Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-12-26

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕРОБСТВА

УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК

ГРИЩЕНКО Раїса Євгенівна

УДК 633.12:631.8

УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ГРЕЧКИ

В УМОВАХ ПІВНІЧНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Спеціальність: 06.01.09 - рослинництво

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

КИЇВ - 2003

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в лабораторії інтенсивних технологій зернобобових та круп'яних культур Інституту землеробства УААН протягом  1986-2000 років.

Науковий керівник: 

кандидат сільськогосподарських наук,

старший науковий співробітник

ОВСІЙЧУК Олена Семенівна,          

Інститут землеробства УААН,

провідний науковий  співробітник

лабораторії інтенсивних технологій зернобобових і круп’яних культур

Офіційні опоненти:

доктор сільськогосподарських наук, професор

АЛЕКСЕЄВА Олена Семенівна,

Подільська державна аграрно-технічна академія,

завідувач кафедри рослинництва та  селекції

кандидат сільськогосподарських наук,

ХРИСТЕНКО Микола Ілліч,

Національний аграрний університет,

доцент кафедри рослинництва

Провідна установа:

Полтавська державна аграрна академія,  м.Полтава

Захист відбудеться "18 "  червня  2003 року о  12 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 27.361.01 при Інституті землеробства УААН.

Відгуки на автореферат у двох примірниках, завірені  печаткою,  просимо надсилати за адресою: 08162, смт. Чабани Києво-Святошинського району Київської області,   вченому секретареві Спеціалізованої вченої ради.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту землеробства УААН.

Автореферат  розісланий    15 травня   2003 року

 

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради,

Кандидат сільськогосподарських наук

Л.О.Кравченко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Серед круп’яних культур в Україні гречка є найбільш поширеною культурою. Це  обумовлено високими харчовими і лікувально-дієтичними властивостями її крупи. Проте  рівень виробництва зерна гречки  не задовольняє потреб держави. Одним із шляхів збільшення врожаю цієї культури є впровадження у виробництво високоефективної конкурентноспроможної технології її вирощування, яка б забезпечила максимальну реалізацію потенціалу сучасних сортів гречки.

Актуальність теми обумовлена  необхідністю  вдосконалення технології  вирощування гречки, пошуком шляхів ресурсо- та енергозбереження за значного збільшення виробництва зерна придатного для дитячого та дієтичного  харчування за рахунок створення оптимальних умов для росту рослин при збалансованому використанні елементів живлення в періоди найбільшої в них потреби, з’ясуванням терміну цих періодів; розробки моделі оптимального агроценозу для детермінантних сортів гречки, введення їх в технологічний процес, як елементів сучасної технології.  

Зв'язок роботи з науковими програмами:   Дослідження проводили за тематичними планами Інституту землеробства УААН відповідно до ДНТП 0.51.03 “Зерно” на 1986-1990 роки, (№ державної реєстрації 01870053221); НТП “Продовольство –” проект  “Зерно” на 1991-1995 роки  (№ держреєстрації  UА 01002375 Р); НТП “Зернові і олійні культури” на 1996-2000 роки  (№ держреєстрації 0196U018397), завдання “Розробити і впровадити екологічно безпечні технології вирощування круп'яних культур, які забезпечують високу врожайність та якість продукції, в т.ч. придатної для дієтичного і дитячого харчування.”

Мета і завдання досліджень полягає у встановленні особливостей формування урожаю гречки залежно від агротехнічних факторів, пошуку шляхів ресурсо –та енергозбереження при значному збільшенні виробництва зерна придатного для дитячого та дієтичного харчування в умовах північного Лісостепу України. Для досягнення вказаної мети ставились такі завдання:

  1.  встановити   оптимальні дози мінеральних добрив за різних систем удобрення;
  2.  виявити найбільш ефективні періоди підживлення рослин гречки азотними добривами;
  3.  розробити оптимальну модель агроценозу для детермінантних сортів гречки;
  4.  виявити фізіологічні та морфофізіологічні особливості формування продуктивності рослин залежно від досліджуваних факторів;
  5.  встановити вплив досліджуваних факторів на показники якості зерна гречки;
  6.  провести економічну та енергетичну оцінку ефективності елементів технології і виявити їх дольову частку впливу на рівень продуктивності  культури.

Об'єкт дослідження: процес формування продуктивності посівів та якості зерна гречки залежно від мінеральних і органічних добрив за різних систем удобрення, від ширини міжрядь і норм висіву сортів гречки з різною архітектонікою стебла.

Предмет досліджень –дози та строки внесення мінеральних добрив, післядія мінеральних, органічних добрив і соломи озимої пшениці, ширина міжрядь, норми висіву, сорти гречки  Астра та  Крупинка.

Методи досліджень: в процесі виконання роботи застосовували польовий і лабораторний, під час виконання яких використовували вимірювально-ваговий для визначення біометричних показників формування врожаю зерна гречки; електрофотометричні з використанням комп'ютерів для характеристики якості зерна; хімічний для визначення вмісту азоту, фосфору, калію в рослинах; математично-статистичний для оцінки достовірності отриманих результатів та розрахунково-порівняльний для встановлення економічної та енергетичної ефективності вирощування гречки залежно від досліджуваних технологічних заходів.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у :

  1.  виявленні особливостей  формування продуктивності рослин, рівня урожайності та якості зерна гречки залежно від добрив за різних систем удобрення, ширини міжрядь та норм висіву сортів з різною архітектонікою стебла;
  2.  встановленні найбільш ефективних доз добрив за різних систем удобрення культури;
  3.  визначенні терміну підживлення рослин гречки азотними добривами в періоди найбільшої в них потреби;
  4.  встановленні оптимальних параметрів ширини міжрядь і норм висіву для детермінантних сортів гречки.    

Практичне значення одержаних результатів полягає в удосконаленні та  впровадженні у виробництво технології вирощування гречки, яка забезпечує   врожаї зерна на рівні 22-30 ц/га за рахунок внесення добрив в періоди найбільшої в них потреби, зменшує рівень її хімічного навантаження, що дозволяє одержувати зерно гречки придатне для дитячого і дієтичного харчування. Виробничу перевірку отриманих даних і впровадження розробленої технології проведено в ПП "Горизонт" Володарського району Київської області на площі 100 га.   

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень оприлюднені  та обговорені на міжнародній науково-практичній конференції "Землеробство ХХІ століття - проблеми та шляхи вирішення" (Київ-Чабани, 1999 р.), на науково-практичному семінарі молодих вчених та спеціалістів "Вчимося господарювати" (Київ-Чабани, 1999 р.), на засіданнях методичної комісії Інституту землеробства з питань землеробства і рослинництва (1996-2000 рр.).

