Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 4 Законодавство України про релігійні організації

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.11.2024

міністерство внутрішніх справ УКРАЇНИ

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

Кафедра соціально-гуманітарних дисциплін ННІ права

лекція

з дисципліни «Релігієзнавство»

Тема №  4

Законодавство України про релігійні організації. Релігія в Україні

(2 години)

Для студентів

ННІ права

Дніпропетровськ – 2013

Лекцію підготовлено доцентом кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Л. С. Тутік.

РЕЦЕНЗЕНТИ:

Бобильова С.Й., Директор центру україно-німецьких досліджень при Дніпропетровському національному університеті ім.. О. Гончара, кандидат історичних наук, професор.

Прошин Д.В., доцент кафедри соціальних і політичних наук Дніпропетровського університету ім. А. Нобеля, кандидат історичних наук.

Лекція обговорена та схвалена

на засіданні кафедри соціально-гуманітарних дисциплін

30 серпня 2013 р., протокол № 2

ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

  1.  Законодавство України про свободу совісті та релігійні організації.
  2.  Релігія і церква в сучасній Україні

 Рекомендована література:

  1.  Конституція України. — К., 1996. — Ст. 11, 24, 34;> 35, 37.
  2.  Закон  України "Про свободу совісті та релігійні організації" // Закони України. — К., 1996. — Т. 1.
  3.  Закон України "Про освіту". — К., 1996. — Ст. 8, 9.
  4.  Закон України "Про прокуратуру". — К., 1993. — От. 1, 4.
  5.  Закон України "Про міліцію" — К., 1993. — От. 2, 3, 5, 11.
  6.  Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу" // Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 15. — Ст. 1, 2, 5, 6, 13, 28.
  7.  Історія релігії в Україні: Навчальний посібник / За заг. ред. А.М.Колодного, П.Л.Яроцького. – К.: Знання, 2010. – 735 с.
  8.  Лубський В.І., Теремко В.І. Лубська М.В. Релігієзнавство: Підручник.. — К., 2011. – 432 с.
  9.  Релігієзнавчий словник. — К., 1996.
  10.  Черній А.М. Релігієзнавство: Посібник. – К., 2012. – 352 с.

 Мета лекції:

познайомити з законодавством України про свободу совісті та релігійні організації. Особлива увага приділена релігії і церкві в сучасній Україні.

Вступ

Залежно від типу взаємин між державою і церквою у світовій історії є багато моделей державно-церковних відносин, тому питання моделі державно-церковних відносин в Україні є актуальним і передбачає декілька важливих принципів: віротерпимість, свобода віросповідань (при якій всі релігії рівні між собою, а людина вільна у виборі конфесій і відправленні релігійного культу), свобода совісті (яка дає змогу особі вільно обирати будь-яку релігію або бути невіруючим).

Із проголошенням у 1991 р. незалежності Україні релігійне життя в державі значно активізувалося, набуло якісно нових вимірів. Поступово вивільняючись від впливу чужих політичних та релігійних центрів більшість релігійних організацій стала на шлях вдосконалення своїх національних форм. Щороку з’являються нові культові споруди, відкриваються нові монастирі, духовні навчальні заклади, недільні школи, виходять у світ нові періодичні видання. При всій строкатості релігійної карти сучасної України більшість її релігійних громад  перебуває у межах різних напрямів християнства. Тому вивчення даної теми набуває особливої актуальності.


1
. Законодавство України про свободи совісті та релігійні організації

Еволюція нормативного регулювання свободи совісті в Україні

Гарантоване Конституцією України та відповідними законами право на свободу совісті можливе лише за умови чинності юридичних норм, які гарантують необхідні права та свободи релігійним організаціям і віруючим і накладають на них окремі обов'язки. Такі норми об'єднуються поняттям "законодавство про свободу совісті та релігійні організації".

Законодавство про свободу совісті та релігійні організації в загальному обсязі можна визначити як сукупність таких правових норм, котрі регулюють соціальні відносини, що виникають у зв'язку з реалізацією права на свободу совісті. Власне, це — міжгалузевий інститут, оскільки об'єднує норми, що належать до різних галузей права. Причиною для появи такого інституту в системі права є наявність специфічного предмета правового регулювання.

“Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації".

У 1991 р. в нашій країні вперше було прийнято Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації". Відзначаючи характерні риси цього Закону, слід наголосити: - чинний закон стверджує Українську державу безрелігійною, але не антирелігійною, тобто дер-жава не допускає у свою політичну структуру церкву як державний інститут, але не визнає за собою права вести боротьбу проти релігії, відмовилася встановлювати обов'язкові переконання чи світогляд;

закон надає громадянам право на свободу совісті, що криє в собі право не лише сповідувати релігію, відправляти релігійні культи, а й змінювати свої переконання, вільно їх розповсюджувати, навіть якщо вони релігійні;

закон більшою мірою відповідає змістові й вимогам міжнародних правових актів про політичні та громадянські права;

закон більше скерований на позитивні настанови і дозвіл, аніж на заборону тих чи інших дій, як це мало місце в минулому.

Чинне законодавство про свободу совісті та релігійні організації конкретніше визначає правові основи утворення й діяльності релігійних організацій в Україні.

Відомо, що релігійна організація — це вид об'єднання громадян, передовсім віруючих. Цій організації віруючих, на відміну від простої їх спільності, властиві визначені правові ознаки: 1) це — об'єднання громадян, засноване на їхніх індивідуальних потребах та інтересах; 2) воно має виключно добровільний характер, його утворення залежить від волі бажаючих об'єднатися, участь у його діяльності також добровільна; 3) це — самоврядне об'єднання: його члени створюють органи управління, що підзвітні їм; 4) члени об'єднання беруть участь у створенні фондів, необхідних для їхньої діяльності; 5) релігійна організація забезпечує внутрішню дисципліну та правила поведінки членів засобами переважно морального впливу; 6) вона має на меті задоволення релігійних потреб своїх членів і рівночасно задовольняє релігійні потреби інших одновірців; 7) законами держави визначено окремі права та обов'язки релігійних організацій; 8) вона може мати свій статут або положення, постійне місце проведення зібрань.

