Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА ПСИХОЛОГІЇ І ПЕДАГОГІКИ
КИРИЛЕНКО В.Г., ЛОПУШАНСЬКА Н.К.
ПСИХОЛОГІЯ
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
З ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ КНЛУ
НЕПСИХОЛОГІЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
КИЇВ 2013
ЗМІСТ
Стор. |
||
1 |
Цілі і завдання дисципліни |
|
2 |
Зміст навчальної дисципліни |
|
3 |
Тематика контрольних робіт |
|
4 |
Зміст лекцій, семінарсько-практичних занять |
|
5 |
Вимоги до рівня засвоєння знань |
|
6 |
Перелік питань до підсумкового контролю |
|
7 |
Навчально-методичне забезпечення дисципліни |
|
8 |
Список рекомендованої літератури |
|
9 |
Термінологічний словник |
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Професійна підготовка майбутніх спеціалістів не повинна обмежуватися тільки оволодінням спеціальними знаннями, уміннями, навичками. Виконуючи професійні функції, людина завжди реалізує себе як особистість, цілісно реагуючи на виникаючі ситуації, вступаючи у взаємодію із іншими учасниками професійних відношень, формуючи систему індивідуальних цінностей. Достатній рівень психологічної компетентності дозволить повніше реалізувати майбутньому спеціалісту власний творчий потенціал, сприятиме процесам соціальної та професійної адаптації.
Під час теоретичного викладу навчального матеріалу студенти ознайомляться з основними положеннями вітчизняної та зарубіжної психології щодо природи психіки та предмету психологічної науки, сучасними станом психологічної науки, психологічними теоріями, концепціями та сучасними поглядами на проблему пізнавальної та регулятивної функції мислення. Вивчення теоретичних тем курсу буде межуватися із семінарськими заняттями. Студенти будуть залучатися до аналізу прикладів із практики, оскільки саме в конкретній життєвій ситуації особистості розкриваються взаємодетермінація субєкта і обєкта, синтетична, цілісна природа людини. Саме тому навчальною програмою передбачено виконання самостійних робіт студентів з курсу «Психологія».
Методичні рекомендації розроблені відповідно до програми вивчення дисципліни «Психологія» та містять описові та творчі завдання, проблемні ситуації для самостійної роботи з курсу.
Метою самостійної роботи з курсу є розвиток і формування у студентів непсихологічних спеціальностей теоретичних знань, практичних вмінь та навичок з психології, які є необхідними для сучасного вчителя, менеджера, перекладача, тобто фахівця, який працює в системі «людина-людина».
Питання для самостійної роботи передбачають активізацію у студента знань з кожної теми змістовного модуля, вміння підготуватись до участі в семінарському занятті. Творчі завдання пережбачають розвиток вміння застосовувати отримання теоретичні знання на практиці для аналізу нестандартних ситуацій та конкретних проблем дисципліни.
Для опанування кожною темою студенти мають чітко засвоїти лекційний матеріал кожної теми. При виконанні завдань студентам необхідно звернути увагу на виконання усних та письмових завдань, поданих до кожного семінарсько-практичного заняття. В процесі вивчення рекомендованої літератури варто зафіоданих до кожної теми. ксувати в словник зміст понять та термінів, пчітко визначити історію практичної
Методичні рекомендації складені з урахуваням класичних підходів до вивчення дисципліни: поняття і категорії презентуються в контексті історії та логіки розвитку психологічної думки.
Завдання курсу полягає у:
розкритті феноменології психічного та специфіки премету психології як науки;
зясуванні принципів, методів, стану та структури сучасної психології;
презентації пізнавальної та регулятивної функції психіки;
виявленні психологічних особливостей людини за допомогою психологічних тестів;
формуванню цілісного уявлення про психологічні особлсивості людини як чинниках її успішної діяльності;
адекватно оцінювати свої можливості;
підвищенні загальної та психологічної культури.
Завдання семінарсько-практичних занять:
Вимоги до рівня засвоєння змісту дисципліни
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен
Знати:
Уміти:
Володіти:
Мати уявлення:
Основні методи і засоби навчання у процесі вивчення курсу: лекції, бесіди, навчальні дискусії, моделювання психолого-педагогічних ситуацій, самоаналіз, самоконтроль, тести, тренінги, сюжетно-рольові та навчально-педагогічні ігри, семінарсько-практичні заняття.
Для підготовки до семінарсько-практичних занять пропонуються творчі завдання (3 рівні) портфоліо, пріоритетною формою перевірки яких є групова робота студенти поділяються на групи по 4-5 осіб, далі повідомляється завдання, яке вони мали виконати вдома, потім отримані результати обговорюються. Обговорення може бути організовано наступним чином: представники кожної групи доповідають отримані результати, учасники інших груп задають питання. Бажано фіксувати отримані групою результати на дошці у вигляді схем, моделей. Також пропонується використовувати проектну технологію для організації самостійної роботи студентів. На практичних заняттях рекомендується використовувати технологію кейсів.
Семінарські заняття проводяться у складі учбових груп. Основним завданням семінарських занять є поглиблення теоретичних знань, отримання та удосконалення практичних навичок та умінь.
У процесі засвоєння змісту курсу формуються вимоги до рівня володіння студентами знаннями, уміннями та навичками, які узагальнюються у вигляді заліку чи екзамену, до яких складено орієнтовні завдання зразки тестових завдань, матеріали з розвязання психологічних ситуацій тощо.
До кожної теми учбового курсу подано план лекцій, плани семінарських і практичних занять та список літератури до них, перелік завдань і питань для самостійної роботи.
Контрольні роботи з курсу «Психологія» можуть сприяти більш глибокому засвоєнню проблем, що підіймались при вивченні дисципліни.
Тематика і форми контрольних робіт розроблені відповідно до вимог Державного освітнього стандарту вищої професійної освіти до рівня підготовки майбутніх спеціалістів в галузі управління..
Формою контролю є екзамен.
МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ КОНТРОЛЮ
Вивчення курсу «Психологія» передбачає контроль: виявлення, вимірювання і оцінювання знань, умінь студентів. Основною дидактичною функцією контролю знань є забезпечення зворотнього звязку між викладачем і студентом, отримання педагогом об'єктивної інформації про ступінь засвоєння навчального матеріалу, своєчасне виявлення недоліків і прогалин в знаннях.
Контроль це перевірка якості засвоєння навчального матеріалу, встановлення зворотнього звя'зку між студентом та викладачем.
Контроль має на меті визначити не тільки рівнь і якість научуваності студентів, але і об'єму його навчальної праці. Окрім того, виконання контрольних завдань формує у студентів уміння і навички використання теоретичних положень для аналізу і оцінювання психологічних явищ, педагогічних ситуацій, конкретних фактів управлінської діяльності.
Програма дисципліни включає два вида контроля знань студентів:
Проміжний контроль не має формальних обмежень. Він здійснюється за задумом викладача. В якості форми такого контролю можна використовувати:
Поточний контроль. Для поточного контролю використовуються результати практичних занять.
Підсумковий контроль перевірка кінцевого результату навчальної роботи студента. Проводиться у формі заліку чи екзамену після вивчення дисципліни. Проведення підсумкового контролю і отримання позитивної оцінки включає: а) оцінку проміжної атестації (результати модуля 1), б) оцінку відвідуваності занять і активність в аудиторії; в) оцінку виконання лабораторних, творчих робіт; г) результати модульного контролю. Підсумкова атестація проводиться у вигляді заліку, під час якого необхідно набрати також певне число балів за пройденими темами.
Форми підсумкового контролю:
ХАРАКТЕРИСТИКА ФОРМ КОНТРОЛЮ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ:
Навчальною програмою вивчення дисципліни передбачено самостійне опрацювання студентами значної кількості учбового матеріалу, а тому урізноманітнено форми контролю за виконанням учбової програми. Окрім підсумкового контролю у вигляді заліку чи екзамену, протягом навчального періоду здійснюються форми поточного контролю, до яких належать: поточний модульний контроль, поточній контроль за темою та додаткові форми контролю: індивідуальні завдання, написання рефератів, виконання лабораторних робіт.
Поточний модульний контроль є обовязковим структурним компонентом учбового процесу та здійснюється у формі модульної контрольної роботи. Максимальна кількість балів, що може бути набрана студентом за умови успішного виконання тесту, становить 20 балів.