Особистий внесок Автором особисто  виконано польові і лабораторні дослідження, здійснено аналіз та узагальнення літературних джерел за темою дисертаційної роботи, проведено узагальнення експериментальних даних з формулюванням наукових положень, висновків і рекомендацій виробництву.

Публікації. за матеріалами досліджень опубліковано 7 наукових праць, в тому числі 3 статті у фахових виданнях.

Структура та обсяг роботи: Дисертація складається із вступу, 6  розділів, висновків, пропозицій виробництву, списку використаних джерел та додатків. Викладена на 167 сторінках,  включає 52 таблиці, 8 рисунків та 18 додатків. Список використаної літератури налічує 218 джерел, в тому числі 12 іноземних авторів.

ЗМІСТ РОБОТИ

 особливості ФОРМУВАННЯ ВРОЖАЮ гречки

(огляд літератури)

В огляді літератури подано аналіз результатів досліджень вітчизняних та зарубіжних вчених з питань удобрення гречки за мінеральної, органо-мінеральної систем та дії вторинної рослинної продукції на реалізацію біологічного потенціалу урожаю. Розглянуто питання ширини міжрядь і норм висіву сортів гречки з різною архітектонікою стебла. Обґрунтовано необхідність вивчення цих елементів технології в підвищенні урожайності культури. Показано невирішені питання з зазначеної проблеми та обґрунтовано вибір теми дисертаційної роботи.

УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ

Дослідження за темою дисертації проводилися на протязі 1986-2000 років в багатофакторних тривалих дослідах лабораторії інтенсивних технологій зернобобових та круп'яних культур Інституту землеробства УААН в дослідному господарстві “Чабани” в зоні північного Лісостепу України.

Грунт на дослідних ділянках (1986-1994рр.) сірий лісовий крупнопилувато-легкосуглинковий, у  0-20 см шарі містить: гумусу –,03%,  валового азоту –,059%, рухомого фосфору –,75-10,8 мг, обмінного калію –,5-5,0 мг на 100 г грунту, рН (сольовий) –,2. Дослідження 1996-2000 рр. проводились на  темно-сірому опідзоленому крупнопилувато легкосуглинковому грунті, що містить гумусу –,15%, валового азоту –,076%, рухомого фосфору –,1-13,0 мг, обмінного калію –,0-11,4 мг на 100 г грунту, рН (сольовий) –,8.

Погодні умови за роки досліджень характеризувалися значною різноманітністю. Їх умовно можна розділити на сприятливі і менш сприятливі; менш сприятливими виявилися 1988, 1992, 1999 рр. Нерівномірний розподіл опадів за фазами розвитку, висока температура повітря (+26-30С), низька відносна вологість (47-60%) були основними причинами зниження в ці роки урожайності культури.

Дослідження по удосконаленню технології вирощування гречки і вирішення поставлених завдань у відповідності з програмою досліджень проводились у п'яти дослідах.

Дослід 1 –по вивченню ефективності мінеральної системи удобрення гречки. Дослід 2  –по вивченню післядії органічних і  мінеральних добрив (органо –мінеральна система). Дослід 3 –вивчали вплив вторинної рослинної продукції. В досліді 4 вивчали оптимальні строки проведення підживлень рослин гречки азотними добривами, які вносили за етапами органогенезу. Дослід 5 –вивчення ефективності впливу ширини міжрядь та норм висіву сортів гречки з різною архітектонікою стебла. В усіх дослідах, крім другого, попередником була озима пшениця. В другому досліді гречку розміщували після удобрених цукрових буряків, крім того мінеральні добрива вносили безпосередньо під культуру. Схема дослідів наведена в таблицях по тексту. Площа облікових ділянок 50 м. Повторність –чотириразова. В п’ятому  досліді  площа облікових ділянок 5 м в шестиразовій повторності.

Використовували районовані сорти гречки Астра гілчато-розлогої форми і Крупинка детермінантної форми. Агротехніка в дослідах відповідала прийнятій для зони крім досліджуваних елементів технології.

Мінеральні добрива вносили в формах: аміачної селітри (34,4% д.р.), гранульованого суперфосфату (19,8% д.р.) та каліймагнезії (28% д.р.). Норми висіву насіння розраховували виходячи з рекомендованої (млн.шт.схожих насінин/га).

Проведені дослідження виконувались з урахуванням методики дослідної справи  за Б.О.Доспеховим (1985). Методи морфологічних та аналітичних досліджень загальноприйняті:

  1.  облік  густоти посіву рослин на закріплених площадках;
  2.  фенологічні спостереження за настанням фаз розвитку гречки за Ф.М.Куперман (1980). Методика проведення досліджень при сортовипробуванні” (1986);
  3.  наростання висоти рослин та накопичення сухої речовини в динаміці за фазами розвитку відбирали зразки рослин з площі 0,25 м в двох  місцях ділянки та в двох несуміжних повтореннях;  
  4.  визначали площу листкової поверхні методом “висічок”, розраховували фотосинтетичний потенціал за період активної вегетації рослин (від фази двох листочків до плодоутворення) за А.О.Ничипоровичем,1966;   
  5.   вміст валового азоту в рослинах визначали за методом К'єльдаля, фосфору –колориметрично (ФЄКЛМФ 74М) та калію  полум'яно-фотометричним методом  після мокрого озолення за методом Гінзбурга, Щеглової (М.М.Городній, А.Г.Сердюк,1985);
  6.  аналіз  структури врожаю проводили за пробними снопами, які відбирали перед збиранням з двох несуміжних повторень в двох місцях ділянки розміром 1 м.  Визначали: масу рослин, кількість гілок першого та другого порядків, кількість суцвіть, зерен, виповнених і щуплих та їх масу за  ГОСТом 12042-80;
  7.  збирання врожаю проводили  при побурінні 80-85% зерен, висота зрізу   15-20 см. Обмолот валків проводився при вологості зерна     13-16% комбайном  Сампо-500. Урожай чистого зерна розраховували на стандартну вологість (14%) і чистоту зерна (100%). В ході збирання з кожної ділянки  відбирали зразки зерна для визначення якісних показників:
  8.  масу 1000 зерен , натуру зерна та плівчастість визначали за відповідними методиками Держстандарту, ГОСТ 12042-80;
  9.  вміст білка в зерні визначали за Барштейном (А.В.Петербургський,1963);
  10.  вміст "сирого жиру" - методом знежиреного    залишку. (А.Н.Лісовал, І.М.Давиденко,1984);
  11.  математичний аналіз результатів польових та лабораторних дослідів  проведено за допомогою дисперсійного аналізу. Проведені результати  дисперсійного аналізу  достовірні по критерію Фішера на 95% рівні ймовірності;
  12.  економічну ефективність досліджуваних елементів технології вирощування гречки оцінювали за затратами засобів виробництва на 1 га, за сумарним прибутком, собівартістю 1 ц, рівнем рентабельності. Економічні розрахунки  проводили за технологічними картами в цінах 2002 року;
  13.  енергетичну ефективність варіантів технології вирощування гречки оцінювали за сукупними витратами енергії, енергетичною цінністю зерна та коефіцієнтом енергетичної ефективності (Кее);
  14.  математичний аналіз результатів досліджень,  енергетична та економічна оцінка технології вирощування гречки проводились у відділі економіки Інституту землеробства УААН за “Методичними вказівками по визначенню економічної оцінки  вирощування сільськогосподарських культур за інтенсивними технологіями”(А.М.Огінський, В.М.Баб’як,1998).

