Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ПОЛТАВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Г.КОРОЛЕНКА
Педагогічно - індустріальний факультет
Кафедра трудового навчання та креслення
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА
МІКРОСКОПІЯ СИНТЕТИЧНИХ ВОЛОКОН
по курсу "Обладнання та технологія швейного виробництва" для студентів 1 курсу по спеціальності "Трудове навчання та прикладна
творчість"
Розробили: доц.Титаренко В. П.
Методична розробка затверджена на засіданні кафедри трудового навчання та креслення
протокол №від2001 року
Полтава.
МЕТА РОБОТИ: Вивчити методи мікроскопічного синтетичних волокон, їх відношення до дії хімічних реагентів і горіння.
НЕОБХІДНІ ПРИЛАДНІ МАТЕРІАЛИ:
Мікроскоп, предметні і покривні скельця, дистильована вода, фільтрувальний папір, препарувальні голки і розбавлені та концентровані кислоти /НС1_, Н2ЗО4, НМОз/ і лугу/МаОН/, ацетон. Зразки волокон: капрону, лавсану, нітрону.
ТЕОРИТИЧНІ ВІДОМОСТІ
До синтетичних волокон відносяться: поліамідні, поліефірні, поліакрилонітрильні, полівінілхлоридні, поліпропіленові і ін. Поліамідні волокна капрон, амід, енанти.
Вихідна сировина для одержання капронового волокна бензол фенол на хімічних заводах переробляють в капролактам. З нього на заводах виробляються капронова смола, з якої і одержують волокно.
Поліамідні волокна відрізняються високою міцністю при розтягуванні, володіють високою хімічною стійкістю, морозостійкістю, стійкістю до дії мікроорганізмів.
Основні їх недоліки низька гігроскопічність / 3,5-5% /, світлостійкість, висока електризованність, мала термостійкість, при нагріванні до 160с їх міцність знижується майже на 50%.
На волокна жовтіють, стають ламкими і твердими.
Горять волокна голубуватим полум'ям, утворюючи на кінці бурий шарий.
Поліамідні волокна широко використовуються при виробці панчішних і трикотажних виробів, швейних ниток, кружев, канатів, рибацьких сіток, корду, тканини технічного призначення.
Лавсан поліефірне волокно. В поперечному перерізі лавсан має форму круга. Лавсан руйнується при дії на нього кислот і лугів, гігроскопічність його нижче, ніж капрону /0,4%/, тому для виробництва тканини побутового значення лавсан в чистому вигляді не використовується.
Лавсан плавиться, повільно горить жовтим кипт'явим полум'ям. Недоліки волокна: підвищена твердість, сильна електризація.
Лавсан широко використовується при виробництві тканин побутового значення в суміші з шерстю, бавовником, льоном і віскозним волокном, що надає виробам підвищеної стійкості до стирання і пружності.
Нітрон поліакрилонітрильне волокно. По зовнішньому вигляді воно нагадує шерсть. Поверхня його гладенька, з гантелеподібним поперечним перерізом.
Нітрон має високу міцність /32-39 сН/ текс/ Вироби з нього після прання повністю зберігають форму, не вимагаючи прасування. Він характеризується низькою гігроскопічністю /1,5% /, що обмежує його використання при виробництві білизняних тканин, сильною електрифікацією і низькою теплопровідністю. Нітрон плавиться і горить інтенсивними спалахами, виділяючи багато чорної кіптяви. Після горіння утворюється темний шарик, який легко роздавлюється.
Використовується нітрон для виробництва верхнього трикотажу платтяних тканин, а також хутра на трикотажній основі, килимарних виробів, ковдр і тканини технічного призначення.
Хлорин полівініл-хлоридне волокно. Волокно менш міцне /12-14/, менш пружне, менш стійке стирання, низька гігроскопічність /0,1%/, низька термостійкість / 70С /, негорюче, високі електроізоляційні властивості.
Хлорин обвуглюється, але не горить, виділяючи при цьому запах хлору. Хлорин має властивість нагромаджувати електростатичні заряди, тому його використовують для виготовлення лікувальної білизни.
ХІД РОБОТИ
1.Розглянути під мікроскопом при великому збільшенні і замалювати повздовжній вигляд і поперечний переріз волокон: аніду, лавсану, нітрону і хлориду.
2.Перевірити дію хімічних реагентів на синтетичні волокна:
•а/поліамідні при нормальній температурі і нагріванні розбавлених і концентрованих соляної НСL і оцтової СНзСООН кислот, лугу NaОН;
•б/поліефірні нормальній температурі і нагріванні розбавленої і концентрованої кислоти НСL , лугу NaOH;
•в/поліамкрилонітрильні при нормальній температурі і нагріванні розбавленої і концентрованої сірчаної Н2SО4 і азотної НNОз кислоти і лугу NаОН;
•г/полівінілхлоридні при нормальній температурі і нагріванні розбавленої і концентрованої кислоти / НСL, NOз, Н2SО4 / і лугу NаОН, а також ацетону.
3.Відмітить дію вогню на волокна.
4.Візуально встановити різницю між синтетичними волокнами різних видів і між синтетичними і раніше вивченими волокнами.
5.Зразки волокон закріпити до звіту у зошиті.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1.Сировина для виробництва синтетичних волокон.
2.Як класифікуються синтетичні волокна?
3.Якими позитивними і негативними властивостями володіють синтетичні волокна?
4.Охарактеризуйте лавсанове волокно.
5.Яка мікроструктура і характер горіння капронового волокна?
6.Світлова мікроскопія нітронового волокна.
7.Відношення синтетичних волокон до хімічних реагентів.
8.Використання синтетичних волокон
ЛІТЕРАТУРА:
1.Мальцева Е.П. Материаловедение текстильних и кожевно-меховьіх материалов: учеб. для сред. спец. учеб. заведений М. : Легкопромбьітьіздат, 1989. 240 с. '
2.Стельмашенко В.И., Розаренова Т. В. Материаловедение швейного производства: учеб. для вузов. М. : Легкопромбьітиздат, 1987. 224 с.
3.Панкратова М.А., Гапонова В.П. Текстильньїе волокна. Учеб. для сред. спец. учеб. заведений. М.: Легкопромбьітиздат, 1986. 272с.
4.Кукин Т.Н., Соловьев А.Н., Кобляков А.И. Текстильное материаловедение / строение и свойства нитей и волокон /. Учеб. для вузов. М.: Легкопромбьітиздат, 1989. 96с.
5.Грановский Т.С., Мшвенмерадзе А.П. Строение и анализ тканей. Учеб. пособие для сред. проф.-тех. училищ, М.: Легкопромбьітиздат, 1983. 96с.
6.Лабораторний практикум по материаловедению швейного производства. Учебное пособие для вьісших учебньїх заведений легкой промьішленности. Б.А. Бузов, Н.Н. Пожидаев, Т.А. Модестов.