Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
9
Національний науковий центр
“Інститут аграрної економіки”
МІГУС Ірина Петрівна
УДК 336.763
ВЕКСЕЛЬНИЙ ОБІГ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ УКРАЇНИ
Спеціальність 08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі фінансів Європейського університету фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу
Науковий керівник доктор економічних наук, доцент,
старший науковий співробітник
Худолій Любов Михайлівна
Європейський університет фінансів,
інформаційних систем, менеджменту і бізнесу,
завідувач кафедри фінансів
Офіційні опоненти доктор економічних наук
Денисенко Микола Павлович,
Київський національний університет
технологій та дизайну,
професор кафедри економіки, обліку та аудиту
кандидат економічних наук, доцент
Демківський Анатолій Васильович
Академія муніципального управління,
професор кафедри фінансів
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України, м. Київ,
кафедра фінансів, грошового обігу та кредиту
Захист відбудеться “12” травня 2004 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.350.02 у Національному науковому центрі “Інститут аграрної економіки” за адресою: 03680, м. Київ, МСП, вул. Героїв оборони, 10, конференц-зал, 3-й поверх.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” за адресою: 03680, м. Київ, МСП, вул. Героїв оборони, 10, 2-й поверх, к. 212.
Автореферат розісланий “”квітня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук Жук Н.Л.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ
Актуальність теми. Фондовий ринок для багатьох країн світу служить одним із потужних факторів розвитку економіки та її стабільності. В Україні, як і в інших країнах з ринковою економікою, оборот цінних паперів має стати важливою сферою, без якої даремно сподіватись на ефективне функціонування складного механізму ринкової економіки. Проте за певних умов операції з цінними паперами на цьому ринку можуть стати руйнівним фактором, що призводить до виникнення фінансових криз.
Протягом 90-х років двадцятого століття економіка України пережила тяжку економічну кризу, яка призвела до порушення економічних відносин між партнерами, спаду виробництва, не сприяла розвитку фондового ринку та спричинила згортання вексельного обігу. Вона спромоглася дискредитувати сторіччями апробовані інструменти фондового ринку. Тож у країні склалися незадовільні умови застосування фінансових інструментів, проте серйозної альтернативи їм немає, а відтак, позбавляти економіку цих інструментів на довгий час немає сенсу. Доцільніше було б адаптувати вже існуючі у світовій практиці фінансові інструменти до наших умов господарювання, зробити їх використання більш ефективним та розширити їх обіг.
Вексель, як один із фінансових інструментів, за своєю економічною природою є досить унікальним цінним папером. Так, з одного боку, він є короткостроковим борговим зобовязанням, що опосередковує кредитні відносини, використовується в грошових розрахунках і, тим самим, виконує функцію засобу платежу. Розширення вексельного обігу створює альтернативу банківському кредитуванню, що в умовах дефіциту обігових коштів у підприємницьких структурах, може впливати на зниження банківських ставок. З іншого ж боку, вексель може бути використаний як додаткове джерело коштів для інвестування капіталу, передбачає фіксований характер платежу, і як переказаний може багаторазово обертатись на вторинному ринку.
Правильно організований вексельний обіг дозволяє гарантувати повноту і своєчасність оплати зобовязань, встановлює правову взаємозалежність покупця і продавця продукції (товарів, робіт, послуг) та передбачає їх взаємоконтроль, а також цивілізоване вирішення спорів в разі невиконання зобовязань. Застосування векселя також дозволяє залучати до розрахунків, не лише осіб, повязаних з операціями купівлі-продажу продукції, а й інших, в тому числі й фінансових посередників, що, в свою чергу, прискорює сам процес вексельних розрахунків, підвищує ступінь взаємовідповідальності за здійснення угод.
Проблеми фондового ринку, в тому числі становлення вексельних відносин, в різний час досліджували вчені-економісти такі як: А.Б. Аваков, М.М. Агарков, О.І. Барановський, М.О.Бурмака, П.Ю. Бородін, І.Ф. Гіндін, С.О. Гуткевич, А.В.Демківський, М.П. Денисенко, Д.Л.Іванов, А.В. Калина, В.В. Корнєєв, І.Є.Красько, Ю.М.Лисенков, В.М. Малюк, О.В.Мертенс, М.О. Мозговий, Ю.М. Мороз, В.П. Ходаківська, О.О. Фельдман та ін. У своїх працях вони визначили економічну сутність векселя, розглядали його види та форми, систематизували законодавство щодо вексельного обігу, розглядали особливості вексельного обігу на різних етапах його розвитку. Проте в нинішніх економічних умовах функціонування вексельних відносин вимагає нових підходів до використання векселя саме як інструменту фондового ринку і удосконалення методів забезпечення інтересів субєктів таких відносин. У звязку з цим дуже загострилися проблеми виявлення надійності учасників вексельних відносин (як юридичних, так і фізичних осіб), подальшого розвитку прогресивних схем вексельного обігу і формування його інфраструктури, а також упорядкування продажу вексельних бланків та експертизи їх на дійсність. Модифікована у відповідності до потреб вексельного ринку інфраструктура може сприяти декриміналізації вексельного обігу через підвищення інформаційної прозорості ринку і ліквідації тих вузьких місць, які використовувались недобросовісними субєктами ринку. Ці проблеми є назрілими і досить актуальними для України.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою науково-дослідної тематики Українського науково-дослідного інституту системних досліджень, стабілізації та розвитку економіки “Економічні проблеми теорії і практики менеджменту сталого розвитку економічних систем” (державний реєстраційний номер 0101V007350), програма “Інституційне та фінансове забезпечення підприємництва в Україні”.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає в розробці теоретико-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо удосконалення вексельного обігу на фондовому ринку України.