Поточний контроль за темою (семінарські) припускає індивідуальний вибірковий контроль за рівнем знань. Метою поточного контролю за темою є відстеження рівня засвоєння знань окремої теми певним студентом, а також, окрім власне контролю, формування навичок творчого оперування засвоюваним матеріалом. Відповідь може бути оцінювана у межах 1 5 балів.
Реферат (есе). Крім того, як форма контролю може здійснюватися написання есе, виконання якого може оцінюватися від 1 до 5 балів. Змістом есе має бути виклад матеріалу з проблематики, що виходить за межі навчальної програми, але є суміжною з телефонним консультуванням. Метою цієї форми роботи є поглиблення знань та формування сфери наукової зацікавленості студентів, а тому тема есе обирається студентом з переліку пропонованих завдань.
Колоквіум передбачає контроль за певною темою (чи темами), що винесено на високий рівень самостійного опрацювання. Його метою є відстеження рівня засвоєння знань окремої теми (чи тем) кожним студентом. Відповідь може бути оцінювана у межах 1 5 балів.
Конспект першоджерел та ведення тезаурусу дає можливість перевірити поточну готовність студента протягом семестру. Оцінюється у межах 1 5 балів.
Ключові питання теми є формою контролю, що дозволяє перевірити якість засвоєння студентом ключових термінів та понять дисципліни. Відповідь може бути оцінювана у межах 1 5 балів.
Індивідуальне творче завдання (схеми, таблиці, план роботи, словник термінів, бібліографія, реферат) передбачає відстеження рівня засвоєння курсу загалом студентом, а також, окрім власне контролю, формування навичок творчого оперування засвоюваним матеріалом. Метою цієї форми роботи є поглиблення знань та формування сфери наукової зацікавленості студентів. Відповідь може бути оцінювана у межах 1 5 балів.
Критерії оцінювання відповідей:
Рейтинг модуля з дисципліни «Психологія» обчислюється згідно з правилами, поданими в Положенні про систему модульно-рейтингового контролю навчальних досягнень студентів I-V курсів денної форми навчання КНЛУ (див. Нормативно-методичні документи кредитно-модульної системи організації навчального процесу в Київському національному лінгвістичному університеті у 2010-2011 н.р./ Уклад.: Соловей М.І, Шутов О.Г., Сорокін С.В., Максименко А.П. К.: Вид. центр КНЛУ. 2010. С. 24-27).
Оскільки передбачено використання різних форм контролю, тому вводяться окремі критерії для кожної форми завдань.
Види навчальної діяльності студенів, яка оцінюється за видами поточного (модульного) контролю
№ п/п |
Вид діяльності |
Вартість виду діяльності |
Кількість робіт |
Максимальна кількість балів |
1 |
Семінарське заняття |
5 |
5 |
5 |
2 |
Позааудиторна самостійна робота |
5 |
8 |
5 |
3 |
Реферат, стаття, наукові повідомлення |
5 |
1 |
5 |
4 |
Індивідуальна творча робота, дослідницька робота |
5 |
1 |
5 |
5 |
Опорний конспект (лекції) Конспект першоджерел |
5 5 |
1 1 |
10 |
6 |
Тезаурас |
5 |
1 |
5 |
7 |
Лабораторна робота |
5 |
1 |
5 |
8 |
Модульна контрольна робота |
20 |
1 |
20 |
Рейтинговий бал за роботу протягом семестру обчислюється шляхом помноження середнього арифметичного оцінок за аудиторну та самостійну роботу студента (середнє арифметичне округлюється до десятої частки) на 10 та додаванням балів за інші види роботи.
Максимальний рейтинговий бал за роботу протягом семестру становить 100 балів.
ЗАГАЛЬНІ КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ЗНАНЬ
Критерії оцінки виконання навчальних завдань є одним з основних способів перевірки знань, умінь і навичок студентів з дисципліни “Психологія”. При оцінці завдань за основу слід брати повноту і правильність їх виконання. Необхідно враховувати такі
- вміння і навички студентів:
-диференціювати, інтегрувати та уніфікувати отримані знання;
-застосовувати правила, методи, принципи юридичної психології та враховувати закономірності і особливості психічних явищ у конкретних ситуаціях;
-викладати матеріал логічно і послідовно;
-користуватися додатковою літературою.
Критерії оцінювання аудиторної роботи студентів.
Аудиторна робота студентів включає участь в семінарських та / або практичні заняття.
«5» |
студент демонструє вичерпний виклад матеріалу за межами обовязкового матеріалу та вільне володіння матеріалом теми семінару; вміє самостійно знайти відповідь на проблемні запитання, спираючись на лекційний матеріал, першоджерела, використання додаткових джерел та інформації, творче оперування матеріалом вміє вводити та використовувати власні класифікації, аналізувати, робити власні висновки; здатен встановлювати тематичні та міжпредметні звязки. |
«4» |
студент демонструє задовільне володіння матеріалом теми семінару; відповідь на проблемні запитання знаходить за допомогою викладача, спираючись на лекційний матеріал та вивчення першоджерел; допускає несуттєві (які кардинально не міняють суть) помилки у визначені понять та категорій і т.і.. |
«3» |
студент частково володіє матеріалом теми семінару; формулюючи відповідь на питання, репродуктивно відбиває зміст лекційного матеріалу та/або основного підручника; допускає помилки у визначені понять та категорій і т.і.; нездатний знайти відповідь на проблемні запитання, чи вирішити проблемні завдання; несистематизований виклад матеріалу за межами поданого у лекції |
«2» |
студент демонструє нездатність розкрити питання семінару; допускає багато суттєвих помилок у визначені понять та категорій і т.і., часткове структуроване відтворення матеріалу у межах поданого на лекції |
«1» |
уривчасте неструктуроване відтворення матеріалу у межах поданого на лекції |
Критерії оцінювання позааудиторної самостійної роботи студентів.
Позааудиторна самостійна робота студентів включає виконання завдань різного рівня складності, які пропонуються викладачем.
Виконання студентом завдань тільки одного рівня оцінюється половинним балом за умови правильного виконання.
«5» |
робота виконана правильно і самостійно, відбиває належний рівень знань, та сформованість практичних навичок; оформлена згідно вимог, які висуваються для даного типу завдань. |
«4» |
робота виконана самостійно, містить несуттєві помилки, відбиває належний рівень знань сформованість практичних навичок;оформлена згідно вимог, які висуваються для даного типу завдань. |
«3» |
робота виконана, але містить помилки, відбиває недостатній рівень знань та недостатню сформованість практичних навичок; оформлення роботи не в повній мірі відповідає вимогам, що висуваються для даного типу завдань. |
«2» |
виконана робота не відповідає вимогам, які вказані вище як критерії для виставлення позитивної оцінки. |
Критерії оцінювання рефератів, наукових повідомлень, доповідей студентів.
Написання рефератів, доповідей, ессе включає самостійний вибір теми, опрацювання необхідної літератури за обраною темою та логічну подачу матеріалу.
«5» |
вичерпне висвітлення обраної проблематики, чіткий виклад матеріалу, ґрунтовний аналіз поданого, використання інформації широкого діапазону, творче оперування матеріалом, робота виконана правильно і самостійно, відбиває належний рівень знань, та сформованість практичних навичок; оформлена згідно вимог, які висуваються для даного типу завдань. |
«4» |
якісне реферування матеріалу з обраної проблематики з уривчастим аналізом матеріалу, робота виконана самостійно, містить несуттєві помилки, відбиває належний рівень знань; оформлена згідно вимог, які висуваються для даного типу завдань. |
«3» |
систематизований та логічний виклад матеріалу, робота виконана, але містить помилки, відбиває недостатній рівень знань та недостатню сформованість практичних навичок; оформлення роботи не в повній мірі відповідає вимогам, що висуваються для даного типу завдань. |
«2» |
часткове структуроване викладення матеріалу, виконана робота не відповідає вимогам, які вказані вище як критерії для виставлення позитивної оцінки. |
«1» |
уривчасте неструктуроване викладення матеріалу |
Критерії оцінювання індивідуальної творчої / дослідницької роботи студентів.
