Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

на тему- Ізяслав у Великій Вітчизняній війні

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Міністерство освіти й науки, молоді та спорту України

Національний університет «Острозька академія»

Кафедра історії ім. М.П. Ковальського

Картографічне дослідження на тему:

«Ізяслав у Великій Вітчизняній війні»

                                                          Виконала

                                                                        студентка 2 курсу

ф-ту міжнародних відносин

                                                                                  спеціальності «Історія»

                                                                    Москалюк Т.О.

                                                                                         Викладач: Атаманенко В.Б.

Острог, 2013

На даній карті зображено Ізяславський район в роки Великої Вітчизняної війни.

Ізяслав чи не один із перших в області зазнав підступного удару фашистських полчищ. 5 липня 1941 року місто було окуповано. В місті було створено округу на чолі з гебітскомісаром, до якої входило кілька районів. В приміщеннях установ культури і науки окупанти розмістили поліцейські пости, комендатуру, окружну управу тощо. Проголосили закон про примусову працю населення, починаючи з 15-річного віку. 1851 чоловіка, молодих, здорових мешканців міста, проклеймованих  знаком «ОСТ», вивезли до Німеччини, де вони змушені були відбудовувати неймовірну рабську працю.

Настав час, говорилося у зверненні Президії Верховної Ради УРСР , Ради народних комісарів  та ЦК КП(б)У від 6 жовтня 1941 року до українського народу, коли кожний, не шкодуючи життя, повинен до кінця виконати священний обов’язок  перед Батьківщиною, перед своїм народом! Де  б не зявився  ворог, він повинен знайти собі могилу! Хай кожна хата і будинок, хай кожне місто і село несуть смерть гітлерівським зграям!» Вже в кінці 1941 року і на початку 1942 року створюються перші підпільні групи. Одну з таких груп очолював Михайло Машерук  , який до війни працював військовим керівником міської СШ №1.

У М.Машерука були десятки справжніх побратимів  по спільній боротьбі проти ворога. До групи входили вчителі та учні старших класів. Це, зокрема, О.Рутковська, О.Сибірковський, Ю.Сибірковська, М.Рижківська, О,Скомаровський, учні Павло і Борис Калюжняки, Володимир Мігаль, Андрій Бондарук, Павло Чмерук,  Георгій Корнелюк, Сева Демус, Костя Бондаренко, Дмитро Федоров та ін. Підпільники збирали зброю, слухали повідомлення з фронтів і поширювали їх серед населення.

Підпільники міста із групи Машерука підтримували зв’язки з підпільниками сусідніх районів, зокрема Славутою та Ляхівцями.  Для підпільників Ляховець листівки спочатку друкувалися в Ізяславській друкарні, а пізніше було викрадено шрифти і необхідне обладнання для влаштування підпільної друкарні безпосередньо в Ляхівцях.

Поруч з групою Машерука діяли інші підпільні групи. Так, діяв друг М.Машерука  В.Фомін-інженер-геолог, який проходив службу в одній військовій частині разом з Машеруком і також потрапив в оточення. Підпільники йому оформили документи на прізвище Кононенко. Крім Фоміна, в підпіллі опинилося декілька московських студентів: Федотов, Михеєв, Рябченко, Довженко. У підпіллі були також і військові, які вирвалися з концтаборів або оточення.

М.Машерук і В.Фомін налагодили зв’язки з підпіллям Шепетівки ( через лікаря Яворського) і Славути (через Горлована), якого німці стратили разом з Михайловим-організатором підпілля в Славуті.

Михайло Машерук, розширяючи дію підпільної організації на найближчі до міста села, налагодив зв’язки з багатьма оточенцями, які жили в Клубівці,Васьківцях та ряді інших населених пунктах.

Влітку 1942 року підпільники підірвали залізничну колію біля с.Припутні. Звільнили ешелон військовополонених, яких везли до ізяславського концентраційного табору, багато з них врятувалися втечею і пішли переважно до партизанських загонів. Командир Славутського партизанського зєднання А.Одуха у своїх спогадах писав, що ті військовополонені значно посилили його загони.