У Законі визначено, що релігійні організації в /країні утворюються для задоволення релігійних Іотреб громадян, їхніх намірів сповідувати й по-пирювати віру і діють відповідно до їхньої єрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і змінюють персонал згідно з їхніми тату тами (положеннями).

Релігійними організаціями в Україні є: релігійні громади, управління і центри, монастирі, релі-ійні братства, місіонерські товариства (міси), ду-:овні навчальні заклади, а також об'єднання, що кладаються з вищезазначених релігійних ор-анізацій.

На інші організації, утворені за релігійною оз-:акою, дія цього Закону не поширюється.

У Законі подано також конкретні визначення знуючих релігійних організацій.

Стаття 8 дає таке визначення релігійної громаду вона є місцевою релігійною організацією іруючих громадян того самого культу, віроспові-ання, напрямку, течії або толку, які добровільно б'єдналися з метою спільного задоволення релі-Ійних потреб. , <

У Законі відзначено, що "держава визнає право елігійної громади на її підлеглість у канонічних організаційних питаннях..." діючим релігійним ентрам (управлінням) як в Україні, так і поза її ежами, а також зміну цієї підлеглості.

Важливо наголосити, що підлеглість релігій-их громад у канонічних та організаційних питан-ях центрам (управлінням) не тотожна безпосе-гдній залежності громад від центрів (управлінь), складі яких знаходяться професійні служителі ульту, духовенство, богослови та ін. Це повністю дповідає праву на свободу совісті, позбавляє ду-звенство можливості монопольне впливати на штя віруючих та їхніх громад, установлювати їм особливі, специфічні порядки тощо. Іншими словами, служителі культу не мають права самочинно здійснювати адміністративне керівництво релігійними громадами. Відповідальність перед державою, як і саму підлеглість центрам (управлінням), вирішують на загальних зборах самі віруючі, які заснували релігійну громаду, а також їхні вибрані органи самоуправління. Водночас самі священнослужителі мають право входити до складу релігійних громад, бути членом групи ("десятки") віруючих — засновників релігійної громади. У Законі відзначено також, що релігійні управління і центри діють на підставі їхніх статутів (положень). Вони мають право відповідно до цих зареєстрованих статутів (положень) засновувати монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, які діють на підставі своїх статутів (положень).

Відповідно до цивільного законодавства правоздатність релігійних організацій визначає їхній (їхнє) статут (положення), що підлягає реєстрації. Статут (положення) приймається на загальних зборах віруючих або на релігійних з'їздах, конференціях. Він (воно) має містити відомості про вид релігійної організації, її віросповідну належність, майновий стан і місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об'єднання, права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів та ін.

Релігійна організація визначається юридичною особою з моменту реєстрації її статуту (положення) і користується правами та несе обов'язки відповідно до чинного законодавства та свого статуту (положення).

Стаття 14 Закону регламентує реєстрацію статутів (положень) релігійної організації. Для одержання релігійною громадою правоздатності юри-

дичної особи громадяни в кількості не менш як 10 осіб, які утворили її та досягли 18-річного віку, подають заяву і статут на реєстрацію до обласної. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (у Криму — до уряду Автономної Республіки Крим).

Релігійні центри управління, монастирі, релігійні братства, місії та духовні навчальні заклади подають на реєстрацію статут (положення) до Міністерства юстиції. Механізм реєстрації визначає ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації".

Відмова в реєстрації статуту (положення) релігійної організації можлива лише за умови їхньої суперечності чинному законодавству. Рішення про відмову може бути оскаржено до суду (ст. 15). Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (гл. 31 -Б "Скарги на рішення, прийняті відносно релігійних організацій". Статті 24811'1? 348) релігійні організації можуть оскаржити рішення державних органів, якщо: 1) перевищено встановлений законом строк винесення рішень про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій; 2) відмовлено в реєстрації статутів (положень) релігійних організацій. Скаргу можуть подати до суду громадяни -засновники релігійної організації ("десятка") у разі відмови в її реєстрації. Скарги на рішення місцевих державних органів подаються до обласного, Київського міського суду, а на рішення Міністерства юстиції — до Верховного Суду України.

Припинення діяльності релігійної організації може бути наслідком її реорганізації (поділу, злиття, приєднання) або ліквідації. Реорганізація або ліквідація релігійної організації здійснюється відповідно до її власних настанов. У разі порушення релігійною організацією, що є юридичною особою, чинного законодавства України її діяльність може бути припинена також за рішенням суду (ст. 16).

У судовому порядку діяльність релігійної організації припиняється лише у випадках:

  1.  вчинення релігійною організацією дій, недопустимість яких передбачено статтями 3, 5 і 17 цього Закону; 2) поєднання обрядової чи проповідницької діяльності релігійної організації з посяганням на життя, здоров'я, свободу і гідність особи (винні в цьому безпосередньо притягуються до кримінальної відповідальності за ст. 181 Кримінального кодексу України); 3) систематичного порушення релігійною організацією встановленого законодавством порядку проведення релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо). Зазначимо, що до віруючих, які безпосередньо порушують порядок організації та проведення публічних заходів, чинять злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі охоронців громадського порядку і т. ін., застосовують заходи адміністративного стягнення за ст. 1851~2Кодексу про адміністративні правопорушення. Якщо протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення за такі дії віруючий знову їх вчиняє, то він притягується до кримінальної відповідальності за статтями 187—189 Кримінального кодексу України; 4) спонукання громадян до невиконання своїх конституційних обов'язків або дій, що супроводжуються грубими порушеннями громадського порядку чи посяганням на права й майно державних, громадських або релігійних організацій. Зазначимо, що і в цьому випадку до ок-мих віруючих, які на заклики (спонукання) релігійних організацій грубо порушують громадський порядок чи посягають на права і майно ціовідних організацій, можуть бути застосовані міністративні стягнення або винні притягують-до кримінальної відповідальності. Релігійна організація в будь-якому випадку за рішенням суду

припиняє свою діяльність.

