У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Розквіт 2.1 Економічна характеристика господарства 2

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ  І. Теоретичні аспекти організації зберігання і переробки зерна продукції рослинництва

1.1.Основні напрямки розвитку галузі  рослинництва

1.2.Організація зберігання і переробки зерна, цукрових буряків

1.3.Організація зберігання і переробка овочів та картоплі

РОЗДІЛ II. Аналіз основних показників ефективності на сільськогосподарському підприємстві СК «Розквіт»

2.1 Економічна характеристика господарства

2.2 Аналіз економічної ефективності і рентабельності СК «Світанок»

2.3 Аналіз фінансового стану підприємства

РОЗДІЛ III. Шляхи підвищення ефективності виробництва на підприємстві

ВИСНОВКИ

Список літератури

ВСТУП

Об'єктом виконання курсової роботи є сільськогосподарське підприємство СК «Світанок», який знаходиться в селі Стара-Царичанка, Білгород-Дністровського району, Одеської області.

Предметом дослідження є організація зберігання і переробки продукції рослинництва - зерна, цукрових буряків, картоплі, овочів.

Актуальність даної теми полягає в організації зберігання та переробки сільськогосподарської продукції. Сільськогосподарська продукція зберігається безпосередньо у товаровиробників або централізовано - на елеваторах, в овочесховищах, холодильних камерах та ін. Такі пункти можуть бути державними, акціонерними, міжгосподарськими, приватними.

Більшість виробленої продукції з метою скорочення витрат зберігається безпосередньо на підприємствах, де вона вироблена. Так, зерно зберігається переважно у спеціально обладнаних зерносховищах з урахуванням його цільового призначення: продовольче, фуражне та насіння.

Цукрові буряки, картоплю і овочі зберігають в овочесховищах у спеціальній тарі (контейнери, ящики, кошики тощо…) або насипом при температурі близько 0 °С.

Метою моєї курсової роботи є необхідність збільшення виробництва продуктів харчування за рахунок повнішого використання сільськогосподарської сировини, усунення її втрат, забезпечення населення відповідних регіонів продуктами переробки сільськогосподарської сировини, яка в них виробляється, досягнення соціально однакових умов постачання сільського та міського населення продуктами переробки, зміцнення економічного стану господарств.

При розміщенні переробних підприємств у великих містах і промислових центрах не завжди враховується забезпечення виробленою ними продукцією сільського населення.

Для досягнення мети потрібно ознайомитися з такими завданнями : визначення основних напрямків розвитку галузі рослинництва; дослідження методики організації зберігання і переробки сільськогосподарської продукції, проведення аналізу економічної ефективності діяльності сільськогосподарського підприємства СК «Світанок»

В умовах переходу різних регіонів України до ринку, метою є самозабезпечення населення продуктами, які воно виробляє. Переробні галузі, які функціонують безпосередньо у господарствах, при економічно обґрунтованому їх розміщенні, повинні певною мірою сприяти вирішенню продовольчої проблеми і досягненню соціальної рівності сільських і міських трудівників у забезпеченні їх продовольчими і промисловими товарами.

Переробка частини або всієї сільськогосподарської продукції на місці її виробництва має і певну економічну доцільність: суттєво зменшуються втрати виробленої продукції, знижуються витрати на її транспортування від місць виробництва, а отже, зростають прибутки господарств. Є різні форми поєднання виробництва сільськогосподарської сировини з її переробкою.

При переході до ринку господарський комплекс України зазнає глибоких змін, пов'язаних з переорієнтацією економіки на галузі, які необхідні для повного задоволення потреб населення, розширення експорту та раціонального використання сировинної бази. Тому пріоритетним у структурі сільської промисловості має бути виробництво продуктів харчування.

Світовий досвід показує, що виробник одержує найбільший ефект тоді, коли реалізує не сировину, а продукти її переробки, кінцеві продукти споживання. Тому високорозвинені країни ніколи не експортують сировину, а мають усі галузі промисловості з комплексної переробки сировини І реалізують кінцевий продукт споживання. Це стосується не лише великих компаній і фірм, а й індивідуальних виробників. У високорозвинених країнах навіть фермери намагаються реалізувати сільськогосподарську продукцію тільки після її первинної переробки і навіть довести її до стадії кінцевого споживання.

Робота надрукована на 41 сторінці білого паперу формату А4  з використанням шрифту Times New Roman» в якій міститься вступ, три розділи, таблиці, схеми, висновки, список використаної літератури та додаток.

РОЗДІЛ  І. Теоретичні аспекти організації зберігання і переробки зерна

                    продукції рослинництва

1.1.Основні напрямки розвитку галузі  рослинництва

Рослинництво - це провідна галузь виробництва сільськогосподарської

продукції, найважливіше джерело продовольчих ресурсів людства, основа його цивілізації.

Система рослинництва — це сукупність технічних, технологічних, організаційних та економічних заходів, що до ведення його галузей. Як загальне поняття вона охоплює всі галузі рослинництва і раціональні способи ведення їх за природно-економічними зонами і складається з різних галузевих систем. [1,с.284]

Сільське господарство є життєво необхідною галуззю народного господарства, оскільки охоплює Інтереси кожної людини. Воно має особливо важливе значення тому, що є однією з найбільших галузей народного господарства. Про це свідчать такі показники, як:

  •  частка сільського господарства у валовому сукупному суспільному продукті та національному доході;
  •   частка робочої сили країн, зайнятості в цій галузі.[4,с.З]

Основна мета рослинництва - створення оптимальних технологій (агроекологічних) передумов виробництва необхідної кількості високоякісної рослинницької продукції на базі інтенсивного фотосинтезу в посівах польових культур при одночасному збереженні або підвищенні родючості ґрунту. Завдяки галузі рослинництва забезпечується продуктами харчування суспільство, забезпечується кормова база тваринницьких комплексів відбувається великий внесок в виробництво в соціально-економічний розвиток, [5,с.З]

Розвиток рослинництва має базуватись на основі раціоналізації, використання сільськогосподарських угідь, підвищення їх ефективності розробки і вироблення науково обґрунтованих ресурсозберігаючих, економічно стійких систем і екологічно високоефективних систем ведення сільського господарства, здійснення комплексу середовищно - формуючих, природоохоронних, агротехнічних, організаційно-господарських, технічних і економічних заходів, спрямованих на підвищення продуктивності та економічної ефективності використання аграрно-ресурсного потенціалу. [6,с.49-51]

Рослинництво, як невід'ємна складова частина агропромислового комплексу безсумнівно відіграє важливу роль у структурі народного господарства. Від стану рослинництва прямо залежить рівень життя людей та процвітання держави. [5,с.226]

1.2.Організація зберігання і переробки зерна, цукрових буряків

Проблема забезпечення населення країни достатньою кількістю вітчизняних якісних продуктів харчування залежить головним чином від обсягу виробництва сільськогосподарської продукції і насамперед зерна - важливого виду продовольчих ресурсів, цінної сировини для ряду галузей переробної промисловості кормової бази для розвитку тваринництва.

[4, с. 295].

Процес зберігання та переробки зерна відбувається в такій послідовності. Зерно й зернову продукцію зберігають у спеціально обладнаних зерносховищах двома способами:

1. Насипом

2.В тарі

За першого способу переміщення зернової маси можна повністю механізувати. При цьому раціональніше використовуються об’єм та площа сховищ. Таке зберігання дешевше, не потребує витрат на придбання тари.

Партії зерна розміщують з урахуванням його цільового призначення (продовольче, фуражне, посівний матеріал), вологості, наявності домішок, ознак зараженості шкідниками і хворобами. Крім того, насіння розміщують не тільки за сортами, а й за репродукціями та класами.[1, с.361]

Щоб партії зерна не змішувалися, висота насипу його мас бути 2—2,5 м, тобто нижчою від стінок засіку. При цьому слід враховувати вологість зернової маси. Найважливішим показником, що характеризує її стан у процесі зберігання, є температура. Найкраще зберігається зерно при температурі в усіх ділянках насипу 8—10 °С і нижче. Підвищення температури зернової маси свідчить про активізацію фізіологічних процесів І початок самозігрівання.

Температуру зерна визначають спиртовими або ртутними термометрами. Їх вміщують у металеву оправу, нагвинчену на металеву штангу. Термоштанга повинна постійно перебувати в насипі у його верхньому та середньому шарах.

Схожість насіння визначають не рідше одного разу на 4 місяці й не пізніше як за 20 днів до сівби. Вологість перевіряють 1—2 рази на місяць. Результати спостережень записують у журнал та насіннєву шнурову книгу.

Скорочення втрат зерна при його зберіганні й переробці вимагає добре налагодженого обліку. Зміна маси партій, які зберігаються, у зв'язку з фізичними і фізіологічними властивостями їх, а також технологічні прийоми, які застосовують при переробці зерна, потребують обліку за кількісно-якісними показниками.[7, с320-321].

