Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Івано-Франківський національний технічний університет
нафти і газу
Кафедра соціальних комунікацій та права
О. Д. Джура, Б. Л. Гривнак
ЗВЯЗКИ З ГРОМАДСЬКІСТЮ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
Івано-Франківськ
2012
УДК 007:304:659
ББК 76.0
Д-42
Рецензент:
Пахомов В. М. - кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціальних комунікацій та права Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу
Рекомендовано методичною радою університету
(протокол № від 14. 12. 2012 р.)
Джура О. Д., Гривнак Б. Л.
Д-42 Звязки з громадськістю: методичні вказівки для вивчення дисципліни. Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2012. 43 с.
МВ 02070855- -2012
Обсяг і зміст матеріалу, що увійшов до методичних вказівок, відповідають вимогам робочої програми з дисципліни «Звязки з громадськістю».
Методичні вказівки містять вступ, мету і завдання дисципліни, програму курсу та методичні рекомендації до практичних занять. Крім того, у методичних вказівках розміщено загальні вимоги до курсового проектування, а також перелік питань, які виносяться на іспит. У кінці методичних вказівок подано перелік рекомендованих джерел, які є необхідними для вивчення та належного освоєння дисципліни «Звязки з громадськістю».
Призначено для підготовки фахівців за спеціальністю 7.02010501 «Документознавство та інформаційна діяльність».
УДК 007:304:659
ББК 76.0
МВ 02070855- -2012 © Джура О. Д.,
Гривнак Б. Л.
© ІФНТУНГ, 2012
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………….................................4
1 Мета і завдання дисципліни…………………………….......6
2 Програма курсу…………………….………...........................9
3 Методичні рекомендації до практичних занять…………...14
4 Загальні вимоги до курсового проектування………………32
5 Перелік питань, які виносяться на іспит………….………..36
ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ………………....43
ВСТУП
В умовах суспільно-політичних та економічних трансформацій, утвердження реального політичного плюралізму, становлення інститутів громадянського суспільства і функціонування нашої держави в умовах глобальної ринкової економіки особливої ваги набувають технології узгодження інтересів і гармонізації стосунків органів державної влади, місцевого самоврядування, субєктів господарської діяльності, підприємств, установ та організацій з різноманітними суспільними групами та окремими індивідами. Традиційними та ефективними інструментами соціальних, політичних, економічних та маркетингових технологій є звязки з громадськістю. Це наука і мистецтво налагодження контактів та підтримки належних та ефективних стосунків з громадськістю. Технології звязків з громадськістю використовуються в усіх сферах життя суспільства, вони стали невідємним атрибутом сучасних суспільних процесів.
На сьогодні жодна установа не може повноцінно функціонувати без використання вищезазначених технологій. Без їх налагодження неможливо уявити жодну державну структуру, велику компанію, політичну партію, оскільки без таких звязків будь-яка економічна, політична або громадська структура приречена бути неефективною та неконкурентоспроможною.
Фахівець у галузі звязків із громадськістю покликаний забезпечити гармонійну комунікацію у межах поставленої мети на рівні як невеликого підприємства, так і всієї держави. Його завдання продумати концепцію рекламного продукту, провести ефективну рекламну та PR-акцію, сформувати позитивний імідж фірми чи особи за допомогою певних технологій, налагодити комунікації з громадськістю, представити інтереси організації на національному або міжнародному рівнях.
Сьогодні суспільство вимагає підготовки сучасних професіоналів з організації звязків із громадськістю, які володітимуть комплексним баченням закономірностей функціонування інформації в будь-яких сферах людської діяльності, особливо в управлінні, розуміння ними потреб користувачів інформації. Фахівець у галузі звязків з громадськістю є «універсальним спеціалістом», який повинен досконало володіти фундаментальними знаннями з комунікативістики, лінгвістики, психології, маркетингу, дизайну, технологій нових медіа
Дисципліна «Звязки з громадськістю», обсягом 108 годин це курс за вибором ВНЗ, яка вивчається у Х семестрі відповідно до навчального плану спеціальності 7.020105 «Документознавство та інформаційна діяльність», передбачає самостійне виконання конкретного практичного завдання, та спрямована на формування у майбутніх документознавців фахових знань, умінь та навичок.
У процесі вивчення дисципліни «Звязки з громадськістю» студенти повинні засвоїти такі поняття, як: «звязки з громадськістю» або Public relations (PR) (далі паблік рилейшнз (ПР), «категорії ПР», «система масових комунікацій», «корпоративний імідж», «індивідуальний імідж», «брифінг», «громадськість», «громадська думка», «інформаційний дизайн», «корпоративна професійна етика», «круглий стіл», «лобіювання», «медіа-кіт», «неінтегровані звязки з громадськістю», «пропаганда», «паблісіті», «презентація», «прес-конференція», «прес-реліз», «ПР-повідомлення», «служба звязків з громадськістю», «спітч» та ін.
Їх засвоєння є своєрідним підведенням підсумків у вивченні дисциплін інформаційного циклу та дозволяє остаточно закріпити та систематизувати знання, навички та вміння майбутніх спеціалістів-документознавців.
Метою дисципліни «Звязки з громадськістю» є ознайомлення студентів із сутністю, принципами, нормативно-правовими засадами паблік рілейшнз як сфери комунікативно-інформаційної діяльності, яка покликана забезпечити формування громадської думки та управління нею за допомогою використання сучасних систем масової комунікації та заходів масової інформації преси, радіо, телебачення, звязку, а також налагодити безпосередні контакти з громадськістю, цільовою аудиторією, партнерами, споживачами чи клієнтами.
Предметом звязків із громадськістю як навчальної дисципліни є сутність системи звязків організації (фірми) з цільовою аудиторією та її елементів, закономірності й випадковості їх виникнення, функціонування та розвитку, принципи і методи діяльності з формування та управління громадською думкою в інтересах організації і громадськості.
Завданням курсу є розкриття ролі звязків з громадськістю у забезпеченні успішного функціонування організації, створенні позитивної репутації та налагодженні ефективного взаємозвязку із цільовою аудиторією. Головними завданнями студентів під час вивчення курсу «Звязки з громадськістю» є:
- всебічне пізнання сутності системи звязків з громадськістю, її елементів та необхідності їх використання у сучасних умовах ринкових відносин і демократії;
- формування знань, умінь і навичок використання найефективніших форм і методів здійснення звязків фірми з цільовою аудиторією;
- грамотним використанням систем масової комунікації та засобів масової інформації у процесі застосування технологій звязків з громадськістю.
Водночас вивчення дисципліни передбачає:
- вивчення стратегій протидії кризовим ситуаціям;
- ознайомлення з прийомами розпізнавання спроб маніпулювання інформацією та громадською думкою;
- розгляд головних можливостей протидії псевдотехнологіям («чорним технологіям») паблік рилейшнз.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен знати:
- предмет, обєкт, і основні категорії паблік рилейшнз (ПР), загальну характеристику їх системи;
- систему масових комунікацій у суспільстві;
- принципи планування, організації та здійснення звязків з громадськістю;
- суть, призначення, види та етапи розробки PR-кампанії;
- основні механізми взаємодії із засобами масової інформації (ЗМІ);
- особливості співпраці із ЗМІ (правила написання прес-релізів, прес-анонсів, створення інформаційних пакетів, процедуру проведення прес-конференцій);
- особливості використання звязків з громадськістю у виробничій сфері та комерційній діяльності;
- особливості використання технологій ПР у фінансовій сфері, а також у сфері маркетингу і менеджменту;
- значення корпоративного іміджу та ролі у ньому особистого іміджу керівника;
- особливості ПР у відносинах з органами державної влади і місцевого самоврядування та політиці;
- принципи формування міжнародних ПР, значення іміджу країни та його ролі в міжнародних ПР;
- принципи формування інформаційного простору і утвердження нових інформаційних технологій в економіці України;
- специфіку ведення ділових переговорів у системі ПР;
- значення та принципи проведення соціологічних досліджень в системі ПР.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен вміти:
- визначати цільову аудиторію;
- визначати необхідні канали комунікації для доступу до цільових аудиторій;
- формувати ключові повідомлення;
- написати прес-реліз та прес-реліз для мережі Інтернет;
- написати прес-анонс;
- готувати та провести прес-конференцію;
- готувати інформаційний пакет (прес-кіт);
- аналізувати стан звязків з громадськістю на підприємстві, визначати його репутацію в очах громадськості, виявляти сильні та слабкі сторони ПР-діяльності;
- розробити PR-кампанію, спрямовану на покращення репутації та діяльності конкретного підприємства;
- проводити аналіз корпоративної культури в організації, надати свої рекомендації щодо її покращення;
- визначати функції чуток;
- аналізувати імідж публічної особи, прослідкувати динаміку його змін та зясовувати його месидж;
- запропонувати шляхи виходу з проблемних ситуацій;
- формувати позитивний імідж в очах громадськості як особисто керівника так і підприємства, установи чи організації вцілому;
- протидіяти технологіям так званого «чорного піару» та визначати оптимальні шляхи для зменшення його ефекту.
