Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Вступ
Висновок
Вступ
ТзОВ „Тернопільхлібпром” є стабільно діючим підприємством з проектною потужністю 65 тонн хлібобулочних і 3 тонн кондитерських виробів. На сьогоднішній день підприємство виробляє більше 40 видів хлібобулочних і 60 видів кондитерських виробів.
Підприємство поставляє хлібобулочні вироби не тільки в Тернопільській обл. але й за її межами.
На даний час на підприємстві ведеться реконструкція технологічних процесів, що дасть покращення якості продукції та зменшення енергозберігаючих ресурсів.
З метою поглиблення та закріплення теоретичних знань, отриманих при вивченні загальноекономічних спеціальних дисциплін, проходила виробничу практику на підприємстві ТзОВ «Тернопільхлібпром». Щоб краще проаналізувати роботу підприємства та краще зрозуміти роботу відділів та структури, потрібно було набути навички самостійної роботи з проведення техніко-економічного аналізу діяльності підприємства, оволодіти певними формами організації праці.
Під час проходження практики здійснювала збір, обробку та аналіз необхідних матеріалів (баланс підприємства, прайс-лист, структура та ін..), які будуть висвітлені у наступних питаннях.
1. Загальне ознайомлення з підприємством
ТзОВ «Тернопільхлібпром» створено на базі хлібозаводу № 2, що був введений в дію у 1980р, що визначався як головне підприємство тернопільського хлібообєднання. Підприємство знаходиться на земельній ділянці площею 2018 кв.м. в зоні жилого масиву «Дружба», біля обїзної автодороги.
ТзОВ «Тернопільхлібпром», створено 02.03.2000р. Повне найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром», скорочене найменування «Тернопільхлібпром». Назва органу який здійснив реєстрацію Виконавчий комітет міської Ради. Вид діяльності хлібопечення за ЗКГНГ 18113. Форма власності колективна.
Основні види продукції підприємства:
- хлібобулочні вироби,
- кондитерські вироби,
- панірувальні сухарі.
Проектна потужність становила 65 тон хлібобулочних та 3 тони кондитерських виробів на добу, у 2008р. склала 30 тонн на добу, а у 2008 20 тонн на добу. В середині 90х років конкурентів на хлібобулочному ринку для хлібозаводу № 2 не існувало, в теперішній час випікати власний хліб стали у магазинах, у кафе, ресторанах, готелях. За останні десять років в місті зареєстровано понад 80 підприємців, що займаються виробництвом хліба.
На підприємстві було розміщено 5 хлібопекарських печей ПСХ-25М, що дало змогу в 1980-1995 роках випускати до 50 тон хлібобулочних виробів на добу.
Підприємство обслуговує торгову мережу м. Тернополя і Тернопільського району, а також Львівську та Хмельницьку області.
У 1997 році на базі підприємства було створено ТОВ «Тернопільхлібпром».
Впродовж 1986-1989 років була проведена заміна хлібопекарських печей ПСХ-25М на більш потужні печі БН-50, «МІWE», ППІД-1250, що дало змогу збільшити добову потужність випуску хлібобулочних виробів до 85 тон на добу.
В 2001 році були встановлені хлібопекарські печі «РОLIN» (Італія), а в 2003 році багатоярусна піч «МІWЕ» (Німеччина).
На сьогоднішній день підприємство виробляє біля 40 видів хлібобулочних виробів.
Біля 50% у обсягах виробництва займає хліб «Подільський подовий», біля 10% - хліб «Тернопільський особливий», біля 10% - батон «Подільський».
Основні постачальники сировини:
-Тернопільський КХП;
-Чортківськи й КХ11;
-ТЗОВ «Кременець-млин».
Основні реалізатори продукції - ДП ТФ «Тернопільторгхліб», мережа «Торговий світ», торгова мережа «ТЕКО», роздрібна торгівля.
На хлібопекарському ринку Тернопілля ТОВ «Тернопільхлібпром» завжди характеризувалось позитивною репутацію і відрізнялось високою якісно продукції.
За високу якість продукції підприємство нагороджено:
-медаллю «Кращі товари Тернопільщини» - 2003 рік;
-відзнакою «Галицький лицар» - 2003 рік;
-відзнакою «Галицький лицар» - 2004 рік;
-медаллю «Кращий вітчизняний товар року» - 2004 рік;
В 2005 році підприємство - переможець конкурсу «Українське найсмачніше» .
На ТОВ «Тернопільхлібпром» випікаються наступні види хлібобулочних виробів: батони Подільський, Стрілецький; хліб Тернопільський, Подільський, Арнаут, Паляниця, білий та інші ; булки і булочки; калачі різних видів; коровай Святковий; ріжки, рогалики, сайки, сухарі паніровочні та інші.(див. Додаток 1) Для виготовлення хлібобулочних виробів використовуються в основному печі, які працюють на газу.
Найбільші об'єми випуску і реалізації по підприємству за 2006 рік припадають па хліб Подільський подовий (50 % від загального об'єму хлібобулочних виробів), хліб Тернопільський особливий ( 14 % ) і батон Подільський ( 11 %).
В кондитерському цеху підприємства виробляються торти, коржики, заготовки для піци, тістечка та інші. Виготовлення кондитерських виробів проводиться в основному на електричних печах. Доля продукції кондитерського цеху в масовому і грошовому вираженні незначна порівняно з хлібобулочними виробами.
Для реалізації хлібобулочних і кондитерських виробів функціонує система збуту продукції, до якої входить мережа хлібних магазинів, а також поставки в супермаркети міста Тернопіль і області.
У випадках, якщо хліб не реалізований у встановлені терміни зберігання - його відправляють на переробку на підприємство. Переробка хліба впливає на збільшення собівартості і приводить до неефективного використання енергетичних ресурсів. Тому для стабільної роботи підприємства необхідно постійно здійснювати моніторинг попиту і пропозиції на місцевому ринку хліба.
До перспективних планів підприємства входить закупка імпортного обладнання для встановлення в кондитерському цеху. Імпортна технологічна лінія дозволяє настроювати і випікати більше 10 найменувань кондитерських виробів. Після впровадження нової технологічної лінії підприємство має можливості вийти на ринок кондитерських виробів по всій Україні.
