Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЧАЙКА ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 595.7-152.6
екологічне ОБҐРУНТУВАННЯ прогнозу Розповсюдження основних шкідНИків Польових культур в АГРОЦЕНОзАХ УкраЇнИ
03.00.16 - екологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора сільськогосподарських наук
КИЇВ
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті захисту рослин Української академії аграрних наук
Науковий консультант доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент УААН Федоренко Віталій Петрович, Інститут захисту рослин Української академії аграрних наук, директор
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук, професор Кавецький Володимир Миколайович, Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя, завідувач лабораторією екотоксикології і гігієни агрохімікатів
доктор сільськогосподарських наук, професор Писаренко Віктор Микитович, Полтавська державна аграрна академія, ректор
доктор сільськогосподарських наук, професор Глазко Тетяна Теодорівна, Інститут агроекології і біотехнології, завідувач лабораторією генетики екологічних стресів
Провідна установа Харківський національний аграрний університет ім.В.В.Докучаєва, Міністерство аграрної політики України, кафедра зоології та ентомології, м. Харків
Захист відбудеться: „25” червня 2004 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.004.02 у Національному аграрному університеті за адресою: 03041, Київ, вул. Героїв оборони, 15, навчальний корпус № 3, аудиторія 65
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету за адресою: 03041, Київ, вул. Героїв оборони, 13, навчальний корпус № 4, к. 41.
Автореферат розісланий „21” травня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Мороз М.С.
Актуальність теми. Прогноз фітосанітарного стану посівів і насаджень сільськогосподарських культур є основою інтегрованих систем захисту рослин від шкідливих організмів. Головне завдання ентомологічного прогнозу полягає в завчасній оцінці ступеню загрози урожаю від шкідників, обґрунтуванні доцільності, оптимальних строків та економічної ефективності заходів захисту рослин. Прогноз дозволяє суттєво раціоналізувати застосування засобів захисту рослин, що має економічне, екологічне та соціальне значення.
Наукові основи прогнозу фітосанітарного стану розпочато з кінця ХІХ і продовжувались у ХХ сторіччі плеядою видатних вітчизняних учених: Ф.П.Кеппеном, С.С.Четверіковим, Б.П.Уваровим, С.А.Предтеченським, І.Я.Поляковим, Г.Я.Бей-Бієнком, Н.С.Щербіновським, А.А.Максимовим, Г.О.Вікторовим, В.І.Танським, В.І.Плотніковим, Є.П.Ципленковим, В.П.Васильєвим, Дядечком М.П., А.А.Макаровою, Г.А.Дороніною, Є.М.Білецьким, С.О.Трибелем, В.П.Омелютою, В.П.Федоренком, В.І.Митрофановим, В.Л.Мєшковою та багатьма іншими. Ними розроблено теоретичну базу, наукове забезпечення прогнозу та обґрунтовано алгоритми різних видів прогнозу. Це надбання фундаментальна основа для подальшого поглиблення науково-теоретичних основ прогнозу фітосанітарного стану агроценозів.
Головна проблема прогнозу поширення та шкодочинності комах полягає у визначенні ролі екологічних чинників різної природи, що спричиняють коливання чисельності популяцій. Тому теорія динаміки популяцій є науковою основою прогностичних розробок. Прогрес в цій галузі захисту рослин неможливий без подальшого поглиблення теорії динаміки популяцій. Окрім того, ця теорія одна із ключових проблем екології. Наукова розробка проблеми досягнення багаторічних зусиль світової науки. Бібліографія з даного розділу екології нараховує декілька тисяч джерел. За сторіччя наукових пошуків були розроблені різноманітні теорії, концепції і моделі механізмів динаміки. Багатовимірність процесів популяційної динаміки ускладнює синтез єдиної теорії як універсальної наукової основи прогнозу, тому тривалий час точиться полеміка - яка із запропонованих теорій достовірна?
Слід констатувати, що і нині, незважаючи на більше як 100 років інтенсивних наукових пошуків, проблема ще далека від свого вирішення. Відкриваються нові процеси і явища популяційної динаміки, розуміння яких не вписується в уявлення класичної екології.
Прогрес пізнання ролі екологічних чинників в динаміці чисельності комах неможливий без урахування новітніх досягнень еволюційної теорії. Вони дозволяють знайти нову основу для чергових спроб синтезу наукових концепцій і фактичного матеріалу. Такий синтез буде сприяти подальшому поглибленню наукового забезпечення прогнозу, розумінню його можливостей, ступеня вірогідності. Слід нагадати, що крім наукових розробок Є.М.Білецького та його школи, такі теоретичні узагальнення в Україні останні 10 років не робились.
Для усіх видів прогнозу в захисті рослин інформацію стосовно поточного стану шкідливих популяцій дає фітосанітарний моніторинг. Існуюча система такого моніторингу в Україні була створена у 1923 році. З того часу принципи її функціонування змінилися мало. Концептуальна розробка сучасної системи фітосанітарного моніторингу в Україні, що заснована на передових інформаційних технологіях, інструментальних методах обліку чисельності комах, оперативному доведенні прогностичних рішень як до керуючих органів, так і до зацікавлених землекористувачів різних економічних категорій буде мати суттєве практичне значення.
Аграрний сектор України знаходиться в перехідному періоду свого економічного становлення. В умовах, коли окремі елементи системи захисту рослин використовуються, переважно, як оперативні винищувальні заходи, поглиблення теоретичних основ прогнозу фітосанітарного стану, розробка та впровадження в практику новітніх систем моніторингу головних комах-шкідників сільськогосподарського виробництва є надзвичайно актуальними.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Виконані нами дослідження є складовою частиною науково-дослідних робіт, що проводились в Інституті захисту рослин УААН в 1981-2003 роках у відповідності з державною тематикою (№ держреєстрації 0182.9055474) "Провести випробовування біологічно активних речовин і розробити прийоми їх використання в інтегрованих системах захисту сільськогосподарських культур”, (№ держреєстрації 01.87.0 046822) "Розробити і впровадити нові методи захисту рослин в боротьбі з карантинними шкідниками (картопляна міль)", (№ держреєстрації 01.87.0 046826) "Вивчити механізми дії нових біологічно активних речовин для спрямованого пошуку та створення нових препаратів. Розробити способи використання феромонних пасток щодо прогнозу чисельності та сигналізації строків боротьби із шкідниками плодових насаджень та польових культур", (№ держреєстрації VA01002945р) "Вивчити закономірності формування шкідливих і корисних організмів в агроценозах в умовах інтенсивного землеробства", (№ держреєстрації 0197V012338), "Розробити методи прогнозу поширення та шкодочинності шкідливих організмів в умовах різних форм ведення сільськогосподарського виробництва", "Розробити уніфіковані методи збору інформації про чисельність шкідливих організмів в умовах різних форм ведення с.-г. виробництва та удосконалити коротко- і довгострокові прогнози їх поширення та шкодочинності", комплексної Української програми з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС "Дослідження впливу чинників зони відчуження ЧАЕС на екосистеми перелогів, що формуються, посівів і плодових насаджень".
Мета і завдання досліджень. Розробка концепції прогнозу динаміки чисельності шкідників на основі виділення головних екологічних, економічних, популяційно-генетичних чинників її формування та оцінки взаємодії між ними. Обґрунтування завдань, можливостей та ступеня вірогідності прогнозу в сучасних еколого-економічних умовах сільськогосподарського виробництва України. Розробка нових алгоритмів прогнозу та надійних і економічних методів моніторингу основних шкідників сільськогосподарських культур.
Для досягнення поставленої мети вирішувались такі завдання:
- здійснення аналізу впливу різних чинників довкілля на динаміку популяцій комах-фітофагів;
- наукове обґрунтування робочої гіпотези щодо чинників динаміки популяцій;
- теоретичне узагальнення механізмів динаміки популяцій на основі сучасних концепцій популяційної біології;
- розробка нових алгоритмів оперативного прогнозу фітосанітарного стану агроценозів;
- проведення аналізу поточного фітосанітарного стану агроценозів в Україні, обґрунтування причин його зміни та розробка довгострокового прогнозу його динаміки;
- оцінка проблеми та обґрунтування першочерговості завдань фітосані-тарного моніторингу в Україні;
- розробка концепції науково-організаційних основ вдосконаленої системи фітосанітарного моніторингу в Україні;
- обґрунтування методології феромонного моніторингу лускокрилих шкідників;
- розробка та впровадження вдосконалених систем інструментального моніторингу домінуючих шкідників.