УДОБРЕННЯ ГРЕЧКИ

Дослідження по удосконаленню технології вирощування гречки, зокрема, системи її удобрення показали, що під впливом добрив змінюються біометричні показники рослин. Так, за мінеральної системи  удобрення, їх внесення в основне в дозах NРК з підживленням рослин азотом (N) на ІV-VІІ етапах органогенезу та за розрахункової дози добрив на заплановану врожайність (NРК+N+N) забезпечили на 12% збільшення висоти рослин відносно базового варіанту (NРК в основне) і на 10% за внесення мінеральних добрив  в рядки NРК одночасно з сівбою гречки.  За органо-мінеральної системи удобрення показники висоти рослин збільшувались на 5% за всіх фонів при  рядковому внесенні добрив та в підживлення рослин азотом  (NРК+ N). Застосування під гречку вторинної рослинної продукції забезпечило збільшення висоти рослин на 7-12% також за внесення мінеральних добрив в рядки і підживлення в період вегетації рослин  (NРК+ N). Таким чином, крім добрив, внесених в основне та в рядки, певний вплив на висоту рослин мали азотні добрива внесені в підживлення.

 Накопичення сухої речовини гречкою за мінеральної системи удобрення, за всіх фаз розвитку, більш інтенсивно проходило на варіантах з розрахунковою дозою добрив на заплановану врожайність (NРК+N+N) і за внесенням мінеральних добрив в рядки з підживленням (NРК+N).  Приріст сухої речовини до базового варіанту (NРК) становив від 8 до 20%. За органо-мінеральної системи удобрення більш інтенсивне накопичення сухої речовини в рослинах відмічено у фазі плодоутворення на фоні післядії 60 т/га гною + NРК (51,4 ц/га) або на 5-9% більше відносно  фонів –гною 30 т/га + N-120РК (47-49 ц/га). Внесення мінеральних добрив під гречку на цих фонах призвело до подальшого наростання сухої речовини. Так, за основного внесення  (NРК)   накопичення сухої речовини на  фоні  30 т/га гною + NРК  збільшилось на 22%; при такій же дозі гною, але подвійній дозі мінеральних добрив - на 18%; і подвійній дозі гною 60 т/га  + NРК –на 20%. Рядкове добриво в дозах–РКз підживленням рослин (N) на ІV-VІІ та ІХ-Х етапах органогенезу на  фоні - 30 т/га гною + NРКзабезпечило прирости сухої речовини на 20-24% більше порівняно з фоном подвійної дози гною та мінеральних добрив  (60 т/га гною + NРК). Гречка, розміщена на фоні з подрібненою соломою накопичувала сухої речовини на 10-12% (43,0 ц/га) менше, порівняно з мінеральним фоном (NРК під озиму пшеницю).

Вищий  вміст основних елементів живлення у рослинах, за мінеральної системи удобрення, у вегетативний період розвитку гречки, забезпечили нижчі дози добрив внесені в рядки  та в підживлення (NРК+ N) порівняно з основним внесенням добрив в дозах NРК+N: азоту на 0,40%, фосфору на 0,37%, калію на 0,38%. За органо-мінеральної системи, більше надходження елементів живлення в рослини забезпечила післядія добрив внесених під попередник гречки (цукрові буряки: 30 т/га гною +NРК ) –азоту 3,3%, фосфору 1,23, калію 4,95%. З часу утворення репродуктивних органів, за обох систем удобрення, вміст основних елементів живлення у гречки знижувався вдвічі за рахунок їх накопичення у генеративних органах.

Встановлено тісний зв’язок між процесом формування площі асиміляційного апарату гречки залежно від систем удобрення. Так, вищі показники листкової поверхні (24,5-25,9 тис.м/га) сформувались  у фазі плодоутворення за мінеральної системи удобрення при внесенні добрив в основне в дозах NРК+N і за розрахункової дози добрив на заплановану урожайність (NРК+N+N). Використання рядкового добрива з підживленням рослин NРК+N+N або тільки  підживлення N+N  на ІV-VІІ та ІХ-Х етапах органогенезу обумовило нижчі рівні асиміляційної поверхні  на 3,1-4,9 тис.м/га  і вони становили 21,4-21,7 тис.м/га (рис.1).  Асиміляційна поверхня  гречки більш інтенсивно наростала за органо-мінеральної системи удобрення  на фоні внесення під її попередник 60 т/га гною + NРК. Так, у фазі плодоутворення її розміри становили 17,5 тис.м/га, на фонах з нижчим рівнем удобрення (30 т/га гною + N-120РК) –,0-16,9 тис.м/га. На цих фонах внесення мінеральних добрив під культуру  сприяло утворенню на 40-46% вищих розмірів асиміляційної поверхні. За основного внесення  (NРК) вона становила 23,4-24,5 тис.м/га, за рядкового з підживленням (NРК+N) –,9-25,7 тис.м/га (рис.2).

Застосування подрібненої соломи, під гречку, не  мало значного впливу на розміри  асиміляційної поверхні. Листкова поверхня збільшувалась за фазами розвитку не змінюючись відповідно досліджуваних варіантів і становила на фоні  з подрібненою соломою –у фазі бутонізації:  10,2-14,5; без соломи на мінеральному фоні  (NРК)- 11,4-14,8 тис.м/га; у фазі цвітіння –,4-26,0 і 17,8-25,5; у фазі плодоутворення –,5-31,2 і 23,2-32,8 тис.м/га відповідно (рис.3).

Отже, за обох систем удобрення, мінеральні добрива, внесені в основне, в основне та в підживлення рослин азотними добривами за етапами органогенезу, сприяли росту рослин, накопиченню сухої речовини та листкової поверхні порівняно з нижчими дозами добрив внесеними в рядки, або в рядки з підживленням.