Відповідно до розд. IV чинного Закону релігійні ганізації, що є юридичною особою, та громадяни римують визначені права в царині свободи віро-овідання. Для проведення богослужіння, релі-аних обрядів, церемоній та процесій релігійні танізації мають право:

засновувати й утримувати місця богослужінь о релігійних зібрань із вільним доступом, а також місця, шановані в тій чи тій релігії (місця паломництва);

безперешкодно проводити їх у культових будівлях і на прилеглій території, у місцях палом-Іцтва, установах релігійних організацій, на кла-шищах, у місцях поховань і крематоріях, квар-Ірах та будинках громадян;

за ініціативою трудових колективів і згодою  адміністрації проводити богослужіння, релігійні «ряди тощо в установах, організаціях і на під-шємствах

проводити богослужіння та релігійні обряди в лікарнях, шпиталях, будинках для престарілих та валідів, місцях попереднього ув'язнення і відбу-Іння покарання, на прохання громадян, які пере-гвають у них, або за ініціативою релігійних організацій. Адміністрація зазначених установ грияє цьому, бере участь у визначенні часу та :ших умов проведення богослужінь; обряду або церемонії;

— відповідно до релігійних потреб військовослужбовців командування військових частин надає їм можливість брати участь у богослужіннях і виконанні релігійних обрядів.

У Законі визначено, що в інших випадках публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії проводяться щоразу з дозволу органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади. Клопотання про видачу вказаного дозволу подається завчасно (згідно зі ст. 39 Конституції України) до призначеного строку проведення богослужіння, обряду, церемонії чи процесії, крім випадків, які не терплять зволікань.

Для ширшого здійснення права на свободу совісті, а також відповідного функціонування релігійних організацій, останнім і безпосередньо віруючим надано й такі права:

право на придбання, володіння й використання релігійної літератури мовою на свій вибір, а також інших предметів і матеріалів релігійного призначення;

право виготовляти, експортувати, імпортувати й розповсюджувати предмети релігійного призначення, релігійну літературу та інші інформаційні матеріали релігійного змісту. Релігійним організаціям надано виключне право заснування підприємств для випуску богослужбової літератури і виробництва предметів культового призначення;

право засновувати товариства, братства, асоціації, інші об'єднання громадян для здійснення благодійництва, вивчення й розповсюдження релігійної літератури та іншої культурно-освітньої діяльності. Релігійні організації мають право здійснювати благодійну діяльність і милосердя як самостійно, так і через благодійницькі організації. Загальні засади благодійництва визначає Законодавство та релігійні організації та віруючі, одноосібне або разом з іншими, мають право встановлювати й підтримувати міжнародні зв'язки та прямі особисті контакти, в тому числі виїзд за кордон для паломництва, участі у зборах і релігійних заходах. Учасники цих контактів і заходів можуть у порядку, встановленому чинним законодавством, набувати, одержувати і везти з собою релігійну літера-гуру та інші інформаційні матеріали релігійного змісту

мають право відправляти громадян за кордон цля навчання в духовних навчальних закладах і приймати з цією метою іноземних громадян. В останні роки релігійні організації та конфесії в Україні встановили досить близькі взаємини з зарубіжними релігійними організаціями. На їх запрошення в Україну приїжджає чимало відомих священнослужителів і релігійних проповідників. Водночас багато місіонерів прибуває в країну з ме-гою проповідування свого віровчення, утворення громад своїх конфесій. Це інколи викликає при- ' г родне обурення у віруючих громадян нашої республіки. Тому Законом установлено-певні обмеження на діяльність зарубіжних проповідників. У ст. 24 Закону наголошено, що священнослужи-гелі,  релігійні проповідники,  наставники,  інші представники зарубіжних організацій, які є іноземними громадянами,  проводять богослужіння         і І лише в тих громадах, за запрошенням яких вони прибули.

Діяльність релігійних організацій як юридичних осіб передбачає право релігійних організацій на володіння майном, предметами культового призначення,  а також безпосередньо виробництвом             І предметів релігійного призначення тому для них важливим питанням діяльності е володіння й користування власністю. Відповідно до законодавства України релігійним організаціям надано право володіння власністю, а також право на землекористування, що здійснюються в порядку, встановленому відповідними законодавчими актами України (див. Закони України "Про власність", "Про землю").

Що ж до користування майном, яке є власністю держави, громадських організацій або громадян, то релігійні організації мають право використовувати для своїх потреб будівлі та майно, що надаються їм на договірних засадах державними, громадськими організаціями або громадянами.

Культові будівлі й майно, що становлять державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішенням обласних чи міських адміністрацій, Уряду Автономної Республіки Крим. Відповідно до Указу Президента України від 22 червня 1994 р. місцеві органи державної виконавчої влади мали забезпечити до 1 грудня 1997 р. передачу або повернення безоплатно у власність релігійних організацій культових будівель і майна, що перебувають у державній власності та використовуються не за призначенням. При цьому культова будівля і майно, що є державною власністю, можуть передаватись у по-чергове користування двом чи більше релігійним громадам за їхньою взаємною згодою. За відсутності такої згоди державний орган визначає порядок користування культовою будівлею і майном через укладання з кожною громадою окремого договору (ч. Зет. 17).

За повернення у власність чи передачі в безоплатне користування релігійним громадам культових будівель і майна слід зважати на: 1) права релігійних громад, яким належали ці будівлі та майно на момент їх переходу у власність держави; 2) права релігійних громад, які користуються цими будівлями й майном у встановленому законом порядку; 3) вкладення коштів релігійними громадами у спорудження, переобладнання культової будівлі  й  тривалість користування нею;   4)  наявність у даному населеному пункті (місцевості)  інших культових будівель та їх використовування | релігійними громадами відповідних віровизнань;  б)  інші  суттєві   обставини  в  їхній   сукупності. | Рішення відповідного державного органу має бути І мотивованим. (Див. Постанову Верховної Ради України від 23 грудня 1993 р. № 3796-ХП).

Культова будівля та інше майно, що становлять Історичну, художню або іншу культурну цінність, І передаються релігійним організаціям із додержан-і; ням установлених правил охорони і використання ^пам'яток історії та культури. У Законі зазначено, що самовільне захоплення культових будівель чи привласнення культового ? майна не допускається. Спори з питань щодо во-[лодіння й користування культовими будівлями і майном вирішуються обласними та місцевими органами управління.