Обєкти досліджень: природні популяції і лабораторні культури колорадського жука Leptinotarsa decemlineata (Say), кукурудзяного метелика Ostrinia nubilalis (Hbn), картопляної молі Phthorimaea operculella (Zell), озимої совки (Scotia segetum Schiff.), комплексу саранових півдня Степу України, домінуючих видів шкідливих комах-фітофагів Полісся України.
Предмет досліджень: динаміка чисельності, фізіологічні та етологічні реакції на екологічні чинники середовища мешкання, еколого-фізіологічні механізми структурування популяцій шкідливих фітофагів на стаціальні мікропопуляції, стаціальний розподіл та трофічні звязки шкідливих комах, розповсюдження та шкодочинність головних шкідників в Україні, завдання, можливості, алгоритми прогнозу фітосанітарного стану агроценозів, інструментальні системи моніторингу найбільш небезпечних шкідників в Україні.
Методи досліджень: загальноприйняті методи фауністичних досліджень в ентомології та обліку чисельності комах, популяційної екології, захисту рослин польових та лабораторних досліджень, вдосконалені та оригінальні біофізичні методи дослідження реакцій комах до інформаційних хімічних сигналів середовища мешкання, логічне та компютерне моделювання динаміки популяцій комах.
Наукова новизна одержаних результатів
Практичне значення одержаних результатів. Поглиблення основних положень синтетичної теорії динаміки популяцій шкідників сільськогосподарських культур сприяє розумінню ролі різних чинників довкілля у визначенні чисельності та поширенні шкідників, що має значення для підвищення надійності фітосанітарних прогнозів.
Реалізація концепції сучасної організації системи моніторингу і прогнозу в Україні, що ґрунтується на інформаційних технологіях, дає змогу підвищити надійність контролю стану шкідливих популяцій, створює передумови для оперативного прийняття рішень щодо оптимальних заходів захисту рослин, сприяє зменшенню обсягу використання пестицидів. Алгоритм оперативного прогнозу шкодочинності комплексу головних шкідників озимої пшениці дозволяє прогнозувати сумарні втрати урожаю на макро- та мікроекономічному рівнях, економічну доцільність заходів захисту рослин, є інструментом системного аналізу поточного фітосанітарного стану в Україні, підставою для прийняття рішень стосовно його покращення. Обґрунтування актуальних завдань аграрної науки в галузі прогнозу та розробка методології феромонного моніторингу дає змогу спрямувати зусилля установ УААН на подальший розвиток наукового забезпечення прогнозу, розробку та впровадження сучасних систем моніторингу, що наблизить фітосанітарний моніторинг і прогноз до світових стандартів.
Запропоновані системи інструментального моніторингу головних шкідників в Україні дають змогу до 10 разів підвищити продуктивність праці та надійність обліків, з сезонною завчасністю прогнозувати ступінь загрози від фітофагів урожаю, оптимальні строки проведення заходів захисту, що має економічне значення та сприяє покращенню екологічного стану довкілля, дозволяють з мінімальними трудовитратами, за максимально стандартними методами обліків формувати багаторічні бази даних поширення та чисельності шкідників агроценозів України, тобто отримувати інформацією, яка обґрунтовано є предикторами фітосанітарних прогнозів.
Особистий внесок здобувача. Теоретичні положення дисертації автором розроблено самостійно. Особисто вдосконалено біофізичні методи лабораторних досліджень фізіологічних реакцій до інформаційних хімічних сигналів біоценозів атрактантів та феромонів, що дало змогу на фізіологічному рівні детально дослідити адаптивні стратегії популяцій шкідливих комах в процесі реалізації трофічної ніші та репродуктивного потенціалу. Розроблені польові методи досліджень просторової структури популяцій шкідників за допомогою компютерного моделювання, що слугувало методологічною основою вивчення динамічних процесів в популяціях різних видів шкідників сільськогосподарських культур. Інформаційна підтримка роботи забезпечувалась зав. відділом діагностики і прогнозів Головдержзахисту України О.Б.Сядристою. В дослідженнях з окремих питань в різні роки активну участь брали наукові співробітники В.П.Васильєв, О.В.Бакланова, А.М.Черній, Н.В.Лаппа, О.Г Бунтова, Л.П.Пасічник, М.О.Кочерга, Р.Л.Осовська, О.О.Бахмут, з якими опубліковано сумісні роботи. Вважаю за необхідне висловити усім щиру вдячність.
Апробація результатів досліджень. Матеріали дисертації були представлені та доповідались на П, Ш та IY зїздах УЕТ (Ужгород, 1980; Канів, 1987; Харків, 1992); Всесоюзній конференції з проблем практичного застосування феромонів, Тарту, 1981; Пятому міжнародному конгресі з хімії пестицидів (Кіото, 1983); Міжнародному конгресі з інтегрованих систем захисту рослин (Будапешт, 1983); Другій Всесоюзній конференції з хімічної комунікації тварин (Москва, 1983); ІХ зїзді ВЕТ (Київ, 1983); Всесоюзній конференції "Феромони листокруток шкідників сільського і лісового господарства” (Тарту, 1986); Всесоюзній конференції з проблеми зоокультури (Москва, 1986); Всесоюзному симпозіумі з хеморецепції комах (Вільнюс, 1988); Всесоюзній конференції з методів добору за комплексом ознак у селекції рослин (Симферополь, 1989); Х зїзді ВЕТ (Ленінград, 1989); Другої НТР з підсумків ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (Чорнобиль, 1990); Ш Всесоюзній конференції з с.-г. радіобіології (Обнінск, 1990); Всесоюзній конференції з генетики та мікроеволюції шкідливих організмів (Кишинів, 1991); Міжнародній конференції з фундаментальних та прикладних проблем фітовірусології (Ялта, 1994); Всеросійській науково-практичній конференції з екологічно безпечних та безпестицидних технологій отримання продукції рослинництва (Краснодар, 1994); Міжнародному симпозіумі з хімічної екології (Харків, 1994); Міжнародній науковій конференції з проблем Чорнобиля (Чорнобиль, 1994); Республіканській конференції з проблем екологічно безпечних технологій захисту рослин (Київ, 1996); Міжнародній конференції "Молекулярно-генетичні маркери рослин” (Ялта. 1996); Пятій Міжнародній науково-технічній конференції Чорнобиль-96 (Зелений Мис, 1996); Міжнародному регіональному семінарі з проблем сучасних досліджень в екології та мікробіології (Ужгород, 1997); Конференції з питань хімічної екології в умовах радіації та техногенного забруднення (Київ, 1997); Міжнародній конференції з агробіотехнології рослин та тварин (Київ, 1997); Ш зїзді з радіаційних досліджень (Москва, 1997); Міжнародній конференції "Наукові основи стабілізації виробництва продукції рослинництва" (Харків, 1999); Пятому Міжнародному конгресі "Біоконверсія органічних відходів і охорона навколишнього середовища” (Івано-Франківськ, 1999); Міжнародній конференції на честь 90-річчя заснування Інституту ім. В.Я. Юрєва (Харків, 1999); Науково-практичній конференції "Європейський центр техногенної безпеки" (Київ, 1999); Республіканській ентомологічній конференції, що присвячена 50-й річниці заснування УЕТ (Ніжин, 2000); Науково-практичній конференції "Оптимізація структури агроландшафтів і раціональне використання ґрунтових ресурсів" (Київ, 2000); Міжнародній конференції "15 років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання" (Київ, 2001).
Публікації. За результатами дисертаційної роботи опубліковано 100 наукових праць, видано 4 методичні рекомендації, отримано патент України. Загальний обсяг публікацій понад 30 друкарських аркушів.
