систему господарювання
19. Аналіз інтеграції України у світову економіку.
20. Формування політики інтеграції
БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК
1 Горбач Л.А. Міжнародні економічні відносини: навч. посібник / Горбач Л.А К.: Вища шк., 2000. 383 с.
2 Дахно О.Д. Міжнародна економіка: підручник / О.Д. Дахно К.: НІОС, 2000. 416с.
3 Злупко О.В. Економічна історія України: підручник / О.В. Злупко К.: Либідь, 2002. 150с.
4 Картунов Н.І. Західні теорії економічної та політичної інтеграції: спроби стислого аналізу: зарубіжний досвід і шляхи вдосконалення: підручник / Н.І. Картунов Харків: Форт, 2000. 189с.
5 Козик А.О. Міжнародні економічні відносини: навч.посібник / О.А. Козик, І.В. Сало, І.І. Дяконова К.: Наукова думка, 2000. 302с.
6 Климко О.П. Міжнародна економіка: навч.посібник / О.П. Климко Тернопіль: Економічна думка, 2000. 163с.
7 Ковальчук О.М. Міжнародні економічні відносини : Історія міжнар. екон. відносин: підручник / О.М. Ковальчук К.: Ельга, 2002. 159с.
8 Кудряшов В.П. Міжнародні економічні відносини: підручник / В.П. Кудряшов Херсон: Олді-плюс, 2002. 352с.
9 Лаптєв Л.Т.
10 Липов М.М. Міжнародна економіка: підручник / М.М. Липов Чернівці: Наукова думка, 2001. 206с.
11 Лень Т.В. Міжнародна економіка: підручник / Т.В. Лень Київ: ДІЯ, 2000. 351с.
12 Лунний Д.П. Міжнародна економіка: підручник / Д.П. Лунний Черкаси: Думка, 2003. 125с.
13 Муравей О.К. Міжнародна економіка: підручник / О.К. Муравей Львів: Либідь, 2001. 365с.
14 Мотчана В.Н. Міжнародна економіка: підручник / Мотчана В.Н. Харків: - КНЕУ, 2003. 254с.
15 Мочерний І.О. Економічна безпека України: шлях до цивілізації чи до деградації: підручник / І.О. Мочерний Харків: Форт, 2000. 296с.
16 Одягайло В.М. Міжнародна економіка: підручник / В.М. Одягайло К.: КНЕУ, 2001. 240с.
17 Передрій А. М. Міжнародні економічні відносини: підручник / А. М. Передрій, Л. Д. Буряк, Г. Г. Нам, А. М. Павліковський, О. В. Павловська, В. З. Потій, А. П. Куліш, О. О. Терещенко, Н. П. Шульга, С. А. Булгакова - К.: КНЕУ, 2006. - 460 с.
18 Рудьков Р.О. Міжнародні економічні відносини: підручник / Р.О. Рудьков К.: ДІЯ, 2001. 568с.
19 Савельєв О.П. Міжнародна економіка: підручник / О.П. Савельєв, П.В. Мельник, В.М. Мельник К.: ДІЯ, 2000. 235с.
20 Семенов В. Лисицький В. Міжнародні економічні відносини: аналіз стану, реалії і проблеми: підручник / В. Семенов, В. Лисицький К.: Скарби, 2000. 328с.
ДОДАТОК А
Бланк титульного аркуша курсової роботи
Міжнародний університет бізнесу і права
Кафедра фінансів
_____________________________________
(назва теми)
_____________________________________
Курсова робота з дисципліни
«Світова економіка»
Розробив студент групи ____ _______ ______________
(підпис, дата) (п.і.п.)
Керівник роботи ___________ _______ ______________
(вчена ступінь, звання) (підпис, дата) (п.і.п.)
Нормоконтроль _____________ ________ _____________
(вчена ступінь, звання) (підпис, дата) (п.і.п.)
Результати захисту __________ «___» ___________201_р.
Херсон 201_р.
