Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Момот Костянтин
3582-2
Логіка алюмінієвої монополії
Алюміній - один з основних конструкційних матеріалів . З сплавів алюмінію з металами можна виготовляти безліч виробів - від несучих конструкцій будівель і споруд до машин і побутових приладів. Сплави на основі алюмінію , на відміну від сталі , не схильні до корозії і при тій же механічної міцності кратно легше сталі. В принципі людство вже давно замінило б сталь на алюміній , якби не його ціна. Незважаючи на те що алюмінію в земній корі набагато більше , ніж заліза , тонна чистого алюмінію на світовому ринку в 5-10 разів дорожче тонни сталі. Причина високої вартості - складність отримання чистого алюмінію з його оксидів . Виплавка алюмінію - в десятки разів більше енергоємний процес , ніж виплавка заліза : для отримання тонни алюмінію витрачається 13-14 мегават -годин електроенергії , частка якої в собівартості металу становить 20-35%. У подібних умовах алюмінієві корпорації всіма засобами намагаються домогтися зниження вартості електроенергії , а також шукають інші способи зниження собівартості виробництва алюмінію. Лідируючі на ринку транснаціональні компанії намагаються зміцнити своє становище за рахунок перенесення потужностей в райони видобутку алюмінієвої сировини і в країни з низькою вартістю електроенергії.
Глобального поліпшення не буде.
У 1988 році ціни на алюміній на Лондонській біржі металів досягли локального історичного максимуму - 2560 доларів за тонну. Експерти провідних світових аналітичних агентств - Merrill Lynch , Brook Hunt і Anthony Bird Associates - в один голос тоді прогнозували подальше зростання цін і збільшення обсягів виробництва протягом як мінімум п'ятнадцяти років.
Якісь підстави для цього прогнозу , звичайно , були. Наприклад , в 80 -х спостерігалося швидке зростання виробництва в одній з головних алюмінійпотребляющіх галузей ( див. таблицю 3 ) - автомобільної промисловості. Одночасно збільшувалася і маса що використовується в автомобілях алюмінію: якщо в 1978 році на виготовлення автомобіля витрачалося в середньому 60 кг цього металу , то на початку 90 -х - вже 90 кг.
Надії на швидке відродження галузі померли в 2001 році. Криза світової економіки і спад в авіабудуванні привели до зменшення споживання алюмінію. Закупівлі металу в 2002 році скоротилися на 2,8 % , а виробники виявилися не здатні вчасно відреагувати на скорочення попиту . За даними Brook Hunt , в 2002 році обсяг перевиробництва склав більше 680 тис. тонн , а в 2003 році , як очікується , надлишок пропозиції алюмінію складе 962 тис. тонн. Запаси металу на складах досягли максимальних з 1994 року значень і продовжують зростати (див. графік 6 ) .
Незважаючи на скорочення попиту , загальне виробництво алюмінію не зменшилася. З одного боку , продовжували будуватися нові заводи біля джерел дешевої електроенергії. Наприклад , у березні 2002 року Alcoa оголосила про отримання дозволу на будівництво підприємства в Ісландії вартістю 1,1 млрд доларів і підтвердила плани інвестувати в розширення підприємств у Канаді та Китаї.
З іншого боку , темпи зростання виробництва підтримувалися виходом на ринок нових гравців. Особливо неприємним для транснаціональних алюмінієвих компаній виявився швидке зростання виробництва алюмінію в Китаї. Усього за кілька років ця країна перетворилася з великого імпортера алюмінію в його нетто- експортера ( див. графік 7 ) . Нарощують виробництво і країни Перської затоки , що розташовують дешевою електроенергією . Розширювати потужності збирається , наприклад , компанія Dubai Aluminium з ОАЕ і бахрейнська компанія Alba (у півтора рази - до 1,1 млн тонн на рік).
За прогнозами AME Minerals Economic , пропозиція алюмінію перевищуватиме попит ще три-чотири роки , а в 2003-2004 роках цей дисбаланс буде тільки зростати.