Надійно зберігати високу якість зерна і насіння можливо лише при постійному контролю за станом зерна. Тому зерно розміщують у сховищі так, щоб до кожної його партії був вільний доступ для проведення контролю. Для ліквідації можливих несприятливих процесів у зерновій масі сховища обладнують установками для активного вентилювання, засобами механізації для швидкого завантаження й розвантаження зерна, а також приладами для контролю за процесами зберігання.

Вчасно виявлена зараженість зернової маси забезпечує можливість швидко локалізувати розвитку кліщів і комах або повністю знищити їх. Усе зерно яке надходить на переробні пункти у разі потреби слід очищати, сушити і знезаражувати. Послідовність операцій яка передбачається при прийманні  зерна відображена у схемі 1.1 «Послідовність операцій переробки зерна».

Визначення маси і розвантаження зерна відповідно до прийнятої організації цієї роботи

 

Попереднє очищення зерна на зерноочисних машинах

Формування партій зерна  в нагромаджувачах

 

Активне вентилювання зерна що очікує обробки

Сушіння зерна на зерносушильних агрегатах до стійкого стану зберігання

Розміщення зерна в зерносховищах

Зважування зерна

Вентилювання зерна для охолодження, вирівнювання температури і вологості

 

Знезараження

Схема 1.1 Послідовність операцій переробки зерна

Однією із основних задач розвитку галузі є розширення зони бурякосіяння. Буряк - це високо врожайна овочева культура. В Україні поширені такі види буряків як цукрові та столові.

Буряки столового призначення при природній вентиляції зберігають у засіках завширшки 2 м висоті насипу 1,2 м. При активній вентиляції висоту засіків збільшують до 3 м. Для зберігання буряків використовують також контейнери місткістю 300 - 400 кг. При закладанні буряків у бурти пізно восени вентиляцію можна не влаштовувати. Перешарована продукція зберігається краще, оскільки зменшується втрата маси. При зберіганні в холодильниках буряки пошкоджуються грибками. Після ушкодження грибними хворобами особливо при нестачі кисню, з’являється мокра бактеріальна гниль.

Вирощування буряків повинне бути ефективним як для сільськогосподарських підприємств, так і для підприємств, які їх переробляють. У зв'язку зі збільшенням виробництва цукрових буряків виникає потреба в організації їх зберігання протягом певного часу в польових умовах і на бурякоприймальних пунктах. [2, с.326]

З кагатного поля буряки надходять у бурячню (наземний і заглиблений у землю засік). У бурячні їх розвантажують струменем води. Вона змиває буряки в жолоб гідравлічного транспортера, яким вони подаються на переробку. Для відокремлення буряків від сторонніх домішок на транспортері встановлюють спеціальні пристрої (пастки). Повне відмивання коренів і видалення сторонніх домішок здійснюються у бурякомийці, куди буряки подають підйомно - транспортними установками.

Для добування цукру буряки ріжуть на смужки жолобчастої форми або пластинки прямокутного перерізу завширшки 2—Змм і завтовшки 1,2—1,5 мм. Добута бурякова стружка надходить на грабельний або стрічковий транспортер, який подає її на дифузійну установку. Цукор там добувають за допомогою гарячої води на дифузійних апаратах безперервної дії.

В дифузійну установку стружка надходить безперервно, а назустріч їй рухається вода, завдяки чому стружка знесолоджується, попередньо ошпарюючись гарячим соком для плазмолізу клітин. Очищення соку полягає у видаленні з нього нецукрів. Нецукри, які залишилися в очищеному соку, нагромаджуються в патоці — мелясі. [1, с.368].

Послідовність операцій переробки цукрових буряків відображена у схемі

2.2 «Переробка цукрових буряків»

Схема 2.2 Переробка цукрових буряків

Для очищення соку застосовують вапно, під дією якого білки та інші речовини, що містяться у дифузійному соку, коагулюються. Сік фільтрують за допомогою фільтрпреса і вакуум-фільтрів. Доброякісність соку після другої фільтрації становить 91—93 %, у тому числі сахарози — 12—14 %. Наступне завдання полягає в тому, щоб кристалізацією добути з соку цукор. Далі продукт додатково очищають і випаровують у вакуум-апаратах до вмісту сухої речовини 92—93 %.. Коли сухої речовини буде 92—93 %, у вакуум-апаратах припиняють розрідження, відкриваючи доступ повітря. Вивантажений із центрифуг білий цукор має вологість 0,5—0,6 % і температуру 70—75 °С. Його підсушують до стандартної вологості 0,1 % у барабанній сушарці за рахунок залишкового тепла самого цукру. Потім цукор пропускають через сито, магнітний сепаратор і направляють у засіки для пакування в мішки.[З, с. 328].

1.3.Організація зберігання і переробка овочів та картоплі

Продукція овочівництва є незамінним джерелом важливих фізіологічно активних речовин, необхідних для нормального життя людини. Проте в період масового дозрівання і збирання овочі не можуть зберігатися тривалий час. Довше їх можна зберігати лише в спеціальних сховищах при певній для певного виду продукції зниженій температурі або при переробці різними способами. В наслідок чого овочі необхідно вирощувати поблизу від місць споживання. Виходячи з цього, основним завданням організації переробки, та зберігання овочів є заходи, що дають можливість подовжити період забезпечення населення овочевою продукцією.[8, с. 310]

Зберігання овочів, які надходять на консервний завод, не є обов'язковим заходом, оскільки обсяг сировини, що надходить на завод, рідко перевищує продуктивність консервного підприємства. Строки зберігання літніх і осінніх сортів овочів істотно різняться між собою. Наприклад, огірки, кабачки, зелений горошок збирають у неповній біологічній стиглості, коли погода під час збирання цих овочів, як правило, буває спекотною. В таких умовах перевищення допущеного строку навіть на одну годину може призвести до великих втрат продукції.

Тарою для зберігання можуть бути ящики або кошики. Овочі кожного виду зберігають в окремих, не щільно встановлених штабелях заввишки 3—5 ящиків. Тара повинна бути нещільною, решітчастою. Кожну партію зберігають окремо. На одному з ящиків прикріплюють картонну бирку із зазначенням часу доставки їх у сховище. [З, с.329]

У процесі зберігання овочів за ними систематично спостерігають. У нічний час потрібно відчиняти двері для вентилювання й зниження температури. В спекотні години овочі, в яких виявлено самозігрівання, потрібно перелопатити дерев'яними лопатами. Порожні ящики з-під овочів акуратно миють, ошпарюють окропом і висушують. Пошкоджені ремонтують. [1, с.369 - 370]

Є схожість у процесах зберігання овочів та картоплі у способах, а саме їх можна розділити на два типи: польовий (прості тимчасові споруди) і стаціонарні сховища.

Польовий спосіб включає зберігання в типових буртах і траншеях, у модернізованих буртах, траншеях і на постійних буртових майданчиках, снігування.

Стаціонарні сховища найбільш сучасні вони діляться на багато типів які відображені у схемі 3.3 «Розподіл стаціонарних сховищ»

Стаціонарні сховища розрізняють за такими типами

Місткість

Особливості планування

Система підтримання

Режим зберігання

Механізація

Розміщення продукції

Схема 3.3 Розподіл стаціонарних сховищ

Під час буртового зберігання капітальні витрати невеликі, але щорічно восени потрібно багато робочих рук. Крім того, регулювати умови зберігання і реалізації продукції зимою з буртів важко.

Для тривалого зберігання плодів і овочів найбільш ефективними є сховища з штучним охолодженням. Оптимальну температуру підтримують у них у любій порі року не залежно від зовнішніх умов, а це забезпечує надійне зберігання продукції тривалий час при невисоких витратах. Способи підтримання режиму зберігання у сховищах відображені в схемі 4.4 «Способи підтримання режиму у сховищах»

Режим зберігання у сховищах

Природне вентилювання (охолодження зовнішнім повітрям)

Примусове вентилювання (охолодження зовнішнім повітрям, яке подається вентилятором)

Льодинки і льодяні склади (охолодження за рахунок занесення холоду та льоду)

Холодильники з штучним охолодженням (охолоджені за допомогою спеціальних установ)

Холодильники

Схема 4.4 Способи підтримання режиму у сховищах

Також основними процесами виробництва при переробці овочів і картоплі є їх калібрування та сортування, миття, чищення нарізання й подрібнення овочів.[7, с. 330]

При подрібненні основна кількість клітин бульб розривається, зерна крохмалю звільняються і стають доступними для відмивання водою. Крохмаль звільнений від розірваних клітин називається "вільним" на відміну від "зв'язаного" крохмалю, який залишається в середині нерозірваних клітин бульби. Вихід крахмалю із одиниці сировини залежить в основному від якості подрібнення.

Для того щоб якісно провести очищення необхідно щоб овочі були однакової форми, розміру, кольору, стиглості, тому їх калібрують і сортують, що значно полегшує очищення сировини. Калібрування проводять на барабанних калібрувачах, стрічковому транспортері або на столі. Дрібні, але недостатньо міцні овочі, наприклад зелений горошок у зерні, пропускають через сітчастий барабан. Великі овочі розділяють за розмірами на стрічковому транспортері, видаляючи одночасно непридатні для переробки.

Після калібрування залежно від виду сировини овочі направляють до миття, для різних видів овочів використовують різні машини. Так, картоплю і коренеплоди миють у барабанних мийках, помідори, огірки, кабачки — в спеціальних вентиляторних машинах. Після ретельного миття сировину ще раз обполіскують під струменем води у душовій мийній установці. Овочі миють чистою питною водою без сторонніх домішок, присмаків та запахів. Вона повинна відповідати вимогам стандарту, спеціально розробленим для неї. У міру проходження сировини в мийних ваннах вода може значно забруднюватися. В ній нагромаджуються небажані домішки, велика кількість мікробів. Тому мийну воду необхідно замінювати свіжою і чистою не рідше двох разів за зміну. По закінченні роботи мийна машина підлягає санітарній обробці. Спочатку її звільняють від залишків овочів, бруду, а потім промивають сильним струменем холодної й гарячої води, використовуючи щітку, і знову обполіскують холодною водою.[3, С.ЗЗО]

Далі картоплю та овочі направляють до цеху очищення. Перед консервуванням овочі, картоплю очищають від шкірки, серцевини, плодоніжок, вибраковуючи зіпсовані та механічно пошкоджені. Залежно від виду сировини застосовують різні способи очищення. Щоб запобігти потемнінню поверхні, очищену картоплю й овочі тримають у холодній воді.

Після очищення овочі негайно відправляють на переробку. Всі крупні овочі, які консервують, розрізають на частини різної форми. Картоплю, моркву, буряки ріжуть коренерізками на кубики розміром 5—7—10 мм або стовпчиками (лапшою) такого ж розміру. Нарізані напівфабрикати негайно відправляють для дальшої обробки.[1, с. 371]

Висновки і пропозиції: найкращі фінансові результати мають господарства, які самостійно виробляють, зберігають, переробляють і реалізують продукцію. Для виконання цих умов у господарстві повинні бути зерносховища, холодильники, переробне виробництво, тара і свої фірмові магазини. Також позитивно впливає на економічну ефективність сільськогосподарського виробництва підвищення рівня забезпеченості підприємств основними і оборотними фондами. Тому важливо раціонально використовувати машинно-тракторний парк, автомобілі, виробничі приміщення та їх обладнання, паливно-мастильні матеріали, корми, мінеральні добрива та інші засоби виробництва. Рівень ефективності виробництва в сільському господарстві значною мірою залежить і від складу виробничих фондів, співвідношення основних та оборотних фондів, частки технічних засобів в основних виробничих фондах. Велике значення має збільшення інвестицій у сільське господарство, в тому числі і іноземних, створення спільних підприємств та інші форми залучення іноземного капіталу.

РОЗДІЛ II. Аналіз основних показників ефективності на

сільськогосподарському підприємстві СК «Розквіт»

2.1 Економічна характеристика господарства

Сільськогосподарський кооператив «Світанок» розташований на території Білгород-Дністровського району, Одеської області, здійснює господарську діяльність у такій галузі промисловості як - виробництво та реалізація сільськогосподарської продукції. СК «Прогрес» був створений  1940 року як колгосп імені «Горного», після реорганізований 1950 року в кооператив сільськогосподарського підприємства «Світанок».

Сільськогосподарський кооператив - це добровільне об'єднання осіб на підставі членства для спільного ведення сільськогосподарської діяльності, засноване на принципах рівноправності членів, обов'язкової їх участі в діяльності такого об'єднання, використання майна, що створене, як правило, за рахунок внесків членів і належить об'єднанню на праві власності для задоволення матеріальних та інших потреб його членів.

Підприємство СК «Світанок» є юридичною особою за законодавством України. Підприємство має право від свого імені укладати договори, набувати майнові і особисті немайнові права і нести обов'язки пов'язані з його діяльністю, бути позивачем та відповідачем в суді, арбітражному суді і третейському суді. Воно здійснює будь-яку підприємницьку діяльність, яка не суперечить законодавству України і відповідає цілям передбаченим статутом підприємства. СК «Світанок» створене для здійснення фінансово-господарської  діяльності в сфері сільського господарства з метою одержання прибутку. Предметом діяльності підприємства є:

  •   виробництво сільськогосподарської продукції
  •   переробка сільськогосподарської продукції;
  •  оптова та роздрібна торгівля сільськогосподарської продукції продукцією;
  •   здійснення всіх видів зовнішньоекономічної діяльності передбачених ст.4  Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"

Район розташування господарства знаходяться в помірно-посушливій зоні степу півдня Одеської області. Сільське господарство - друга за обсягом і зайнятістю трудових ресурсів галузь Одещини, де обсяг сільськогосподарського виробництва становить 4,92 % від обсягу

сільськогосподарського виробництва України. Земельний фонд перевищує 3,3 млн. га, в тому числі 77,8% становлять сільськогосподарські угіддя, з них 55,2% - рілля, 15,7% - сінокоси і пасовища, 3,6 -плодово-ягідні насадження.

Господарство має вигідне розташування і хороші шляхи зв'язку. Середньорічна кількість опадів припадає на літні місяці (червень, липень). Основний запас продуктивної вологи в ґрунті створюється за рахунок осінньо- зимових опадів. Район розташування господарства знаходяться в помірно- посушливій зоні степу Півдня України. Кліматичні умови цієї зони за даними спостережень метеостанцій та агро - кліматичного довідника характеризується недостатньою кількістю опадів, нерівномірністю їх розподілу у різні періоди року, високими температурами в літній період, низькою відносною вологістю повітря, сильними суховіями.

Клімат даного району континентальний з високими тепловими ресурсами. Територія господарства представляє рівнину, де ґрунти представлені каштановими чорноземами слабо солонцюваті. Ці землі пригодні для вирощування великої кількості різних сільськогосподарських культур, таких як соняшник, кукурудзу, ячмінь, жито, ріпак, горох, буряк та інші.

Як і у інших підприємствах у СК «Розквіт» є свої ринки збуту продукції. Авжеж, підприємство розвинене більш у рослинництві, тому й ринок збуту буде більшим у галузі рослинництва. Практично усі товари йдуть на експорт. Наприклад, жито, ячмінь, ріпак, кукурудза та соняшник здають у морські порти Одеси, Іллічівська та інших припортових міст. М'ясні продукти йдуть у сусідній район на м'ясокомбінат. Шкури та вовна також експортуються.

В господарстві лінійна структура управління - управління дії проводиться одним керівником, який приймає рішення по всім питанням, несе повну відповідальність за результати діяльності.

Лінійна організаційна структура являє собою систему управління, в якій кожний підлеглий має тільки одного керівника і в кожному підрозділі виконується весь комплекс робіт, пов'язаних із його управлінням

Зі сторони директора розробляються головні цілі, контроль, організація, координація дії спеціалістів. Аналіз прийнятих рішень проводить головний економіст з заступником, облік ведуть в бухгалтерії.

Невід'ємною умовою підвищення ефективності господарювання сільськогосподарських підприємств є визначення стратегії його подальшого розвитку на основі раціонального використання ґрунтово-кліматичного і ресурсно-виробничого потенціалу галузі. Під стратегією ефективного розвитку сільськогосподарських підприємств приміської зони слід розуміти комплексну програму дій (заходів), яка забезпечує здійснення генеральної мети сукупності даних підприємств і досягнення їх головних цілей щодо конкурентоспроможного виробництва рослинницької та овоче-молочної продукції. Але, при реалізації даної стратегії залежно від стадії розвитку конкретного підприємства, його ресурсного та кадрового потенціалу, пристосованості до ринкових трансформацій можуть виникнути певні зміни. Можливість змін та відповідні заходи повинні бути закладені вже в саму стратегію розвитку підприємства з метою усунення непередбачуваних ситуацій.

Саме для розробки ефективної стратегії розвитку даного СК «Розквіт» необхідно проаналізувати стан земельних ресурсів, структуру продукції, розглянути динаміку основних економічних показників.