ДОДАТОК Б
Приклад оформлення завдання на курсову роботу
Міжнародний університет бізнесу і права
Кафедра фінансів
Дисципліна «Світова економіка»
Спеціальність 6.030201 «Міжнародні відносини»
Курс 4 Група 406 Семестр 9
ЗАВДАННЯ
НА КУРСОВУ РОБОТУ СТУДЕНТА
______________________Іваненко Іван Іванович_________
(прізвище, імя, по батькові)
1. Тема роботи Порівняльна характеристика продуктивних сил Херсонської та Волинської областей
2. Термін здачі студентом закінченої роботи 10 грудня 2010 р.
3. Вхідні дані до роботи згідно з методичними вказівками варіант 183
4. Зміст розрахунково-пояснювальної записки (перелік питань, що їх належить розробити, і термін їх виконання)
1. Характеристика продуктивних сил Херсонської області (05.10.2010 р.)
2. Характеристика продуктивних сил Волинської області (01.11.2010 р.)
3. Порівняльна характеристика продуктивних сил Херсонської та Волинської областей (01.12.2011 р.)
5. Перелік графічного матеріалу економічні картосхеми областей, діаграми
6. Дата видачі завдання _03.09.2011_
Керівник ____________ ______________________
(підпис) (прізвище ініціали)
Студент _____________ _______________
(підпис) (прізвище ініціали)
ДОДАТОК В
Приклад складання реферату
РЕФЕРАТ
Курсова робота «Сучасний стан, проблеми розвитку та особливості розміщення галузей лісного комплексу України» вміщує 28 сторінок тексту, 3 рисунки, 2 таблиці, 7 використаних джерел та 2 додатки.
Предметом дослідження курсової роботи є питання теорії та практики розвитку та розміщення галузей лісного комплексу України. Розглянуті особливості розвитку та розміщення й сучасний стан лісогосподарського, целюлозно-паперового та лісохімічного під комплексів, а також окремих галузей. Результати дослідження показують, що народне господарство країни відчуває нестачу деревинної сировини й найважливішим напрямком пошуку її резервів є підвищення ефективності використання наявних лісних ресурсів.
ДОДАТОК Г
Приклад складання змісту курсової роботи
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………... |
6 |
1 роль та значення якості продукції в підвищенні ефективності діяльності підприємства……………………………………….. |
8 |
1.1 Сутність і критерії ефективності………………………… |
8 |
1.2 Теоретичні засади якості продукції…………….……….. |
11 |
2 аналітична оцінка діяльності обєкту дослідження…………… |
16 |
2.1 Техніко-економічна характеристика підприємства……. |
16 |
2.2 Аналіз собівартості окремих видів продукції…………... |
20 |
3 Удосконалення якості продукції як фактор підвищення ефективності виробництва……………………………………. |
23 |
3.1 Визначення факторів впливу на якість продукції............ |
23 |
3.2 Заходи по забезпеченню рівня якості продукції……….. |
27 |
Висновки……………………………………………………….. |
30 |
Бібліографічний список……………………………………….. |
32 |
Додаток А. Аналіз показників фондовіддачі ВАТ «ХМФ»… |
34 |
Додаток Б. Типи діаграм у Microsoft Excel…………………. |
35 |
Додаток Д
Зразки бібліографічних описів за ДСТУ ГОСТ 7.1:2006
Наведені бібліографічні описи вміщують обовязкові та факультативні елементи.
Книги одного, двох або трьох авторів
Лубківський, Роман Марянович Громове дерево [Текст]: вибр.твори /Р.М. Лубківський; вступ.ст. Д.Павличка. К.: Український письменник, 2006. 525 с.
Бородіна А.І. Бібліографічний словник діячів в галузі математики/А.І. Бородіна, А.С. Бугай; ред. І.І. Гіхман. К.:Рад. шк., 1979. 606 с.
Книги чотирьох авторів
Основы создания гибких автоматизированых произведений [Текст] /Л.А. Пономаренко, Л.В. Адамович, В.Т. Музычук, А.Е. Гридасов; ред. Б.Б.ТимофееваК.:Техника, 1986. 144 с.
