Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

. Поняття показань свідка потерпілого підозрюваного і обвинуваченого та їх предмет

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 24.11.2024

Практичне заняття №9 : Показання осіб як джерело доказів у

кримінальному процесі України.

1. Поняття показань свідка, потерпілого, підозрюваного і обвинуваченого та їх предмет.

2. Процесуальне становище свідка і потерпілого за КПК України: права, обов'язки, відповідальність.

3. Свідоцький імунітет.

4. Особливості оцінки показань потерпілого від злочину.

6. Види показань підозрюваного і обвинуваченого. Зміцнення процесуальних гарантій їх прав.

7. Особливості оцінки показань осіб.

Нормативний матеріал та судова практика.

  1.  КПК України 2012 р.
  2.  Кримінальний кодекс України (ст. 373, 383-386, 397).
  3.  Закон України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” від 05.07.2012 р. (ст.22-23).
  4.  Закон України “Про психіатричну допомогу” від 22 лютого 2000 р. (ст.1, 3).

Закон України  «Про нотаріат» 02.09.1993 р. (ст. 8).

  1.  Основи законодавства України про охорону здоров’я:  Закон від 19.11.1992  2801-XII (ст. 39-1 - 40).
  2.  Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991  987-XII (ст.3).
  3.  Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» від 16.11.1992  2782-XII (ст.26).
  4.  Закон України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» від 16.11.1992  2782-XII (ст. 15).
  5.  Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 2 липня 2004 р. № 13.
  6.  Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя: Постанова Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 р. (п.19).
  7.  Про посилення судового захисту прав та свобод людини та громадянина: Постанова Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 1997 р. (п. 4).
  8.  Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2003 р. №8.

Додаткова спеціальна література:

  1.  Науково-практичний коментар / За загальною редакцією проф. В. Г. Гончаренка, В. Т. Нора, М.Є. Шумила. – К.:Юстініан, 2012. – 1224 с.  
  2.  Кримінальнй процес: підручник / за ред. В. Я. Тація, Ю. М. Грошевого. – Х.: Право, 2013. – 824 с.
  3.  Кримінальний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар  / відп. ред.: С. В. Ківалов, С. М. Міщенко, В. Ю. Захарченко. – X.: Одіссей, 2013. – 1104 с.
  4.  Грошевий Ю. М. Докази і доказування у кримінальному процесі: наук.  практ. посіб. / Ю. М. Грошевий, С. М. Стахівський.    2  ге вид., стер.    К.: КНТ, 2007.    270 с.
  5.  Стахівський С. М. Теорія і практика кримінально  процесуального доказування : монографія / С. М. Стахівський.    К.: НАВСУ, 2005.    271 с.
  6.  Шейфер С. А. Доказательства и доказывание по уголовным делам: проблемы теории и правового регулирования  : монография / С. А. Шейфер.    М.: Норма, 2012.    240 с.
  7.  Михеенко М. М. Доказывание в советском уголовном судопроизводстве. - Киев, 1984.
  8.  Волкотруб С. Г. Імунітет у кримінальному процесі України / С. Г. Волкотруб.   X. : Консум, 2005.  144 с.
  9.  Стахівський С. М. Показання свідка як джерело доказів у кримінальному процесі  /С.М. Стахівський.    К., 1996.    24 с.
  10.  Кузьмічов В.С., Юсупов В.В. Алібі у розкритті злочинів. – К.: КНТ, 2007. – 264 с.
  11.  Удалова Л.Д. Теорія та практика отримання вербальної інформації у кримінальному процесі України: монографія. – К.: Паливода, 2005. – 324 с.
  12.  Свідчення з чужих слів не можуть бути в основі обвинувачення [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tyzhden.ua/News/74773.
  13.  Старенький О.С. Показання з чужих слів за новим КПК України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.library.univ.kiev.ua/ ukr/elcat/new/detail.php3?doc_id=1505994.

Питання для самоконтролю.

