Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Rzeczywisty wynik racjonalnego wykorzystania energii
Raport opublikowany przez Breakthrough Institute podkreśla trudności w ocenie ogólnej skuteczności działań na rzecz racjonalnego wykorzystania energii. Wyniki działań są niejednoznaczne - są pod wpływem wielu różnych czynników, takich jak wzrost gospodarczy, zastosowania energii dostępnych technologii i mentalności, między innymi, "efektu z odbicia". Niestety, nie wszystkie z raportu można sprawdzić, że, oczywiście, nieco dewaluuje swoje wnioski.
W rzeczywistości, skuteczność środków efektywności energetycznej w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, może podważyć, jeśli weźmiemy pod uwagę bezpośredni i pośredni "efekt odbicia". Ale nie należy zapominać, że efektywność energetyczna ma wiele innych korzyści oprócz łagodzenia zmian klimatycznych. Poprzez racjonalne wykorzystanie energii, wzrasta nasza produktywność i produkcja, niskie zużycie energii, zmniejszenie wydatków, a to też nie, co najmniej, zwiększenie bezpieczeństwa zasilania.
Jeśli jednak skupić się na problem zmian klimatu, warto zadać sobie pytanie: jak daleko teraz globalne ocieplenie, które w tym samym czasie zostały podjęte, aby zwiększyć efektywność energetyczną? Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, świadoma polityka oszczędności energii odbywa się już od 20 lat, a bez niego, zużycie dzisiaj będzie 50% więcej. Należy to uwzględnić podczas dyskusji i oceny wpływu na klimat trwających działań na rzecz racjonalnego wykorzystania energii.
Prawdziwe przykłady:
Lokalizacja domu
Wolumen energii słonecznej nadchodzący przez dom, w zależności od jej orientacji w stosunku do stron świata (północ, południe, zachód, wschód). Okna zorientowane na południu i zachodzie, produkują więcej ciepła.Więcej okien, bardziej prawdopodobne, że będzie temperatura oscyluje synchronicznie do temperatury otoczenia. Okna zorientowane na zachód i po stronie południowej muszą być wyposażone w dodatkowe akcesoria do ochrony przed ciepłem i sterowania temperaturą w pomieszczeniach.
Racjonalne zużycie energii
Ciepło może łatwo wchodzić i wychodzić z niego. Prawidłowe stosowanie filtrów przeciwsłonecznych akcesoriów pozwala kontrolować proces.
Zautomatyzowane zarządzanie
Zautomatyzowana kontrola okien i akcesoriów, klimat kontrola sprawia, łatwe i wygodne i oszczędza energię
Oszczędzanie energii
Przykłady pokazują, że kraje rozwijające się racjonalne wykorzystanie energii przez użytkowników końcowych wpływa na oszczędność energii na poziomie krajowym, w szczególności w celu zmniejszenia zapotrzebowania szczytowego. Oszczędności te nie są "wchłaniany" przez wzrost zużycia energii, co najmniej w chwili. Nawet jeżeli pobór energii wzrośnie o tej samej wysokości, który został zapisany w wyniku działania podjęte, jednak energia zostanie zużyte w innym czasie dnia, obciążenie sieci nadal zmniejsza i emisji dwutlenku węgla jest zredukowane.
Nie ma wątpliwości, że opracowanie strategii walki z globalnym ociepleniem należy uwzględnić "efektu odbicia" wynikającego z przyjęcia środków w zakresie efektywności energetycznej. Jednak wpływ tego efektu nie może być powodem odrzucenia tych środków. Doświadczenie pokazuje, że zwiększenie efektywności energetycznej mogą otrzymać znaczne korzyści w zakresie rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego. Nie wolno nam zapominać o innych sposobach walki ze zmianami klimatu, jak np. dekarbonizacji energii, ale nie powinniśmy zapominać, że programy efektywności energetycznej, aby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o problemach w sektorze energetycznym, a zatem są ważnym pierwszym krokiem w uratować planetę.
Perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce
W obliczu realnego zagrożenia kryzysem energetycznym konieczne jest poszukiwanie alternatywnych dla kopalin źródeł energii. Podczas konferencji „Odnawialne źródła energii wyzwania nowoczesnej gospodarki”, która odbyła się 6 i 7 września br. w Warszawie poruszono zagadnienia rozwoju odnawialnych źródeł energii w aspekcie środowiskowym, technologicznym, ekonomicznym, prawnym i społecznym oraz wskazano najczęstsze bariery, które napotykają na swej drodze inwestorzy i eksperci w tej dziedzinie.
Kolektory słoneczne, przy obecnym stanie rozwoju technik pozyskiwania energii, stanowią źródło energii najlepiej sprawdzające się w niewielkiej skali. Rozwój tej gałęzi energetyki jest obecnie wspierany przez uruchomiony we wrześniu br. projekt „Dotacje na kolektory”, umożliwiający osobom fizycznym otrzymanie dopłat do zakupu i montażu tych urządzeń.
Podczas konferencji „Odnawialne źródła energii wyzwania nowoczesnej gospodarki” skupiono się również na omówieniu perspektyw rozwoju biogazowi, głównie rolniczych. Podkreślono ich rolę w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz niekontrolowanej emisji metanu, zagospodarowaniu odpadów wszelkiego rodzaju z jednoczesnymi perspektywami rozwoju obszarów wiejskich.
Ludzkość ma do dyspozycji ok. 5 mld ha ziemi uprawnej wraz z pastwiskami, z czego do celów energetycznych może wykorzystać prawie połowę tej powierzchni. Biomasa jest źródłem energii dostępnym w każdym rejonie świata. Zdaniem Andrzeja Rubczyńskiego, dyrektora Departamentu Strategii i Analiz w Vattenfall Heat Poland, w 2020 roku energia pochodząca z biomasy i odpadów będzie stanowiła ponad 50% energii ze wszystkich źródeł odnawialnych w Europie. W takiej sytuacji stary kontynent będzie zmuszony do importu biomasy w wysokości ok. 60 mln ton rocznie.
Inwestorzy i eksperci zajmujący się sektorem energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej muszą zmierzyć się z szeregiem barier stawianych na drodze rozwoju energii odnawialnej. Niestety w znacznym stopniu jest ona zależna od niestabilnych cen konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii wraz z ich wzrostem rośnie również zainteresowanie źródłami alternatywnymi. Technologie w zakresie odnawialnych źródeł energii w wielu przypadkach wymagają udoskonalenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej procesów produkcji energii. Głównym problemem logistycznym jest przyłączenie uzyskanej z odnawialnych źródeł energii do systemu elektroenergetycznego. Stan polskich sieci elektroenergetycznych jest słaby i zdaniem uczestników konferencji 4,5 tys. MW stanowi granicę mocy, którą można przyłączyć bez zmian istniejącej infrastruktury.