, На жаль, в Україні мають місце як самовільне захоплення культових будівель, так і суперечки між конфесіями з питань щодо володіння й користування культовими будівлями і майном. Так, протягом 1990—1993 рр. у м. Самборі Львівської області прихильники православ'я і греко-католики вели суперечку, конфліктували за право володіння церквою Різдва Богородиці, вдаючись до силових методів і самовільного захоплення культової споруди. Подібний характер мали події 1992 р. в селах Баранівка та Куропатники Бережанського району Тернопільської області, в селі Підпечери Івано-Франківської області 1994 р. тощо. Конфлікти довкола неподілених храмів в окремих областях тліють і досі.

Конфлікти між віруючими за право володіння культовими спорудами та церковним майном часто супроводжуються порушенням громадського порядку. Це призводить до того, що для підтримання громадського порядку в ці райони вводяться підрозділи ОВС, які через це відволікаються від виконання свого основного обов'язку — боротьби зі злочинцями (наприклад, у село Підпечери було введено 630 співробітників ОВС, витрачено з місцевого бюджету значні кошти).

Право власності надає релігійним організаціям можливість володіти, користуватись і розпоряджатися таким майном — будівлями, предметами культу, об'єктами виробничого, соціального та добродійного призначення, транспортом, коштами та іншим майном, необхідним для забезпечення їхньої діяльності. Це майно може бути придбане або створене ними за рахунок власних коштів, пожертвуване громадянами, організаціями або передане державою, а також придбане на інших підставах, передбачених законом. У власності релігійних організацій може бути також майно, що знаходиться за межами України (ст. 18).

Закон надає релігійним організаціям право звертатися за добровільними фінансовими та іншими пожертвуваннями і одержувати їх. Примусове обкладання віруючих заборонено. Фінансові та майнові пожертвування громадян і організацій, як і доходи релігійних організацій від продажу культової атрибутики, не оподатковуються. (Частина 6 ст. 18 розгляданого Закону втратила чинність на підставі Законів України №498/95-ВР від 22.12.1995 р. та № 608/96-ВР від 17.12.1996р.).

Закон також визначає, що після припинення діяльності релігійних організацій майно, надане їм у користування державними, громадськими організаціями або громадянами» повертається його

колишньому власникові. У власність держави переходить також майно в разі відсутності правонаступників. З припиненням діяльності релігійних організацій через порушення законодавства України майно, що перебуває в їхній власності, за винятком культового, може безоплатно переходити у власність держави. Культове майно передається іншим релігійним організаціям.

Закон регулює також виробничу й господарську діяльність релігійних організацій. Вони мають право задля виконання своїх статутних завдань засновувати виробничі, поліграфічні, реставраційно-будівельні, сільськогосподарські та інші підприємства, а також добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), що мають права юридичної особи.

Прибуток від виробничої діяльності та інші доходи підприємств релігійних організацій оподатковуються відповідно до чинного законодавства в порядку та розмірах, установлених для підприємств громадських організацій.

Будівництво культових та інших будівель релігійними організаціями здійснюється в порядку, встановленому чинним законодавством для об'єктів цивільного призначення. Реставрація й ремонт культових будівель — пам'яток історії та культури здійснюється з додержанням установлених правил охорони та використання пам'яток історії та культури.

Відповідно до права релігійних організацій на трудове наймання Закон установлює відповідні норми, що регулюють трудову діяльність у цих організаціях і на їхніх підприємствах (див. розд. V).

Трудові правовідносини в релігійних організаціях регулюються в такому порядку: вони мають право приймати на роботу громадян; умови праці визначаються трудовим договором, що укла-

дається в письмовій формі, а також реєструється в установленому порядку.

У такому ж порядку реєструються документи, що визначають умови оплати праці священнослужителів, церковнослужителів та осіб, які працюють у релігійних організаціях на виборних засадах.

Трудові права громадян, які ^працюють у релігійних організаціях за трудовим договором, регулюються законодавством про працю нарівні з працівниками державних і громадських підприємств, установ та організацій. Оподаткування одержуваних доходів громадян, у тому числі священнослужителів, церковнослужителів та інших осіб, які працюють у релігійних організаціях на виборних засадах, здійснюється за ставками, встановленими для працівників державних підприємств, установ та організацій (ст. 26).

. На громадян, які працюють на всіх підприємствах, заснованих релігійними організаціями, а також у створених ними добродійних закладах, поширюються законодавство про працю, порядок оподаткування, соціального страхування і соціального забезпечення працівників державних і громадських підприємств, установ та організацій.

Всі громадяни без винятку, які працюють у релігійних організаціях, підлягають соціальному забезпеченню і соціальному страхуванню нарівні з працівниками державних і громадських підприємств, установ та організацій, їм також призначається і виплачується державна пенсія на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.

З цією метою, як відзначає ст. 28 Закону, релігійні організації, їхні підприємства й заклади вносять до Фонду державного соціального страхування і Пенсійного фонду відрахування в порядку і розмірах, що встановлюються для громадських організацій, їхніх підприємств та установ.

Контроль і відповідальність за порушення законодавства про свободу совісті та релігійні організації.

Важливою умовою здійснення права на свободу совісті є контроль за додержанням законодавства про свободу совісті та релігійні організації, за виконанням нормативних настанов у сфері державно-церковних відносин. Такий контроль — одна з головних гарантій забезпечення всім громадянам права на свободу совісті.

Відповідно до ст. 29 Закону державний контроль за додержанням законодавства України про свободу совісті та релігійні організації здійснюють місцеві ради народних депутатів та їхні виконавчі комітети, а також, згідно з законодавством України, інші державні органи, що на них покладено обов'язки контролю за дотриманням чинного законодавства.

Так, у Законі України "Про місцеві ради народних депутатів України та місцеве самоуправління" визначено, що сільські, селищні, міські ради народних депутатів контролюють дотримання законодавства про свободу совісті та релігійні об'єднання (ч. 4 ст. ЗО). У Законі України "Про прокуратуру" наголошено, що вищий нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами, державними комітетами, відомствами, іншими органами державного й господарського управління та контролю, Урядом Республіки Крим, місцевими радами народних депутатів, їхніми виконавчими і розпорядчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, підпорядкованості й належності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами (ст. 1).

