Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
К- 9
ВИВЧЕННЯ ТА ВИПРОБУВАННЯ СХЕМИ ВИПРЯМЛЯЧА
МЕТА-вивчення роботи напівпровідникових випрямлячів.
Для випрямлення змінного струму,що змінюється за величиною та напрямом,використовуються різноманітні пристрої.Найпростішою є схема,зроблена на напівпровідникових діодах,які мають ряд переваг в порівнянні з іншими схемами , зробленими ,наприклад,на селенових стовпчиках або електоронних лампах,бо мають більший ККД,меньші розміри та більш надійні в експлуатації.
Як відомо,для змінного струму гармонічний закон має вигляд:
I=I0sin t.
Щоб отримати зі змінного струму постійний,необхідно двополярний струм перетворити в однополярний,тобто пропустити лише тільки додатні напівперіоди або лише відємні напівперіоди змінної напруги.
(мал. 1)
U(t)
a) t
б) t
в) t
Мал.1
Таким чином,змінний струм при проходженні через діод перетворюється в пульсуючий струм.Для отримання постійного струму з пульсуючого використовуються спеціальні пристрої - згладжуючі фільтри.Фільтри для випрямлячів збираються з індуктивності(дроселя),ємності або ємності та опору навантаження.Однонапівперіодне випрямлення (мал.1,б) не знайшло широкого застосування,бо має невеликий ККД і великий коефіцієнт пульсації.Тому частіше застосовуються двонапівперіодні схеми випрямлення.Розглянемо роботу схеми (мал.2) на чотирьох діодах при проходженні через них струму за один період.
Мал.2 b
V1 V2
~
V3
V4
a RH
На вторинній обладинці трансформатора в точках а та в потенціали будуть протилежні.Нехай в деякий момент часу в точці а виник додатній потенціал.Тоді струм проходить через діод V3,навантаження RH за напрямком стрілочки та через діод V2 до точки в ,потенціал якої відємний.Якщо в точці а відємний потенціал ,то струм проходить від точки в з додатнім потенціалом через діод V1,навантаження RH за напрямком стрілочки та діод V4 до точки а.
На малюнку 1 представлена залежність змінної напруги (струму) (мал.1-а) та випрямленої однонапівперіодної (мал.1-б) та двонапівперіодної (мал.1-в) напруги (струму) від часу.Звичайно,при застосуванні двонапівперіодного випрямляча ККД буде значно вище за рахунок випрямлення імпульсів обох полярностей.
S2
S1
C1
S1
6.Для випадку однонапівперіодного випрямляча необхідно визначити коєфіціент випрямлення,який є відношенням випрямленої напруги до змінної:
k=Uвипрямленне /Uзмінне
В електротехніці його називають коєфіціентом передачі.Величина цього коєфіціенту повинна бути перевірена для декількох напруг,тому за допомогою потенціометру змінюють напругу на вході. Коєфіціент випрямлення визначається при відключеному конденсаторі С1.
7.Аналогічно визначити коєфіціент випрямлення для випадку двонапівперіодного випрямляча.
8.Похибку для цього коефіціента рахувати за середнім значенням.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1.Чому діод добре пропускає струм в одному напрямку і погано в іншому?
2.У скільки разів можна підвищити ККД при переході від одно- до двонапівперіодного випрямляча?
3.Для чого в даній роботі використовується осцилограф?
4.Що таке коєфіціент випрямлення випрямляча?
5.Яким методом в даній роботі рахується похибка?
6.Як правильно записати результат?
Зисман Г.А..Тодес О.М. Курс общей физики .Т.П.М.”Наука”,1969,с.173-186.
Савельев И.В. Курс общей физики.Т.П.М.”Наука”,1968,с.197-203,221-227.
EMBED PBrush
EMBED PBrush
EMBED PBrush
EMBED PBrush