2.2 Аналіз економічної ефективності і рентабельності СК «Світанок»

Ефективності виробництва і реалізації продукції на підприємстві має першочергове значення, так як від неї в значній мірі залежать обсяги прибутку і рівень рентабельності, показники яких найбільш повно характеризують фінансові результати і ефективність діяльності підприємства в цілому. Ефективність виробництва являє собою комплексне відбиття кінцевих результатів використання засобів виробництва і робочої сили за певний проміжок часу. Процес виробництва на підприємстві відбувається за відповідної взаємодії трьох визначальних його факторів: робочої сили, засобів та предметів праці. Використовуючи наявні засоби виробництва робоча сила підприємства виробляє суспільно-корисну продукцію або надає виробничі та побутові послуги. Це означає, що з одного боку мають місце затрати живої праці, а з іншого боку мають місце певні результати виробництва. При цьому результати виробництва залежать від масштабів використання засобів виробництва.

Для аналізу економічної ефективності СК «Світанок» нам необхідно проаналізувати розміри сільськогосподарського підприємства та його забезпеченість виробничими ресурсами які відображені у таблиці 2.1

Таблиця 2.1

Розміри сільськогосподарського підприємства СК «Світанок» та забезпеченість виробничими ресурсами

Показники

2007

Рік

2008

Рік

2009

Рік

Відхилення 2007 від 2008 року (+,-)

Відхилення 2009 від 2008 року (+,-)

1

2

3

4

5

6

С/г. угіддя - разом, га

4808

4723,93

4454

-84,07

-269,93

з них: рілля

4757,5

4673,53

4403,9

-83,97

-269,63

пасовища

50,4

50,4

50,1

0

-0,3

сіножаті

-

-

-

-

-

багаторічні насадження - всього,га

-

-

-

-

-

в т.ч. сади

-

-

-

-

-

Виноградники

-

-

-

-

-

Вартість валової с/г продукція, тис.грн. - всього:

3381

5022

5362

+1641

+340

в т.ч. рослинництіва

2981

4728

5099

+1747

+371

тваринництва

400

294

263

-106

-31

Середньорічна чисельність працівників зайнятих в с/г вир-ві, чол.

166

156

132

-10

-24

Середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн.

8266

8856

+8266

+590

з них: с/г призначення

-

8180

8776

+8180

+596

в т.ч.: на 100 га с/г угідь

-

173,16

197,04

-

+24,24

на 1 середньорічного працівника,зайнятого в с/г виробництві

54,44

66,48

+12,04

Поголів’я, гол:

Великої рогатої худоби

74

59

47

-15

-12

в т.ч. корів

36

33

28

-3

-5

1

2

3

4

5

6

свиней

250

131

229

-119

+98

овець

414

475

484

+61

+9

птиці

-

-

-

-

-

Енергетична потужність, к.с.

7109

6892

6952

-217

+60

в т.ч.: на 100 га с/г угідь

-

145,9

156,08

-

+10,18

Продовження до таблиці 2.1

Проаналізувавши у таблиці 2.1 розміри сільськогосподарського підприємства та забезпеченість виробничими ресурсами СК «Світанок» можна зробити такі висновки, що земельна площа з 2008 - 2009 рік зменшується на - 269,93 га тому що, здійснюється вихід власників земельного паю із підприємства. У вартості валової продукції відбувалося збільшення протягом останніх трьох років, у 2009 році таке збільшення становило 340 тис. грн., що майже в п’ять разів більше ніж у 2007 році. Середньорічна чисельність працівників зайнятих у сільськогосподарському виробництві була зменшена за рахунок введення новітніх технологій, їхня чисельність на кінець 2009 становила на 34 чоловіка менше ніж в 2007 - 2008 роках.

В галузі тваринництва СК «Світанок» займається розведенням овець, свиней та корів. Найбільш вигідним для підприємства є розведення свиней, їхня чисельність на кінець 2009 року збільшилась на 98 голів, від розведення овець прибуток в 2009 році склав лише 9 голів, що в п’ять разів менше ніж в 2007 році. Збитковим для галузі тваринництва є розведення корів їхня чисельність в 2008 році була зменшена на 3 голови, а на кінець 2009 року становила -5 голів.

Енергетичної потужності в 2009 році зменшилась на 217 к.с. в порівнянні з 2007 роком, але перевищує на 60 к.с. в порівнянні з 2008 роком, це свідчить, що в 2009 році енергетична потужність збільшилась. Незначне збільшення енергетичної потужності свідчить про те, що оновлення технічних засобів йде повільно за великої вартості сучасних технологій і відсутності коштів в господарстві.

Для того щоб проаналізувати кількісну оцінку рівня спеціалізації необхідно знати динаміку вартості та структуру товарної продукції сільськогосподарського підприємства СК «Світанок». Товарної продукція - це та частина валової продукції, яка реалізована за межі підприємства різним споживачам. Вона визначається в натуральній і вартісній (грошовій) формах. На кожному підприємстві вартість товарної продукції розраховується за поточними цінами реалізації, рівень яких залежить від строків реалізації продукції, її якості, кон’юнктури ринку та інших факторів Грошові надходження від продажу товарної продукції називають грошовим доходом або грошовою виручкою підприємства.

Це — важливий показник господарської діяльності, на основі якого визначають прибуток по кожній галузі який відображений у таблиці 2.2

Таблиця 2.2

Динаміка вартості та структури товарної продукції      сільськогосподарського підприємства СК «Світанок»

Види продукції галузі

2007

рік

2008

рік

2009

рік

В середньому за 2007- 2009р.

Ранж.

ряд

Вартість, тис. грн.

Вартість, тис. грн.

Вартість, тис. грн.

Вартість, тис. грн.

Структура,

%

1

2

3

4

5

6

7

Рослинництво - разом

26,28

48,26

52,20

42,25

-

1

2

3

4

5

6

7

в т.ч.: зерно

23,27

46,00

45,39

38,22

87,98

1

цукровий буряк

-

-

-

-

-

насіння

соняшника

3,02

2,26

6,81

4,03

9,27

2

картопля

-

-

-

-

-

овочі

-

-

-

-

-

плоди та ягоди

-

-

-

-

-

виноград

-

-

-

-

-

інша продукція росл.

-

-

-

-

-

Тваринництво - разом

1,49

1,15

1,02

1,19

в т.ч.: молоко

0,86

1,12

0,988

0,99

2,28

3

худоба і птиця

-

-

-

-

-

яйця

-

-

-

-

-

вовна (чисте волокно)

0,3

0,30

0,03

0,20

0,47

4

інша продукція твар.

-

-

-

-

-

Всього продукції с/г

27,77

49,41

53,22

43,44

100,00

Проаналізувати динаміку вартості структури товарної продукції  сільськогосподарського підприємства СК «Світанок» в таблиці 2.2 можна зробити такі висновки, що найбільш ефективним для підприємства є продукція галузі рослинництва, вона приносить найбільш високі доходи які в 2009 році склали 52,202 тис. грн., що позитивно впливає на розвиток підприємства. СК «Розквіт» займається вирощуванням такої продукції ж зерно та насіння соняшника. Зерно є найбільш ефективною продукцією, від його реалізації підприємство отримало в 2008 році 46,00тис. грн., але в 2009 році показники знизились на 0,615 тис. грн., а від реалізації насіння соняшника в базисному році підприємство отримало 2,257 тис. грн., що вдвічі менше ніж в 2009 році.

В галузі тваринництва найбільш ефективним є молоко в 2008 році його вартість склала 1,12 тис. грн., що на 0,13 тис. грн. більше ніж в 2009 році. Збитковою для галузі тваринництва є вовна, вартість її на кінець 2009 року склала 0,03 тис. грн., що на 0,27 тис. грн. менше ніж у 2008 році.

Коефіцієнт спеціалізації розрахований за формулою Кс=100/[Ут*(2і-1)] в господарстві склав 0,87. У підприємствах з поглибленою спеціалізацією цей коефіцієнт перевищує 0,60. Можна прийти до висновку що наше господарство є господарством з поглибленою спеціалізацією зерно - молочного напряму, тому ці показники є найбільшими в порівнянні з іншими.

У міру насичення ринку та посилення конкуренції вже не виробництво визначає обсяг продажу, а навпаки, можливий обсяг продажу є основою розроблення виробничої програми. Підприємство має виробляти тільки ті товари і в такому обсязі, котрі воно може реально й прибутково реалізувати. Обсяг реалізації продукції визначається за відвантаженою покупцям продукцією. Темпи зростання обсягу реалізації продукції безпосередньо впливають на величину витрат, прибуток та рентабельність підприємства. Реалізація продукції — це ланка зв’язку між виробником і споживачем. Від того, як продається продукція, який попит на неї на ринку, залежить і обсяг її виробництва.

Проаналізуємо данні сільськогосподарського підприємства СК «Світанок» і дізнаємося наскільки є результативна діяльність реалізації продукції підприємства яка відображена у розрахункових даних таблиці 2.3

Таблиця 2.3

Результати діяльності сільськогосподарського підприємства СК «Розквіт»

Показники

2007

рік

2008

рік

2009

рік

Відхилення

  1.  р. від
  2.  р. (+,-)

2009 р. від

2008р. (+,-)

1

2

3

4

5

6

Виручено від реалізації продукції - всього, тис.грн.