Технологічний процес виробництва хлібобулочних виробів ведеться з використанням пяти хлібопекарень, на яких печуться формові та подові сорти хліба. В хлібобулочному цеху крім різноманітного хліба виробляють пироги, булочки, рогалики і т.д. Кондитерський цех спеціалізується на виробництві тортів, а також кексів, бісквітів, тістечок і ін. Перша лінія заводу обладнана піччю ПХС 25М, наскрізного типу із сітчаним подом площею 25м2, що працює на газовому палеві. Лінія № 1 спеціалізується на випічці подового хліба: «Дарницький», «Козацький», «Селянський», «Тернопільський особливий», «Карельський», «Запашний» і ін. В звязку збільшенням випуску подового хліба на хлібозаводі був розроблений проект реконструкції лінії № 3 хлібної ділянки на виробництво подових сортів хліба. Лінія № 2 обладнана піччю ПХС -25М . На ній випікається формовий хліб: «Білий», «Пряний», «Забаганка» і ін. Лінія № 4,5 заводу обладнана піччю ПХС 25М, тут випускають здобні вироби, дієтичний хліб.
Спеціально для господинь на заводі було запущено в виробництво багети для бутербродів. Цей виріб одразу ж став популярний, так як став не замінним для сімейного сніданку.
Процес виробництва хлібобулочних виробів ділиться на три основні стадії:
приготування тіста;
розділення тіста на заготовки;
випічка хліба,
які, в свою чергу, діляться на технологічні операції:
заміс тіста та його зрілість;
ділення тіста на куски;
округлення заготовок;
попередня розслойка;
закатка;
кінцева розслойка;
випічка хліба.
Після випікання проводиться візуальний контроль якості, де проходить сортування продукції за такими категоріями: продукція товарного вигляду (продукція на продаж) та бракована продукція, що пізніше переробляється на сухар.
Кондитерський цех обладнаний двома пічками марки П-119м. Цех спеціалізується на випічці тортів на різноманітних жирових начинках. Асортимент дуже багатий та постійно оновлюється. На сьогодні нараховується близько 30 виробів: завиванці з маком, бісквіти, кекси, набори до кави, набори асорті, пряники, рулети, тістечка та торти. За останній час технологічною службою заводу розроблено біля 10 нових найменувань кондитерських виробів. Кондитерський цех виробляє біля 300кг різноманітних солодощів за добу.
Загальну потужність заводу у 2005 році планують довести до 40т виробів за добу.
Велика увага в цьому періоді приділялася використанню місцевої сировини, тобто сировини Тернопільської та ближніх областей.
Технологічна схема
В основі хлібопекарного виробництва лежать складні, територіально розподілені технологічні процеси, забезпечення якості та швидкості протікання яких вимагає впровадження сучасних заходів з проведення комплексної механізації та автоматизації.
В апаратурно-технологічний схемі виробництва хліба розрізняють три основні ділянки.
І. Борошняний склад та відділення для зберігання та підготовки додаткової сировини, які є спільними для всіх виробничих поточних ліній підприємства. Даний етап включає операції розвантаження автомуковозів за допомогою матеріалопроводів (в даному випадку це пневмолінії що живляться стисненим повітрям компресорного цеху) . Борошно надходить до спеціальних ємностей для зберігання силосів, які містять фільтри для випуску відпрацьованого повітря з ємності. Кожний силос оснащено роторним живильником , що призначений для порційованої подачі борошна в пневмопровід для запобігання його нагромадженню в транспортних лініях під час розподілу між виробничими бункерами. Для цього в межах відділення використовуються спеціальні повітродувки. Система керування пневмотранспортними лініями обов'язково оснащується засобами контролю тиску повітря в них, що також запобігає нагромадженням борошна в лініях. Після силосів борошно потрапляє в спеціальну буферну ємність перед просіювачем. Просіяне борошно шнековим живильником подається до бункеру (проміжна буферна ємність), який оснащено фільтром для випуску надлишкового повітря з системи. З бункеру борошно потрапляє на автоматичні ваги, висипається до наступного проміжного бункеру і подається у відповідні виробничі бункери з фільтрами. Додаткова сировина доставляється на підприємство гарним або безтарним методом і зберігається у відповідному відділенні, що містить водомірний бачок, збірник для розчину солі, збірник для дріжджового молока, збірник для розчину цукру, збірник для жиру. Кожний збірник відповідно оснащено мірними ємностями.
II. Приготування тіста опарним або безопарним методом, розділення та відповідна обробка тістових заготовок і випікання хліба. Основу лінії складає тістомісильна машина неперервної дії , яку оснащено дозатором борошна та дозувальною станцією додаткових компонентів. В перший за ходом технологічного процесу тістоміс завантажують у відповідних кількостях борошно, воду та дріжджі й використовується для приготування опари, яка потім подається в спеціальний бункер для зброджування. Другий тістоміс безпосередньо здійснює підготовку тіста певної консистенції для конкретного виду хлібобулочної продукції, при цьому додаються цукор, сіль, жир, вода та борошно. Транспортування опари па зброджування. готової опари та тіста на подальшу обробку відбувається за допомогою спеціальних шнекових живильників. На стадії замісу можуть використовуватись також тістоміси періодичної дії. але при цьому порушується неперервність технологічного процесу і виникає потреба в наявності людини для розвантаження апаратів. Процес замішування тіста відбувається з дотриманням відповідної температури, вологості та кислотності відповідно до технологічного регламенту для конкретного виду продукції виробничої лінії. Готове тісто розділяється на заготовки за допомогою тістоділильної машини, від якої транспортером заготовки подаються до тістооокруглюючої машини, а після заокруглення - транспортером до тістозакаточної машини. пов'язаної з механізмом укладання тістових заготовок до шафи розстоювання. Такий механізм може бути оснащений засобами автоматичного контролю форми тістової заготовки і у випадку її відбракування повернення до відповідної стадії процесу. Процес розстоювання тістових заготовок є однією з найважливіших технологічних операцій випікання хлібобулочних виробів. На даному етапі відбувається остаточна підготовка тістової заготовки до випікання. До процесу розстоювання сформована тістова заготовка має безпористу структуру. Тому для протікання процесу релаксації напружень, розпушення тестової заготовки, тобто додання їй пористої структури й форми майбутнього хліба або хлібобулочного виробу проводиться процес остаточного розстоювання. Щоб даний процес протікав досить інтенсивно п без утворення підсохлої скоринки на поверхні тістової заготовки, параметри повітря (Тп, Wп) у розстійній шафі повинні відповідати певним значенням температури й відносної вологості (35 - 45°С, 75 - 85%). Тривалість процесу розстоювання та конкретні параметри мікроклімату в шафі розстоювання визначаються технологічним регламентом для окремого виду хлібобулочного виробу. Шафа може бути оснащена механізмами перекладання тістових заготовок на рухомий конвеєр печі. Печі є основним технологічним обладнанням хлібопекарного виробництва, призначення якого забезпечити виробництво високоякісної продукції з дотриманням всіх техніко-економічних показників роботи (витрата палива, пари, електроенергії, тощо). Для масового виробництва хліба та хлібобулочних виробів застосовуються в основному печі тунельного типу, що дозволяють комплексно механізувати процес випікання хліба. На виході пекарська піч може бути оснащена транспортером (39) для подачі хліба до відділення зберігання.