Позааудиторна самостійна робота студентів включає виконання завдань, які пропонуються викладачем
«5» |
при виконанні завдання студент показав широку обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з обраної теми, розуміння принципів підходу до вивчення психологічних феноменів, вміння самостійно проводити аналіз психологічної проблеми або емпіричних даних та формулювати коректні і вірні коментарі та висновки. Виставляється за умови відповідності змісту виконаної роботи обраній темі. Дотримання визначеного обсягу, повноти, логічності, послідовності викладу, самостійності суджень, відсутності стилістичних та орфографічних помилок. |
«4» |
при виконанні завдання студент показав достатню обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з обраної теми, розуміння принципів підходу до вивчення психологічних феноменів, але виявляє при цьому недостатнє вміння самостійно проводити аналіз психологічної ситуації або емпіричних даних та формулювати коментарі і висновки. Виставляється за умови, що тема розкрита повно, логічно. Послідовна за змістом, має достатній обсяг, але має незначні помилки у викладенні матеріалу, рівень самостійності суджень недостатній. |
«3» |
при виконанні завдання студент показав обмежену обізнаність у змісті теоретичного матеріалу обраної теми, низьке розуміння принципів підходу до вивчення психологічних феноменів, труднощі у проведенні аналізу психологічної ситуації або емпіричних даних та формулюванні коректних та вірних коментарів і висновків,тема розкрита неповно, є неточності і прогалини у висвітленні проблеми, недостатній рівень у самостійності суджень, є мовленнєві помилки |
«2» |
при виконанні завдання студент показав обмежену обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з обраної теми, нерозуміння принципів підходу до вивчення психологічних феноменів, невміння проводити аналіз психологічної літератури або емпіричних даних та формулювати коректні і вірні коментарі та висновки. Виставляється за умови відсутності вичерпної відповіді з обраної теми, наявність прогалин у знаннях, грубих фактологічних помилок, що свідчать про поверховість знань студента. Відсутній творчий підхід до вирішення проблеми та самостійні висновки. Значна кількість мовленнєвих помилок. |
Критерії оцінювання модульної контрольної роботи.
«17-20» |
при виконанні завдання студент показав широку обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з дисципліни, розуміння принципів підходу до емпіричного вивчення психологічних феноменів, вміння самостійно проводити аналіз психологічної ситуації або емпіричних даних та формулювати коректні і вірні коментарі та висновки. Виставляється за умови відповідності змісту виконаної роботи обраній темі. Дотримання визначеного обсягу, повноти, логічності, послідовності викладу, самостійності суджень, відсутності стилістичних та орфографічних помилок. |
«13-16» |
при виконанні завдання студент показав достатню обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з дисципліни, розуміння принципів підходу до емпіричного вивчення психологічних феноменів, але виявляє при цьому недостатнє вміння самостійно проводити аналіз психологічної ситуації або емпіричних даних та формулювати коментарі і висновки. Виставляється за умови, що відповідь повна, логічна. Послідовна за змістом, має достатній обсяг, але має незначні помилки у викладенні матеріалу, рівень самостійності суджень недостатній. |
«9-12» |
при виконанні завдання студент показав обмежену обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з дисципліни, низьке розуміння принципів підходу до емпіричного вивчення психологічних феноменів, труднощі у проведенні аналізу психологічної ситуації або емпіричних даних та формулюванні коректних та вірних коментарів і висновків, відповідь неповна, є неточності і прогалини у висвітленні проблеми, недостатній рівень у самостійності суджень, є мовленнєві помилки |
«0-8» |
при виконанні завдання студент показав обмежену обізнаність у змісті теоретичного матеріалу з дисципліни, нерозуміння принципів підходу до емпіричного вивчення психологічних феноменів, невміння проводити аналіз психологічної ситуації або емпіричних даних та формулювати коректні і вірні коментарі та висновки. Виставляється за умови відсутності вичерпної відповіді з обраної теми, наявність прогалин у знаннях, грубих фактологічних помилок, що свідчать про поверховість знань студента. Відсутній творчий підхід до вирішення проблеми та самостійні висновки. Значна кількість мовленнєвих помилок. |
У разі передбачення навчальним планом заліку як підсумкової форми контролю, протягом семестру студент може набрати максимальну кількість балів 50. Модульна контрольна робота оцінюється максимально у 50 балів:
«відмінно» |
50 |
балів |
«добре» |
40 |
балів |
«задовільно» |
30 |
балів |
«незадовільно» |
20 |
балів |
Неявка на МКР |
0 |
балів |
Семестровий рейтенговий бал є сумою рейтенгового балу за роботу протягом семестру і рейтигнового балу за МКР.
Наприкінці семестру студенти складають екзамен або залік.
Студенти, які не набрали необхідної кількості балів менше 42 балів, можуть до дня екзамену індивідуально відпрацювати невиконані завдання з викладачем у години, призначені для консультацій.
Результати контролю заносяться у рейтингову картку студента.
Підсумковий контроль здійснюється у формі іспиту або заліку.
Максимальна оцінка за екзамен становить 30 балів
Усі бали, які були набрані студентом під час засвоєння дисципліни та екзамену / диференційованого заліку сумуються. Підсумкова оцінка за дисципліну виставляється як сума семестрового рейтингового бала та балу за екзамен за таблицею:
Шкала оцінювання: національна та ЕСТS
Сума балів за всі види навчальної діяльності |
Оцінка ЕСТS |
Оцінка за національною шкалою |
|
для екзамену, курсового проекту (роботи), практики |
для заліку |
||
90 100 |
A |
відмінно |
зараховано |
82 89 |
B |
добре |
|
74 81 |
С |
||
64 73 |
D |
задовільно |
|
60 63 |
Е |
||
35 59 |
FХ |
незадовільно з можливістю повторного складання |
не зараховано з можливістю повторного складання |
0 34 |
F |
незадовільно з обов'язковим повторним вивченням дисципліни |
не зараховано з обов'язковим повторним вивченням дисципліни |
ЗМІСТ КУРСУ
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1. ПСИХОЛОГІЯ ЯК ГАЛУЗЬ НАУКОВИХ ЗНАНЬ
ЛЕКЦІЯ 1
Тема. Історія розвитку і сучасний стан психології.
Мета: Дати знання про етапи становлення психології як наукової дисципліни та її сучасний стан розвитку. Ознайомити студентів з міждисциплінарними звязками сучасної психології.
Основні поняття: психологія, принцип, гештальтизм, гуманістична психологія, загальна психологія, соціальна психологія, вікова психологія, педагогічна психологія, практична психологія.
Зміст:
Питання для самоконтролю:
Значення психологічних знань для педагогічної діяльності.
Наукові підходи в психології.
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
Психологія освіти як спеціальна галузь наукових знань.
Взаємозв'язок та взаємодія психології та педагогіки.
Специфіка психологічного знання.
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1
Тема: Історія розвитку психології як науки
Мета: Поглибити знання про етапи становлення психології як наукової дисципліни та визначити її сучасний стан.
План
1. Психологія як наука і практика: предмет, завдання, принципи психології.
2. Основні етапи історії психології.
3. Сучасна психологія, її задачі та місце в системі наук (трикутник Кєдрова).
4. Галузі сучасної психології.
5. Психологічні школи (напрями).
ДО УВАГИ СТУДЕНТІВ!
ДО КОЖНОЇ ТЕМИ Є ОБОВ'ЯЗКОВИМ КОНСПЕКТУВАННЯ ОСНОВНИХ ТЕРМІНІВ ЛЕКЦІЇ!
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Практична задача (рівень В):
Об'єктом психологічного дослідження найчастіше є перша частина людського життя (переважно дошкільний і шкільний вік). Тому психологія дорослої людини вивчена менш повно. Цю прогалину успішно заповнює мистецтво, яке в художній формі відтворює яскраві моменти психології розвитку. Найбільшою популярністю користується юність: митці ретельно досліджують процеси зародження міжособистісних стосунків та самосвідомості. У пізніші вікові періоди їх здебільшого цікавлять вирішальні моменти життя, пов'язані з вибором людиною не типових для неї дій, вчинків.
Чому наукове пізнання психології людини поступається художньому? Чому психологія акцентує увагу саме на перших періодах людського життя?
Практична задача (рівень С):
Проаналізуйте необхідність спостереження як основного методу діагностики у роботі вчителя (менеджера, перекладача). Визначте його види та схарактеризуйте їх. Розробіть програму спостереження та проведіть інтерпритацію можливих отриманих результатів, на основі яких визначте основні недоліки методу спостереження.
