У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тематичний аналіз Розглянуто та схвалено

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-30

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

МІНІСТЕРСТВО   ОСВІТИ  І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ  УКРАЇНИ

ГОРЛІВСЬКИЙ  ТЕХНІКУМ  ДОНЕЦЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

                                                         

ЛЕКЦІЯ № 6

з теми: «Інтегрування трансцендентних функцій.»

Модуль КЗН-02. ПР.О.03.07 Невизначений інтеграл.

Дисципліна: «Математичний аналіз»

Розглянуто та схвалено                                                         

на засіданні циклової                                                             

комісії інформаційних технологій та прикладної математики.                                         

Протокол № ____ від _______20__ р.

Голова циклової

комісії ПМ                   Велікодна О. В.  

Розробив викладач

Велікодна О. В.  

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

Дата:                                                                                                        курс: ІІI

Викладач:  Велікодна Ольга Володимирівна.   

Тема:   Інтегрування трансцендентних функцій.

Мета:

  •  Дидактична: навчитися обчислювати первісну, володіти методами інтегрування, знаходити  первісну раціональних функцій, трансцендентних та ірраціональних функцій.  
  •  Виховна: виховувати професійно спрямовану особистість, здатну чітко та логічно висловлювати та доводити свої думки.
  •  Методична:  вдосконалювати методику проведення лекції з використанням методики пошукової технології.

Тип:  лекція  

Вид: лекція – дослідження.

Методи та форми проведення заняття: словесні, наглядні, проблемно – пошукові.

Науково-методичне забезпечення:    

  1.   Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
  2.  Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по  математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
  3.  Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
  4.  Марон А. И. Дифференциальное и интегральное исчисление функции одной переменной  в примерах и задачах. – М.: Наука, 1973.

Між предметні зв’язки: 

  •  Дисципліни, що забезпечують: елементарна математика
  •  Дисципліни, що забезпечуються: лінійна алгебра та аналітична геометрія, дискретна математика, диференціальні  рівняння, рівняння математичної фізики, чисельні методи, методи оптимізації, теорія функцій комплексної змінної.

Обладнання: зошити, ручки, крейда, дошка.

ХІД ЗАНЯТТЯ    

  1.  Організаційна частина:
  2.   відсутні;
  3.  підготовка до заняття;
  4.  перевірка д/з.
  5.  Актуалізація опорних знань: визначення трансцендентних функцій, їх види та властивості, таблиця інтегралів, методи інтегрування.
  6.  Вивчення нового матеріалу:
  •  Тема лекції: Інтегрування трансцендентних функцій. 
  •  Мотивація вивчення матеріалу: вивчити основний математичний апарат – невизначений інтеграл, що дає змогу розв’язувати прикладні задачі в різних галузях науки та техніки.
  •  План вивчення нового матеріалу: надається в конспекті лекції.
  1.  Виклад нового матеріалу. Конспект лекції надається.
  2.  Закріплення нового матеріалу.
  3.  Підсумки заняття.
  4.  Домашнє завдання:

Конспект лекції № 6.

Тема: «Інтегрування трансцендентних функцій.»

План лекції № 6.

  1.  Інтеграли виду .
  2.  Інтеграли виду .
  3.  Інтеграли виду .