III. Механізоване відділення зберігання хліба та експедиція починається розподільними транспортерами до відповідної лінії механізованого укладання готових виробів у лотки та контейнери. Вона складається з стрічкового транспортеру, пристроїв для орієнтації хліба та агрегатів для укладання хліба до спеціальних контейнерів. Контейнери з готовою продукцією накопичуються у відповідному місці відділення III а потім завантажуються до спеціалізованих машин. Причому ця операція може бути механізована.
Технічні можливості
Після реконструкції ТОВ «Тернопільхлібпром» має проектну потужність 84 т хліба на добу. На теперішній час потужність підприємства - найбільша в м. Тернопіль, але виробничі потужності використовуються лише на 25-30 %.
При аналізі статистичної інформації встановлено, що частка підприємства на ринку хліба складає 37%. Оцінка конкурентоспроможності ТОВ «Тернопільхлібпром» та його продукції показала, що на даний момент підприємство є лідером у своїй галузі і його продукція є найбільш конкурентоздатною серед виробів підприємств-конкурентів. Крім того, підприємство продовжує здійснювати свою діяльність, отримуючи при цьому прибуток в той час як інші підприємства галузі знаходяться у важкому економічному становищі.
І хоча підприємства намагаються активізувати роботу по розширенню асортименту, виконання спеціальних замовлень, цього, очевидно, недостатньо для стабільної роботи. Це зумовлено високою енергоємністю, недосконалістю існуючого технологічного обладнання. Крім того, така ситуація частково зумовлена низькою купівельною спроможністю населення, а також наявністю на ринку хліба «тіньових» пекарень, які ухиляються від податків і отримують надприбутки.
Тернопільський ринок все більше заповнюють дрібні виробники хліба, які намагаються працювати непрозоро, застосовуючи, значні накрутки на ціну хліба, чого не роблять великі підприємства, такі як ТОВ «Тернопільхлібпром».
Основними підрозділами ТОВ «Тернопільхлібпром» є хлібобулочний цех. кондитерський цех, котельня, експедиція, адміністративно-побутовий корпус, ремонтні майстерні.
Середньооблікова чисельність штатних працівників 365 осіб. З них ІТР-28.
Організаційна структура це структура, яка відображає синтез взаємозвязків різних елементів, що функціонують для досягнення встановленої мети (див. Додаток 2). Іншими словами, організаційна структура це конструкція організації, на основі якої здійснюється управління підприємством. Існують різні типи організаційних структур управління. На нашому підприємстві лінійно-функціональна. Ця структура створена на основі подвійного підпорядкування для виконавців. Подвійне підпорядкування має за мету інтегрувати функції на кожному рівні управління та спеціалізувати їх по окремих ланках.
Виробнича структура це група робочих місць, підрозділів, господарств виробничого призначення, яка має технологічні та (або) коопераційні взаємозвязки і розташована на певні площі (див. Додаток 3). Побудова виробничої структури на заводі ґрунтується на вимогах принципів просторової організації процесу, таких як: спеціалізація, пропорційність і прямоточність. Під час побудови оптимальної структури виробничої системи до її складу включається тільки ті елементи і підсистеми, які забезпечують економію ресурсів.
2. Маркетингова діяльність ТОВ «Тернопільхлібпром»
На протязі 2007 та 2008 років ТОВ «Тернопільхлібпром» розвиває маркетингову програму для збільшення обсягів продажу своєї продукції. У 2008 році підприємство створило програму по розширенню маркетингової стратегії. Дослідивши ринок конкурентів (вивчивши асортимент продукції, актуальні ціни та знижки, дистрибуцію), провело сегментацію ринку, що визначило обсяг споживання хлібобулочних виробів населенням. Також було враховано сезонні коливання попиту.
Також була проведена робота з реорганізації логістики (доставки, охоплення ринку, основні клієнти) та фірмової торгівлі, а також була розвинута торгівля «з коліс» що призвело до збільшення обсягів продажу.
У 2007 році проводилась і надалі проводиться аргументація торгових точок та були вивчені та введені в дію конкурентні переваги.
Велику увагу було приділено дослідженням продукції підприємства серед торгових точок, обсягу покриття торгових точок підприємством кількісна дистрибуція, присутності продукції підприємства в асортименті хлібобулочних виробів торгових точок - якісна дистрибуція;
У 2008 році проводилось вивчення побажань клієнтів підприємства - щодо якості продукції, якості обслуговування, асортименту, графіку поставок, маркетингової та рекламної стратегії та ін., побажань до підприємства
На підприємстві були розроблені наступні РОS матеріали:
1. Рекламні проспекти, що містять наступну інформацію:
- про підприємство: коротка історія, обсяги виробництва, кількість працюючих, важливість в господарському житті міста та області;
- про продукцію: фото, короткий опис смакових та якісних властивостей
- фірмові стелажі, плакати, Р.О.S. матеріали.