Проте інтенсивність роботи асиміляційного апарату зростала за нижчих доз добрив. Так, інтегрована продуктивність фотосинтезу та питома зернова продуктивність за мінеральної системи удобрення при рядковому внесенні  (NРК) та рядковому з підживленням (NРК+N) рослин азотними добривами становила 2,57-2,58 г/дм і 1,0-1,03 г/дм,  що більше на 18%  порівняно з базовим варіантом (NРКв основне). За органо-мінеральної системи удобрення кращу продуктивність роботи асиміляційного апарату  забезпечили мінеральні та органічні добрива внесені під попередник гречки, тобто їх післядія. Інтегрована продуктивність фотосинтезу  відповідно фонів була  2,94-2,88-2,93 г/дм, а питома зернова продуктивність -–,10-1,17-1,15 г/дм, що більше на 14% за  внесення мінеральних  добрив під гречку. При використанні вторинної рослинної продукції, вищі показники роботи асиміляційного апарату  забезпечили азотні добрива внесені в підживлення на ІХ етапі органогенезу на мінеральному фоні з соломою –на 5,9%; на мінеральному без соломи  (NРК)- на 5,6%; на фоні без добрив –на 4,4%.  Таким чином, за мінеральної системи удобрення більшу роботу асиміляційного апарату забезпечили добрива, внесені в рядки (NРК) та в рядки з підживленням рослин (NРК+N), а за органо-мінеральної системи –добрива внесені тільки під попередник гречки.

Як зазначає М.В.Фесенко, основним лімітуючим фактором, що обмежує ефективність  добрив в польових умовах є не низький рівень фотосинтетичних процесів, а несприятливе розподілення  асимілянтів між вегетативною і генеративною сферами, що відбувається внаслідок недостатнього освітлення рослин на варіантах з високими дозами добрив за рахунок їх самозатінення.

Основними структурними елементами, що в найбільшій мірі  визначають продуктивність гречки є кількість і маса виповнених зерен на рослині. За мінеральної системи, добрива внесені в рядки (NРК) в порівнянні з добривами внесеними в основне (NРК) забезпечили на 41% більше виповнених зерен з більшою їх масою в 1,5 рази. Коефіцієнт кореляції  між кількістю зерен на рослині  і їх масою становив 0,93; між кількістю виповнених зерен і кількістю суцвіть на одній рослині –,87; а виповнених зерен на рослині з кількістю виповнених зерен на суцвітті-0,78. За органо-мінеральної системи кращі показники продуктивності рослин сформувались на фоні 30 т/га гною+NРК. За внесення на цьому фоні мінеральних добрив в рядки (NРК) та в рядки з підживленням (NРК+N) в порівнянні з фонами 30-60 т/га гною +N-РК виповнених зерен на рослині  утворилось на 10-11% більше і з більшою їх масою в 1,0-1,3 рази. Застосування під гречку вторинної рослинної продукції  порівняно з мінеральним фоном (N60РК) забезпечило практично рівнозначні показники продуктивності однієї рослини.  Маса зерна з рослини становила 1,5-1,6 г. За всіх досліджуваних фонів внесення  мінеральних добрив в рядки з підживленням рослин (NРК +N)  по відношенню до контрольного варіанту (без добрив) забезпечили на 10-14% більше виповнених зерен з більшою їх масою в 1,2 рази. Коефіцієнт кореляції даних показників з урожайністю становив 0,93-0,94, що свідчить про тісну кореляційну залежність.

Урожайність гречки. Ступінь впливу добрив на реалізацію високої продуктивності гречки, в значній мірі, визначався погодними умовами. У сприятливі роки прирости зерна від добрив були на 25-30% вищими, порівняно з несприятливими роками. За мінеральної системи удобрення внесення добрив в рядки одночасно з сівбою гречки в дозах NРК та в підживлення рослин (N) на ІV-VІІ і ІХ-Х етапах органогенезу, в середньому за три роки, забезпечило урожайність гречки на рівні 22,1 ц/га, що на 5,0 ц/га більше відносно контрольного варіанту (без добрив) і на 2,0 ц/га відносно базового варіанту (NРК –добрива внесенні в основне) з вищою окупністю мінеральних добрив зерном на 4,3 кг/кг (табл 1.). Істотні прирости зерна гречки 4,7 ц/га порівняно до контрольного варіанту (без добрив) і 1,7 ц/га до базового варіанту (NРК), отримано  лише з внесенням  азотних добрив  в підживлення рослин на ІV-VІІ і ІХ-Х  етапах органогенезу в дозі 15 кг/га.

Таблиця 1

Урожайність гречки за мінеральної системи удобрення, ц/га

Внесення мінеральних добрив, кг/га  

Роки

Приріст зерна до контролю, ц/га

Окупність мінераль-них добрив зерном, кг/кг

Основне

рядкове

підживлення, етапи органогенезу

1986

середнє 1986-1988 рр.

IV-VII

IX-X

Контроль

(без добрив)

-

-

-

19,5

,5

,2

,1

-

-

NРК

-

-

-

21,1

,8

,5

,1

,0

,9

NРК

-

15

-

,0

,0

,8

,6

,5

,5

NРК

-

30

,5

,2

,8

,5

,4

,9

-

NРК

-

-

,1

,9

,6

,2

,1

,9

-

NРК

15

-

,7

,6

,3

,2

,1

,8

-

NРК

15

,8

,3

,3

,1

,0

,7

-

-

15

,9

,8

,7

,8

,7

,7

НІР,05 ц/га

0,9

,0

,7

За органо-мінеральної системи –приріст зерна за рядкового внесення мінеральних добрив з підживленням рослин (NРК +N) до контрольного варіанту (без добрив) становив: на фоні 30 т/га гною + NРК –,0 ц/га; 30-60 т/га гною +N-РК –,2-3,3 ц/га з окупністю мінеральних добрив зерном 6,6; 5,5 і 5,3 кг/кг відповідно (табл.2.).

Таблиця 2

Урожайність гречки за органо-мінеральної системи удобрення, ц/га,

(середнє 1986-1988 рр.)

Добрива під гречку

Добрива, внесені під попередник (цукрові буряки)

Основне

рядкове

підживлення, етап органогенезу

гній  30 т/га  + NPK

при-ріст, ц/га

окуп-ність, кг/кг

гній 30 т/га + NPK

при-ріст, ц/га

окуп-ність, кг/кг

гній 60 т/га + NPK

при-ріст, ц/га

окуп-ність, кг/кг

VI-VII

IX-X

Без добрив (контроль)

-

-

,7

-

-

,9

-

-

,1

-

-

NPK

-

-

-

,6

,9

,1

,6

-

-

,6

,5

,9

-

NPK

-

-

,6

,9

,6

,3

,4

,9

,7

-

-

-

NPK

15

-

,7

,0

,6

,2

,3

,5

,3

,2

,3

-

PK

15

,2

,5

,5

,6

,7

,8

,0

,9

,2

Застосування під гречку соломи озимої пшениці на фоні (NРК) за середньою урожайністю 18,4 ц/га знаходилась на рівні контрольного варіанту   (без добрив) –,5 ц/га. Вищий рівень урожайності –,6 ц/га отримано на фоні удобреного попередника без соломи (NРК). Внесення мінеральних добрив в рядки одночасно з сівбою гречки та в підживлення рослин на ІХ етапі органогенезу за всіх фонів. забезпечило формування більшої врожайності зерна гречки. Так, на фоні без добрив –,5 ц/га, на удобреному фоні (NРК ) –,0 ц/га, на фоні NРК + солома –,3 ц/га. Прирости до контрольного варіанту (без добрив) склали: 6,0; 1,4 і 4,9 ц/га відповідно з окупністю мінеральних добрив зерном 7,5; 1,7 і 6,1 кг/кг (табл.3).

