Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
3. Поняття ліцензії, її зміст ,порядок отримання та користування.
1. Поняття ліцензії
З А К О Н У К Р А Ї Н И Про ліцензування певних видів господарської діяльності
Ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов.
2. Зміст ліцензії. На прикладі ліцензії на освітню діяльність.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
24.11.2003 N 781
Про затвердження форми ліцензії, додатка до ліцензії на освітню діяльність та порядку їх оформлення
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок заповнення бланка ліцензії та бланка додатка до ліцензії
Бланк ліцензії та додаток до ліцензії оформляються згідно із цією Інструкцією.
Текст бланка ліцензії та бланка додатка до ліцензії друкується на комп'ютері.
Під словом "ЛІЦЕНЗІЯ" на відстані 1 см вписується найменування органу, що видає ліцензію, згідно із законодавством (назва друкується великими літерами напівжирним шрифтом 14 розміру).
Нижче вписується назва освітньої послуги (освітніх послуг), на яку видана ліцензія (відповідно до законодавства). Якщо така інформація за своїм обсягом не може бути розміщена у цій графі, то вона вписується в додатку до ліцензії, про що вказується у графі; номер (номери) бланка (бланків) додатка до ліцензії вписується на зворотному боці бланка ліцензії.
Далі вписується найменування юридичної особи (для юридичної особи) або прізвище ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності (для фізичної особи).
Напроти слів "Ідентифікаційний код юридичної особи або ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів" цифрами вписується відповідно ідентифікаційний код (для юридичних осіб) або ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших платежів (для
фізичної особи).
Напроти слів "Місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності" вписується місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності.
Напроти слів "Дата прийняття та номер рішення про видачу ліцензії" цифрами вписуються номер та дата прийняття рішення (наказу) про видачу ліцензії.
Напроти слів "Строк дії ліцензії" цифрами вписується строк дії ліцензії.
Нижче вписується посада, прізвище та ініціали посадової особи, яка підписала ліцензію.
Нижче напроти слів "дата видачі ліцензії" цифрами вписується дата видачі ліцензії.
З лівого краю бланка ліцензія засвідчується печаткою органу, що видав ліцензію.
При заповненні бланка додатка до ліцензії під словами "ДОДАТОК ДО ЛІЦЕНЗІЇ" на відстані 1 см робиться запис "серії ___ N ___ ", де вказується серія і номер бланка ліцензії, до якої оформляється бланк додатка до ліцензії.
При оформленні додатка до ліцензії для освітніх послуг з вищої освіти використовується табл. 1:
у графі "Напрям" записуються шифр та назва напряму підготовки відповідно до переліку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.97 N 507 ( 507-97-п ) "Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими ведеться підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними
освітньо-кваліфікаційними рівнями";
у графі "Спеціальність" записуються шифр та назва спеціальності відповідно до названого вище переліку
у графі "Ліцензований обсяг" записується цифрами відповідний ліцензований обсяг за кожною спеціальністю та іншими освітніми послугами, зазначеними в цьому документі.
При оформленні додатка до ліцензії для освітніх послуг у сфері вищої освіти з підготовки бакалаврів використовувати табл. 3;
У графі "Шифр та найменування галузі знань" записуються шифр і найменування галузі знань відповідно до Переліку напрямів, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 N 1719
у графі "Код та напрям підготовки бакалаврів" указуються код та напрям підготовки бакалаврів відповідно до названого вище переліку;
у графі "Ліцензований обсяг" записується цифрами відповідний ліцензований обсяг за кожним напрямом та формою навчання", у зв'язку з цим абзаци вісімнадцятий-двадцять перший вважати абзацами двадцять другим-двадцять дев'ятим
Якщо в структурі вищого навчального закладу є структурні підрозділи, у тому числі й відокремлені, які надають освітні послуги, то в додатку до ліцензії всі записи для підрозділів робляться у порядку, що встановлений для вищого навчального закладу.
У додатку до ліцензії для освітніх послуг з професійно-технічної освіти використовується табл. 2:
у графі "Код за Державним класифікатором України" цифрами вписується код професії відповідно до Державного класифікатора професій ДК 003-95, затвердженого наказом Держстандарту від 27 липня 1995 р. N 257
у графі "Назва професії" вписується назва професії відповідно до вищеназваного Класифікатора ( v0257217-95 );
у графі "Ліцензований обсяг" записується цифрами відповідний ліцензований обсяг за кожною професією та іншими освітніми послугами, зазначеними в цьому документі.