- фапрошення-до співпраці, адреса, телефони, контактна інформація
Для працівників підприємства були розроблений фірмовий одяг. Для водіїв уніформа - фірмовий одяг- з логотипами «Тернопільхлібпром», «Пані Паляниця». Для менеджерів з продажу- фірмовий стиль- біла .(світла) соро'чка з нашивкою «Тернопільхлібпром», чи «Пані паляниця», темні (чорні) брюки. Для продавців - фартушки з логотипом «Тернопільхлібпром», «Пані паляниця».
Також у 2009 році буде проводитись програма стимулювання збуту в торгових точках:
1. Ексклюзив
Ввести умову ексклюзивного продажу продукції підприємства, для чого розробити відповідний договір.
Торгова точка, що продає продукцію підприємства в ексклюзиві, тобто не купує в інших виробників:
- забезпечується стелажами „Пані Паляниця";
- продавцям - фірмовий одяг - фартушки;
- додаткова - бонусна продукція;
- участь в акціях та розіграшах, що проводить підприємство;
- спеціальні знижки для ексклюзивних клієнтів;
Щоденна довозка продукції протягом дня в термін 1-2 год. з моменту отримання замовлення.
Умови ексклюзиву:
щоденні замовлення не менше 10 видів продукції підприємства;
обсяг місячного продажу продукції - в межах планового обсягу;
замовлення кондитерських виробів;
відсутність в асортименті продукції інших виробників хлібобулочних виробів.
2. Для нової торгової точки, яка раніше не працювала з підприємством
- фартушки для продавців
- фірмовий стелаж;
- додаткова - бонусна продукція - для компенсації цінової різниці між продукцією конкурентів
- щоденна доводка продукції протягом дня в термін 1-2 год. з моменту отримання замовлення.
Участь в акціях та розіграшах, що проводить підприємство;
3. Стимулювання збуту торгових точках
Розробити програму заохочення продавців активніше пропонувати товари підприємства кінцевим покупцям:
- фірмовий одяг - фартушки;д
- додаткова - бонусна продукція;
- щоденна доводка продукції протягом дня в термін-1-2 год, з моменту отримання замовлення;
Участь в акціях, спеціально розроблених для продавців продукції підприємства «таємний покупець» та інше.
Також у 2009 році планується проводитись медійна рекламна діяльність
В медійній рекламній стратегії планують використовувати носії реклами, доступні наймасовішому слухачеві чи глядачеві області - Тернопільське радіо, місцеві новини на ТБ, популярні передачі місцевих новин на РМ-станціях тощо.
В рекламних роликах наголошувати на якості продукції, її натуральних складниках, корисність для здоров' я тощо. Прив'язувати покупців до брендового імені «Пані Паляниця»; «Тернопільхлібпром».
На підприємстві вже стала хороша традиція проводити благовинну та спонсорську діяльність. На підприємстві прагнуть виробити в покупців поважне ставлення до діяльності та продукції підприємства як до надійного та сильного виробника, що не тільки заробляє гроші, але й готове робити пожертви на благочинність.
Серед таких акцій можлива допомога безкоштовним хлібом чи продуктами бездомним, малозабезпеченим, тюрмам чи будинкам дитини, що не можуть собі дозволити або не роблять конкуренти.
ТзОВ «Тернопільхлібпром» проводить заходи для популяризації поваги та бережливого ставлення до хліба як основного продукту харчування як елемент ПР та рекламної стратегії підприємства
ТзОВ «Тернопільхлібпром» старається повернути повагу до хліба як основного продукту харчування, використовуючи народні прислів'я та приказки, традиційність хлібного промислу в Україні.
Для цього виготовлє плакати та стенди з традиційними «бережіть хліб-наше багатство», «Хліб-усьому голова», та подібними. гаслами, розмістивши їх у навчальних закладах, їдальнях підприємств, інститутах тощо. На таких плакатах обов'язкове розміщення великого логотипу «Тернопільхлібпром».
Серед спонсорських акцій можливе проведення серії навчальних заходів в інститутах, школах міста, з розповідями про хліб, його важливість для життя Людини, вироблення поважного та бережливого ставлення до хліба.
Також підприємство використовує додаткові сегменти ринку:
1.Навчальні заклади (дитячі садки, школи, інтернати та будинки дитини, коледжі, інститути та університети).
2.Робоче харчування (дешеві робочі їдальні підприємств та установ)
3. Заклади МОЗ (лікарні, поліклініки, санаторії та профілакторії, літні відпочинкові табори для дітей та підлітків)
4. Заклади примусового утримання (тюрми, інтернати, колонії для неповнолітніх)
5. Весілля, великі прийоми та святкування
Співпраця із їдальнями - банкетними залами, які можуть замовити хліб, калачі, торти у підприємства, без торгових націнок
Також працівники підприємства плідно працюють над виробництвом нових видів хлібопродуктів та нових товарів
- хліб, корисний для здоров'я - з підвищеним вмістом йоду, цинку, магнію та інших мікроелементів;
- хліб ароматизований - горіховий, шоколадний, апельсиновий; ін. види смаків;
- т. звані «заморожений» хліб,- призначений для тривалого зберігання; чіпси, снеки, сухарики, хлібці та інші фасовані продукти снекової групи хлібобулочні вироби для дітей-печиво, булочки та ін.
Проводиться розробка стратегії по роботі з іншими торговими марками як виробник, випуск продукції для інших торгових марок- сухарики, солоні палички, та ін..; випуск продукції для торгових мереж спеціальної форми або рецептури.
З наведених вище прикладів можна сміливо сказати, що маркетингова діяльність підприємства розвивається та кожного року додається новими ідеями, які втілюються та помітно збільшують обсяги продажу продукції.
3. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром» - це велике підприємство, що виникло вже багато років тому назад. Тому інновації вже встигли проникли в усі сфери діяльності підприємства.
Керівництво розуміє, що інноваційні процеси є першопричиною заміни застарілої продукції, розширення внутрішнього і зовнішнього ринку збуту та підвищення конкурентоспроможності, а основою інноваційної діяльності є освоєння нових видів продукції або методів її виробництва, доставки і реалізації.
Крім цього аналіз рівня рентабельності виробництва підприємств даної галузі показує, що найсуттєвіший вплив мають такі показники, як рівень наукомісткості й оновлення продукції на підприємстві.
