Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міжнародне порівняльне цивільне право
4книга сімейне право врегульовує сімейні відносини, цивільний шлюб та питання опіки.
5книга спадкове право: врегульовую порядок спадкування праовий статус спадкоємців, правило щодо заповітів, договір про спадкування, врегульовує питання часток спадщини, питання підстав позбавлення права спадщини, відмови від спадщини, питання порядку видачи свідотства про право на спадщину і врегульовує питання купівлі спадщини.
Наступним джером у Німеччини є судова практика, яка формально не є джерелом права у Німеччині так як її роль обумовлюється загальністю формувань правових норм.
Звичай у Німеччині є джерелом цивільного права на рівні із законом. Умови існування звичаю полягає у застосуванні його судами чи адміністративними органами, але суддя не зобовязаний знати звичай, а його наявність має довести лише сторона, яка на нього посилається.
Джерела цивільного права у Франції:
Загальна характеристика джерел цивільного права
Лекція №4
Поняття, ознаки та загальна характеристика фізичної особи у цивільному праві зарубіжних країн
План
Особливості поняття фізичної особи у цивільному праві зарубіжних країн та її цивільно правовий статус.
Фізичною особою у цивільному праві зарубіжних країн є людина, окремий громадянин держави, або особа без громадянства. Цивільно правовий статус фізичної особи визначається її здатністю мати цивільні права і обовязки, а також своїми діями набувати чи здійснювати їх.
У німецькому законодавстві використовується 3 терміни:
а) правоздатність (здатність мати цивільні права та обовязки, які виникають з моменту народження, а припиняються у разі настання смерті особи);
б) дієздатність (здатність особи своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обовязки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх не виконання);
в) деліктоздатність (це здатність громадянина нести цивільно правову відповідальність за шкоду заподіяну його протиправними діями)
У Франції закон не розрізняє окремих понять правоздатності і дієздатності. У них існує такий термін capacite.
У межах права США та Великої Британії правоздатність і дієздатність визначається у межах одного терміну правова здатність. Судова практика США і ВБ виділяють пасивну (прирівнюють до нашої правоздатності) і активну (до дієздатності Укр законодавства) правову здатність.
Правові норми, що стосуються статусу фізичної особи в межах права зарубіжних країн реалізуються відповідно до таких принципів:
Особливості поняття та основні принципи цивільної правоздатності фізичних осіб в праві зарубіжних країн.
Під цивільною правоздатністю зарубіжних країн розуміється здатність бути носієм цивільних прав і обовязків, які допускаються обєктивним правом данної держави. Правоздатність виникає у людини у повному обсязі з моменту народження, та припиняється зі смертю. В межах деяких країн допускається охорона прав людини, яка ще не народженна. Наприклад, в межах Німецького цивільного кодексу, регулюється питання права спадкування дитини, яка зачата, але яка ще не народилася. В межах Французького цивільного кодексу передбачена можливість дарування на користь такої дитини. Зачатій дитині може бути призначенний опікун. Однак, у законі зафіксована особлива вимога, що всі діти мають бути народжені живими.
Правоздатність фізичної особи не може обмежуватися за винятком певних випадків, коли вона застосовується судом, як правило у наслідок вчинення особою кримінально караних діянь( посадили за гранти). За сучасною доктриною у жодній країні ні за яких умов не допускається позбавлення правоздатності ні за рішенням суду, ні в наслідок будь-якого адміністративного акту.
Особливості інституту безвістно відсутньої особи в праві зарубіжних країн.
У разі тривалої відсутності певного громадянина та неможливості встановлення його місця перебування доля його майна чи певного зобовязання вирішується відповідно до норми, який регулює нститут безвістно відсутнього громадянина.
Континентальне право у Німеччині данний інститут називається “Безвістної відсутності чи оголошення громадяннина померлим”. Відповідно до данного інституту в Німеччині особу, що є безвістно відсутньою може бути оголешеним померлим через 10 років, з моменту такої підсудності, але не раніше ніж їй виполнилось 25 років, або через 5 років з моменту безвістної відсутності, якщо до винесення судового рішення про оголошення її померлою їй виповнилось 80 років.
Військово службовці та осіб, що перебували у військах під час війни чи інших бойових діях, і пропали безвісті, може бути оголошено померлими, лише черз 1 рік після підписання мирного договору чи фактичного припинення военних дій, або менш ніж через 1 рік у випадку наявності додаткових обставин за яких ймовірно могла настати смерть.
У разі зникнення осіб у наслідок нещасних випадків:
У Франції встановлюється 2 стадії, щодо безвістно відсутньої особи:
В межах англо-американської правової сімї на прикладі ВБ і США вирішення питання про безвістно відсутньої особи та смерть відноситься до норм процесуального права.
Загальна характеристика поняття та змісту дієздатності в різних цивільно-правових сімях.
Дієздатність це здатність фізичних осіб своїми діями набувати цивільні права і обовязки. У зарубіжних країнах передбачається таке поняття як обмежена дієздатність допускається лише у судовому порядку за наяності певних умов:
Поняття, ознаки та загальна характеристика фізичної особи у цивільному праві України
види дієздатності:
Обмеження дієздатності це заборона фізичній особі на підставі рішення суду самостійно вкладати правочини, які повязані з розпорядженням майном,одержувати заробітну плату, пенсію, стипендію та інші види доходів. Усі ці дії вона може вчиняти лише за згодою піклувальника. Данна особа самостійно може вчиняти лише дрібні побутові правочини.
Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи якщо вона:
У разі видуження фізичної особи суд поновлює її цивільну дієздатність.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною якщо вона внаслідок хронічної, стійкої, психічної хвороби нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною:
Підстави та правові наслідки визнання фізичної особи безвістно відсутньою:
Перебіг річного строку почнається з дня одержання останніх відомостей про відсутню людину. Якщо неможна встановити цей термін, то строк відраховується першим числом місяця що йде за тим, у якому були отримані такі відомості. А в разі неможливості встановлення і цих данних строком відліку вважається 1 січня наступного року. Визнання фізичної особи безвістно відсутньою здійснюється лише у судовому порядку.
Правові наслідки вищнання фізичної особи безвістно віднсутньою самостійне опрацювання.
Підстави та правові наслідки оголошення фізичної особи померлою:
Загальний строк оголошення фізичної особи померлою може бути:
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою самостійно!
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих несайнових і майнових прав, інтересів малолітніх неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоровя не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати обовязки.
Опіка встановлюється над:
Піклування встановлюється над:
встановлення опіки та піклування відбувається відповідно до:
Тема5
Юридична особа це суб єкт цивільного права, що має майнові та інші права й обовязки. Юридична особа виступає від свого імені та існує незалежно від осіб, що входять до його складу.
Ознаки юридичної особи у праві зарубіжних країн: