Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Зм.
Лист
№ докум.
Підпис
Дата
Лист
122
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Розроб.
Тертенюк
Перевір.
Романишина
Н. Контр.
Кравець
Затверд.
Грабар
ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ І ОХОРОНА ПРАЦІ НА ЕЛЕВАТОРАХ
Літ.
Листів
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП)
РОЗДІЛ 6. ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ І ОХОРОНА ПРАЦІ НА ЕЛЕВАТОРАХ
6.1. Заходи з охорони праці при очищенні і зберіганні зерна
Охорона праці керується великою кількістю нормативно-правових актів.
Нормативно - правові акти про охорону праці - це правила, стандарти, норми, регламенти, положення, інструкції та інші документи, яким надано чинність правових норм, обовязкових для виконання.
Опрацювання та перегляд, прийняття нових і скасування чинних нормативно - правових актів з уповноваженим центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці за участю професійних спілок і Фонду соціального страхування від нещасних випадків та за походженням з органами державного нагляду за охороною праці.
Нормативно правові акти про охорону праці є обовязковими для виконання у виробничих майстернях, лабораторіях, цехах, на дільницях та в інших місцях.
Система стандартів безпеки праці (ССБП) - це комплекс взаємоповязаних стандартів, спрямованих на забезпечення безпеки праці, що поширюються на виробниче обладнання, виробниче процеси і засоби захисту працюючих [2].
Завданням ССБП є встановлення загальних вимог до виробничих процесів та обладнання, загальних вимог і норм до окремих видів безпечних і шкідливих виробничих факторів, вимог до засобів захисту працюючих, методів оцінки безпеки праці.
При роботі на елеваторах існують певні норми техніки безпеки:
елеваторах.
безпеки підприємства.
силосах повинні лише майстри наладчики та спеціально навченні люди.
зерна суворо забороняється.
Виконуючи ці та ще декілька норм складають повну картину техніки безпеки на елеваторах [19].
6.2. Правове забезпечення охорони праці в господарстві та визначення ступеня травматизму
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
123
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Законодавство з охорони праці є частиною трудового права і повинне забезпечувати здорові та безпечні умови праці, сприяти зростанню її продуктивності.
Основні принципи законодавства з охорони праці базуються положеннях, закріплених Конституцією України. Крім Конституції, у нашій країні діють закони та інші державні акти, постанови Кабінету міністрів і відомств та норми з охорони праці, наведені у правилах внутрішнього розпорядку підприємств і організацій.
У господарстві всі роботи з охорони праці організовують і проводять у плановому порядку. Керівним документом ж « Типове положення про службу охорони праці». Загальну відповідальність за стан охорони праці на підприємстві безпосередньо покладено на керівника господарства. Крім того наказом по господарству обовязки інженера з охорони праці покладені на головного інженера господарства.
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
124
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Інженер з охорони праці координує роботи по техніці безпеки в процесі виробництва. Перед ним стоять такі завдання, як проведення аналізу та оцінки всіх підрозділів, проводити контроль та планування охоронних заходів, забезпечувати правову основу поліпшення умов праці.
Користуючись оціночними показниками травматизму, можна визначити закономірність росту травматизму.
Коефіціент частоти травматизму () показує число потерпілих на 1000 працюючих за аналізований період і визначається:
де Т число потерпілих за аналізований рік (в господарстві число потерпілих за один рік складає 1 людина);
Р списочне число робітників (на підприємстві працює 22 людини).
Отже, коефіціент частоти травматизму буде рівним:
Коефіціент ваги травматизму () показує число днів непрацездатності на один нещасний випадок:
де Д сумарне число днів непрацездатності по травматизму;
Тоді коефіціент ваги травматизму дорівнюватиме:
Показник втрат робочого часу () показує, скільки робочих днів загублено в перерахунку на 1000 робітників. Його визначають за формулою:
Одразу обрахуємо цей показник:
Дані показники занесемо до таблиці 5.1. В ній наведені всі обчисленні показники за цей рік та показники за інші два роки.
Таблиця 5.1
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
125
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Показники стану охорони праці в господарстві
Показник |
2010 |
2011 |
2012 |
Чисельність працюючих, чол. |
28 |
25 |
22 |
Кількість нещасних випадків, вип. |
1 |
2 |
1 |
З них з летальним наслідком, вип. |
- |
- |
- |
Кількість днів непрацездатності, днів |
8 |
20 |
9 |
Матеріальний збиток від травматизму,грн |
106 |
172 |
217 |
Коефіціент частоти () |
41 |
37 |
45 |
Коефіціент тяжкості () |
3 |
7 |
9 |
Коефіціент втрати робочого часу() |
304 |
380 |
405 |
Витрачено, грн |
106 |
172 |
217 |
З таблиці 5.1, видно, що проблема охорони праці в господарстві стоїть дуже гостро і для її вирішення потрібно докласти багато зусиль і уваги. Спецодяг, засоби захисту органів дихання, зору та слуху надають в недостатній кількості за браком коштів.