          Згодом заарештували  М.Машерука. Його звинуватили в намаганні висадити у повітря будинок гебітскомісаріату. Довго катували, та він не видав навіть під страшними тортурами жодного побратима. Але гестапо зробило свою чорну справу. Влітку 1943 року М.П.Машерука, було закатовано в Ізяславській тюрмі «Бернардини». Також були розстріляні підпільники брати Файдюки, М.Бавицький, Саврас, Гончар, І.Крилов, батько і син Цвіркуни-Іван і Василь та інші, а всього понад 20 чоловік.

Після розстрілу керівників підпілля ініціативу керівництва взяли на себе Михеєв і Калюжняк. П.Калюжняк , головним чином, був зв’язковим , підтримував зв'язок з партизанськими загонами у своєму і сусідніх районах, возив їм від Мойсеєва медикаменти, розповсюджував листівки. Михеєв був старший, і він продовжував керувати підпільною організацією. Влітку 1943 року Калюжняка викликали в штаб партизанського зєднання , і з цього часу він стає постійним зв’язковим  між підпіллям і партизанським загоном ім.Михайлова. В роботі підпілля брала активну участь мати Калюжняків  Павла і Бориса Катерина Степанівна Хоровецька, яка за свою підпільну діяльність була нагороджена медаллю «За бойові заслуги».

Крім вже названих підпільних груп, в кінці 1941 і на початку 1942 років діяла підпільна група , очолювана братами Миколою та Іваном Шудрами.

6 березня 1942 року «Перший поліцейський надзвичайний суд у Ізяславі» засудив їх на смерть і того ж 6 березня, як повідомляли окупанти, Шудру Миколу і Шудру Івана було розстріляно за комуністичну діяльність в складі групи з 31 чоловіка.

Василь Корольов , Андрій Чернюк, Гнат Червінський, Микола Лопушняк , які уникнули арешту, пішли в ліси і подальша доля їх невідома.

Багато з тих , хто був у підпіллі, йшли в партизанські загони. Зокрема це В.Кушнір, Г.Мурашов, В.Чопіль, І.Пасічник, В.Максимюк, Б.Калюжняк, М.Ковальчук, Е.Сідлецький, А.Деркач, К.Кліщенко, брати Микола і Василь Пустильні та багато інших ізяславчан, котрі значно поповнили партизанські загони зєднання А.Одухи.

Боротьба з німецько-фашистськими окупантами велася не тільки в самому Ізяславі, а й в селах округи. З перших місяців окупації в колишньому Плужненському районі створюється підпільна група на спиртовому заводі.Організатором був Степан Осипов, який працював тут касиром. Постапово група зростала за рахунок патріотів, що працювали в різних організаціях райцентру. Першими приєдналися до Осипова Зіновій Тюрменко, Іван Степанюк, Семен Возний, Тимофій Юрчук, Степан Павлюк, брати Василь і Віктор Хмуровські, Яків Балабей та ін.

Неодноразово серед ватажків партизанських загонів поставало питання про звільнення міста власними силами і в такий спосіб надати допомогу військам Червоної Армії . Це стало можливим в лютому 1944 року.

Обласний штаб партизанського руху вирішив для цієї серйозної операції залучити 14 загонів із зєднання ім.. Михайлова, загальною чисельністю 2905 чоловік, командиром якого був Антон  Одуха і комісаром І. Кузовков; із зєднання ім.Жукова залучалось 3 загони чисельністю 1108 чоловік, командир І.Скубко, комісар П.Миронов (після поранення І .Скубка зєднання прийняв Ф.С.Кот), та із зєднання під командуванням С.А.Олексенка і комісара М.К.Лагути чисельністю 1739 чоловік, об’єднаних в 10 загонів. Керівництво всією операцією здійснював секретар Камянець-Подільського підпільного обкому партії і начальник обласного штабу партизанського руху С.А.Олексенко.

