Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
9
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Ажаман Ірина Анатоліївна
УДК 338.516.4:633.1:631.531.01
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ РИНКУ НАСІННЯ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР
08.07.02 економіка сільського господарства і АПК
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Миколаїв
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Одеському державному аграрному університеті Міністерства аграрної політики України.
Науковий керівник доктор економічних наук, професор
Сахацький Микола Павлович,
Одеська державна академія будівництва та архітектури,
завідувач кафедри менеджменту і маркетингу.
Офіційні опоненти доктор економічних наук, професор
Худолій Любов Михайлівна,
Європейський університет,
завідувач кафедри фінансів;
кандидат економічних наук, доцент
Калюжна Олена Вячеславівна,
Миколаївський державний аграрний університет,
доцент кафедри організації виробництва та агробізнесу.
Провідна установа Державна установа (Інститут економіки та
прогнозування НАН України),
відділ економіки і політики аграрних перетворень,
м. Київ.
Захист відбудеться „27” червня 2006 р. о 9 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 38.806.01 в Миколаївському державному аграрному університеті за адресою: 54010, м. Миколаїв, вул. Паризької комуни, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Миколаївського державного аграрного університету за адресою: 54010, м. Миколаїв, вул. Карпенка, 73.
Автореферат розісланий 22 травня 2006р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Клочан В.Ф.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Становлення ринкових відносин в економічній сфері та глибинна трансформація сільського господарства країни відіграють вирішальну роль у подальшому розвитку галузей аграрного сектора. Насінню зернових культур, завдяки інноваційному характеру виробництва, відводиться роль своєрідного пускового двигуна, оберти якого мають започаткувати виведення вітчизняного сільського господарства на сучасний світовий рівень. Адже запорукою результативної й вигідної участі у економічній глобалізації виступають лише високі технології, на підґрунті яких здійснюється ведення зернового насінництва.
Ринкові відносини зумовлюють суттєві макроекономічні зміни, що відбиваються на пропозиції та каналах надходження насіння, попиту на нього, експорті та імпорті продукції зернових культур, формуванні інфраструктури ринків продуктів зернового господарства. Динамічні ринкові процеси породжують ряд організаційно-економічних проблем стосовно формування і функціонування ринку насіння зернових культур, повязаних з проведенням комплексу маркетингових заходів з метою підвищення економічної ефективності функціонування субєктів ринку насіння і визначенням стратегії розвитку наукової селекційної роботи і насінництва. Розвязання зазначених проблем вимагає наукового підходу до дослідження організаційно-економічних основ формування і функціонування ринку насіння зернових культур.
Теоретичні та практичні питання формування ринків продукції АПК і функціонування їх субєктів досліджувалися у працях таких вчених як Баланюк І.Ф., Білик В.О., Бородіна О.М., Вюн В.Г., Геєць В.М., Зіновчук В.В., Калюжна О.В., Карич Д.Я., Клочан В.В., Коваленко Ю.С., Макаренко П.М., Мармуль Л.О., Милованов Є.В., Перегуда В.П., Саблук П.Т., Червен І.І., Худолій Л.М., Шпичак О.М., Щур М.І., Юрчишин В.В. та ін. Розвитку насінництва зернових культур приділили увагу Бакай С.С., Омельяненко Г.І., Пазій І.П., Шакієв А.А. та ін. Проте функціонуванню ринку насіння зернових культур та підвищенню економічної ефективності діяльності насіннєвих підприємств в умовах ринкової економіки достатньої уваги не приділено. Це визначає наукову та прикладну актуальність проведення даного дисертаційного дослідження.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно тематики науково-дослідних робіт кафедри менеджменту і маркетингу Одеського державного аграрного університету „Проблеми формування і функціонування системи управління аграрним виробництвом в умовах становлення і розвитку ринкових відносин” (номер державної реєстрації 0103U003034).
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає у розробці теоретико-методичних підходів до формування ринку насіння зернових культур та обґрунтуванні організаційно-економічних заходів щодо його ефективного функціонування. Для досягнення вказаної мети у роботі було поставлено та вирішено наступні завдання:
Обєкт дослідження. Обєктом дослідження є ринок насіння зернових культур України і Одещини як сукупність відносин між виробниками і споживачами насіннєвого матеріалу.
Предмет дослідження. Предметом дослідження є теоретичні, методичні і прикладні аспекти проблеми формування організаційно-економічних основ розвитку ринку насіння зернових культур.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою досліджень є діалектичний метод пізнання соціально-економічних явищ в їх взаємозвязку, базові положення економічної теорії, наукові розробки вітчизняних і закордонних вчених з питань функціонування агропідприємств в процесі становлення ринку зерна і насіння зернових культур.
У дисертаційній роботі для реалізації поставлених завдань використовувались: монографічний метод при вивчені джерел наукової літератури, законодавчих та інших нормативно-правових актів відносно функціонування насіннєвих підприємств та розвитку ринку; системний підхід при вивченні умов функціонування агропідприємств та їх ринкового середовища; економіко-статистичний метод, а саме прийом групування при вивченні тенденцій виробництва сорту залежно від року реєстрації у Державному реєстрі; кореляційно-регресійний аналіз при виявленні впливу окремих факторів на прибуток у рослинництві; SWOT-аналіз при встановленні сильних і слабких сторін насіннєвих підприємств, визначенні можливостей і загроз зовнішнього середовища; соціологічний метод при вивченні ринкового сегменту покупців насіння зернових культур; економіко-математичний метод при прогнозуванні розвитку насіннєвих підприємств; узагальнення результатів дослідження при формуванні висновків і пропозицій.
