Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 910 4 год.
Тема: Стилістичні можливості простого речення.
План
Студенти повинні знати: поняття “ускладнені прості речення”, “однорідні члени речення”, “відокремлення в реченні”, “вставні і вставлені конструкції”, “звертання”; стилістичні можливості речень із різними видами ускладнень (з однорідними, відокремленими членами, із вставними і вставленими одиницями або звертанням) у різних стилях.
Студенти повинні вміти: визначати стилістичну спроможність різних видів простих речень; будувати прості ускладнені речення в різних стилях.
Питання для самоконтролю і завдання
Література:
Завдання 1. Виписати з художніх творів 15-20 речень із звертанням, поділивши звертання за двома схемами.
І. За тематично-семантичними ознаками:
а) назви явищ природи;
б) назви істот;
в) назви людей;
г) метафоризовані народно-поетичні назви;
д) назви за професією;
е) за соціальним станом;
з) інші.
ІІ. За експресивно-стилістичними ознаками:
а) стилістично-нейтральні;
б) з виразом пошани;
в) емоційного захоплення, піднесення;
г) з осудом і зневагою;
д) з підлесливістю;
е) інші.
Завдання 2. Визначити стилістичну роль відокремлених членів речення, вставних та вставлених конструкцій.
Голе небо над ним. Світле, денне, воно й зараз таїть у своїй глибині всі зорі й сузіря, що відкриваються тільки ночами (О.Гончар). У нас тільки в березні після хуртовини бувають оті несподівано дивовижні дні, коли, широко прокидаючись од сну, природа якимсь одним пристрасно-чародійним завершенням так поєднає землю і небо, як навіть бог не міг поєднати душу й тіло (М.Стельмах). І він відступив, маючи намір пройти мимо. Але його зупинили очі. Великі, сумні очі, в котрих горіло безмірне людське страждання (Ю.Мушкетик). І справді, не може бути щасливою хвора людина, мабуть, суттєвою умовою щастя людини є здоровя, яке залежить від усієї сукупності умов, в яких вона живе (З журн.). Став я під ворітьми, ворота були розчинені, бачу дворочок чистенький, травистий і багато стежок проходжено перехресних (М.Вовчок). Та от, уяви собі, і не довелось (А.Головко). до речі, моїй доньці, мабуть, стільки років, як і вам... (П.Загребельний).
Завдання 3. Визначити стилістичну роль однорідних членів речення, виходячи з лексичного складу членів однорідного ряду, його обсягу, а також функцій сполучників при однорідних членах.
1. І дзвенів та стогнав метал, метал розпечений і метал холодний, метал серця, бо дзвеніло і співало все в ньому самому, в душі цього парубка, якого шал кохання підняв сьогодні вперше над землею, та й ніс його, швидше і швидше, вперед і вперед... 2. Пісня його була крута в колінах, то стрімких, то журливих, то радісних, то уривчастих, а то схожих на чистий голос дуди гайдая. 3. Вкупі з митцями будемо ми прагнути й боятись, любити й ненавидіти, будемо жити не тільки в минулому й теперішньому, але й в прийдешньому, але й у вічності, наскільки може сягнути в неї наша фантазія. 4. Оживлялась музика крапель сумних і веселих, лінивих і жвавих, глухих і дзвінких. 5. Чи то сад видніє, чи город, чи поле.