Обласний штаб партизанського руху розробив план , за яким була сформована штурмова група А.Одухи (450 чол.), двох загонів із зєднання Ф. Кота (300 чол.), п’ять загонів із зєднання С.Олексенка(800 чол.), а всього 1550 чоловік. Партизани мали у своєму розпорядженні 4 гармати-сорокапятки і кілька батальйонних мінометів.

Виконуючи план підготовки до штурму, зєднання А.З.Одухи 11 лютого почало очищення від ворога населені пункти Ляховецького(нині Білогірського) і Плужненськогорайонів, що межують з Ізяславом, аби забезпечити прикриття наступаючих загонів.

Список використаних джерел та літератури

  1.  Вертман С. І нас торкнулася трагедія Бабиного Яру/С. Вертман//Зоря Надгориння.-1991.-12 жовтня.-с.3
  2.  Домешек Н. Подоляни пам’ятають і вшановують/Н. Домешек//Зоря Надгориння.-1994.-14 квітня.-с. 2
  3.  Книга памяті України. Хмельницька область.-Хмельницький: Поділля, 1995.-Т.4: Ізяславський район.-
  4.  Максимчук В. Пекло фашистського терору (за матеріалами Хмельницького державного обласного архіву)/В. Максимчук, О. Сапожник// Пульс.-2002.-24 жовтня.-с. 5
  5.  Міньков І.І. Ізяслав – місто старовинне/ І.І. Міньков.- Хмельницький: Хмельницький редакційно-видавничий відділ обласного управління по пресі, 1991.-42 с.
  6.  Міньков І.І. Ізяславський край: природа - історія – людина. Природничий та історико-краєзнавчий документальний нарис/І.І. Міньков, В.В. Стецюк.-Київ-Ізяслав: Сталь, 2009.-240 с.
  7.  Охрімчук С. Гіркі спогади про війну (про ветеранів Великої Вітчизняної війни В.Ф.Сухомліна, жителя с. Кунів, та В.С. Шевчука, Я.В. Стратюка)/С. Охремчук//Зоря Надгориння.-2010.-29 квітня.-с.3
  8.  Романюк В. Спогади партизана/В. Романюк// Михнівські вісті.-1987.-28 травня.-с.2
  9.  Самара С. Ізяслав Волинський. Історичний нарис/С. Самара//Зоря Надгориння.-1996.-21 листопада.-с. 1
  10.  Хмельницький облдержархів, ф. Р-434, оп. 1, спр. 7, 35 арк.




1. положение распространен весьма широко
2. ОСНОВНЫЕ РАЗДЕЛЫ СОВРЕМЕННОЙ ТЕОРИИ АВТОМАТИЧЕСКОГО УПРАВЛЕНИЯ
3. Некоторые аспекты административно-территориальной реформы в Украине
4. Шестов Лев
5. Всесвіт Сонячна система Земля планета Сонячної системи
6. I РЕКА И ЧАСЫ Это был замечательный ходя настоящий шафранный представитель Небесной империи лет 25 а мож
7.  Вспухание активного ила Вспухание изменение состояния биоценоза активного ила в неблагоприятных эколо
8. вспомогательное окно фиксированного размера содержащее различные управляющие элементы controls- кнопки стр
9. Лабораторная работа 8 ПРОГРАММИРОВАНИЕ ЗАДАЧ ОБРАБОТКИ ДВУМЕРНЫХ МАССИВОВ 1 Цель и порядок работы Ц
10. Определение инвентарной стоимости и учет объектов законченного строительства
11. УТВЕРЖДАЮ Проректордиректор Высшей школы
12. Усложнение производственных процессов и оборудования изменили функции человека в современном производств.html
13. на тему Влияние политической идеологии на самоидентификацию этносов проживающих в одном государстве
14. Контролирующая функция предполагает наблюдение за посещаемостью и успеваемостью студентов контроль за
15. Тема та елемент Всього год на рік Номер дата проведення уроків дозування.
16. Использование особых экономических зон для целей налогообложения
17. Технический отчет по практике
18. Брестский государственный технический университет Кафедра строительной механики.
19. тема Смазочная система Система охлаждения
20. Здоровьесберегающая среда как средство успешной социализации ребенка