Наукова новизна одержаних результатів. Найважливішими результатами дослідження, що характеризують їх наукову новизну, розкривають зміст дисертації і виносяться на захист є такі:
вперше:
дістали подальший розвиток:
удосконалено:
Практичне значення отриманих результатів полягає у можливості впровадження результатів дисертаційного дослідження насіннєвими підприємствами, що сприятиме підвищенню економічної ефективності їх функціонування і допоможе повніше задовольняти попит споживачів.
Пропозиції по вдосконаленню методики ціноутворення на насіннєвий матеріал, оцінці конкурентоспроможності сортів зернових культур та їх насіння використані при розробці програми розвитку ринку насіння зернових культур України, методики формування ціни оригінального та елітного насіння зернових і зернобобових культур ( довідка № 5-04/22 від 02.02.06 та довідка № 16-6-04-22 від 16.01.06).
Теоретичні положення щодо ринку як чинника, що визначає основні параметри виробництва і збуту насіння зернових культур; положення, що розкривають сучасні особливості ринку насіння зернових культур; методичні підходи щодо аналізу сучасного стану та конюнктури ринку насіння зернових культур використовуються в навчальному процесі при вивченні дисциплін “Маркетинг”, “Управління маркетингом”, “Інноваційний менеджмент”, “Аграрний менеджмент”(довідка №01-22/-33 від 8.07. 05).
Селекційно-генетичним інститутом Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення УААН, його дослідними господарствами прийняті до впровадження пропозиції з підвищення якості і конкурентоспроможності насіння зернових культур; алгоритм визначення тривалості ринкового життєвого циклу сортів зернових культур; алгоритм визначення конкурентоспроможності сортів зернових культур; пропозиції з використання комплексу маркетингу (довідка №01-2/392 від 2.08. 05).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота, розроблені висновки та пропозиції є результатом самостійних досліджень. Всі наукові публікації підготовлені автором особисто.
Апробація результатів дисертації. Результати досліджень за темою дисертаційної роботи були апробовані у доповідях на наступних конференціях: ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Ринкові відносини в АПК: здобутки, проблеми, перспективи” (16вересня 2003р., м. Одеса); VІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Наука і освіта 2004” (10-25 лютого 2004р., м. Дніпропетровськ); Міжнародній науково-практичній конференції “Соціально-економічні проблеми села в пореформений період” (22-24 вересня 2004р., м. Миколаїв); V Всеукраїнській науково-практичній конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України” (26 жовтня 2004р., м. Дніпропетровськ); ІV Міжнародній науково-практичній конференції “Ринкова трансформація економіки АПК” (2-3 грудня 2004р., м. Харків); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації” (24-25 лютого 2005р., м. Тернопіль); Міжнародній науково-теоретичній конференції „Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці” присвяченій 100-річчю з дня народження професора І.В. Поповича (3-5 березня 2005р., м. Житомир); Міжнародному Форумі молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн” (19-20 травня 2005р., м. Харків); конференціях професорсько-викладацького складу, наукових співробітників і здобувачів Одеського державного аграрного університету (2002 2005 рр., м. Одеса).
Публікації. За результатами досліджень опубліковано 13 одноосібних наукових праць, з яких 8 у фахових виданнях, загальним обсягом 2,6 друкованих аркуша.
Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел з 216 найменувань. Обсяг основної частини дисертації займає 184 сторінки компютерного тексту. Робота містить 50 таблиць, 35 рисунків та 17 додатків.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено її мету та завдання, обєкт, предмет, методику проведення дослідження, визначено наукову новизну, а також практичну цінність отриманих результатів.
У першому розділі „Теоретико-методичні основи формування ринку насіння зернових культур” розглянуто сутність, особливості формування і функціонування сучасного ринку насіння зернових культур, а також визначено роль держави у його становленні і розвитку.
В умовах розвитку ринкової економіки відмічається підвищений попит агровиробників на насіння зернових культур, яке, будучи продуктом науково-технічного прогресу, підвищує ефективність зернового виробництва, посилює конкурентоспроможність субєктів господарювання і є одним з визначальних факторів збільшення обсягів пропозиції товарного зерна.
Ринок насіння зернових культур являє собою складну систему економічних відносин, що складаються в процесі виробництва, обігу і розподілу (реалізації) насіння між його субєктами. Ринок створює умови для ефективного виробництва і розподілу ресурсів, сприяє впровадженню новітніх досягнень наукової думки.
d0 -
ef
Ринок насіння зернових культур є невідємною складовою ринку насіння сільськогосподарських культур. Через ринкову інфраструктуру відбувається взаємозвязок між покупцями і продавцями конкретного виду науково-технічної продукції, зокрема насіння зернових культур (рис.1).
d1
Ринок насіння
c2 ()
с.-г. культур
cd f3