3. Порівняння результатів 52 незалежних одне від одного досліджень, які охопили 30 тис. пар людей з різним ступенем родинних зв'язків, у тому числі монозиготних і дизиготних близнюків (як тих, що проживають разом, так і розлучених), наочно продемонструвало зростання внутрішньопарної подібності значної кількості вимірюваних психічних явищ із збільшенням кількості спільних генів. При цьому в монозиготних близнюків спостерігалася більша подібність інтелекту та властивостей темпераменту і менша властивостей характеру. Ця закономірність була помітнішою, коли близнюки росли в різних умовах.
Про що свідчать ці дані? Як вони характеризують закономірності психічного розвитку?
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: психологія, галузі психології, принципи психології
ЛІТЕРАТУРА:
Бондаренко А.Ф. Основы психологии. Учебник для студентов гуманитарных вузов К.: Освита Украины. 2009. С.13-19, 30-34
Гамезо М. В., Домашенко И. А. Атлас по психологии. М.: Педагогическое общество России, 2001. - С. 12-33.
Гиппенрейтер Ю. Б. Введение в общую психологию: Курс лекций. М.: ЧЕРо, 1999. С. 9-21.
Естественно-научные основы психологии / Под ред. А.А.Смирнова, А.Р.Лурия, В.Д.Небылицына. М.: Педагогика, 1978. 368 с.
Мясоїд П.А. Загальна психологія: Навч. посіб. 2-ге вид., допов. К.: Вища шк., 2001. 487 с
Немов Р. С. Психология. Кн. 1. М.: ВЛАДОС, 1997. С. 8-16, 91-107.
Основи психології: Підручник / За заг. ред. О. В. Киричука, В. А. Роменця. К., 1995.
Психологія: Підручник / Ю. Л. Трофімов, В. В. Рибалка, П. А. Гончарук та ін.; за ред. Ю. Л. Трофімова. 2-ге вид. К.: Либідь, 2000. С. 11-15, 61-74.
Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии. Т. І. М., 1989. С. 12-62.
Столяренко Л. Д. Основы психологии. 3-е изд. Ростов-на-Дону: Феникс, 2000. С. 7-13.
ЛЕКЦІЯ 2
Тема : Мозок та психіка
Мета: сформувати уявлення студентів про психіку і свідомість, розвиток психіки в філо та онтогенезі
Основні поняття: подразливість, тропізми, чутливість, інстинкти, научіння, інтелектуальна поведінка, "мова" тварин, свідоме і несвідоме, свідомість, самосвідомість, філогенез, ментальність, психіка, мозок, інстинкти, навички.
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Стадії розвитку форм психічного відображення
2. Культурно-історична парадигма Л.С. Виготського
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 3
Тема. Методи сучасної психології
Мета: Дати знання про сучасні методи психології, ознайомити студентів з психодіагностичними методами та організацію психолого-педагогічного дослідження.
Основні поняття: метод, лонгітюдний метод, спостереження, експеримент, лабораторний експеримент, природний експеримент, генетичний метод, метод вивчення продуктів діяльності, соціометрія
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Відмінність життєвої та наукової психології.
2.Особливості використання спостереження в психолого-педагогічних дослідженнях.
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
1. Проективні методи та їх використання в психолого-педагогічній практиці
2. Експеримент в психології та педагогіці: спільне та відмінне. Інтроспекція як метод дослідження психіки. Його обмеженість.
3. Спостереження, бесіда, аналіз продуктів людської діяльності як методи психології.
4. Природний і лабораторний експеримент.
5. Порівняльно-генетичний метод.
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ 2
Тема: Методи сучасної психології. Мозок і психіка.
Мета: Поглибити і синтезувати знання студентів про сучасні методи психології. Сформувати уявлення студентів про розвиток психіки, діяльність нервової системи та свідомість.
План
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Практична задача (рівень В):
Уже з третього тижня життя дитина у відповідь на систематичні впливи дорослого (поява у полі зору, дотику, посмішка, промовляння) поводить себе відповідним чином. Спочатку вона виявляє орієнтувальну реакцію на дорослого; потім відповідає на його появу позитивними емоціями; далі виконує дії (наприклад, викидає з колиски іграшку) з метою привернути до себе увагу дорослого; нарешті, виявляє негативні емоції, коли дорослий байдужий до неї.
Про що свідчить така поведінка? Що зумовлює її зміни? Дайте письмову обгрунтовану відповідь
Практична задача (рівень С):
1. Стадії й рівні розвитку психіки й поведінки тварин та розвитку вищих психічних функцій у людини.
2. Складіть анкету для виявлення інтересу до вивчення іноземної мови учнями основної школи. Схарактеризуйте її (вид анкети, тип запитань, передбачувані відповіді, аналіз результатів). Дослідіть за вашою анкетою інтереси до вивчення іноземної мови у декількох ваших знайомих. Результати проаналізуйте.
1. Поясніть чому для сучасного педагога необхідно володіти діагностичними методами.
2. Поясніть необхідність пєднання методів добування наукових даних в емпіричному дослідженні.
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Мета роботи: дослідження властивостей нервової системи за психомоторними показниками.
Обладнення: (Тепінг-тест Є. Ільїна) спеціально заздалегідь підготовлені бланки, що являють собою аркуші паперу (203 х 283), розділені на шість розташованих по три в ряд рівних прямокутники, олівці, секундомір.
Інструкція. Дослід проводиться студентами самостійно з чітким дотриманням інструкції. За командою почніть ставити крапки в кожному квадраті запропонованого вам бланка. Протягом 5 секунд необхідно поставити якнайбільше крапок у першому квадраті. За командою ви переходите до другого квадрату за годинниковою стрілкою, при цьому не переривайте роботу. Увесь час намагайтеся працювати у швидкому темпі.
Завдання повторити тепер вже другою рукою.
Обробка результатів
1. Підрахувати кількість крапок у кожному квадраті.
2. Побудувати графіки працездатності для кожної з рук. Для цього на осі абсцис відкласти рівні інтервали часу (5 с, 10 с, 15 с...), на осі ординат кількість крапок у кожному квадраті. Криву роботи правої руки можна накреслити суцільною лінією, а лівої пунктирною.
3. Проаналізувати форми кривих.
Аналіз результатів. Сила нервових процесів є показником працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому. Сильна нервова система витримує більші за величиною і тривалістю навантаження, ніж слабка. Методика заснована на визначенні динаміки максимального темпу руху рук. Досвід проводиться послідовно спочатку правою, а потім лівою рукою. Отримані в результаті варіанти динаміки максимального темпу можуть бути умовно розділені на п'ять типів:
- опуклий тип: темп наростає до максимуму в перші 10-15 с роботи, надалі він може знизитися до вихідного рівня. Цей тип кривої свідчить про наявність у досліджуваного сильної нервової системи;
- рівний тип максимальний темп утримується приблизно на одному рівні протягом усього часу роботи. Цей тип кривої характеризує нервову систему досліджуваного як систему середньої сили;
- спадний тип максимальний темп знижується вже з другого інтервалу. Протягом всієї роботи він вже не піднімається до вихідного. Цей тип свідчить про слабкість нервової системи;
- проміжний тип темп роботи знижується після перших 1015 с. Цей тип розцінюється як проміжний між середнім і слабким середньослабкий тип;
- увігнутий тип первісне зниження максимальною темпу змінюється, а потім короткочасне зростання темпу до вихідного рівня. Цей тип розцінюється як средньосильний.
Завдання дослідження: провести експериментальне дослідження властивостей нервової системи, побудувати графік цього процесу, проаналізувати та узагальнити отримані результати.
Оформлення звіту з лабораторної роботи є обов'язковим етапом лабораторної роботи. Письмовий виклад аналізу отриманих результатів має певну структуру:
1. Тема дослідження, мета. Інформація про досліджуваного (ПІБ, стать, соціальний статус)
2. Метод дослідження, назва, автор, використана література.
3. Протокол досліду
4. Обробка отриманих результатів та іх аналіз.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА; діагностика, психодіагностика, методологія, метод, методика, емпіричне дослідження, психіка
ЛІТЕРАТУРА:
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2. ПCИХІЧНІ ПРОЦЕСИ
ЛЕКЦІЯ 4
Тема 4. Відчуття та сприймання
Мета: формування уявлення про базові сенсорно-перцептивні процеси і їх властивості.
Основні поняття: Відчуття. Перцептивна діяльність. Якість, інтенсивність, тривалість відчуттів. Чутливість. Адаптація. Сенсибілізація. Синестезія. Предметність, цілісність, структурність, константність, осмисленість сприймання часу, простору, руху, субсенсорне та «екстрасенсорне» сприймання.