6.3. Небезпека враження електричним струмом
Дія електричного струму на організм людини і тварини проявляється в складних і своєрідних формах. Проходячи через організм людини, струм робить хімічні, теплові та біологічні дії. При хімічному впливі кров розкладається і інші органічні рідини організму.
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
126
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Теплова дія виражається в опіках окремих ділянок тіла. Біологічний вплив проявляється в подразненні і ушкодженні живих тканин організму, що супроводжується мимовільними судорожними скороченнями мязів.
Сила струму напряму впливає на результат враження. Можна виділити наступні приближені граничні значення струму:
мязів рук, у якій затиснений провідник;
Результат ураження електрострумом у значній мірі визначається
індивідуальними властивостями людини. Та сама величина струму, що протікає через людину, в одного може викливати лише слабке відчуття, а для іншого він може призвести до скорочення мязів. У тієї самої людини граничні значення струму міняються залежно від його фізичного і психологічного стану. Стан спяніння зменшує електричний опір організму, а отже і збільшується небезпека враження.Найнебезпечніша дія робить струм на людей, що страждають деякими хворобами (хвороби серця, органів внутрішньої секреції, туберкульозу, нервові захворювання). Тому обслуговування електроустановок доручається особам, що пройшли медичний огляд і спеціальне навчання [8].
Доведено, що навіть малі напруги, що постійно діють на тварин, є причиною зниження продуктивності.
6.4. Розрахунок заземлення
Найпоширенішою і надійною мірою захисту людей від враження
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
127
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
електричним струмом є захисне заземлення навмисне електричне зєднання із землею або його еквівалентом металевих неструмопровідних частин, що можуть бути під напругою.
Захисне заземлення застосовують в електроустановках напругою до 1000 В мереж з ізольованою нейтраллю, а вище 1000 В з будь-яким режимом нейтралі. Заземленню підлягають: зовнішні установки вище 36 В змінного струму та 110 В постійного струму, установки в особливо небезпечних приміщеннях, а також всі установки змінного і постійного струму при напрузі 500В і вище[8].
Заземлюючий пристрій складається з заземлювачів зєднувальної смуги. Розрізняють заземлювачі штучні, призначенні винятково для цілей заземлення, і природні. У штучних заземлювачів використовують сталеві труби й кутову сталь довжиною 2…3 м і товщиною стінок не менше 3,5 мм.У якості природних заземлювачів можна використовувати прокладенні в землі водопровідні труби; обсадні труби артезіанських колодязів; свинцеві оболонки кабелів, прокладенні в землі.
Контроль заземлення здійснюється оглядом і виміром опору заземлювачів. Зовнішній огляд повинен здійснюватися не рідше одного разу в 6 місяців, а в приміщеннях з підвищеною небезпекою один раз у три місяці. Перевірка опору заземлення проводиться не рідше одного разу в рік, а також після капітального ремонту й тривалої перерви в роботі установки.
Визначимо розрахунковий питомий опір грунту, Омм:
,
де коефіціент сезонності (для нашої другої кліматичної зони цей коефіцієнт становитиме 1,5);
- табличне значення питомого опору, Омм (даний параметр обирається виходячи з типу грунту, в який проводять заземлення, для дерново-підзолистих цей коефіцієнт становитиме 150 Омм).
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
128
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
Омм.
Проведемо розрахунок опору розтікання струму з заземлювача, Ом:
,
де довжина заземлювача, м (приймемо по стандартним розмірам l= 3м);
d діаметр заземлювача, м (d= 0,05 м);
Н відстань від поверхні землі до заземлювача, м.
Відповідно до вимог ГОСТ 12.1.030-81 показник Н приймається в межах 0,8…0,9, оберемо Н=0,8м [19].
=578,3 Ом.
Розрахунок кількості заземлювачів для забезпечення опору заземлення:
,
де - найбільший допустимий опір пристрою, що заземлює;
Зм.
Арк.
№ докум.
Підпис
Дата
Арк.
129
ЖНАЕУ.023.М12-СП(МП).13В.7.100010203.09-12132.ПЗ
τ коефіціент використання групового заземлювача.
Тому кількість заземлювачів дорівнюватиме:
=14,9 ,
приймаємо 15 штук.
6.5. Висновки до розділу
Аналіз стану охорони праці ДП НДГ «Україна», що розташоване на території селища Черняхів Житомирської області показав, що рівень травматизму в господарстві низький.
Для подальшого зменшення нещасних випадків на виробництві необхідно дотримуватись вимог норм безпеки праці і правил з техніки безпеки і охорони праці з обладнанням.
На кожній виробничій ділянці підприємства необхідно зробити заходи з підвищення техніки безпеки, для кожного робітника розробити нормативні документи з охорони праці і техніки безпеки. При роботі на обладнані з підвищеним рівнем небезпечності допускати персонал, який пройшов спеціальне навчання і отримав допуск до роботи на даному обладнані.
Регулярно, не менше одного разу в місяць, необхідно проводити інструктаж з техніки безпеки і охорони праці з працівниками підрозділу.
Дані заходи дозволять звести до мінімуму травматизм на виробництві.