Таблиця 3

Урожайність гречки залежно від дії вторинної рослинної продукції

та мінеральних добрив, ц/га, (середнє за 1996-1999 рр.)

Добрива під гречку, кг/га

Добрива внесенні під попередник (озиму пшеницю)

Рядкове

піджив-лення,

ІХ етап органогенезу

Без добрив

NРК

NРК + солома

1996-1999рр.

при-ріст

окуп-ність

1996-1999рр.

при-ріст

окуп-ність

1996-1999рр.

при-ріст

окуп-ність

Контроль

-

,5

-

-

,6

-

-

,4

-

-

NРК

-

,7

,2

,0

,1

,5

,5

,8

4,4

,3

NРК

N

,5

,0

,5

,0

,4

,75

,3

,9

,1

-

N

,0

,5

,5

,9

,3

,5

,4

,0

,0

Отже, мінеральні добрива внесені під гречку в рядки та в підживлення, за всіх систем удобрення, забезпечили вищий рівень урожайності порівняно з  мінеральними добривами внесеними в основне. При цьому, в дослідах чітко прослідковується висока ефективність підживлень рослин азотними добривами в період вегетації. Проте, однозначні міркування щодо строків їх проведення в науковій літературі відсутні. Проведені нами відповідні дослідження показали (табл.4), що найбільш ефективним періодом підживлення рослин гречки азотними добривами є ІХ етап органогенезу (фаза цвітіння - початок плодоутворення) –період найбільшої потреби рослин гречки в азотних добривах.

Внесення азотних добрив в цей період (в дозі N на ІХ етапі органогенезу) порівняно з контрольним варіантом (NРК +N  +N на V і Х етапах органогенезу) сприяло приросту зерна на 25%; з 20,8 до 26,0 ц/га.

Окупність мінеральних добрив зерном зросла з 3,1 до 25,0 зернових одиниць. Проте, як стверджує О.О.Соколов, за контрольованих умов вирощування гречки (у вегетаційних дослідах) прирости зерна від добрив складають 180-900%. А.К.Вітола (1965) вважає, що,  в польових умовах, постійно лімітуючим фактором високої ефективності добрив є недостатня освітленість рослин внаслідок  їх самозатінення. Тому, останнім часом, у виробництво передані сорти гречки, в яких обмежений ріст, але добре розвинений листковий апарат і генеративна частина. Це детермінантні сорти, у яких, на думку авторів, при достатньому удобренні не відбуватиметься надмірного росту вегетативної маси на шкоду генеративним органам. З врахуванням особливостей цих сортів розроблялася модель оптимального агроценозу за рахунок зміни ширини міжрядь і густоти посіву при внесені

Таблиця 4

Урожайність гречки залежно від строків  підживлень, ц/га

Мінеральні добрива, кг/га д.р.

Роки

Приріст зерна, ц/га

Окуп-ність, кг/кг

в рядки

підживлення азотом, етапи органогенезу

1992

середнє

1992-1994

V

VII

IX

X

NРК

-

-

-

-

,6

,3

,5

,5

-

-

NРК

30

-

-

-

,5

,5

,5

,5

,0

,3

NРК

-

-

-

,4

,5

,4

,4

,9

1,2

NРК

-

-

-

,4

,4

,1

,3

,7

,3

NРК

-

-

-

,3

,4

,5

,4

,9

,5

NРК

15

-

-

,7

,8

,8

,8

,3

,1

NРК

-

-

,6

,8

,9

,8

,3

,1

NРК

15

-

-

,2

,4

,1

,9

,4

,9

-

-

-

,0

,7

,3

,3

,8

,3

-

-

-

,5

,7

,6

,9

,4

,0

-

-

-

,7

,8

,7

,0

,5

,0

-

-

-

,2

,6

,4

,4

,9

,0

НІР

,2

,4

,9

добрив в рядки одночасно з сівбою і в підживлення на ІХ етапі органогенезу (NРК+N). Дослідженнями встановлено, що у детермінантного  сорту Крупинка на контролі (ширина міжрядь 45 см і норма висіву 2,5 млн.шт.зерен/га) кількість рослин, що вижили становила 76,9%, при цій же нормі висіву, але за ширини міжрядь 30 см –,8%, а при нормах висіву 3,5 і 4,5 млн.шт/га –,0-94,8% відповідно. Отже, збільшення густоти рослин на площі детермінантного сорту Крупинка забезпечило вищий відсоток  рослин, що вижили на кінець вегетації. У сорту Астра (гілчато- розлога форма стебла) такої закономірності не спостерігалось. Найвищий відсоток рослин, що вижили (89,2-89,3%) забезпечили норми висіву 2,5 і 3,5 млн.шт/га за ширини міжрядь 30 см. У сорту Крупинка вищу продуктивність суцвіть (2,4-2,0%) відмічено за ширини міжрядь 30 см і нормах висіву 3,5-4,5 млн.шт/га. У сорту Астра, ці показники були у два рази нижчими (1,1-1,2%). Отже, детермінантний сорт гречки Крупинка при збільшенні густоти рослин майже вдвічі краще  використовує асимілянти на утворення зерна порівняно  з сортом Астра. Тому, у сорту Крупинка за ширини міжрядь 30 см і нормі висіву 4,5 млн.шт/га сформувалась урожайність на рівні 30,2 ц/га, при контролі (ширина міжрядь 45 см і норма висіву 2,5 млн.шт/га) –,1 ц/га. У сорту Астра за ширини міжрядь 30 см і нормі висіву 2,5 млн.шт/га –,3 ц/га, при контролі 25,3 ц/га (табл.5.).