В зв'язку з цим спецiалiсти постійно працюють над оновленням та розширенням асортименту, поліпшенням якості продукції. З минулого року на пiдприємствi розроблено рецептури та освоєно виробництво нових найменувань хлiбобулочних виробiв. Діяльність колективу спрямована на забезпечення доведення науково-технічних ідей, винаходів (новацій) до результату, придатного до практичного застосування на підприємстві.
В майбутньому планується використовувати сучасні науково-технічні розробки, що пропонуються для впровадження на підприємствах даної галузі.
Зокрема, запатентований спосіб модернізації хлібопекарної печі, що дозволяє з найменшими витратами і в найкоротший строк пристосувати піч для випікання житньо-пшеничного хліба за рахунок створення високотемпературної зони обжарювання на початковій стадії процесу та спосіб визначення вмісту цукру у напівфабрикатах та борошняних виробах, що дозволить, порівняно з існуючим методом у 4 рази скоротити термін визначення вмісту цукру.
На сьогоднішній день підприємство співпрацює з закордонними постачальниками з Німеччини, Швейцарії, Росії та Італії по закупівлі технічного обладнання.
Також підприємство співпрацює з різними підприємствами по випіканню хліба: ділиться своїм досвідом, та охоче переймає чужий. ТзОВ «Тернопільхлібпром» постійно приймає участь у різноманітних конференціях, присвячених хлібопеченню.
Отже, потрібно сказати, що в результаті аналізу виробничої діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром» було виявлено зростання ролі інновацій у підвищенні ефективності виробництва. Так, інновації впливають на більшість економічних показників, пов'язаних зі зниженням собівартості продукції: зростання обсягів виробництва, зниження матеріало-, енергомісткості та витрат на оплату праці.
4. Аналіз фінансово-економічного стану підприємства
Оцінка фінансового стану ТзОВ «Тернопільхлібпром» здійснена на основі звіту про фінансові результати за 12 місяців 2008 року (див. Додаток 4).
Таблиця 1
Показники |
Методика розрахунку показників |
2007 |
2008 |
Зміни |
|
абсолютні |
відносні, |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. Загальна вартість активів (майна). |
Підсумок балансу (р.280) |
15392,7 |
18554,2 |
3161,5 |
20,5 |
2. Вартість необоротних (довгострокових, постійних) активів. |
Розділ І активу балансу (р.080) |
11760,8 |
11722,9 |
-37,9 |
0,3 |
3. Вартість оборотних (мобільних) активів. |
Підсумок р.ІІ і ІІІ активу балансу (р.260+р.270) |
3631,9 |
6831,3 |
3199,4 |
88 |
4. Дебіторська заборгованість. |
Підсумок р.150-210 розд. ІІ активу балансу. |
1598,3 |
4572,3 |
2974 |
186,1 |
5. Власний капітал. |
Розділ І пасиву балансу (р.380) |
12658,2 |
11797,6 |
-860,6 |
-6,8 |
6. Залучений капітал. |
Підсумок (р.430, 480, 620, 630) розділів ІІ - V пасиву балансу. |
2734,5 |
6756,6 |
4022,1 |
147 |
7. Фондоозброєність: |
|
||||
- (за оплатою праці) |
ф.1 (р.030):ф.2(р.240) |
2,0 |
2,0 |
0 |
0 |
- середньооблікового працівника |
ф.1 (р.030):ф.5 (середньооблікова чисельність працівників) |
10,88 |
11,65 |
0,77 |
7 |
8. Вартість основних засобів: |
|
||||
- первісна |
ф.1, р.031 |
5077,0 |
5740 |
663 |
13 |
- залишкова |
ф.1, р.030 |
4266,6 |
4153.5 |
-113.1 |
-2,7 |
9. Коефіцієнт зносу основних засобів. |
ф.1, р.032 / ф.1, р.031 |
0,16 |
0,28 |
0,12 |
75 |
10. Матеріаломісткість господарської діяльності. |
ф.2 (р.230:р.280) |
0,7 |
0,6 |
-0,1 |
-14,3 |
11. Трудомісткість господарської діяльності. |
ф.2 (р.240 + р.250) : (р.035) |
0,16 |
0,21 |
0,06 |
31,25 |
12. Фондомісткість господарської діяльності. |
ф.2 (р.260:р.280) |
0,03 |
0,03 |
0 |
0 |
Продовження Таблиці 1 |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
13. Матеріаловіддача. |
ф.2 (р.280:р.230) |
1,42 |
1,69 |
0,28 |
19 |
14. Коефіцієнт співвідношення: |
|
||||
- необоротних і оборотних активів. |
ф.1 (р.080):(р.260+р.270) |
2,0 |
1,7 |
0,3 |
-15 |
- оборотних і необоротних активів. |
ф.1 (р.260+р.270):(р.080) |
0,5 |
0,6 |
0,1 |
20 |
15. Середньооблікова чисельність працівників. |
ф.5 (середньооблікова чисельність працівників) |
392 |
372 |
-20 |
5,1 |
Згідно даних. наведених в табл. 1 загальна вартість активів підприємства на кінець 2008 року склала 18554,2 тис. грн. В порівнянні з 2007 роком вона збільшилась на 3161,5 тис. грн. або 20,5%. . Це свідчить про те, що підприємство розвивається і має порівняно стабільний фінансовий стан.
Вартість необоротних активів у 2008 році в порівняння з 2007 роком зменшилась на 37,9 тис. грн., або на 0,3 % ; оборотних навпаки зросла на 3199,4тис. грн. або 88%.
Дебіторська заборгованість за аналізований період збільшилась на 2974 тис. грн., або на 186,1 %, це є негативний показник, який свідчить про не виважену політику керівництва підприємства щодо дебіторів.
Власний капітал підприємства зменшився на 860,6 тис. грн., або на 6,8 %, внаслідок чого виникла потреба в залучені додаткового запозиченого капіталу, сума якого збільшилась на 4022,1 тис. грн., або 147 %.
Вартість основних засобів збільшилась на 663 тис. грн., або на 12 %, проте коефіцієнт зносу основних засобів свідчить, що основні засоби підприємства зношені на 75 % (2008р) і потребують більш інтенсивного оновлення.