  1.  Що таке показання осіб? Чим відрізняються пояснення та показання осіб?
  2.  Які особи можуть бути викликані як свідки? Чи мають значення вік, наявність психічних чи фізичних вад, погана репутація, особистий інтерес, участь у данному провадженні для вирішення питання про те, чи може бути певна особа свідком?
  3.  Які особи не можуть бути допитані як свідки та щодо яких обставин?
  4.  Які особи можуть відмовитися від давання показань без настання кримінальної відповідальності за це?
  5.  Який предмет свідоцьких показань? Чи всі показання свідка можуть використовуватися як докази? Що з цього приводу передбачене у КПК 2012 р.?
  6.  Які процесуальні гарантії проти неправдивих свідчень містить КПК? Які процесуальні гарантії проти неповної, вибіркової фіксації показань осіб у протоколах допитів?
  7.  Які обставини слід враховувати при оцінці показань свідка? Ознайомтесь із ст. 95 проекту КПК?
  8.  Який предмет показань потерпілого? Які обставини слід враховувати при оцінці показань потерпілого?
  9.  Який предмет показань підозрюваного і обвинуваченого?
  10.  Чи має яку-небудь перевагу визнання винуватості у вчиненні злочину над іншими доказами? За яких обставин визнання обвинуваченим своєї вини у вчиненні злочину може бути покладене в основу обвинувачення?
  11.  Що таке самообмова, обмова? Чи передбачена юридична відповідальність для підозрюваного, обвинуваченого за відмову від показань чи завідомо неправдиві показання, завідомо неправдиве повідомлення про злочин щодо себе та щодо інших?
  12.  Що таке алібі? Які наслідки наявності алібі, яке не може бути спростоване стороною обвинувачення?
  13.  Які обставини слід враховувати при оцінці показань обвинуваченого?
  14.  В яких випадках і з приводу яких обставин може бути допитаний експерт? Чи є його показання джерелом доказів?

Завдання і задачі.

1. Заявник про злочин Федір написав письмові пояснення, описавши в них, як 21 листопада 2012 р. виявив, що невідомі особи проникли у його житло і викрали з нього телевізор та комп’ютер. У поясненнях він написав, що підозрює у вчиненому сусіда Дика, оскільки той не працює більше року, позичав у Федора гроші. Крім того, в минулому Дик вже вчиняв крадіжки.

Під час судового розгляду потерпілий повторив свої показання. Суддя вказав, що показання про попередню судимість гр-на Дика не мають значення.

1. Чим відрізняються пояснення від показань?

2. Які з наведених відомостей можуть використовуватися як доказ?

3. Чи може суддя визнвати недопустимою (неналежною) інформацію особистого змісту щодо обвинуваченого, свідка?

2. В провадженні про підозру  Чайки у нанесенні тяжких тілесних пошкоджень Кривці останній повідомив слідчому, що очевидцями події злочину були розумово відсталий Ю., малолітній Ш. (віком 5 років), глухонімий С. і рідна сестра підозрюваного. Потерпілий просив викликати і допитати їх як свідків. Слідчий клопотання потерпілого задоволив частково, відмовивши у допиті розумово відсталого, малолітнього і сестри підозрюваного, оскільки Ю. та Ш. не могли правильно розуміти суті події і не можуть бути піддані кримінальній відповідальності у разі подання неправдивих показань, а сестра Чайки все рівно не буде  свідчити об’єктивно.

1. Чи правильне рішення слідчого?

2. З приводу яких обставин можуть бути допитані названі потерпілим особи?

3. Чи допитуватимуться вони як свідки в однаковому процесуальному порядку?

3. Захисник підозрюваного Петрів був викликаний до слідчого для допиту. З’явившись за викликом, захисник  повідомив, що відмовляється давати показання на підставі КПК України. Слідчий вказав, що бажає допитати захисника не про обставини, які йому повідомив підозрюваний у цьому провадженні, а про те, коли до нього вперше звернувся підзахисний, що важливо для перевірки версії обвинувачення. Слідчий також задав питання про родинні зв’язки між захисником і підозрюваним. Захисник відмовився відповідати на ці питання, посилаючись на свій професійний обов’язок зберігати адвокатську таємницю.

  1.  З приводу яких обставин захисник не може бути допитаний? Додатково див. Закон Укрїни «Про адвокатуру та адвркатську діяльність» щодо обсягу адвокатської таємниці.
  2.  Чи законними були дії слідчого та захисника?

3. Чи можна допитати в статусі свідка законного представника обвинуваченого?

4. Обвинувачений Качур на допиті під час судового розгляду вказав, що заперечує свою причетність до злочину, просить показання, дані ним на досудовому слідстві, не враховувати та вилучити із матеріалів провадження. Качур представив суду свої покази, письмові пояснення свого брата, закордонний паспорт, що доводили неможливість вчинення  гр-ом Качуром інкримінованого злочину через те, що на момент вчинення злочину він знаходився за кодоном.

1. Які види показань описано в задачі?

2. Яке значення для суду мають показання особи, які вона давала на досудовому розслідуванні?

3. Яким має бути рішення судді у разі підтвердження показань обвинуваченого? 

