Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Pokud prost~ pot~ebujete se~~st ur~it~ ~~sl vyd~lit jedno ~~slo ~~slem druh~m nebo prov~st jk~koliv mtemtick~ v~po~ty je t~eb vytvo~it vzorec

Работа добавлена на сайт samzan.net:


EXCEL – základní výpočty a tvorba vzorců

Vzorce jsou ve skutečnosti matematické výrazy, které obsahují hodnoty, odkazy na buňky a operátory. Pokud prostě potřebujete sečíst určitá čísla, vydělit jedno číslo číslem druhým nebo provést jakékoliv matematické výpočty, je třeba vytvořit vzorec.

Jak se vzorec vytváří?

Nejprve si označte buňku, ve které chcete, aby se zobrazil výsledek. Vzorec můžete zadávat přímo v dané buňce nebo v řádku vzorců.

Každý vzorec však musí začínat znakem rovná se (=). Tím Excel pozná, že chcete vytvářet vzorec. Další části vzorce již doplníte psaním odkazů na buňky a operátorů nebo kombinováním psaní a výběru myší. Klepnutím na potvrzovací tlačítko Zadat nebo stiskem klávesy Enter či Tabulátoru psaní vzorce vždy dokončíte.

Představte si, že potřebujete vypočítat cenu zboží s DPH, když víte, že cena bez DPH je 1383 Kč a DPH je 19 %.

V takovém případě si nejprve klepněte na buňku, kde má být výsledek, tedy na buňku C2. Potom již zapište znak =. Vzorec nyní můžete celý postupně vypsat přímo z klávesnice nebo ho můžete doplnit pomocí myši a klávesnice.

Rychlejší je však pro zadávání adres použít myš, a to tak, že nyní klepnete myší na buňku A2. Buňka se ohraničí běhajícími přerušovanými okraji a její adresa se objeví v řádku vzorců. Potom napíšete znaménko plus a klepnete znovu na buňku A2, dále znaménko pro násobení * a klepnete na buňku B2. Stiskem klávesy Enter nebo Tabulátoru psaní vzorce ukončíte. V buňce C2 se hned zobrazí výsledek a na řádku vzorců bude i nadále vidět vzorec, na základě kterého výsledek vznikl.

A jaké vzorce vlastně můžete mít? Dalo by se říci, že opravdu různé. Zkuste se podívat na některé z následujících. Zároveň si všimněte, že se v nich mohou nacházet matematické operátory, závorky, procenta atd.:

= A2*B2+P23

= C5+D5*5%

= (D8-E8)/A2

= "cena s DPH je: "& C2 &" korun"

= A2>D2

Operátory ve vzorcích

Ve vzorcích se používají operátory, pomocí kterých říkáte, co potřebujete vypočítat (například součet, podíl, srovnání čísel). Operátory jsou rozděleny do čtyř hlavních skupin, a to aritmetické, relační, textové a odkazové.

S aritmetickými operátory se setkáváte prakticky již od první třídy, proto je určitě dobře znáte. Patří sem + sčítání, - odečítání, * násobení, / dělení, % procenta a ^ umocnění.

Při tvorbě vzorců se prostě jednoduše zapíší operace pomocí operátorů, například = A5*21% vypočítá 21% z čísla v buňce A5. Výraz = A2+C2 zase vypočítá součet čísel v buňkách A2 a C2.

Složitější vzorce (například B4*C2-(D3*19%)) jsou vytvářeny kombinací operátorů a závorek.

Pomocí relačních operátorů se porovnávají dvě různé hodnoty.

Obvykle jsou spojeny s logickými funkcemi nebo výběry. Mezi relační operátory patří = rovno, > větší než, >= větší nebo rovno, < menší než, <= menší nebo rovno, <> není rovno.

Textovým operátorem v Excelu je & (ampersand). Používá se při spojování textu. Jestliže jsou například v buňce A1 slova "cena s DPH je" a v buňce C1 slovo "vyšší", pak vzorec = A1 & C1 vytvoří řetězec "cena s DPH je vyšší". Jinak při zpracování textů se často používají takzvané textové funkce.

K důležitým patří též odkazové operátory. Běžně se totiž používá odkaz na buňky (například A1, C5) nebo na skupinu buněk (například C2:C10). Výraz C2:C10 odkazuje nejenom na buňky C2 a C10, ale zároveň na všechny buňky mezi nimi. Použitím dvojtečky jako oddělovače se zároveň definuje i celá oblast mezi první a poslední uvedenou buňkou. Pokud byste mezi stejné buňky umístili středník (například C2;C10), výraz se bude odkazovat pouze na buňky C2 a C10. V praxi se využívá i kombinace obou operátorů (například C2:C6;E8:E10).

Priorita výrazů ve vzorcích

Pokud začnete vzorce vytvářet, nezapomeňte na prioritu matematických operací. Mohlo by se stát, že při nedodržení pořadí nebo nevhodném použití závorek dostanete výsledek, který neočekáváte. Například výsledkem vzorce = 2+5*4 bude 22, zatímco vzorec =2*5+4 vypočítá hodnotu 14. Nebo výsledkem vzorce = (2+5)*4 už nebude 22, ale 28.

Priorita

Operátory

Funkce

1

:

označení skupiny buněk

2

;

výčet argumentů

3

 (mezera)

průnik

4

-

negace (vytvoření záporného čísla)

5

%

procenta

6

^

umocňování

7

* nebo /

násobení nebo dělení

8

+ nebo -

sčítání nebo odčítání

9

&

spojení textu

10

=, <, >, <=, >=, <>

relační operátory

Jestliže vzorec obsahuje operátory stejné priority, probíhá jeho vyčíslování zleva doprava.




1. Реферат- Минералогия и кристаллография в России
2. 3 2013 г
3. 1Технологические процессы переработки сырья как источники воздействия на окружающую среду На данном эта
4. заводскому производству
5. Сочинение- «Темное царство» в пьесе Островского «Гроза»
6. Тема 7 Деструктивное влияние манипуляция Тема 7 Деструктивное влияние манипуляция План-
7. 1213 год до н. э. Поражает статуя Рамсеса II высота более 18 метров вместе с пьедесталом а вес более 1000 тонн
8. Основы права 1.html
9. Проблемы избыточного словоупотребления в современном русском языке
10. тема рынка недвижимости9 Функции рынка недвижимости10 Особенности рынка недвижимости12 ГЛАВА 3
11. 102
12. . Природа и признаки ценных бумаг 6 11 а Двойственность ценных бумаг 6 8 б Признаки ценных бумаг 8.
13. Пино Нуар во время длинного уикэнда на острове Оркас архипелага СанХуан
14. Тема- Содержание и организация самостоятельной работы младших школьников в процессе обучения О
15. .161. ~ СЕМАНТИЧНА Стратифікація фітонімічної номенклатури східнослов~янськИХ МОВ- пор
16. Межкультурные коммуникации в белорусской студенческой среде
17. тема ФК включает в себя- цель обеспечение соблюдения законодательства РФ Украины в работе всех хозяйс
18. Проблемы оспаривания неопубликованных незарегистрированных нормативных правовых актов
19. АКасперук 30
20. Курсовая работа- Общие сведения о Компас-График