Під таблицею зазначається перелік попередніх рішень Міжгалузевої акредитаційної комісії, Державної акредитаційної комісії, Міністерства освіти і науки України щодо ліцензування, акредитації, зміни назв, зміни ліцензійних обсягів тощо, які стосуються зазначених у переліку освітніх послуг;
у додатку до ліцензії (в таблиці) також при потребі вказуються інші освітні послуги, на які надається ліцензія, наприклад "підвищення кваліфікації", де вказується напрям, за яким здійснюється підвищення кваліфікації, "підготовка до вступу до вищих навчальних закладів", "підготовка (перепідготовка) іноземних громадян" тощо.
Якщо бланків додатка до ліцензії більше ніж один, на кожному аркуші під словами "ДОДАТОК ДО ЛІЦЕНЗІЇ" на відстані 1 см робиться запис "Продовження додатка до ліцензії серії ___ N ___", де вказуються серія і номер бланка ліцензії, до якої оформляється бланк додатка до ліцензії та зазначається номер сторінки додатка.
3.3. Порядок отримання ліцензії
Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»
Стаття 10. Документи, що подаються органу ліцензування для одержання ліцензії
Суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.
У заяві про видачу ліцензії повинні міститися такі дані:
1) відомості про суб'єкта господарювання - заявника:
найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код - для юридичної особи;
прізвище, ім'я, по батькові, дані паспорта громадянина України (серія, номер паспорта, ким і коли виданий, місце проживання), ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи;
2) вид господарської діяльності, вказаний згідно з частиною третьою статті 9 цього Закону (повністю або частково), на провадження якого заявник має намір одержати ліцензію.
У разі наявності у заявника - юридичної особи філій, інших відокремлених підрозділів, за місцем яких буде провадитися заявлена діяльність, а у заявника - фізичної особи - підприємця місць провадження заявленої діяльності у заяві зазначається їх місцезнаходження.
Для окремих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються документи, вичерпний перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.
Органу ліцензування забороняється вимагати від суб'єктів господарювання інші документи, не вказані у цьому Законі, крім документів, передбачених частиною п'ятою цієї статті.
Заява про видачу ліцензії та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом
відповідальної особи.
Заява про видачу ліцензії залишається без розгляду, якщо:
заява подана (підписана) особою, яка не має на це повноважень;
документи оформлені з порушенням вимог цієї статті;
немає в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців відомостей про заявника або наявні відомості про перебування юридичної особи у стані припинення шляхом ліквідації (перебування фізичної особи - підприємця у стані припинення підприємницької діяльності) чи про державну реєстрацію
її припинення (державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця
Про залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду заявник повідомляється в письмовій формі із зазначенням підстав залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду у строки, передбачені для видачі ліцензії.
Після усунення причин, що були підставою для винесення рішення про залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду, заявник може повторно подати заяву про видачу ліцензії, яка розглядається в порядку, встановленому цим Законом.
У разі запровадження ліцензування нового виду господарської діяльності суб'єкт господарювання, який здійснює цей вид господарської діяльності, зобов'язаний подати протягом 30 робочих днів з дня визначення органу ліцензування заяву та відповідні документи, передбачені цією статтею, для отримання ліцензії на провадження цього виду господарської діяльності.
Ліцензія в цьому випадку видається в порядку, визначеному цим Законом. Відсутність ліцензійних умов на провадження певного виду господарської діяльності, щодо якого запроваджується ліцензування, не є підставою для відмови у видачі ліцензії.
3.4. Користування ліцензією
Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»
Стаття 8. Ліцензійні умови
Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності.
Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
У ліцензійні умови щодо видів господарської діяльності, для провадження яких необхідні спеціальні знання, включаються кваліфікаційні вимоги до працівників суб'єктів господарювання - юридичних осіб та (або) до фізичних осіб - підприємців.
У разі якщо для провадження певних видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, необхідні особливі вимоги щодо будівель, приміщень, обладнання, інших технічних засобів, такі вимоги включаються до ліцензійних умов.
У ліцензійних умовах встановлюється вимога до суб'єкта господарювання щодо необхідності подання повідомлення органу ліцензування про зміну даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, у визначений цим Законом строк.
У разі якщо суб'єкт господарювання провадить вид господарської діяльності, зазначений у частині третій статті 9 цього Закону, не в повному обсязі, а частково, ліцензійні умови поширюються на суб'єкта господарювання виключно в частині, що встановлює вимоги до провадження господарської діяльності,
зазначеної в ліцензії.
Ліцензійні умови та зміни до ліцензійних умов підлягають оприлюдненню у порядку, встановленому законодавством, і набирають чинності через десять днів з дати державної реєстрації нормативно-правового акта, якщо в ньому не передбачений пізніший строк набрання чинності.