Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 4.3. Зерносклади і клуні 1

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Тема 4.3. Зерносклади і клуні

1. Загальні відомості, їх види, вимоги до них

2. Конструктивні вирішення зерноскладів із місцевих матеріалів

3. Завантажувальні і розвантажувальні машини, механізми, пристрої

1. Загальні відомості, їх види, вимоги до них

Для правильного проектування зерноскладів необхідно знати складні фізіологічні та біохімічні процеси, які відбуваються в зерні при його зберіганні, а також фактори, які їх зумовлюють.

Підвищена вологість є головною небезпекою для зерна, що зберігається, вона робить вирішальний вплив на інтенсивність фізіологічних процесів, які протікають в зерні. Якщо зерно сухе, то фізіологічні процеси протікають в ньому вкрай повільно, малопомітно, і зерно знаходиться як би в стадії спокою. При збільшенні вологості понад 14% в зерні розвивається і поступово наростає процес дихання. Цей процес аналогічний горінню - зерно поглинає з повітря кисень і виділяє вуглекислоту, вологу і тепло.

При зниженні температури всі життєдіяльні процеси в зерні сповільнюються, з підвищенням ж температури дихання зерна посилюється.

Великої шкоди зерну під час його зберігання можуть заподіяти шкідники (кліщ, комірний довгоносик, рисовий довгоносик, зернова совка та ін) і гризуни-миші та щури.

При проектуванні зерноскладів і при конструюванні окремих їх елементів необхідно враховувати фізичні властивості зерна: його високу гігроскопічність, низьку теплопровідність, слабку повітро- і газопроникність, сипучість, здатність самоущільнюватися під впливом власної важкості.

Найбільш ефективним заходом підготовки зерна до тривалого зберігання є природне або штучне сушіння його, а також очищення від органічних і неорганічних сторонніх домішок (бур'янисті насіння, бите зерно, пісок і т. п.).

Види зерноскладів. В залежності від способів зберігання зерна зерносклади поділяються на такі типи:

  1.  засічні - зерно зберігають в окремих ємкостях - засіках (відсіках);
  2.  підлогові - зерно зберігають насипом на горизонтальній або похилій підлозі, а насінне зерно - в тарі на горизонтальній підлозі;
  3.  комбіновані - зерно зберігається насипом на підлозі і в окремих ємкостях - бункерах або засіках;
  4.  бункерні - зерно зберігається в окремих бункерах.

Зерно здебільшого зберігають насипом. У тарі (мішках) зберігають лише деякі партії зерна насіннєвого призначення, а також насіння з крихкою структурою оболонок.

Вимоги, що пред'являються до зерноскладів. Необхідні якості зерна при тривалому зберіганні можуть бути забезпечені тільки в правильно влаштованих зерноскладах.

Зерносклади будь-якого типу зазвичай будують неопалюваними, без горищних перекриттів. У них максимально повинні бути усунені причини, що викликають хвороби зерна: вони повинні бути сухими, чистими, добре вентилюватися, недоступними для гризунів, птахів, комах та інших шкідників зерна і ретельно захищені від проникнення в них атмосферних опадів, поверхневої і ґрунтової вологи.

У зерноскладах повинні бути можливі очищення, огляд і дезінфекція окремих частин будівлі, внутрішнього обладнання та будівлі в цілому. Внутрішня поверхня стін зерноскладів повинна бути без щілин, тріщин, в яких могли б гніздитися шкідники.

Технологічні процеси пов'язані з експлуатацією зерноскладів (завантаження, вивантаження, обробка, переміщення зерна та ін.), повинні бути повністю механізованими із застосуванням як стаціонарних, так і пересувних механізмів.

2. Конструктивні вирішення зерноскладів із місцевих матеріалів

Засічні зерносклади найбільш зручні для роздільного зберігання відносно невеликих партій зерна різної якості і призначення.

Підлогові зернові склади використовуються головним чином для зберігання великих партій товарного зерна.

Засічні і підлогові зерносклади будують переважно у вигляді прямокутних у плані будівель.

Для утворення засіків, склад (рис. 4.3.1.) всередині розгороджують перегородками на відділення, які і є найпростішими засіками. Всі засіки влаштовують однакової місткості, так як це дозволяє уніфікувати розміри елементів і деталей для їх виготовлення. У разі необхідності місткість кожної засіки може бути зменшена або збільшена, шляхом встановлення додаткових перегородок або зняттям їх.

Засіки розміщують групами в 2 ... 4 ряди з утворенням між ними поздовжніх проходів, призначених для завантаження і розвантаження зерна, а також поперечних проходів з безпосередніми виходами назовні. Ширину поздовжніх проходів приймають в залежності від габаритів механізмів, призначених для переміщення і обробки зерна, але не менше 2 м. Ширина поперечних проходів -1, 5 м і відстані між ними не більше 18 м.

Для зберігання певної кількості насіннєвого зерна в зерноскладах передбачають майданчики, на яких зерно зберігають у мішках штабелями висотою по 6 ... 8 рядів; ширина проходів між штабелями: основних (розвантажувальних) поздовжніх 2 м, поперечних 1,5 м і допоміжних (для огляду) 0,7 м.

У підлогових складах (рис. 4.3.1.) зерно засипають на підлогу. Висота насипу залежить від стану зерна і зазвичай не перевищує біля стін 2,5 м, а посередині складу 5 м. Відстань від верху насипу зерна до низу несучих конструкцій покриття приймають рівним 500 мм.