Тепер зупинімося на відповідальності за порушення законодавства про свободу совісті та релігійні організації. Зазначимо, що у правовій системі Української держави відсутні поняття релігійних правопорушень у тому значенні, якого їм надавали юридичні акти в дореволюційний час, а також закріплені в нормативних актах окремих сучасних зарубіжних країн. Відповідні правові норми (скажімо, в Російській імперії) передбачали санкції за такі релігійні злочини: богохульство, образа релігії, прилюдні антирелігійні висловлювання та ін.

У нашій державі до прийняття Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" в юридичній практиці використовувалося поняття "правопорушення законодавства про релігійні культи", а у відповідних законодавчих актах було встановлено норми, що передбачали санкцію за порушення законодавства про культи (кримінальну, дисциплінарну, адміністративну).

Зараз в Україні за порушення законодавства про свободу совісті та релігійні організації встановлено дисциплінарну (несуть відповідальність посадові особи), кримінальну * адміністративнії та цивільно-правову відповідальність.

Кримінальну відповідальність установлено статтями 161, 178, 179, 180, 181 Кримінального кодексу України.

Стаття 161 (віднесена до злочинів проти держави і має кваліфікацію "особливо небезпечні злочини проти держави") встановлює відповідальність за порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності ,чи ставлення до релігії. Зміст ст. 161 такий: "Умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі і гідноеті5 або образа почуттів громадян у зв'язку з їх релігійними переконаннями, а так само пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх расової, національної приналежності або ставлення до релігії" с Встановлено санкцію за ці порушення: позбавлення волі, виправні роботи або штраф.

Ті ж дії, поєднані з насильством чи погрозами, а так само вчинені службовою особою, посилюють санкцію. Відповідно посилюють санкцію дії, що були вчинені групою осіб або спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки.

Згідно з проблематикою нашого підручника зазначимо, що об'єктивна сторона злочитту полягає в активних діях, які можуть мати такі форми: 1) розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті; 2) образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями; 3) встановлення прямих і непрямих переваг громадян залежно від їхнього ставлення до релігії. Перші дві форми злочинної діяльності полягають у явно вираженому (словесно, письмово чи за допомогою технічних засобів) неприязному ставленні до іншої особи (нації, раси) з метою створити релігійну ворожнечу і ненависть. До складу цього злочину входять не тільки твердження, що спотворюють риси іншої людини, нації, а й глум (пошкодження, наруга) над культовими пам'ятниками або священними предметами чи місцями паломництва, паплюження релігії» Слід зазначити, що, вчиняючи цей злочин у формі образи почуття громадянина в зв'язку з його національністю чи релігійними почуттями, винний має на меті в такий спосіб принизити націю в цілому. Прояв лише особистої неприязні до представника іншої нації, уаси, віровизнання (небажання поріднитися чи подружитися через відмінність віросповідання, прийняття обряду іншої конфесії) не утворює складу злочину, передбаченого ст. 161. Третя форма вчинення даного злочину виражається у встановленні (позбавленні) привілеїв щодо громадян певної конфесії чи релігії (під час вибору роботи, зайняття посади, вступу до навчальних закладів тощо). Злочин відносять до категорії тяжких, якщо його вчинено з насильством, обманом чи погрозами, а також службовою особою (ч. 2 ст. 161), групою осіб або якщо злочинні дії потягли за собою загибель людей або інші тяжкі наслідки (ч. З ст. 161). Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом і мотивом неприязні на релігійному грунті. За наявності умислу, що призвело до смерті потерпілого, вчинене кваліфікується за статтями 161, 93, 94 Кримінального кодексу України. Суб'єкт злочину — особа, якій виповнилося 16 років.

Стаття 180 (віднесена до злочинів проти політичних І трудових прав громадян) "Перешкоджання відправленню релігійних обрядів" встановлює санкцію (виправні роботи або громадська догана) за "перешкодження відправленню релігійних обрядів, оскільки вони не порушують громадського порядку і не супроводжуються замахом на права громадян".

Законодавство України про свободу совісті та релігійні організації визнає й гарантує громадянам право відправляти релігійні культи (обряди, ритуали тощо). Однією з гарантій вільного відправлення релігійних культів є встановлення кримінальної відповідальності за перешкодження їх відправленню. Об'єктивна сторона злочину — це різного роду дії, що перешкоджають відправленню релігійних обрядів. Це може бути будь-яке примушення особи до сповідання чи відмови від сповідання релігії, до участі чи неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях; установлення будь-яких переваг чи обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших; заборона релігійній організації використовувати для богослужіння засоби масової інформації; заборона парафіянинові чи служителеві культу здійснити релігійний обряд відповідно до встановленого законодавством порядку тощо. Злочин уважається закінченим од моменту вчинення дії, яка перешкоджає відправленню релігійних обрядів. Якщо при цьому віруючому або церковнослужителю було заподіяно тілесне ушкодження, відповідальність настає за ст. 180 та статтями про злочини проти життя, здоров'я, волі та гідності особи (гл. З Кримінального кодексу України). Відповідальність за цей злочин настає лише в тому разі, якщо відправлення релігійного обряду: 1) не порушує громадського порядку і 2) не супроводжується замахом на права громадян. Порушення громадського порядку означає проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, походів тощо), які заважають нормальній роботі підприємств, організацій, установ або транспорту чи пов'язані з посяганням на права і майно державних, громадських або релігійних організацій. Замах на права громадян означає поєднання релігійно-обрядової чи проповідницької діяльності зі спонуканням громадян до невиконання ними своїх конституційних обов'язків або до посягання на життя, здоров'я, свободу і гідність особи. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом. Суб'єктом злочину може бути як службова, так і неслужбова особа, якій виповнилося 16 років.

Стаття 181 (віднесена до злочинів проти громадської безпеки, громадського порядку та народного здоров'я) "Посягання на здоров'я громадян під приводом виконання релігійних обрядів" встановлює санкцію (позбавлення волі на строк до 5 років) за "організацію або керівництво групою, діяльність якої, що здійснюється під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів, поєднана з заподіянням шкоди здоров'ю громадян або статевою розпустою".