Обсяг та структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 363 сторінках тексту, складається із вступу, шести розділів, висновків та рекомендацій виробництву, включає 103 рисунка, 31 таблицю. Список використаних джерел включає 543 роботи, в тому числі 267 іншомовних.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ДИНАМІКА ПОПУЛЯЦІЙ КОМАХ-ФІТОФАГІВ ЯК МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГОМЕОСТАЗУ
В результаті тривалої наукової дискусії стосовно чинників динаміки чисельності комах було формалізовано два основних теоретичних напрямки факторіальні та синтетичні теорії чисельності. Факторіальні теорії базуються на чинниках біотичної регуляції (Nicolson, 1958) або абіотичної модифікації (Andrewartha, Birch, 1960). Синтетичні теорії (Вікторов, 1967; Білецький, 1985; 1993; Трибель, 1990; 1998) розглядають динаміку чисельності як результуючу біотичних та абіотичних векторів. Існуючі теорії динаміки чисельності не дозволяють пояснити багато проявів мінливості стану популяцій комах в природі. Наприклад, циклічність спалахів масового розмноження видів з еруптивним типом динаміки чисельності, до яких відносяться головні багатоїдні шкідники сільськогосподарських культур України.
Розуміння причин масового розмноження шкідливих комах неможливе без урахування закономірностей мікроеволюційного процесу. Згідно положень сучасної теорії еволюції природних систем (Пригожин, Стенгерс, 1986; 1999), еволюція складається з детермінованих періодів та періодів перебудови структури системи, яка відбувається через так званий стан “хаосу", в якому, внаслідок процесів саморегуляції, формуються нові структури, що забезпечує подальшу еволюцію.
Вектор еволюційного розвитку біологічних систем спрямований убік спеціалізації у споживанні речовини, енергії й інформації, що дозволяє ефективніше використовувати ресурси середовища мешкання. Проте в процесі спеціалізації зменшується екологічна пластичність популяцій (Баранчиков, 1987; Жерихин, Раутиан, 1999).
Цілісність біоценозу, як біологічної системи, забезпечують інформаційні звязки між організмами. Кормові рослини для комах-фітофагів не тільки джерело енергії, але і основа інформаційної системи (харчові атрактанти, феромони, гормони), яка підтримує гомеостаз ценозу (Харборн, 1985; Рощина, Рощина, I989; Bestmann et al., 1991; Rasa, Anne, 1997; Svensson et al., 1997).
Аналіз багаторічної динаміки популяції озимої совки дозволив виявити 3 характерні, слабко зв'язані один з одним популяційні біологічні ритми: чисельність зимуючого запасу гусениць, динаміку активності льоту метеликів озимої совки на світлові і феромонні пастки. Відомо, що складні біологічні ритми є результуючою взаємодії багатьох автономних ритмів (Чернышев, 1984). Наведені дані свідчать, що фізіологічний стан популяції комах-фітофагів має біологічний ритм багаторічної динаміки, який, в свою чергу, складається з біологічних ритмів, які контролюють життєздатність (чисельність зимуючих гусениць), репродуктивну активність (активність льоту на феромон) і міграційну активність (активність льоту на світло).
Згідно критичного аналізу сучасних уявлень стосовно чинників динаміки популяцій запропонована робоча гіпотеза щодо механізмів динаміки чисельності комах. Динаміку чисельності слід розглядати як складову механізмів мікроеволюційного процесу в природних популяціях. Хвилі чисельності завдяки генетико-автоматичних процесів підтримують рівень екологічної пластичності.
Формалізовано схему мікроеволюційних циклів комах, яка свідчить, що такі аспекти екології як реалізація адаптивних стратегій різних організмів, механізми формування популяцій та динаміка їх фізіологічного стану під дією локальних екологічних умов досліджено недостатньо. Звідси, на нашу думку, не повне розуміння чинників динаміки чисельності комах. Саме ці аспекти екології комах були обрані предметом досліджень з метою поглиблення наукового забезпечення фітосанітарного ентомологічного прогнозу.
МАТЕРІАЛ І МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ
Обґрунтовано, що комплекс саранових південного Степу, озима совка, стебловий кукурудзяний метелик та картопляна міль відносяться до поліфагів і олігофагів, які шкодять головним продовольчим та технічним сільськогосподарським культурам України, здатні до масових розмножень, в період яких спричиняють значні економічні збитки. Їх популяції потребують ретельного моніторингу як основи прогнозу поширення та шкодочинності фітофагів. Але наявні методи такого моніторингу застарілі або взагалі відсутні.
В аналіз по темі дисертаційних досліджень було включено види комах та шкідливі популяції, що наведено в табл.1.
Таблиця .1
Види комах та популяції, проаналізовані за роки досліджень
Обєкт досліджень |
Аспекти досліджень |
Термін досліджень, роки |
Кількість виборок, особин |
Основні шкідники польових культур |
Аналіз результатів моніторингу агроценозів України, що проводять 190 ПСП Головдержзахисту та 18 регіональних установ УААН |
1981 |
55620 виборок |
Основні шкідники зернових колосових в зоні Полісся України |
Моніторинг чисельності та поширення в агроценозах та на перелогах |
1991 |
2016 виборок |
Картопляна міль |
Моніторинг за допомогою феромонних пасток Екологія Фізіологія |
1983 -1985, 1992 |
5760 виборок 6000 екз. екз. |
Кукурудзяний (стебловий) метелик |
Моніторинг за допомогою феромонних пасток Екологія Фізіологія |
1986-1996 |
5400 виборок |
1987-1990 -1992 |
730 екз. екз. |
||
Колорадський жук |
Моніторинг чисельності Хімічна екологія |
1986-1990 -1993 |
210 виборок екз. |
Озима совка |
Моніторинг за допомогою феромонних пасток |
1997-2002 |
620 виборок |
Клоп подізус |
Хімічна екологія |
1991-1993 |
150 екз. |
Саранові |
Моніторинг поширення та чисельності Екологія |
1995-2002 -2002 |
4300 виборок 1500 екз. |
Більша частина досліджень проведена в господарствах Херсонської та Київської обл. за допомогою загальноприйнятих методів польових ентомологічних досліджень (Предтеченский, 1934; Поляков, 1964; Цыпленков, 1970; Танский В.И., Де-Милло А.П., 1981; Доспехов, 1985; Омелюта, 1986). У роботі використовували комплекти феромонних пасток виробництва фірми Sandoz (USA), Интербав та Ruchim (Молдова). Просторовий розподіл шкідників в агроценозах визначали за допомогою показника контагіозності (Макфедьен, 1965; Уиттекер, 1980). Компютерне моделювання виконували за стандратними та оригінальними програмами компютерної графіки.
Результати досліджень опрацьовували статистично за допомогою мікро-ЕОМ "БЗ-21" (Францевич, 1980), а також персонального компютера IBM PC 386, пізніше Pentium III за стандартними програмами обробки результатів біологічних експериментів.
Термін „гомеостаз” ми розглядаємо як стан внутрішньої динамічної рівноваги природної системи, що підтримується регулярним поновленням її основних структур та постійною функціональною саморегуляцією її компонентів. Під динамікою ми розуміємо зміни в часі та просторі інтенсивності та вектору різних процесів, що забезпечують підтримання параметрів гомеостазу популяції відповідно зміни умов середовища мешкання. До цих процесів слід віднести флуктуації чисельності популяції, її просторово-часової, статевої, фенотипічної структури, фізіологічного стану, міграційної активності тощо. "Фізіологічний стан комах" ми розглядаємо як складний комплекс змін внутрішнього середовища організму, що відповідає стадіям розвитку, віку, репродуктивним процесам тощо.
Під адаптивною стратегією ми розуміємо комплекс фізіологічних реакцій організму, який обумовлює особливості сенсорного аналізу інформаційних сигналів середовища мешкання і є нейробіологічною основою адаптивної поведінки різних особин в популяції.
В даний час визнано, що у комах рецепторні клітини спеціалізованого типу, що сприймають запах природних атрактантів, функціонують як детектори біологічно активних хімічних сигналів (Винников, 1979; Kafka, 1974; Kneger, 1996). Генетична гетерогенність природних популяцій, а також обумовлені генотипом особини сенсорні властивості її детекторів, визначають індивідуальні особливості комах в оцінці значущості біологічно активних речовин довкілля.
Наші лабораторні біофізичні та польові етологічні дослідження дозволили встановити, що за характером визначення привабливості кормових рослин та спорідненості самиць, популяції комах притаманні дві полярні адаптивні стратегії: стратегія „генералістів” та стратегія „спеціалістів”, а також континуум проміжних типів, що, поза всяким сумнівом, збільшує адаптивний потенціал популяції. Генералісти представлено комахами, яким притаманна відносно широка екологічна ніша, спеціалісти відносно вузька.