2 ПРОГРАМА КУРСУ
Тематичний план
Шифри модулів (М), змістових модулів (ЗМ) та навчальних елементів (НЕ) |
Назва модулів, змістових модулів, навчальних елементів |
Обсяг в (годинах) форм навчальної діяльності студента |
||||
Заг. обсяг годин |
Лек. заняття |
Практ. заняття |
Самост. робота |
Інд. роб. |
||
М 1 |
Звязки з громадськістю як сфера комунікативно-інформаційної діяльності |
|||||
ЗМ 1.1 |
Загальна характеристика, суть та принципи здійснення ПР-діяльності |
|||||
НЕ 1.1.1 |
Предмет, обєкт та основні категорії звязків з громадськістю (ПР) як науки та управлінської діяльності |
3 |
1 |
1 |
1 |
- |
НЕ 1.1.2 |
Загальна характеристика системи ПР |
3 |
1 |
1 |
1 |
- |
НЕ 1.1.3 |
Система масових комунікацій у суспільстві. Стратегічні комунікації |
5 |
1 |
2 |
2 |
- |
НЕ 1.1.4 |
Планування, організація та здійснення звязків з громадськістю |
14 |
2 |
4 |
4 |
4 |
НЕ 1.1.5 |
Механізми взаємодії із ЗМІ |
13 |
3 |
4 |
4 |
2 |
Разом за ЗМ 1.1 |
38 |
8 |
12 |
12 |
6 |
|
ЗМ 1.2 |
Звязки з громадськістю у різних сферах діяльності людини |
|||||
НЕ 1.2.1 |
ПР у виробничій і фінансовій сферах та комерційній діяльності |
5 |
1 |
2 |
2 |
- |
НЕ 1.2.2 |
Корпоративний імідж та особливості його використання у сфері звязків з громадськістю |
5 |
- |
2 |
2 |
1 |
НЕ 1.2.3 |
Використання технологій звязків з громадськістю у маркетингу і менеджменті |
5 |
1 |
2 |
2 |
- |
НЕ 1.2.4 |
ПР у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, ПР у політичній діяльності |
5 |
1 |
2 |
2 |
- |
НЕ 1.2.5 |
Міжнародний ПР та формування інформаційного простору в Україні |
5 |
1 |
2 |
2 |
- |
НЕ 1.2.6 |
Ділові переговори в системі ПР. Особливості проведення досліджень у галузі |
5 |
- |
2 |
2 |
1 |
Підготовка до іспиту |
12 |
- |
- |
12 |
- |
|
Разом за ЗМ 1.2 |
42 |
4 |
12 |
24 |
2 |
|
ЗМ 1.3 |
Курсова робота |
28 |
- |
- |
25 |
3 |
Всього М-1: 3 змістових модулі та 11 навчальних елементів |
108 |
12 |
24 |
61 |
11 |
Тема 1. Предмет, обєкт та основні категорії звязків з громадськістю як науки та управлінської діяльності
Предмет і обєкт звязків з громадськістю як науки та управлінської діяльності. Основні категорії звязків з громадськістю.
Практичне заняття № 1
Тема 2. Загальна характеристика системи звязків з громадськістю
Сутність і основні елементи системи звязків з громадськістю. Функції системи звязків з громадськістю та завдання її елементів.
Практичне заняття № 1
Тема 3. Система масових комунікацій у суспільстві. Стратегічні комунікації
Принципи організації системи засобів масової комунікації. Зв'язок в Україні головний чинник системи засобів масової комунікації. Стратегічні комунікації та їх роль у звязках з громадськістю.
Практичне заняття № 2
Тема 4. Планування, організація та здійснення звязків з громадськістю
Становлення і розвиток організаційних форм управління звязками з громадськістю. Планування звязків з громадськістю та розробка програм. Планування та організація проведення кампаній із звязків з громадськістю (PR-кампаній).
Практичні заняття № 3,4
Тема 5. Механізми взаємодії із ЗМІ
Засоби масової інформації: сутність, цілі, функції, права та обовязки. Звязки і співпраця із ЗМІ механізм взаємодії. Стан і перспективи розвитку засобів масової інформації в Україні.
Практичні заняття № 5,6
Тема 6. Звязки з громадськістю у виробничій і фінансовій сферах та комерційній діяльності
Сутність і завдання системи звязків з громадськістю у промисловості. Особливості ПР у комерційній діяльності. Проблеми внутрішньопромислових і комерційних комунікацій. Система звязків з громадськістю у фінансовій сфері, її завдання і функції. Звязки з громадськістю у відносинах із інвесторами.
Практичне заняття № 7.
Тема 7. Корпоративний імідж та особливості його використання у звязках із громадськістю
Сутність і основні складові корпоративного іміджу. Місце і роль особистого іміджу керівника (лідера) у формуванні корпоративного іміджу. Просування і використання корпоративного іміджу у звязках з громадськістю.
Практичне заняття № 8.
Тема 8. Використання технологій звязків з громадськістю у маркетингу і менеджменті
Мета і завдання звязків з громадськістю у сучасному маркетингу. Вплив ПР на ефективність реалізації концепції маркетингу. Звязки з громадськістю у кризових ситуація та управління ними.
Практичне заняття № 9.
Тема 9. Зв'язки з громадськістю у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування. ПР у політичній діяльності.
Взаємодія з органами державного управління. Лобіювання інтересів як один із видів ПР-діяльності. Звязки з громадськістю у державній фінансовій галузі. Роль держави у становленні інформаційного суспільства. Політична система і звязки з громадськістю. Сутність і характеристика основних політичних сил в сучасній Україні. Виборчі технології як найважливіша складова звязків з громадськістю.
Практичне заняття № 10.
Тема 10. Міжнародні звязки з громадськістю та формування інформаційного простору в Україні
Сутність, субєкти та обєкти міжнародних звязків з громадськістю. Імідж країни та його роль у міжнародних звязках з громадськістю. Міжнародні комунікації й аналіз міжнародної інформації. Інформаційний простір в умовах соціально-економічної трансформації українського суспільства. Проблеми взаємодії суспільства і влади в соціально-економічному інформаційному просторі. Нові інформаційні технології та їхня роль у розвитку звязків з громадськістю у соціально-економічній діяльності.
Практичне заняття № 11.
Тема 11. Ділові переговори в системі звязків з громадськістю. Особливості проведення досліджень у галузі
Сутність ділових переговорів, їх підготовка, місце та роль. Розробка концепції та сценарію ділових переговорів. Організація і проведення ділових перегорів. Сутність і роль досліджень в системі звязків з громадськістю. Соціологічні дослідження в системі звязків з громадськістю.
Практичне заняття № 12.
3 МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
За даними опитувань від третини до трьох четвертих свого часу західний керівник витрачає на роботу з паблік рилейшнз (звязками з громадськістю). Це пояснюється тим, що умови конкуренції змушують бути першими не тільки у виробництві товарів, але й у виробництві інформації. Жодна велика акція на державному чи приватному рівні неможлива без відповідної інформаційної підготовки. Звязки з громадськістю є сьогодні тією галуззю, яка активно розвивається і стоїть на перехресті науки і мистецтва.