Для досягнення зазначеної мети у дисертації були поставлені такі завдання:
Предметом дослідження є теоретико-методичні та практичні аспекти вексельного обігу на фондовому ринку України.
Обєктом дослідження є фінансові відносини субєктів вексельного обігу на фондовому ринку України.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дисертаційної роботи є фундаментальні дослідження українських та зарубіжних вчених щодо формування та функціонування фондового ринку і векселя як його інструменту, нормативно-правова база сучасного вексельного обігу в Україні та світі. Дослідження проводились з використанням різноманітних наукових методів. Метод порівняльного аналізу використовувався при дослідженні економічних категорій, методик оцінки фінансового стану векселедавців та законодавчої бази щодо вексельного обігу в Україні та світі. Методи горизонтального та вертикального аналізу застосовувались при визначенні тенденцій розвитку та структури фондового ринку України, а метод коефіцієнтів - при оцінці платоспроможності векселедавців. Метод кластеризації - при встановленні класів позичальників за результатами кредитного рейтингу; експериментальний метод - при апробації методики кредитного рейтингу векселедавців на підприємствах переробної промисловості Черкаської області; трендовий метод при виявленні тенденцій розвитку вексельного обігу та розрахунку рівняння тренду для прогнозування доходів векселедавців фізичних осіб; метод синтезу - при адаптації досвіду інших країн для складання кредитного рейтингу. Також були застосовані методи схематичного зображення, опитування, власного спостереження та ін.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розробці теоретико-методичних підходів щодо відновлення та організації повноцінного вексельного обігу на фондовому ринку України. Основні положення, що визначають наукову новизну дисертаційного дослідження, полягають у наступному:
вперше:
удосконалено:
дістали подальший розвиток:
Практичне значення отриманих результатів полягає у розробці рекомендацій щодо складання та використання кредитного рейтингу векселедавців для юридичних осіб, який враховує не лише показники фінансового стану, а й якісні показники (довідка, видана Інвестиційною компанією “ІНФІКО” № 657 від “27” серпня 2003 р.), а також для фізичних осіб, що робить прозорішим і цей сегмент вексельного ринку (довідка №166 від “01” серпня 2003 р., видана Черкаським обласним кооперативно-державним обєднанням по агропромисловому будівництву “Облагробуд”). Розроблені автором рекомендації щодо удосконалення інфраструктури ринку векселів прийняті до впровадження Черкаським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (довідка №01-587 від “01” серпня 2003р.).
Окремі положення дисертаційного дослідження були впроваджені також у навчальний процес у 2002-2003 н.р. при викладанні дисциплін “Фінансова статистика” та “Ринок фінансових послуг”. Розробки автора можуть бути використані в якості спеціального курсу “Вексельна справа” при навчанні магістрів спеціальностей 8.050104 “Фінанси” та 8.050105 “Банківська справа” (довідка № 2101/01 від “28” серпня 2003 р., видана Черкаською філією Європейського університету фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною завершеною роботою здобувача. Наукові розробки, узагальнення, висновки та пропозиції, що містяться в дисертаційній роботі, одержано автором самостійно. Опубліковані праці підготовлені без співавторства особисто здобувачем.
Апробація результатів дослідження. Основні теоретичні і практичні положення результатів дослідження обговорювались на засіданні Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на нараді в Черкаському обласному кооперативно-державному обєднанні по агропромисловому будівництву “Облагробуд”, доповідались на науково-практичних конференціях, зокрема: Міжнародній науковій конференції “Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія і сьогодення” (24 березня 2003 р., м. Тернопіль), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість” (27-28 березня 2003р., м. Київ), Міжнародній науково-практичній конференції “Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень в постсоціалістичних країнах” (24-26 вересня 2003 р., м. Черкаси), ІХ Міжнародній науково-практичній конференції “Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти” (27-28 листопада 2003 р., м. Київ).
Публікації. За результатами проведених досліджень опубліковано 8 робіт загальним обсягом 2,49 друк. арк., в тому числі 5 - у наукових фахових виданнях загальним обсягом 1,94 друк. арк.
Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел і додатків. Загальний обсяг дисертації 168 стор., у тому числі: 50 таблиць, 24 рисунки, 33 додатки, список використаних джерел із 105 найменувань.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано мету і завдання дослідження, розкрито наукову новизну і практичне значення отриманих наукових результатів.
У розділі 1 “Теоретико-методичні основи організації вексельного обігу на фондовому ринку України” досліджено сутність векселя та вексельного обігу, місце і значення векселя в системі інструментів фондового ринку; еволюцію видів і форм векселя, та схем вексельного обігу; виявлені особливості застосування векселів у фінансових розрахунках в Україні та причини згортання українського вексельного ринку, встановлено умови залучення до вексельного обігу фізичних осіб, удосконалено механізм погашення векселів через розрахункову палату.
Фондовий ринок, як невідємна складова фінансового ринку, являє собою, з одного боку, ефективний механізм концентрації та розподілу капіталу, а з іншого боку є системою економічних відносин щодо випуску та обігу цінних паперів.
Вітчизняні та зарубіжні вчені застосовують різні класифікації цінних паперів. Відповідно до них вексель пропонуємо класифікувати таким чином (рис. 1).
c7
c7
c7
e1
ea
d3, ,