Яким чином природна популяція диференціюється на мікропопуляції? Локальні угруповання комах формуються шляхом просторово-часової інтеграції особин з подібними адаптивними стратегіями. В основі інтеграції лежить вибір комахами оптимальної екологічної ніші за допомогою аналізу інформаційних хімічних сигналів органами чуття. У процесі освоєння трофічної ніші популяція фітофага утворює динамічну просторово-часова структуру, яка проявляється за різної щільності поселень комах навіть на генетично однорідних посівах сільськогосподарських культур (рис. 1).
Наші експериментальні дані дозволили формалізувати екологічну модель механізмів диференціації популяції комах-фітофагів в агроекосистемі. Ядром процесу є взаємодія в системі фітофагкормова рослина - звідси різноманіття екологічних угруповань фітофагів, на які диференціюються природні популяції з метою максимального використання ресурсів середовища, а також асортативність у виборі статевого партнера - звідси підтримка генетичної структурованості популяцій. В результаті групового добору, що діє на різні локальні угруповання, популяція здобуває максимально можливу кількість адаптацій.
Вважається, що внутрішньопопуляційна та міжвидова регуляція чисельності один із важливіших чинників динаміки популяцій фітофагів. На цьому положенні ґрунтуються майже всі існуючі теорії динаміки чисельності комах (Варли и др., 1978; Бигон и др.,1989; Викторов, 1967;). Незважаючи на широке використання поняття "біотична регуляція" в теоретичних розробках, експериментальних досліджень її впливу на динаміку популяцій в ентомології не так багато, що пояснюється методичними складнощами такого роду багатофакторних польових досліджень.
Вплив біотичної регуляції на формування характеристик динаміки чисельності комах ми досліджували прямими методами - шляхом оцінки ролі конкуренції і хижацтва в динаміці популяцій, і непрямими - шляхом вивчення закономірностей багаторічної динаміки чисельності мікропопуляцій, що населяють різні стації - біоценози і агроценози.
На прикладі колорадського жука і картопляної молі встановлено, що конкуренція формує часові характеристики сезонної динаміки чисельності видів спільноти таким чином, щоб максимально зменшити перекривання трофічних ніш, що сприяє зниженню тиску конкуренції.
На прикладі хижого клопа Podіsus maculіventrіs Say і колорадського жука показано, що популяція ентомофага впливає на чисельність популяції фітофага не тільки прямим шляхом - через знищення особин в процесі живлення, але й опосередковано, через порушення вікової структури популяції жертви, що впливає на її фізіологічний стан.
Аналіз результатів багаторічного моніторингу основних шкідників зернових колосових в агроценозах і в перелогах свідчить, що інтегрований вплив біотичної регуляції проявляється як в чисельності фітофагів, так і у фазах градацій розмноження.
Стан популяцій комах-фітофагів як пойкілотермних тварин тісно повязаний з погодними показниками сезону вегетації. Генетична унікальність любої стаціальної спільноти рослин та комах-фітофагів визначає специфіку біотичних звязків, а через них реакцію мікропопуляції комах на зовнішній вплив. Взаємодія ендогенної складової внутрішнього стану комах зі змінними погоди в умовах специфічної біотичної регуляції формує характеристики динаміки чисельності мікропопуляцій. В свою чергу загальний стан мікропопуляцій комах визначає динаміку чисельності на рівні популяції.
Аналіз літературних джерел та результатів наших експериментальних досліджень дозволяють поглибити основи синтетичної теорії динаміки чисельності комах-фітофагів. Динаміка чисельності обумовлена, перш за все, генетичними механізмами підтримання рівня екологічної пластичності, що дозволяє комахам виживати в умовах різних геологічних епох, чинити опір антропогенним чинникам.
Генетична складова багаторічної динаміки обумовлює гомеостаз популяції, вона реалізується через різноманітні механізми, які мають видову специфіку. Про це свідчать типи динаміки чисельності комах, що спостерігаються в природі. Навіть на рівні популяції одного виду різним генотипам комах притаманні різноманітні адаптивні стратегії виживання. Популяції, що генерують хвилі чисельності організмів, завдяки генетико-автоматичних процесів відновлюють поліморфізм, який поступово втрачається у процесі мікроеволюції.
Наявність ендогенної складової внутрішнього стану комах неможливо виявити експериментально, але вона добре підтверджується побічно. Обґрунтовано 5 доказів існування генетичної складової внутрішнього стану популяцій комах:
Генетична складова багаторічного стану популяцій створює репродуктивні потенції (передумови) для виникнення чергової хвилі чисельності, яка забезпечує перебудову генотипічної структури відповідно стану довкілля. Реалізація цих потенцій, в свою чергу, регулюється як чинниками довкілля (погода, стан рослин, біотична регуляція), так і внутрішньопопуляційними механізмами. Потенція може бути реалізована або вгасне, в залежності від характеристик екологічних чинників та поточної чисельності комах. Всі процеси відбуваються в умовах екологічної структурованості природних популяцій на мікропопуляції, кожна з яких має характерну генотипічну структуру, специфічне ценотичне оточення на фоні мінливих умов локальної погоди. Загальна чисельність популяції реалізується як інтегральний стан мозаїчної структури мікропопуляцій. Яким чином генетична складова проявляється в динаміці популяції? Нами формалізо-
вано схему інтеграції біологічних ритмів комах-фітофагів (рис. 2). Біологічні ритми комах слід розглядати як операційну систему, що забезпечує запуск і синхронізацію зв'язаних між собою різних мікроеволюційних програм: динаміку просторової структури, фізіологічного стану і чисельності, зміну генотипічної структури популяції тощо. В цьому процесі цикли сонячної активності виконують роль космічного "годинника" мікроеволюції. Синхронізація біологічного "годинника" мікроеволюції з космічним відбувається завдяки природному добору відповідних алелей. Відомо, що штучна десинхронізація біологічного ритму з абіотичними циклами середовища мешкання пригнічує життєздатність комах.
Моделювання механізмів динаміки чисельності комах як результуючу взаємодії трьох векторів генетичної програми, біотичного регулювання та абіотичної модифікації процесу реалізації цієї програми свідчить, що любий чинник екологічної ніші популяції одночасно є чинником її динаміки. Згідно природи біологічних ритмів, процес взаємодії сукупності чинників екологічної ніші з ендогенною, генетично визначеною складовою репродуктивних потенцій популяції формує багаторічні цикли її фізіологічного стану, які обумовлюють цикли розмноження комах. Циклічність популяційних процесів, що спостерігається в природі, відбиває природні цикли екологічних чинників довкілля, що дозволяє комахам „передбачувати” зміну характеристик чинників середовища мешкання.
Наявність ендогенної складової як одного із векторів чинників динаміки популяцій добре пояснює статистичний звязок масових розмножень комах з циклами сонячної активності, що є предметом майже 100-річної наукової дискусії. Обумовлює відсутність синхронності масових розмножень комах в ареалі видів з еруптивною динамікою чисельності, дозволяє інтегрувати всі існуючі факторіальні теорії динаміки популяцій.
В останні роки в Україні спостерігається погіршення фітосанітарного стану, в звязку з чим серед фахівців поширена думка, що це є наслідок різкого зменшення обсягів заходів захисту рослин. Беззаперечно, захист рослин відіграє важливу роль в регулюванні чисельності та поширення шкідників, але стан таких складних біологічних систем, як популяція комах, не може і не визначається лише одним чинником. Згідно законів екології, чинники довкілля впливають на біологічні системи сукупно, через прямі, а частіше - опосередковані шляхи (Реймерс, 1990).
Одним із таких чинників, на нашу думку, є дестабілізація системи землеробства. Починаючи з 1990 р. в Україні, за різними оцінками, було вилучено з обробітку від 5 до 8,5 млн. га орної землі. Перелоги в процесі сукцесії перетворилися на широку екологічну нішу для головних багатоїдних шкідників. Відомо, що зимівля та відродження саранових і багатьох інших фітофагів проходить в основному на неорних землях.
На прикладі перелогів в Поліссі, нами було встановлено, що виведені з обробітку орні землі стали основними резерватами головних шкідників зернових колосових культур, що характерні для природно-географічної зони. За період досліджень на перелогах було виявлено представників більш 40 таксонів комах (рис. 3). Серед них домінували таксони, до яких відносяться основні шкідники зернових колосових в зоні Полісся: злакові мухи, трипси, попелиці, злакові цикадки, хлібні клопи тощо.