Метою даних методичних матеріалів є надання допомоги студентам у підготовці до занять з курсу «Звязки з громадськістю». Перед виконанням практичних завдань необхідно уважно ознайомитись з темою, метою та планом до практичних занять, а також літературою, яку рекомендує викладач. Підготовка вважається успішною у тому випадку, коли студент продемонструє належний рівень знань, а викладач перевірить та позитивно його оцінить.
Методичні рекомендації складаються з тексту практичного завдання для аудиторної роботи та контрольних запитань, на підставі яких можна здійснити повне та обєктивне оцінювання знань студентів та рівня їх підготовки.
Як приклад, розглянемо структуру, принципи та вимоги до роботи студентів на практичному занятті № 1. Тема практичного заняття: «Предмет, обєкт та основні категорії звязків з громадськістю як науки та управлінської діяльності. Загальна характеристика системи звязків з громадськістю».
Завдання для аудиторної роботи студентів складаються з трьох запитань:
1. Предмет, обєкт і основні категорії паблік рилейшнз як науки та управлінської діяльності.
2. Сутність і основні елементи системи звязків з громадськістю.
3. Функції та завдання системи звязків з громадськістю.
При розгляді першого питання доцільно, перш за все, дати визначення поняттю «звязки з громадськістю», а вже потім поступово перейти до характеристики його головних завдань та окреслення даної дисципліни як науки та управлінської діяльності.
Після цього необхідно дати чітке визначення предмету, обєкту та основних категорій звязків з громадськістю. Особливу увагу слід звернути на те, що громадська думка стала важливою складовою нашої дійсності. Відкрите суспільство, прозора влада, звіт перед платниками податків це нові поняття, котрі базуються на громадській думці. В системі «влада-народ» зявилася не лише залежність населення від влади, але і залежність влади від населення. Громадська думка виступає як проміжний механізм між ними, а найбільш відвертою системою фіксації громадської думки є ЗМІ.
Крім того, необхідно зазначити, що всі вищезгадані процеси покликали до життя цілий ряд наук, істотне місце серед яких посідають звязки з громадськістю (або як її іще називають в Україні, «науку про управління громадською думкою»). Варто також наголосити, що ця наука не має єдиної усталеної назви і дещо відрізняється звучанням у різних країнах світу. При цьому необхідно зазначити, що існують суттєві відмінності між поняттями: «звязки з громадськістю», «реклама», «паблісіті», та «пропаганда».
У другому питанні розглядаються сутність та основні елементи системи звязків з громадськістю. Перш за все, необхідно звернути увагу на організацію та її роль в системі звязків з громадськістю як субєкта управління. Після чого слід дати визначення поняттю «громадськість» та навести її головні характеристики. При цьому необхідно наголосити на важливості такої категорії як «громадська думка», її рівні та ролі в системі звязків з громадськістю.
Крім того, слід звернути увагу на важливості інформації у звязках з громадськістю, охарактеризувати її головні канали отримання та передачі. На завершення студенту доцільно згадати про організації та агенції, безпосередньою функцією яких є звязки із громадськістю. При цьому варто виділити їх завдання як у формуванні так і у функціонуванні системи звязків з громадськістю на підприємствах, в установах і організаціях
Розглядаючи третє питання, призначене для аудиторної роботи, необхідно звернути увагу на те, що на сьогодні у світі немає єдиної прийнятої класифікації функцій та завдань системи звязків з громадськістю, а тому доцільно навести декілька найбільш відомих з них та, безперечно, зазначити авторів згаданого переліку функцій і завдань звязків з громадськістю. Аналізуючи функції системи звязків з громадськістю, необхідно більш детально зупинитися на аналітично-прогностичній та організаційно-технічній функціях. Крім того, слід охарактеризувати управлінську функцію системи звязків з громадськістю та навести її головні завдання.
Безперечно, необхідно зазначити, що головною функцією системи звязків з громадськістю є інформаційно-комунікативна. При розгляді даної функції варто навести декілька прикладів із реальних практичних ситуацій, де, на думку студента, чітко виділяється дана функція. Завершуючи відповідь на третє запитання практичного заняття № 1, необхідно охарактеризувати зміст консультаційно-методичної функції системи звязків з громадськістю та навести приклади її реалізації в тих чи інших практичних ситуаціях.
Викладачеві необхідно надати студентам можливість висловити свої думки та бачення стосовно тих чи інших аспектів теми, що розглядається на практичному занятті, і провести дискусії та обговорення з найбільш суперечливих питань. Такий вид роботи дозволить здійснити моніторинг знань студентів та визначити рівень їхньої підготовки до заняття, а також виявити ступінь засвоєння матеріалу.
У процесі обговорення найбільш складних та суперечливих питань використовуються наступні методи:
- творча дискусія;
- круглий стіл та мозковий штурм;
- контент-аналіз документів і наукових джерел;
- порівняльний аналіз ефективності теоретичних і методологічних концепцій;
- аналіз результатів тестових опитувань тощо.
Такому виду роботи на практичних заняттях присвячені також доповіді та реферати, тематика яких подається після завдань для аудиторної роботи. Підготовка доповідей та рефератів стимулює студента не просто використовувати літературу, яку пропонує викладач, а й займатися власними науковими дослідженнями та пошуками. Особливо активно у такому випадку студентами використовуються ресурси глобальної мережі Інтернет. На реферати і доповіді відводиться 1015 хвилин: на виступ з основного питання до 10 хвилин; на додаткові виступи і пояснення до 5 хвилин.
Ще один допоміжний засіб у роботі викладача це контрольні запитання. Контрольні запитання, які містить кожне практичне заняття, є важливою складовою процесу навчання, оскільки під час підготовки та відповіді на них у студентів формуються вміння та навички, які дозволяють успішно освоювати дисципліну. Крім того, використання даного виду роботи сприяє систематизації засвоєних знань і їх практичній реалізації. Контрольні запитання сформовані таким чином, що відповідаючи на них, студент демонструє знання теоретичного матеріалу курсу, розуміння і вміння використати засвоєний матеріал у практичній діяльності.
Успішною відповіддю на контрольні запитання студент підтверджує свою належну підготовку до того чи іншого практичного заняття та допомагає викладачеві більш обєктивно оцінити рівень його знань та компетентність щодо теми, яка розглядається.
Робочою програмою дисципліни передбачена самостійна робота студентів. Кожен студент особисто організовує і виконує самостійну роботу, консультуючись з викладачем з найскладніших проблем курсу. На самостійних заняттях основну увагу студенти повинні зосередити на вивченні та аналізі рекомендованої обовязкової літератури, а при підготовці рефератів та доповідей і додаткової.
Студенти отримують також індивідуальні завдання з підготовки рефератів і доповідей, а також із вивчення матеріалів пропущених практичних занять. Причому кожне пропущене з будь-яких причин практичне заняття студент повинен відпрацювати у формі індивідуальної співбесіди з викладачем або написати реферат з пропущеної теми семінару.
Практичне заняття № 1. Предмет, обєкт та основні категорії звязків з громадськістю як науки та управлінської діяльності. Загальна характеристика системи звязків з громадськістю
Завдання для аудиторної роботи
1 Ознайомитись з поняттям звязків з громадськістю. Визначити предмет, обєкт і основні категорії звязків з громадськістю як науки та управлінської діяльності.
2 Проаналізувати сутність і основні елементи системи звязків з громадськістю.
3 Дати характеристику функціям та завданням системи звязків з громадськістю.
4 Вказати спільні і відмінні риси понять: «звязки з громадськістю», «реклама», «паблісіті» і «пропаганда».
Теми рефератів і доповідей
1 Звязки з громадськістю, їхня сутність і функції.
2 Основні категорії паблік рилейшнз як науки.
3 Сем Блек про систему звязків з громадськістю.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте причини виникнення паблік рилейшнз як науки.
2 Дайте визначення сутності звязків з громадськістю як навчальної дисципліни.
3 Визначте предмет паблік рилейшнз як науки.
