Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА Мистецтво педагогічного спілкування МЕТА ознайомити студентів зі шляхами оволодіння мистецтвом

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

ТЕМА   Мистецтво педагогічного спілкування

МЕТА   ознайомити студентів зі шляхами оволодіння мистецтвом педагогічного спілкування, стилями педагогічного спілкування, як складного, багатопланового процесу встановлення контактів між людьми; дати поняття про процес взаємодії особистостей, процес обміну інформацією, відношення людей один до одного, взаємовплив людей один на одного, процес їх співпереживання і взаєморозуміння;    

мобілізувати студентів до навчання, розвивати увагу, уяву, пам'ять, мислення та мислительні процеси, навички зв’язного мовлення;

виховувати бажання вчитися, інтерес до знань, віру у власні сили, усвідомлення необхідності у набутті міцних знань

ТИП ЗАНЯТТЯ   комбіноване  

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ  лекція

МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ЗВ'ЯЗКИ  педагогіка, фахові методики початкового навчання  

В  РЕЗУЛЬТАТІ  ПРОВЕДЕННЯ  ЗАНЯТТЯ СТУДЕНТ  ПОВИНЕН:

ЗНАТИ   шляхи оволодіння мистецтвом педагогічного спілкування, поняття «стиль», «стиль спілкування», суть професійного спілкування, як складного, багатопланового процесу встановлення контактів між людьми, поняття про процес взаємодії особистостей, процес обміну інформацією, відношення людей один до одного, взаємовплив людей один на одного, процес їх співпереживання і взаєморозуміння, технологію вирішення конфлікту;

ВМІТИ  користуватися шляхами оволодіння мистецтвом педагогічного спілкування, культурно спілкуватися, долати труднощі в організації педагогічної взаємодії, уникати конфліктів у педагогічній взаємодії;

КОМПЕТЕНЦІЇ, які необхідно сформувати: пізнавально-інтелектуальну, комунікативну, творчу

ПЕРЕЛІК НАОЧНИХ ПОСІБНИКІВ ТА ТЗН  ПК, телевізор, візуальний супровід у вигляді презентації, картки із завданнями

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна література

1. Фіцула М.М. Вступ до педагогічної професії : Навч. посібник для студ. вищ. пед. закладів освіти. / М.М. Фіцула. – 2-е вид. – Тернопіль: "Навчальна книга – Богдан", 2003. – 136 с. Ч421.4 Ф66

2. Основні засади розвитку вищої освіти України в контексті Болонського процесу (документи і матеріали 2003–2004 рр.) / За ред. В.Г. Кременя; Авт. кол.: М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук та ін. – К.; Тернопіль: Вид-во ТДПУ, 2004. – 147 с.; (www. tspu.edu. ua).

Додаткова література

1. Драйден Г., Джаннет В. Революция в обучении: Пер. с англ. – М.: ООО "ПАРВИНЕ", 2003. – 672 с.

2. Журавський В.С., Згуровський М.З. Болонський процес: головні принципи входження в Європейський простір вищої освіти. – К.: ІВЦ "Вид-во "Політехніка"", 2003. – 200 с.

№ 812. (www: mon.gov.ua)

ЗАВДАННЯ НА САМОСТІЙНУ РОБОТУ законспектувати і вивчити «Мистецтво педагогічного спілкування»

ФОРМИ І МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ індивідуальне опитування, усне, письмове опитування. 

Хід заняття

Хід заняття

І Організація початку заняття

ІІ Актуалізація опорних знань

ІІІ Ознайомлення з новим матеріалом

План:

  1.  Найпоширеніші причини виникнення педагогічних конфліктів у взаємодії.
  2.  Основні стадії динаміки конфлікту.
  3.  Поведінка вчителя у конфліктній ситуації.

ІV Виконання практичних завдань

V Заключна частина заняття

  1.  Рефлексія
  2.  Завдання на с. р.

Володіння технологією спілкування допомагає педагогу організувати правильну поведінку у конкретній ситуації. Неправильний педагогічний вплив або неправильна форма спілкування, вибрана для взаємодії, тобто “технологічна” непідготовленість до спілкування, може привести до конфлікту між учителем і учнем.

До найпоширеніших причин виникнення педагогічних конфліктів у взаємодії «вчитель — учень», «вчитель — учні» належать:

·        нездатність учителя прогнозувати на уроці поведінку учнів. Несподіваність їх вчинків часто порушує запланований перебіг уроку, викликає в учителя роздратування та прагнення будь-якими засобами подолати конфлікт. А обмеженість інформації про причини того, що трапилось, ускладнює вибір оптимальної поведінки, засобів впливу на клас;

·        намагання вчителя будь-якими засобами зберегти свій соціальний статус за рахунок зниження статусу учня. Вчитель вживає вирази низького стилю («розвісив вуха», «роззявив рота», «вештаєшся», «Що ти верзеш?»). Це порушує принципи взаємодії, доводить ситуацію до конфлікту;