3837

6665

7176,6

+2828

+511,6

в т.ч.: рослинництва

3371

6023

6687,5

+2652

+664,5

тваринництва

387

423

261,1

+36

-161,9

Собівартість реалізованої продуції- всього, тис. грн.

3955

6678

6936,9

+2723

+258,9

в т.ч.: рослинництва

2972

5544

5898,4

+2572

+354,4

тваринництва

910

918

851,5

+8

-66,5

Прибуток від реалізації продукції- всього, тис. грн.

-118

-13

239,7

+105

+252,7

в т.ч.: рослинництва

399

479

789,1

+80

+310,1

тваринництва

-523

-495

-590

+28

-95

Продовження таблиці 2.3

1

2

3

4

5

6

Вироблено, ц.: зерна

15,6

25,1

27

+9,5

+1,9

насіння соняшнику

3,1

7

9,1

+3,9

+2,1

цукрового буряку

-

-

-

-

-

овочів

3,6

12

-

+8,4

-

плодів

-

-

-

-

-

винограду

-

-

-

-

-

Проаналізувавши данні в таблиці 2.3 ми бачимо, що починаючи з 2007 року, виробництво продукції тваринництва стає збитковим майже для всієї галузі, в результаті чого спостерігається тенденція зменшення поголів’я. В цілому по господарстві збиток від реалізації продукції в 2007 році склав -118 тис. грн., а в 2008 -13 тис. грн., про те в 2009 році господарство СК «Світанок» вже отримало прибуток в 239,7 тис. грн.. За збитковості продукції тваринництва господарство не збільшує виробництво продукції чим знижує показник економічної ефективності підприємства.

Галузь тваринництво є збитковим за рахунок збільшення цін на фуражні культури і, відповідно, на комбікорми, а також на енергоносії. Це призводить до зниження рентабельності чи збитковості виробництва, низької продуктивності тварин і слабкої кормової бази.

Далі проведемо розрахунки економічної ефективності сільськогосподарського виробництва СК «Світанок» у розрахунку на 100 га, які відображені в таблиці 2.4

Таблиця 2.4

Економічна ефективність сільськогосподарського виробництва

Показники

2007

рік

2008

рік

2009

рік

Відхилення

2007 р. від

2008р.

(+.-)

2009 р. від

2008р.

(+,«)

1

2

3

4

5

6

Вироблено на 100 га с.-г угідь, тис. грн.:

-

-

-

-

-

-валової продукції (в співставних цінах 2000р.)

70

106

120

+36

+14

-товарної продукції

82

141

156

+59

+15

Продовження таблиці 2.4

1

2

3

4

5

6

-прибутку

-3

-0,27

5

-3,27

+5,27

Вироблено на 1 середньорічного працівника зайнятого в с.-г виробництві, тис. грн.:

-валової продукції (в співставних цінах 2000р.)

20

32

41

+12

+9

-товарної продукції

24

43

53

+19

+10

-прибутку

-0,7

-0,08

1,82

+0,62

+1,9

Вироблено валової продукції на 100 грн. вартості основних виробничих фондів с.-г. призначення грн.

61

61

0

Вироблено на 100 га ріллі, ц.:

-зерна

93,56

162,20

190,50

+68,64

+28,3

-насіння соняшнику

5,95

10,0

7,72

+4,05

-2,28

-овочів

0,02

0,02

-

0

-

-цукрового буряку

-

-

-

-

-

Рівень рентабільності (+), збитковості (-), всього,%

-3

-0,2

3,5

+2,8

+3,7

в. т. ч.. рослинництва

13,4

8,6

13,4

-4,8

+4,8

тваринництва

-57,5

-53,9

-69,3

+3,6

-15,4

В зв’язку з збитковістю продукції тваринництва в 2007 році рентабельність підприємства розрахована за формулою = (прибуток від реалізації продукції / собівартість продукції)* 100% склала -3%, а в 2008 році - 0,2% в 2009 році збільшилась на 3,5%. Це дуже погана рентабельність для розширеного ведення господарства і самофінансування. Рентабельність має бути більше 30% для збільшення рентабельності необхідно підвищувати врожайність і продуктивність тварин, знижувати собівартість, підвищувати якість продукції, ціни і прибутку.

Далі проведемо аналіз питомої ваги в галузі зерновиробництва, СК «Світанок», що відображена в таблиці 2.5

Таблиця 2.5

Питома вага галузі зерновиробництва СК «Світанок» в економіці

господарства

2007

рік

2008

рік

2009

рік

Відхилення

Показники

2007р. від

2008 р. (+,-)

2009р. від

2008 р. (+,-)

Валова продукція (в співставних цінах 2005р.) - всього, тис. грн.

3381

5022

5362

+1641

+340

1

2

3

4

5

6

в. т.ч. зерновиробництва

2974,60

4418,36

4717,49

+144376

+299,13

питома вага, %

87,98

87,98

87,98

-

-

Товарна продукція - всього, тис. грн.

3955

6678

6936,9

+2723

+258,9

в. т.ч. зерновиробництва

3479,61

5875,30

6103,08

+2395,69

+227,78

питома вага, %

87,98

87,98

87,98

-

-

Витрати - всього, тис. грн.

-

7156

7653,1

-

+497,1

в. т.ч. зерновиробництва

-

6295,85

6733,20

-

+437,35

питома вага, %

87,98

87,98

87,98

Прибуток - всього, тис. грн.

-118

-13

239,7

+105

+252,7

в. т.ч. зерновиробництва

-103,81

-11,44

21089

+92,37

+222,33

питома вага, %

87,98

87,98

87,98

-

-

Чисельність працівників - всього, чол.

131

126

112

-5

-14

в. т.ч. зерновиробництва

115,25

110,85

98,54

-4,4

-12,31

питома вага, %

87,98

87,98

87,98

-

-

Із проведених у таблиці 2.5 розрахунків видно, що господарство зернового напрямку, з незначним виробництвом молока. Питома вага виробництва зерна з 2007 по 2009 рік склала 87,98 %. Розрахувавши таблицю 2.5 можна зробити такі висновки, що валова продукція зерновиробництва з 2007 року по 2008 рік збільшилась на 1641 тис. грн., а з 2008 по 2009 рік збільшилась лише на 340 тис. грн., як наслідок цього збільшилось і виробництво товарної продукції в динаміці років. Відповідно цих даних ми можемо побачити, що також відбулось збільшення витрат, що не дуже добре для ефективного виробництва СК «Світанок». Якщо взяти і порівняти прибуток з витратами то можна побачити, що витрати надто великі.

2.3 Аналіз фінансового стану підприємства

Особливого значення набуває своєчасна та об'єк ивна оцінка фінансового стану підприємств за виникнення різноманітних і юрм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку підприємства, які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об'єктивного аналізу фінанси юго стану підприємств.

Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо- господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. Передовсім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції. Величина прибутку залежить від ціни реалізації, якості продукції і кількості реалізованої продукції. Фінансові результати залежать від реалізації продукції і витрати на її виробництво. Всі ці показники відображені у розрахункових даних таблиці 2.6.

Таблиця 2.6

Фінансові результати від реалізації продукції СК «Світанок» за 2009 рік

Назва

продукції

Реалізовано

продукції,

ц

Ціна реалізації, 1ц, грн

Виручено від реалізації, тис, грн.

Виробнича собівартість, тис, грн.

Прибуток, тис. грн.

Рівень

рентабел

(Сухості,

%

на 1 ц

всього

Зерно

68060

66,69

4538,9

0,065

4423,9

115

2,6

Соняшник

4450

153,09

681,25

0,070

311,5

369,75

118

Молоко

830

119,04

98,80

0,372

308,76

-209,96

-68,0

Худоба і птиця

160

712,50

114

6,073

971,68

-259,18

-22,16

Вовна

12

233,33

2,80

3

36

-50

-33,2

-92,22

Всього по рільництву

73512

1284,65

5435,75

9,58

6051,84

-17,59

-61,78

Аналізуючи таблицю 2.6 за 2009 рік можна зробити такі висновки, що фінансові результати від виробництва продукції рослинництва прибуткові. Прибуток від реалізації продукції розраховується за формулою = (Ціна реалізації - виробнича собівартість). Таким чином від реалізації соняшника у

2009 році прибуток склав 369,75 тис. гри., а від зерна 115 тис. грн.

Збитковими для сільськогосподарського кооперативу «Світанок» є реалізації продукції тваринництва. У галузі тваринництва худоба та птиця в 2009 склали -259,18 тис. грн., а вовна -33,2 тис. грн. в тому числі і молоко - 209,96 тис. грн.