Дія чинників, які обумовлено існуванням великих масивів перелогів, супроводжується також не менш дієвими, але прихованими еколого-генетичними процесами, які сприяють зростанню життєздатності та шкодочинності багатьох видів комах. Відомо, що трофічні звязки комах-фітофагів знаходяться під постійним контролем комплексу екологічних чинників, серед яких вплив господарської діяльності, особливо в процесі сільськогосподарського виробництва, зараз вважають одним із найбільш потужних.
Вилучення з обробітку частини орної землі сприяло відновленню природних ценозів на території колишніх сільгоспугідь. Отже, трофічний чинник став одним із головних векторів спрямованого добору на аборигенні популяції комах-фітофагів, що у минулому сформувалися на посівах сільськогосподарських культур.
Для аналізу фенотипічної структури популяції необхідна генералізація даних про складові фенотипи. За таких умов поряд з використанням традиційних маркерів-фенів - дискретних генетично детермінованих ознак, може бути корисним використання загальноприйнятих показників фізіологічного стану організму, який визначається генотипичною структурою.
При дослідженні мікроеволюційних процесів дуже важливим є вивчення поведінки комах, особливо невеликих мікроеволюційних зрушень, що відбуваються на ранніх стадіях диференціації форм поведінки. Кінцевий результат таких процесів віддзеркалює виражені якісні відмінності.
Аналізу фенотипів колорадського жука, що мешкав в ценозах зони відчуження ЧАЕС, де припинили вирощування картоплі, в порівнянні з особинами із агроценозів „чистих” районів Київської області, дозволив встановити, що впродовж 1986-1991 рр. під впливом трофічних чинників відбулися помітні зміни фенотипічної структури Чорнобильської популяції жуків. Добір було спрямовано вбік зменшення маси тіла колорадського жука, збільшення ненажерливості та міграційної активності (рис. 4).
В мікроеволюційному плані поселення шкідливих популяцій в природних стаціях слід розглядати як первинні угруповання, на відміну від вторинних на сільськогосподарських культурах. На ці угруповання діють різні вектори добору: в першому випадку природного, в другому штучного, під впливом антропічних чинників. Різні види добору обумовлюють формування різних гено-
типічних структур угруповань і, відповідно, їх фізіологічних характеристик. Під час масового розмноження інтенсивна міграція і розповсюдження комах з природних стацій призводить не тільки до загального збільшення щільності шкідників в агроценозах, але і до процесів гібридизації різних популяційних угруповань, що обумовлює збільшення генетичного потенціалу шкідливих популяцій та, як наслідок, підвищенню їх плодючості, життєздатності, шкодочинності і агресивності.
Процес вилучення землі з обробітку проходив на тлі зменшення майже в 4 рази обсягів щорічних заходів із захисту рослин, за умов, коли у 1995-1996 рр. спостерігався екстремум в зоні мінімуму між 22 та 23 циклами сонячної активності та тенденції до глобального потепління клімату, яке становило за останні 20 років майже 0,4С. Раніше було встановлено (Білецький, 1985; 1993; Трибель, 1989;1990), що періоди мінімуму в активності Сонця повязані зі спалахами масового розмноження багатоїдних шкідників, а потепління клімату оптимізує характеристики екологічних чинників довкілля для комах, сприяє їх розмноженню та поширенню (Kingsolver, 1989). Саме такі процеси і відбулися в Україні: після тривалої депресії (майже 70 років) було зареєстровано спалах масового розмноження саранових, збільшились популяції озимої совки, лучного метелика та інших фітофагів.
Висунуті положення добре підтверджує поточна ситуація з чисельністю шкідників в Україні (табл. 2) Незважаючи на впровадження в практику новітніх технологій захисту рослин, середня чисельність комах-фітофагів в Україні не зменшується, а в деяких випадках навіть збільшується (Федоренко, 2002).
Дія природних чинників на стан популяцій шкідників відбувається на фоні дії еколого-економічних чинників, вплив яких на чисельність та поширення комах в агроценозах не менш дієвий. Яким чином дія природних і еколого-економічних чинників віддзеркалюється у фітосанітарному стані сільськогосподарських культур?
Аналіз результатів багаторічного моніторингу стану шкідливих популяцій в агроценозах України дозволив нам розробити модель взаємодії природних та еколого-економічних чинників в процесі формування поточного фітосанітарного стану (рис. 5).
Рівень розвитку с.-г. виробництва (стабільність системи землеробства, ступінь розораності земель, стан насінництва, агротехніка, захист рослин) в еколого-географічних умовах держави визначає фоновий рівень (1) чисельності і поширення шкідливих популяцій. Фоновий рівень середньо багаторічні показники чисельності шкідників та заселених площ, які склалися в поточних економічних умовах. Фоновий рівень коливається під дією еколого-економічних чинників (табл. 2). Фоновий рівень, в свою чергу, визначає економічні наслідки надзвичайних ситуацій в період масових розмножень шкідників (2), які відбуваються циклічно під дією природних чинників. Зміни фонового рівня роблять не придатним існуюче наукове забезпечення прогнозу: втрачає сенс використання економічних порогів шкодочинності (ЕПШ) та кількісних показників фазового стану популяцій.
Таблиця 2.
Динаміка чисельності головних шкідників в Україні
(за даними Головдержзахисту)
Шкідник |
Чисельність, екз/м |
|||
1985-1989 рр. |
-2002 рр. |
|||
середня |
макс. |
середня |
макс. |
|
Дротяники та несправжні дротяники |
0,75±0,04 |
,2 |
,18±0,08 |
|
Озима совка |
0,58±0,09 |
,3 |
,26±0,1 |
|
Хлібний турун |
0,94±0,06 |
,1 |
,12±0,07 |
|
Клоп шкідлива черепашка |
2,62±0,26 |
,7 |
,96±0,6 |
|
Звичайний буряковий довгоносик |
1,08±0,09 |
,0 |
,2±0,3 |
|
Саранові |
Фон. |
Фон. |
7,62±1,1 |
>100 |
Гороховий зерноїд |
5,26±0,63 |
,4 |
,0±2,65 |
,2 |
Принципи організації фітосанітарного моніторингу в Україні створено 1923 році, вони не дають можливості оперативно, в режимі реального часу, інформувати землекористувачів щодо застосування заходів захисту рослин з урахуванням поточної фітосанітарної ситуації. Багаторічний аналіз результатів роботи ПСП та регіональних установ УААН дозволив вперше обґрунтувати концепцію організації системи моніторингу і прогнозу (рис. 6) та подальшого розвитку наукового забезпечення галузі. Концепція вдосконаленої системи моніторингу і прогнозу ґрунтується на таких засадах: 1). сучасні інформаційні технології; 2). оперативність звязок "моніторинг-прогноз-споживач" в режимі реального часу; 3). еволюційність потенційний запас можливостей щодо подальшого вдосконалення; 4). комерційність можливість часткового самофінансування системи. Впровадження цієї системи дозволить підвищити рівень контролю шкідників, значно скоротити втрати урожаю, зменшити обсяги використання засобів захисту рослин.
Згідно викладених концептуальних основ обґрунтовано першочергові актуальні напрямки наукових досліджень з метою поглиблення наукового забезпечення галузі, а саме: 1). формування компютерних баз статистичних даних щодо поширення та чисельності головних шкідників в Україні; 2). вдосконалення систем моніторингу саранових, клопа шкідливої черепашки, совок, хлібної жужелиці; 3). вдосконалення багаторічного прогнозу поширення та шкодочинності головних шкідників за умов реформування власності на землю з метою планування актуальних наукових розробок в галузі захисту рослин; 4). вдосконалення методів річного прогнозу саранових, озимої совки, лучного метелика, з метою планування бюджетних коштів на витрати, що повязані з організацією та проведенням заходів запобігання чи ліквідації надзвичайних ситуацій (масового розповсюдження шкідників) в Україні; 5). розробка імітаційних моделей короткострокового прогнозу загрози від головних шкідливих популяцій з метою визначення оптимальних строків та економічної доцільності заходів захисту рослин; 6). розробка методів економічної оцінки ефективності захисту рослин на основі прогнозу урожаю та його можливих втрат; 7). впровадження новітніх інформаційних технологій контролю фітосанітарного стану в Україні.