Матеріаломісткість господарської діяльності є досить високою 0,6 (2008р.), а трудомісткість низькою 0,21 (2008р.). Це обумовлено специфікою продукції, яка випускається.
Коефіцієнти співвідношення необоротних і оборотних активів та оборотних і необоротних активів свідчать, що підприємство займається виробничою діяльністю , що характерно для всіх виробничих підприємств.
Для того, щоб проаналізувати ліквідність підприємства розглянемо таблицю 2.
Таблиця 2
Оцінка ліквідності ТзОВ «Тернопільхлібпром»
Показники |
Норматив |
Формула розрахунку |
2007 |
2008 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1. Загальний коефіцієнт покриття (платоспроможності) |
>1 |
ф.1 (сума р.260-270):(р.620) |
1,33 |
1,07 |
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності. |
>0,5 |
ф.1 (сума р.150-250):(р.620) |
0,9 |
0,7 |
3. Коефіцієнт незалежності (забезпеченої) ліквідності. |
>0,5 |
ф.1 (сума р.130-150 + 230,240):(р.620) |
0,17 |
0,03 |
4.Коефіцієнт абсолютної ліквідності. |
>0,2 |
ф.1 (сума р.220-240):(р.620) |
- |
- |
5.Частка оборотних активів в загальній сумі активів. |
за планом |
ф.1 (р.260):(р.280) |
0,24 |
0,37 |
6.Частка виробничих запасів в оборотних активах. |
>0,5 |
ф.1 (сума р.100-120):(р.260) |
0,04 |
0,3 |
Загальний коефіцієнт покриття на протязі аналізованого періоду має тенденцію до зменшення, що свідчить про недостатність обігових коштів.
Коефіцієнт швидкої ліквідності становить: у 2007р 0,9; у 2008р. 0,7.
На протязі аналізованого періоду він становив нормативне значення (> 0,5). Цей коефіцієнт свідчить про те скільки одиниць найбільш ліквідних активів припадає на одиницю термінових боргів.
Частина оборотних активів в загальній сумі активів та частина виробничих запасів в оборотних активах на протязі аналізованого періоду значно збільшується.
В загальному можна зробити висновок, що підприємство в аналізованому періоді мало ліквідний баланс.
За даними таблиці 3 проведемо аналіз ділової активності підприємства.
Таблиця 3
Оцінка ділової активності ТзОВ « Тернопільхлібпорм»
Показники |
Формула розрахунку |
2007 |
2008 |
Зміни |
|
Абсолютні 4-3 |
відносні, % |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
ф.2 (р.010) |
21599,4 |
16028,2 |
-5571,2 |
-25,8 |
2. Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
ф.2 (р.035) |
18330,3 |
13049,4 |
-5280,9 |
-28,8 |
3. Фактичні обсяги виробництва продукції (робіт, послуг) |
ф.2 (р.280) |
12639,2 |
13552,7 |
913,5 |
7,2 |
4. Валовий фінансовий результат від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). |
|||||
- прибуток |
ф.2 (р.050) |
3994,1 |
3736,9 |
- 257,2 |
- 6,4 |
- збиток |
ф.2 (р.055) |
||||
Продовження Таблиці 3 |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
5. Чистий фінансовий результат: |
|||||
- прибуток |
ф.2 (р.220) |
304,8 |
159,6 |
- 115,2 |
- 47,6 |
- збиток |
ф.2 (р.225) |
||||
6. Продуктивність праці (по оплаті праці). |
ф.2 (р.035):(р.240) |
8,6 |
6,4 |
- 2,2 |
-25,6 |
7. Фонд оплати праці. |
|||||
- річний |
ф.2(р.240) |
2126,4 |
2064,6 |
- 61,8 |
- 2,9 |
- місячний |
ф.2(р.240):12 |
177,2 |
172,05 |
-- 5,15 |
- 2,9 |
8. Фондовіддача. |
ф.2(р.035):ф.1(р.030) |
4,3 |
3,2 |
-1,1 |
- 25,6 |
9. Коефіцієнт оборотності оборотних активів. |
ф.2(р.035):ф.1(р.260) |
5,0 |
1,95 |
- 3,05 |
- 61 |
10. Тривалість обороту оборотних активів. |
365:Коеф.оборотності оборотних активів |
72,3 |
187,2 |
114,9 |
158,9 |
11. Коефіцієнт оборотності власного капіталу. |
ф.2(р.035):ф.1(р.380 ) |
1,4 |
1,1 |
- 0,3 |
- 21,4 |
12. Тривалість обороту власного капіталу. |
365:Коефіцієнт оборотності власного капіталу |
252,07 |
331,8 |
79,7 |
31,6 |
З наведених даних бачимо, що дохід від реалізації продукції підприємства зменшився у 2008 р. порівняно з 2007 р. на 5571,2 тис. грн., або 25,8 %. Чистий дохід також зменшився на 28,8 %. Фактичні обсяги виробництва продукції збільшились на 913,5тис. грн., або 7,2 %.
Чистий прибуток підприємства за аналізований період зменшився на 47,6%. Продуктивність праці на підприємстві зменшилась на 25,6%. Фонд оплати праці зменшився на 2,9 %.
За даними таблиці 4 проведемо аналіз рівня ефективності господарської діяльності ТзОВ «Тернопільхлібпром».
Таблиця 4
Оцінка рівня ефективності господарської діяльності ТзОВ «Тернопільхлібпром».