Зміст:
Чутливий ступінь пізнання. Рефлекторна природа відчуттів.
Поняття аналізатора, схема виникнення відчуттів.
Класифікація відчіттів та їх види.
Закономірності відчуттів: пороги, адаптації, сенсибілізації, синестезії. Компенсація в галузі відчуттів.
Поняття про сприйняття, закономірності, механізми, особливості формування сприймання. Сприймання і спрямованість особистості.
Сенсорно-перцептивна організація особистості. Індивідуальні особливості сприймання. Ілюзія сприймання.
Організація ефективного сприймання в навчальному процесі.
Питання для самоконтролю:
Особливості сприймання простору, часу та руху.
Формування професійного сприймання в педагогічній (менеджерській) діяльності
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
Експериментальне дослідження відчутів та сприймання.
Етапи розвитку зорового та слухового сприймання у дітей.
Основні підходи й теорії сприймання.
Роль рухової активності в розвитку відчуття й сприйняття.
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3
Тема: Сенсорно-перцептивні процеси
Мета: Поглибити та систематизувати знання студентів про сенсорно-перцептивну діяльність людини.
План:
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
1. Розкрийте специфічні риси відчуттів як психічного процесу.
2. Як називається властивість сприймання, що дозволяє зберегти незмінними якості предмета незалежно від того, з якої відстані, під яким кутом і при якому освітленні він сприймається.
Практична задача (рівень В):
2. Який закон сприймання ілюструє малюнок датського психолога Э.Рубіна:
Практична задача (рівень С):
Найдіть та наочно представте приклади використання ілюзій сприймання в повсякденному житті (реклама, архітектура, дизайн, мода та інше.). Поясніть ці факти. Дайте письмову обгрунтовану відповідь
ЗАВДАННЯ ДЛЯ УСНОГО ВИКОНАННЯ В АУДИТОРІЇ:
1. Доведіть біологічну значимість адаптації.
Знайдіть спільні риси у явищах сенсибілізації, компенсації та синестезії.
Чи має історичний контекст вплив на характер сприйняття?
2. «... У даній статті я маю на меті довести, що форми або способи сприйняття і самі його структури історично варіативні, що ця варіативність залежить від історичних змін у формах або способах людської діяльності і що ці зміни у формах сприйняття не тільки визначаються історично мінливими формами діяльності, але і самі чинять на них свій вплив ». Чи згодні ви з автором? Чи можете навести факти, що підтверджують або спростовують висловлені ним міркування?
3. Психологічна задача:
Поясніть причину порушення нормального зору в ситуаціях:
1.Людина середнього віку скаржиться на те, що при яскравому світлі нічого не бачить і лише навечір починає розрізняти предмети, які її оточують.
2. Жінка при вході з вулиці чи освітленої кімнати, увійшовши в темне приміщення, нічого не бачить і тільки через деякий час починає розрізняти предмети.
3. Чому помилки в зошиті педагог виправляє червоним кольором?
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Використовуючи підручник Т.И. Пашукова, А.И. Допира, Г.В. Дьяконов (сост.)
Псхологические исследования: Практикум по общей психологии для студентов педагогических вузов Учеб. пособие. М.: Издательство "Институт практической психологии", 1996., дослідіть власні особливості сприймання та відчуття. Отримані результати оформіть відповідно до вимог.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: відчуття, сприймання, пороги розрізнення, закономірності сприймання, апперцепція, перцепція, адаптація, сенсибілізація, синестезія. предметність, цілісність, структурність, константність, осмисленість сприймання часу, простору, руху, субсенсорне та «екстрасенсорне» сприймання.
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 5
Тема. Увага та пам'ять
Мета вивчення: Дати уявлення про увагу та пам'ять як атенційно-мнемічні процеси
Основні поняття: Відтворення і пізнання, мимовільна і довільна память, довготривала, короткочасна память, словесно-логічна, образна память, запамятовування, відтворення, забування, збереження, ейдетизм, ремінісценція, амнезія,
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Класифікація видів памяті
2.Розвиток та врахування особливостей уваги та памяті в навчальному процесі
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
Мнемотехніки та способи покращити память
Методологія дослідження особливостей памяті в педагогічній діяльності
Педагогічна спостережливість та уважність.
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 4
Тема. Атенційно мнемічні процеси
Мета: Поглибити та систематизувати знання студентів про атенційно-мнемічні процеси людини.
План:
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Практична задача (рівень В):
Проведіть спостереження за мовою телеведучих новин та визначте методику привертання уваги (мова, вирази, жести і т.д.) глядачів до ключевих моментів події.
Наочно представте приклади використання прийомів запам'ятовування навчального матеріалу, яким ви користуєтесь. Поясніть ці факти. Проаналізуйте ефективність прийомів, які використовувались в обох прикладах.
Практична задача (рівень С):
1. «Запорукою геніальності є увага». Зазначте аргументи «за» і «проти». Дайте письмову обгрунтовану відповідь. Підготуйте есе на дану тему.
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Використовуючи підручник Т.И. Пашукова, А.И. Допира, Г.В. Дьяконов (сост.)
Психологические исследования: Практикум по общей психологии для студентов педагогических вузов Учеб. пособие. М.: Издательство "Институт практической психологии", 1996., дослідіть стійкості уваги за допомогою коректурних таблиць Бурдона та рівнь концентрації уваги за допомогою тесту Пєрона-Рузера. Отримані результати оформіть відповідно до вимог.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: память, запамятовування, збереження, відтворення, забування, ейдетизм, ремінісценція, амнезія, увага, довільна, мимовільна, внутрішня, зовнішня, розподіл, переключення, обсяг, концентрація.
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 6
Тема: Мислення, мова та мовлення.
Мета вивчення: сформувати уявлення про мислення як вищу форму пізнавальної діяльності особистості, розкрити роль мовлення в житті та діяльності людини,
Основні поняття: мислення, поняття, судження, умовивід, аналіз, синтез, абстрагування, порівняння, узагальнення, наочно-дійове мислення, наочно-образне мислення, словесно-логічне мислення, гнучкість, широта, глибина, критичність, швидкість розуму. Мовлення. Текст. Сигнал. Знак. Мова. Зовнішня та внутрішня мова.
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Індивідуальні особливості мислення.
2.Розвиток когнітивно-лінгвістичних здібностей учнів
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 7
Тема. Уява і уявлення як психічний процес
Мета вивчення: розкрити роль мовлення та уяви в житті та діяльності людини,
Основні поняття: Уява. Активна, пасивна уява. Мрія. Творчість. Аглютинація. Аналогія. Гіперболізація. Акцентування. Типізація.
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Індивідуальні особливості уяви.
2.Розвиток уяви та уявлень у учнів основної школи
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 5
Тема: Мислення, мова та мовлення. Уява та уявлення
Мета: Поглибити та систематизувати знання студентів про мислення та мовлення як про пізнавальні процеси людини.
План:
1. Мислення як вища форма пізнавальної діяльності.
2.Взаємоозв'язок мислення з іншими пізнавальними процесами.
3. Психологічні класифікації мислення.
4. Мова, психологічна характеристика
5. Фізіологічні основи мови
6. Індивідуальні особливості мислення, мовлення. Основні розлади мислення и мовлення.
7. Міждисциплинарні дослідження мислення та мовлення.
8. Поняття про уяву, її види і процеси. Звязок мислення та уяви.
9 . Види уяви.
10. Прийоми створення образів уяви.
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Розкрийте специфічні риси мислення та мови як психічного процесу.
Вставте пропущене поняття:
1 ______________ сукупність способів або прийомів, які полегшують запамятовування необхідної кількості інформації, і ґрунтуються на законах асоціації.
2 _____________ процес памяті, завдяки якому відбувається закріплення нової інформації через поєднання її з набутою раніше.
3 _____________ процес памяті, у результаті якого відбувається пожвавлення або повторне збудження раніше утворених у мозку нервових звязків.
Практична задача (рівень В):
Важлива роль у розвитку мислення та мовлення учнів належить вчителю. Наведіть приклади запитань, які будуть активізувати різні мисленеві операції, творче мислення. Яка роль мовлення вчителя в цьому процесі?
Практична задача (рівень С):
Використовуючи вивчені закономірності мислення та мови сучасних підлітків, розробіть рекомендації для вчителів іноземної мови як найбільш ефективно проводити закріплення, повторення та опитування учнів з вивченої теми.