·        оцінювання вчителем не окремого вчинку учня, а його особистості («роззява», «дурень», «нахаба»). Це визначає ставлення до учня інших вчителів та свідків (особливо у поч. школі);

·        суб’єктивізм учителя у сприйнятті вчинку учня, недостатня інформованість про його мотиви;

·        намагання суворо покарати учня, мотивуючи це тим, що зайва суворість не завадить;

·        невміння спрогнозувати наслідки необ’єктивного оцінювання вчинків дітей;

·        нездатність до самоконтролю (роздратованість, брутальність, знервованість, нетактовність, грубість, мстивість, самовдоволеність, безпорадність та ін.). Конфліктують з учнями вчителі з негнучким мисленням, стереотипністю оцінок, шаблонним підходом до їх запитів та інтересів, нездатністю оцінювати об’єктивність вимог до учнів. Особливо небезпечні їх недовіра і підозра. Свою прискіпливість до учнів вони вважають вимогливістю, а вимогливість до себе з боку учнів сприймають як посягання на авторитет;

·        брак педагогічних здібностей;

·        незадовільна організація роботи у педагогічному колективі;

·        застосування покарання без урахування позиції учнів.

Кожна помилка вчителя при вирішенні конфліктів травмує учнів, вселяє недовіру до нього, порушує систему взаємин між учителем і учнями. У педагога виникає глибокий стресовий стан, незадоволення своєю працею, нездорове усвідомлення залежності професійного самопочуття від поведінки учнів.

Керівники шкіл часто звинувачують вчителя у виникненні конфліктів, а вчитель свою провину визнає рідко. Найчастіше вони трапляються в учителів, які цікавляться лише рівнем засвоєння предмета.

Ситуація на уроці доходить до конфлікту, як правило, із невстигаючим учнем. Тому в інтересах вчителя виявляти до них особливу увагу, своєчасно надаючи їм допомогу.

Буває, що конфлікт виникає внаслідок покарання за недисциплінованість на уроці поганими оцінками з предмета. Це не тільки консервує особистий конфлікт, а знижує зацікавленість в учня до предмета. Немало конфліктів спричинює низький рівень педагогічного спілкування вчителів, які не можуть своєчасно зупинитися, уникнути різких слів, негативних узагальнень та перебільшень («Від тебе ніколи не почуєш нічого розумного», «Ти завжди брешеш», «Таких, як ти, і у в’язницю не беруть» тощо), загрозливих оборотів у якості попереджень («Дивіться ж мені, щоб зробили...», «Спробуйте мені тільки не...». Це ображає вихованців, підриває довіру до здатності педагога бути справедливим.

Виділяють і негативні стереотипи педагогічної поведінки, що породжують незадоволення учнів вчителями, стимулюють розвиток конфліктів: емоційні спалахи, дратівливість через дрібниці; безпідставні дії; використання дитячих методів дисциплінування, відкритий розподіл учнів за симпатіями; залякування, вимоги у формі погроз; надмірна фіксація уваги на недоліках учнів; привселюдні образи; втручання у світ особистісних стосунків хлопців і дівчат; негативна оцінка інших вчителів при учнях тощо.

Динаміка конфлікту складається з трьох основних стадій: наростання, реалізація, згасання.

Конфлікт виникає не одразу, початком його буває інцидент, непорозуміння, коли ще немає відкритого протистояння, наявні лише невдоволення, нестриманість учнів. Але це не можна обходити увагою, бо нерідко учні трактують таку ситуацію як конфлікт. Якщо вчитель не усвідомить цього і вчасно не внесе коректив у ситуацію, вона може набути деструктивного характеру. Належно продумані, делікатні превентивні дії знімають напругу, відкривають простір для позитивних емоцій. Часто ефективним буває компроміс, взаємний аналіз ситуації.

Реальний механізм налагодження нормальних відносин полягає у запобіганні конфліктним ситуаціям завдяки правильній психологічній тактиці у спілкуванні з учнями, навіть «зарядженими» на протистояння.

Погашенню, усуненню конфліктів сприяє переключення уваги з проблем, які спровокували його ділові чи інші питання щодо яких відсутній різнобій поглядів.

Навіть за найнапруженішої ситуації учитель мав би пам’ятати мудрість: «Перш ніж грюкати дверима, подумай, як зайдеш знову до класу!».

Поведінка вчителя у конфліктній ситуації

Для ефективного подолання конфліктної ситуації вчителеві необхідно обрати поведінку, враховуючи власний стиль, стиль інших, втягнутих до конфлікту людей. Психолого-педагогічна наука виокремлює п’ять стилів поведінки в конфліктній ситуації.

1. Конкуренція або суперництво, прагнення стати центром ситуації. За цієї позиції погляди, потреби інших учасників ситуації не сприймаються як значущі. Кожен обстоює свою думку, поведінку як єдино правильну, ігноруючи міркування інших. Це активний, майже агресивний наступ, намагання вирішити конфлікт, ігноруючи інтереси інших осіб. Виявляється в діях, задоволенні своїх інтересів на шкоду іншим учасникам конфлікту.