Наведена стаття призначена для боротьби з суспільне небезпечними формами використання релігійних почуттів віруючих, здійснюваного в рамках групової діяльності й пов'язаного з заподіянням шкоди здоров'ю громадян або статевою розпустою. Застосовуючи цю статтю, слід виходити з характеру і спрямованості діяльності групи, а не з кількості її членів, або з того, чи зареєстрована вона в установленому порядку, виконуються обряди в молитовному домі чи на приватній квартирі. Головне, що діяльність групи поєднана з посяганням на здоров'я громадян або на громадську мораль і здійснюється під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів» Заподіяння шкоди здоров'ю означає заподіяння смерті, тілесних ушкоджень, спричинення самогубства тощо. Шкода здоров'ю може діставати вияв як у всіляких фізичних недугах, так і в розладі психіки внаслідок релігійного бузувірства, тобто жорстокості на грунті релігійного фанатизму. Якщо спричинення шкоди здоров'ю чи громадській моралі за ступенем або характером суспільної небезпеки само по собі є діянням тяжчим, ніж передбачене ст, 181, вчинене за наявності всіх підстав, то його слід кваліфікувати також за статтями 93, 94, 98, 101, 105 чи 120 Кримінального кодексу України, Коли винний підмовляє конкретних осіб до вчинення діянь, що являють собою будь-який злочин проти особи, так само як і інший злочин, він має нести відповідальність за співучасть у злочині або за готування до його вчинення (за невдалого підмовляння). Під статевою розпустою розуміється участь членів групи в безладних

статевих зносинах, інших видах розпусти. Організація групи — це будь-яка організаторська діяльність, спрямована на її створення. Керівництво групою полягає в діяльності осіб, які її очолюють, спрямованій на забезпечення функціонування групи. Злочин уважається закінченим од моменту вчинення вказаних у ст. 181 дій незалежно від того, чи було створено групу, чи заподіяно конкретної шкоди здоров'ю. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною виною1.

Упродовж довгого часу в Кримінальному кодексі України передбачалася кримінальна відповідальність за відмову від чергового призову на дійсну військову службу за релігійними мотивами (частини 1 і 2 ст. 72 Кримінального кодексу УРСР). Постановою Верховної Ради України від 11 березня 1992 р. відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та ст. 35 Конституції України громадянам України . дозволено проходити альтернативну службу замість військової, якщо релігійні переконання не дозволяють їм брати до рук зброю. Такі громадяни ятп тткиятоться від кримінальної відповідальності; відтак вищезгадана ст. 72 втратила чинність.

Відповідно до цього Закону альтернативна служба є державною службою поза збройними силами чи іншими військовими формуваннями, що запроваджується замість проходження військової служби. Право на альтернативну (невійськову) службу, як вид виконання загального військового обов'язку, мають за наявності справжніх релігійних переконань громадяни України, які належать до діючих згідно з законодавством релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю та служби у збройних силах, В Україні такі релігійні організації, що діють згідно з законодавством, визначаються Кабінетом Міністрів і наводяться у спеціальному переліку» Рішення про проходження громадянином альтернативної служби виноситься комісією у справах альтернативної служби за наявності справжніх релігійних переконань. Строк альтернативної служби перевищує строк дійсної строкової військової служби двічі.

У минулому ст. 138 також установлювала кри-сінальну відповідальність за порушення законо-;авства про відокремлення церкви від держави та Іколи від церкви. Законом України від 15 червня 1992 р. ст. 138, а також відповідну їй ст. 212 Адміністративного кодексу України (порушення законодавства про релігійні культи) було скасовано.

Завдання правоохоронних органів із дотримання законодавства про свободу совісті та релігійні організації

Законами України "Про прокуратуру" 1991 р,), "Про міліцію" (1991 р.), "Про Службу Іезпеки України" (1992 р.) та іншими, що визна-Іають правоохоронну діяльність, установлено, що цяльність правоохоронців будується на принци-Іах законності, гуманізму, поваги до особи, юціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями й насе-Іенням. Тому вся їхня діяльність стосовно до нруючих має бути підпорядкована суворому дотриманню законності, тобто всі рішення й дії повинні точно відповідати вимогам законів, зокрема Законові України "Про свободу совісті та релігійні організації", бути об'єктивними, коректними, започаткованими на засадах поважного ставлення до віруючих будь-яких конфесій, особистому прикладі дотримання законів і норм моралі. принцип соціальної справедливості вимагає, щоб працівники правоохоронних органів захищали права та інтереси всіх громадян незалежно від їхнього походження, соціального і майнового стану, національності, мови, віросповідання чи ставлення до релігії, політичних і світоглядних переконань та інших обставин, щоб вони чітко враховували особливості канонів, традицій і звичаїв будь-яких конфесій, релігійну самобутність усіх національних меншин. Врешті, як державні органи вони повинні взаємодіяти на відповідних засадах і з релігійними організаціями, оскільки останні є частиною громадських організацій.

Одне з головних завдань діяльності правоохоронців — гарантування особистої безпеки громадян, захист їхніх прав і свобод, законних інтересів. Тому важливим напрямком їхньої роботи є також забезпечення і захист прав і свобод, що надаються віруючим і релігійним організаціям законодавством про свободу совісті, їхніх законних інтересів у різноманітних сферах суспільного життя.

Відповідно до Законів про правоохоронні органи, вони .мають право вимагати від громадян і службових осіб, які посягають на права і свободи людини або порушують громадський порядок, припинення протиправних дій, а також уживати з цією метою передбачені законом заходи примусу. Надане відповідне право дозволяє їм також припиняти правопорушення з боку віруючих і релігійних організацій у сфері здійснення свободи віросповідання, культової діяльності, а також використовувати заходи примусу для  протиправних дій — як з боку віруючих, так І Інших громадян або посадових осіб щодо релігійних організацій.

В окремих випадках правоохоронні органи, зокрема міліція, тимчасово, в межах чинного законодавства, мають право обмежити свободу совісті громадян, діяльність релігійних громад тощо, якщо без цього не можуть бути виконані покладені на них обов'язки, і зобов'язані дати їм пояснення з цього приводу. Такі умисні дії проводяться з метою гарантування громадської безпеки під час, скажімо, міжконфесійних конфліктів, суперечок між релігійними громадами, а також із метою запобігання злочинові з боку релігійних фанатиків і екстремістів, виявлення й затримання їх у разі вчинення злочину.