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Отримані результати оформіть у лабораторну роботу.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: мислення, мовлення, мислительні операції, методи дослідження мислення, коефіцієнт інтелекту, поняття, судження, умовивід, аналіз, синтез, абстрагування, порівняння, узагальнення, сигнал, мова.
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 8
Тема 8. Емоційно-вольова сфера
Мета вивчення: Дати уявлення про емоційно-вольову сферу людини, сформувати уявлення про афективну сферу особистості.
Основні поняття: емоція, воля, вольова дія, настрій, афект, фрустрація, стрес, пристрасть
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Індивідуальний прояв емоційної сфери людини
2. Механізми вольової регуляції поведінки
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
1. Фізіологічна основа емоцій.
2. Психологічні теорії емоцій
3. Форомування волі в навчальному процесі
ЛІТЕРАТУРА:
ЛЕКЦІЯ 9.
Тема: Психічні стани людини. Змінені стани свідомості.
Мета вивчення: Сформувати знання про сутність, функції та роль психічних станів людини, емоцій у житті особистості; проаналізувати взаємозвязок емоцій і почуттів.
Основні поняття: Емоційні стани. Тривога. Афект. Стрес. Фрустрації. Депресія. Змінені стани свідомості. Сон. Безсоння. Сомнамбулізм. Нарколепсія. Транс. Галюцинаторні стани свідомості, хворобливі стани. Передсмертні стани свідомості.
Зміст:
Емоційні стани, загальна характеристика;
Фізіологічні основи емоційних станів; види емоційних реакцій
Загальна характеристика рівнів активності свідомості; сон, сновидіння та розлади сну
Трансові стани свідомості.
Питання для самоконтролю:
1. Індивідуальний прояв емоційної сфери людини
2. Механізми вольової регуляції поведінки
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
1. Фізіологічна основа емоцій.
2. Психологічні теорії емоцій
3. Форомування волі в навчальному процесі
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 6
Тема: Емоційно-вольова сфера людини. Психічні стани.
Мета: поглибити знання студентів про природу та сутність індивідуально-психологічних властивостей людини, ознайомити з методиками визначення типу темпераменту.
План:
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Встановіть відповідність між емоційними станами та їх характеристиками:
1. Криза |
A. Стан, що викликається нездоланними перешкодами на шляху досягнення значущої мети і супроводжується переживанням невдачі, розпачу. |
2. Настрій |
B. Стан нервово-психічного перенапруження, що викликається неочікуваним або надто сильним подразником, адекватна реакція на який досі не була сформована. |
3. Фрустрація |
C. Стан психічної напруженості, що характеризується неможливістю вирішення субєктивно значущої ситуації і потребує перебудови особистісної системи цінностей і мотивів. |
4. Пристрасть |
D. Бурхливий та швидкоплинний емоційний стан, аварійна реакція на екстремальну ситуацію, що повністю оволодіває людиною й характеризується значними змінами у свідомості та порушенням вольового контролю за поведінкою. |
5. Стрес |
E. Загальний емоційний стан, що забарвлює протягом досить тривалого часу окремі психічні прояви та поведінку особистості вцілому, характеризується слабкою вираженістю та усвідомленням причин і факторів, які їх викликають. |
6. Афект |
F. Стан, який виявляється у сильному, глибокому і стійкому переживанні, з яскраво вираженою спрямованістю на досягнення мети, предмета чи обєкта потягу. |
2. Визначити, що з перерахованого відноситься до афектів?
збентеження, лють, огида, відчай, симпатія, жах, страх, обурення, екстаз
3. До позитивних вольових якостей відносяться:
Рішучість, завзятість, мужність, упертість, відповідальність, примхливість, відповідальність, самовладання, сміливість, цілеспрямованість
Практична задача (рівень В):
1. Які з перерахованих характеристик відносяться до людини як до особистості, а які - як до індивіда?
Цілеспрямованість, упертість, вдумливість, висока емоційність, старанність, цілісність, приємний голос, суспільна активність, критичність розуму, прекрасна дикція, середній ріст, музикальність, запальність, моральна вихованість, низька адаптація до темряви, ригідність, працьовитість, погана просторова координація, блакитні очі, гарний слух, ідейна переконаність, уважність, рухливість, чесність, віра, страх, шляхетність, лінощі, стрес, меланхолія, авторитет, мова, темперамент, інстинкти, переконання, знання, задатки, ідеали, вікові особливості почуттів, механічна пам'ять, мислення, мова, музичний слух, гуманність. Відповідь обгрунтуйте.
Практична задача (рівень С):
2. Наведіть приклади коли емоційні реакції не відповідають об'єктивним впливам. Наведені ситуації проаналізуйте.
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Використовуючи підручник Т.И. Пашукова, А.И. Допира, Г.В. Дьяконов (сост.)
Психологические исследования: Практикум по общей психологии для студентов педагогических вузов Учеб. пособие. М.: Издательство "Институт практической психологии", 1996., дослідіть особливості емоційно-вольової сфери. Отримані результати оформіть відповідно до вимог.
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: почуття, емоції, типи емоційної спрямованості, види емоцій, естетичні, інтелектуальні, праксичні почуття, воля, вольова дія, вольові якості, локус контроль, етапи вольової дії, настрій, афект, фрустрація, стрес, пристрасть
.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Ильин Е.П. Психология воли. Спб.: Питер, 2002. 282 с.
ЛЕКЦІЯ 10
Тема: Темперамент. Характер. Здібності.
Мета вивчення: Дати студентам знання про фізіологічні підходи в оцінці індивідуальних особливостей людини та розкрити зміст здібностей як психічних властивостей людини.
Основні поняття: Психічні властивості людини. Темперамент. Тип ВНД. Сила, врівноваженість, рухливість нервових процесів. Холеричний тип темпераменту. Сангвінічний тип. Меланхолічний тип. Флегматичний тип. Роль темпераменту в діяльності людини. Характер. Структура характеру. Інтроверсія. Екстраверсія. Акцентуації характеру. Здібності. Загальні здібності. Спеціальні здібності.
Зміст:
Питання для самоконтролю:
1. Індивідуальний прояв характеру та темпераменту людини
2. Механізми формування професійних здібностей
Теми для рефератів, наукових повідомлень, доповідей
СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 7
Тема: Темперамент. Характер. Здібності.
Мета: Поглибити знання студентів про природу та сутність індивідуально-психологічних властивостей людини.
План:
ПРАКТИЧНІ ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
Практична задача (рівень А):
Практична задача (рівень В):
2. Прокоментуйте наступні вислови. Вкажіть найбільш правильний, з вашої точки зору:
1. Особливості темпераменту залежать від хімізму крові та гормонів.
2. В основі темпераменту лежить тип нервової системи.
3.Недоліки темпераменту можуть компенсуватись за рахунок зосередженості, зацікавленості, підготовки, вольових зусиль.
4. Темперамент не існує до діяльності чи за межами діяльності в широкому сенсі цього слова.
5. Темперамент визначається кількістю загальної енергії в організмі.
6. Темперамент визначається конституцією людини.
Практична задача (рівень С):
Вчителька початкових класів на вимогу Опікунської Ради склала характеристику на ученицю: «Катерина черноока, невеселої вдачі, низька на зріст та з надмірною вагою дівчинка. Має 9 років. Школу майже не відвідує, хоча має інтерес до математики.
На уроках поводиться тихо, але неорганізовано. Завжди одягнена однаково. В класі друзів немає, оскільки замкнута в собі....»
Проаналізуйте цей уривок та вкажіть які риси характеру притаманні дівчинці. А що не відноситься до рис характеру і чому?
ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ КОНСПЕКТУВАННЯ:
СЛОВНИКОВА РОБОТА: темперамент, властивості темпераменту, сангвінік, холерик, меланхолік, флегматик, екстравертованість, інтровертованість. характер, риси характеру, інтелектуальні, емоційні, моральні, вольові риси, акцентуація характеру, здібності, загальні, спеціальні, талант, обдарованість, геніальність, задатки.
ЛІТЕРАТУРА:
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ СТУДЕНТАМ З ВИВЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ ТА НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА
Навчання студентів у вищому навчальному закладі супровождується різними видами навчальної та науково-дослідницької роботи. Основними з них є реферат, курсова робота та дипломний проєкт. Окрім цього до дослідницької роботи студентів відносяться написання статей, оглядів, тез, а також виступи на наукових конференціях и семінарах різного рівня. Самостійні, контрольні та лабораторні роботи, доповіді на семінарських заняттях, які виконуються студентами при вивченні певної дисципліни також можуть носити дослідницький.
