Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ
Генотип кожного організму являє собою систему генів, що склалася історично. Гени часто діють не ізольовано, а взаємодіють один з одним. Оновні типи такої взаємодії: комплементарність, епістаз, полімерія.
Комплементарність це виникнення нової ознаки за сумісного перебування в генотипі домінантних алелів різних генів у порівнянні з дією кожного алеля окремо. При цьому можливі чотири випадки розщеплення в F2.
1. Обидва домінантних алелі не мають самостійного фенотипового прояву. Так, у запашного горошку червоний колір квіток визначається одночасною наявністю в генотипі алелів А і В. За відсутності в генотипі одного з них або обох заразом квітки білі. В разі схрещування особин ААbb (білі) х ааВВ (білі) в F1 усі рослини з червоними квітками (АаВb), а в F2 відбувається розщеплення 9 червоних : 7 білих.
2. Один алель має самостійний прояв, а другий ні. У кроликів алель А визначає наявність пігмента, алель а відсутність пігмента; алель В нерівномірний розподіл пігмента, b рівномірний. Якщо пігмент розподіляється рівномірно по довжині волосини, колір шерсті чорний, якщо нерівномірно сірий.
При схрещуванні особин ААbb (чорний) х ааВВ (білий) в F1 всі кролі сірі (АаВb), а в F2 відбувається розщеплення 9 сірих : 4 білих : 3 чорних.
3. Обидва домінантних алелі мають самостійний прояв, при цьому фенотипи різні. У курей алель А визначає горохоподібний гребінь, В трояндоподібний; за сумісного перебування в генотипі алелів А і В гребінь горіхоподібний; особина з генотипом ааbb має простий гребінь.
У разі схрещування особин ААbb (горохоподібний) х ааВВ (трояндоподібний) в F1 всі птахи мають горіхоподібний гребінь, а в F2 відбувається розщеплення 9 горіхоподібних : 3 горохоподібних : 3 трояндоподібних : 1 простий.
4. Обидва домінантних алелі мають самостійний прояв, причому фенотипи, що утворюються, схожі. У гарбузів сферична форма плоду визначається домінантними алелями різних генів А і В. За сумісного перебування в генотипі алелів А і В форма плоду дископодібна, рослини з генотипом ааbb мають видовжений плід.
За схрещування особин ААbb (сферична) х ааВВ (сферична) в F1 усі рослини мають дископодібні плоди (АаВb), а в F2 відбувається розщеплення 9 дископодібних : 6 сферичних : 1 видовжений.
Іншим типом взаємодії генів є епістаз. Це явище пригнічення одного гена іншим. Наприклад, у гарбузів плоди можуть бути жовтого кольору (А) та зеленого (а). Обидва алелі можуть пригнічуватися домінантним алелем І (І > А, І > а), внаслідок чого утворюються білі плоди. Рецесивний алель і не перешкоджає прояву алелів А та а. При схрещуванні особин ААІІ (білі) х ааіі (зелені) в F1 всі особини будуть мати генотип АаІі (білі). У F2 спостерігатиметься розщеплення 12 білих : 3 жовтих : 1 зелений.
Ще один тип взаємодії генів полімерія. Бувають випадки, коли різні гени проявляють однакову дію. їх позначають однаковими символами з цифровими індексами: А1, А2, а1 , а2 і т. д.
Існують два варіанти полімерії некумулятивна й кумулятивна.
В разі некумулятивиоі полімерії ступінь прояву ознаки не змінюється в залежності від кількості домінантних алелів у генотипі. Наприклад, у курей опереність ніг визначається домінантними алелями різних генів: А1 і А2. При схрещуванні особин А1 А1 А2 А2 (оперені) х а1 а1 а2 а2 (неоперені) в F1 всі особини будуть мати генотип А1 А2 а1 а2 (оперені). У F2 спостерігатиметься розщеплення 15 оперених : 1 неоперена.
При кумулятивній полімерії ступінь прояву ознаки залежить від кількості домінантних алелів у генотипі. Так успадковується, наприклад, забарвлення зерен у пшениці. При схрещуванні особин А1 А1 А2 А2 (червоні) х а1 а1 а2 а2 (білі) в F1 всі особини будуть мати генотип А1 А2 а1 а2 (забарвлені). У F2 спостерігатиметься розщеплення 15 забарвлених : 1 біле. Забарвлення зерен варіює від темно-червоного до світло-рожевого в залежності від кількості домінантних алелів.
PAGE 1