В перспективу для підвищення ефективності продукції рослинництва треба збільшувати врожайність при зниженні витрат та підвищенні якості, ціни і прибутку. Для підвищення ефективності продукції тваринництва треба покращити племінну роботу, продуктивність тварин, рівень механізації робіт і забезпечити якісні корма. Фінансові результати в галузі тваринництва є збитковими тому що собівартість продукції перевищує реалізаційну ціну, а це є негативним явищем для підприємства.

Для визначення забезпеченості сільськогосподарського кооперативу «Світанок» основними виробничими ресурсами та ефективності їх використання проаналізуємо розрахункові данні які відображені у таблиці 2.7

Таблиця 2.7

Аналіз забезпечення підприємства основними засобами та ефективності їх використання

з/п

Перелік

показників

Показники

Роки

Відхилення

Зростання,%

2007

рік

2008

рік

2009

рік

2007

р. ДО

  •  Р-

2009 р. до 2008 Р-

2008р.

до 2007 Р-

2008 р.

до 2009 Р-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Вихідні дані

1

Вартість товарної продукції, тис. грн

3955

6678

6936,9

+2723

+258,9

+68,85

-3,73

2

Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн

-

8266

8856

-

+590

-

-6,66

3

Площа с/г угідь, га

4854,1

4770,03

4500,1

-84,07

-269,93

-1,73

+6

4

Середньорічна

кількість

працівників,

зайнятих у с/г

виробництві,

осіб

166

156

132

-10

-24

-6,02

+18,18

Забезпеченість

03

5

Фондозабезпеченість під-ва, тис. грн

-

14

196,8

-

+218,6

-

-111,1

6

Фондоозброєність праці, тис. грн

-

52,9

6709,1

-

+2458,3

3

-

-36,64

Ефективність

використання

03

7

Фондовіддача

-

80,8

73,3

-

-43,9

-

+56,1

8

Фондомісткість

-

123,8

127,7

-

+2,3

-

+1,8

Проаналізувавши данні таблиці 2.7, можна зробити висновок, що в період з 2008 року, відбувається зменшення фондовіддачі в порівнянні з 2009 роком на 43,9 тис, грн., це свідчить про те, що в господарстві основні виробничі

фонди не використовуються на повну потужність, в результаті забезпеченість основних виробничих фондів знижується, що є негативним показником.

Розрахувавши фондозабезпеченість та фондоозброєність праці можна зробити такі висновки, що в період з 2008 року по 2009 рік відбувається збільшення фондоозброєності на 2458,33 тис. грн., це свідчить про те, що в господарстві СК «Світанок» змінюється рівень механізації, але дуже повільно відбувається впровадження прогресивних технологій.

Важливими показниками рівня оснащеності господарств основними фондами є фондозабезпеченість та фондоозброєність.

Фондозабезпеченість підприємства — це вартість основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення, що припадає на 100 га сільськогосподарських угідь. Фондозабезпеченість значною мірою залежить від виробничого напряму підприємства. Так, для інтенсивного розвитку тваринництва й овочівництва з розрахунку на одиницю земельної площі потрібно значно більше фондів, ніж для зернового виробництва.

Фондоозброєність праці — це вартість основних виробничих фондів сільськогосподарського призначенням розрахунку на одного середньорічного працівника. Фондоозброєність праці визначають за формулою. Як правило, у тих підприємствах, де цей показник вищий, зростає рівень продуктивності праці, зменшуються виробничі витрати на 1 ц вироблюваної продукції.

Економічна ефективність використання основних виробничих фондів характеризується системою показників. Основними з них є: фондовіддача, фондомісткість продукції та норма прибутку.

Фондовіддача — це вартість валової продукції з розрахунку на 1 грн. основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення.

Фондомісткість—це вартість основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення з розрахунку на 1грн. валової продукції. Цей показник визначає розмір основних виробничих фондів, необхідний підприємству для виробництва валової продукції вартістю 1 грн. за даних умов.

Розглянувши показники підприємства СК «Світанок» можна зробити загальний висновок, що воно є фінансово не стійким підприємством, основний напрямок діяльності якого є вирощення продукції рослинництва. Але провівши якісний аналіз основних показників галузей з'ясувалось, що тваринництво є збитковою галуззю для сільськогосподарського підприємства і основний прибуток СК «Світанок» отримує від реалізації продукції рослинництва, а саме від зерна.

РОЗДІЛ III. Шляхи підвищення ефективності виробництва на підприємстві

Планування кожного виробництва має свою специфіку. Разом з тим усім їм притаманне те, що в них однакові основні етапи планування роботи: обґрунтування виробничої програми (обсягів виробництва, асортименту виробів, матеріально-технічного постачання), планування витрат на виробництво і калькуляція собівартості продукції, планування реалізації продукції та її рентабельності.

Основну ж роботу з планування діяльності сільськогосподарських виробництв виконують під час складання планів. Якщо в процесі розробки таких планів у рослинництві (рільнича чи овочівна бригада) і тваринництві (молочна чи свиноферма), як правило, користуються стандартними формами, що рекомендовані Міністерством Агро - Промислового Комплексу, то через велику різноманітність сільськогосподарських виробництв кожне господарство під час їх планування самостійно розробляє набір форм. Для цього доцільно застосовувати досвід великих сільськогосподарських підприємств аналогічної спеціалізації. [9]

Плануючи обсяги виробництва сільськогосподарської продукції, перш за все враховують виробничу потужність цеху, під якою розуміють його здатність до максимального випуску продукції або переробки максимальної кількості сировини за певний період часу. Виробнича програма, що характеризує обсяг виробництва з окремих видів продукції, виражає ступінь використання виробничих потужностей підприємства. Крім цього фактора, обсяг виробничої програми залежить від забезпечення підприємства сировиною і матеріалами та можливостей реалізації готової продукції.

Однак вирішальний вплив на планування як обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, так і асортименту справляє рівень рентабельності і прибутку окремих видів продукції.

Планування витрат ґрунтується на прогресивних нормативах витрат сировини, спецій, матеріалів, тари, палива, електроенергії, втрат з розрахунку на одиницю продукції, з урахуванням запланованого асортименту продукції і розфасовки, а також діючих на них цін і тарифів. При цьому доцільно використовувати планові нормативи, що застосовуються на аналогічних сільськогосподарських підприємствах з подібною технологією та організацією виробництва, звичайно, з урахуванням місцевих умов.

У собівартість продукції сировину, основні й допоміжні матеріали, паливо, електроенергію, послуги включають за цінами придбання. Сільськогосподарську продукцію власного виробництва, якщо її використовують як сировину в підсобних сільськогосподарських виробництвах включають до витрат за договірними цінами на продукцію, продану державі. Це дозволяє об'єктивно визначити рівень рентабельності окремо виробництва сільськогосподарської продукції та її переробки.

У планову собівартість усієї продукції включають витрати на оплату праці з нарахуваннями, вартість сировини і матеріалів, робіт і послуг, власних обслуговуючих виробництв чи сторонніх організацій, витрати на утримання основних засобів, страхові платежі зі страхування майна, інші прямі витрати, а також витрати з організації виробництва й управління.

Собівартість продукції підсобних виробництв, наприклад, підприємств з переробки насіння соняшнику, що здійснюють переробку сільськогосподарської продукції, розраховується діленням витрат на переробку та вартості переробленої продукції за договірною ціною на кількість одержаної основної продукції.

У разі переробки власної і давальницької сировини калькуляція собівартості продукції здійснюється в два етапи: спочатку обчислюється собівартість переробки одиниці сировини, для чого всі витрати на переробку (без вартості побічної продукції) ділять на кількість переробленої (власної та давальницької) сировини (переробка давальницької сировини розглядається як виконання робіт на сторону), а потім визначається собівартість власної готової продукції, пов'язаних з її переробкою (без вартості використаних відходів та побічної продукції за реалізаційними цінами), діляться на кількість власної готової продукції.

Ефективність функціонування сільськогосподарських виробництв значною мірою залежить від маркетингу ринку їхньої продукції. Особливістю маркетингових досліджень у цій сфері порівняно з сільськогосподарською є значно більша різноманітність видів продукції, часто нової для споживача.

І дуже важливо чітко знати якої якості продукцію і для якого споживача ми будемо виробляти, де і за якими цінами реалізувати. [11]

Сільськогосподарські підприємства реалізують продукцію виробництв згідно з договорами, укладеними з організаціями споживчої кооперації, державної чи приватної торгівлі, сільськогосподарським підприємствам та іншим організаціям на ринку. Ціни встановлюють за домовленістю сторін, або використовують біржові ціни.