Книги пяти чи більше авторів
Сучасні міжнародні відносини та зовнішня політика України [Текст] / В.В. Александров, В.Ф. Возний,
Б.П. Камовников та ін. К.: Арбис, 1992. 158 с.
Книги під назвою
Адміністративна реформа в Україні. Проблеми підвищення ролі Міністерства України і Національного банку України як інститутів регулювання економіки [Текст]: наук.-практ. конф., м. Київ, 17-18 черв. 1998 р./ Держ. комісія з проведення в Україні
Продовження додатку Д
адм.реформи; редкол.:Г.О. Пятаченок (голова), В.І. Кравченко (заст.глови) та ін. К., 1998. 320 с.
Багатотомний документ
Історія Національної академії наук України, 19411945 / [упоряд. Л. М. Яременко та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Ін-т архівознав., Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М. С. Грушевського. К. : Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, 2007 . (Джерела з історії науки в Україні). Бібліогр. в підрядк. прим. ISВN 978-966-02-4254-8.
Ч. 2 : Додатки. 2007. 573, [1] с. : іл., табл. Бібліогр.: с. 346370 (2046 назв). Імен, покажч.: с. 529554. Геогр покажч.: с. 555565. ISBN 978-966-02-4256-5 (в опр.).
Кучерявенко Н.П. Курс налогового права : Особенная часть : в 6 т. / Н.П. Кучерявенко. X. Право, 2002. ISBN 966-95754-6-Х.
Т. 4: Косвенные налоги. 2007. 534 с. Библиогр. в подстроч. примеч. ISВN 966-8467-91-4 (в пер.).
Матеріали конференцій, з'їздів
Економіка, менеджмент, освіта в системі рефор-мування агропромислового комплексу: матеріали Всеукр. конф. молодих учених-аграрників ["Молодь
України і аграрна реформа"], (Харків, 1113 жовт. 2000 р.) І М-во аграр. політики, Харків, держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва; редкол.: В.М. Нагаєв [та ін.]. X. : Харків, держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва, 2000. 167 с.: іл., табл. Бібліогр. в кінці доп. ISBN 966-7392-31-7.
Продовження додатку Д
Кібернетика в сучасних економічних процесах : зб. текстів виступів на республік, міжвуз. наук.-практ. конф. / Держкомстат України, Ін-т статистики, обліку та аудиту. К. : ІСОА, 2002. 147 с. : іл., табл. ISBN 966-8059-08-5.
Законодавчі та нормативні документи
Кримінально-процесуальний кодекс України ; за станом на 1 груд. 2005 р. / Верховна Рада України. Офіц. вид. К. : Парлам. вид-во, 2006. 207 с. (Бібліотека офіційних видань). ISВN 966-611-412-7.
Медична статистика : зб. нормат. док. / упоряд. та голов. ред. В.М. Заболотько ; М-во охорони здоров'я України, Голов. упр. охорони здоров'я та мед. забезп. м. Києва, Київ, міськ. наук, інформ.-аналіт. центр мед. статистики. К. : МНІАЦ мед. статистики : Медінформ, 2006. 459 с. : табл. (Нормативні директивні правові документи). ISВN 966-8318-99-4 (в опр.).
Щорічники
Населення України, 1998 рік [Текст]: демографічний щорічник/ Держ. ком. статистики України, Упр. статистики населення/ Л.М. Стельмах (відп. за вип.). К.: Б.в., 1999. 466 с.
Частина книги, періодичного, продовжуваного видання
Козіна Ж.Л. Теоретичні основи і результати практичного застосування системного аналізу в наукових дослідженнях в області спортивних ігор / Ж.Л. Козіна // Теорія та методика фізичного виховання. 2007. № 6. С. 1518, 3538. Бібліогр.: с. 38.
Продовження додатку Д
Гранчак Т. Інформаційно-аналітичні структури бібліотек в умовах демократичних перетворень / Тетяна Гранчак, Валерій Горовий // Бібліотечний вісник. 2006. № 6. С. 1417.