4 Які основні завдання науки про звязки з громадськістю?
5 Охарактеризуйте науку про звязки з громадськістю в системі інших суспільних наук.
6 Вкажіть відмінності між поняттями «звязки з громадськістю», «реклама», «паблісіті» та «пропаганда».
7 Які основні категорії паблік рилейшнз як науки та соціальної практики Вам відомі?
8 Охарактеризуйте звязки з громадськістю як одну з функцій соціального управління.
9 Проаналізуйте роль звязків з громадськістю у формуванні іміджу організації (фірми).
10 Дайте характеристику звязкам з громадськістю як системі, та вкажіть її структурні елементи.
11 Назвіть основні функції системи звязків з громадськістю.
12 У чому полягає сутність та основні характеристики цільової аудиторії?
13 Що таке фірмовий знак? Вкажіть його сутність і роль у системі звязків з громадськістю.
14 Що таке канали передачі інформації та яка їхня роль у системі звязків з громадськістю?
15 Охарактеризуйте звернення як елемент системи звязків з громадськістю.
16 Що таке прямий і зворотний звязок фірми з цільовою аудиторією?
17 Вкажіть основні аспекти функціонування системи звязків з громадськістю та дайте їх характеристику.
Практичне заняття № 2. Система масових комунікацій у суспільстві. Стратегічні комунікації
Завдання для аудиторної роботи
1 Проаналізувати сутність і основні елементи системи масових комунікацій, дати загальну характеристику її функціям.
2 Дати характеристику звязку в Україні як головному чиннику системи засобів масової комунікації.
3 Ознайомитись з поняттям «стратегічні комунікації», охарактеризувати їх роль у звязках з громадськістю.
Теми рефератів і доповідей
1 Основні складові системи звязків з громадськістю та їх характеристика.
2 Особливості використання стратегічних комунікацій в Україні.
3 Ринок сучасного звязку в Україні: оцінка діяльності та перспективи розвитку в майбутньому.
Контрольні запитання
1 Що таке система масових комунікацій та які її структурні елементи Ви знаєте?
2 Охарактеризуйте основні елементи системи масових комунікацій.
3 Які основні принципи формування та функціонування системи масових комунікацій Вам відомі?
4 Дайте характеристику звязку як головному чиннику системи засобів масових комунікацій.
5 Охарактеризуйте сучасний стан звязку в Україні. Які перспективи його розвитку?
6 Що таке інформаційне суспільство? Вкажіть його сутність та основні характеристики.
7 Проаналізуйте систему та принципи взаємодії звязку України з державними, громадськими та ринковими (економічними, господарськими) структурами.
8 Що таке стратегічні комунікації? Яка їх роль у звязках з громадськістю?
9 Проаналізуйте роль інформаційних технологій у системі звязків з громадськістю.
Практичне заняття № 3-4. Планування, організація та здійснення звязків з громадськістю
Завдання для аудиторної роботи
1 Проаналізувати сутність організаційних форм управління звязками з громадськістю, процес їх становлення, розвитку та вдосконалення.
2 Розглянути діяльність служб звязків з громадськістю в структурі простої системи управління.
3 Розглянути сутність та необхідність планування у звязках з громадськістю.
4 Охарактеризувати програму звязків з громадськістю, вказати її сутність та основні елементи.
5 Розглянути планування та організацію PR-кампанії як одного з головних інструментів використання технологій звязків з громадськістю.
6 Проаналізувати відмінності між рекламною кампанією та PR-кампанією.
7 Створити невелику PR-кампанію будь-якого підприємства, установи чи організації (на вибір студента).
Теми рефератів і доповідей
1 Алгоритм процесу розробки та реалізації програми звязків з громадськістю.
2 PR-кампанія як один із головних інструментів використання технологій звязків з громадськістю.
Контрольні запитання
1 У чому полягає сутність і необхідність організаційних форм управління звязками з громадськістю?
2 Дайте характеристику організації служби звязків з громадськістю в простій системі управління.
3 Які основні напрями діяльності спеціалістів служби звязків з громадськістю Ви знаєте?
4 Які види планів звязків з громадськістю Вам відомі? Вкажіть їх зміст та основні характеристики.
5 Охарактеризуйте довгостроковий (стратегічний) план звязків з громадськістю та його складові.
5 Дайте характеристику оперативному плану звязків з громадськістю, вкажіть його зміст і роль у діяльності фірми (організації).
6 Що таке програма звязків з громадськістю? Назвіть її головні елементи.
7 Проаналізуйте алгоритм процесу розроблення і реалізації програми звязків з громадськістю.
8 Кампанія зі звязків з громадськістю (PR-кампанія), її сутність і доцільність проведення.
9 Назвіть основні етапи підготовки і проведення PR-кампанії та подайте їх характеристику.
10 Які основні правила підготовки і використання реклами Вам відомі?
Практичне заняття № 5-6. Механізми взаємодії із засобами масової інформації
Завдання для аудиторної роботи
1 Розглянути поняття засобів масової інформації, дати їх загальну характеристику.
2 Проаналізувати цілі, функції, права, обовязки та нормативно-правове регулювання діяльності засобів масової інформації в Україні.
3 Розглянути звязки і співпрацю із ЗМІ. Проаналізувати механізм взаємодії.
4 Охарактеризувати стан і перспективи розвитку засобів масової інформації в Україні.
5 Вказати правила написання прес-релізів, прес-релізів для мережі Інтернет, прес-анонсів.
6 Проаналізувати етапи підготовки та проведення прес-конференції. Вкажіть обовязки прес-секретаря/медіатора.
7 Написати короткий прес-реліз, прес-реліз для мережі Інтернет чи прес-анонс для будь-якого засобу масової інформації (за вибором студента).
8 Підготувати сценарій невеликої прес-конференції на певну тему чи подію в межах України чи регіону.
Теми рефератів і доповідей
1 Особливості використання друкованої преси у звязках з громадськістю.
2 Використання радіо та телебачення у звязках з громадськістю.
3 Використання мережі Інтернет у звязках з громадськістю.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте сутність і завдання системи засобів масової інформації.
2 Що таке преса? Вкажіть її види, завдання і можливості.
3 Охарактеризуйте значення радіо та його можливості у здійсненні звязків з громадськістю.
4 Охарактеризуйте значення та можливості телебачення в процесі здійснення звязків з громадськістю.
5 Дайте короткий аналіз класифікації телекомпаній в Україні. Вкажіть особливості їх функціонування.
6 Проаналізуйте функції засобів масової інформації.
7 Які права та обовязки засобів масової інформації Вам відомі?
8 Проаналізуйте механізм взаємодії служби звязків із громадськістю із засобами масової інформації.
9 Охарактеризуйте основні елементи механізму передачі повідомлень службою звязків з громадськістю засобам масової інформації.
10 Роль позитивного і негативного зворотного звязку у механізмі взаємодії із засобами масової інформації.
11 Дайте характеристику основним напрямам діяльності спеціалістів служби звязків із громадськістю з установлення комунікацій із ЗМІ.
Практичне заняття № 7. Звязки з громадськістю у виробничій і фінансовій сферах та комерційній діяльності
Завдання для аудиторної роботи
1 Проаналізувати сутність, завдання і особливості системи звязків з громадськістю у промисловості.
2 Розглянути особливості звязків з громадськістю у комерційній діяльності.
3 Охарактеризувати проблеми внутрішньопромислових і комерційних комунікацій.
4 Система звязків з громадськістю у фінансовій сфері: її завдання і функції.
5 Проаналізувати головні особливості звязків із громадськістю у відносинах із інвесторами.
Теми рефератів і доповідей
1 Споживачі і клієнти як цільові аудиторії.
2 Сутність і роль реклами в комерційній діяльності.
3 Фінансова сфера життєдіяльності суспільства як сукупність фінансових відносин та їх регулювання.
4 Необхідність та основні напрями досліджень у межах фінансових звязків з громадськістю.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте сутність та основні завдання системи звязків з громадськістю в сучасній промисловості.
2 У чому полягають особливості ділового спілкування з промисловими партнерами?