Основними шляхами підвищення рівня рентабельності виробництва сільськогосподарської продукції є зниження її собівартості та підвищення реалізаційних цін. Останнє можливе за умови поліпшення якості товарної продукції, а по деяких її видах (овочі, фрукти тощо) — й за рахунок строків продажу. Підвищенню цін сприяє й організація підприємством роздрібної торгівлі, оскільки оптові ціни завжди нижчі від роздрібних. Важливе значення для підвищення ціни реалізації має пошук, вигідних ринків збуту.

Обмеженість виробничих ресурсів, що використовуються в сільському господарстві, та необхідність задоволення дедалі зростаючих потреб населення об'єктивно вимагають підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. Цього можна досягти створенням регульованої ринкової економіки, відповідного механізму господарювання та забезпеченням рівноправності всіх форм власності. [10]

У підвищенні економічної ефективності сільськогосподарського виробництва велику роль повинен відіграти власник, господар. Лише це дасть змогу найвигідніше реалізувати наявні можливості.

Підвищення ефективності сільського господарства передбачає збільшення обсягів виробництва продукції рослинництва і тваринництва з мінімальними, витратами на її одиницю. Отже, необхідно збільшувати врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин та знижувати собівартість продукції. Звідси випливає, що основним напрямом підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва є послідовна його ідентифікація.

Тому, як правило, збільшення врожайності і продуктивності пов'язане із ростом витрат на 1 га посіву та 1 гол. худоби, а при комплексному використанні ресурсів вихід продукції зростає більшою мірою і її собівартість знижується. Тому всі фактори інтенсифікації є й шляхом підвищення ефективності виробництва. [12]

Найважливішим заходом підвищення ефективності

сільськогосподарського виробництва є поліпшення використання землі на основі підвищення її родючості та продуктивності (врожайності сільськогосподарських культур). Такі завдання успішно вирішуються при вирощуванні культур за інтенсивними технологіями. Однак практика інтенсифікації земле рабства в Україні свідчить, що цей процес часто призводи до негативних результатів і загострення екологічної ситуації, хоча науково- технічний прогрес має в своєму розпорядженні ефективні засоби надійного захисту ґрунтів в руйнування, підвищення їх родючості та збереження довкілля. [10]

Важливим напрямом підвищення економічної ефективності сільського господарства є впровадження комплексної механізації та автоматизації виробництва й переведений його на індустріальну основу. Індустріалізація сільського господарства означає насичення галузі засобами виробництва, що надійшли від промисловості, особливо машинами та обладнанням. Необхідно розрізняти поняття «індустріальна основа» і «промислова основа». Переведення сільського господарства на промислову основу означає, що воно дедалі більше набуває деяких важливих рис, притаманних промисловості, що між ними зникають певні суттєві відмінності.

У процесі комплексної механізації та автоматизації відбувається заміна ручної праці машинами, що сприяє підвищенню продуктивності останньої і зниженню собівартості продукції. [8]

Рівень ефективності сільськогосподарського виробництва підвищується при поглибленні спеціалізації та посиленні концентрації виробництва на основі міжгосподарської кооперації й агропромислової інтеграції. Спеціалізовані підприємства порівняно з неспеціалізованими мають змогу зосередити ресурси на виробництві основного продукту і таким чином підвищити продуктивність праці й знизити собівартість продукції. Агропромислова інтеграція дозволяє вчасно і без втрат переробити сільськогосподарську продукцію, що і також зумовлює зниження її собівартості.

Позитивно впливає на економічну ефективність сільськогосподарського виробництва підвищення рівня забезпеченості підприємств основними і оборотними фондами. Тому важливо раціонально використовувати машинно- тракторний парк, автомобілі, виробничі приміщення та їх обладнання, паливно-мастильні матеріали, корми, мінеральні добрива та інші засоби виробництва. Рівень ефективності виробництва в сільському господарстві значною мірою залежить і від складу виробничих фондів, співвідношення основних та оборотних фондів, частки технічних засобів в основних виробничих фондах. Велике значення має збільшення інвестицій у сільське господарство, в тому числі і іноземних, створення спільних підприємств та інші форми залучення іноземного капіталу. [12]

Одним з перспективних засобів підвищення забезпечення виробництва машинами та обладнанням є лізинг. Він являє собою форму фінансування капіталовкладень, яка має схожість з орендою. За використання машини орендар сплачує її власнику спожиту вартість та процент за кредит. Для користувача лізинг вирішує одночасно проблему придбання техніки і фінансування покупки. Поряд із фінансовим лізингом важливу роль відіграє оперативний (прокат засобів виробництва). Особливо це вигідно підприємствам із невеликим обсягом сільськогосподарських робіт у напружені періоди (сівба, збирання тощо).

Важливим напрямом підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва є встановлення взаємовигідних економічних відносин із галузями, що виробляють засоби виробництва для сільського господарства, і тими, що переробляють та реалізують сільськогосподарську продукцію.

У ринкових умовах кожний виробник намагається продати свою продукцію, і тому кінцева виробнича ефективність формується у сфері її реалізації. З огляду на це виробнича ефективність сільськогосподарського виробництва можна підвищувати шляхом пошуку і освоєння нових ринків збуту виробленої продукції. Тому, що більшість виробників у сільському господарстві не вміють реалізовувати свою продукцію. [8]

Отже, необхідно створювати маркетингові служби, які б могли вивчати ситуацію на ринку й просувати сільськогосподарську продукцію до споживачів. Багатьом підприємствам утримання таких служб не вигідне, оскільки вони виробляють невеликий обсяг товарної продукції. Тут допоможе створення цих служб на міжгосподарській основі.

На підвищення ефективності виробництва сільськогосподарської продукції поряд із кваліфікацією працівників виробничої сфері значно впливає рівень кваліфікації управлінського апарату, особливо керівників підприємств, які повинні бути не просто висококваліфікованими менеджерами, а мати підприємницькі здібності. В зарубіжній економічній літературі підприємницький талант зараховують до групи виробничих ресурсів як один із них.

В основу ринкового механізму незалежно від галузі покладено економічний інтерес і підприємницький ризик. Це визначає єдині підходи до державного впливу на економіку і всіх галузей народного господарства. Однак сільське господарство забезпечує населення країни продуктами харчування, а промисловість — сировиною і від його результатів значною мірою залежить життєвий рівень людей. Державі, яка турбується про добробут свого населення, не байдужий стан сільськогосподарського виробництва. Вона повинна створювати сприятливі економічні та соціальні передумови для розвитку галузі, що давали б змогу виробляти достатню кількість товарів за доступними цінами. Проте вирішити це завдання нелегко. Складність полягає в нестабільності сільськогосподарського виробництва внаслідок значної залежності його від природно-кліматичних умов, що ускладнює можливість збалансування в часі та просторі обсягів виробництва продуктів харчування з потребами ринку, призводить до нестабільності його фінансового стану.

Для забезпечення необхідного рівня доходів та гарантування стабільності виробництва й постачання населенню продовольства держава обирає особливу форму взаємовідносин із сільським господарством, якому вона надає повну самостійність. Конкуренція на ринку змушує підприємства збільшувати виробництво продукції і тим самим забезпечувати ринок. Функції держави полягають у створенні умов для її збуту з гарантією, що зниження цін на сільськогосподарському ринку не буде нижчим від того рівня, який дозволяє працювати на принципах самофінансування.

Отже, в умовах ринку держава гарантує успішний розвиток сільського господарства, створюючи йому пріоритетні умови порівняно з іншими галузями народного господарства. Цьому сприятиме дотримання Закону «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві України».

Розвиток підприємства залежить від кількості і якості виробленої продукції, а також витрат на її виробництво, збереження і реалізації. Шляхами підвищення рівня рентабельності є зниження її собівартості та підвищення реалізаційних цін. Останнє можливе за умови поліпшення якості товарної продукції, а. по деяких її видах (овочі, фрукти тощо) — й за рахунок строків продажу. Підвищенню цін сприяє й організація підприємством роздрібної торгівлі, оскільки оптові ціни завжди нижчі від роздрібних. Важливе значення для підвищення ціни реалізації має пошук, вигідних ринків збуту. [9]

Головними результативними показниками роботи цехів є прибуток, рівень рентабельності і норма прибутку. Прибуток перебуває в безпосередньому зв'язку з обсягом реалізованої продукції, її якістю та асортиментом, рівнем витрат на її виробництво, каналами та умовами реалізації. Планування та аналіз прибутку і рентабельності має практичне значення для виявлення впливу змін у асортименті продукції на зміну середнього рівня рентабельності всієї продукції, для планування асортименту виробів, визначення цін на конкретну продукцію.

Одним з головних шляхів підвищення ефективності промислових виробництв є вдосконалення форм і методів управління ними.