5. Кобиленко обвинувачувався в тому, що він в ніч на 5 травня зробив замах на умисне знищення майна гр-на Носа шляхом підпалу. Потерпілий Нос дав показання про те, що Кобиленко неодноразово прилюдно казав, що спалить його хату, і тому він переконаний, що це справа рук Кобиленка. До того ж, найкраща ворожка у селі баба Рузя казала, що бачила це у віщому сні.

Не визнаючи себе винним у підпалі, Кобиленко на  допиті заявив, що він в ніч  на 5 травня чергував на фірмі і нікуди з офісу не відлучався. Відстань між офісом  та селищем, де мешкає Нос та Кобиленко, 18 км. Під час допиту Кобиленко червонів, а його голос увесь час тремтів. Він також відмовився дивитися у очі судді.  

  1.  Визначте предмет показів обвинуваченого?
  2.  Якими є докази (прямими, непрямими), покладені в основу обвинувачення? Як Ви вважаєте, достатньо їх для висновку про вчинення злочину Кобиленком?
  3.  Визначте можливі процесуальні засоби для перевірки показів Кобиленка.
  4.  Чи можна вважати припущення потерпілого доказом?
  5.  Чи можна вважати емоційні прояви у поведінці Кобиленка на допиті непрямим доказом його причетності до злочину?

6. Обвинувачений Леус на допиті під час судового розгляду вказав, що заперечує свою причетність до злочину, просить показання, дані ним на досудовому слідстві, не враховувати та вилучити із матеріалів провадження, бо вони неправдиві і дані через насильство з боку слідчого – лейтенанта Петрова. Головуючий суддя направив ухвалу із викладом показань обвинуваченого прокурору району для проведення прокурорської перевірки. За результатом перевірки було встановлено, що лейтенант Петров заперечив слова Леуса. Також було встановлено, що родичам Леуса не дозволяли побачень із останнім протягом 2 тижнів від дня допиту, що пояснювали ремонтом приміщень для побачень.

Вважаючи, що інших способів перевірки заяви немає, суд у вироку визнав обвинувачення доведеним, пославшись на визнання вини самим підозрюваним Леусом під час досудового слідства. Відкидаючи показання Леуса про заборонені способи одержання показань, суддя вказав, що обвинувачений так вчинив, аби уникнути покарання. Також суддя розпочав кримінальне провадження проти Леуса за завідомо неправдиве повідомлення про злочин – катування, вчинене  слідчим Петровим.

  1.  Про які види показань обвинуваченого йдеться у задачі?
  2.  Проаналізуйте ст.373 КК України та вкажіть, які дії слідчого, вказані у ч.1 цієї статті, є незаконними? Проаналізуйте ст.383 КК та оцініть правильність вимоги слідчого Петрова та рішення судді щодо кримінального провадження проти Леуса.
  3.  Як має діяти суддя, коли до нього надходить заява про незаконні засоби одержання показання? Див. ст. 206 КПК.

7. Під час допиту як підозрюваного неповнолінього Олійника той повідомив, що злочин він вчинив разом зі своїм знайомим Панчуком. Проведеним досудовим слідством причетність Панчука до вчинення цього злочину не підтвердилася. Крім того, були зібрані докази, що свідчили про непричетність до вчинення злочину й самого Олійника, у зв'язку з чим слідчий закрив кримінальне провадження відносно нього за відсутністю в його діях складу злочину.

1. Чи можна притягнути Олійника до кримінальної відповідальності за давання завідомо неправдивих показань?

2. Чи будуть мати доказове значення дані неповнолітнім Олійником показання? Зверніть увагу на ст. 52, 87 КПК 2012 р.

Тестові завдання:

1. Не можуть бути допитані як свідки про обставини, що становлять професійну або процесуальну таємницю:

  1.  слідчий;
  2.  понятий;
  3.  захисник;
  4.  представник потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
  5.  законний представник підозрюваного;
  6.  законний представник потерпілого, цивільного позивача;
  7.  спеціаліст.

2. Які особи можуть бути звільнені від обов’язку зберігати професійну таємницю її довірителем?

  1.  священнослужителі;
  2.  журналісти;
  3.  професійні судді;
  4.  особи, які брали участь в укладенні та виконанні угоди про примирення;
  5.  особи, до яких застосовані заходи безпеки;
  6.  медичні працівники;
  7.  адвокати.