3 У чому полягають особливості виробничих цільових аудиторій?
4 Що таке синергетично-демократичний тип ділового спілкування?
5 Охарактеризуйте значення та особливості спілкування з діловими партнерами.
6 Які особливості звязків з громадськістю в комерційній діяльності?
7 Охарактеризуйте роль зворотного звязку в промисловій і комерційній діяльності.
8 Як зробити правильний вибір системи комунікацій у промисловості та комерційній діяльності?
9 У чому полягають сутність та основні характеристики фінансової сфери суспільства?
10 Проаналізуйте сутність та особливості системи звязків з громадськістю у фінансовій сфері, визначте її завдання.
11 Назвіть основні функції системи фінансових звязків з громадськістю, дайте їх загальну характеристику.
12 Вкажіть головні напрями досліджень у межах системи фінансових звязків з громадськістю.
13 Дайте характеристику особливостям організації і здійснення звязків з інвесторами.
14 Проаналізуйте сутність і роль оборонних, наступальних і підкріплювальних комунікацій у фінансових відносинах.
Практичне заняття № 8. Корпоративний імідж та особливості його використання у звязках з громадськістю
Завдання для аудиторної роботи
1 Охарактеризувати сутність і основні складові корпоративного іміджу у системі звязків з громадськістю.
2 Проаналізувати місце і роль особистого іміджу керівника (лідера) у формуванні корпоративного іміджу.
3 Проаналізувати особливості просування і використання корпоративного іміджу у звязках з громадськістю.
4 Розробити проект заходів по створенню позитивного іміджу підприємства, установи чи організації або особистого іміджу керівника (лідера).
Теми рефератів і доповідей
1 Корпоративний імідж: вдалі приклади успіху.
2 Роль звязків з громадськістю у формуванні та просуванні корпоративного іміджу.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте сутність та основні характеристики іміджу.
2 Дайте характеристику сутності та основним складовим корпоративного іміджу. Роль звязків з громадськістю у формуванні та функціонуванні корпоративного іміджу.
3 Проаналізуйте значення та роль фірмового стилю.
4 Що таке інформаційний дизайн? Яка його роль у застосуванні технологій звязків з громадськістю?
5 Архітектурний дизайн та його роль у формуванні корпоративного іміджу.
6 Зовнішній вигляд, стиль поведінки, особиста культура працівників та їхній вплив на імідж корпорації (фірми).
7 Проаналізуйте принципи формування стилю управління та його роль у забезпеченні ефективних звязків з громадськістю.
8 Дайте характеристику впливу державних закладів на формування іміджу фірми.
9 Що Вам відомо про місце і роль засобів масової інформації у формуванні корпоративного іміджу?
10 Охарактеризуйте поняття «особистий імідж керівника (лідера)» та оцініть його роль у формуванні та реалізації корпоративного іміджу.
Практичне заняття № 9. Використання технологій звязків з громадськістю у маркетингу і менеджменті
Завдання для аудиторної роботи
1 Сформулювати мету і завдання звязків з громадськістю у сучасному маркетингу.
2 Охарактеризувати вплив звязків із громадськістю на ефективність реалізації концепції маркетингу.
3 Проаналізувати особливості використання звязків з громадськістю у кризових ситуаціях та управління ними.
Теми рефератів і доповідей
1 Використання звязків з громадськістю як складової успішної діяльності підприємства в умовах ринкової економіки.
2 Антикризовий ПР ефективний засіб запобігання та протидії кризовим ситуаціям.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте поняття сучасного маркетингу та його основні принципи.
2 Проаналізуйте зростання ролі звязків з громадськістю в ринкових умовах.
3 Яка основна мета і завдання звязків з громадськістю в сучасному маркетингу?
4 Дайте загальну характеристику комплексу маркетингових комунікацій та вкажіть його функції.
5 Які чинники підвищення ефективності звязків з громадськістю в сучасному маркетингу Вам відомі?
6 Яка роль звязків з громадськістю у формуванні й забезпеченні готовності фірми до кризової ситуації та виходу з неї?
7 Вкажіть основні напрями і принципи діяльності служби звязків з громадськістю у період виходу з кризової ситуації.
8 Проаналізуйте загальний вплив звязків з громадськістю на успіхи в сучасному маркетингу.
Практичне заняття №10. Зв'язки з громадськістю у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування. ПР у політичній діяльності
Завдання для аудиторної роботи
1 Вказати на роль та значення використання звязків з громадськістю у взаємодії з органами державного управління.
2 Розглянути лобіювання інтересів як один із видів ПР-діяльності.
3 Розглянути принципи використання технологій звязків з громадськістю у державній фінансовій галузі.
4 Проаналізувати роль держави у становленні інформаційного суспільства.
5 Політична система і звязки з громадськістю вкажіть принципи взаємодії.
6 Проаналізувати виборчі технології як найважливішу складову звязків з громадськістю у політиці.
7 Розробити коротку PR-кампанію для уявної політичної партії та її участі у виборах.
Теми рефератів і доповідей
1 Робота із зверненнями громадян як один із головних способів взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування із громадськістю.
2 Значення та особливості застосування технологій лобіювання у вітчизняній політиці.
3 Виборчі технології та їх роль у впливі на організацію та результат проведення виборчих кампаній.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте представницькі (законодавчі) органи влади та звязки із ними.
2 Охарактеризуйте звязки із закладами виконавчої влади та їхню роль в економічній діяльності.
3 Охарактеризуйте правові основи економічної діяльності, їх місце і роль у звязках з державними закладами.
4 Проаналізуйте систему звязків виробничих та комерційних структур з органами державної влади.
5 Дайте характеристику лобіюванню як одній із форм впливу на прийняття рішень органами влади.
6 Які основні напрями, форми і методи впливу бізнесу на урядові кола й законодавчу владу?
7 У чому полягає сутність і функції звязків з громадськістю у фінансовій сфері?
8 Вкажіть основні критерії вибору інвесторів. Роль звязків з громадськістю у правильному виборі інвесторів.
9 Проаналізуйте сутність і види ризиків у взаємодії бізнесу і влади, а також роль звязків з громадськістю у запобіганні їм.
10 Охарактеризуйте сутність та основні завдання політичних звязків з громадськістю.
11 Звязки з громадськістю як передумова ефективного розвитку політичного процесу. Роль звязків з громадськістю у формуванні політичної системи суспільства.
12 Вкажіть засоби комунікації, якими користується політична система.
13 Які функції політичної системи Ви знаєте?
14 Охарактеризуйте виборчі технології як найважливішу складову політичних звязків з громадськістю.
15 Охарактеризуйте роль звязків з громадськістю в організації та проведенні виборчих кампаній.
Практичне заняття № 11. Міжнародні звязки з громадськістю та формування інформаційного простору в Україні.
Завдання для аудиторної роботи
1 Дати характеристику сутності, субєктам та обєктам міжнародних звязків з громадськістю.
2 Яка роль іміджу країни у міжнародних звязках з громадськістю?
3 Проаналізувати принципи організації міжнародних комунікацій і здійснити короткий аналіз використання міжнародної інформації.
4 Охарактеризувати інформаційний простір в умовах соціально-економічної трансформації українського суспільства.
5 Вказати на проблеми взаємодії суспільства і влади в соціально-економічному інформаційному просторі.
6 Дати характеристику значенню використання нових інформаційних технологій у розвитку звязків з громадськістю в соціально-економічній діяльності.
7 Проаналізувати нормативно-правові акти які покликані забезпечити побудову в Україні інформаційного суспільства.
Теми рефератів і доповідей
1 Принципи збору, використання обробки та зберігання міжнародної інформації.
2 Система міжнародних комунікацій і тенденції її розвитку.
3 Перехід до інформаційного суспільства (суспільства знань) як ключовий фактор необхідності правового регулювання інформаційного простору в Україні.
4 Вплив соціальних мереж на суспільство як один з головних проявів глобалізації.
5 Використання соціальних мереж як один із ключових елементів успішних звязків з громадськістю.