Підвищенню трудової активності їх працівників, раціональному використанню трудових, матеріальних і фінансових ресурсів сприяє організація роботи цих підрозділів на основі комерційного розрахунку. Суть його в тому, що колективу підрозділу надається висока самостійність у його виробничо-фінансовій діяльності (близька до рівня самостійності юридичної особи). Разом з тим, слід чітко передбачити неможливість відокремлення колективу підрозділу без згоди загальних зборів підприємства. Як показує досвід, якщо цього не передбачити, то підприємства втрачають високорентабельні виробництва.

ВИСНОВКИ

В наслідок проведеного аналізу діяльності СК «Світанок» можна зробити такі висновки, що дане підприємство має всі умови, які сприяють подальшому економічному покращення господарської діяльності.

Господарство СК «Світанок» має сприятливе місце розташування, що добре впливає на реалізацію вирощеної продукції. Ґрунтово-кліматичні умови сприяють отриманню непоганих врожаїв сільськогосподарських культур.

В галузі рослинництва впроваджувати стійкі та високопродуктивні сорти сільськогосподарських культур. Чітко дотримуватися технології вирощування культур. Окрім цього доцільно було б проводити заходи, по мірі можливості, по мінімалізації обробітку ґрунту. Застосовувати ефективний захист культур від комплексу хвороб, шкідників та бур'янів. Для підняття галузі кормовиробництва необхідно:

  •   збільшувати площі під кормові культури;
  •   повертати в структурі посівних площ кормові сівозміни;
  •   проводити будівництво сучасних сховищ для заготівлі кормових культур;
  •   використовувати сучасну кормозбиральну техніку, яка дозволила б проводити заготівлю кормових культур у визначені терміни.

В перспективі для підвищення ефективності галузі рослинництва потрібно для кожної культури проектувати інтегровану систему захисту рослин.

Використовувати сучасну техніку при догляді за культурами. Технологія зберігання і переробки продукції важлива складова отримання кондиційного зерна та насіння. При проведені комплексу заходів спрямованих на післязбиральну обробку зернових мас чітко дотримуватися режимів сушіння та охолодження. Використовувати сучасні зерносховища, що є менш енергозатратними.

Проаналізувавши дані сільськогосподарського підприємства СК «Світанок» ми дізналися на скільки є результативною діяльність підприємства, про що свідчать такі дані:

  •   Проведений аналіз розміру сільськогосподарського підприємства та забезпеченість виробничими ресурсами свідчить, що земельна площа з 2008 по 2009 рік зменшилась на 269,93 га тому, що відбувається вихід власників земельного паю з підприємства. Вартість валової продукції збільшується на протязі останніх трьох років. У 2009 році ці показники перевищували майже в п’ять разів ніж у 2007 році і становили 340 тис. грн. Середньорічна чисельність працівників зменшилась у 2009 році на 34 чоловіка ніж у 2007-2008 році. Енергетична потужність у 2009 році збільшилась на 10,18 к.с., це свідчить про те, що оновлення технічних засобів йде повільно.
  •   Для СК «Світанок» найбільш ефективною продукцією є зерно. Від його реалізації підприємство отримало у 2008 році прибуток в розмірі 46 тис. грн., але у 2009 році ці показники знизились на 0,615 тис. грн. в результаті несприятливих кліматичних умов.
  •   Рентабельність підприємства у 2009 році становила 3,5% - це є негативним показником для розширеного ведення господарства і само фінансування. Рентабельність має бути більше 30% для збільшення рентабельності необхідно підвищувати врожайність і продуктивність тварин, знижувати собівартість, підвищувати якість продукції, ціни і прибутку
  •   Валова продукція зерновиробництва з 2007 року по 2008 рік збільшилась на 1641 тис. грн., а з 2008 по 2009 рік збільшилась лише на 340 тис. грн., як наслідок цього збільшилось і виробництво товарної продукції в динаміці років. Відповідно цих даних ми можемо побачити, що також відбулось збільшення витрат, що не дуже добре для ефективного виробництва СК «Світанок»

В період з 2008 року, відбувається зменшення фондовіддачі в порівнянні з 2009 роком на 43,9 тис, грн., це свідчить про те, що в господарстві основні виробничі фонди не використовуються на повну потужність, в результаті забезпеченість основних виробничих фондів знижується, що є негативним показником. Розрахувавши фондозабезпеченість та фондоозброєність праці можна зробити такі висновки, що в період з 2008 року по 2009 рік відбувається збільшення фондоозброєності на 2458,33 тис. грн., це свідчить про те, що в господарстві СК «Світанок» змінюється рівень механізації, але дуже повільно відбувається впровадження прогресивних технологій у 2009 році відбулося збільшення фондозабезпеченості у порівнянні з 2008 на 218,6 тис. грн.

6. Для діяльності СК «Світанок» збитковим є виробництво продукції в галузі тваринництво. В цілому по господарстві збиток від реалізації продукції склав в 2007 році - 118 тис. грн., у 2008 році - -13 тис. грн., проте у 2009 році господарство вже мало прибуток в сумі 239,7 тис. грн.

Найкращі фінансові результати мають господарства, які самостійно виробляють, зберігають, переробляють і реалізують продукцію. Для виконання цих умов у господарстві повинні бути зерносховища, холодильники, переробне виробництво, тара і свої фірмові магазини.

Найбільш популярні способи зберігання і переробки вибирають за технічними і економічними показниками. До економічних показників відносять капітальні витрати на будівництво і витрати на експлуатацію.

 

Список літератури

1. Батіг А.І., Бензелюк О.С. «Планування та організація діяльності аграрного підприємства». Посібник / За ред.. A.I. Батіг — K.: Аграрна освіта, 2003р. - 425с. 284, 361, 368, 371.

2. Гетьмана А.П., В.З. Ярчука Порадник керівникові сільськогосподарського підприємства: Навч. і наук.-практ. посіб./Кол. авт.; За ред. А.П. Гетьмана, В.З. Янчука - K.: Юрінков Інтер, 2005р.-624 с. 326

3. Зрібняк Л.Я., М.Г. Полозенко. «Організація і планування виробництва сільськогосподарських підприємствах». За ред. Л.Я Зрібняк -K.: Урожай, 2008 р. - 352 с. 328, 329,330

4. Михайлов С.І., В.В. Ярова, Г.В. Заєць «Економіка аграрного підприємства». За ред. - К.: Укр. Центер. духов, культури 2004р. с. З, 295

5. Руснак П.П., В.В. Жебна, М.М. Рудий «Економіка сільського господарства»; За ред., П.П Руснака - K.: Урожай 2000р. - 320 с. 3,226

6. Петрович Й.М., Захарчин Г.М. «Організація виробництва»: Практикум. - Київ:, Львів: «Магнолія плюс», 2005р. - 400 с., 49, 51

7. Шваб Л.І. «Економіка підприємства» Навчальний посібник. — K.: Каравела, 2008. — 584 с. 320, 321

8. Швайка Л.А. Планування діяльності підприємства: Навч. посібник.- Львів: “Новий світ-2000”, 2003.- 268с. с. 210

9. www.revolution.allbest.ru/economv/00213962.html

10.www. readbookz.com/book/124/3379.html

11.www, posibnvkv.vstu.vinnica.ua/ekonomika/143.htm

12. www.revolution.allbest.ru/economv/00042214.html

PAGE   \* MERGEFORMAT 1




1. Плитка представляет собой отделочный материал функции которого можно обозначить следующим образо
2. Типы Галактик Наша Галактика - Млечный Путь
3. темасы ДШГыйльманов Казан шре Я~аСавин районы 31 нче санлы урта гомуми белем бир~ м~кт~бене~ татар т
4. Детство и традиционной программы Программа воспитания и обучения в детском саду М
5. Универсальный эволюционизм как основа современной научной картины мира
6. УСЛОВИЕ ВОЗНИКНОВЕНИЯ ПРИБАВОЧНОГО ПРОДУКТА Все окружающее нас это прибавочный продукт
7. Автономная территориальная единица самостоятельна в решении вопросов местного значения в пределах устано
8. Public Reltions
9. политические взгляды русских просветителей второй половины XVIII в
10. і. Північ країни перебуває у зоні впливу субтропічного клімату південь тропічного спекотного і дуже сухого.
11.  20 г. УСТАВ КАЛИНИНГРАДСКОЙ РЕГИОНАЛЬНОЙ МОЛО
12. воли к власти- А Ф
13. Статья- Три правила прогноза продаж
14. вариант 8 Задача ’3 Даны коэфф
15. Дерево жизни Рофэмили ПаблишингАшланд Орегон США Я посвящаю эту книгу Дональду О
16. Напрямок впливу важливих органів самоврядування на розвиток закладів культури в регіонах
17. тематическое планирование Тема В
18.  Выбираем кабель 3хААШвУ4х185 допустимый ток согласно [1] 3х3451035 А
19. Реформы Александра Второго
20.  Фауст пер.Н.Холодковский трагедия перевод с нем