Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Київський міський медичний коледж №4
Лекція №3
Тема: Планування сімї.
Рудюк В.Л
2012 рік
Лекція №3
Тема: Планування сімї
План
1.Структура,організація завдання служби планування сімї в Україні.
2.Інформація,навчання та комунікація в роботі служби планування сімї.
3.Основні етапи консультування з питань планування сімї.
4.Принцип «ДОВІРА» в роботі служби планування сімї.
5.Методи функціональної діагностики,правила користування.
Самостійна робота:
1.Консультування пацієнтів з питань планування сімї принцип «ДОВІРА».
2.Методи природного планування сімї.
Література: Назарова І.Б «Репродуктивне здоровя та планування сімї»
За визначенням ВООЗ,термін «планування сімї» передбачає ті види діяльності,що мають на меті допомогти окремим особам і подружнім парам досягти певних результатів,а саме:
В умовах різкого зниження народжуваності в Україні проблема планування родини набуває сьогодні великої медико-соціальної значущості. Аборт в Україні залишається основним методом регулювання народжуваності. При цьому ускладнення після абортів спостерігається у кожної третьої жінки, а в тих, які вперше завагітніли, частота розвитку ускладнень наближається до 40%. Основним ускладненнями аборту є безпліддя, не виношування вагітності, запальні захворювання гені талій, ендокринні порушення, ускладнення під час наступних вагітностей і пологів та ін..
Використання контрацептивів у країні є недостатнім у звязку з недосконалою системою інформування населення щодо проблем планування сімї і недостатнім рівнем сексуальної культури.
З огляду на державну значущість цієї проблеми,постановою Кабінету Міністрів України 13 вересня 1995 року була прийнята Національна програма «планування сімї». Вона спрямована на подолання кризових тенденцій, що перешкоджають відтворенню населення. Ця програма була покликана сформувати в людей потребу мати повноцінну родину, бажаних і здорових дітей і радикально змінити ставлення кожної людини і держави в цілому до проблеми планування сімї.
Міністерство охорони здоровя України 11 червня 1997 року видало наказ № 180 «про організацію роботи медичних центрів планування сімї і репродукції людини», де затверджено положення про центри та кабінети планування сімї та їх рекомендовану структуру.
Основними завданнями розвитку служби планування сімї на перспективу є:
За часи реалізації національної програми планування сімї, галузевих заходів вдалося створити ефективно діючу службу планування сімї в Україні. До її складу входять кабінети планування сімї на рівні адміністративних районів(у складі центральних районних лікарень - ЦРЛ) й обласні та міські центри планування сімї. Науково-медично-організаційним закладом є Український центр планування сімї АМН України та МОЗ України, створений на базі Інституту педіатрії,акушерства та гінекології.
Ефективність діяльності зазначених закладів та підрозділів була б неможливою без широкого міжнародного співробітництва з іншими країнами(Німеччина, Росія, США, Канада, Нідерланди,Швейцарія, Румунія) та Міжнародними організаціями(ВООЗ, ЮНІСЕФ, ООН, Агентство з міжнародного розвитку США, Міжнародний альянс охорони здоровя ).
Інформація, навчання та комунікація в роботі служби планування сімї. Зниження кількості небажаних вагітностей, абортів і захворювань, що передаються статевим шляхом, тобто поліпшення репродуктивного й сексуального здоровя, неможливо без зміни статевої поведінки. А це неможливо баз формування навичок безпечної статевої поведінки, що повинна забезпечити система «Інформація,навчання та комунікація».
Під інформацією розуміють обмін відомостями між людьми. З інформаційних засобів засвоюється 10-15 % інформації.
Навчання це процес здобування знань і оволодіння вміннями й навичками. Засвоюється 25-40 % інформації.
Комунікація це передача інформації від людини до людини. Таке навчання найефективнішим. Засвоюється 50-60 % інформації.
Основні етапи консультування з питань планування сімї. Консультування проводять у три етапи:
1.Початкове (первинне) консультування. Пацієнтів ознайомлюють із методами контрацепції й допомагають їм вибрати найбільш прийнятний.
2.Консультування щодо конкретного методу. Пацієнтів навчають, як використовувати даний метод і що робити в разі виникнення побічних ефектів та інших проблем.
3.Консультування на повторних прийомах. Під час повторного візиту обговорюють будь-які проблеми, які виникали в пацієнта під час використання контрацептивів.
Консультації з питань планування сімї проводять, використовуючи принцип, названий словом «ДОВІРА».
Принцип «ДОВІРА» передбачає такі обовязкові складові консультування:
Д доброзичливість .Медичний працівник повинен чемно привітати пацієнта й уважно його вислухати.
О опитування пацієнта. Медичний працівник повинен зібрати короткий анамнез.
В все про методи контрацепції. Медичний працівник повинен назвати всі методи контрацепції та чітко описати ті з них, які зацікавили пацієнта(як діє метод, його переваги й недоліки,можливі побічні ефекти).
І інформація основа вибору. Деякі пацієнти, можливо, вже вирішили , який метод вони будуть використовувати. Інші ж прийшли за порадою. У будь-якому випадку медичний працівник повинен допомогти пацієнту вибрати безпечний для нього метод контрацепції, який відповідає його потребам і репродуктивним планам.
Р ретельність у виконанні рекомендацій. Коли пацієнт вибрав метод контрацепції, медичний працівник зобовязаний:
А - активне спілкування з лікарем. Пацієнт повинен знати, що він завжди може прийти на консультацію в разі виникнення в нього будь-яких проблем, чи якщо він побажає припинити використання контрацептивів. Медичний працівник повинен упевнитися в тому, що пацієнт знає, коли й куди йому слід звернутися по медичну допомогу в разі появи ускладнень.