Контрольні запитання
1 Охарактеризуйте сутність та основні складові системи міжнародних звязків з громадськістю.
2 Вкажіть обєкти та субєкти міжнародних звязків з громадськістю, прямий і зворотний звязок між ними.
3 Що таке імідж країни (держави)? Його сутність і роль у міжнародних звязках з громадськістю.
4 Охарактеризуйте систему сучасних міжнародних комунікацій .
5 Проаналізуйте основні тенденції розвитку міжнародних комунікацій.
6 Яка роль міжнародних звязків з громадськістю в сучасному розвитку країни?
7 Охарактеризуйте сучасну систему міжнародних звязків з громадськістю України та тенденції її розвитку.
8 Чому, на ваш погляд, необхідно створювати сучасний інформаційний простір? У чому його сутність?
9 Визначте основні складові інформаційного простору України. Дайте коротку характеристику всіх його елементів.
10 Які документи визначають напрями формування інформаційного простору України? Дайте коротку характеристику «інформаційного» законодавства нашої держави.
12 У чому сутність інформаційних технологій і яку роль вони відіграють у формуванні інформаційної системи України?
13 Як Ви розумієте взаємодію держави і громадянського суспільства в Україні? В якому інформаційному просторі вона відбувається?
14 Який звязок у сфері економіки мають економічна демократія та інформаційний простір?
15 Чим, на ваш погляд, зумовлена потреба створення й використання в реальному житті українського суспільства нових інформаційних технологій?
16 Які функції виконують інформаційні технології? Розкрийте взаємозвязок і взаємозумовленість економіки і політики та роль інформації у їх взаємодії.
Практичне заняття № 12. Ділові переговори в системі звязків з громадськістю. Особливості проведення досліджень у галузі
Завдання для аудиторної роботи
1 Охарактеризувати сутність ділових переговорів.
2 Проаналізувати процес підготовки ділових переговорів, а також їх роль та значення в системі звязків з громадськістю.
3 Вказати у чому полягає суть розробки концепції та сценарію ділових переговорів?
4 Проаналізувати процес організації і проведення ділових перегорів.
5 Розробити сценарій проведення переговорів із діловими партнерами.
6 Вказати на значення досліджень в системі звязків з громадськістю. Соціологічні дослідження в системі звязків з громадськістю.
Теми рефератів і доповідей
1 Використання засобів комунікативної лінгвістики та нейронно-лінгвістичного програмування у процесі ведення ділових переговорів як запорука їх успішного проведення.
2 Методи та інструментарій маніпулятивних технологій у системі звязків з громадськістю.
3 Чорний ПР і його використання у звязках із громадськістю: ефективність, наслідки, правова оцінка на засоби протидії.
Контрольні запитання
1 Чому, на вашу думку, в ринкових умовах необхідні ділові переговори? У чому їхня сутність, мета і основні завдання?
2 Яку роль відіграє служба звязків з громадськістю у підготовці і проведенні ділових переговорів?
3 Що може бути вирішальним у визначенні доцільності (або недоцільності) проведення ділових переговорів з конкретними партнером?
4 Визначите місце і роль ділових переговорів у діяльності субєктів господарської діяльності.
5 У чому полягає сутність концепції переговорів?
6 Визначте сутність сценарію переговорів і спробуйте самостійно розробити сценарій ділових переговорів.
7 Чим пояснюється обєктивна необхідність проведення досліджень у системі звязків з громадськістю?
8 У чому сутність соціологічних досліджень та їх призначення?
9 Розкрийте поняття програми дослідження та її структури.
10 Назвіть основні типи соціологічних досліджень, їхні характерні риси та призначення.
11 Які загальнонаукові методи використовуються у процесі дослідження?
12 Які сучасні соціальні, політичні, економічні, культурні та інформаційні проблеми потребують фундаментального дослідження?
13 Розкрийте методи та інструментарій маніпулятивних технологій у системі звязків з громадськістю.
4 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО КУРСОВОГО ПРОЕКТУВАННЯ
Загальні поняття
Курсова робота це самостійно виконана і відповідно оформлена творча робота студента із вирішення конкретного практичного завдання з дисципліни «Звязки з громадськістю» на основі набутих теоретичних знань. Курсова робота виконується студентами спеціальності 7.02010501 «Документознавство та інформаційна діяльність» згідно навчального плану у Х семестрі 5-го року навчання і є важливим етапом та елементом у написанні майбутнього дипломного проекту.
Основною метою курсового проектування є:
- навчання та набуття навиків практичного застосування теоретичних знань для вирішення конкретних практичних задач;
- розвиток творчого мислення, виявлення та формування професійних навиків студентів;
- набуття навиків практичного застосування власних оригінальних творчих ідей та отримання належних результатів за результатами проведеної роботи (дослідження);
- закріплення, поглиблення та систематизація отриманих студентами в процесі навчання теоретичних знань з тих чи інших дисциплін;
- навчання та набуття студентами досвіду користування довідковою літературою, нормативними документами, програмними продуктами, базами і банками даних та ресурсами глобальної мережі Інтернет.
Організація виконання курсової роботи
Вихідним документом для виконання курсової роботи є завдання, що видається студенту не пізніше ніж через тиждень від початку семестру, в якому виконується курсова робота. Завдання на курсову роботу видається керівником курсової роботи. Тематика робіт затверджується на засіданні кафедри, на якій вона виконується. Керівник курсової роботи узгоджує із студентом календарний план роботи на весь період її виконання із зазначенням конкретних термінів завершення окремих розділів. Графік консультацій керівника затверджується на засіданні відповідної кафедри і доводиться до відома студента через тиждень від початку семестру.
Студент представляє керівникові роботи свої підготовлені рішення з питань роботи. Керівник розглядає представлену роботу та дає зауваження з обсягу і по суті її виконання, а також щодо виявлених у ній помилок і недоліків. До роботи над наступним розділом студент приступає після узгодження з керівником виконаного попереднього розділу.
Після завершення студентом відповідної частини курсової роботи і підготовки вихідних даних керівник перевіряє їх і дає дозвіл студенту проводити необхідні розрахунки.
За прийняті у курсовій роботі рішення та достовірність всіх даних відповідає студент автор роботи. Дата захисту курсової роботи визначається керівником, затверджується на засіданні кафедри і доводиться до відома студента не пізніше як за 1 місяць до дня захисту. Завершену курсову роботу студент підписує і подає керівникові, який після перевірки і схвалення роботи підписує її з відповідним висновком про допуск студента до захисту роботи.
Тематика курсової роботи
Для розробки курсової роботи пропонується комплексна тема дослідження «Розробка PR-кампанії для підприємства, установи чи організації» (на прикладі конкретного обєкту дослідження). У роботі повинні бути відображені як теоретичні аспекти використання технологій звязків з громадськістю у певній галузі (економічній, фінансовій, соціальній, галузі освіти, у роботі органів державної влади та місцевого самоврядування) так і їх практичне застосування. Практична реалізація звязків з громадськістю повинна бути відображена у розробці чи вдосконаленні програми звязків з громадськістю чи PR-кампанії. Програма (кампанія) повинна бути складена відповідно до певних вимог, які обумовлюються між студентом та керівником курсової роботи від кафедри, враховуючи специфіку обєкта, який досліджується, зокрема, галузь чи сферу його функціональної діяльності.
Основними етапами планування, підготовки і проведення кампаній із звязків з громадськістю (PR-кампанії), а також їх складовими є такі:
- аналіз вихідної (реальної) ситуації, вивчення її особливостей, характерних рис і тенденцій;
- вивчення громадської думки шляхом використання опитувальних листів, анкет, усного опитування для виявлення лідера цільової аудиторії;
- зясування реакції цільової аудиторії на цілі, форми і методи проведення PR-кампанії ;
- загальна система заходів з установлення тісної взаємодії із ЗМІ, використання можливостей ЗМІ для впливу на цільові аудиторії в інтересах фірми і споживача та вдосконалення її послуг;
- вивчення й аналіз цільових аудиторій за професійними інтересами, а також їх чисельності і представництва;
- аналіз результатів досліджень порівняно з минулими та поточними даними (показниками) з використанням оцінок динаміки результатів;
- визначення наявного і перспективного діапазонів цільових аудиторій, на які розраховані кампанії зі звязків із громадськістю.