Таблиця 5

Урожайність сортів гречки з різною архітектонікою стебла залежно

від ширини міжрядь та норм висіву, ц/га

Ширина між-рядь,

см

Норма висіву,

млн.шт/га

Роки

сорт Астра

сорт Крупинка

1996

cеред-нє

при-ріст

1996

cеред-нє

при-ріст

Кон-троль,45

2,5

,9

,0

,0

,2

,3

-

,5

,4

,1

,2

,1

-

30

,5

,3

,5

,0

,0

,3

,0

,5

,0

33,9

,0

,6

,5

30

,5

,8

,2

,9

,2

,3

,0

,3

,6

,7

,3

,5

,4

30

,5

,2

,1

,0

,8

,5

,2

,2

,1

,1

,4

,2

,1

НІР

1,5

,4

,0

,3

,3

,6

,4

,5

Пріоритетний вплив на покращення показників якості зерна гречки мали мінеральні добрива внесенні в рядки та в підживлення рослин. В середньому по досліду вміст білка  в зерні гречки був в межах 11,22-11,64%, жиру –,20-3,24%. Маса 1000 зерен становила 26,7-26,8 г., натура зерна –-635 г/л, плівчастість 21,0-21,9%. Вміст важких металів був в два –три рази нижчим від гранично допустимої концентрації. Отже, введення в технологічний процес удосконалених елементів технології забезпечує одержання  високоякісного зерна придатного для виробництва продуктів дитячого та лікувально-профілактичного харчування.

Економічна та енергетична оцінка удосконалених елементів технології вирощування гречки показала, що найвищий умовно чистий прибуток (1060-1173 грн/га), найнижчу собівартість (15,05-17,64 грн/ц зерна) при рентабельності 224-297% за мінеральної та органо-мінеральної системи удобрення гречки забезпечують мінеральні добрива внесені в рядки в дозах NР15К та N  в два підживлення за етапами органогенезу. Внесення мінеральних добрив в основне в дозах NРК та N  в підживлення рослин збільшує витрати з 453 до 719 грн/га, підвищуючи собівартість зерна в 1,5 рази (з 20,51 до 36,69 грн). Посів гречки сорту Астра  за ширини міжрядь 30 см і нормі висіву 2,5 млн.шт/га схожих зерен по відношенню до рекомендованої ширини міжрядь 45 см забезпечує на 122 грн/га вищий прибуток, а собівартість зерна зменшується на 1,17 грн/ц. У сорту Крупинка найвищі економічні показники досягнуті за ширини міжрядь 30 см і нормі висіву 4,5 млн.шт/га схожих зерен. Прибуток до рекомендованої ширини міжрядь 45 см з нормою висіву 2,5 млн.шт/га зріс на 316 грн/га, собівартість зерна знизилась на 1,76 грн/ц. Також зростав вихід енергії  за внесення мінеральних добрив в рядки з послідуючим підживленням рослин. За мінеральної системи удобрення –з 32673 до 36841 МДж; за органо-мінеральної –з 33840 до 39673 МДж; а при посіві  детермінантного сорту Крупинка на ширину міжрядь 30 см з нормою висіву 4,5 млн.шт/га  до 50343 МДж, що більше від контрольного варіанту  на 10168 МДж. Коефіцієнт енергетичної ефективності  при застосуванні низьких доз добрив зростає з 2,50 до 3,06.

ВИСНОВКИ

  1.  У дисертації узагальнені експериментальні дані та сформульовано нове вирішення наукової задачі, що виявляється у з'ясуванні ролі різних технологічних факторів та вдосконалені технології підвищення продуктивності посівів гречки за рахунок введення в технологічний процес значно нижчих доз мінеральних добрив у періоди найбільшої в них потреби, що забезпечує зниження хімічного навантаження технології, а також  оптимальної ширини міжрядь та норм висіву для детермінантних сортів гречки, що забезпечують отримання високої врожайності і здешевлення на цій основі виробництва екологічно чистого зерна, придатного для дитячого та лікувально-профілактичного харчування.
  2.  Ступінь впливу технологічних заходів на реалізацію генетичного потенціалу гречки значною мірою визначалися погодними умовами в період вегетації, зокрема температурним режимом, сумою опадів та відносною вологістю повітря. Добрива в сприятливі роки  порівняно з несприятливими (1986,1992,1999) забезпечували прирости зерна на 24-25%.
  3.  За мінеральної та органо-мінеральної системи удобрення добрива, внесені під гречку, забезпечували вищу  інтенсивність продукційного процесу, що виявляється у збільшенні висоти рослин на 10-12%, накопиченні сухої речовини на 9-10%, формуванні площі асиміляційного апарату на 30-40%. За всіх систем удобрення гречки максимальні показники сформувались за внесення добрив в основне та в підживлення в дозах NР-60К-60 + N і спричиняли посилення ростових процесів на шкоду плодоутворенню.
  4.  Під впливом добрив змінюється вміст основних елементів живлення в рослинах. За мінеральної системи удобрення в рослинах гречки у фазі бутонізації вищі рівні азоту на 0,40%, фосфору на 0,37%, калію на 0,38% забезпечили відповідно нижчі дози добрив внесені в рядки (NРК) та N в підживлення,  порівняно з добривами внесеними в основне в дозах NРК + N. За органо-мінеральної системи більше надходження елементів живлення забезпечили добрива, внесені під попередник гречки (30 т/га гною + NРК) і знаходились в межах –азоту 3,33%, фосфору 1,23%, калію 4,95%. У фазі плодоутворення за обох систем удобрення вміст елементів у вегетативних органах гречки знижується вдвічі за рахунок їх накопичення у генеративних органах.
  5.  Інтегрована продуктивність фотосинтезу та питома зернова продуктивність за мінеральної системи удобрення зростала за внесення мінеральних добрив у рядки та в рядки з підживленням до рівнів 2,57-2,58 г/дм та 1,0-1,03 г/дм, що більше на 18% порівняно з внесеними   добривами в основне  в дозах NРК+N. За органо-мінеральної системи удобрення вищі показники роботи асиміляційного апарату забезпечували добрива внесені під попередник гречки в дозах 30 т/га гною + NРК –,94-2,93 та 1,10-1,17 г/дм відповідно. При застосуванні вторинної рослинної продукції  інтегрована продуктивність фотосинтезу на 0,04 г/дм була вища на мінеральному фоні, а питома зернова продуктивність на 0,05 г/дм, на фоні з подрібненою соломою за внесення азотних добрив  (N) у підживлення.
  6.  Основними структурними елементами, які в найбільшій мірі визначають рівень урожайності гречки є кількість і маса виповнених зерен з рослини. За мінеральної, органо-мінеральної системи удобрення при внесенні мінеральних добрив в рядки та підживлення рослин, коефіцієнт кореляції даних показників із урожайністю становив 0,93-0,94, що свідчить про тісну кореляційну залежність.
  7.  Удобрення гречки за всіх досліджуваних систем забезпечувало приріст зерна на 2,0-3,0 ц/га при контролі (без добрив) –,7-20,9 ц/га. Вищі рівні урожайності (22,1-23,3 ц/га) отримані при застосуванні мінеральних добрив внесених в рядки та в підживлення рослин (NРК та N+N), що на 2,0-3,5 ц/га більше по відношенню до основного внесення в дозах (NРК). При цьому окупність мінеральних добрив зерном за мінеральної системи зростала  з 3,0 до 5,0, за органо-мінеральної з 2,1 до 7,5 зернових одиниць на кг добрив.
  8.  Встановлено, що найкращим періодом підживлення рослин азотними  добривами є ІХ етап органогенезу (фаза цвітіння - початок плодоутворення). Проведення підживлень в цей термін, порівняно з традиційною технологією, забезпечує приріст зерна гречки на 25% -  з 20,8 до 26,0 ц/га. Окупність мінеральних добрив зерном зростає з 3,1 до 25,0 зернових одиниць.
  9.  Оптимальною моделлю агроценозу, що забезпечує кращу освітленість рослин гречки і прирости зерна від добрив на 2,0 ц/га гілчато-розлогого сорту Астра (при урожайності на контролі 25,3 ц/га), детермінантного сорту Крупинка на 6,1 ц/га (при контролі 24,1 ц/га) є сівба на ширину міжрядь 30 см з нормами висіву для сорту Астра 2,5, для сорту Крупинка –,5 млн.шт./га схожих насінин.
  10.  Внесення мінеральних добрив в рядки та підживлення за різних систем удобрення обумовило отримання зерна високої якості. Вміст білка в зерні гречки становив 11,22-11,64%, жиру –,20-3,24 ,  рівень важких металів в 2-3 рази нижчий від гранично допустимої концентрації. Зерно з такими біохімічними, технологічними властивостями згідно ГОСТу придатне для виробництва продуктів дитячого та лікувально-профілактичного харчування.
  11.  Найвищий умовно чистий прибуток (1060-1173 грн/га), найнижчу собівартість (15,13-17,64 грн.за 1 ц зерна) при рентабельності 224-295% забезпечує внесення мінеральних добрив в рядки в дозах NРК та N в підживлення. За основного внесення мінеральних добрив в дозах NРК збільшуються витрати від 452 до 721 грн/га, підвищуючи собівартість зерна в 1,5 рази ( з 21,22 до 36,78 грн.). Сівба гречки за ширини міжрядь 30 см і норми висіву 2,5 млн.шт/га сорту Астра забезпечує вищий  на 122 грн/га прибуток, а собівартість зерна при цьому зменшується на 1,17 грн/ц; у сорту Крупинка за норми висіву 4,5 млн.шт.схожих насінин/га умовно чистий прибуток до традиційної ширини міжрядь (на 45 см) зростає на 317 грн. при  собівартості зерна (18,96-20,72 грн/ц)
  12.  Мінеральні добрива внесені в рядки при сівбі гречки за обох систем удобрення забезпечують вихід енергії на рівні 35507-39675 МДж, а посів гречки за ширини міжрядь 30 см –МДж. Коефіцієнт енергетичної ефективності (Кее) при застосуванні низьких доз добрив зростає з 2,49 до 3,45. Проведений економічний та енергетичний аналіз досліджуваних систем добрив показав, що найбільш рентабельним є вирощування гречки в сівозміні за мінеральної системи удобрення. Внесення під гречку вторинної рослинної продукції у вигляді подрібненої соломи озимої пшениці призводить до збільшення енерговитрат.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ

  1.  В умовах північного Лісостепу України мінеральні добрива під гречку необхідно вносити:
  2.  після неудобрених попередників в рядки одночасно з сівбою в дозах N-20Р-20К-20 кг/га д.р. з наступним підживленням рослин азотом з розрахунку 20-30 кг/га.;
  3.  після удобрених попередників –в підживлення рослин азотними добривами в дозах 15-20 кг/га.
  4.  Найкращим періодом проведення підживлень рослин азотом є ІХ етап органогенезу ( фаза цвітіння –початок плодоутворення).
  5.  Детермінантні сорти гречки  типу Крупинка доцільно висівати на ширину міжрядь 30 см з нормою висіву 4,5 млн.шт.схожих насінин на гектар, сортів типу Астра з нормою висіву 2,5 млн.шт.схожих насінин/га.

СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  1.  Грищенко Р.Є. Технологія вирощування  екологічно чистого зерна гречки. //3б. наук. праць Інституту землеробства УААН.-К.: -1997.-Вип.1.-С.109-111.
  2.  Грищенко Р.Є., Любченко С.Є. Вплив ширини міжрядь та норм висіву на продуктивність сортів гречки з різною архітектонікою стебла.//Зб. наук. праць Подільської державної аграрно-технічної академії. -К-Подільський.- 2001.- Вип.9.- С.129-131.  
  3.  Грищенко Р.Є. Продуктивність фотосинтезу сортів гречки з різною архітектонікою стебла. //Зб. наук.праць Інституту землеробства УААН.–. Вип.3-4. -С.143-146
  4.  Овсійчук О.С., Грищенко Р.Є. Модель високопродуктивних посівів детермінантних сортів гречки. //Міжн. наук.- практ. конф. “Землеробство XXI століття –проблеми та шляхи вирішення”,-Чабани.-1999.-С. 154-155.
  5.   Грищенко Р.Є. Застосування соломи озимої пшениці як органічного добрива під гречку. //Наук.-практич. семінар “Вчимося господарювати “.-К.-1999.-С. 15-16.
  6.  Овсійчук О.С., Любченко С.Є., Грищенко Р.Є. Високоефективна технологія вирощування гречки. //Науково-інформаційний бюлетень  “ Аграрна наука –виробництву” -К.-1999.-№2.-С.5.  
  7.  Овсійчук О.С., Грищенко Р.Є. Гречка на Поліссі // Дім, сад, огород.- 1999.-№12.-С.13.

                                               

АНОТАЦІЯ

Грищенко Р.Є. Удосконалення технології вирощування гречки в умовах північного Лісостепу України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 –рослинництво. - Інститут землеробства УААН, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена питанням удосконалення технології вирощування гречки за рахунок з’ясування ролі  мінеральної і органо-мінеральної систем удобрення,  визначення ефективності підживлення рослин азотними добривами та терміну їх проведення, розроблення оптимальної моделі агроценозу для детермінантних сортів гречки. Встановлено, що ефективність добрив зростає за мінеральної системи удобрення при рядковому їх внесенні в дозах N-20Р-20К-20 кг/га одночасно з сівбою гречки  з наступним підживленням рослин азотними добривами в дозах N-20 кг/га.; за органо-мінеральної системи  –тільки в підживлення рослин азотними добривами. Найоптимальніші строки проведення підживлення рослин азотними добривами у фазі цвітіння-початок плодоутворення (ІХ етап органогенезу). При цьому  врожайність гречки зростає від 20,8 до 26,0 ц/га, а окупність мінеральних добрив зерном –від 3,1 до 25,0 зернових одиниць. Встановлено, що детермінантні сорти гречки типу Крупинка доцільно висівати  за ширини міжрядь 30 см і норми висіву 4,5 млн.шт/га схожих зерен. Урожайність при цьому щодо  рекомендованого варіанту (ширина міжрядь 45 см і норма висіву 2,5 млн.шт/га) –зростає на 6,1 ц/га. Досліджено вплив добрив, ширини міжрядь і норм висіву сортів гречки з різною архітектонікою стебла на фізіологічні, морфофізіологічні особливості, формування продуктивності та якості зерна.

