Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Урок 28. Оптичні прилади
Мета уроку: сформувати уявлення про призначення та принцип дії оптичних приладів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиці (можливі саморобні), слайди, фотоапарат, проекційний апарат, мікроскоп, бінокль або зорова труба.
План уроку:
1. Актуалізація знань учнів.
2. Фотоапарат, проекційний апарат.
3. Т елескоп, мікроскоп.
4. Розвязування задач.
Зміст уроку
Актуалізація знань учнів
Бесіда за питаннями
Яку роль відіграє кришталик у нашому оці?
Задача 12.24. Хлопець, що заблукав у лісі, зумів розпалити багаття без сірників: він використав сонячні промені та власні окуляри. Яка вада зору в цього хлопця?
Вивчення нового матеріалу
Здобуті дослідниками знання про світлові явища дозволили створити чимало оптичних приладів, які набагато розширюють межі можливостей людини. Ви вже знаєте про найпростіший і найпоширеніший оптичний пристрій окуляри. . Всім вам добре відомий фотоапарат. Принцип дії фотоапарата застосований і в кінокамерах, й у відеокамерах. Проекційний апарат (існує багато різновидів такого апарата, наприклад, кінопроекційний апарат) теж має створювати дійсні зображення. Якій лінзі має бути еквівалентний обєктив проекційного апарата?
Якими мають бути відстані до «предмета» та до екрана?
Фотоапарат і проекційний апарат створюють дійсні зображення (на плівці чи на екрані); обєктиви цих апаратів працюють як збиральні лінзи.
Телескопи, які сьогодні дозволили зазирнути далеко у Всесвіт, у найпростішому варіанті складаються всього з двох лінз обєктива та окуляра. Світло проходить спочатку через обєктив, а потім через окуляр. Обєктив може бути і розсіювальною лінзою, у найбільших телескопах замість лінз використовують сферичні дзеркала. Телескоп дозволяє розрізняти близькі світні точки та спостерігати дуже слабкі далекі світні обєкти.
Мікроскоп дозволив зазирнути хоч трохи у світ крихітних живих істот, вивчити будову багатьох матеріалів та живої клітини. Принцип дії цього оптичного приладу досить простий. Його обєктив та окуляр є збиральними лінзами. Обєкт (наприклад, крихітна крапля води з мікроорганізмами) розташований трохи далі від фокуса обєктива.
Отже, обєктив дає дійсне обернене збільшене зображення. Це зображення є «предметом» для окуляра, який дає уявне зображення, ще сильніше збільшене. Воно так і лишається оберненим.
Мікроскоп дає уявне обернене збільшене зображення малих обєктів.
Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу
Розвязування задач
Задача 12.2. Дійсне чи уявне зображення створює обєктив фотоапарата на фотоплівці? Пряме чи обернене це зображення?
Задача 12.14. Чому плівку пропускають перед обєктивом кінопроектора так, щоб зображення на ній були розташовані «догори ногами»?
Задача 12.17. Від чого залежить час, на який треба відкривати затвор фотоапарата під час фотографування?
Задача 12.21. Хлопець стоїть на відстані 17 м від будівлі заввишки 6 м. Яка висота зображення цієї будівлі на сітківці його ока? Вважайте, що око є тонкою лінзою з фокусною відстанню 17 мм.
Задача 12.23. Микола читає підручник, тримаючи його на відстані 15 см від очей. Які окуляри йому потрібні, щоб він читав, тримаючи книжку на відстані найкращого зору від очей? Яке зображення даватимуть ці окуляри: дійсне чи уявне? збільшене чи зменшене?
Домашнє завдання
Прочитати теоретичний матеріал за підручником; вивчити матеріал за конспектом; задачі 12.18,12.22.