Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Ібе́рія назва, якою греки в давні часи називали те, що нині називається Піренейський півострів.
Грецький історик Геродот (біля 484425 рр. до н. е.) використовує топонім «Іберія» для позначення півострова, вже відомого в усьому давньогрецькому світі.
Більшого поширення набула фінікійська назва цієї країни Іспанія.
Піренейський півострів був заселений більше 500000 років тому.Приблизно 15000 років тому на півночі Іспанії вже існувала цивілізація,релігійним центром якої було місто Альтаміра. Ібери мігрували з Кавказу близько 2500 років тому, їх нащадками і є нинішні баски. Міцно закріпившись на півдні Португалії і в Андалусії (Альмерія), ібери створили потужну цивілізацію, від якої до наших днів дійшли мегалітичні споруди. Вчені виявили, що іберійські культові пам'ятники зустрічаються (крім самої Іспанії) в Аквітанії, в Бретані, в Англії (Стоунхедж) і навіть у Данії. Близько 600року до нашої ери. ібери спільно з берберами закріпилися в Тартесса (Кадіс) і через сто років вигнали альмерійцев. Фінікійці, з якими у іберів були налагоджені міцні торгові зв'язки, заздрили "розкоші їх жител і справедливості законів ". Поступово Піренейський півострів освоювався і іншими народами, на півночі влаштувалися фокейци, кельти, що мігрували по всій Європі, дісталися до Іберії і змішалися з автохтонним населенням їм. Це злиття послужило поштовхом для виникнення кельто-іберійської культури. У 223 році до нашої ери карфагенци заснували Карфаген і в кінці Другої Пунічної війни захопили Сагунто.
Римляни
Римляни почали колонізацію півострова в 202 році до нашої ери, після того як зруйнували Карфаген. Римське панування тривало п'ятсот років(з деякими перервами). Безліч чудових античних будівель, амфітеатрів і тріумфальних арок залишилося іспанцям у спадок від цієї епохи. В Іспанії народилися багато знаменитих римські письменники і поети - Сенека, Квінтілліан,Лукіан, Марціан. Два римських імператора - Траян і Адріан - уродженці Іспанії.
У 711 714 рр. Піренейський півострів був завойований арабами (маврами). Тільки невелика гірська область Астурія на півночі країни зберегла незалежність. Крім арабів участь у завоюванні брали корінні жителі Північної Африки бербери. Вестготське військо зазнало поразку. Однак, дальше просування на територію Франкського королівства було зупинено Карлом Мартеллом.
Селянство, пригнічене повинностями і податками, знать, що вела боротьбу за владу, аріани та іудеї, невдоволені великим впливом католицької церкви, не чинили арабському завоюванню опору і навіть допомагали, як архієпископ Севілії.
Економіка теж переживала піднесення. Із Сходу були принесені нові культури - рис, цукрова тростина, гранатове дерево, пальма, шовковиця. Прогрес був і в ремеслі видобутку металів, кераміці, шкіряних виробах. У Толедо вже в Х ст. виробляли папір.
На півдні були створені іригаційні системи. У центральних районах було поширене перегонне вівчарство.
Значна частина завойовників жила в містах, що стали торгово-ремісничими центрами, особливо Кордова. Жвава торгівля йшла по Середземному морю.
Істотні зміни стались і в культурному житті. На латинську мову з арабської були переведені праці арабських і грецьких вчених. Були збудовані палаци Алькасар і Альгамбра.
З 755 р. мусульманська Іспанія (аль-Андалус) входила до складу Дамаського халіфату. Коли владу там захопили Аббасиди, представник скинутих Омейядів Абд ар-Рахман утвердився в аль-Андалусі і проголосив себе еміром. З 929 р. емір Абдарахман ІІІ став іменуватись халіфом. Х ст. було вершиною політичної могутності аль-Андалуса.
Склад населення, однак, не став однорідним. Частина вестготського населення засвоїла мову і звичаї арабів (мосараби), частина релігію (ренегадос).
Поширення набула ідея відвоювання Піренейського півострова у арабів реконкіста. Її джерелами були християнські держави на півночі Астурія, Галісія, Басконія, Іспанська марка на сході. Серед народу ідея реконкісти була популярна. А серед арабської знаті відбувались незгоди.
У 923 р. сформувалось графство Кастилія (країна замків) на північному заході. Воно і королівство Леон, що утворилось на місці Астурії, повели боротьбу з арабами, відвойовуючи у них території. Ці дві держави часом обєднувались для боротьби з маврами. У 1230 р. відбулось остаточне обднання Леона і Катилії в одне королівство.
У Басконії в ІХ ст. виникло графство Наварра, яке у Х ст. стало королівством.
У 1035 р. Арагон, який був у складі королівства Наварра, теж став окремим королівством. У 1137 р. з Арагоном обєдналась Каталонія. У кінці ХІ ст. утворилось королівство Португалія, незалежне з 1139 р., хоч і визнавало себе васалом папи.
Отож, в Іспанії утворились християнські держави. На півночі Астурія, в центрі Кастилія, на заході Португалія, на сході Наварра, Арагон, Каталонія і Валенсія.
У Піренейських державах рано зявились станові установи. Це викликано ростом політичної активності після реконкісти. Виникла знать, що мала політичну вагу. Від неї дуже залежали королі.