Рис. 4.3.1. Засічне і підлогове зерносховища з місцевих матеріалів

а - план засічного зерносховища, б - варіант кріплення стінки засіки в пазах стійок; в - варіант сполучення стінок засіки із застосуванням притискних рейок; г - план і поперечний розріз підлогового зерноскладу; д - розрізи стін з цегли, шлакобетонних каменів і черепашнику; е - стаціонарна установка для активного вентилювання зерна в складі;

I - Навіс; II - сушильне відділення; III - зерноочисне відділення; IV - приміщення засіків; 1- цегляна стіна; 2 - поперечна дерев'яна стіна засіки; 3 - повздовжня стіна засіки; 4 - стійка діаметром 200 мм; 5 - стяжні болти діаметром 12 мм; 6 - асфальтобетонна підлога; 7 - гідроізоляція; 8 - контрфорс; 9 - підкроквяний прогін; 10 - покрівля з азбестоцементних хвилястих листів; 11 - конькові підкроквяні прогони; 12 - контур граничної засипки зерна; 13 - відцентровий вентилятор; 14 - візок; 15 - дифузор; 16 - патрубки; 17 - канал магістральний; 18 - дерев'яні щити; 19 - повітророзподільні грати

Якщо потрібно роздільне зберігання невеликих партій зерна різних культур і видів, площу складу перегороджують пересувними щитами заввишки 2,5 м на засіки - відсіки будь-якої місткості.

Стіни зерноскладів краще робити кам'яними масивними, так як в таких будівлях легше оберегти зерно від зараження шкідниками.

Зовнішні кам'яні стіни підлогових і засічних зернових складів, якщо вони одночасно служать стінами засіків і сприймають горизонтальний тиск зерна, роблять ступінчастої конструкції зі збільшенням товщини донизу і з посиленням контрфорсами (рис. 4.3.1). При цьому передбачається надійний зв'язок між конструкціями даху (мауерлат, кроквяні ноги) і стінами в результаті установки металевих анкерів і хомутів.

Стіни засіків роблять каркасної збірно-розбірної конструкції з дощок товщиною 40 ... 50 мм.

Несучою конструкцією холодного покриття над середнім прольотом складу є дерев'яні трикутні ферми з двома сталевими стійками. По довжині будівлі ферми розміщують тільки над внутрішніми стійками, тобто через 6,2 м. У вузлах ферм влаштовують поздовжні прогони, які разом з обв'язуваннями зовнішніх стін служать опорами для крокв.

Підлоги в зерноскладах повинні мати низьку теплопровідність і повинні бути захищені від проникання через них в зернову масу ґрунтової вологи. Найкраще цим вимогам відповідають асфальтобетонні.

Якщо зерно зберігають у тарі, під штабелями влаштовують суцільні дощаті щити.

З особливою ретельністю в зерноскладах повинна бути виконана покрівля, оскільки збереження зерна залежить від її водонепроникності. Для захисту стін зерноскладу від зволоження атмосферними опадами покрівлі повинні мати звиси не менше 700 мм.

Зерносклади рекомендується проектувати без вікон. Природне освітлення під час роботи в складах забезпечується через відкриті ворота. У разі необхідності влаштування в зерноскладах віконних прорізів їх заповнюють пустотілими склоблоками чи армованим склом.

Ворота в зерноскладах роблять двостулкові. Для наскрізного провітрювання в зерноскладах, призначених для зберігання насіння, влаштовують подвійні ворота. Зовнішні ворота - суцільні, а внутрішні – ґратчасті, з металевих ґрат з чарунками не більше 12x12 мм.

3. Завантажувальні і розвантажувальні машини, механізми, пристрої

Для механізації завантаження, розвантаження, переміщення зерна в зерноскладах застосовують такі стаціонарні та пересувні механізми:

  1.  стрічкові норії (елеватори)  - для вертикального підйому зерна;
  2.  стрічкові стаціонарні конвеєри - для переміщення зерна в горизонтальному напрямку або під кутом;
  3.  пересувні конвеєри - для завантажувально-розвантажувальних операцій переважно при підлоговому зберіганні зерна;
  4.  самоподавачі - для завантаження конвеєрів при підлоговій насипі зерна;
  5.  гвинтові конвеєри, або шнеки - для транспортування зерна на близькі відстані;
  6.  самоплинні зернопроводи - для переміщення зерна зверху вниз під дією сили тяжіння;
  7.  зерноочисні машини - призначені для очищення зерна від органічних і неорганічних сторонніх домішок.



1. Книгоиздатель граф НП Румянцев
2. Поступление товаров и услу
3. Проблеми культурного відродження в Україні
4. принудительных мер
5. это самое значительное направление в исследовании развития детей В конце 30х гг
6.  Радіаційний та температурний режими
7. Есть ли альтернатива разграничению государственной собственности на землю
8. задачи непосредственно подчиненному личному составу снайперу стрелку ~ санитару и другим
9. Налоговое планирование 1
10. 74 - Гражданско-правовые проблемы приватизации жилищного фонда
11. Ганс Рейхенбах
12. Закон Украины о предприятиях от 27
13. ин.яз 2.баш.яз 3
14. 62 ldquo;Туризмrdquo; Уланова Б
15. ЗАТВЕРДЖУЮ Ректор ОДАБА
16. 1 фаза менструального цикла 1 фаза менструального цикла заключается в подготовке к образованию
17. Романенко Т
18.  Понятие образования и его системы как объекта государственного регулирования и управления Под образова
19. Інститут парламентаризму в сучасних політичних системах
20. обессилило мир и передало его в жертву мерзавцам