Показники ЕПШ основне надбання наукового забезпечення прогнозу, проте в умовах дестабілізації фітосанітарного стану використання ЕПШ як відлікової межі прогнозу втрачає сенс, оскільки чисельність шкідників стабільно перевищує порогові рівні. Розроблено та апробовано алгоритм оперативного прогнозу шкодочинності комплексу головних шкідників озимої пшениці, який ґрунтується на використанні показників ЕПШ. Він дав змогу прогнозувати сумарні втрати урожаю на макро- та мікроекономічному рівнях, економічну доцільність заходів захисту рослин і є інструментом для системного аналізу поточного фітосанітарного стану в державі. Так, результати проведеного аналізу сумарних втрат урожаю озимини від комплексу шкідників в Степу України свідчать, що в 1996-2000 роках втрати урожаю тільки від шкідників сягали до 30% (рис. 7).
Головною складовою заходів по попередженню надзвичайних ситуацій у фітосанітарному стані є надійний прогноз місця і часу зявлення загрози масового розмноження шкідників. Ефективна боротьба з мігруючими кулігами та зграями саранових можлива тільки за умов планування бюджетного фінансування та централізованої організації заходів із захисту рослин. Детальне вивчення видового складу, фенології, стаціального розподілу та трофічних звязків саранових (табл. 3) дало змогу вперше в Україні розробити, запатентувати та впровадити систему моніторингу, яка дозволила дослідити чисельність та поширення саранових в Україні (рис. 8), із сезонною завчасністю визначати ступінь загрози агроценозам від поширення та шкодочинності небезпечних шкідників.
Ентомологічний моніторинг за допомогою феромонних пасток має свої особливості. Він застосовується для контролю видів, біології яких притаманний феромонний зв'язок статевих партнерів (як правило, це нічні лускокрилі і деякі види твердокрилих, для яких розроблені і виробляються синтетичні аналоги феромонів); він дозволяє контролювати динаміку чисельності імаго, на підставі якої прогнозується фенологія і щільність стадій розвитку, що шкодять рослинам
Таблиця 3.
Багаторічна динаміка частки італійської сарани в угрупованні саранових
різних стацій (Херсонська обл.)
Стація |
В угрупованні,% |
1996 р. |
р. |
р. |
р. |
р. |
|
Лісосмуга |
8,9±5,5 |
,2±3,8 |
|||
Узлісся |
0 |
,5±2,1 |
,2±1,8 |
,6±0,7 |
|
Землі вздовж каналів |
17±2,3 |
,4±4,5 |
,5±3,4 |
,3±0,4 |
,2±1,4 |
Люцерна |
83,7±10,2 |
,3± |
,7±0,6* |
||
Пасовища |
51,4±5,9 |
||||
Необроблене поле |
63,5±4,7 |
,6±3,9 |
,8±0,5 |
||
Узбіччя доріг |
12,2±6,3 |
-12 |
поод. |
поод. |
12,5±9,9* |
Цілина (піщані грунти) |
30,8±4,3 |
,9±4,3 |
,7±4,1 |
||
Цілина (ковило-типчакова) |
0 |
,3±2,1 |
|||
Вигони (Крим) |
0 |
,5±7,3 |
* - локальні ділянки
- личинок або гусениць. І, нарешті, він потребує наукового обґрунтування технології моніторингу для кожного шкідника, що ґрунтується на вивченні особливості екології і етології даного виду комах.
Інформативність і надійність моніторингу за допомогою феромонів визначається біологічною обґрунтованістю аналізу стану популяції шкідника на основі регулярних обліків уловів пасток. Незважаючи на багаторічні дослідження і велику бібліографію щодо даного питання, принципи такого аналізу обґрунтовано недостатньо.
Аналіз поставленої проблеми на підставі літературних зведень і досвіду наших багаторічних досліджень дозволив обґрунтувати ключові питання, вирішення яких дозволяє розробити методологію моніторингу за допомогою феромонних пасток:
1. Вплив конкуренції природного феромону самиць на вилови метеликів феромонними пастками;
. Дослідження особливостей поведінки різних видів метеликів під дією феромонів з метою обґрунтування технології моніторингу;
. Обґрунтування методу прогнозу чисельності шкідників в агроценозі за допомогою виловів феромонних пасток.
Нами експериментально встановлено, що чутливість реакції на феромон у лускокрилих шкідників різних видів мають сумірні параметри, які визначено фізіологічними можливостями. Лускокрилі шкідники польових культур реагують на феромонну пастку з відстані, що не перевищує 50 м. Синтетичні феромони принаджують комах в умовах конкуренції з боку природних самиць. Тому частка комах, що виловлюється на феромонну пастку, для лускокрилих шкідників польових культур становить біля 5% самців. Радіус ефективної зони пастки не перевищує 25 м, відповідно, площа агроценозу, яку контролює 1 пастка, становить біля 0,2 га. Серед лускокрилих шкідників, що відрізняються між собою за показниками активності льоту та площі життєвого простору, спостерігається ускладненням репертуару поведінкових реакцій під дією феромону, що обумовлює особливості методів використання феромонних пасток для різних видів.
На підставі обґрунтованої методології розроблено та впроваджено економічні та надійні системи моніторингу за допомогою феромонів та алгоритми прогнозу і сигналізації таких актуальних шкідників, як картопляна міль, озима совка, кукурудзяний (стебловий) метелик.
ОБГОВОРЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕНЬ
Теорія динаміки популяцій є науковою основою прогностичних розробок. Існуючі теорії не в змозі пояснити низку проявів мінливості стану популяцій шкідливих комах. Наприклад, циклічні спалахи масового розмноження основних багатоїдних комах-фітофагів. Тривалий час це питання активно досліджується на прикладі популяцій саранових та деяких інших видів з еруптивною динамікою (лучний метелик, совки), що обумовлено проблемами прогнозу їх масового розмноження та шкодочинності.
Проведені нами експериментальні та аналітичні дослідження, аналіз результатів багаторічного моніторингу динаміки чисельності та поширення головних шкідників в Україні дали змогу поглибити основи синтетичної теорії динаміки популяцій. На відміну від положень, які розглядають динаміку чисельності комах як результуючу біотичної регуляції і абіотичної модифікації, обґрунтовано третій вектор чинників - генетичну складову динаміки чисельності. Генетична складова багаторічного стану популяцій функціонує за принципом біологічного ритму, який періодично створює фізіологічні потенції (передумови) для виникнення чергової хвилі чисельності, яка завдяки генетико-автоматичним процесам забезпечує перебудову генотипічної структури популяції відповідно поточному стану довкілля. Всі процеси відбуваються в умовах екологічної структурованості природних популяцій на мікропопуляції, кожна з яких має характерну генотипічну структуру, специфічне ценотичне оточення на тлі мінливих умов локальної погоди. В результаті складної системи регуляції і модифікації з боку локальних умов, потенція до розвитку чергової хвилі чисельності мікропопуляції може бути реалізована або вгасне. Загальна чисельність популяції визначається інтегральним станом складної мозаїчної структури сукупності мікропопуляцій.
Дія природних чинників на стан популяцій шкідників відбувається на фоні дії еколого-економічних чинників, вплив яких на чисельність та поширення комах досить дієвий. Нами вперше обґрунтовано, що погіршення фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур в Україні, що реєструється в останнє десятиріччя, відбулося, перш за все, внаслідок виведення з обробітку великих площ орної землі, глобального потепління клімату та стану сонячної активності. Сукупність чинників створила на рідкість сприятливі умови для масового розмноження і поширення шкідливих популяцій, про що переконливо свідчить багаторічний моніторинг динаміки фітосанітарного стану в державі.
Багаторічний моніторинг дав змогу нам вперше обґрунтувати, що рівень розвитку сільськогосподарського виробництва в еколого-географічних умовах держави визначає фоновий рівень чисельності і поширення шкідливих популяцій. Фоновий рівень середньо-багаторічні показники чисельності шкідників та заселених площ, які склалися в поточних економічних умовах. Фоновий рівень коливається під дією еколого-економічних чинників, в період економічної скрути він збільшується. Фоновий рівень, в свою чергу, визначає економічні наслідки надзвичайних ситуацій в період масових розмножень шкідників, які відбуваються циклічно під дією природних чинників. Обґрунтування ролі еколого-економічних чинників ще більше розширює можливості синтетичної теорії динаміки популяцій комах, в порівнянні з кліматичною теорією, при розробці прогнозів чисельності та поширення шкідників.