Показники |
Формула розрахунку |
2007 |
2008 |
Зміни |
|
Абсолютні 4-3 |
відносні, % |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. Рентабельність (прибутковість) виробничих витрат. |
ф.2 (р.050 або 055) : (р.040) * 100 |
28,86 |
38,97 |
х |
- 35 |
2. Рентабельність (прибутковість) господарської діяльності. |
ф.2 (р.170 або 175+р.200-205) : (сума р.040, 070, 080, 090, 140, 150, 160, 205) * 100 |
2,5 |
0,8 |
х |
- 68 |
3. Рентабельність (прибутковість) підприємства. |
ф.2 (р.220 або 225):(сума р.040,070,080,090,140,150,160,205)*100 |
1,7 |
1,2 |
х |
29,4 |
4. Чиста рентабельність (прибутковість) виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). |
ф.2 (р.220 або 225) : (р.035)*100 |
1,67 |
1,2 |
х |
- 28,1 |
5. Рентабельність активів. |
ф.2 (р.220 або 225) : (р.280)*100 |
2,4 |
1,7 |
х |
- 29,2 |
6. Коефіцієнт окупності виробничих витрат. |
ф.2 (р.035) : (р.040) |
1,28 |
1,39 |
х |
х |
7. Адміністративні витрати на 1 грн. собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг). |
ф.2 (р.070) : (р.040) |
0,04 |
0,10 |
0,06 |
60 |
8. Коефіцієнт окупності активів. |
ф.2(р.035) : ф.1 (р.280 гр.3+гр.4) |
0,62 |
0,34 |
х |
х |
Рентабельність господарської діяльності підприємства зменшилась на 35% в основному за рахунок збільшення адміністративних витрат на 1 грн. собівартості реалізованої продукції на 0,06 тис. грн.. або 60 %.
Висновок
Пройшовши практику на ТзОВ «Тернопільхлібпром» закріпила та
поглибила знання з фінансів, права, маркетингу, обліку та аудиту, міжнародної економіки у сфері зовнішньоекономічної діяльності на підприємстві.
Під час проходження практики засвоїла практичні навики у
здійсненні аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємства, аналізу імпортно-експортних операцій, взаємовідносинами між партнерами, споживачами, посередниками та постачальниками.
В ході роботи я вивчала основні види документів та їх застосування
у зовнішньоекономічній та іншій діяльності підприємства. Також я ознайомилась з організаційно-виробничою структурою підприємства, їх функціями та взаємовідносинами.
При проходженні практики користувалася плановою та звітною документацією підприємства, що дали змогу оцінити ситуацію на підприємстві. Негативні тенденції спаду, порівняно з аналогічним періодом минулого року мають системний постійний характер, причиною якого є значне технічне і технологічне відставання підприємства від сучасних ринкових вимог. Фізичний та моральний знос підприємства не дає можливості витримувати конкурентну боротьбу по якісних показниках продукції і відповідно приводить до втрати частини ринку. Іншим фактором погіршення фінансових результатів діяльності є постійне зростання цін на сировину, паливо та енергетичні ресурси. Підняття цін на продукцію в грудні 2007р. на 12% та в лютому 2008р. на 11% не в повній мірі компенсувало вказані втрати. До подальшого збільшення цін на хлібобулочні вироби ми відносимося з обережністю тому, що як показує аналіз минулих періодів це призводить до спаду попиту на продукцію підприємства і втрати частини ринку.
Наведені проблеми фінансово-господарської діяльності вирішуються шляхом проведення технічної реконструкції виробництва, яка здійснюється підприємством на даний час та низкою маркетингових заходів, направлених на презентацію продукції (в т.ч. в засобах інформації).
На даний момент ТзОВ «Тернопільхлібпром» працює у напрямку зменшення витрат на сировину та матеріали, шукаючи таким чином ринки аналогічної сировини за кордоном з метою імпорту. Також проводяться роботи по заохоченню закордонних виробників та роздрібних торговців для збуту продукції на експорт.
На підприємстві розвинута маркетингова програма, яка спрямована на збільшення обсягів продажу продукції. Велику увагу було приділено дослідженням продукції підприємства серед торгових точок, обсягу покриття торгових точок підприємством кількісна дистрибуція, присутності продукції підприємства в асортименті хлібобулочних виробів торгових точок - якісна дистрибуція. В ході практики мені довелось приймати участь у вирішенні маркетингових питань, а саме у аналізі ринку хлібобулочних виробів на створення нової упаковки, яка незабаром зявиться на прилавках магазинів.
Підвищення економічної ефективності і конкурентоспроможності можна досягнути замінивши деяке фізично застаріле обладнання, що допоможе підвищити ефективність роботи, усунути простої обладнання із технічних причин, вести технологічний роцесс безперервно і максимально використовувати технічну потужність цеху.
Крім того для покращення результатів діяльності в найближчий час потрібним є:
- розширення зовнішньоекономічної діяльності;
- використання різноманітних методів стимулювання праці;
- поліпшення якості робочої сили;
- зниження простоїв обладнання;
- залучення персоналу в процес управління;
- впровадження заходів для покращенню організації праці,
- раціоналізація робочих місць;
- проведення робіт по дослідженню та розширенню ринків збуту.
Також потрібно безперервно здійснювати роботу по полiпшення якостi продукцiї, що виробляється, розширення асортименту, зниження собiвартостi то пошуки додаткових ринкiв збуту.
Що стосується інновацій, то для активізації інноваційної діяльності необхідно здійснювати широкий комплекс заходів, важливе місце серед яких займає виявлення внутрішніх резервів.
Отже після проходження виробничої практики і проаналізувавши всю ситуацію, з впевненістю можу відзначити, ТзОВ «Тернопільхлібпром» є підприємство, що динамічно розвивається. Попри негативні зовнішні фактори, які впливають на роботу товариство, ТзОВ «Тернопільхлібпром» шукає способи та проводить кропітку роботу по виправленню ситуації.