Захист прав, свобод та інтересів кожної людини, зокрема права на свободу віросповідання громадян та інтересів релігійних організацій в умовах поліконфесійної країни, є важливою умовою створення в Україні демократичного суспільства, формування правової держави.

ВИСНОВКИ З ПЕРШОГО ПИТАННЯ:

Правове регулювання відносин держави і церкви здійснюється згідно із Законом «Про свободу совісті та релігійні організації в Україні». Закон визначає статус релігійних організацій в Україні, сфери та напрямки реалізації державно-церковної політики, форми та можливості вирішення міжконфесійних та між церковних конфліктів, отже в Україні свобода совісті є конституційним принципом й нормою  державного права. З одного боку, цекуляризовано державно-правові відносини, а з іншого – окремі сфери суспільного життя повністю перебувають у віддані держави.

2. Релігія і церква в сучасній Україні

Україна — поліконфесійна держава, що зумовлено поліетнічним складом населення. Існуюче різноманіття конфесій у сучасних її кордонах можна умовно розділити на традиційні, що склались у процесі етноісторичного формування країни, та нетрадиційні релігії, які виникли у XX ст. на засадах традиційних і поширились останнім часом в Україні. Наявні релігійні організації можна також умовно розділити на громади національної церкви, конфесії національних меншин, церкви (громади) східних віросповідань. Можливий поділ конфесій за іншими критеріями,

Найбільшою за кількістю релігійних громад, масовим впливом на національне-духовні процеси в Україні є православна церква, прихильниками якої є українці, росіяни, білоруси, румуни, молдовани, болгари, албанці, греки, гагаузи, представники інших етнічних груп, її громади, організації та об'єднання рівномірно розташовані на всій території держави. Православна церква в умовах поліконфесійного суспільства не є одноманітною. Вона, як зазначалося вище, складається з таких основних утворень: Українська православна церква — Київський патріархат, Українська православна церква Московського патріархату, Українська автокефальна православна церква, які разом з іншими православними громадами об'єднують понад 9,5 тис. організацій, що становить майже; 53% всієї релігійної мережі України. Таке різноманіття православних утворень обумовлено процесом національного державотворення, політичними чинниками, наявністю представників різноманітних етнічних груп, які традиційно належали до певних православних релігійних громад, та ін.

Хоч окремі православні утворення виникли на межі 80—90-х рр. XX ст,, історично існування православ'я в Україні було започатковано ще за часів Київської Русі, з прийняттям християнства та утворенням Київської митрополії під .юрисдикцією Константинопольської патріархії. Згодом українське православ'я було приєднане до Російської православної церкви, яка визначала долю православних громад на теренах України. Після утворення суверенної Української держави, широкої демократизації суспільства і значного поліпшення державно-церковних стосунків в Україні сталися зміни в монопольному становищі російського православ'я. На національно-територіальних засадах відновила діяльність УАПЦ, а з часом завдяки об'єднанню частини релігійних громад і духовенства УПЦ МП та УАПЦ утворилась УПЦ—КП. Управління церквою здійснює Вища церковна рада на чолі з патріархом київським і всієї Русі-України.

У стосунках між трьома гілками православ'я загалом спостерігаються напруженість і часті суперечки, що інколи призводять до міжцерковних конф.ліктів. Власне, розпад православ'я на три самостійні, недружні церкви, які претендують на монопольну презентацію всього православ'я в Україні, є виявом небувалої в історії нашої країни кризи православ'я. До того ж цю кризу поглиблює грубе втручання у внутрішньоцерковні справи представників політичних партій та рухів, а також сприяння конфліктній ситуації з боку окремих зарубіжних релігійних центрів, які виборюють "свої канонічні українські території".

Українська греко-католииька иерква започаткована Берестейською (1596) та Ужгородською (1649) уніями. З моменту легалізації (1989 р.) УГКЦ відновила свою структуру, а за кількістю громад (3200) посідає нині друге місце після православ'я в Україні. Переважна більшість парафій (97%) знаходиться в західних областях України. До цієї церкви належать і 19 греко-католицьких єпархій, що діють серед української діаспори. Очолює церкву (опріч Мукачівської єпархії, безпосередньо підпорядкованої Ватикану) верховний архієпископ.

Хоча процес відбудови УГКЦ перебігає стабільно, ця церква втягнута у складні та гострі протиріччя з православ'ям. Історично склалося так, що територією сучасної України пролягала межа між зонами домінування православ'я і католицизму. На цій межі й точилася боротьба за вплив на громади УГКЦ. Греко-католики боронили свою незалежність і від православних, і від католиків, що обумовило сучасні конфліктні ситуації.

Загалом УГКЦ активно впливає на національне відродження, розвиток національної свідомості й культури народу. Важливою ознакою суспільної діяльності УГКЦ є зусилля з подолання застарілої міжконфесійної ворожнечі між греко-католиками і православними. Між ними поступово налагоджуються нормальні цивілізовані контакти, їхні ієрархи беруть участь у спільних заходах (церемоніях і святах), висловлюють прагнення до християнської єдності, створюють в окремих областях Екуменічні ради для погодження міжконфесійних і міжцерковних непорозумінь (Івано-Франківськ, 1997 р.) за участю представників облдержадміністрацій тощо.

Римсько-католицька церква існує на території України з XIV ст. внаслідок утворення Католицької митрополії та поширення католицизму в XVI ст. переселенцями з Польщі. РКЦ практично закінчила свою розбудову, утворивши Львівську архідієцезію як її духовний центр, відповідні управлінські та духовно-навчальні структури. У підпорядкуванні нунція (посла) Ватикану в Україні автономно діє структура РКЦ у Закарпатті — Закарпатська апостольська адміністрація Римсько-католицької церкви. Нині більш як 700 католицьких громад діють у всіх областях України.

Основні зусилля церкви на сучасному етапі спрямовані на відродження церковної мережі, що існувала в період найбільшого впливу католицизму в Україні — у XVIIIXIX ст. Водночас католицькі громади беруть активну участь у розбудові національної державності, духовного відродження народу, в подоланні міжконфесійної ворожнечі, яку постійно роздмухували всі попередні режими. РКЦ стає, зрештою, повноправним членом нашого церковно-громадського життя, її ієрархи та вищі духовні особи беруть участь у роботі Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, які е прообразом майбутнього єднання віруючих різних конфесій.

