Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Демокріт

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-06

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

Реферат

на тему:

“Демокріт – видатний філософ

стародавнього світу”

    


   Демокріт був,  на думку Маркса, "першим енциклопедичним розумом серед греків".  Діоген Лаертський (III в. н.е.) називає світлом серед хмар його твори, у яких були освітлені питання філософії,  логіки, математики, космології, фізики, біології, громадському життю, психології, етики, педагогіки, філології, мистецтва, техніки й інші. Аристотель писав про нього: "Узагалі, крім поверхневих вишукувань, ніхто нічого не встановив, крім Демокріта.  Що ж стосується його, то виходить таке враження, що він передбачив усі,  та й у методі  обчислень  він вигідно відрізняється від інших".

    Вступною частиною наукової системи Демокріта була "каноніка", у якій формулювалися й пояснювалися принципи атомістичної філософії. Потім випливала фізика, як наука про різні прояви буття, і етика.  Каноніка входила у фізику в якості вихідного розділу, етика ж будувалося як породження фізики.  У філософії Демокріта насамперед  встановлюється розходження між "справді сущим" і тим, що існує тільки в "загальній думці".  Справді  сущими  вважалися лише атоми і порожнеча. Як справді суще, порожнеча (небуття) є така ж реальність,  як атоми (буття). "Велика порожнеча" безмежна і укладає в собі все існуюче, у ній немає ні верха, ні низу, ні краю, ні центра,  вона робить перериваної матерію і можливим її рух. Буття  утворять  незліченні дрібні якісно однорідні першотільця, що розрізняються між собою по зовнішніх  формах,  розміру, положенню і порядку,  вони далі неподільні внаслідок абсолютної твердості і відсутності в них порожнечі і "по  величині  неподільні".  Атомам самим по собі властиво безперестанний рух,  розмаїтість якого визначається нескінченною розмаїтістю  форм  атомів.  Рух атомів вічно  і  в остаточному підсумку є причиною всіх змін у світі.

    Задача наукового пізнання, згідно Демокріту,  звести явища, які досліджуються, до області "щирого сущого" і дати їм пояснення виходячи з  загальних принципів атомістики.  Це може бути досягнуте через спільної діяльності відчуттів і розуму. Гносеологічну позицію  Демокріта Маркс сформулював у такий спосіб:  "Демокріт не тільки не віддалявся від світу, а, навпаки, був емпіричним природовипробувачем".  Зміст вихідних філософських принципів і гносеологічні установки визначили основні риси наукового  методу  Демокріта:

    а) У пізнанні виходити від одиничного;

    б) Будь-який  предмет  і  явище розкладені до найпростіших елементів (аналіз) і з'ясовні виходячи з них (синтез);

    в) Розрізняти існування "по істині" і "відповідно до думки";

    г) Явища дійсності - це окремі фрагменти  впорядкованого космосу,  що  виник і функціонує в результаті дій чисто механічної причинності.

    Математика по  праву повинна вважатися в Демокріта першим розділом власне фізики і випливати безпосередньо  за  канонікою.  На справді, атоми якісно однорідні і їхні первинні властивості мають кількісний характер.  Однак було б  неправильно  трактувати вчення Демокріта як різновид піфагоризму,  оскільки Демокріт хоча і зберігає ідею панування у світі математичної закономірності, але  виступає з критикою апріорних математичних побудов піфагорійців, вважаючи, що число повинне виступати не законодавцем природи, а виходити з неї. Математична закономірність виявляється Демокрітом з явищ дійсності,  і в цьому змісті він випереджає ідеї математичного природознавства.  Вихідні початки матеріального буття виступають у Демокріта в значній мірі як математичні об'єкти,  і  відповідно  до цього математиці приділяється видне місце в системі світогляду як науці про первинні властивості речей. Однак  включення  математики  в  підставу світоглядної системи зажадало її перебудови,  приведення математики  у відповідності з вихідними філософськими положеннями,  з логікою, гносеологією, методологією наукового дослідження.  Створена  в такий  спосіб концепція математики,  називана концепцією математичного атомізму, виявилася істотно відмінної від попередніх.