Багатовимірність процесів популяційної динаміки свідчить про обмежену можливість алгоритмів прогнозу на підставі передбачення агрокліматичних показників. На сучасному рівні розвитку науки предикторами для складання фітосанітарних прогнозів може слугувати тільки багаторічна динаміка чисельності шкідників з урахуванням поточного стану сонячної активності і статистики масових розмножень різних популяцій. Тому розробка і впровадження сучасних систем фітосанітарного моніторингу єдиний шлях вирішення проблеми надійного прогнозу можливих втрат урожаю, економічної оцінки доцільності заходів захисту рослин.
Вперше обґрунтовано концепцію сучасної організації системи моніторингу і прогнозу та подальшого розвитку наукового забезпечення галузі. Впровадження цієї системи дозволить підвищити рівень контролю шкідників, значно скоротити втрати урожаю, зменшити обсяги використання засобів захисту рослин.
Розроблено та апробовано в регіональних Центрах наукового забезпечення АПВ алгоритм оперативного прогнозу шкодочинності комплексу головних шкідників озимої пшениці, який ґрунтується на використанні показників ЕПШ та поточної чисельності комах. Він дав змогу прогнозувати сумарні втрати урожаю на макро- та мікроекономічному рівнях, визначати економічну доцільність заходів захисту рослин і є інструментом для системного аналізу поточного фітосанітарного стану в державі. Так, результати проведеного аналізу сумарних втрат урожаю озимини від комплексу шкідників в Степу України свідчать, що в окремі роки втрати урожаю тільки від шкідників сягають 30%.
Реставрація статусу саранових як небезпечних шкідників в Україні спонукала до оперативного створення методики моніторингу з метою завчасного виявлення і точної оцінки чисельності. Детальне вивчення екології саранових дало змогу вперше в Україні розробити, запатентувати та впровадити систему моніторингу, яка включає в себе оптимальні строки, стації та систему методів обліку чисельності комах в залежності від мети обстежень, дозволяє із сезонною завчасністю прогнозувати ступінь загрози поширення та шкодочинності саранових.
Рекомендовані для роботи ПСП методи обліку чисельності шкідників, в тому числі лускокрилих, дуже застарілі і трудомісткі. Аналіз світової літератури стосовно сучасних систем фітосанітарного моніторингу свідчить, що феромонні пастки є основою систем фітосанітарного ентомологічного моніторингу, їх арсенал постійно поповнюється за рахунок нових розробок.
Атрактивні пастки в агроценозах активно впливають на поведінку комах, змінюють їх просторове розміщення (щільність), тому використання пасток для моніторингу потребує детального вивчення особливостей поведінки та екології шкідників в агроценозах. Вперше в Україні обґрунтовано методологію розробки систем моніторингу лускокрилих шкідників польових культур за допомогою феромонних пасток, на базі якої розроблено та впроваджено системи моніторингу за допомогою феромонів картопляної молі, озимої совки, кукурудзяного (стеблового) метелика. Ці економічні системи є основою надійного прогнозу поширення та шкодочинності лускокрилих шкідників в агроценозах.
ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
1. Для раннього вияву саранових і сигналізації строків та доцільності проведення захисних заходів рекомендовано в період відродження личинок (ІІ-ІІІ декаду травня) за допомогою пристрою Комкова обстежувати оптимальні стації розмноження саранових: багаторічні трави, пасовища, неорні землі інші, де в минулому році реєструвалась висока чисельність саранових.
Для визначення видового складу, чисельності саранових та місць яйцекладок та прогнозу загрози на наступний рік рекомендовано в період масового окрилення (липень-серпень) у визначених стаціях методом „трансект” підраховувати кількість саранових, що вистрибнули на маршруті довжиною 100 м. Отримані дані перераховуються за допомогою запропонованої формули.
2. При спостереженні за динамікою льоту метеликів картопляної молі пастки розміщують на посадках пасльонових культур з моменту встановлення середньодобової температури 10С з розрахунку 1 пастка на 5 га. Обліки раз у 5 днів. Для первинного виявлення шкідника в нових районах пастки виставляють у другій декаді липня з розрахунку 1 пастка на 5-10 га. Обліки раз у 10 днів.
Пастки встановлюють по краю довжини поля чи в лінію через кожні 100 м, бажано уздовж доріг для зручності обслуговування. Пастки краще кріпити до металевого прута діаметром 4-5 мм, довжиною 60-70 см, верхній кінець якого загнутий кільцем діаметром 3-5 см. Прут разом з пасткою встановлюють під кутом 45-60, при проведенні агротехнічних заходів він згинається, і пастка не деформується. Заміну капсул феромону в пастках проводять через 1-1,5 місяця, відновлення клейової поверхні - у міру висихання клею.
3. Для моніторингу чисельності метеликів озимої совки І генерації в базовому господарстві ПСП 5 феромонних пасток на початку ІІІ декади травня розподіляють між агроценозами цукрових буряків, кукурудзи та озимої пшениці. Для моніторингу II генерації - у І-ІІ декаді липня пастки встановлюють на овочевих та посівах цукрових буряків. Обліки один раз на декаду.
Пастки встановлюють по краю довжини поля чи в лінію через кожні 100 м, бажано уздовж доріг для зручності обслуговування. Їх краще кріпити до металевого прута як для картопляної молі. Усі пастки повинні бути пронумеровані, а в польовому журналі відзначено їх місцезнаходження на схемі ділянки. Заміну капсул феромону в пастках проводять через 1-1,5 місяця, відновлення клейової поверхні - у міру висихання клею.
Якщо середні показники виловів феромонних пасток будуть перевищувати: для І-ої генерації 40, а для ІІ-ої генерації 7 екз./пастка за 5 днів, слід робити висновок про суттєве зростання чисельності шкідника у порівнянні з фоновим рівнем. В цьому випадку доцільні додаткові візуальні з метою визначення чисельності гусениць шкідника за допомогою рекомендованих методів.
4. Для визначення точних строків початку льоту кукурудзяного метелика в І-ІІ декаді травня в базовому господарстві ПСП встановити 10 феромонних пасток, які розміщують в лінію на відстані 50 м одна від одної в крайовій смузі поля, де попередником була кукурудза. Обліки раз в 3 дні.
Для спостереження за динамікою льоту кукурудзяного метелика на посівах кукурудзи в ІІІ декаді травня 10 феромонних пасток встановити в лінію на відстані 50 м одна від одної на полі кукурудзи, що висіяна після інших попередників та просторово віддалена, не менше 300-500 метрів, від місць зимівлі шкідника, на відстані 100 м від краю поля у 2-3 рядку вздовж технологічних прокосів для зрошування. Обліки раз в 5 днів. Заміну капсул феромона - через 1-1,5 місяця, відновлення клейової поверхні - у міру висихання клею.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ, ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
Монографії, розділи у книгах, брошури
Рекомендації
Статті в наукових виданнях
Матеріали наукових конференцій
Авторські свідоцтва, патенти України
ЧАЙКА В.М. Екологічне обґрунтування прогнозу розповсюдження основних шкідників польових культур в агроценозах України. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 екологія. Національний аграрний університет України. Київ, 2003.
Поглиблено основи синтетичної теорії динаміки чисельності комах-шкідників сільськогосподарських культур. На відміну від існуючих положень теорії обґрунтовано, що динаміку чисельності популяцій слід розглядати як результуючу трьох векторів: генетичної програми багаторічної динаміки фізіологічного стану комах, біотичної регуляції та абіотичної модифікації ходу реалізації цієї програми локальними умовами середовища мешкання мікропопуляцій. Хвилі чисельності організмів, завдяки генетико-автоматичних процесів, підтримують екологічну пластичность (генетичний поліморфізм) популяцій, яка поступово втрачається в ході мікроеволюції.
Генетична складова функціонує за принципом біологічного ритму, який періодично створює фізіологічні потенції масового розмноження комах. Ці потенції можуть бути реалізовані, або вгаснуть, в залежності від біотичного оточення та умов локальної погоди. Загальний стан популяції визначається інтегральним станом складної мозаїчної структури мікропопуляцій.
На динаміку чисельності комах-шкідників суттєво впливає економічний стан сільського господарства. Стан економіки обумовлює середні багаторічні показники чисельності та поширення шкідливих популяцій (фоновий рівень). В свою чергу, фоновий рівень визначає економічні наслідки масових розмножень комах, які відбуваються циклічно під дією природних чинників.