У кампаніях із звязків з громадськістю (PR-кампаніях) важливу роль відіграє реклама, але вона буде ефективною лише тоді, коли в процесі її підготовки і використання виконуються такі правила:
1 Необхідно максимально використовувати можливості реклами.
2 Зображення (плакат) має говорити сама за себе.
3 Необхідно демонструвати свій товар чи послуги в дії.
4 Слід використовувати в рекламі легко впізнавані типажі.
5 Не варто згадувати в рекламі своїх конкурентів.
6 Тривалість відеоролика має становити не менше ніж 30 секунд і не більш як 1 хвилину.
7 Реклама повинна мати завязку, кульмінацію і розвязку.
Усі ці правила потрібно знати, щоразу добре обмірковувати та дотримуватися їх. Лише тоді глядачі матимуть можливість повязати воєдино всю інформацію, що міститься у рекламі (плакаті, ролику), зрозуміти її сутність та вигоду у використанні вашого товару чи послуги.
Для більш повного висвітлення усіх теоретичних аспектів звязків з громадськістю та їх практичної реалізації у вигляді розробки PR-кампанії, студентам надається примірний план написання курсової роботи. До прикладу, при розробці PR-кампанії для Олешівської сільської ради (тема роботи: «Розробка PR-кампанії для органу місцевого самоврядування») план курсової роботи може мати наступний вигляд:
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ВИКОРИСТАННЯ ЗВЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ
1.1 Поняття та загальна характеристика засобів звязків з громадськістю
1.2 Особливості використання засобів звязків з громадськістю у сфері місцевого самоврядування
1.3 PR-кампанія як форма здійснення звязків з громадськістю
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЗВЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ НА ПРИКЛАДІ ОЛЕШІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
2.1 Загальна характеристика Олешівської сільської ради як органу місцевого самоврядування
2.2 Аналіз та оцінка ефективності засобів звязків з громадськістю в Олешівській сільській раді
2.3 Розробка PR-кампанії для Олешівської сільської ради
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ
Більш докладна інформація, яка необхідна для курсового проектування, розміщена у стандарті підприємства «Курсовий і дипломний проекти (роботи). Магістерська робота. Вимоги до змісту і оформлення», затвердженого і введеного в дію наказом ректора Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) № 29 від 01.04.2011 р.
5 ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ, ЯКІ ВИНОСЯТЬСЯ НА ІСПИТ
1 Охарактеризуйте причини виникнення звязків з громадськістю як науки.
2 Дайте визначення сутності звязків з громадськістю як навчальної дисципліни.
3 Визначте предмет паблік рилейшнз як науки.
4 Які основні завдання науки про звязки з громадськістю Ви знаєте?
5 Охарактеризуйте науку про звязки з громадськістю в системі інших суспільних наук.
6 Вкажіть відмінності між поняттями «звязки з громадськістю», «реклама», «паблісіті» та «пропаганда».
7 Які основні категорії паблік рилейшнз як науки та соціальної практики Вам відомі?
8 Охарактеризуйте звязки з громадськістю як одну з функцій соціального управління.
9 Проаналізуйте роль звязків з громадськістю у формуванні іміджу організації (фірми).
10 Дайте характеристику звязкам з громадськістю як системі, та вкажіть її структурні елементи.
11 Назвіть основні функції системи звязків з громадськістю.
12 У чому полягає сутність та основні характеристики цільової аудиторії?
13 Що таке фірмовий знак? Вкажіть його сутність і роль у системі звязків з громадськістю.
14 Що таке канали передачі інформації та яка їхня роль у системі звязків з громадськістю?
15 Охарактеризуйте звернення як елемент системи звязків з громадськістю.
16 Що таке прямий і зворотний звязок фірми з цільовою аудиторією?
17 Вкажіть основні аспекти функціонування системи звязків з громадськістю та дайте їх характеристику.
18 Проаналізуйте досвід розвинених країн у створенні системи звязків з громадськістю та організації її функціонування.
19 Що таке система масових комунікацій та які її структурні елементи Ви знаєте?
20 Охарактеризуйте основні елементи системи масових комунікацій.
21 Які основні принципи формування та функціонування системи масових комунікацій Вам відомі?
22 Дайте характеристику звязку як головному чиннику системи засобів масових комунікацій.
23 Охарактеризуйте сучасний стан звязку в Україні. Які перспективи його розвитку?
24 Що таке інформаційне суспільство? Вкажіть його сутність та основні характеристики.
25 Проаналізуйте систему та принципи взаємодії звязку України з державними, громадськими та ринковими (економічними, господарськими) структурами.
26 Що таке стратегічні комунікації? Яка їхня роль у звязках з громадськістю?
27 Проаналізуйте роль інформаційних технологій у системі звязків з громадськістю.
28 У чому полягає сутність і необхідність організаційних форм управління звязками з громадськістю?
29 Дайте характеристику організації служби звязків з громадськістю в простій системі управління.
30 Які основні напрями діяльності спеціалістів служби звязків з громадськістю Ви знаєте?
31 Які види планів звязків з громадськістю Вам відомі? Вкажіть їхній зміст та основні характеристики.
32 Охарактеризуйте довгостроковий (стратегічний) план звязків з громадськістю та його складові.
33 Дайте характеристику оперативному плану звязків з громадськістю, вкажіть його зміст і роль у діяльності фірми (організації).
34 Що таке програма звязків з громадськістю? Назвіть її головні елементи.
35 Проаналізуйте алгоритм процесу розроблення і реалізації програми звязків з громадськістю.
36 Кампанія із звязків з громадськістю (PR-кампанія), її сутність і доцільність проведення.
37 Назвіть основні етапи підготовки і проведення PR-кампанії та подайте їх характеристику.
38 Які основні правила підготовки і використання реклами Вам відомі?
39 Охарактеризуйте сутність і завдання системи засобів масової інформації.
40 Що таке преса? Вкажіть її види, завдання і можливості.
41 Охарактеризуйте значення радіо та його можливостей у здійсненні звязків з громадськістю.
41 Охарактеризуйте значення та можливості телебачення в процесі здійснення звязків з громадськістю.
42 Дайте короткий аналіз класифікації телекомпаній в Україні. Вкажіть особливості їх функціонування.
43 Проаналізуйте функції засобів масової інформації.
44 Які права та обовязки засобів масової інформації Вам відомі?
45 Проаналізуйте механізм взаємодії служби звязків із громадськістю із засобами масової інформації.
46 Охарактеризуйте основні елементи механізму передачі повідомлень службою звязків із громадськістю засобам масової інформації.
47 Роль позитивного і негативного зворотного звязку у механізмі взаємодії із засобами масової інформації.
48 Дайте характеристику основним напрямам діяльності спеціалістів служби звязків із громадськістю з установлення комунікацій із ЗМІ.
49 Охарактеризуйте сутність та основні завдання системи звязків з громадськістю у сучасній промисловості.
50 У чому полягають особливості ділового спілкування з промисловими партнерами?
51 У чому полягають особливості виробничих цільових аудиторій?
52 Що таке синергетично-демократичний тип ділового спілкування?
53 Охарактеризуйте значення та особливості спілкування з діловими партнерами.
54 Які особливості звязків з громадськістю в комерційній діяльності?
55 Охарактеризуйте роль зворотного звязку у промисловій і комерційній діяльності.
56 Як зробити правильний вибір системи комунікацій у промисловості та комерційній діяльності?
57 У чому полягають сутність та основні характеристики фінансової сфери суспільства?
58 Проаналізуйте сутність та особливості системи звязків з громадськістю у фінансовій сфері. Визначте її завдання.
59 Назвіть основні функції системи фінансових звязків з громадськістю, дайте їх загальну характеристику.
60 Вкажіть головні напрями досліджень у межах системи фінансових звязків з громадськістю.
61 Дайте характеристику особливостям організації і здійснення звязків з інвесторами.