2. Уникнення. Пов’язаний з намаганням відсунути конфліктну ситуацію якомога далі, сподіваючись, що все вирішиться само собою. Часто при цьому послуговуються тезою, що «поганий мир кращий за добру сварку». Така стратегія не завжди свідчить про намір ухилитися від вирішення проблеми. Вона може бути й конструктивною реакцією на конфліктну ситуацію, коли вирішення її доцільніше відкласти на пізніше. Проте захоплення стратегією уникнення може призвести до втрати особистісних позицій у колективі.

3. Пристосування. Йдеться про взаємне пристосовування партнерів, за якого людина діє, не відстоюючи своїх інтересів.

4. Співробітництво. Головне для нього — прагнення разом підійти до ефективного вирішення ситуації, конфлікту з урахуванням інтересів, потреб обох сторін, пошук взаємовигідних умов і шляхів досягнення порозуміння. Ця стратегія є найефективнішою для налагодження добрих стосунків, але вимагає більше часу, ніж інші. Крім того, обидві сторони повинні вміти пояснити свої бажання, висловити свої потреби, вислухати одне одного, виробити альтернативні варіанти дій.

5. Компроміс. Виявляється у намаганні не загострювати ситуації у конфлікті за рахунок взаємних поступок інтересами. Він схожий на співробітництво, але його досягнення відбувається на поверхневому рівні стосунків. Партнери не враховують глибинних потреб, інтересів, а задовольняються зовнішньою стороною поведінки.

Педагог повинен уміти успішно використовувати кожен зі стилів вирішення конфліктної ситуації, враховуючи конкретні обставини: вміти поступатися, йти на розумний компроміс, встановлювати партнерські стосунки й водночас обстоювати власну позицію, розширюючи арсенал стилів, а не діяти за єдиним стандартом.

Найважливішою передумовою неприпустимості загострення конфліктної ситуації є педагогічний такт учителя. Це сильний засіб, за допомогою якого вихованців можна перетворити на своїх спільників чи, навпаки, суперників. Він є показником зрілості педагога як майстра своєї справи.

Сформованість уміння спілкуватися на професійно-педагогічному рівні є необхідною передумовою становлення всього комплексу педагогічних здібностей учителя. Оволодіння мистецтвом педагогічного спілкування – завжди вельми важке завдання для майбутнього педагога, педагога-початківця.

Для розвитку комунікативних умінь рекомендуємо майбутнім педагогам ознайомитись з книгами: В.Леві “Искусство быть другим”, а точніше з розділом книги, який називається “Гений общения”, де вказуються риси “генія спілкування”, на які слід орієнтуватися, а також шляхи їх формування; Д.Карнегі “Как приобретать друзей и оказывать влияние на людей”; С.Дерябо і В.Ясвіна “Гроссмейстер общения: иллюстрированный самоучитель психологического мастерства”.

В.А.Кан-Калик розробив спеціальні вправи для формування умінь педагогічного спілкування. Ці вправи він об’єднує у два цикли, а саме: практичне оволодіння технікою й технологією педагогічної комунікації та оволодіння системою спілкування в заданій педагогічній ситуації (Див. кн.: Кан-Калик В.А. Учителю о педагогическом общении. – М., 1987).

Як завдання з розвитку комунікативних умінь можуть бути використані вправи на розвиток спостережливості у спілкуванні, формування м’язової свободи у процесі педагогічної діяльності, керування увагою під час спілкування, розвиток комунікативної уяви, техніки й виразності мовлення, невербальних засобів. Необхідно також збагачувати досвід спілкування, беручи участь у різноманітній громадській роботі.

 




1. Лекция 23 Строение и роль белковых веществ Белки в питании человека
2. тема гражданского процесса
3. Введение 2 Характеристика предприятия 3
4. Налоги и налогообложение Экономическая сущность налогов и их функции
5. Ряд Фурье Преобразование Фурье
6.  ДВИЖЕНИЕ ЗАРЯЖЕННЫХ ЧАСТИЦ В ЭЛЕКТРИЧЕСКОМ И МАГНИТНОМ ПОЛЯХ Задачи для ау
7. спиртовой которым обрабатывают кожу дважды с интервалом в 2 мин
8. СУБЪЕКТ и ЛИЧНОСТЬ
9. коммунизм. Единство кровнородственной и социальной организации общва
10. В свою очередь вавилонская культура оказывала огромное влияние на культурное развитие современных ей народ.html
11. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук Київ2002
12. тема Фотография в работе органов внутренних дел занимает вид ное место и широко применяется
13. техни~ческая револю~ция НТР коренное качественное преобразование производительных сил на основе превра
14. 01 Право социального обеспечения Документационное обеспечение управления Студента ки.html
15. Энергия океанических течений волновые и приливные энергоустановки
16. Im westen nichts Neue
17. либо содержания от прошлых впечатлений и накопленных знаний категоризация иными словами любой объект в
18. Уча ’ учиться.html
19. Понятие гражданской обороны
20. 200 г