Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ТЕМА 5. ПІЗНАВАЛЬНІ ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ
(ВІДЧУТТЯ І СПРИЙНЯТТЯ)
ОСНОВНІ ПИТАННЯ
1. Загальна характеристика пізнавальних процесів.
. Відчуття та його фізіологічні основи.
. Класифікація та види відчуття.
. Закономірності відчуття.
. Поняття про сприйняття, фізіологічні основи.
. Особливості сприйняття.
. Класифікація та види сприйняття.
5.1 ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІЗНАВАЛЬНИХ
ПРОЦЕСІВ
Психічні процеси це порівняно прості психічні явища, як правило, не тривалі за часом. До психічних процесів належать: пізнавальні; емоційні; вольові.
Пізнавальні процеси це різноманітні форми відображення зовнішнього світу та внутрішнього стану організму людини на різноманітних рівнях складності. До них належать: відчуття; сприйняття; уявлення; пам'ять; увага; уява; мислення.
Усі пізнавальні психічні процеси взаємозалежні, взаємообумовлені. Вони подають різноманітні рівні складності відображення об'єктивного світу. Нормальна життєдіяльність людини, її психологічний розвиток неможливі без сумарної функції цих психологічних процесів.
Найбільш простий психічний пізнавальний процес це відчуття, а найбільш складний (притаманний лише людині) мислення.
5.2. ВІДЧУТТЯ ТА ЙОГО ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ
72
Тепло і холод, кольори і звуки, запахи і смак, гладкість, шорсткість, багато інших якостей, ознак, властивості навколишніх предметів і явищ ми пізнаємо завдяки особливому психічному процесу відчуттю. Характерна риса відчуттів їх миттєвість, безпосередність. Відчуття є початковим психічним процесом, що забезпечує зв'язок із зовнішнім світом і що дає змогу розвиватися психологічним функціям.
Відчуття відображення у свідомості людини об'єктів реального світу і внутрішнього стану людини при безпосередньому впливі подразника на органи чуття (зорові, слухові, нюхові та ін.)
Втім, у реальному житті важко виділити відчуття, так би мовити, у чистому вигляді. Вони завжди переживаються як властивості того чи іншого цілісного предмета чи явища: прохолодний легіт, запашна троянда, солодкий мед тощо. Людські відчуття активні, вони ніби спрямовують свою енергію у бік подразників.
Різноманіття відчуттів обумовлено фізіологічною основою відчуттів функцією аналізатора. Аналізатор складається з рецептора, шляхів проведення та центру, що знаходиться в корі головного мозку.
d6 ( )
d8 ()
d0
Рецептори це нервові закінчення, що сприймають подразнення внутрішнього та зовнішнього порядку.
Функції рецептора
Вищий аналіз впливу подразника здійснює центр аналізатора.
Аналізатор є важливим елементом появи відчуттів. Нерви передають імпульси від рецептора до центру. Центр регулює функцію рецептора за допомогою механізму зворотного зв'язку, пристосовуючи як найкраще до сприйняття подразника.
5.3 КЛАСИФІКАЦІЯ ТА ВИДИ ВІДЧУТТЯ
73