Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 2
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ПРИКАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
ІНСТИТУТ ПРИРОДНИЧИХ НАУК
Кафедра теоретичної і прикладної хімії
Затверджено
на засіданні катедри теоретичної
і прикладної хімії
протокол №__ від_______2007 р.
Методичні вказівки і інструкція
до виконання лабораторної роботи №7
з курсу “Органічна хімія”
ДЕПОЛІМЕРИЗАЦІЯ ВИСОКОМОЛЕКУЛЯРНИХ СПОЛУК
Методична розробка
доц. Лучкевич Є.Р.,
канд. хім. наук,
доц. Матківський М.П.,
канд. техн. наук,
доц. Мідак Л.Я.,
канд. хім. наук
м. Івано-Франківськ
2007
1. Тема: Деполімеризація високомолекулярних сполук
2. Мета: Провести деполімеризацію параформу.
Знати:
Вміти:
Самостійна робота на занятті.
Високомолекулярними сполуками (ВМС) або полімерами називаються такі речовини, які містять у своїй структурі багато елементарних ланок вихідних мономерів. Молекула полімеру називається макромолекулою, а її основний ланцюг макроланцюгом. Наприклад, полiвiнiлацетат являє собою полімерну сполуку, макромолекула якого складається з елементарних ланок вiнiлацетату, сполучених між собою ковалентним зв'язком.
Синтетичні високомолекулярні сполуки одержують в результаті двох типів реакцій полімеризації і поліконденсації. Ці реакції мають велике технічне значення, з їх допомогою одержують синтетичні смоли, волокна, каучук, які широко використовуються в народному господарстві.
Полімеризацією називається процес зєднання молекул мономера, який призводить до утворення молекул:
де М молекула мономера;
Mn макромолекула, до складу якої входять n молекулярних ланок;
n ступінь полімеризації.
Молекули мономера, які ввійшли в склад макромолекули, стають її мономерними ланками. Елементарний склад макромолекул (без врахування кінцевих груп) не відрізняється від складу мономера.
Відома велика кількість сполук з кратними звязками, які здатні до полімеризації, що протікає шляхом насичення валентностей вихідних мономерів молекул в результаті розриву в них кратного звязку чи розкриття циклу в тричленних циклічних оксидах.
Класифікація високомолекулярних сполук
Полімеризація, в яку вступають молекули однієї речовини, називаються гомополімеризацією, наприклад полімеризація етилену:
Якщо в реакцію полімеризації вступають різні мономери, вона називається співполімеризацією, наприклад, співполімеризація стиролу з метилметакрилатом:
Обовязковими стадіями полімеризації є ініціювання і ріст макромолекул. При ініціюванні в системі виникають активні частинки (А), здатні почати реакцію росту з послідовним приєднанням молекул мономера до активної частинки:
;
.
Механізм полімеризації визначається хімічною природою частинок типу АМn, які є проміжними продуктами полімеризації.
Розрізняють два основних види полімеризації ланцюгову і ступінчату.
Ланцюгова полімеризація.
В цьому випадку початкові продукти полімеризації не є стійкими молекулами і не можуть бути ізольовані. Продуктами реакції є речовини з великою молекулярною масою:
Cтупінчата полімеризація.
Продуктами реакції можуть бути речовини ізольовані на різних стадіях процесу.
В залежності від механізму реакцій полімеризація може бути радикальною та йонною.
Радикальна полімеризація ініціюється речовинами, здатними в умовах реакції розпадатись на вільні радикали (пероксиди, персульфати, діазо- й азосполуки та інші), а також дією тепла й світла.
Радикали ініціаторів входять в склад молекули полімеру, утворюючи його кінцеву групу. Обрив ланцюга відбувається при зіткненні молекули ростучого полімеру з молекулою спеціально добавленого регулятора росту ланцюга, або з молекулою мономера. За цим механізмом йде ланцюгова полімеризація:
Йонна полімеризація проходить завдяки утворенню з молекули мономеру реакційно здатних йонів в присутності каталізатора (кислоти, безводні Алюміній і Бор хлориди і т. п.). При йонній полімеризації каталізатор регенерується і не входить в склад полімеру.
Йонна полімеризація може проходити як за ланцюговим, так і за ступінчатим механізмом.
Є кілька методів здійснення полімеризації: в блоці, в розчині, в емульсії. Різновидністю полімеризації в емульсії є суспензійна полімеризація.