    У Демокріта всі математичні об'єкти (тіла, площини, лінії, крапки) виступають  у  визначених  матеріальних  образах.  Ідеальні площини, лінії,  крапки в його навчанні відсутні. Основний принцип математичного атомізму є розкладання геометричних  тіл на найтонші  листочки  (площини),  площин - на найтонші нитки (лінії), ліній - на дрібні зернятка (атоми).  Кожен атом  має малу, але ненульову величину і далі неподільний. Тепер довжина лінії визначається як сума неподільних часток, що містяться в ній. Аналогічно зважується питання  про взаємозв'язок ліній на площині і площин у тілі. Число атомів у кінцевому обсязі простору не нескінченно,  хоча і настільки велико,  що недоступно почуттям. Отже, головною відмінністю навчання Демокріта від розглянутих раніше є заперечення їм безкінечній подільності. У такий спосіб він вирішує проблему правомірності теоретичних побудов математики,  не зводячи їх до почуттєво сприймаємих образів, як це робив Протагор. Так, на міркування Протагора про торкання окружності і прямої Демокріт  міг  би  відповісти,  що почуття, що є  відправним критерієм Протагора,  показують йому, що чим точніше креслення, тим менше ділянка торкання; у дійсності ж ця ділянка настільки мала, що не піддається почуттєвому аналізу, а відноситься до області щирого пізнання.

    Керуючись положеннями  математичного атомізму,  Демокріт проводить ряд конкретних математичних досліджень і досягає  вирезультатів, що даються, (наприклад,  теорія математичної перспективи і проекції). Крім того, він зіграв, за свідченням Архімеда, важливу роль  у доказі Евдоксом теорем про обсяг конуса і пірамиди. Не можна з упевненістю сказати, чи користався він при рішенні цієї задачі методами аналізу нескінченно малих.  А.О.Маковельський пише: "Демокріт вступив на шлях,  по якому далі пішли Архімед  і  Кавальері. Однак, підійшовши впритул до поняття нескінченно малого, Демокріт не зробив останнього рішучого кроку. Він не допускає безграничного збільшення числа доданків, що  утворять у своїй сумі даний обсяг. Він приймає лише надзвичайно велике, що не піддається вирахуванню унаслідок своєї величезності число цього складу".

Видатним досягненням Демокріта в науці, зокрема математиці з'явилася також його ідея про побудову теоретичної математики як системи.  У зародковій формі вона являє собою  ідею  аксіоматичної  побудови математики, що потім була розвита в методологічному плані Платоном і одержала логічно розгорнуте положення в Аристотеля.

Можна сміло стверджувати, що наукові досягнення Демокріта носять не тільки математичний і прикладний характер, але і філософський. Оскільки через свої наукові пошуки Демокріт намагався пізнавати світ в цілому, дати пояснення явищам, які на сьогодні досліджує наука філософія.

 


Використана література:

  1.  Видані персони Стародавнього світу. – К., 1996.
  2.  Велика Українська Енциклопедія. Том 2. – К., 1989.
  3.  Філософія. В 2 т. – М., 2000.




1. А коммерческая Б снабженческая В производственная Г сбытовая 9
2. на тему- Якість споживчих товарів та послугта їх вплив на конкуретноспроможність торгівельного підприємст
3.  Пресистемная элиминация это- 1 потеря части лекарственного вещества ЛС при всасывани и первом прохож
4. Учет изделий из железобетона
5. культурного відродження на українських землях
6. Программа экологического менеджмента на московской обойной фабрике
7. тема образования основанна на уважении к детству
8. Тема- Финансовые результаты понятия и классификация 1
9. Правова характеристика шлюбного договору
10. Мировой финансовый кризис 2008-2009 гг
11.  Еліпс На цей момент еліпс означений своїм канонічним рівнянням- 1
12. Коммуникативные особенности поведения в конфликт
13. Экология ХМАО (Ханты-Мансийский Автономный Округ)
14. ~о~амны~ этникалы~ ~ауымдасты~ы туралы ~~ым
15. .Своеобразие психического развития теория и практика спец.
16. ЗАДАНИЕ 1. Дайте определение Спорт в его узком и широком смыслах.
17. Мистическая психология доктора Юнга
18. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук Харкі
19. Что такое свобода личности и в чем смысл жизни
20. Родное слово 67 классы В бланке ответов поставьте знак Х в клеточку номер котор