Самостійна робота студентів вимагає значного самостійно опрацьованого матеріалу.
Виконуючи завдання, слід насамперед уважно проглянути лекційний матеріал, визначити, на які теми спрямовано завдання, а також виокремити основну та додаткову інформацію. Саме тому є сенс спочатку опрацювати матеріал, поданий у лекціях та проаналізований під час семінарських занять, і лише потім розпочати виконання цього завдання.
Необхідно також звертати особливу увагу на питання, що можуть мати суміжний характер, тобто є такими, що торкаються матеріалу не лише курсу, що вивчається, але й курсів, що вивчалися раніше або вивчаються паралельно. Це, по-перше, полегшить вивчення суміжних дисциплін, по-друге, забезпечить встановлення міжпредметних звязків, а отже, системність вивчення психології.
Програмою передбачається декілька видів самостійної роботи студентів: підготовка до семінарського заняття з виконанням завдань для письмового виконання, що запропоновані до кожної теми, студент має змогу самостійно обрати завдання для виконання різного рівня складності; написання рефератів, наукових повідомлень чи статей, такий різновид роботи слугуватиме своєрідною формою самоконтролю, що забезпечуватиме вдумливе звертання до джерел та грунтовне опрацювання програмного матеріалу; індивідуальні творчі завдання, які носять характер наукового пошуку, дослідження проблеми, перевірка отриманих результатів, формування вмінь і навичок аналітичного, творчого мислення, самостійного дослідження
Стаття як твір передбачає детальне висвітлення психологічної проблеми, ідеї чи питання й містить елементи аналізу. Стаття має різний характер оглядова, наукова.
Оглядова стаття публікація, що містить вільну характеристику, аналіз й оцінку стану педагогічної науки й практики за визначений період.
Наукова стаття вид оперативної публікації про нові дослідження з конкретної тематики. Мета наукової статті полягає у поданні інформації про проведену наукову роботу, одержані результати та визначення напрямку подальшої розробки теми, актуальних проблем, що потребують розв'язання.
Наукове повідомлення, доповідь письмовий виклад розгорнутої усної форми виступу. Доповіді повідомляються учасникам наукового зібрання з метою залучення до дискусій і обговорення викладеного матеріалу. Структурними компонентами побудови доповіді є:
вступ, у якому визначено актуальність запропонованої проблематики;
основна частина у якій стисло розкривається провідна ідея, її теоретичне та практичне обгрунтування та авторська інтерпретація проблеми;
висновки та рекомендації щодо подальшого вирішення проблеми.
Доповідь готується у письмовій формі обсягом 6-8 сторінок і розрахована на 15-20 хвилин виступу.
ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ РЕФЕРАТІВ:
Реферат перша сходинка при оволодінні навичок науково-дослідницької роботи, яка передбачає роботу з літературою з аналізом, порівнянням, узагальненням даних з обраної проблеми, отриманих іншими дослідниками, що допоможе сформувати власний погляд на проблему.
Реферат короткий виклад змісту певного питання, наукової проблеми, первинного наукового документу, наукове, аналітичне дослідження актуальних напрямів розвитку сучасної психологічної науки, першоджерела (книги, статті, неопублікованих матеріалів) або результатів науково-дослідних робіт, засноване на огляді відповідних джерел.. У ньому повинні знайти відбиття рівень вивченості теми, бачення проблемних площин, уміння аналізувати й представляти різні погляди на проблему, формулювати висновки й пропозиції щодо можливого розвязання проблеми, а також навички роботи з літературними джерелами. Реферат свідчить про інформаційну культуру, інтелектуальний рівень, креативність та творчий потенціал виконавця, який ознайомився з текстами та рекомендованою літературою з обраної теми.
Обсяг реферату має становити від 8 до 12 сторінок формату А-4.
Цитування
У рефератах, статтях та наукових повідомленнях використовуються цитати, досить різноманітні за призначенням (ілюстрація якого-небудь аргументу, ствердження, положення, уточнення значеннєвого сенсу тексту, звернення до авторитетної думки, спростування тези чи висновку тощо). Використовуючи цитати, необхідно дотримуватися певних вимог. Зокрема:
Загальні вимоги до реферату: точність й об'єктивність у передачі інформації з літературного джерела, основної думки автора; повнота розкриття теми реферату; доступність й ясність викладення матеріалу; можливість скласти уявлення: а) про думку автора першоджерела щодо аналізованого питання; б) про думку автора реферату з цього самого питання.
Отже, реферат повинен містити й концепцію авторів літературних джерел і концепцію автора реферату.
Структурно реферат складається з таких частин:
Реферат може містити додатки у вигляді анкет, схем, діаграм тощо. На розсуд автора в рефераті можуть бути розроблені окремі тематичні розділи, параграфи тощо, у яких аналізується відповідна література. Наразі кожний розділ має містити висновки та бути логічно повязаним із наступним розділом.
Загальні висновки наприкінці реферату є сумою висновків окремих розділів.
Список літератури, за якою підготовлено реферат, має істотне значення, оскільки відбиває ступінь розробленості теми в літературі.
Список літератури складають за одним із трьох принципів: 1) за алфавітом авторів або назв статей; 2) у хронологічному порядку; 3) у порядку цитування джерел.
Загальні правила бібліографічного опису передбачають необхідний мінімум відомостей, що дозволяє безпомилково відшукати книгу або статтю. Обов'язковими елементами опису є: прізвище автора, заголовок, підзаголовні дані, вихідні дані (місце видання, найменування друкарні, рік видання, сторінки).
ЗАВДАННЯ ТА ВИМОГИ ДО ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ
1. Скласти анкету за самостійно обраною проблемою. Обрані проблеми не мають повторюватись.
Хід роботи: Анкетування як метод психологічного дослідження в роботі вчителя. Опис ситуації анкетування, постановка задачі і висування гіпотези. Опис результаті анкетування. Можливості та обмеження анкетування.
Завдання будується як дослідження, яке самостійно розроблено студентами з використанням методу анкетування Вибір проблеми, постановка завдання, гіпотеза, вибір об'єкта дослідження, спосіб проведення анкетування та обработка результатів також обираються студентами самостійно.
Завдання науково-дослідної роботи
Оформлення звіту
Звіт оформляється відповідно до вимог, які висуваються до звітної документації
2. За допомогою контент-аналізу дослідити особливості мотивації навчання студенів у вашій групі. Завдання виконайте на матеріалі методики незакінчених речень.
Вимоги до організації та проведення контент-аналізу.
Ці дані складають алгоритм кодування.
При проведенні контент-аналізу первинна інформаці зазвичай оформлюється у вигляді таблиці частоти зустрічання елементів, які реєструються у джерелі інформації.
Процедура статистичної обробки:
Коефіцієнт Яніса (С) дає можливість встановити співставлення «+» та «-» оцінок відносно певних категорій.
коли f>n
коли f<n
f число “+” оцінок.
n - число “-” оцінок.
r об'єм одиниць інформаціі, що оточує інформації, яка вивчається.
t загальний об'єм одиниць джерела інформації, який аналізується.
Оформлення звіту
Звіт оформляється відповідно до вимог, які висуваються до звітної документації
3. Підготувати папку з методиками психологічного дослідження, які можуть використовуватись вчителем іноземної мови.
Матеріал має бути викладений науковим стилем від третьої особи. Представлений в електронному варіанті, надрукований з урахуванням наступних вимог: шрифт Times New Roman, розмір 14 кегель, інтервал 1,5; поля зліва 30 мм, справа 10 мм, зверху та знизу 25 мм.
Література:
ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ
ТЕМИ КУРСОВИХ РОБІТ
ПЕРЕЛІК ЛИТЕРАТУРИ, ПРОПОНОВАНОЇ ДО КУРСУ ТА ВИКОРИСТАНОЇ У ПІДГОТОВЦІ ПОСІБНИКА:
ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА:
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА:
ДОВІДКОВІ ВИДАННЯ:
Ресурси інтернет з курсу «Психологія»
Основні терміни дисципліни
Відчуття відображення окремих властивостей предметів та явищ при їх безпосередній дії на органи чуття.
Вибірка - сукупність тих людей, які приймають реальну участь в експерименті.
Воля це свідоме регулювання людиною своїх дій та вчинків, які вимагають подолання внутрішніх та зовнішніх перешкод.