Валькман Ю.Р. Моделирование НЕ-факторов основа интеллектуализации компьютерных технологий / Ю.Р. Валькман, В.С. Быков, А.Ю. Рыхальский // Системні дослідження та інформаційні технології. 2007. № 1. С. 3961. Библиогр.: с. 5961.
Серійні видання
Довідник з питань економіки та фінансування природокористування і природоохоронної діяльності [Текст]/ уклад. В. Шевчук…[та ін.]. К.: Геопринт, 2000. 411 с.,табл. (Сер.: Екологія. Економіка. Сталий розвиток).
Нарис з історії природознавства і техніки [Текст]: респ. міжвід. зб. наук. пр. К., 1985. Вип. 31. 195 с.
Електроні ресурси
Художественная энциклопедия зарубежного классического искусства [Электронный ресурс]. Электрон. текстовые, граф., зв. дан. и прикладная прогр.(546 Мб). М.: Большая Рос. энцикл. [и др.], 1996. 1 електрон. опт. диск (CD-ROM): зв., цв.;12 см + рук. пользователя (1 л.) + открытка (1 л.) (Интерактивный мир). Систем. требавания: ПК 486 или выше; 8 Мб ОЗУ; Windows 3.1 или Windows 95; SVGA 32768 и более цв.; 640х480; 4х CD-ROM дисковод; 16 бит. зв. карта; мышь. Загл. с экрана. Диск и сопровод. материал помещены в контейнер 20х14 см.
Продовження додатку Д
Бібліотека і доступність інформації у сучасному світі: електронні ресурси в науці, культурі та освіті; (підсумки 10-ї Міжнар. конф. "Крим-2003") / Л.Й. Костенко, А.О. Чек-марьов, А.Г. Бровкін, І.А. Павлуша // Бібліотечний вісник 2003. № 4. С. 43. Режим доступу до журн. : http://www.nbuv.gov.ua/articles/2003/03klinko.htm.
Статі з книги
Сивашко Ю. Формування державної служби в Україні [Текст]/ Ю. Сивашко // Мороз О. Модерна нація: українець у часі і просторі Moroz O.Modern nation ukrainian in the time and space/ упоряд. О. Банах; Львів. Нац. ун-т ім. І. Франка, Ф-т журналістики. Л.: Універсум, 2001. С. 270-271.
Статі з журналів та періодичних збірників
Кірсенко М. Друга Світова чи Велика Вітчизняна. Погляд з України [Текст] / М.Кірсенко //Доба. Науково-методичний часопис з історичної та громадянської освіти. 2005. № 2. С. 26-27.
Віддалені ресурси
УкрМАРК: Національний формат представлення бібліографічних данних [Електронний ресурс]: (Проект) / НБУ ім. Вернадського, НПБ України, Наук. б-ка ім. М. Максимовича Київ. нац. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. - Електрон. дан. (13 файлів). -2002-2003. - Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/library/ukrmarc.html. - Назва з домашньої сторінки Інтернету.
Закінчення додатку Д
Локальні ресурси
Технологии информационного общества и культура [Электронный ресурс]: Международные конференции и проекти / Центр ПИК. - Электрон. дан. М., 2004. - 1 СD-RОМ. - Загл. с этикетки диска.
ДСТУ 3582-97 Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги і правила.
Методичні матеріали
Методичні вказівки до написання реферату з дисципліни «Регіональна економіка» для студентів галузі знань 0305 «Економіка та підприємство» / уклад. Л.С. Гончаренко.-Херсон : МУБіП, 2007.-31с.
ДОДАТОК Е
Типи діаграм у Microsoft Excel
Рисунок Е.1 Лінійна діаграма
Рисунок Е.2 Гістограма
Продовження додатку Е
Типи діаграм у Microsoft Excel
Рисунок Е.3 Діаграма виду графік
Рисунок Е.4 Кругова діаграма
Закінчення додатку Е
Типи діаграм у Microsoft Excel
Рисунок Е.5 Кільцева діаграма