Ключові слова: гречка, добрива, ширина міжрядь, норма висіву, сорт, продуктивність, якість зерна.

АННОТАЦИЯ

Грищенко Р.Е. Усовершенствование технологии возделывания гречихи  в условиях северной Лесостепи Украины.–Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.09 –растениеводство.–Институт земледелия УААН, Киев, 2003.

Диссертационная работа посвящена вопросам усовершенствования элементов технологии за счет определения роли и взаимодействия таких технологических факторов как система удобрения, ширина междурядий и норма высева семян сортов гречихи  с различной архитектоникой  растений. Установлено, что под влиянием удобрений, внесенных в основное NРК с последующей подкормкой  растений азотом в дозах N-20 кг/га при минеральной и органо-минеральной системы  удобрения усиливаетcя рост растений  на 10-12%, увеличивается образование сухого вещества на 9-10%, площади ассимиляционной поверхности на 40% по сравнению с удобрениями, внесенными в рядки N-20Р-20К-20 и в подкормку за этапамы органогенеза (N-20 кг/га ).

Интенсивность  работы ассимиляционного аппарата увеличивается при менее низких дозах удобрений, внесенных в рядки N-20Р-20К-20 с последующей подкормкой азотом N-20 кг/га. При этом показатели интегрированной продуктивности фотосинтеза увеличились на 14%, а удельной зерновой продуктивности на 17%. Количество выполненных зерен на растении возрастает на 41% с увеличением их массы в 1,5 раза. Удобрения гречихи  при минеральной и органо-минеральной системах обеспечили прирост зерна на 2,0-3,0 ц/га больше в сравнении с контролем (без удобрений) 17,7-20,9 ц/га. Высшие уровни урожайности (22,1-23,1 ц/га) получены от минеральных удобрений внесенных в рядки и в подкормку растений (NРК +N+N), что на 2,0-3,5 ц/га больше по отношению к основному удобрению (NРК). Окупаемость минеральных удобрений зерном возрастала при минеральной системы с 3,0 до 5,0, при органо-минеральной с 2,1 до 7,5 зерновых единиц на килограмм удобрений. Установлена высокая эффективность  азотных удобрений,  внесенных в подкормку растений на ІХ этапе органогенеза (фаза цветение- начало плодообразования). Урожайность при этом возросла с 20,8 до 26,0 ц/га, а окупаемость минеральных удобрений зерном –с 3,1 до 25,0 зерновых единиц. Детерминантные сорта гречихи  типа Крупинка целесообразно высевать с шириной междурядий 30 см  и нормой высева 4,5 млн.шт/га всхожих семян. При этом урожайность увеличилась на 6,1 ц/га , на контрольном варианте (ширина междурядий 45 см и норма высева 2,5 млн.шт/га) –,1 ц/га.

Ключевые слова: гречиха, удобрение, ширина междурядий, норма высева, продуктивность, качество зерна.

ABSTRACT

Hryshchenko R.E. Improvement of the buckwheat growing technology in the conditions of the Ukrainian  Forest-Steppe.-Manuscript.

Thesis for the degree of Candidate of Agricultural Sciences in the speciality 06.01.09 –plant growing.- Institute of Agriculture of the UAAS, Kyiv, 2003.

The thesis work is devoted to the questions of the buckwheat growing technology improvement at the expense of  ascertaining of the role of mineral and organo-mineral fertilizer systems, the determination of efficiency of plant dressing with nitrogenous fertilizers and the termin of its conducting, the development of optimal agrocenosis model for the determinate buckwheat varieties. It is. established that the fertilizer effectiveness increases in the mineral fertilizer system when its row applying in doses N-20P-20K-20 kg/ha simultaneously with buckwheat sowing and with next plant dressing with nitrogenous fertilizers in doses N-20 kg/ha, in the organo-mineral one-only in plant dressing with nitrogenous fertilizers. The most optimal terms of  the conducting of plant dressing with nitrogenous fertilizers are in blooming stage- the beginning of fruit formation (the ninth stage of organogenesis). At this the buckwheat yield increases from 20.8 to 26.0 hkg/ha and the return of mineral fertilizers as grain-from 3.1 to 25.0 feed units. It  is established that it is advisable to sow the determinate buckwheat varieties of type Krupynka at the width of  row 30 cm and seed rate 4.5 mil. germinating  seeds/ha. Herewith, the yield concerning the recommended treatment (the width of row 45 cm and seed rate 2.5 mil. these  seeds/ha/, increases by 6.1 hkg/ha. The effect of fertilizers row spacing and seed rates of the buckwheat varieties with different stem architectonics on physiological, morphophysiological, features, the productivity and grain quality formation is studied.

Key words: buckwheat, fertilizers, row spacing, seed rate, variety, productivity, grain quality.




1. Лабораторная работа 1 СОЗДАНИЕ ТАБЛИЦ ДЛЯ БАЗЫ ДАННЫХ Задание- Требуется создать следующую структур
2. Матар ГЛАВА О ДОСТОИНСТВЕ ЧТЕНИЯ БЛАГОРОДНОГО КОРАНА Всевышний Аллах сказал- {Когда ты читаешь Коран М
3. Города и села Кузбасса.html
4. Язык и стиль современной рекламы- за и против
5. і М~нда ~арастырылатын ~дістемені~ мазм~ны мен ретінде; оны~ бас~а ~ылымдармен байланысы; зерттеу ~дістері;
6. Вариант 1 1.1. Как изменяется давление идеального газа в ходе процесса 12 на приведенной ниже VT д
7. 18 ст які організовувалися при братствах ~ громадських організаціях православних міщан з метою зміцнювати п
8. Лекция 4 Методология и методика экономического анализа деятельности предприятия
9. Тема- Мислення План 1
10. на тему- Конкурс Каннские львы - история принципы и современность Исполнитель- Петрова А
11. Эмпатия как предмет исследования
12. 3Концепция государственного системного управления проблема и мониторинг целостности национального про
13. тема- Критерии работоспособности
14. Факторы развития электронной коммерции
15. Она живет с дедушкой в разрушенной пристройке бывшей парикмахерской и каждый день пытается понять почему п
16. тема управления данными СУБД ~ комплекс программноаппаратных средств обеспечивающих доступ к БД и управле
17. Мифология Древнего Востока и античного мира
18.  Это Ваше высочество должно научить Вас не доверять самому себе
19. Мадрид Madrid - столица Испании.html
20. реферату- Характеристика бухгалтерських рахунківРозділ- Бухгалтерський облік оподаткування Характеристи