Змінна - це будь-яка реальна умова ситуації, яка може бути змінена.
Інтервю метод отримання інформації в ході усного безпосереднього спілкування.
Експеримент один із основних емпіричних методів психологічного дослідження, що полягає у зборі фактів у спеціально створених умовах для активного прояву психічного явища, що вивчається.
Емоції це психічний процес, який відображає особистісну значущість та оцінку внутрішньої і зовнішньої ситуації для життєдіяльності людини у форми безпосередніх переживань.
Мислення - це опосередковане та узагальнене відображення наочно не даних властивостей, відношень та залежностей предметів і явищ дійсності.
Методи психології основні прийоми і засоби пізнання психічних феноменів і їх закономірностей.
Мова засіб спілкування, обміну думками, мислення, означення предметів і явищ навколишньої дійсності.
Мовлення процес застосування мови у спілкуванні, при обміні думками, мисленні, при означенні предметів і явищ навколишньої дійсності.
Особистість це саморегульоване системне утворення, що складається з соціально-значущих психічних властивостей та забезпечує вибірковість відношень та регуляцію поведінки людини, як поведінки субєкта активності.
Пам'ять це форма психічного відображення, що полягає у запам'ятовуванні, збереженні чи забуванні та наступному відтворенні минулого досвіду (у вигляді образів та понять).
Психологічне дослідження це спосіб наукового пізнання сутності психічних явищ і їх закономірностей.
Самосвідомість - усвідомлення себе як усталеної більш-менш визначеної одиниці, яка зберігається незалежно від змінених умов.
Сприймання відображення предметів та явищ в сукупності їх властивостей при безпосередній дії на органи чуття.
Спостереження один із основних емпіричних методів психологічного дослідження, що полягає у цілеспрямованому, систематичному вивченні психічного явища на основі сприймання поведінки людини в різних умовах.
Спрямованість це система спонук, яка визначає вибірковість відношень та активності людини.
Темперамент психічна властивість особистості, яка характеризується динамікою протікання психічної діяльності.
Уява створення в процесі мислення нових образів на основі минулого досвіду, отриманого завдяки відчуттям, сприйманню, памяті, уявленню.
Уявлення - це процес відображення предметів, що в даний момент не діють на органи чуття.
Увага це спрямованість та зосередженість психічної діяльності людини на певних об'єктах.
Характер це психічна властивість особистості, яку складає сукупність відносно сталих рис, у яких відображено ставлення людини до навколишнього світу та які визначають стиль її поведінки з людьми в типових умовах.
ДОДАТКИ
Діагностика комунікативних і організаторських схильностей.
Порядок роботи. Студентам пропонується провести діагностування власних організаторських та комунікативних здібностей.
Інструкція: "Вам потрібно відповісти на всі запропоновані запитання. Вільно виражайте свою думку з кожного питання. Якщо ваша відповідь на запитання ствердна, то у відповідній клітинці листа відповідей поставте плюс, якщо ж ваша відповідь заперечна поставте мінус. Стежте за тим, щоб номер запитання і номер клітинки, в яку ви запишете свою відповідь, співпадали. Майте на увазі, що запитання мають загальний характер і не можуть враховувати всіх можливих подробиць. Тому уявіть собі типові ситуації і не розмірковуйте над деталями. Відповідайте швидко. Можливо, на деякі запитання вам буде важко відповісти. Тоді постарайтеся дати ту відповідь, яку ви вважаєте більш адекватною. Звертайте увагу на перші слова в формулюванні запитань, з якими узгоджується форма вашої відповіді. Не намагайтеся своїми відповідями справити сприятливе враження: в даному разі важлива не конкретна відповідь, а сумарний бал за комплексом запитань".
Студенти опрацьовують одержані результати, підраховуючи кількість збігів окремо за комунікативними і організаторськими схильностями на основі відповідного ключа.
Прізвище, ім'я, по батькові
Дата
Вік
І |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
П |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
ЗО |
31 |
32 |
33 |
34 |
35 |
36 |
37 |
38 |
39 |
40 |
Ключ
Схильності |
Відповіді |
|||
"так" |
"ні" |
|||
Комунікативні Організаторські |
запитання 1-го стовпця |
запитання 2-го стовпця |
запитання 3-го стовпця |
запитання 4-го стовпця |
Обчислюється коефіцієнт комунікативних і організаторських схильностей як співвідношення кількості співпадіння відповідей за комунікативними і організаторськими схильностями до максимально можливого числа збігів (20). Отримані коефіцієнти співставляються з оцінками за шкалою:
Комунікативні схильності |
Організаторські схильності |
Шкальна оцінка |
0,10-0,45 |
0,20-0,55 |
1 |
0,45-0,55 |
0,56-0,65 |
2 |
0,56-0,65 |
0,66-0,70 |
3 |
0,66-0,75 |
0,71-0,80 |
4 |
0,75-1,00 |
0,81-1,00 |
5 |
Текст опитувальника
1. Чи багато у вас друзів, з якими ви постійно спілкуєтеся?
2. Чи часто вам вдається переконати більшість своїх товаришів прийняти вашу думку?
3. Чи довго вас не покидає почуття образи, заподіяної кимось із ваших товаришів?
4. Чи завжди вам важко орієнтуватися в критичній ситуації?
5. Чи відчуваєте ви потребу в нових знайомствах з різними людьми?
6. Чи подобається вам виконувати громадську роботу?
7. Чи правильно, що вам приємніше і простіше проводити час за читанням книг чи за якимись іншими заняттями, ніж з людьми?
8. Якщо виникли якісь перешкоди для здійснення ваших намірів, то чи легко ви від них відступаєтесь?
9. Чи легко ви встановлюєте контакти з людьми, значно старшими від вас за віком?
10. Чи любите ви придумувати і організовувати зі своїми товаришами різні ігри і розваги?
11. Чи складно вам включитися в нову для вас компанію?
12. Чи часто ви відкладаєте на завтра ті справи, які потрібно було б виконати сьогодні?
13. Чи легко вам вдається встановлювати контакти з незнайомими людьми?
14. Чи домагаєтесь ви, щоб ваші товариші діяли у відповідності з вашою думкою?
15. Чи важко ви освоюєтеся в новому колективі?
16. Чи правильно, що у вас не буває конфліктів з товаришами через невиконання ними своїх зобов'язань?
17. Чи прагнете ви скористатись випадком для знайомства і спілкування з новою людиною?
18. Чи часто в розв'язанні важливих питань ви берете ініціативу на себе?
19. Чи дратують вас оточуючі люди і чи хочеться вам побути наодинці?
20. Чи правда, що ви здебільшого погано орієнтуєтеся в незнайомій для вас обстановці?
21. Чи подобається вам постійно перебувати серед людей?
22. Чи виникає у вас роздратування, якщо вам не вдається закінчити розпочату справу?
23. Чи відчуваєте ви незручність або скутість, якщо доводиться виявити ініціативу у знайомстві з новою людиною?
24. Чи правда, що вас стомлює часте спілкування з товаришами?
25. Чи любите ви брати участь у колективних іграх?
26. Чи часто ви виявляєте ініціативу при розв'язання питань, які заторкують інтереси ваших товаришів?
27. Чи правда, що ви почуваєте себе невпевнено серед малознайомих людей?
28. Чи правильно, що ви рідко намагаєтесь довести свою правоту?
29. Чи вважаєте ви, що вам неважко внести пожвавлення в малознайому компанію?
30. Чи берете ви участь у громадській роботі в школі?
31. Чи обмежене коло ваших знайомих невеликим числом людей?
32. Чи правильно, що ви не наполягаєте на своїй думці або рішенні, якщо воно не було відразу прийняте вашими товаришами?
33. Чи почуваєте ви себе невимушено, потрапивши в незнайому компанію?
34. Чи охоче ви організовуєте різні заходи для своїх товаришів?
35. Чи правда, що ви не почуваєте себе досить впевнено і спокійно, якщо доводиться виступати перед великою групою людей?
36. Чи часто ви спізнюєтеся на ділові зустрічі, побачення?
37. Чи правильно, що у вас багато друзів?
38. Чи часто ви виявляєтеся в центрі уваги своїх товаришів?
39. Чи часто ви бентежитеся, почуваєте незручність при спілкуванні з малознайомими людьми?
40. Чи правда, що ви не дуже впевнено почуваєте себе в оточенні великої групи своїх товаришів?