62 Проаналізуйте сутність і роль оборонних, наступальних і підкріплювальних комунікацій у фінансових відносинах.
63 Охарактеризуйте сутність та основні характеристики іміджу.
64 Дайте характеристику сутності та основним складовим корпоративного іміджу.
65 Роль звязків із громадськістю у формуванні та функціонуванні корпоративного іміджу.
66 Проаналізуйте значення та роль фірмового стилю. Що таке інформаційний дизайн?
67 Архітектурний дизайн та його роль у формуванні корпоративного іміджу.
68 Зовнішній вигляд, стиль поведінки, особиста культура працівників та їхній вплив на імідж корпорації (фірми).
69 Проаналізуйте принципи формування стилю управління та його роль у забезпеченні ефективних звязків з громадськістю.
70 Дайте характеристику впливу державних закладів на формування іміджу фірми.
71 Що Вам відомо про місце і роль засобів масової інформації у формуванні корпоративного іміджу?
72 Охарактеризуйте поняття «особистий імідж керівника (лідера)» та оцініть його роль у формуванні та реалізації корпоративного іміджу.
73 Проаналізуйте форми і методи просування та використання корпоративного іміджу у звязках з громадськістю.
74 Охарактеризуйте поняття сучасного маркетингу та його основні принципи.
75 Проаналізуйте зростання ролі звязків з громадськістю в ринкових умовах.
76 Яка основна мета і завдання звязків з громадськістю в сучасному маркетингу?
77 Дайте загальну характеристику комплексу маркетингових комунікацій та вкажіть його функції.
78 Які чинники підвищення ефективності звязків з громадськістю у сучасному маркетингу Вам відомі?
79 Яка роль звязків з громадськістю у формуванні й забезпеченні готовності фірми до кризової ситуації та виходу з неї?
80 Вкажіть основні напрями і принципи діяльності служби звязків з громадськістю в період виходу з кризової ситуації.
81 Проаналізуйте загальний вплив звязків з громадськістю на успіхи у сучасному маркетингу.
82 Охарактеризуйте представницькі (законодавчі) органи влади та звязки з ними.
83 Охарактеризуйте звязки із органами виконавчої влади та їхню роль в економічній діяльності.
84 Охарактеризуйте правові основи економічної діяльності, їх місце і роль у звязках з державними закладами.
85 Проаналізуйте систему звязків виробничих та комерційних структур з органами державної влади.
86 Дайте характеристику лобіюванню як одній із форм впливу на прийняття рішень державними закладами.
87 Які основні напрями, форми і методи впливу бізнесу на урядові кола і законодавчу владу?
87 У чому полягає сутність і функції звязків з громадськістю у фінансовій сфері?
88 Вкажіть основні критерії вибору інвесторів.
89 Роль звязків з громадськістю у правильному виборі інвесторів.
90 Розглянути сутність і види ризиків у виборі інвесторів, а також роль звязків з громадськістю у їх запобіганні .
91 Охарактеризуйте сутність та основні завдання політичних звязків з громадськістю.
92 Звязки з громадськістю як передумова ефективного розвитку політичного процесу.
93 Роль звязків з громадськістю у формуванні політичної системи суспільства.
94 Вкажіть засоби комунікації, якими користується політична система.
95 Які функції політичної системи Ви знаєте?
96 Охарактеризуйте виборчі технології як найважливішу складову політичних звязків з громадськістю.
97 Охарактеризуйте роль звязків з громадськістю в організації та проведенні виборчих кампаній.
97 Охарактеризуйте сутність та основні складові системи міжнародних звязків з громадськістю.
98 Вкажіть обєкти та субєкти міжнародних звязків з громадськістю, прямий і зворотний звязок між ними.
99 Що таке імідж країни (держави)? Його сутність і роль у міжнародних звязках з громадськістю.
100 Охарактеризуйте систему сучасних міжнародних комунікацій .
101 Проаналізуйте основні тенденції розвитку міжнародних комунікацій.
102 Яка роль міжнародних звязків з громадськістю у сучасному розвитку країни?
103 Охарактеризуйте сучасну систему міжнародних звязків з громадськістю України та тенденції її розвитку.
104 Чому, на ваш погляд, необхідно створювати сучасний інформаційний простір? У чому його сутність?
105 Визначте основні складові інформаційного простору України. Дайте коротку характеристику всіх його елементів.
106 Які нормативні документи визначають напрями формування інформаційного простору в Україні? Дайте коротку характеристику «інформаційного» законодавства нашої держави.
107 У чому сутність інформаційних технологій і яку роль вони відіграють у формуванні інформаційної системи України?
108 Як ви розумієте взаємодію держави і громадянського суспільства в Україні? В якому інформаційному просторі вона відбувається?
109 Який звязок у сфері економіки мають економічна демократія та інформаційний простір?
110 Чим, на ваш погляд, зумовлена потреба створення й використання в реальному житті українського суспільства нових інформаційних технологій?
111 Які функції виконують інформаційні технології? Розкрийте взаємозвязок економіки і політики та роль інформації у їх взаємодії.
112 Чому, на вашу думку, у ринкових умовах необхідні ділові переговори? У чому їхня сутність, мета і основні завдання?
113 Яку роль відіграє служба звязків з громадськістю у підготовці і проведенні ділових переговорів?
114 Що може бути вирішальним у визначенні доцільності (або недоцільності) ділових переговорів з конкретними партнером?
115 Визначте місце і роль ділових переговорів у діяльності субєктів господарської діяльності.
117 У чому полягає сутність концепції переговорів?
118 Визначте сутність сценарію переговорів і спробуйте самостійно розробити сценарій ділових переговорів.
119 Чим пояснюється обєктивна необхідність дослідження в системі звязків з громадськістю?
120 У чому сутність соціологічних досліджень та їх призначення?
121 Розкрийте поняття програми дослідження та її структури.
122 Назвіть основні типи соціологічних досліджень, їхні характерні риси та призначення.
123 Які загальнонаукові методи використовуються у процесі дослідження?
124 Які сучасні соціальні, політичні, економічні, культурні та інформаційні проблеми потребують фундаментального дослідження?
125 Розкрийте методи та інструментарій маніпулятивних технологій у системі звязків з громадськістю.
ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
Основна література
1. Алешина И. В. Паблик рилейшнз для менеджеров и бизнесменов. М. 1997.
2. Астахова Т. В. Связи с общественностью для третьего сектора. М. 1996.
3. Білоус В. С. Звязки з громадськістю (паблік рилейшнз) в економічній діяльності: навч. посіб. К.: КНЕУ, 2005. 275 с.
4. Блэк Сэм. Паблик рилейшнз. Что это такое? М., 1990.
5. Королько В. Г. Паблик рилейшнз. Наукові основи, методика, практика: підручник. 2-ге вид., допов. К., 2001.
6. Почепцов Г. Паблік рилейшнз: навч. посіб. К., 2000.
7. Синяева И. М. Паблик рилейшнз в коммерческой деятельности: учеб. / Под ред. проф. Г. А. Васильева. М., 1998.
8. Ситниченко А. Першоджерела комунікативної філософії. К., 1996.
9. Стандарт підприємства «Курсовий і дипломий проекти (роботи). Магістерська робота. Вимоги до змісту та оформлення» / ІФНТУНГ. Івано-Франківськ, 2011. 75 с.
Додаткова література
10. Бернар Гурне. Державне управління. К., 1993.
11. Занецька О. В. Нові засоби масової комунікації (соціокультурний аспект). К., 1993.
12. Королько В. Основи паблік рилейшнз. К., 1997.
13. Павленко А. Ф., Войчак А. В. Маркетинг: навч.-метод. посіб. К., 1999.
14. Почепцов Г. Паблик рилейшнз, или как управлять общественным мнением. М., 1998.
15. Россохин Д., Лебедева А. Всемирная информационная паутина «Internet». М., 1997.
16. Рубель К. В. Система звязків з громадськістю провідних країн світу. К., 1997.
17. Кулиш А. Public relations для общественных организаций. Харьков, 2002.
PAGE 1