Іслам — одна з конфесій національних меншин, представники яких на теренах України з'явилися ще за часів формування етнічної групи кримських татар, які прийняли мусульманську віру. Згодом громади послідовників ісламу були утворені переселенцями з Поволжя (татари), Середньої Азії (узбеки, туркмени, казахи тощо), Кавказу (азербайджанці, чеченці тощо). Кількість мусульманських громад в Україні зросла до 200, проте єдиної церковної структури ця конфесія не набула. Нині офіційно діють три зареєстровані самостійні центри у Києві, Донецьку, Криму. Створено мусульманську політичну партію.

Мусульмани України активно підтримують політику національного державотворення, беруть участь у збереженні культурної самобутності національних меншин. Проте певна напруженість У мусульманському середовищі характерна для Криму, де зосереджено основну масу прихильників цієї конфесії. В основному загострює її відсутність достатньої кількості кваліфікованих служителів культу і відповідних культових споруд, що обумовлено, насамперед, тимчасовими складнощами в облаштуванні кримських татар.

Церкви окремих національних меншин в Україні представлені такими релігійними конфесіями:

Закарпатська реформатська церква (угорська) має своїх послідовників серед угорців (мадярів), які проживають головно в Закарпатській області. Реформатське віровчення близьке до догматів ортодоксального кальвінізму, започаткованого у 20-х рр. XVI ст. в період Реформації. Послідовники реформатського віровчення з'явилися на теренах України внаслідок угорської колонізації Закарпаття, що мала місце в період загарбання Угорщини Оттоманською імперією, та витіснення звідти українського населення. Слід зазначити, що частину послідовників реформатської церкви складають чехи, а певна частина угорців є послідовниками католицизму. Взагалі, протестантські течії, що набули поширення в Україні, беруть активну участь у суспільному житті, відродженні української духовності та держави.

ВИСНОВКИ З ДРУГОГО ПИТАННЯ:

Україна – багатоконфесійна країна, де успішно функціонують громади понад сотні конфесій, напрямів і течій. Традиційно найвпливовішою конфесією в Україні є православ’я. Неорелігійні рухи в Україні, на відміну від Заходу, наповнювалися переважно  невіруючими, колишніми атеїстами, тобто тими, хто не має відповідної віросповідної підготовки. Це спричинило 2 наслідки. Перший – позитивний: відсутність попереднього містичного досвіду робить віру щирішою, а, отже, й чистішою. Другий – негативний: колишня атеїзація позбавила досвіду духовних пошуків, духовних переживань, що нині сприяє переважанню зовнішніх виявів релігійності.

 висновки З ТЕМИ:

Для України характерна модель відокремлення церкви і держави, тобто модель таких державно-церковних відносин. Яка базується на невтручанні держави у справи церкви, а церкви – у справи держави.

Це забезпечує максимальну свободу релігії та режим толерантності в Україні.

Правове регулювання відносин держави і церкви здійснюється згідно із Законом «Про свободу совісті та релігійні організації в Україні». Закон визначає статус релігійних організацій в Україні, сфери та напрямки реалізації державно-церковної політики, форми та можливості вирішення міжконфесійних та між церковних конфліктів, отже в Україні свобода совісті є конституційним принципом й нормою  державного права. З одного боку, цекуляризовано державно-правові відносини, а з іншого – окремі сфери суспільного життя повністю перебувають у віддані держави.

Україна – багатоконфесійна країна, де успішно функціонують громади понад сотні конфесій, напрямів і течій. Традиційно найвпливовішою конфесією в Україні є православ’я. Неорелігійні рухи в Україні, на відміну від Заходу, наповнювалися переважно  невіруючими, колишніми атеїстами, тобто тими, хто не має відповідної віросповідної підготовки. Це спричинило 2 наслідки. Перший – позитивний: відсутність попереднього містичного досвіду робить віру щирішою, а, отже, й чистішою. Другий – негативний: колишня атеїзація позбавила досвіду духовних пошуків, духовних переживань, що нині сприяє переважанню зовнішніх виявів релігійності.

МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДАНОЇ ТЕМИ

При вивченні даної теми звернути особливу увагу на правове регулювання відносин держави і церкви в Україні. Законодавство чітко формулює права та обов’язки релігійних організацій, з урахуванням того, що релігія є особистою справою. Сучасна українська модель державно-церковних відносин є виваженою та послідовно демократичною. Вона відображає правове забезпечення в Україні свободи совісті як віруючих, так і невіруючих і повною мірою узгоджується з основними міжнародними правовими актами, учасником яких є Україна.




1. 1 Стиль как средство форматирования 6 1
2. the eternl questions rt helps us to understnd people who lived hundred yers go nd to lern the history of the mnkind
3. тематика 226 География 227 Ин
4. Ася Если ты знаешь почему ты когото любишь это значит что ты его не любишь
5. Сургутский государственный педагогический университет Управление воспитательной работы и молодежной п
6. детские игрушки
7. Реферат Синтез содержательных и формализованных описаний в дидактике физики
8. ТЕМА УПРАВЛЕНИЯ ПЕРСОНАЛОМ НА ПРЕДПРИЯТИИ
9. Красноярский медицинский техникум Д Н Е В Н И К Производственной практики по профилю сп
10. юридична академія України імені Ярослава Мудрого Кримський ЮРИДИЧНИЙ ІНСТИТУТ Сімферопольський техні
11. лекция медицинских рефератов историй болезни литературы обучающих программ тестов1
12. Розового города Джайпура и бурную историю Старого Дели Столицы Индии.
13. Стекло
14. Психотерапевты о психотерапии-Пер
15. ПРАВА ПРОФСОЮЗОВ В СФЕРЕ ТРУДОВЫХ ОТНОШЕНИЙ МОСКВА 1998 г
16. Великий математик России Николай Иванович Лобачевский.html
17. притча Пер
18. то сделать для других отдать ее другим людям
19. Особенности проведения местного референдума в Российской Федерации
20. гражданство 2 высшее юридическое образование; 3 не имеющий или не имевший судимости либо уголовное прес