  1.  Інтеграли виду  зводиться підстановкою  до інтегралу від раціональної функції. Користуючись формулами універсальної підстановки, маємо: , . Тоді маємо: . Підставляючи отримані вирази в даний інтеграл, маємо:                                       = , тобто отримали інтеграл від раціональної функції.  Також при обчисленні інтегралів типу  часто доцільно використовувати підстановки . В деяких випадках інтегрування за допомогою цих підстановок надає можливість проводити менше обчислень, ніж при використанні універсальних підстановок.
  2.   Інтеграли виду  обчислюються в залежності від ступенів n та m. Розглянемо можливі випадки.
    •  n та m – раціональні числа. Тоді підстановкою чи  інтеграл  зводиться до виду інтеграла від диференційного біному. Дійсно, якщо , то . Тоді .
    •  якщо  n та m – цілі числа, причому n – парне, m – непарне, то вводимо заміну  та використовуємо основну тригонометричну тотожність . Дійсно, маємо = . Таким чином, отримали інтеграл від раціональної функції.
    •  якщо  n та m – цілі числа, причому n – непарне, m –парне, то вводимо заміну  та використовуємо основну тригонометричну тотожність . Дійсно, маємо = . Таким чином, отримали інтеграл від раціональної функції.
    •  якщо  n та m – цілі числа, причому n – непарне, m –непарне, тобто n = 2k + 1,  m = 2l + 1, то вводимо заміну  . Дійсно, = Таким чином, отримали інтеграл від раціональної функції(k та l можуть бути від’ємними).
    •  якщо  n та m – цілі числа, причому n –парне, m –парне, тобто n = 2k,  m = 2l, то вводимо заміну  чи заміну , та користуємось формулами зниження ступеня: , . При цьому отримаємо інтеграл того ж типу, але від функцій нижчого ступеня.

  1.   Інтеграли виду  обчислюються, якщо їх підінтегральні вирази спростити за формулами: ;    ;    .

Універсальна тригонометрична підстановка

Розглянемо деякі випадки знаходження інтеграла від тригонометричних функцій. Функцію із змінними і , над якими виконуються раціональні дії (додавання, віднімання, множення і ділення) прийнято позначати , де  – знак раціональної функції.

Обчислення невизначених інтегралів типу  зводиться до обчислення інтегралів від раціональної функції підстановкою , яка називається  універсальною.

Дійсно.

Тому

де  - раціональна функція від . Звичайно, цей спосіб досить громіздкий, зате він завжди приводить до результату.

На практиці застосовують і інші, більш прості підстановки, залежно від властивостей (і вигляду) підінтегральної функції. Зокрема, зручні наступні правила:

1) якщо функція  непарна відносно , тобто ,  то підстановку раціоналізує інтеграл;

2) якщо функція  непарна відносно , тобто , то виконується підстановка ;

3) якщо функція  парна відносно і , тобто , то інтеграл раціоналізується підстановкою . Така ж підстановка застосовується, якщо інтеграл має вигляд .

Приклад 1.  Знайти інтеграл

m Зробимо універсальну підстановку . Тоді, . Отже.  l  

Приклад 2.  Знайти інтеграл  .

m Оскільки

, то вважаємо . Звідси

,        і  .

Тому.l

Інтеграли виду

Для знаходження таких інтегралів використовуються наступні прийоми:

1) підстановка , якщо  – ціле додатне непарне число;

2) підстановка , якщо  – ціле додатне непарне число;

3) формули пониження порядку:    , якщо  і  - цілі невід’ємні парні числа;

4) підстановка , якщо є парне від’ємне ціле число.

Приклад 3. Знайти інтеграл .

m Застосуємо підстановку . Тоді  ,  і

. l                                                      

Приклад 4. Знайти інтеграл .

m 

.l

Приклад 5.   Знайти інтеграл .

m Тут . Позначимо . Тоді  ,   і

. l                                       

Використання тригонометричних перетворень

Інтеграли типу , ,   обчислюються за допомогою відомих тригонометричних формул:

,

,

.

Приклад 6.   Знайти інтеграл  .

m  .




1.  Инфляция и ее виды
2. Домострой - енциклопедія родинного життя, домашніх звичаїв, традицій російського господарювання
3. на тему- Экономическое обоснования открытия специализированной закусочной на 35 мест План- ВВ
4. Статья 21 Статус Верховной Рады Автономной Республики Крым
5. Анализ финансового состояния УП минский хладокомбинат 1
6. Виконання відкритих електропроводок на ізолюючих опорах.html
7. Ф Золотой век наступит через 50 лет
8. Дион Селин (Celine Dion)
9. Тема Учет дебиторской задолженности Учет с разными дебиторами
10. Боитесь ли вы темноты в незнакомой обстановке Можете ли вы сказать про себя что вы по