Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Розробка операційних стратегій
Завершальним етапом розробки стратегії підприємства, після формування корпоративної, конкурентної та функціо- нальних стратегій, є розробка операційних стратегій. Опе- раційну стратегію формує кожен первинний підрозділ підпри- ємства: цех, бригада, ферма, дільниця тощо.
Операційна стратегія це стратегія первинного підрозділу підприємства (цеху, бригади, ферми, дільни- ці), сформована з частин корпоративної, конкурентних і функціональних стратегій підприємства, що стосуються даного підрозділу.
Наприклад, цех №2 заводу згідно корпоративної стратегії має освоїти зовсім новий ринок. Для цього, відповідно до кон- курентної стратегії, модернізувати існуючий товар, досягти певного рівня конкурентних переваг на ринку. Стосовно ж виробничої функціональної стратегії має забезпечити певний приріст продуктивності праці і досягти певних показників виробництва продукції. Щодо стратегії НДДКР доведеться освоювати нову технологію виробництва. А в цілому на стра- тегічну діяльність підрозділу виділено згідно фінансового плану відповідну суму коштів. Ось на основі цих та цілого ряду інших параметрів і розробляється операційна стратегія підрозділу
Отже, щоденна діяльність підрозділу набирає двох видів:
а)стратегічний вид діяльності (забезпечення загальних стратегічних цілей та завдань підприємства і підрозділу, тобто забезпечення майбутньої прибутковості);
б) операційна діяльність (забезпечення раціонального ви- користання закріплених ресурсів , тобто забезпечення поточ- ної прибутковості).
Оформлення стратегічного плану підприємства
Таким чином, здійснивши значні розрахунки і сформував- ши корпоративну, конкурентні, функціональні і операційні стратегії, потрібно цю грандіозну роботу задокументувати, тобто перетворити на стратегічний план підприємства (див. рис. 1.3).
Стратегічний план підприємства, отже, це єдиний документ, що включає в себе місію, цілі і всю систему сформованих стратегій підприємства: корпо- ративну, конкурентні, функціональні, операційні та інші, а також програми, проекти і бюджети реалізації плану.
Зміст стратегічного плану довільний і залежить від багатьох чинників: розміру підприємства, сфери його діяльності, середовища тощо.
*
Примірний стратегічний план підприємства може включати:
ємства: можливості, загрози, сильні і слабкі сторони.
портфельна).
конкурентоспроможності, конкурентних переваг).
ні плани функціональних підрозділів).
адміністративна і зведена бюджетно-фінансова страте- гія стратегічний фінансовий план підприємства.
гічного плану.
для досягнення стратегічних цілей підприємства.
*
Основні показники стратегічного плану оформляють у вигляді таблиці (див. додаток В). Склад цих показників, як і період планування може бути різним. Показники року плану- вання (прийняття стратегічного плану) приймаються в таблиці в якості базових, а число періодів (n років, кварталів, місяців) залежать від горизонту стратегічного плану підприємства, X1, X2, Xn періоди.
**
В історичному аспекті технологічна і соціальна стратегії почали розроблятися пізніше, але в даний час їх значення виросло досить помітно.
Адже технологічна стратегія це симбіоз портфельної і конкурентних стратегій зі стратегією НДДКР. Ні змінити структуру бізнес-портфеля підприємства, ні забезпечити конкурентні переваги продукту чи підприємству неможливо без ефективної стратегії науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Результатом їх взаємодії, тобто результатом реалізації технологічної стратегії мають стати нові технології, які і повинні забезпечити успіх назва- них стратегій і стратегічного плану в цілому.
332
Соціальна стратегія має забезпечити соціальну інфраструк- туру розвитку стратегії, належні соціальні результати реалізації стратегічного плану підприємства. Тобто, в результаті реалізації стратегії підприємства соціальне становище його працівників пови- нно не тільки не погіршитись, а суттєво покращитись. Крім того, реалізація стратегії підприємства не може погіршувати соціальні параметри його зовнішнього середовища.
Адміністративна стратегія це стратегія що виходить на всю систему стратегій підприємства, оскільки її завданням є організація втілення їх в життя, тобто реалізація стратегічного плану в цілому. Детальніше про неї в останньому питанні теми.
Реалізація стратегічного плану і розвиток можливостей, що ви- магає адміністративна стратегія, потребують стратегічного бюдже- ту, який у свою чергу залежить від можливостей фінансування, які представляє фінансовий план підприємства.
**
Декомпонування стратегії
В основі стратегічного планування, в основі стратегічного плану підприємства лежить декомпонування стратегії.
Декомпонування, як поняття, означає розклад складного явища на складові цього явища
Декомпонування стратегій підприємства це розподіл цілей підприємства і стратегічних функцій по їх досягненню на складові цих цілей і функцій.
*
Потреба в декомпонуванні стратегії викликається:
а) необхідністю забезпечення взаємозвязку між складови- ми системи;
б) забезпечення взаємозвязку між рівнями стратегічного планування.
А все разом потрібне для доведення до виконавців, успіш- ної реалізації стратегії і досягнення стратегічних цілей.
*
333
Існує чимало різних підходів до декомпонування стратегії підприємства, залежно від ознак декомпонування:
*
*
*
*
**
Здійснюючи документування розроблених на підприєм- стві стратегій (розробку стратегічного плану, а також програм, проектів і бюджетів їх реалізації), ще раз проводять декомпо- нування стратегії підприємства, особливо за рівнями управ- ління, з метою остаточно переконатись, що складові стратегії підприємства дорівнюють її параметрам, що сума цілей і фун- кцій по їх забезпеченню всіх рівнів управління відповідають загальним стратегічним цілям підприємства його корпоратив- ній стратегії. Таким чином:
Декомпонування стратегій підприємства оз- начає розподіл його цілей і стратегічних функцій по їх досягненню на складові цих цілей і функцій. Себто корпоративні місія і цілі та корпоративні функції по їх досягненню повинні бути розподілені по кожному рівню управління, доведені до кожного оперативного виконавця, кожного працівника.
Тобто корпоративні місія, цілі і стратегія транс- формуються у місію, цілі і стратегії СОБ, потім у функціональні підрозділи всередині СОБ, затим у підрозділи і функціональні служби нижчого поряд- ку і нарешті до кожного робочого місця. Місії, цілі та стратегії названих рівнів повинні бути взає- моповязані і взаємообумовлені.
Декомпозиція стратегії підприємства повинна тривати до- ти, доки стратегічні завдання на останньому рівні декомпози- ції не стануть відповідати , як уже зазначалося, двом ознакам:
визначити за допомогою певного показника.
*
Цього, зокрема, досягають і шляхом розробки програм та проектів реалізації стратегічного плану. Виникає проблема управління проектами, реалізації стратегічного плану під- приємства в цілому.