Обґрунтовані обєктивні предиктори ентомологічного фітосанітарного прогнозу. Розроблено алгоритм прогнозу можливих втрат урожаю та економічної доцільності захисту рослин за умов поточної фітосанітарної ситуації. Обґрунтовано методологію використання атрактивних пасток для моніторингу і прогнозу лускокрилих. Розроблено, апробовано та впроваджено системи моніторингу та алгоритми прогнозу і сигналізації таких актуальних шкідників, як комплекс саранових Степу України, картопляна міль, озима совка, кукурудзяний (стебловий) метелик.
Ключові слова: комахи-фітофаги, мікропопуляції, адаптивні стратегії, фізіологічні реакції, феромони, харчові атрактанти, просторово-часова структура, динаміка чисельності, генетична складова, моніторинг, прогноз.
ЧАЙКА В.Н. Экологическое обоснование прогноза распространения основных вредителей полевых культур в агроценозах Украины. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени доктора сельскохозяйственных наук по специальности 03.00.16 экология. Национальный аграрный университет Украины. Киев, 2003.
Углублены основы синтетической теории динамики численности насекомых-вредителей сельскохозяйственных культур. Установлена высокая степень гетерогенности насекомых по адаптивным стратегиям комплексу сенсорных нейрофизиологических реакций на информационные химические сигналы среды обитания (пищевые аттрактанты, феромоны), что является нейробиологической основой адаптивного поведения. В процессе реализации трофической ниши, в результате интеграции особей со сходными адаптивными стратегиями, формируются микропопуляции насекомых-фитофагов, приуроченные к различным стациям (биоценозам, агроценозам). Этот процесс сопровождается формированием сложной пространственно-временной структуры популяций, которая проявляется через различную плотность поселений фитофагов на кормовых растениях. Динамика пространственной структуры воспроизводится на различных уровнях иерархии организации биологической системы от агроценоза до ареала, от сезона до многолетних периодов, связанных с циклами солнечной активности. В отличии от существующих положений синтетической теории обосновано, что динамику численности популяций следует рассматривать как результирующую трех векторов: генетической программы многолетней динамики физиологического состояния насекомых, которая эволюционно сформировалась под действием циклов абиотических факторов на планете, связанных с циклами солнечной активности, биотической регуляции и абиотической модификации хода реализации этой программы локальными условиями среды обитания микропопуляций. Генетическая составляющая является механизмом противодействия вектору специализации популяций, которая сопровождается снижением экологической пластичности. Она функционирует по принципу биологического ритма, который периодически создает физиологические потенции массового размножения насекомых. В результате сложной системы биотической регуляции и абиотической модификации, эти потенции могут реализоваться или затухнут. Волны численности организмов, благодаря генетико-автоматическим процессам, поддерживают экологическую пластичность (генетический полиморфизм) популяций. Периодическая перестройка генотипической структуры обеспечивают микроэволюцию параметров гомеостаза популяций соответственно изменениям абиотического окружения. Общее состояние популяции определяется интегральным состоянием сложной мозаики микропопуляций.
Существование генетической составляющей динамики численности насекомых позволяет интегрировать все существующие теории динамики популяций, объяснить генетическую связь вспышек массового размножения вредителей с циклами солнечной активности, что является предметом 100-летней научной дискуссии.
На динамику численности вредных насекомых существенно влияет экономическое состояния сельского хозяйства. Состояние экономики определяет средние многолетние показатели численности и распространения вредителей (фоновый уровень). В свою очередь, фоновый уровень определяет экономические последствия массовых размножений вредителей, которые происходят циклично под действием природных факторов. Изменения фонового уровня делает не пригодным существующее научное обеспечение фитосанитарных прогнозов экономические пороги вредоносности, количественные показатели фазового состояния вредителей и т.п.
Многомерность факторов, определяющих динамику численности насекомых-вредителей в агроценозах, свидетельствует о малой надежности фитосанитарных прогнозов, разработанных на основе предсказания возможного хода агроклиматических характеристик сезона вегетации. Показано, что ухудшение фитосанитарного состояния посевов сельскохозяйственных культур в Украине, которое наблюдается в последние 10 лет, связано с выведением из сельскохозяйственного производства больших массивов пахотной земли, состоянием солнечной активности, глобальным потеплением климата, ухудшением агротехники и уменьшением объемов мероприятий по защите растений.
Обоснованы объективные предикторы энтомологического фитосанитарного прогноза результаты многолетнего мониторинга динамики численности вредителей, состояние солнечной активности, статистика массовых размножений местных популяций. Разработан алгоритм прогноза возможных потерь урожая и экономической целесообразности защиты растений в условиях текущей фитосанитарной ситуации. Обоснована методология мониторинга основных чешуекрылых вредителей с помощью феромонных ловушек. Разработаны, апробированы и внедрены системы инструментального мониторинга, прогноза и сигнализации таких актуальных вредителей как комплекс вредных саранчовых, картофельная моль, озимая совка, кукурузный (стеблевой) мотылек. Разработана концепция организации современной системы фитосанитарного мониторинга в Украине, актуальные задачи дальнейшего развития научного обеспечение мониторинга и прогноза основных вредителей сельскохозяйственных культур.
Ключевые слова: насекомые-фитофаги, микропопуляции, адаптивные стратегии, физиологические реакции, феромони, пищевые аттрактанты, пространственно-временная структура, динамика численности, генетическая составляющая, мониторинг, прогноз.
CHAYKA V.N. Ecological substantion of prognosis of spread of the ultimate pests of the field crops in the agrocenoses of Ukraine. - Manuscript.
Doctoral dissertation, agricultural sciences, specialization code 03.00.16 - ecology, National Agrarian University of Ukraine, Kiev, 2003.
The dissertation has extended the fundamentals of the integral theory of dynamics of pest population of the agricultural crops. In addition to the claims of the existing theory the dissertation has substantiated that dynamics of density of pest population should be considered as a result of three vectors, namely: vector A-vector of genetic program of many years dynamics of the physiological state of pest, vector B - vector of the biotic regulation, and; vector C-vector of abiotic modification of the fulfillment of the genetic program by the local condition of the micropopulation habitat. Vector A upholds the ecological plasticity, which decreases during microevolution. Vector A manifests itself as biological rhythm which periodically creates the physiological potentions for pests outbreaks. Combination of vectors A and B determines whether these potentions can be realized or faded . Due to the genetic and automatic processes the waves of organism density support an ecological plasticity of pests population (genetic polymorphism). Periodical re-organization of the genotypical structure causes evolution of parameters of homoestasis of pest populations in accordance wich the evolution of the abiotic environment. The general state of the population is determined by integral state of complex mosaic of micropopulations.
Introduction of vector A enables to integrate all existing theories of dynamics of pest population and to explain genetical connection between the outbreaks of pest reproduction and the cycle of solar activity, wich has been debated on for almost a century.
An economic situation in agriculture essentially influences the density of pestspopulation. The state of economy determines the mean indices of population density and spread of pests (background level). The background in its turn determines the economic consequences of pestsoutbreaks that occur according to the cycles under action of natural factors.
The multidimention of factors determining dynamics of pestspopulation in agrocenoses is the evidence of the insufficient reliability of phytosanitary prognosis worked out upon forecast of probable development of agroclimatic characteristics of vegetation season. It must been proved that the determination of phytosanitary state of crops in Ukraine for the last eight years is connected with drowing large areas of arable land, state of solar activity, global warming, deterioration of agromachinary and decrease in the volume measures of plantsprotection.
It has been substantiated that reliable phytosanitary prognosis can be devised on the basis of analysis of the results of many years monitoring, state of solar activity, statistics of the outbreaks of local pests populations. The algorithm of forecasting of probably losses of crops and economic expediency of plant protection under the current phytosanitary situation has been devised. It has been developed, approved and put into practice the systems of instrumental monitoring, prognosis and signalization of such dangerous pests as a complex of the harmful locuses, Ostrinia nubilalis (HbN), Phthorimaea operculella (Zell), Agrotis segetum Schiff.
It has been devised the conception of the organization of the modern system of phytosanitary monitoring in Ukraine, the topical problems of further development of scientific monitoring and prognosis of ultimate pests of crops.
Key words: pests, micropopulations, genetic component, physiological reaction, pheromones, attractant, dynamics of population, monitoring, prognosis.