Додаток 1
Асортимент продукції на ТзОВ «Тернопільхлібпром»
Назва товару |
Вага |
Ціна |
1 |
2 |
3 |
Хліб Терноп. Особливий подовий |
0,570 кг. |
1,95 грн. |
Хліб Терноп. Особливий подовий (в плівці) |
0,570 кг. |
2,07 грн. |
Хліб Терноп. Особливий подовий (наріз. в кулькỳ) |
0,570 кг. |
2,19 грн. |
Хліб Орільський |
0,590 кг. |
1,95 грн. |
Хліб Орільський (в плівці) |
0,590 кг. |
2,07 грн. |
Хліб Білий формовий в/г |
0,550 кг. |
2,05 грн. |
Хліб Білий формовий в/г (в плівці) |
0,550 кг. |
2,17 грн. |
Паляниця Тернопільська (в плівці) |
0,940 кг. |
3,85 грн. |
Хліб Запашний подовий (в плівці) |
0,900 кг. |
3,60 грн. |
Хліб Колосок (в плівці) |
0,700 кг. |
3,10 грн. |
Хліб Подільський подовий |
0,800 кг. |
2,20 грн. |
Хліб Подільський подовий (в плівці) |
0,800 кг. |
2,32 грн. |
Хліб Подільський подовий (1/2) (наріз. в плівці) |
0,400 кг. |
1,28 грн. |
Хліб Подільський подовий (наріз. в плівці) |
0,800 кг. |
2,44 грн. |
Хліб Аромат формовий (наріз. в кулькỳ) |
0,500 кг. |
2,32 грн. |
Хліб Аромат формовий (в плівці) |
0,500 кг. |
2,20 грн. |
Хліб Аромат формовий |
0,500 кг. |
2,08 грн. |
Хліб Козацький Подовий |
0,750 кг. |
2,30 грн. |
Хліб Козацький подовий (в плівці) |
0,750 кг. |
2,42 грн. |
Хліб Пряний формовий (в плівці) |
0,800 кг. |
2,92 грн. |
Хліб Пряний формовий |
0,800 кг. |
2,80 грн. |
Хліб Селянський подовий (1/2) (наріз. в плівці) |
0,750 кг. |
2,33 грн. |
Хліб Селянський подовий |
1,500 кг. |
4,37 грн. |
Хліб Селянський подовий (в плівці) |
1,000 кг. |
3,12 грн. |
Хліб Селянський подовий (1/2) (наріз. в плівці) |
0,500 кг. |
1,68 грн. |
Хліб Селянський подовий |
1,000 кг. |
3,00 грн. |
Хліб Подільський Покращений Формовий (в плівці) |
0,750 кг. |
2,32 грн. |
Хліб Подільський Покращений Формовий |
0,750 кг. |
2,20 грн. |
Хліб Карельський подовий (в плівці) |
0,500 кг. |
2,60 грн. |
Хліб пшенично-житній ПІСНИЙ |
0,750 кг. |
2,00 грн. |
Хліб пшенично-житній ПІСНИЙ (в плівці) |
0,750 кг. |
2,33 грн. |
Хліб пшенично-житній ПІСНИЙ (наріз. в кулькỳ) |
0,750 кг. |
2,46 грн. |
Батон Подільський в/г |
0,400 кг. |
1,80 грн. |
Батон Подільський в/г (в плівці) |
0,400 кг. |
2,04 грн. |
Батон Подільський в/г (наріз. в кулькỳ) |
0,400 кг. |
1,92 грн. |
Батон Стрілецький в/г |
0,400 кг. |
1,90 грн. |
Батон Стрілецький в/г (в плівці) |
0,400 кг. |
2,02 грн. |
Продовження Додатку 1 |
||
1 |
2 |
3 |
Багети в/г (наріз. в кулькỳ) |
0,300 кг. |
1,75 грн. |
Рогалик Туристичний в/г |
0,150 кг. |
1,00 грн. |
Рогалик Туристичний в/г (в плівці) |
0,150 кг. |
1,05 грн. |
Булочка Студенська в/г (в плівці) |
0,070 кг. |
0,50 грн. |
Булочка Студенська в/г |
0,070 кг. |
0,47 грн. |
Сайка Галицька в/г (в плівці) |
0,200 кг. |
1,05 грн. |
Сайка Галицька в/г |
0,200 кг. |
1,00 грн. |
Батон "Нива" в/г |
0,500 кг. |
2,00 грн. |
Батон "Нива" в/г ( в кулькỳ) |
0,500 кг. |
2,33 грн. |
Батон "Нива" в/г (наріз. в кулькỳ) |
0,500 кг. |
2,46 грн. |
Булочка Веснянка в/г |
0,100 кг. |
0,95 грн. |
Булочка Веснянка в/г (в плівці) |
0,100 кг. |
1,00 грн. |
Булочка Підковка в/г |
0,100 кг. |
0,95 грн. |
Булочка Підковка в/г (в плівці) |
0,100 кг. |
1,00 грн. |
Ріжок з повидлом в/г |
0,150 кг. |
1,40 грн. |
Ріжок з повидлом в/г (в плівці) |
0,150 кг. |
1,45 грн. |
Здоба з повидлом в/г |
0,070 кг. |
0,75 грн. |
Здоба з повидлом в/г (в плівці) |
0,070 кг. |
0,80 грн. |
Булка Дніпропетровська |
0,500 кг. |
3,71 грн. |
Булка Дніпропетровська (в плівці) |
0,500 кг. |
3,83 грн. |
Калач Святковий в/г |
0,400 кг. |
3,62 грн. |
Калач Святковий в/г |
0,750 кг. |
6,60 грн. |
Калач Святковий в/г (в плівці) |
0,400 кг. |
3,62 грн. |
Калач Віночок в/г |
0,300 кг. |
2,52 грн. |
Калач Віночок в/г (в плівці) |
0,300 кг. |
2,52 грн. |
Калач Український вінок в/г |
1,500 кг. |
25,00 грн. |
Калач Український вінок в/г |
1,300 кг. |
17,27 грн. |
Калач Український вінок в/г |
1,000 кг. |
16,50 грн. |
Коровай Святковий в/г |
3,000 кг. |
90,50 грн. |
Коровай Святковий в/г |
2,000 кг. |
67,50 грн. |
Булочка Веселка в/г (в плівці) |
0,350 кг. |
2,75 грн. |
Хлібчик з Висівками формовий (в плівці) |
0,230 кг. |
1,17 грн. |
Панірувальні сухарі |
0,250 кг. |
1,50 грн. |
Хліб Цибульковий формовий |
0,300 кг. |
1,61 грн. |
Рогалик сирний |
0,100 кг. |
1,00 грн. |
Рогалик сирний (в плівці) |
0,100 кг. |
1,05 грн. |
Заготівки для піци (в плівці) |
0,100 кг. |
1,00 грн. |
Заготівки для піци (в плівці) |
0,200 кг. |
2,00 грн. |
Додаток 2.
Схема організаційної структури на ТзОВ «Тернопільхлібпром»
Додаток 3.
Схема виробничої структури ТзОВ «Тернопільхлібпром»