3. Відмовитися від давання показань чи від відповідей на питання мають право:

  1.  близький родич підозрюваного;
  2.  особи, які мають право дипломатичної недоторканності;
  3.  військові;
  4.  будь-хто, якщо своїми показами він буде викривати себе у вчиненні злочину;
  5.  будь-який родич підозрюваного;
  6.  член сімї обвинуваченого;
  7.  особа, які конфіденційно співпрацює із органами досудового розслідування.

4. Виберіть відповіді, які містять ознаки показань осіб як джерела доказів:

  1.  це інформація, якою володіє допитувана особа;
  2.  це відомості про обставини, що мають значення для кримінального провадження;
  3.  які надаються в під час слідчих дій;
  4.  які надаються в під час допиту;
  5.  які надаються підозрюваним, обвинуваченим;
  6.  які надаються свідком,
  7.  які надаються цивільним позивачем;
  8.  які надаються спеціалістом.

5. Суд може обґрунтовувати свої висновки і рішення лише на показаннях, які:

  1.  отримані в ході перехресного допиту;
  2.  отримані на допиті з використанням відеозв’язку;
  3.  були зафіксовані на відеозапис на досудовому провадженні;
  4.  він безпосередньо сприймав під час судового засідання;
  5.  отриманих на допиті у присутності присяжних;
  6.  отриманих на допиті у присутності слідчого судді;
  7.  надані слідчому, прокурору на досудовому провадженні;.

6. Для доведення недостовірності показань свідка сторона має право надати відомості щодо:

  1.  його засудження за умисний злочин;
  2.  його засудження за шахрайство або інші діяння, що підтверджують нечесність свідка;
  3.  його засудження за злочин проти особи;
  4.  його можливості сприймати факти, про які він дає показання;
  5.  його розуміння фактів, про які він дає показання;
  6.  його майнового стану;
  7.  його психічного, фізичного  стану в момент сприйняття  фактів, про які він дає показання.

7. Суд має право використати показання з чужих слів, якщо:

  1.  свідок-першоджерело не може бути допитаний внаслідок смерті або через тяжку фізичну чи психічну хворобу;
  2.  свідок-першоджерело не прибуває на виклик до суду;
  3.  свідок-першоджерело перебуває за кордоном;
  4.   ці показання підтверджується іншими доказами, визнаними допустимими;
  5.  ці показання є допустимими;
  6.  обвинувачений не визнає себе винним;
  7.  ці показання даються співробітником оперативного підрозділу стосовно пояснень іншої особи, наданих під час здійснення кримінального провадження.

8. Джерелом доказів згідно із КПК України є:

  1.  Показання понятого;
  2.  Пояснення свідка;
  3.  Показання потерпілого;
  4.  Пояснення спеціаліста;
  5.  Показання підозрюваного;
  6.  Показання слідчого;
  7.  Показання експерта.

9. Не можуть бути допитані як свідки про обставини, що становлять професійну або процесуальну таємницю:

  1.  прокурори;
  2.  адвокати;
  3.  експерти;
  4.  нотаріуси;
  5.  медичні працівники;
  6.  державні службовці;
  7.  журналісти.

PAGE  4




1. санитарных курсов для Советской Армии комплектовало отряды доноров заботились об инвалидах войны и детяхс
2. Возбудители бактериальных инфекций человека
3. тема современного уголовного права России
4. Роль информационных технологий в управлении предприятием
5. МЕТОДИЧЕСКОЕ ПОСОБИЕ
6. С Грибоедова и Л
7.  Оперативно тактическая характеристика объекта
8. Волшебный рассвет муз
9. ТЕМА- УЧЕТ ОПЕРАЦИЙ ПО НАЧИСЛЕНИЮАМОРТИЗАЦИИ ИЗНОСА ОСНОВНЫХ СРЕДСТВ И НЕМАТЕРИАЛЬНЫХ АКТИВОВ
10. Реферат- Круги ада Александра Васильевича Сухово-Кобылина, или Кто сказал, что у нас нет русского Данта.html
11.  в начале разговора когда нужно просто обратиться к комулибо отвлечь от какоголибо занятия- Excuse me wht is the t
12. Психоаналитический подход к личности политика
13. Вирджиния Эндрюс Сквозь тернии Часть первая ДЖОРИ Если папа не заезжал за мной в
14. Состав участников арбитражного процесса
15. Меры процессуального принуждения
16. Римская семья
17. Правоспособность и дееспособность в римском прав
18. . 1. Достатні умови зростання і спадання функції ТЕОРЕМА
19. Динамика Благовещенск Издательство ДальГАУ 2013 УДК 531
20. -л при отсутствии иных отклонений при подсчете форменных элементов крови нормальным или повышенным числом м