Полімеризації в блоці полімеризація мономера при відсутності розчинника. Якщо реакцію проводять до повного перетворення мономера, то одержують моноліт (блок). В цьому випадку можна використовувати як ініціатори радикальної, так і каталізатори йонної полімеризації, розчинні в мономері. Недоліком цього способу є забезпечення швидкого відводу тепла, яке виділяється при реакції.
Полімеризації в розчині відбувається або в рідині, що змішується з мономером і з утвореним полімером (лаковий спосіб), або в середовищі, яке розчиняє лише полімер. При полімеризації в розчині використовують радикальні ініціатори і каталізатори йонної полімеризації, розчинні в реакційному середовищі. Перевага цього способу легкість відводу тепла; недолік важкість відділення від розчинника і необхідність гранулювання полімеру.
Полімеризації в емульсії найбільш поширений промисловий спосіб одержання полімерів, при якому полімеризацію проводять в рідкому середовищі (найчастіше у воді), яке не розчиняє ні мономер, ні полімер. Для стабілізації емульсії використовують мила, полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлозу та інші речовини. Переважно використовують водорозчинні низькотемпературні ініціатори, поряд з якими в систему вводять регулятори буферні речовини (гідрогенкарбонати, фосфати, ацетати лужних металів) для підтримання сталого рН середовища. Перевагою полімеризації в емульсії є легкість відводу тепла і одержання продукту високої молекулярної маси; недоліком необхідність відливки полімеру від емульгатора.
Суспензійна полімеризація йде в присутності емульгатора й ініціатора. Недоліком цього способу полімеризації є необхідність відливки полімеру від стабілізатора
Реакція поліконденсації одержання ВМС з мономерів, що мають як мінімум дві функціональні групи, способом взаємодії функціональних груп одного мономеру з функціональними групами іншого, з виділенням низькомолекулярних сполук (води, хлороводню, амоніаку тощо).
Дуже часто при нагріванні відбувається процес, зворотній полімеризації деполімеризація. Деякі циклічні димери, кільця яких утворені лише атомами Карбону, деполімеризуються дуже легко. Однак більшість інших димерів і полімерів деполімеризуються лише при дуже жорстких умовах.
Для аліфатичних альдегідів і кетонів реакції полімеризації характерні в першу чергу для формальдегіду. При ступiнчатій полімеризації формальдегіду у водних розчинах залежно від умов з формаліну утворюється α-поліоксиметилен або параформальдегід (параформ):
де n=8 100 (параформ) і 100 < n < 1000 (α -поліоксиметилен).
Деполімеризація ВМС - процес одержання мономеру з полімеру. Обидві форми полімеру формальдегіду при нагріванні легко де полімеризуються, що і використовується для добування формальдегіду високого ступеня чистоти в газовому стані.
4. Експериментальна частина
Обладнання і реактиви: параформ, бутанол, конічна колба на 100-250 мл, циліндр, аналітичні терези, концентрована хлоридна кислота, електрична плитка із закритою спіраллю.
Зміст роботи.
4.1. Полімеризація формальдегіду з аміаком (добування уротропіну).
У фарфорову чашку наливають 5 мл формаліну і додають стільки ж концентрованого розчину аміаку. Розчин випарюють на водяній бані під витяжною шафою до утворення білої кристалічної речовини - уротропіну.
Для ідентифікації продукту додають 4-5 мл розведеної сульфатної кислоти і підігрівають, що призводить до утворення формаліну:
(СН2)6N4 + 2Н2SO4 + 6Н2O → 6НСОН ↑ + 2(NH4)2SO4
При додаванні лугу і нагріві отриманий сульфат амонію буде розкладатись з утворенням аміаку:
(NН4)2SO4 + 2NаОН → Nа2SO4 + 2NНз↑ + 2Н2O.
4.2. Деполімеризація параформу.
Зважуємо 3 г параформу, додаємо 50 мл бутанолу в конічну колбу об'ємом 100-250 мл. Додаємо 3-4 краплі хлоридної кислоти в якості каталізатора. З'єднуємо колбу з повітряним холодильником. Нагріваємо реакційну суміш на плитці із закритою спіраллю до початку кипіння. Кип'ятимо рівномірно 5-10 хв., струшуємо колбу. Уважно слідкуємо за процесом деполімеризації.
Спостерігаємо утворення прозорого розчину параформу, деполімеризованого в бутанолі.
Завдання для самоконтролю